Sectorul CIVES
 
 

300000 evrei masacrati în Basarabia?

Forum:
Doua state romanesti - qui prodest!?
Reflectarea discutiilor de la:
www.pro-unire.go.ro si http://groups.yahoo.com/group/Pro-Unire

Moderator: o.brega

Mesajde Marius » Mar Oct 16, 2007 1:17 pm

Nica Leon scrie:
Marius scrie:Legea pe baza cäreia cineva poate fi bägat la puscärie pentru delictul de opinie în privinta holocaustului (OUG 31/2002) nu e închipuirea mea, ci e în vigoare. Parlamentarii pe care inclusiv tu i-ai votat au adoptat-o.
Consideri probabil cä, chiar dacä legea e în vigoare, nu va fi aplicatä. Te înseli, se aplicä. De cazurile Grigore Opritä si Andrei Molnar - români condamnati penal pentru delictul de opinie - ai auzit?


Eu nu am auzit de aceste cazuri. Poate cineva să îmi dea mai multe amănunte.


Mesajul meu iniţial în care vorbeam de aceste cazuri era din 2005. În 2006 am aflat că Grigore Opriţă a fost achitat la recurs http://ro.altermedia.info/noua-ordine-m ... _3399.html

Despre Molnar nu mai ştiu nimic, nici nu-mi amintesc unde citisem de cazul lui.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

E doar inceputul !

Mesajde Ioan Rosca » Mar Oct 16, 2007 7:23 pm

Devenita Lege in Senat si Parlament (lege 107/2006) si validata de Basescu (la 26 apr 2006, publicat in Monitorul oficial nr 377 din 3 mai 2006) , botnita initiata prin OUG 31/2002 e montata complet juridic (au modificat si codul penal in consecinta) , asa anticonstitutionala cum e- si cum va ramine, daca nu facem nimic. Cine citeste atent raspunsurile Curtii Constitutionale la toate exceptiile invocate in Justitie de diversi reclamanti, intelege rolul real al acestei Curti inatacabile : o ultima reduta criminala, in care sa se impotmoleasca cei care contesta falsa noastra democratie. Tovarasii valideaza doar masuri de genul distrugerii anchetelor despre 1990 de la procuratura militara... si decid orice lucru cerut de Stapinii Lor.

In privinta punerii in aplicare a legii botnita, nu e decit o chestiune de timp, asa cum stiu perfect cei care au urmarit jocul similar operat in occident. E normala strategia activarii ei progresive- pentru a nu produce reactii de rezistenta si a ne implinta cit mai lin faptul monstruos implinit. De aceea l-au eliberat in final pe Oprita- pentru moment avertismentul e suficent. Ceea ce i s-a intimplat e suficent pentru a baga groaza in romanii limbuti:
" În data de 16 iulie 2003, prin sentinta penala nr. 292/S/2003 pronuntata în dosarul penal nr. 1358/2003 de Tribunalului Brasov am fost condamnat pentru comiterea infractiunii de propaganda nationalist-sovina, prevazuta si pedepsita de art. 317 Cod penal la 2 ani si 6 luni închisoare si pentru comiterea infractiunii prevazuta si pedepsita de art. 4 alin. 1 din O.U.G. nr. 31/2002 la 2 ani si 6 luni închisoare, si pedeapsa complimentara a interzicerii exercitiului drepturilor prevazute de art. 64 lit. a si b Cod penal pe o durata de 5 ani. Instanta a dispus suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere pe durata termenului de încercare de 6 ani si 6 luni. Ambele pedepse beneficiaza de prevederile Legii de gratiere nr. 543/ 2002." (citat de pe situl http://procespolitic.uv.ro)

Ne vom pierde si dreptul de a vorbi. Asa a fost si dupa 1944. Lumea a intors spatele prudent la primele arestari si intimidari. Dar cred ca aceasta discutie merita continuata intr-un forum dedicat, pe care-l voi lansa azi.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Marius » Mar Oct 16, 2007 9:51 pm

Marius scrie:Despre Molnar nu mai ştiu nimic, nici nu-mi amintesc unde citisem de cazul lui.


Cu ajutorul domnului Google am găsit şi nişte articole de presă vechi despre Andrei Molnar:
Acuzarea lui Molnar de neofascism:
http://www.divers.ro/eveniment_ro?wid=3 ... n&sid=4218

Molnar contraatacă dînd în judecată Poliţia pentru că foloseşte simboluri fasciste:
http://www.gardianul.ro/2006/05/31/even ... 79733.html

Alt proces legat de o bătaie între Molnar şi nişte tineri din Cluj: http://www.clujeanul.ro/articol/ziar/cl ... /7724/145/

Un interviu cu Andrei Molnar la http://www.domina.ro/interviuri/molnar.php
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Măi să fie!

Mesajde Nica Leon » Mie Oct 17, 2007 12:37 pm

Mărturisesc că nu m-a preocupat problema, deşi am criticat oug.nr. 31/2002 chiar de la apariţie, cînd am formulat şi o plîngere penală împotriva semnatarilor ei, plîngere care stă în nelucrare la Parchetul înaltei curţi de casaţie şi injustiţie, sperînd că în această ţară mai sînt şi alţi români, ştiutori de carte, care sînt în stare să formuleze o cerere de chemare în judecată a statului român.
Dar acum, pentru că văd că toate lepădăturile au început să-şi facă de cap, făcîndu-se că au uitat de idealurile Revoluţiei, sînt gata să formulez şi să depun o cerere de chemare în judecată a statului român, care se face astfel vinovat de încălcarea mai multor norme supreme şi obligatorii, ca şi a unor acte internaţionale.
Deşi sînt extrem de ocupat, pentru că nu am obiceiul să mă lamentez, fiindu-mi mereu pe plac acţiunea, cred că ar trebui să ne arătăm priceperea şi să punem justiţia la treabă, pentru a ne dovedi şi nouă că această ţară mai este un stat de drept.
În cazul în care sînt şi alţi doritori, care vor să fie parte într-un astfel de proces, eu voi aştepta să primesc numele şi adresele celor interesaţi, pentru a-i include în acţiune, o lună, de la data prezentei.
În cazul în care nu va fi nici un doritor, o voi face numai în numele meu.
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Mar Oct 18, 2011 9:25 am, modificat 1 dată în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 300000 evrei masacrati în Basarabia?

Mesajde Nica Leon » Sâm Mai 28, 2011 7:30 pm

Recitind cele scrise de Marius, care aminteste si de anul 1930, am constatat ca s-a scăpat din vedere pactul dintre hitler şi Ben Gurion, implicaţiile acestuia ca şi directiva transmisă evreilor, prin comunitate, care i-a îndemnat să îşi schimbe numele avut anterior, chiar şi de mai multe ori, pentru a li se pierde urma şi numărul.
Şi din cauza acestui procedeu nu pot fi luate în seamă, de cei serioşi şi scrupuloşi, rezultatele recensămintelor la care se face referire, dacă se urmăreşte temeinic acest subiect şi nu doar o altă încercare de a-i îmbrobodi pe prosti.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 300000 evrei masacrati în Basarabia?

Mesajde Nica Leon » Sâm Mai 28, 2011 7:45 pm

În ceea ce priveşte legea nr. 107/2006 ea constituie una din noianul de dovezi că România nu este o ţară liberă şi nici un stat de drept.
Dar, cum ea este ocupată încă de mult prea mulţi proşti, nici nu avea cum să fie altfel, de unde rezultă că îşi merită soarta.
Din păcate, constat şi că acest exemplu nu este singular, ci a devenit o practică în multe ţări tembele, care sînt supuse sionului, batjocorind astfel noţiuni devenite caduce şi chiar interzise, cum ar fi dreptatea, adevărul, libertatea, dreptul la opinie, rigoarea ştiinţifică ş.a.m.d.
Aşa cum am promis am făcut, ajutînd un năpăstuit al bestiilor duşmane adevărului şi egalităţii, în drepturi, a tuturor oamenilor ce vieţuiesc pe această planetă, scriind o excepţie de neconstituţionalitate, care a fost însă respinsă de criminalii-comunişti ce au uzurpat C.C.R., chiar sub nasul înfundat al nesimţitului Avocat al boborului.
Aşa fiind, pentru că între timp am aflat că proştii au mintea odihnită, care au obiceiul să pedepsească orice faptă bună, nu îmi mai pierd timpul pentru a le arata ce este binele, adevărul ş.a.m.d., pentru că l-as irosi degeaba, iar eu nu sînt naiv.
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Mar Oct 18, 2011 10:02 am, modificat de 2 ori în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: 300000 evrei masacrati în Basarabia?

Mesajde raton » Mar Mai 31, 2011 12:45 pm

OUG 31/2002 "privind interzicerea organizaţiilor şi simbolurilor cu caracter fascist, rasist sau xenofob şi a promovării cultului persoanelor vinovate de săvârşirea unor infracţiuni contra păcii şi omenirii" incalca dpm de vedere dreptul la libertatea de asociere garantat de Art. 11 CEDO. Vedeti cazuri pe acest articol aici: http://jurisprudentacedo.com/art.-11.html
Cine are probleme cu aceasta OUG in tara, ar trebui sa-si epuizeze toate caile de atac si apoi sa apelelze la instanta europeana.
raton
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 31, 2011 12:34 pm

Re: 300000 evrei masacrati în Basarabia?

Mesajde Nica Leon » Mar Oct 18, 2011 9:36 am

raton scrie: S-a scris ca:
Cine are probleme cu aceasta OUG in tara, ar trebui sa-si epuizeze toate caile de atac si apoi sa apelelze la instanta europeana.


Pentru a-si pierde timpul degeaba la C.E.D.O. - ce este tot o oficina a criminalilor ce distrug lumea, unde poate cor primi raspunul negativ dupa 8 - 10 ani,sau o decizie in doi peri.
Eu am cauze inregistrate la C.E.D.O. , privind anularea dreptului la libera asociere, a dreptului de a alege si de a fi ales s.a. nesolutionate inca nici dupa 12 ani.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mortii revolutiei

Mesajde Nica Leon » Mar Oct 18, 2011 9:44 am

Marius scrie:Despre sutele de morti de la Revolutia din decembrie cred cä vinovati sînt români de-ai nostri, nu rusii. Subiectul ar trebui discutat la tema "revolutia din decembrie".


Marius nu reuseste sa vada padurea de copaci nici macar acum, pentru ca, de fapt, daca ciuma rosie nu ar fi infestat si Romania, noi nu am fi fost siliti sa facem o revolutie, nu?
Romanii pot fi insa vinovati pentru ca apoi, dupa ce le-am daruit libertatea, au votat tot cu criminalii, inghesuindu-se masiv la vot, in Duminica orbului si asta pentru ca in aceasta lume cel mai usor este sa fi prost.
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Mar Oct 18, 2011 10:04 am, modificat 1 dată în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Crimele românesti - de aceeasi amploare cu cele rusesti?

Mesajde Nica Leon » Mar Oct 18, 2011 9:58 am

Marius a scris, iarasi dupa ureche :
Marius scrie:Sînt de pärere cä despre un eveniment istoric cel mai corect se scrie la scurt timp dupä faptele respective, nu la jumätate de veac.

Asa cum a fost si in cazul Revolutiei romane, despre care au scris fel de fel de tembeli, care si-au dat cu presupusul fara sa aiba macar habar despre ce fusese si cum susese in realitate? Mi-ai facut iarasi greata.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Basarabia si Bucovina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009