Sectorul CIVES
 
 

Galerie foto

Dedicat discutiilor despre "Organizarea sistemului de comunicare , organizare, propagare" si lansarii unor proiecte de tip stand de prezentare, sinteza problematica sau forum

Galerie foto

Mesajde eu » Mar Noi 14, 2006 7:52 pm

Noroc bun!

Cred ca ar fi bine sa se infiinteze o galerie foto in care sa putem posta poze legate de tematica forumului. Ce parere aveti ?

Cristian
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Barbu& » Sâm Mar 08, 2008 6:54 pm

zic ca-i o idee foarte buna
b.
Barbu&
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 31, 2008 3:36 pm

Fotografii

Mesajde administrator » Sâm Mar 08, 2008 8:00 pm

Cunoasteti desigur faptul ca formatul fotografic este consumator de memorie disc. A permite atasarea de fisiere ar putea conduce la atacuri prin supraincarcarea serverului si nici nu stiu daca structura phpBB (pe care se bazeaza forumul) permite acum fisiere atasate.
In schimb, oricine plaseaza o colectie de fotografii undeva pe Internet, poate pune pe forum un semnal- link catre ele.
Am putea deschide o sectiune foto (sau chiar audio, video) - unde ar putea fi plasate documentele in format grafic trimise pe adresa administratorului sitului.
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Mesajde Barbu& » Sâm Mar 08, 2008 8:06 pm

cred ca important e sa stim unde gasim asemenea documente , eu le tot caut pe net ca nebunu' , din pacate sunt rasfirate care-n cotro ...
Barbu&
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 31, 2008 3:36 pm

Mesajde Lucian Alexandrescu » Mar Ian 06, 2009 11:07 am

aetziu
Lucian Alexandrescu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 20, 2008 6:19 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Ian 06, 2009 6:14 pm

Pai fiecare isi poate face azi un blog personal unde poate pune fotografi, filme, texte in veselie.

In 21 nu a fotografiat nimeni cu exceptia specialsitilor (desigur secu), toate fotografiile postat-publicate sunt facute (populatie) incepând cu 22. Eu vreau vedea acele fotografi pentru ca acolo sunt prinsi autentici luptatori din 21, care au fost unul câte unul filmat, fotografiat pentru a putea fi ridicat. Normal SRI-ul putea da publicitati aceste fotografi si filmari, dar atunci nu mai putea mentine dezbinarea ptr ca impostori (tot fosti informatori ai secu si militiei) s-asi vopseasca penele din fosti, in anti....

In ziua când vor fi publicate aceste documente (cu conditia sa nu fie cosmetizate), multe mituri vor cadea... Publicarea acestui fond documentar foto-video dovedeste fara tagada mâna de oamnei din 21, care nici pe departe nu a depasit una,douo, cel mult trei mii , azi avem peste 15.000-20000 mii care au pretentia fi luptat in 21, totii acestia cu lideri lor cocotati in diferite ONG-uri vor trebui sa se duca la Iliescu sa le dea certificate, adica rivulutia lui 22 de dupa ,aia a cascadorilor, actorilor, regizorilor, fotografi care abunda pe toate siturile

Am cautat si pe situl lui 21 la recomandarea unui coleg, nu am gasit nimic, ba da, se vrea demonstra prezenta lui Maries in cladirea CC, prezenta pe care nimeni nu i-a contestato, cel putin asa am si eu cunostinta inca din 1990,ah, recent ca si Iliescu s-a mai coborât o treapta, la gradul 21, ca sa vorbim in limbajul lojilor iliesciene.

M-am uitat si pe portalul ala al rivulutiei... nimic, fotografi standart, prelucrate ce consfintete o revolutie bolsevica, anticeausista, mai deloc,chair deloc anticomunista.... Va rog analizati cu atentie ca sa ramânti nitelusi cu gura cascata...

Nu mi-am propus pune tunurile pe As 21, nu ma intereseaza respectivul ONG-familial, dar sa nu se supere pe mine sutinatori, mai bine spus sefi ca de sutinatori nu prea vad a fi vorba pe acolo, nu are o documentatie cu valoare istorica care sa infirme tezele lui Iliescu, ba le confirma cât timp nu exista documente diferite capabile demola pe cele iliesciene.

Inteleg ca au colaborat cu tov Voinea caruia i-a pus la picioare documentatia culeasa de la naivi ce au si pus botul la sloganurile vânturate, documentatia asta daca a si existat a disparut....

Nu va irositi energiile cauta pe internet ori prin asociati rivulutionare documentatie foto ptr ca cu exceptia celor care pun obiectivul pe uni si aceiasi "eroi" de dupa 22 nu veti gasi si ca totul sa fie bine acoperit nu veti gasi nici din Ianuarie-Iunie 90 (din aceasta perioada detin si eu destule), ce au publicat reflecta tot o garnitura ci interesele ei neobolsevice, ba acum urmaresc pe unul care se screme falsifica, il las sa mistifice sa se ridice pe minciuna si când totii il vor linge in urechi, poate am sa pun alternativa

Când vad ce mafie odioasa a luat nastere si ce tunuri se da pe sângele martirilor ramân blocat. Partea proasta este ca acel stat stimuleaza mentinerea in viata a acestei mafi, media popularizeaza excesiv aceste grupuri mafiote.

La Sibiu, Cluj, Iasi, Brasov (exclud Buc si Tim), mai sunt in viata autentici luptatori anticomunsiti pe care presa nu-i vede. In Bucuresti numai eu cunosc 5 autentici luptatori ce o duc ca vai si amar. O mare parte din autentici luptatori au emigrat din România dupa acel negru Iunie 90, locul a fost ocupat de impostori, de luptatori din 22 carora li s-a pus si 21 pe piept ptr a face ciocul mic si sutine impostori, bolsevici notori vopsiti in anti, securisti.

Ar fi cazul (fac o propunere), ca macar cu ocazia impliniri a 20 de ani autoritatile statului sa inchida dosarul si galagia anuala unor pseudorevolutionari, sa se retraga toate certificatele si acorde doar

ranitilor, arestatilor si urmasilor celor decedati doar despagubiri, ptr ca urmasi nu au luptat,insa merita respectati-despagubiti,restul, sa li se multumeasca cu piosenie fie si bolsevica ori neobolsevica (sunt experti tovarasi) si sa se puna capat galagiei pe care o fac mafioti astia. Astia chair nu vad cât de penibili au ajuns revolutionari astia, scapram de cei de profesie a comunistilor ca sa dam de o armata care ne terorizeaza anula cu cererile lor aberante, galagia ce o fac.

Sunt ferm convins ca multi luptatori autentici gândesc la fel ca mine, motiv pentru care nu-i gasim agatati in absolut nici o asociatie revolutionara, eu ma refer la Bucuresti unde tigania a atins cote halucinante, Timisoara si-a rezolvat problemele, felicitari timisorenilor! Nu am auzit pe un singur luptator autenticl de la Timisoara sa se plânga a fi fost exclus cum exclud sudici de Bucale, la Timisoara lideri asociatilor sunt parte a autenticilor luptatori, raniti. Sigur, si la Timisoara sunt baieti destepti ca tot români sunt si acolo, ori mai bine spus au baut apa rrromanesca si prinsera si ei soprâla sudica.

Daca am fi corecti cu noi insine, am recunoaste faptul ca absolut totii care au iesit in strada in toata tara li se cuvine recunoastere in victoria na, rivulutiei alea. In strada a iesit in 22 aprope toata suflarea, care asa cum foarte bine mentiona si dl Ioan Rosca au contribuit la daramarea regimului, speriat de amploarea ce a luat-o demonstratiile masive in majoritatea oraselor tari.

Ok, exista putini luptatori care s-au evidentiat, au dat scânteia, acestia sunt un bun material ptr istorici, rolul lor este sa contirbuie la intelgerea fenomenului, a scântei, nu ai fost arestat, ranit fi santos dragul mosului, patria îti va fi recunoscatoare cu un sut in fund....

Cred ca toata lumea va fi de acord cu mine, revolutionari cu galagia lor de peste 19 ani (ma refr la Bucuresti), au reusit semana repulsie fata de ei care isi gaseste corespondentul in cea a revolutionarilor de profesie.

Colegi de pe acest grup ,in mesajele mele postate se va fi observat ca eu niciodata nu l-am injurat pe Dan Iosif ca o dadu cu Iliescu, ptr ca Iosca a fost printre putini luptatori de la baricada care a avut si bun simt, este printre putini care nu a inflorit, mitizat , iar Iosca cu Dinca au jucat un rol foarte important in 21 la baricada, au fost sufletu ei, lor li se datoreaza mentinerea baricadei, formarea ei, am fost acolo, lânga ei si ei lânga mine si vazut cum au actionat, pot spune fara a da gres "EROIC" Chiar nu vedeti ca inca nu au fost publcate fotografi de la baricada unde vor iesi in relief Dinca si Iosca, camaradul care a scris lozincile pe zidurile Univ, si chiar lozinca scrisa pe pânza, disparuta subit. Acolo au fost momente in care Dinca si Iosca iesisera tare in fata, pozitie evidenta de lideri care nu putea scapa obiectivului securitati, unde sunt aceste imagini, ptr ca daca acelea vor fi publicate se vor vedea si ceii care au fost acolo, va matura fara drept de apel impostori care nu au fost si si-au confectionat legenda de la 21. Daca autoritatile statului vor sa termine cu showul asta ordinar sa dea publcitati acele documente foto, dar nu prelucrate ci la brut asa cum au fost surpinse de obiectiv.

Va asigur, veti avea un soc tovarasi rivuluionari, daca 10% din ceei care se bat cu caramida in piept, dar ce 10%, abia un 1% vor fi de gasit acolo, ptr ca nu au fost, pute de la o posta confectionarea marturiilor lor (din ce am citit si eu pâna acum...), alti bat câmpi bien de tot si totusi, autoritatiel statului care detin adevarul, pot verifica lejer, baga capul la cotet, ceea ce relva ca porcaria asta este instutionalizata,din moment ce statul stimuleaza atunci este copartasi cu aceasta mafie

Mai cunoastem si un alt fenomen, dintre luptatori autentici daca 50% au cerut certificat de revolutionar cred ca este mult,din aceasta cauza la Bucuresti a fost posibila aparitia acestei mafi ordinare, de care se plânge si Dinca.

Iata care trebuia sa fie rolul celor care au fatat asociati cu nume pompoase, se bat in pipet a fi eroi intre eroi, adica ai lor sunt mai eroi decât cei care nu sunt membri in bisericuta lor,contesta reciproc,injura ca la usa cortului.

In concluzie, nu exista fotografi din 21 cu exceptia obiectivului secu, putini fotografi amatori ori nu care au incercat surpinde evenimentele au fotografiat pe sub haina, imagini compromise in mare parte, alti (câtiva de fapt)vor fi fost rapid infascati rapid, printre noi misunau tovarasi, greu de miscat un aparat foto fara a risca anihilarea din fasa, de fapt este greu de crezut a fi avut cineva curaj atunci actiona vreun aparat -foto. Ce au dat astia pâna acum vom observa ca fie sunt imagini de la distanta fie sunt nesemnicative, iar eu multe din ce am vazut pe internet le localizez in 22 ba chiar si Mai-Iunie 90, insa sub nici o forma 21 cum au pretentia sutine autori acelor situri.

Dupa fuga lui Ceausescu a fotografiat cine a vrut si cine nu a vrut, de unde ne parvin si cele mai multe imagini foarte bine ales- prelucrate ce nu fac decât sa confirme teza dl-tov Iliescu. Imaginile filamate dupa fuga cuplului, au fost vândute pe nimic, iar in Ro s-au intros dupa cca 15 ani, au fost date recent ceva si care vad ca au fost preluate de blogeri care se ocupa cu acele evenimente, nimic nou si nici deosebit, s-a creat haosul, era logic ca in CC sa intra multimea cât timp li s-a permis sa dea navala, cladire in care nu putea sa intre toata multimea ci doar cei care s-au aflat mai in fata, uni au fost bagati de presiunea masei,alti de tovarasi... Exista câteva imagini foarte importante facute publice pe care vad ca niciun analist nu pune lupa, le evita reflecta... cu toate ca tipa impotriva lu Iliescu, ca doar insusi Iliescu îi zice unuia mare ero dupa 89

- Lasa tipa tu impotriva mea sa nu aibe Coposu loc, canalizeaza spre haos si mizerie manifestatia de acolo, nu le permite studentilor si fascistilor lui Coposu sa devina lideri...

Stati sa dea coltul Iliescu si mai mult ca sigur vor da astia pe piata toata facatura si atunci sa vedeti ce se va alege de miturile astea....
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde alin » Mie Ian 07, 2009 3:17 am

personal nu am nici un fel de respect pentru Dan Iosif, nu am cum sa respect curajul care s-a dat de partea securistilor si si-a tradat tovarasii de baricada sau i-a convins sa treaca si ei de aceeasi parte.
pai daca Dan Iosif era asa curajos de ce nu a facut exact ceea ce povestiti d-voastra d-le Mihaescu cine l-a impiedicat , decat consiinta lui, mai bine zis lipsa acestei constinte.

Curajul unui Dan Iosif este egal cu cel al lui Cozma, aici cadeti in extaz in fata curajului brut la fel ca d-l Rosca, curajul asta devine arma celui care sie cum sa-l manipuleze, si securitatea si feseneul aveau nevoie big time de resursa asta de curaj nativ, ca sa-si fabrice legendele post-ceausiste si sa-si cladasca o legitimitate.

sunt destule cazurii de oameni activi si curajosi (inclusiv destui timisoreni) din acele zile care ulterior au acceptat sa joace la securisti, sub pretexte mai mult sau mai putin elaborate.

De fapt asta demonstreaza orizontul asteptare al fiecaruia :
pentru Dan Iosif caderea lui Ceausescu era suficient si o sinecura parlamentara securista era mai mult decat poate sperase el vreodata.

Nu contest aici curajul lui Iosif, nu am nici date definitive despre ce s-a intamplat acolo si cum a scapat un lider rasculat care era asa de bine amplasat ca sa fie pozat si filmat de toti securistii fara nici un glonte, ce ma intereseaza este parcursul sau din anii de dupa baricada, nu-mi ramane decat concluzia ca poate securistii lui Iliescu ( sau Iliescul securistilor) au stiut mai bine sa-l struneasca decat securistii lui Ceausescu;
au facut din el revolutionarul model, bun de gazeta de perete a revolutionarilor fruntasi in intrecerea fesenista.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Lucian Alexandrescu » Mie Ian 07, 2009 2:00 pm

Octavian Mihaescu scrie:Pai fiecare isi poate face azi un blog personal unde poate pune fotografi, filme, texte in veselie.

In 21 nu a fotografiat nimeni cu exceptia specialsitilor (desigur secu), toate fotografiile postat-publicate sunt facute (populatie) incepând cu 22. Eu vreau vedea acele fotografi pentru ca acolo sunt prinsi autentici luptatori din 21, care au fost unul câte unul filmat, fotografiat pentru a putea fi ridicat. Normal SRI-ul putea da publicitati aceste fotografi si filmari, dar atunci nu mai putea mentine dezbinarea ptr ca impostori (tot fosti informatori ai secu si militiei) s-asi vopseasca penele din fosti, in anti....

In ziua când vor fi publicate aceste documente (cu conditia sa nu fie cosmetizate), multe mituri vor cadea... Publicarea acestui fond documentar foto-video dovedeste fara tagada mâna de oamnei din 21, care nici pe departe nu a depasit una,douo, cel mult trei mii , azi avem peste 15.000-20000 mii care au pretentia fi luptat in 21, totii acestia cu lideri lor cocotati in diferite ONG-uri vor trebui sa se duca la Iliescu sa le dea certificate, adica rivulutia lui 22 de dupa ,aia a cascadorilor, actorilor, regizorilor, fotografi care abunda pe toate siturile

Am cautat si pe situl lui 21 la recomandarea unui coleg, nu am gasit nimic, ba da, se vrea demonstra prezenta lui Maries in cladirea CC, prezenta pe care nimeni nu i-a contestato, cel putin asa am si eu cunostinta inca din 1990,ah, recent ca si Iliescu s-a mai coborât o treapta, la gradul 21, ca sa vorbim in limbajul lojilor iliesciene.

M-am uitat si pe portalul ala al rivulutiei... nimic, fotografi standart, prelucrate ce consfintete o revolutie bolsevica, anticeausista, mai deloc,chair deloc anticomunista.... Va rog analizati cu atentie ca sa ramânti nitelusi cu gura cascata...

Nu mi-am propus pune tunurile pe As 21, nu ma intereseaza respectivul ONG-familial, dar sa nu se supere pe mine sutinatori, mai bine spus sefi ca de sutinatori nu prea vad a fi vorba pe acolo, nu are o documentatie cu valoare istorica care sa infirme tezele lui Iliescu, ba le confirma cât timp nu exista documente diferite capabile demola pe cele iliesciene.

Inteleg ca au colaborat cu tov Voinea caruia i-a pus la picioare documentatia culeasa de la naivi ce au si pus botul la sloganurile vânturate, documentatia asta daca a si existat a disparut....

Nu va irositi energiile cauta pe internet ori prin asociati rivulutionare documentatie foto ptr ca cu exceptia celor care pun obiectivul pe uni si aceiasi "eroi" de dupa 22 nu veti gasi si ca totul sa fie bine acoperit nu veti gasi nici din Ianuarie-Iunie 90 (din aceasta perioada detin si eu destule), ce au publicat reflecta tot o garnitura ci interesele ei neobolsevice, ba acum urmaresc pe unul care se screme falsifica, il las sa mistifice sa se ridice pe minciuna si când totii il vor linge in urechi, poate am sa pun alternativa

Când vad ce mafie odioasa a luat nastere si ce tunuri se da pe sângele martirilor ramân blocat. Partea proasta este ca acel stat stimuleaza mentinerea in viata a acestei mafi, media popularizeaza excesiv aceste grupuri mafiote.

La Sibiu, Cluj, Iasi, Brasov (exclud Buc si Tim), mai sunt in viata autentici luptatori anticomunsiti pe care presa nu-i vede. In Bucuresti numai eu cunosc 5 autentici luptatori ce o duc ca vai si amar. O mare parte din autentici luptatori au emigrat din România dupa acel negru Iunie 90, locul a fost ocupat de impostori, de luptatori din 22 carora li s-a pus si 21 pe piept ptr a face ciocul mic si sutine impostori, bolsevici notori vopsiti in anti, securisti.

Ar fi cazul (fac o propunere), ca macar cu ocazia impliniri a 20 de ani autoritatile statului sa inchida dosarul si galagia anuala unor pseudorevolutionari, sa se retraga toate certificatele si acorde doar

ranitilor, arestatilor si urmasilor celor decedati doar despagubiri, ptr ca urmasi nu au luptat,insa merita respectati-despagubiti,restul, sa li se multumeasca cu piosenie fie si bolsevica ori neobolsevica (sunt experti tovarasi) si sa se puna capat galagiei pe care o fac mafioti astia. Astia chair nu vad cât de penibili au ajuns revolutionari astia, scapram de cei de profesie a comunistilor ca sa dam de o armata care ne terorizeaza anula cu cererile lor aberante, galagia ce o fac.

Sunt ferm convins ca multi luptatori autentici gândesc la fel ca mine, motiv pentru care nu-i gasim agatati in absolut nici o asociatie revolutionara, eu ma refer la Bucuresti unde tigania a atins cote halucinante, Timisoara si-a rezolvat problemele, felicitari timisorenilor! Nu am auzit pe un singur luptator autenticl de la Timisoara sa se plânga a fi fost exclus cum exclud sudici de Bucale, la Timisoara lideri asociatilor sunt parte a autenticilor luptatori, raniti. Sigur, si la Timisoara sunt baieti destepti ca tot români sunt si acolo, ori mai bine spus au baut apa rrromanesca si prinsera si ei soprâla sudica.

Daca am fi corecti cu noi insine, am recunoaste faptul ca absolut totii care au iesit in strada in toata tara li se cuvine recunoastere in victoria na, rivulutiei alea. In strada a iesit in 22 aprope toata suflarea, care asa cum foarte bine mentiona si dl Ioan Rosca au contribuit la daramarea regimului, speriat de amploarea ce a luat-o demonstratiile masive in majoritatea oraselor tari.

Ok, exista putini luptatori care s-au evidentiat, au dat scânteia, acestia sunt un bun material ptr istorici, rolul lor este sa contirbuie la intelgerea fenomenului, a scântei, nu ai fost arestat, ranit fi santos dragul mosului, patria îti va fi recunoscatoare cu un sut in fund....

Cred ca toata lumea va fi de acord cu mine, revolutionari cu galagia lor de peste 19 ani (ma refr la Bucuresti), au reusit semana repulsie fata de ei care isi gaseste corespondentul in cea a revolutionarilor de profesie.

Colegi de pe acest grup ,in mesajele mele postate se va fi observat ca eu niciodata nu l-am injurat pe Dan Iosif ca o dadu cu Iliescu, ptr ca Iosca a fost printre putini luptatori de la baricada care a avut si bun simt, este printre putini care nu a inflorit, mitizat , iar Iosca cu Dinca au jucat un rol foarte important in 21 la baricada, au fost sufletu ei, lor li se datoreaza mentinerea baricadei, formarea ei, am fost acolo, lânga ei si ei lânga mine si vazut cum au actionat, pot spune fara a da gres "EROIC" Chiar nu vedeti ca inca nu au fost publcate fotografi de la baricada unde vor iesi in relief Dinca si Iosca, camaradul care a scris lozincile pe zidurile Univ, si chiar lozinca scrisa pe pânza, disparuta subit. Acolo au fost momente in care Dinca si Iosca iesisera tare in fata, pozitie evidenta de lideri care nu putea scapa obiectivului securitati, unde sunt aceste imagini, ptr ca daca acelea vor fi publicate se vor vedea si ceii care au fost acolo, va matura fara drept de apel impostori care nu au fost si si-au confectionat legenda de la 21. Daca autoritatile statului vor sa termine cu showul asta ordinar sa dea publcitati acele documente foto, dar nu prelucrate ci la brut asa cum au fost surpinse de obiectiv.

Va asigur, veti avea un soc tovarasi rivuluionari, daca 10% din ceei care se bat cu caramida in piept, dar ce 10%, abia un 1% vor fi de gasit acolo, ptr ca nu au fost, pute de la o posta confectionarea marturiilor lor (din ce am citit si eu pâna acum...), alti bat câmpi bien de tot si totusi, autoritatiel statului care detin adevarul, pot verifica lejer, baga capul la cotet, ceea ce relva ca porcaria asta este instutionalizata,din moment ce statul stimuleaza atunci este copartasi cu aceasta mafie

Mai cunoastem si un alt fenomen, dintre luptatori autentici daca 50% au cerut certificat de revolutionar cred ca este mult,din aceasta cauza la Bucuresti a fost posibila aparitia acestei mafi ordinare, de care se plânge si Dinca.

Iata care trebuia sa fie rolul celor care au fatat asociati cu nume pompoase, se bat in pipet a fi eroi intre eroi, adica ai lor sunt mai eroi decât cei care nu sunt membri in bisericuta lor,contesta reciproc,injura ca la usa cortului.

In concluzie, nu exista fotografi din 21 cu exceptia obiectivului secu, putini fotografi amatori ori nu care au incercat surpinde evenimentele au fotografiat pe sub haina, imagini compromise in mare parte, alti (câtiva de fapt)vor fi fost rapid infascati rapid, printre noi misunau tovarasi, greu de miscat un aparat foto fara a risca anihilarea din fasa, de fapt este greu de crezut a fi avut cineva curaj atunci actiona vreun aparat -foto. Ce au dat astia pâna acum vom observa ca fie sunt imagini de la distanta fie sunt nesemnicative, iar eu multe din ce am vazut pe internet le localizez in 22 ba chiar si Mai-Iunie 90, insa sub nici o forma 21 cum au pretentia sutine autori acelor situri.
.


la acest link, vei gasi citeva din pozele , care am reusit sa le fac in 21 dec
http://good-times.webshots.com/album/55 ... h?start=12
aetziu
Lucian Alexandrescu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 20, 2008 6:19 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Mie Ian 07, 2009 7:36 pm

Stimate domnule Lucian Alexandrescu,

va multumesc pentru link l-am vizitat, sunt fotografi document nimic de spus, dar majoritatea incepând cu 22 Dec, navalirea in P-ta Palatului, sunt vreo douo fotografi care par fi din 21, trebuie sa mai analizeze putin fetele oamenilor, care reda starea de spirit care nu poate insela, sunt mai greu de prelucrat.

Nu vreau sa fiu rautacios nici drept multumire sa va huiduiesc, dar fie permis sa suflu si in gheata nu iaurt. Ar fi fost ideal sa fi postat data si ora pe cât posibil. Asa sincer va spun, ca loveaua o luasi, facusi si eu expoziti pe afara cu fotografi din Ianuarie, Februarie, 90 iar jos le-am trântit 21 Dec, plus lozincile anti scrise pe ziduri, fotografiate dupa 22, tot alb-negru, prinde celmai bine, pai nu... De fapt in 89 nu aveam film color,era rezrvat doar alora de la AgerPress... Ei, mai era pe ici pe colo câte un boer cu rude peste pârleaz ce isi permite, dar noi jegariti ... vai ce jegariti eram domne... asta releva toate fotografiile si ale mele din acea perioada... drama, iadu in care ne adusese bestiile alea. .. din acest punct de vedere sunt fotografi de mare importanta. Acum am sa fac o proba, ori ma fac de cacao ori nu, incercarea nu are moarte

Exista o fotografie care ar vrea parea din 21 ,respectiv Inter-Batistei-Societe Grl, luata de la garajul acela Ciclop /rest Pescarul/ , daca nu gresesc chiar de pe acele garduri de beton pe care se poate sta ori urca lejer, de acolo s-a tras clapa, desigur alb-negru, directia manifestantilor este spre Coltea, ce vrea sa indice o presiune din partea unor forte de ordine care nu apar in cadru. Numai ca fizonomia acelor oameni ne da dureri de cap, starea lor de spirit, eu localizeze acea fotografie cel mai devreme in 22 Dec 89 orele 9-11-11.30 cel târziu.

Aceasta imagine este singura care imi sugereaza ceva din 21,si chiar poate fi prezentata lejer profanilor mai ales straini.... ca astia si lovele aveau pe lânga prostie din berechet.

Nu va oblig raspune, nu va pun intr-o situatie jenanta, eu am expus o opinie ce se vrea a unui semiinitiat, sunt amator, la drept vorbind nici eu nu as spune adevarul sa ma fac de cacao. Indiferent care este adevarul, unul este cel expus de dvs si altul de mine, nu abdic de la aceasta concluzie fie si eroare, spun asta ptr a nu va obliga da alte detali ,justificari. Nu pot abdica si din alt considerent in detaliile caruia nu voi mai intra. Cred ca aceasta imagine este cel mai greu de criticat,contestat ,celelate sunt floare la ureche le las copiilor de gradintia dibui...
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Mie Ian 07, 2009 9:05 pm

Dle Alin

Asa cum cred ca ati observat eu injur toti impostori, dar pe ceei care au fost pe baricada ma feresc. Sa nu credeti ca am uitat goarna lui Iosif, si multe alte ciudateni ptr acel moment cum foarte bine le remarcati si dvs, deasemeni lipsa constintei de dupa, alierea la Iliescu

Dle Alin

Eu sunt si azi prieten foarte bun cu multi din Floreasca, fosti batasui, speculanti, din gasca lui Dan Iosif , desigur azi sunt si ei la o vârsta destul de linistita. Pe dan Iosif eu personal nu l-am cunoscut niciodata exceptie 21 Dec,iar de atunci nu am mai avut cu el vreo legatura directa, cu amici da si azi ne intânim la o bere si asa cum sunt bosorogi isi aduc aminte de tinerete. De la ei cunoscu multe din trecutul de golan, batausi a lui Iosca, trebuie spus ca era cel mai tare pe acea vreme dar si cel mai nebun dintr-e toti. Ei, acesti golanasi de socialsim /era specificul tuturor tarilor socialiste acest gen/ erau si oamnei militiei, cum si Iosca a fost si trebuie sa va asigur ca au ramas si azi colaboratori ai Politiei, ei nu ascund acest fapt. Nici nu ar fi de condamnat ca colaboreaza cu Politia,in fine nu acest aspect vreau sublinia ci faptul ca Iosca a fost colaborator al Militiei, era obligat ptr a trai i traia foarte bine, asa cum traiau toti descurcareti, le-am putea spune capitalisti de socialsim. Lasam caftelile, violurile si alte parangeli socialiste.

Iosca ajunge si pe la Buftea cascador, poate asa sa fi fost luat in seama de cine trebuie si trimis in 21 la baricada cu goarna cu tot... Insa nu de Militie in nici un caz si nici de securitate, spune eu mereu regizori, actori,cascadori ca eu mai cunosc inca doi cascadori implicati...

Si mai spun eu pe aici adesea ca multe mituri vor cadea curând, fiind posibil primul mit sa fie chiar Iosca, nu contestarea meritelor de la baricada, nici optiunea ptr Iliescu, averile ce si le-a facut ... NU ptr acest aspect. Din istorie nimeni nu il mai da afara, am sa simplific ceva in genul lui Pantelimon este si cu Iosca al nostru. Am sa va dau douo piste care trebuiesc analizate

In urma cu vreo trei-patru ani Iosca a facut o delcaratie soc la un show tot cu rivulutia aia, parteneri de discutie erau niste sulfe unse cu toate alifiile una din ele are cunostinta de ceea ce ni s-a spus si nouo prin 90, fiind sufla batrâna la intors pe Iosca de la facut da drumul la gura si spus un DA cu inca un detaliu. Eu care stiam istoria asta din 90 a fost ptr mine un soc sa il aud ca recunoaste (desigur jumatate din daravea), mi s-a confirmat pe deplin ce stiam. Cine ilcunoaste stie ca Iosca era el schmecher când vroia nu turna nici sa pui sare pe el,insa luat cu binisorul le zicea singur,ca asa sunt golani ,laudarosi, se dau de gol, nu sunt versati ca Iliescu ca nu scoti de la ala o virgula cât ai fi de sulfa. Atunci mi-amspus in sinea mea, daca este adevarat ceea ce stiam asta (Iosca)nu o mai duce mult, il arnajeaza ptr ca il ia gura pe dinainte. Nu stiu daca l-au radiat, arnajat prin tigari incepând de atunci, dar una mai stiu

Inainte sa moara cu vreo câteva luni iarasi a tipat, pierduse cumpatul. Nu a scapat nimic deosebit pe gura, numai ca specialisti si-au dat seama cine preseaza asupra lui s-ai deschida gura,iar daca o deschidea se deschidea un dosarel inchis,uitat de toata dulfarea rivulutioanra, nu întâmplator, ghicit prinda pe Iliescu, sa rezolve in mandatul sau si enigma teroristilor, enigma in care dan Iosif a cazut din prostie si lacomie, astfel ca este foarte posibil ca Dan Iosfi sa fie dovedit primul terorist care a actionat din sau fara imbecilitatea de care nu ducea lipsa. Odata dovedit primul terorist ... restul curge in lant. tare ma tem ca aceiasi sufla care la facut pe iosca sa vorbeasca ia pasat sefului sopârlica, stitu fiind ca isi peirde nervi, este lispsit de scrupule, asta nu avea mama nu avea tata din tinerete a fost vaid e capul lui...mai intâi te omora si dupa aceia te intreba de ce te-ai uitat in ochi lui... Baieti i-au stitu punctul slab siprin el la provocat in ideia al prinde si pune da marturie, nu mai exista documente au fost distruse.

Ei, c-am imediat Iosca subit incepe sa aibe probleme, se gaseste un grijuliu tovars de partid il pregateste,intoxica cu geniali specialisti rusi, boul pune botul, nu vede ca toti machari bolsevici din PSD se duc in Germania ci nu Rusia, si unde in tocmai in Siberia, unde l-au vindecat aia pe veci

Ce zicea Stalin, un om o problema, ei, lichidat Niet probelma!

Una din casetele lui Stanculescu de care a vorbit se pare ca are imprimat acest eveniment cheie, pai acolo au existat microfoane se pare ca si camere video ascunsa,insa Stanculescu ne vorbeste de audio,iar noi in 90 când am aflat tarasenia tot audio am auzit... In acea perioada a existat o discutie serioasa de infundare a unor corifei... , ar trebui ca multi sa si-o aminteasca... numai ca cel care pasase caseta spre auditie va da ortu popi la scurta vreme ,odata cu el dispare si caseta, sa asteptam caseteel tov Staculescu si tare ma tem ca una din acele caseta va fi ceea de care vorbesc eu acum.

Nu, Dan Iosif nu a fost securist, nici trimis de ei pe baricada, acolo a fost un luptator autentic, va asigur de acest aspect, nici nu gândea ce belea îi va cadea pe cap, prost este ca nici nu mai asculta cum nici in copilarie si tinerete nu prea iservise asa ceva. Degeaba cauta astia documente, toate inregistrarile au fost scoase din tara puse la adapost, Stanculescu nu bate câmpi si nici eu când afirm ca una cel putin sintezizata o detin si eu, sigur nu este vorba de acest caz. Este foarte posibil ca acelasi mecansim care a declansat presiunea impotriva lui Iosca sa fi declansat impotriva lui Stanculescu ptr al obliga sa dea materialul, de unde si arestarea lui fie spus intre noi trasa de par... Astia vor ca cu aniversarea lui 20 sa dea si enigma acelui cine a tras in noi 16-22...

Ramâne sa vedem cum va sfârsi si serialul Stanculescu...

Dintre toti acei diavoli bolsevici singurul de care imi este totusi mila este Iosca, restul pot crapa cum vor vrea muschi lor ai face si se face recirpoc. Amici lui golani unsicu toate alifiile i-au spus sa se retraga, astia i-au prevazut sfârsitul,ptr ca stiau ca cloaca politica nu era de nasul lui Iosca,in general golani sunt isteti,Iosca nu a fost un golan uns cu toate alifiile, se lauda el ptr ca asa se întâmpla cu frustrati , el a fost bun la bataie atât,in rest papagal nu el cordona marile afaceri, daca vreti era batausu mafiei, fara cap doar pumni si picioare...In adevar daca era uns cu toate alifile nu statea lânga Iliescu un minut...

Incitanta poveste, ei macar povesti sa mai zicem daca altceva nu mai avem de zis...
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Lucian Alexandrescu » Mie Ian 07, 2009 11:07 pm

stimate domn credeti ca au fost usor de facut chiar alea, cateva, eu daca vedeam un aparat de fotografiat indreptat spre mine cred ca-l spargeam
aetziu
Lucian Alexandrescu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 20, 2008 6:19 pm

Mesajde Raven » Joi Ian 08, 2009 6:50 pm

RE: Dan Iosif si a fi sau a nu fi revolutionar

Eu stiam ca Dan Iosif a fost un bisnitar de duzina care se ocupa printre altele cu bisnita de ness si era cunoscut bine de catre militieni. In RSR nu facea nimeni bisnita sau afaceri la scara mai mare fara aprobarea organelor de stat (sigur ca bisnitarii de profesie cotizau cu promptitudine la organe).

Acuma ca Dan Iosif a fost pe baricade in 21 se stie. Tot pe baricade au fost si scutierii si militienii fara grade afisate si securistii imbracati ca cetateanul de mijloc infltrati in multimea de manifestanti anti-regim.
A fi prezent in 21 Dec. '89 la Dalles nu inseamna automat totuna cu a fi revolutionar. Inseamna doar a fi participant la revolutie (sau sa zic la "evenimente")?
E o diferenta intre a fi fost acolo sincer si a fi facut ceva in sensul asta contra regimului de democratie populara si a fi acolo din sarcini de serviciu (securistii si colaboratorii lor de ex.) sau din ciolanarism.

In Ian. '90 Dan Iosif era deja fesenist convins, Dumitru Dinca insa in Aprilie (tot '90) era tot pe baricade in partea "golaneasca" a ei tot acolo in Piata Universitatii.
Alt exemplu: Alin a fost arestat pe 21 ca si Patapievici, dar a fost eliberat pt. ca a venit 22 pe cand Patapievici a fost eliberat pt. ca organele si-au dat seama ca au arestat pe cine nu trebuie. E clar ca nu se poate pune egal intre arestarea lui Alin si cea a lui Patapievici, intre participarea lui Alin si cea a lui Patapievici la "evenimentele" din Dec. '89.
Raven
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Ian 02, 2009 12:20 am

Mesajde alin » Vin Ian 09, 2009 6:48 am

[quote="Lucian Alexandrescu"]

la acest link, vei gasi citeva din pozele , care am reusit sa le fac in 21 dec
http://good-times.webshots.com/album/55 ... h?start=12[/quote]

din cele 83 de foto, unele parca apar de 2 sau 3 ori, am vazut cateva din dupa-amiaza lui 21, de la Inter_SocGen_Ciclop, iparca (in succesiunea in care le0am vazut eu) cele de la 81-83, cu tinerii incercand sa iasa in fata TABurilor care apareau dinspre rondul de la Universitate, la un moment dat unul din baieti era chiar culcat pe astfalt.
Am mai vazut aceste foto in ultimii 5 ani, probabil cele mai evocatoare ale acelor prime ore de rascoala in Bucuresti (cred ca era ora 3-3:30PM, pe la 4-5 deja se intuneca, deja era senin in acea zi, era cea mai scurta a anului).

Sigur ca secu a filmat si fotografiat tot.
Au trecut aproape 20 de ani si n-am vazut nimic de la ei.
Ma intreb ce face SRI sau cine dracu le pastreaza cu ele.

Referitor la tiganusul de care povesteste d-l Mihaescu (la Soc Gen, orele 1:00-2:00 PM) imi amintesc ca am citit pe alt forum o relatare asemanatoare, inteleg ca tiganusul era din galeria Stelei, cei care mergeau pe stadion il cunosteau.

Am propus de mai multe ori o cronologie a acelor zile, ore si munute.
poate ca si niste fotografii ar putea ajuta / sprijini aceasta cronologie.

cele 83 de foto sunt interesante dar lipseste un minim de informatie, ex. Televiziune (22-23), Academia mIlitara ("teroristii' chemati pe 24 dim.), Pta Palatului (23-24)
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Lucian Alexandrescu » Vin Ian 09, 2009 9:58 am

Pentru cronologia care o propuneti exista un film, facut de la et 4-6 al Inter-ului,si din care am sa incep sa pun pe Youtube (taiat in bucati)
El cuprinde perioada dintre orele 14.00-17.00, in spatiul cuprins intre fantana si str.Campineanu
Lucian Alexandrescu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 20, 2008 6:19 pm

Mesajde alin » Sâm Ian 10, 2009 1:15 am

doua intrebari:

1. daca ati inceput sa puneti filmul pe youtube puteti furniza un link, nu am gasit nimic referitor la unghiul de care amintiti, decat footage dintr-un jurnal TVR Iasi (care de altfel sustine ca Ceausescu fuge cu elicopterul pe 21, dupa spargerea mitingului... daca televiziunea nationala transmite asa ceva..)
http://www.youtube.com/watch?v=SENaW4ugEjs

2. cine a filmat de la etajul 4 al Inter ?
Jurnalisti straini ?
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Următorul

Înapoi la Discutii generale, probleme semnalate, incubator de proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009