Sectorul CIVES
 
 

Mesajele private

Dedicat discutiilor despre "Organizarea sistemului de comunicare , organizare, propagare" si lansarii unor proiecte de tip stand de prezentare, sinteza problematica sau forum

Mesajele private

Mesajde eu » Mar Oct 31, 2006 10:47 pm

Va salut!

O propunere pentru administrator.

Mesajele private au fost dezactivate de pe acest panou
Acesta este mesajul care apare la orice incercare de a da un mesaj privat.
Avand in vedere ca siteul acesta ar trebui saa aiba ca scop exprimarea si comunicarea libera intre membrii lui ar fi foarte utila activarea mesajelor private. Se poate?

Cu stima,

Cristian
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Barbu& » Sâm Mar 08, 2008 7:08 pm

da , si eu sunt pentru
Barbu&
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 31, 2008 3:36 pm

Explicatie

Mesajde administrator » Sâm Mar 08, 2008 7:53 pm

Mesajele private sint dezactivate, pentru forumurile din acest site. Pentru a le activa, ar trebui sa fiu convins ca ele corespund scopului sau: a contribui la cunoasterea adevarului si infaptuirea justitiei, prin gazduirea unor marturii, semnale, analize si discutii publice. Internetul ofera variate instrumente pentru cei ce vor sa discute privat (chat, mail etc).
Ioan Rosca, administratorul Pietii Universitatii distribuite
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Mesajde Barbu& » Sâm Mar 08, 2008 8:16 pm

din partea mea nu e nicio problema , vroiam doar sa-l invit pe Marius Mioc la o discutie pe un forum (discutia se cheama Mioc vs. Stoenescu si am initiat-o eu ,convins fiind ca musiu Stoenescu se ocupa cu manipularea si dezinformarea în stil barbar ) si nu vroiam sa fac prea mult tapaj aici sau sa fiu acuzat ca fac reclama altor forumuri ...iar în profilul de user al lui Marius Mioc nu exista decât o trimitere la un site , fara însa amanunte de contact (mail etc) ...mp-ul era singura solutie , in cazul asta ...dar nu-i grav , inteleg bine politica forumului :D
Barbu&
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 31, 2008 3:36 pm

Mesajde Marius » Dum Mar 09, 2008 3:23 pm

Barbu& scrie:din partea mea nu e nicio problema , vroiam doar sa-l invit pe Marius Mioc la o discutie pe un forum (discutia se cheama Mioc vs. Stoenescu si am initiat-o eu ,convins fiind ca musiu Stoenescu se ocupa cu manipularea si dezinformarea în stil barbar ) si nu vroiam sa fac prea mult tapaj aici sau sa fiu acuzat ca fac reclama altor forumuri ...iar în profilul de user al lui Marius Mioc nu exista decât o trimitere la un site , fara însa amanunte de contact (mail etc) ...mp-ul era singura solutie , in cazul asta ...dar nu-i grav , inteleg bine politica forumului :D


Am făcut vizibilă adresa mea de e-mail.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Barbu& » Dum Mar 09, 2008 7:06 pm

Marius scrie:Am făcut vizibilă adresa mea de e-mail.


multumesc , iar eu am trimis mesajul-invitatie
Barbu&
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 31, 2008 3:36 pm

Re: Explicatie

Mesajde Ioan DRIMUS » Dum Mar 23, 2008 2:03 pm

administrator scrie: Pentru a le activa, ar trebui sa fiu convins ca ele corespund scopului sau: a contribui la cunoasterea adevarului si infaptuirea justitiei, prin gazduirea unor marturii, semnale, analize si discutii publice.


Domnule Ioan Rosca,

Respect aceasta pozitie ca pe o manifestare a politicii pe care doriti sa o impregnati acestui forum insa nu pot sa ma impiedic sa va transmit cateva observatii:

1. Daca ati dezactivat functionalitatea amintita mai sus ar fi fost bine sa fi scos de pe pagina butonul "trimite un mesaj privat"; de asemenea butonul "trimite un mail" ar fi util daca adresele de mail ale utilizatorilor ar fi publica (ceea ce nu este cazul); apoi, pastrarea in exclusivitate a functiunalitatii "quote" pentru a raspunde postarilor de pe forum poate fi de asemenea pusa in discutie.

2. Personal sunt convins ca activarea functionalitatii "trimite un mesaj privat" are mai multe puncte pozitive decat negative; utilizatorii pot avea unele observatii, sau mesaje cu interes limitat pentru restul utilizatorilor dar care ar putea fi importante pentu cei vor sa comunice intre ei. in definitiv aceasta decizie poate fi lasata la latitudinea utilizatorului el fiind acela care stie mai bine daca doreste sau nu sa primeasca mesaje personale legate de ceea ce posteaza pe forum. In definitev daca exista o comunicare interpersonala intre forumisti forumul devine mai atractiv pentru utilizatori fara ca sa fie afectata in nici un fel calitatea acestuia.

3. Ceea ce spuneti mai sus cu privire de "scop" mi se pare putin ambiguu; intrebarea este daca scopul este "de a contribui la cunoasterea adevarului si infaptuirea justitiei" cu privire la represiunea salbatica si la actele criminale ale celor care au initiat si organizat represiunea sau la fenomenul "Piata Universitatii" privit in globalitatea lui ?

Multumesc ! :)
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Ma mai gindesc

Mesajde Ioan Rosca » Lun Mar 24, 2008 4:05 pm

Observatiile dv m-au pus pe ginduri. Poate ca am facut eu o reactie excesiva , iritat de un fenomen de care m-am lovit continuu, incercind sa determin o miscare solidara, un bulgare de zapada crescator: creerea de bisericute, explozia discutiilor personale, divergente. Ori eu vizam convergenta, sincronizare, asumare publica a oricarei opinii in dezbatere civilizata si fructuoasa, chiar in contradictoriu.
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ma mai gindesc

Mesajde Ioan DRIMUS » Lun Mar 24, 2008 5:48 pm

Fenomenul bisericutelor se intalneste peste tot; m-am lovit si eu de aceasta; este foarte greu de controlat; ...si cam pe toate forumurile unde am intrat apar acele discutii sterile. Exista si metode pentru a descuraja discutiile sterile sau cele care au tendinta de a distrage interlocutorii de la subiectul propus; exemplu bun este wikipedia unde se face o multimoderare din partea comunitatii. Se poate face asta si pe forum dar trebuie ca forumul sa contina aceasta functionalitate. O alta metoda ar fi aceea de a aplica un rating pe fiecare postare iar postarile care obtin un rating bun sa fie aduse in centrul atentiei. PHP BB nu are aceste functionalitati. De aceea la proiectele in care m-am implicat am trecut la incercarea unor softuri mai performante. Acum suntem in constructie cu o varianta de wiki-forum IPB : http://www.ipbwiki.com/Ipb_Wiki:Integra ... _MediaWiki
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Daca ar creste audienta ....

Mesajde Ioan Rosca » Mar Mar 25, 2008 12:09 am

Sigur ca o comunitate numeroasa si activa ar justifica instrumente de comunicare si coordonare performante. Deocamdata, traficul pe acest forum este modest si nu reclama optimizari. Rezultatul e mai curind un fagure de mesaje care se aduna incet incet.
Totusi in curind voi trece la o reorganizare si atunci voi tine cont si de sugestiile dv.
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Daca ar creste audienta ....

Mesajde Ioan DRIMUS » Mar Mar 25, 2008 4:55 pm

Imi pare rau, nu a fost in intentia mea sa dau sugestii pentru acest site; mi se pare Ok; .... iar daca am de facut vre-o observatie, dupa cum ati vazut, o fac fara nici o retinere; am vrut doar sa vorbesc despr problemele formarii comunitatilor pe forumuri in general si despre experienta pe care am avut-o si eu pana in prezent. Altfe spus ar fi mai mult un schimb de experiente.
In privinta audientei, eu cred ca trebuie sa facem ceva pentru ca siturile cu caracter de militantism civic sa isi creasca audienta. M-am gandit si eu, la fel ca si dumneavoastra la posibilitatea tehnica a federarii siturilor, la transferuri de informatii (cele importante) intre situri si intre forumuri. Exista deja pe net destul de multe situri care ar putea sa colaboreze in folosul tuturor.

P.S. Softul de care vorbeam inainte l-am implementat pentru situl www.constitutiaromaniei.org; situl este inca in teste dar cred ca merita de dat o privire asupra solutiei.
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta


Înapoi la Discutii generale, probleme semnalate, incubator de proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009