Sectorul CIVES
 
 

Pledoarie pentru Procesul Comunismului

Forum
Pe marginea activitatii consumate a grupului GID si a celei curente, cordonate in situl www.gid-romania.com

Moderator: gidromania

Pledoarie pentru Procesul Comunismului

Mesajde gidromania » Lun Iun 20, 2005 7:05 am

Memorialul de la Sighet (SCRISOARE DESCHISA PRESEDINTELUI ROMÂNIEI)

MULT STIMATE DOMNULE PRESEDINTE,
Aidoma tuturor românilor, am fost profund emotionat vazându-va ochii umeziti de scene ale holocaustului impotriva evreilor, crima abominala a omenirii. Da, a omenirii! Deoarece Occidentul nu a fost pregatit sa o cenzureze si s-o opreasca de la inceputurile ei, iar dupa incheierea razboiului a rasplatit-o pe linie economica prin vestitul plan Marshall. Când ea se parea ca reincepe in proportii asemanatoare in U.R.S.S., acelasi Occident l-a incurajat pe Stalin, satrapul rosu, pe toate caile, sa o desavârseasca, prefacându-se ca, dupa stirea spionajului sau, in Siberia cresteau trandafiri si tufanele...

Dar ce imi pasa mie ce vina poarta Statele Unite ale Americii si Anglia in aceasta trista aventura ce a costat vietile a mii de oameni, crestini si evrei, francezi, rusi, polonezi, români (la Buchenwald) etc., printre care si destui evrei botezati, cu renume universal in cinematografie, pictura, poezie s.a.m.d., creatori de prima marime in cea dintâi jumatate a secolului XX.

Pe mine ma doare ca tarile sud-est europene, si mai cu seama patria mea, au fost daruite de aceleasi puteri occidentale, pentru o perioada destul de lunga, cât sa cheleasca toti gânditorii Apusului, acestor mâncatori de traditii si de oameni vii (i-am numit pe comunisti), pentru a fi transformate in colonii sovietice.

Secatuiti, economic vorbind, redusi la stadiul analfabetismului caracterizându-ne conducatorii plimbati de regi in calesti si sarutati de generali, de care omenirea era mândra, sarutati atunci când Marea Noastra Prietena de la Rasarit se juca de-a furatul scaunului de sub picioarele unor De Gaulle, dezumanizati si supusi celui mai odios holocaust din istoria omenirii, astazi nimeni nu socoteste ca am fi patit ceva.

Am spus cel mai odios holocaust, pentru ca ‘evolutia istoriei’ ne invata ca totdeauna exista un mai rau decât cel mai rau: asta e o conceptie deprinsa in puscariile comuniste de catre un fost detinut politic in vârsta de douazeci de ani. Holocaustul armenilor nu e inca recunoscut decât de parlamentul francez, desi un milion si câteva sute de mii de frati crestini au fost determinati sa se manânce unul pe celalalt, acum un secol, sub ochii impasibili ai aceluiasi Occident. Iar holocaustul impotriva intregului popor român, iesit de nerecunoscut din aceasta experienta traumatizanta, nici vorba sa fie adus in discutie.

Va asteptam, domnule Presedinte, la Memorialul de la Sighet, realizat de o biata poeta care a crescut fara tatal aruncat in temnita, si la cel de la Pitesti, realizat de victima ‘reeducarilor’ comuniste si a unui infarct, va asteptam sa varsati o lacrima si pentru acest necajit popor român caruia, vorba domniei voastre (prima adevarata rostita vreodata de catre un Presedinte al Patriei) nu i-a ramas decât sa-si aleaga sefii dintre comunisti, pe care, ca veni vorba, sunteti dator sa-i aduceti in fata justitiei ca un iubitor al dreptatii clamate!

Domnule Presedinte, asteptam procesul comunismului, pentru ca bestialitatea sa fie alungata de pe pamânt.


Cu deosebita cinste, Mihai Radulescu, scriitor, autor, printre altele, al "Istoriei Literaturii de Detentie la Români", continuata cu "Chemarea lui Dumnezeu in temnitele comuniste", al domniei voastre respectuos alegator.

Mihai Radulescu
gidromania
 
Mesaje: 76
Membru din: Vin Dec 31, 2004 5:32 am
Localitate: Bucuresti

Înapoi la gid-romania.com

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron
<<< Piata Universitatii 2009