Sectorul CIVES
 
 

Propagandă pro-Stănculescu, deosebit de activă

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Marius » Mie Noi 19, 2008 1:59 am

Pe saitul http://www.victor-stanculescu.ro/news.php este o listă a persoanelor care au semnat pentru graţierea lui Stănculescu. Remarc în această listă: Ion Iliescu, Virgil Măgureanu, Răzvan Theodorescu, Gelu Voican Voiculescu, Mioara Roman (cred că e soţia sau fosta soţie a lui Petre Roman), Mircea Chelaru, Doru Braia, Constantin Lucescu (avocatul apărării din procesul Ceauşescu), Dinu Săraru, Ilie Bădescu.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ioan DRIMUS » Mie Noi 19, 2008 5:11 pm

alin scrie:Acum, vad ca d-l Dobre vine (sau incearca sa vina) de vreo 6 luni cu amanunte din partea cealalta.
Inca nu sunt clarificat de motivele acestor dezvaluiri (facute, dar mai mult anntate) pe acest forum obscur, cum ziceam si d-lui Mioc (constatand cu amaraciune: "cartile d-voastra probabil sun citite in tara numai de securisti"), forum care cred ca mai mult securistii din tara sau stabiliti pe afara, il cites.

Am vrut sa intervin inainte ca d-l Dobre sa protesteze; iam pus si eu o sumedenie de intrebari; la unele am avut raspuns, la unele inca nu; nici nu am pretentii, sa mi se raspunda la toate intrebarile; cred ca sunt multe intrebari la care nu poate sa raspunda necunoscand sitiatia si o r fi si multe intrebari la care prefera sa nu raspunda acum pe acest forum; .... toate la timpul lor;
D-l dobre a fost intr-o anumita pozitie pe post de actor secundar folosit doar ca pion deci nu are cum sa stie toate matrapazlacurile care s-au petrecut atunci. totusi a vazit si a auzit multe lucruri devenind un posibil martor incomod ceea ce face sa fie vanat se stie de cine. Dansul ar fi putur sa ramana in dispozitiv insa vazand modul in care se procedeaza cu martorii incomozi a preferat sa isi asigure viata. Cred ca este bine sa avem rabdare, sa nu ne grabim prea tare; important este ca a parasit corabia criminalilor si dupa cum declara, s-a angajat in lupta impotriva acestora; ceea ce este foarte mult.c.
Un lucru vreau sa-i spun d-lui Dobre:
Nu i se pare normal sa fie intampinat cu neincredere de oameni care au avut si au rafuieli cu securitatea ?
Daca dansul s-a hotarat sa-si aleaga parteneri de discutie tocmai dintre acestia, atunci trebuie sa 'suporte' intrebari incomode si sa-si exerseze capacitatea de a raspunde la ele, daca vrea sa fie credibil atunci cand va face marea mutare..

Eu am impresia ca D-l Dobre este o persoana hipersensibila si se simpte agresat atunci cand cineva incearca sa-l puna la zid cu intrebari de tip procuror, insinuari sau trageri la raspundere; in schimb vad ca nu refuza discutiile civilizate de tip "adult - adult"
[/quote]

- spuneti ca ati facut parte din complot, la ce nivel, si pana in ce moment ?
- din ce povestiti reiese ca in 22.12 v-ati dus singur in Valea Jiului, erati in permisie sau ati venit ca Iliescu la CC ?
- daca nu mai erati ``activ`` in dec. 89, cand s-au hotarat sa va reactiveze ?
- ce pregatire ati avut, ce misiuni ati executat, pt ce msisiuni erai pregatit ?
- de ce ati fost selectionat in 77 (d-voastra spuneti ca mai tarziu) pt un alt destin (decat de ex. Goma, sau alti colegi din Vale) daca ulterior nu v-au folosit dupa 22.12 ca pe ceilelti disidenti la TV, FSN, adica acolo ``unde aveau mai mult nevoie in acele zile`` ?
.

[/quote]- spuneti ca Magureanu v-a spus (ordonat ?) sa ucideti un alt securist (am uitat numele, stiti d-voastra), ineamna ca erati deja antrenat pt. genul asta de misiuni ?.[/quote]
Aceasta este o intrebare la care si eu m-as simpti ofensat deoarece seamana mai mult a insinuare; nu-i corect !
- e suificient capat de acuzare ca sa-l dati pe Magureanu pe mana justitiei si sa i-o luati inaintea d-lui Rosca, care vrea sa faca acelasi lucru folosindu-l pe Cosma ?.

Dintr-un topic anterior am inteles ca D-l Dobre a raspuns la un apel facut de D-l Rosca si s-a aratat dispus sa colaboreze deci nu poate fi acuzat de individualism sau intrare in concurenta.
Eu cred ca daca ar exista marturiile confjugate a doua trei persoane precum D-l Dobre si chiar Cozma ar exista sanse bune ca vinovatii pt crimele din 89, 90 sa o plateasca. (numai ca ma tem ca in ce priveste Cozma trebuie sa fim circumspecti deoarece el acum cauta sa isi creeze mai degraba o pozitie sociala si in plus el traind in Romania este intr-o pozitie destul de vulnerabila pentru a-si permite sa marturiseasca adevarul)
Pana acum s-a incercat sa se ajunga la infaptuirea justitiei prin institutiile statului roman; rateu !
Acum ar fi cazul ca toate asociatiile si cei afectati sa se reuneasca, sa conlucreze, sa faca un dosar comun si sa isi caute dreptatea la Haga la Curtea Penala Internationala.
http://fr.encarta.msn.com/encyclopedia_ ... onale.html
Cred ca aceasta institutie este competenta pentru a face dreptate.

C. Dobre scrie:Care "partea cealalta"? Vin doar cu ceea ce am trait, vazut si patit. Am crezut ca cele spuse de mine vor fi privite ca o contributie la cele relatate pe acest forum. Ar trebui sa regret ca dezvaluirile mele nu au fost si nu sunt bine-venite pentru ca dauneaza, cumva, monopolului adevarului absolut detinut de cineva anume? Si ce forum de discutii poate fi acesta cand partenerii de discutii sunt impartiti pe parti (partea asta, partea cealalta, partea de mai aproape de linia de demarcatie etc)? Si odata facuta demarcatia pe parti, intre forumisti, ce rost ar mai avea discutiile? Si daca tot m-ati suspectat si clasat ca as face parte "din partea cealalta", ce rost mai are sa continuati sa-mi puneti intrebari? Ma aflu cumva sub ancheta 'revolutionara' si somat sa raspund la intrebari ca altfel aleluia credibilitate? Cine si ce va califica sa aveti dreptul sa jucati dublul rol de anchetator si judecator? Una este curiozitatea genuina (daca e) si respectul fata de partenerul de discutii si cu totul altceva amenintarea cu lipsa credibilitatii daca 'pedepsitul deja' nu raspunde satisfacator si convingator 'procurorului - judecator'. Sau cumva Dvs deja v-ati depus marturia pe acest forum urmata de nenumarate discutii cu privire la acea marturie in urma carora deja ati primit certificat cu antetul "CREDIBIL", si ca urmare, in virtutea acelui certificat cereti si altora sa-l obtina? Celui care ma rugat sa raspund la intrebari, fara a ma pre-judeca sau clasa in vre-un fel, am raspuns si voi mai raspunde. Nu si Dvs.

D-le Dobre; aveti dreptate, unele interpelari de pe aici au un tot neadecvat; am facut si eu aceasta remarca; Eu cred totusi ca este vorba mai degraba de naravuri romanesti decat de rea credinta; cred ca atat Alin cat si Marius sunt de buna credinta si cu toti cei care discutam aici avem acelasi interes sa aflam adevarul si sa se faca dreptate pentru cei care au avut de suferit in urma evenimentelor din 89 si 90.
Avand in vedere ca ati inceput sa faceti si pe acest forum unele dezvaluiri incomode despre cei vinovati, ma astept sa mai intervina alte persoane care sa incerce sa va blocheze, sa va discrediteze sau chiar mai mult; am mai vazut un astfel de caz pe un alt forum.
Deci, in concluzie, va propun tuturor: hai sa lasam la o parte resentimentele, si sa discutam ca intre persoane adulte
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde alin » Joi Noi 20, 2008 5:15 am

D-le Drimus,
nu stiu despre ce insinuari vorbiti, daca sunteti mai explicit poate inteleg.
Intrebarile mele se bazeaza exclusiv pe ceea ce d-l Dobre a postat din proprie initiativa pe acest forum.
(cititi postarile dansului din ultimele 6 luni in caz ca nu ati avut timp).

ca individ liber ma simt liber sa pun intrebari oricui.
fara sa-mi pese de sensibilitati sau hipersensibilitati.
nu am nevoie de certificate de credibilitate sau altfel de certificate.
sunt convins ca d-l Dobre este mai calit la astfel de 'atacuri' la sensibilitatea dumnealui decat credeti d-voastra.

iar d-l Dobre sau oricare alt interlocutor potential este de asemenea individ liber sa se exprime cum crede de cuviinta la intrebarile care le-am enuntat.

Felul in care reactioneaza la intrebarile mele este tot un raspuns.

Eu nu sunt nici procuror, nici judecator, sunt doar o persoana libera care are intrebari si nu ezita sa le puna.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde C. Dobre » Joi Noi 20, 2008 12:29 pm

Alin Munteanu a scris:
sunt convins ca d-l Dobre este mai calit la astfel de 'atacuri' la sensibilitatea dumnealui decat credeti d-voastra.


Si eu sunt convins ca sunteti 'convins'. Uite si proba: imi aduc aminte ca la primul interogatoriu pe care mi l-ati luat ati fost 'uimit' de cool-ul meu. Felicitari, asta da nas de 'dulau' adulmecator!
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Mesajde Marius » Joi Noi 20, 2008 1:25 pm

Ioan DRIMUS scrie:Marius draga,
...chiar asa ai ajuns?? sa dai un citat si sa nu pricepi ce scrie in acel citat ? Incearca sa faci unefort intelectual si sa citesti ce a scris Alin si ce ai raspuns dumneata. ..daca poti sa iti ceri scuze pentru eroare ar fi chiar genial!


alin scrie:D-l Mioc incearca sa puncteze responsabilitati individuale, e foarte binevenita minutia asta se vede ca umblat prin tribunale dupa securisti, eu am incercat sa ma ridic peste labirintul de fapte cotidiene si aparitii in media


Remarc atitudinea d-lui Alin: deşi l-am contrazis cu privire la comunicatul iscălit de Bebe Ivanovici, nu s-a isterizat din asta, nu s-a smiorcăit că i se pune pumnul în gură şi că este tratat cu agresivitate.

Ioan DRIMUS scrie:Stanculescu joaca tare; isi apara viata (atat cat mai are de trait) folosind asul din maneca: documente zdrobitoare privind adevarul despre revolutie (spune si ca nu se doreste ca adevarul sa fie aflat; a se intelege ca detinatorii puterii din Romania ar avea de pierdut daca s-ar sti adevarul deci au un interes major sa faca totul pentru ca sa il protejeze si sa il tina in viata)


Nu izbutesc să înţeleg pe ce vă bizuiţi cînd spuneţi că pe boşorogul ăla de 80 de ani încearcă să-l omoare cineva. Aveţi o imaginaţie foarte bogată.
Tocmai fiindcă are 80 de ani, e foarte probabil că într-un timp nu prea lung Stănculescu va muri. Probabil veţi interpreta asta ca o dovadă că aţi intuit corect, iar Stănculescu a fost de fapt omorît ca să nu dezvăluie ceea ce ştie. Nu păreţi a fi genul de om care are nevoie de fapte concrete pe baza cărora să-şi construiască scenariile.
Dacă Stănculescu avea documente zdrobitoare privind adevărul despre revoluţie, de ce nu le-a folosit la proces? ar fi o întrebare logică.
Cînd Iulian Vlad era în puşcărie apăreau articole în presă că acesta e "închis pentru a nu vorbi". A ieşit omul din puşcărie şi dezvăluirile alea senzaţionale n-au mai apărut. Am senzaţia de "deja vu" cînd citesc despre tainele pe care le-ar putea dezvălui Stănculescu.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ioan DRIMUS » Joi Noi 20, 2008 4:45 pm

alin scrie:...nu stiu despre ce insinuari vorbiti, daca sunteti mai explicit poate inteleg.

"ineamna ca erati deja antrenat pt. genul asta de misiuni" o percep ca pe o insinuare; chiar daca exista acest semn de intrebare la sfarsit mudul in care este pusa problema da impresia ca dumneata esti convins ca D-l Dobre este facut pentru a fi un killer; ori eu am retinut din istoria grevei din 77 povestita de D-l Dobre ca dansul este o persoana fragila comparativ cu alti mineri iar felul in care povesteste denota sensibilitate; totusi, comportamentul si atitudinile pe care le-a luat cu ocazia grevei denota stapanire de sine, lucidiotate. A reusit sa obtina ceea ce doreau minerii fara ca miscarea sa degenereze ceea ce nu este putin; Am fost surprins de faptul ca modul in care s-a condus acea greva este foarte asemanator cu modul in care actioneaza unele organizatii sindicale din occident; ori noi in acea perioada nu aveam cultura grevelor; nu prea stiam cum se procedeaza.

Intrebarile mele se bazeaza exclusiv pe ceea ce d-l Dobre a postat din proprie initiativa pe acest forum.
(cititi postarile dansului din ultimele 6 luni in caz ca nu ati avut timp).

promit sa citesc de indata ce voi avea un pic de ragaz.

ca individ liber ma simt liber sa pun intrebari oricui.

Libertatea este bunul cel mai dep pret care l-am dobandit de cand am plecat din tara; nu ma refer la libertatea vazuta in mod simplist ci la capacitatea de a-mi exprima libertatea si de a trai ca un modus vivendi. Sunt de parere ca nu exista libertate fara responsabilitate si ca daca vrei cu adevarat sa te bucuri de libertate trebuie sa stii sa respecti libertatea celor din jur. agresivitatea gratuita este un atentat la libertatea celuilalt; ...iar cuvintele pe care le exprimi sunt deosebit de importante; uneori cuvintele pot sa distruga sau chiar sa ucida.
Si ca sa inchei intr-o nota filozofica dau aici un citat care imi sta la suflet:

"watch your thoughts... they become your words. Watch your words... they become your actions. Watch your actions... they become your habits. Watch your habits... they become your character. Watch your character... it becomes your destiny" (Frank Outlaw)

in traducere:
" ai grijă de gândurile tale... vor deveni cuvintele tale. Ai grijă de cuvintele tale... vor deveni faptele tale. Ai grijă de faptele tale... vor deveni obiceiurile tale. Ai grijă de obiceiurile tale... vor deveni caracterul tău. Ai grijă de caracterul tău... va deveni destinul tău"


Marius scrie:Remarc atitudinea d-lui Alin: deşi l-am contrazis cu privire la comunicatul iscălit de Bebe Ivanovici, nu s-a isterizat din asta, nu s-a smiorcăit că i se pune pumnul în gură şi că este tratat cu agresivitate.

In primul rand la faza pe care o descrii nu l-ai contrazis deloc; te-ai facut ca nu pricepi sau ca nu observi ceea ce a scris si ai deviat subiectul in alta parte; este o forma de manipulare foarte des folosita pe forumuri si mai ales in politica.
Probabil ca daca ai fi comis un atac la persoana asa cum uneori mai faci cu altii ti-ar fi replicat scurt; nimanui nu ii plac atacurile le persoana; (mai putin in anumite medii unde anumitor persoane le chiar face placere sa se balacareasca reciproc si chiar nu le pasa; vezi exemple nenumarate si in "politica" romaneasca)

Stanculescu joaca tare; isi apara viata (atat cat mai are de trait) folosind asul din maneca: documente zdrobitoare privind adevarul despre revolutie (spune si ca nu se doreste ca adevarul sa fie aflat; a se intelege ca detinatorii puterii din Romania ar avea de pierdut daca s-ar sti adevarul deci au un interes major sa faca totul pentru ca sa il protejeze si sa il tina in viata)


Daca te interesezi si ai sa studiezi un pic de modul in care se procedeaza in serviciile secrete sovietice, model pe care l-au preluat si unii securisti de-ai nostri ti-ai da seama ca nu prea este de joaca cu ei; o "greseala" de nerespectare a codurilor dupa care ei se conduc si te-ai ars; Nu intamplator D-l Dobre s-a temut pentru viata lui si a familiei si a cerut protectie autoritatilor engleze; Dansul a vazut multe si stie cum functioneaza sistemul in acel mediu.
Daca vrei un caz mult meditizat, care s-a soldat cu un puternic scandal international, cauta sa citesti despre acel fost kgb - ist si "om de afaceri" care a fugit in Anglia si care a fost ucis de serviciile speciale ale fostilor colegi; vezai de asemenea ce a patit si presedintele Ucrainei (otravit) cu putin timp in urma; vorbim aici de "homo sovieticus" si de serviciile lor "speciale" a caror metode au fost importate si in Romania. Dorin Tudoran a demonstrat în urmă cu două decenii că sovietismul nu poate genera, de fapt, decât o "civilizaţie" a criminalităţii.

Nu izbutesc să înţeleg pe ce vă bizuiţi cînd spuneţi că pe boşorogul ăla de 80 de ani încearcă să-l omoare cineva.
Tocmai fiindcă are 80 de ani, e foarte probabil că într-un timp nu prea lung Stănculescu va muri.


Vaai ce infantilism exprimi aici; ..crezi cumva ca la 80 sau la 90 de ani oamenilor nu le mai pasa de viata care o mai au de trait ?? ...sau ca oamenilor este tot una daca vor muri de moarte naturala sau vor fi "ajutati" sa moara ?

Nu izbutesc să înţeleg pe ce vă bizuiţi cînd spuneţi că pe boşorogul ăla de 80 de ani încearcă să-l omoare cineva.


Vaai ce infantilism exprimi aici; ..crezi cumva ca la 80 sau la 90 de ani oamenilor nu le mai pasa de viata care o mai au de trait ?? ...sau ca oamenilor este tot una daca vor muri de moarte naturala sau vor fi "ajutati" sa moara ?

Probabil veţi interpreta asta ca o dovadă că aţi intuit corect, iar Stănculescu a fost de fapt omorît ca să nu dezvăluie ceea ce ştie. Nu păreţi a fi genul de om care are nevoie de fapte concrete pe baza cărora să-şi construiască scenariile.
Dacă Stănculescu avea documente zdrobitoare privind adevărul despre revoluţie, de ce nu le-a folosit la proces? ar fi o întrebare logică.
Nu izbutesc să înţeleg pe ce vă bizuiţi cînd spuneţi că pe boşorogul ăla de 80 de ani încearcă să-l omoare cineva.


Iar incerci sa ma crezi tampit si sa imi atribui un mod de gandire de care sunt strain; ceea ce spui aici este intuitia ta si modul tau personal de a ataca persoanele insinuand ca ele au modul de gandire pe care il atribui ca atata generozite; ar fi mai bine daca te-ai limita la a gandi pentru dumneata si sa-i lasi pe ceilalti sa se exprime asa cum ii duce capul

...si cu asta, din partea mea, gata cu polemicile sterile; am lucruri mult mai bune de facut!
...Sper ca intelegi ca ne pierdem timpul degeaba nu-i asa ?
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 20, 2008 6:40 pm

Am vazut articolele semnate cu pseudonimul Orascu.
Poate sa imi spuna cineva care este numele adevarat al acestui urmas a lui Abel?
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde alin » Vin Noi 21, 2008 4:33 am

interviu cu Pacepa despre Magureanu :

"- Este adevarat ca Magureanu a actionat din 1978 la Academia "Stefan Gheorghiu"?

- In 1978, Academia i-a oferit un post de profesor si Magureanu a cerut conducerii DIE sa fie trecut in rezerva. Cererea i-a fost aprobata partial. A fost trecut in rezerva, dar a fost mentinut colaborator. [u]Sarcina lui era sa sprijine efortul DIE de a trimite la Academie cadrele sale acoperite fara a le deconspira apartenenta la Securitate.[/u] Ofiterul de legatura al lui Magureanu in aceasta noua pozitie a fost generalul Nicolae Ceausescu, fratele dictatorului, care functiona ca director de cadre al DIE sub numele conspirativ "Nicu Calin".

http://www.presa-zilei.ro/stire/389/pac ... luiri.html
(cam insinueaza tov. Pacepa, dar ce sa facem..)

oare pe ce criterii facea Magureanu confidente la Leu despre viitoarea cadere a lui Ceausescu si urzea comploturi ?
desigur firile sensibile si gingase erau primele care se incadrau in profilul de participant la un complot.
Iliescu era alta fire sensibila si gingasa, e multi martori.
cum era sintagma fesenista din 90: "oameni de omenie".
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Nica Leon » Vin Noi 21, 2008 12:10 pm

alin scrie:oare pe ce criterii facea Magureanu confidente la Leu despre viitoarea cadere a lui Ceausescu si urzea comploturi ?


Pe criterii de partid si de stat sluj pentru a indeplinii intocmai ordinele si indicatiile tovarasului si sinistri lui sotii.
Ambii fusesera inventati ca rezistenti, pentru ca astfel nemultumitii de la virf sa cada lesne in plasa intinsa prin ei de tovarasu', pentru a nu mai fi posibile noi surprize cum mai fusesera.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ioan DRIMUS » Vin Noi 21, 2008 4:15 pm

alin scrie:- In 1978, Academia i-a oferit un post de profesor si Magureanu a cerut conducerii DIE sa fie trecut in rezerva. Cererea i-a fost aprobata partial. A fost trecut in rezerva, dar a fost mentinut colaborator. Sarcina lui era sa sprijine efortul DIE de a trimite la Academie cadrele sale acoperite fara a le deconspira apartenenta la Securitate.
http://www.presa-zilei.ro/stire/389/pac ... luiri.html
(cam insinueaza tov. Pacepa, dar ce sa facem..)


Citisem si eu declaratia lui Pacepa; pare verosimila; Reiese ca Magureanu, in noua pozitie de profesor, protector ai agentilor acoperiti, a avut timp cacalau sa cunoasca oamenii si pe cei pe care ii considera mai de incredere sa ii recruteze pentru preluarea puterii. D-l Dobre, dupa cum spune, facea parte drintre cei recritati de Magureanu si nu a negat niciodata acest lucru.

oare pe ce criterii facea Magureanu confidente la Leu despre viitoarea cadere a lui Ceausescu si urzea comploturi ?

am intalnit acest "LEu" in mai multe locuri si nu stiu ce semnifica; ...poate ma lamuresti; merci.

Am gasit in ROL lucruri si mai interesante despre "minciunile lui Magureanu":

Transferat de la DIE la "Stefan Gheorghiu" ZIUA a stat de vorba si cu generalul Ion Stanescu, fost sef al Consiliului Securitatii Statului, care a confirmat ca l-a incadrat pe Magureanu, pe atunci Imre Astalosz, in 1972. Chiar daca investigatiile Securitatii, au certificat atunci ca viitorul Virgil Magureanu nu este roman el a fost totusi angajat, sub numele de cod Mihaila Mihai. Ulterior, seful Academiei PCR "Stefan Gheorghiu", Leonte Rautu, a solicitat personal transferarea lui Astalosz-Magureanu la scoala de cadre a Partidului. Retineti, nu trecerea in rezerva ci detasarea. Considerat un adevarat satrap al culturii romane, Leonte Rautu, ca si Gogu Radulescu, aduna in jurul lui personaje cu diverse veleitati in vederea inscrierii lor intr-o retea paralela cu statul. Despre Rautu, istoricul academician Florin Constantiniu afirma, in cartea sa "De la Rautu si Roller la Musat si Ardeleanu": "M-am intrebat si ma intreb mereu cum nimeni, dupa decembrie 1989, nu a discutat rolul funest al acestei figuri a comunismului din Romania, mort netulburat in patul lui in 1993. Ce 'iarba a fiarelor' l-a ocrotit pana in ultima clipa?" De la Rautu la TismaneanuUnul dintre raspunsurile la aceasta intrebare este dat de desfasurarea evenimentele de dinainte si de dupa lovitura de stat din 1989, pentru ca printre cadrele racolate de Leonte Rautu se aflau si cei care au facut parte din "grupul civil" implicat in complotul sovietic desavarsit in 25 decembrie 1989, prin uciderea cuplului Ceausescu. Istoria lui Magureanu este mai simpla decat se crede. Anul 1981 il prinde pe Magureanu elaborand impreuna cu propagandistul PCR Vladimir Tismaneanu, "Micul dictionar social-politic pentru tineret", din care citam: "Partidul actioneaza continuu pentru perfectionarea organizarii si conducerii economiei, vazand in aceasta actiune o dimensiune esentiala a fauririi societatii socialiste multilateral dezvoltate. In aceeasi directie sunt indreptate eforturile de dezvoltare si perfectionare a suprastructurii socialiste, a cadrului institutional specific noii societati, a intregii vieti spirituale, eforturi in care rolul determinant, de organizator si dinamizator al actiunii revolutionare a maselor revine Partidului Comunist Roman". Anul complotului cu IliescuIn acelasi an, Magureanu isi incepea complotul cu Ion Iliescu. Comisia senatoriala de studiere a evenimentelor din decembrie 1989 consemneaza urmatoarea declaratie a lui Magureanu: "La prima intalnire de fata fiind asa: generalul Ionita, dl Iliescu, Nicolae Militaru si acest Radu Nicolae. Intalnirea a fost intr-o casa din Balta Alba (gazde sigure). La acea intalnire Ionita zice 'cine-i asta?' - referitor la mine - la care dl Iliescu, cu sinceritatea care-l caracterizeaza, i-a zis 'este cel care m-a racolat si pe mine pentru aceasta cauza' si intr-adevar noi am avut o discutie lamuritoare in acest sens inca din 1981". La randul sau, Ion Iliescu, intr-un discurs rostit pe 21 decemrie 2006 la Palatul Parlamentului, marturiseste: "Eu, personal, am avut discutii, incepand din 1984, cu diverse personalitati, printre care generalul Ionita, fostul ministru al armatei; si cu generalul Militaru, fost sef al Marelui Stat Major, inlaturat; lucra la un minister al constructiilor. Cu Magureanu, care era la "Stefan Gheorghiu". Cu un comandor, Radu Nicolae, pe care l-am cunoscut, cand lucram la Consiliul National al Apelor; el se ocupa de problema protectiei calitatii apei in porturi. Am avut discutii, inclusiv ce s-ar putea face." La aceste "discutii" mai lua parte si generalul Vasile Ionel. Dupa cum observati, o parte dintre aestia fac parte din asa numitul "grup militar" al complotului. Ceea ce uita sa spuna atat Iliescu cat si Magureanu etse ca toti acesti generali erau bine documentati ca spioni ai GRU, serviciul militar de informatii sovietic. Ulterior, in decembrie 1989, generalul Militaru aveau sa-i ucida bestial, intr-o diversiune, pe ofiterii care documentasera Dosarul "Corbu", in frunte cu colonelul Trosca. Dupa cum scriu si colegii de la Evenimentul Zilei, tot in focul "revolutiei" au fost ucisi generalul Constantin Nuta, adjunct al ministrului de interne si seful Inspectoratului General al Militei (IGM), si adjunctul IGM, general Velicu Mihalea. Nuta era un militar cu experienta si fost sef al contrainformatiilor militare, calitate in care cunostea numeroase dedesubturi ale racolarilor facute de serviciile straine de spionaj, in special cele sovietice. Dati in urmarire, cei doi generali sunt arestati la Deva si urcati intr-un elicopter pentru a fi adusi la Bucuresti. Elicopterul este doborat cu arme de foc si toti cei aflati la bord isi pierd viata. Comandorul Radu Nicolae, unul dintre ofiterii de legatura ai grupului care s-a "confesat" Securitatii, fusese racolat de un comandant sovietic in timpul unei aplicatii a Pactului de la Varsovia in Marea Neagra. Restul fusesera deja depistati de Unitatea 0110 "anti-KGB". Acelasi lucru s-a intamplat si cu "grupul civil". Depistati de 0110 cu microfonul de pe LupoaicaIntalnirile lui Magureanu cu Iliescu erau monitorizate de aceeasi Unitate strict secreta a DSS 0110, care era obligata, conform amintirilor membrilor acesteia, sa umple de tehnica un parc intreg, de la bancile pe care obisnuiau sa se aseze la cosurile de gunoi si statuia in jurul careia se invarteau, celebra Lupoaica, aflata atunci in Dorobanti. Pe langa aceasta, Magureanu a mai picat intamplator si pe o sursa din "Stefan Gheorghiu" a generalului Emil Macri, fost sef al Directiei a II-a a DSS, de contrainformatii economice. Macri, care era un ofiter de informatii intransigent nu s-a mai dus la colonelul Gheorghe Ratiu, care raspunde de Directia I si s-a oprit direct la CC unde i-a pus pe masa lui Ceausescu inregistrarile compromitatoare. Dupa 1989, generalul Macri a fost arestat, ca si seful DSS, generalul Iulian Vlad, pentru "complicitate la infractiunea de genocid". In interogatoriile luate el a sustinut ca, desi sub aspect moral se considera vinovat, totusi, el a urmarit numai culegerea de informatii specifice muncii de securitate in legatura cu organizatorii manifestatiilor din 1989 si amestecul unor servicii straine. Generalul Macri a decedat in conditii neelucidate la Spitalul penitenciar Jilava la 17 aprilie 1991, raportul medical sustinand ca decesul a survenit in urma unui infarct. Presa a vehiculat supozitia ca generalul Macri a fost intoxicat in masina care l-a plimbat dintr-un spital in altul pana cand a murit. "Omul cu Trabantul", de la Focsani si Tescani la Bucuresti si TargovisteRevenind, dupa informarea lui Ceausescu grupul "omului cu Trabantul", dupa cum era numit Magureanu, din care facea parte si Iosif Boda, a fost dizolvat. Magureanu a fost trimis la Focsani, dar nu intr-o inchisoare, dupa cum ar fi fost normal sa fie pedepsita tradare, ci ca muzeograf, aflat sub observatie. La doi pasi de el se afla un alt "exilat", Andrei Plesu, care se intretinea cu prietenii la Tescani, in casa printesei Maruca Cantacuzino, astepand "revolutia". De altfel, martori oculari, printre care se numara si scriitorul Tudor Octavian, afirma ca au ramas uimiti in decembrie 1989 dupa ce l-au recunoscut la televizor pe Magureanu, al carui amfitrion fusese la tescani, pe 23 august 1989, insusi Plesu. Ulterior acesta a ajuns ministru al Culturii in regimul FSN Iliescu-Roman si demnitar in mai toate guvernele de dupa 1989. De altfel, aceasta nu este singura legatura cu regimul si complotul Iliescu a "filosofului" Plesu, preamarit de mancurtii sai - starnind din groapa invidia lui Ceausescu - drept "apostulul aurorei posttotalitare". In noptile "revolutiei", Ion Iliescu si Silviu Brucan, un alt agent sovietic binecunoscut, s-au "refugiat" la doi pasi de Guvern, pe strada Paris, in vila alaturata lui Andrei Plesu, unde statea cumnatul acestuia, arhitectul comunist Ascanio Damian. In cele doua vile s-a pus la cale atat structura Frontul Salvarii Nationale - desi acesta exista cu mult inainte, conform declaratiilor generalului Militaru - cat si cea a Grupului pentru Dialog Social, ca o alternativa "civila" la FSN, grup din care aveau sa faca parte multi fii si nepoti de activisti si agenti sovietici, inclusiv ai lui Leonte Rautu, protectorul lui Magureanu. Viitorul sef al SRI ar fi ajuns la Bucuresti pe 23 decembrie 1989 aterizand direct la Televiziune, de la Zalau, conform afirmatiilor sale, unde se afla cu familia. Pe 25 decembrie, Magureanu s-a trezit in elicopterul care a aterizat in Unitatea din Targoviste unde s-a realizat executia cuplului Ceausescu. Participarea la un complot soldat cu mii de morti si raniti, victime nevinovate, este condamnabila, inclusiv in Justitie. Chestionat imperativ la Realitatea TV asupra persoanei care l-a trimis sa faca parte din completul de executia, Magureanu a marturisit: Silviu Brucan. Intrebat, in incheiere, ce s-a intamplat dupa 1989 cu spionii agenturii rusesti din Romania, Ioan Talpes a raspuns: "Nu s-a putut sa se ia nici o masura pentru ca foarte multi dintre ei au fost preluati de serviciile occidentale". Trecutul nu se prescrie. Victor RONCEA

Sursa: http://stiri.rol.ro/content/view/143239/4/
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Marius » Vin Noi 21, 2008 10:13 pm

alin scrie:aici e un interviu cu Olteanu (fost min. al apararii) care sustine ca il propusese pe Stanculescu ca sef la Dir. V si Elena Ceausescu n-ar fi fost de acord prin anii 80..
http://www.presamil.ro/VM/2004/02/24_DI ... LUTIEI.htm

alta chestie interesanta, despre Milea (in dimineata sinuciderii):

"In cursul zilei de 22 nu ma sunase decat generalul Vasile Milea, pe la ora 8.00, inainte sa se intample ceea ce s-a intamplat, ca stia ca eu raspund de Suceava si, cum acolo era prim-secretar unul numit in noiembrie, Gheorghe Catana - pe care chiar eu il instalasem -, argesean de-al lui, m-a consultat daca sa-i trimita 50 de soldati. „Ce sa faca ala cu soldatii?” l-am intrebat. „Asa, ca sa aiba si el acolo, ca nu are soldati, pentru ca nu sunt unitati operative pe teritoriul judetului Suceava”.

deci asta il preocupa pe Milea cu doua ore inainte sa se sinucida...
rezolvase de spalat cu furtunul la Inter, il mustra constiinta, se gandea sa se impuste (cica) si sa devina erou national, dar nu inainte sa trimita 50 de soldatin Suceava, unde era cea mai mare nevoie !!!!
(asta cand deja din Pipera se stia ca incepuse afluirea a mii de oameni, ca si dinspre Republica..)


Pe Milea l-au apucat remuşcările cînd şi-a dat seama că Ceauşescu va cădea, nu mai poate opri revoluţia. Se gîndea că va fi tras la răspundere pentru rolul său în crimele de pînă atunci, era pasibil chiar de pedeapsa cu moartea după legislaţia în vigoare.

alin scrie:Cat despre situatia intrarii "masive" de turisti rusi:

"Doar Maria Ghitulica, prim-secretarul - femeie fiind si, confruntandu-se cu astfel de probleme inedite, devenise complexata -, vazand ca exista o cerere pentru un numar de 40 de turisti sovietici, care mai venisera la rude in fiecare an, de Craciun, m-a intrebat daca sa le dea drumul. „Da, doamna, dati-le drumul”, i-am zis. Nu am inchis granitele, pentru ca nu a dat nimeni nici un ordin. "


Declaraţia lui Olteanu e o bună dovadă că teoria cu zecile de mii de turişti sovietici care invadaseră România e născocire. La nivel înalt al conducerii PCR nu se vorbea de zeci de mii de turişti sovietici, ci de cazuri de tip "40 de turişti care au venit în vizită la rude pentru Crăciun".
După revoluţie s-a inventat chestia cu invazia de turişti sovietici, obligatoriu cuvîntul "turist" fiind pus între ghilimele şi rostit cu un semn complice din ochi, ca să înţeleagă bizonul mioritic ceea ce i se sugerează să înţeleagă.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

JN propagandă pro-Stănculescu

Mesajde Marius » Lun Mar 30, 2009 7:44 am

"Jurnalul Naţional" face propunerea publică de eliberare a lui Stănculescu http://www.jurnalul.ro/stire-special/pr ... 02352.html

Nu mă miră de la acest ziar, care a fost de partea criminalilor din decembrie 1989 şi foarte activ în falsificarea istoriei în folosul acestora.

Şi o reacţie din presa timişoreană legată de propunerea Jurnalului Naţional: http://www.vestul.ro/stiri/962/halucina ... ulescu.htm
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Lun Mar 30, 2009 7:31 pm

Marius scrie:S-a înfiinţat un sait nou consacrat generalului Stănculescu, pe care citesc: "Acest site urmează a fi actualizat de către generalul Stănculescu însuşi. În curînd" http://www.victor-stanculescu.ro/news.php

Se pare că are şi internet la puşcărie, mai rămîne să apară pe forumul nostru.


Si bunicul meu, erou al luptelor de la Mărăşti, din primul Război Mondial, care a fost aruncat în temniţele comuniste, de unde l-au aruncat în stradă, după ce orbise, din cauza bătăilor în cap, abia în 1963, pentru că îi încurca, dar şi eu, cît m-au ţinut bestiile de români, în semn de recunoştinţă pentru că le-am dăruit libertatea de a deveni oameni, în puşcărie, am beneficat din plin de Internet, la fel ca acest vierme criminal, care în timpul cît bunicul meu, ofiţer al Armatei Române, el îi slujea cu credinţă pe cotropitori şi îi lingea în cur, cînd nu mînca căcat la greu, pentru a le fi pe plac criminalilor comunişti.
Dacă ar fi fost un om şi nu un vierme, ar fi răspuns măcar la întrebările pe care le-am rostit public, de la tribuna C.P.U.N-ului, acum aproape 19 ani, dar nu a făcut-o, ceea ce întăreşte convingerea că am avut dreptate.
Am văzut şi prostiile pe care le-a debitat la OTV, ceea ce a dovedit încă o dată cît de corecte sînt afirmaţiile mele şi despre acest oxiu, care a reuşit să păcălească atîţia fuduli.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Lun Mar 30, 2009 7:52 pm

[quote="Ioan DRIMUS] Mi se pare debil sa crezi ca toti politrucii din vremea lui Ceausescu s-au multumit sa stea cu bratele incrucisate in timp ce in toate tarile din jur se petrecea schimbarea; ei au simtit ca va veni vantul schimbarii si la noi si unii mai glasnostisti si-au pregatit din timp viitorul.[/quote]

Vi se pare, dar chiar aşa a fost. Dacă ar fi fost şi oameni, nu numai mîncători de căcat şi aplaudaci, ne-ar fi demonstrat că au ceva în scăfîrţie în timpul sutelor de genofleziuni executate la congres.
Si apoi, de unde să aibă minte nişte poli8truci, care au proslăvit invadatorul şi slugile acestuia, în timp ce intelectualii, specialiştii şi cele cîteva constinţe ale tări erau torturate, umilite şi distruse în temiţele umplute tot de aceste bestii.

Credeam că aţi aflat că abia după ce l-am răsturnat pe ceaşcă şi panda sa de netrebnici, la ordinul lui Ilici au pus mîinile pe arme şi au făcut ceea ce ştiau ei mai bine, au omorît tineri nevinovaţi, pentru a se da crezare luptei antiteroriste, în care teroriştii erau tot ei.
Degeaba vorbiţi de vînturi, că vînturile acestea nu au schimbat aproape nimic în alte ţări comuniste.
Dacă şi eu m-aş fi lăsat în seama vînturilor, trase copios de cei despre care vorbiţi dvs., de au reuşit să intoxice şi cei cîţiva care mai dovedeau ceva inteligenţă, este clar că de la bestiile ce au distrus tara 45 de ani si de atunci incoace ici un om serios nu se poate astepta la ceva bun, dimpotrivă.
Un om deştept spunea odată că nu este nevoie de secole pentru a-ţi dovedi inteligenţa şi cunoştinţele sau, şi mai pe scurt omul sfinţeşte locul, nu gloatele invocate şi de dvs. în mod greşit.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde alin » Mar Mar 31, 2009 12:16 am

incredibil cat poate sa tina gogoasa asta cu `stiu dar nu vreau sa spun`` la Romania..

deci Stanculescu, Victorasul Elenei C., eroul de la OTV, mascota JN, salvatorul natiei... vrea sa ne spuna tot, dar numai dupa ce moare...

deci:
nu ma lasati sa mor, ca spun tot !

halal jurnalisti si media super libera ce colcaie in RO!


cum dracu sa nu conduca securistii tara asta daca poporul o cere in genunchi ..

Stanculescu arata de 20 de ani ca statu-quo-ul (adevarul oficial) este prefarabil (inclusiv lui insusi) adevarului pe care chipurile o sa-l aflam cand o sa vrea el.
Faptul ca vrea sa moara mai intai demonstreaza ca viata sa (chiar si la puscarie) e preferabila in conditii de adevar oficial decat altfel.

La fel am facut si noi in comunism:
voiam sa spunem adevarul ar numai dupa ce terminam de trait in omunism , ca era prea periculos si puteam sa murim mai repedesi nu mai apucam urmatorul congres PCR...
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009