Sectorul CIVES
 
 

Sange de latini...

Forum:
Doua state romanesti - qui prodest!?
Reflectarea discutiilor de la:
www.pro-unire.go.ro si http://groups.yahoo.com/group/Pro-Unire

Moderator: o.brega

Sange de latini...

Mesajde SuccesLeader » Joi Noi 02, 2006 10:39 pm

Mas media manipuleaza opinia publica. O mare parte cred ca basarabean =rus. Sa schimbam asta. Oricine are o idee, o stire, un clip, o poza despre si pentru basarabia este bine venit sa contribuie.

Cine este in masura sa spuna ce vom vom putea si ce nu vom putea? Cine este in masura sa ne spune cine putem si cine nu putem fi? Cine suntem noi sa ne permitem sa renuntam la pamantul pe care au sangerat strabunii nostri de la inceputuri pana azi? Cine suntem noi sa renuntam la fratii nostri? Daca venim cu aceasta atitudine am putea la fel de bine sa nu mai luptam...am putea la fel de bine sa renuntam la tot ce e al nostru...

am putea la fel de bine sa nu ne lasam tzara gaj sau mai bine chiar sa stam in chirie la noi acasa... Cine suntem noi sa lasam ce nu este al nostru, ci al uramsilor urmasilor nostri ? Acolo este sange de roman? Atunci e ROmania!

Asta este unul din motivele pentru care suntem o minge de fotbal a marilor puteri. Lasam sa ni se bage un deget in fatza si sa ni se spuna de ce suntem buni si la ce nu suntem... sa ni se spuna ce este al nostru si ce nu este... Sa ni se spune "Sezi" sau "aport"? NU! BUCOVINA este PAMANT ROMANESC! NU avem dreptul sa renuntam! Avem obligatia morala fatza de sangele ce ne curge in vene...fata de noi...si de copii nostri!

In caz contrar... ar fi o insulta la numele de "ROMAN"... am fi o rusine pentru numele pe care il purtam... Nu am fi demni. Dar noi suntem! Si va rog sa ascultati imnul acum. Fiecare vers...

Istoria nu este dreapta? Hai sa va spun ce este istoria... "Istoria este o poveste acceptata unanim" Napoleon Bonaparte. Istoria o fac cei victoriosi. HAi sa facem istorie! Cine sunt ei sa ne faca istoria noastra? Sau vom trai tot restul vietii ca o frunza in bataia vantului? Cine suntem noi in cazul asta?

Hai sa fim cine am ales! Nu cine ni se spune. Sau "aport" e o optiune? BASARABIA PAMNT ROMANESC! BUCOVINA PAMANT ROMANESC! TRANSNISTRIA PAMANT ROMANESC! si aici mai puteti completa...lista continua... Hai Unirea!

Dupa cum stie multa lume Basarabia Pamnat Romanesc a fost si inca mai este o campanie foarte larg promovata pe internet. Se pare ca nu destul. Ieri am fost intrebat daca basarabenii stiu romana, daca stiu a vorbi si scrie romaneste, cea ce m-a socat . (stau in Romania dar sunt originar din Basarabia)

Asa ca am creat cun grup cu titlul Basarabia Pamant romanesc pe youtube unde fiecare persoana poate posta filmulete din si despre Basarabia. Imaginea Basarabiei trebuie schimbata.

Daca spun basarabean primu lucru la care se gandeste cineva: "limba moldoveneasca", rusi.

De ce? Pentru ca acestea sunt cele mai mediatizate stiri.

Care este rostul acestui email? Este unul simplu. NE VOM UNI. Sunt doar cei care stiu, si cei care nu stiu INCA.

Cred ca este timpul sa le spunem…

Am aprecia stiri in adevaratul spirit romanesc, solidar.
Din ce cauza statele germane au progresat relativ tarziu? Pentru ca atunci s-au unit.
Din ce cauza Italia Renascentista era dezbinata si macinata de razboaie intre principate? Pentru ca s-au unificat tarziu.
Din ce cauza mongolii nu au cunoscut mari glorii inainte de Genghis Han? Acelasi raspuns.
Din ce cauza Statele Unite, Impreriul Sovietic au avut atata succes si influenta? Exact.
Din ce cauza au fost persecutati evreii? Nu au avut un stat al lor. La fel ca si tiganii...
Din ce cauza Romania, Basarabia, Bucovina, Transnistria sunt intr-un "stand-by" istoric?

Raspunsul este ACELASI. Iar ignoranta noastra cea care a facut multe state sa dispara si altele sa prospere pe spatele nostru...

http://www.youtube.com/group/terraromana Noi am creeat grupul TERRA ROMANA.

TRIMITE MAI DEPARTE UNUI FRATE ROMAN.



E abia un inceput....
Inregistrati-va aici pe noul nostru grup ca sa largim atat comunitatea cat si granitele visurilor noastre....
www.youtube.com/group/terraromana
SUNTEM ROMANI IN ROMANIA!!!!!
SuccesLeader
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Iun 10, 2006 12:09 pm

Înapoi la Basarabia si Bucovina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009