Sectorul CIVES
 
 

Lovitura de stat / mit sau realitate ?

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Ioan DRIMUS » Joi Dec 04, 2008 9:55 pm

Nica Leon scrie:Am vazut blogul cu Ceausescu, unde am citit multe neadevaruri spuse de Stanculescu,.

...dar nu contesti faptul ca acolo sunt si multe adevaruri nu-i asa ?
el a detinut puterea..

Multa lume crede acest lucru; eu cred doar partuial; a detinut o oarecare putere deoarece era seful armatei; daca era de capul lui putea putea sa ii aresteze pe toti inclusiv pe Iliescu; ...dar se pare ca nici el nu a fost altceva decat o rotita intr-un mecanism.
Daca a fost asa de ce nu povesteste cum de a fost posibil sa intram noi in sediu,.

Eu din ce am citit am inteles ca s-a intrat foarte usor acolo; nimeni nu a opus rezistentza; ...este adevarat ?
de ce l-a abandonat echipajul elicopterului,.

Vorbesti de elicopterul in care a plecat Ceausescu ?
Eu am citit ca el doar i-a condus la elicopter, le-a urat "drum bun" iar leana i-a cerut "sa aiba grija de copilasi"

cine a oprit coloana de tancuri ce vedea dinspre Tirgoviste, .

??? ....este o buna intrebare; cunosti cumva raspunsul ?
de ce Gusa si Vlad au ramas in sediul C.C..

Inca o intrebare buna !
Presupun ca pentru a avea grija ca noul guvern sa fie facut "de cine trebuie" ...ce zici ? e valabila ipoteza sau ai alt raspuns ?
.
Si cind spune de formarea unor guverne comuniste bate rau cimpii..

Da, cred ca ai dreptate; trebuia probabil sa scrie "de formarea altor guverne comuniste decat cel care a fost " inscris in carti" de fapt s-a vazut la TV ca s-a mai agitat si verdet dar nu prea a avut succes
.
Eu am povestit inca din 1990 cele ce s-au petrecut in realitate, amintind si un episod care nu ii facea deloc onoare lui Stanculescu. .

Recunosc, nu am apucat sa citesc. Pot sa te rog sa imi dai si mie link-ul ?
.
De atunci si pina acum, niciodata, nici chiar intre patru ochi, nu a avut indrazneala sa ma contrazica, asa ca povestirile postate pe blog sint doar niste ... eseuri ratate..

wau ! i-ai spus intre patru ochi; ...si ai reusit sa paralizezi un general si comandant de armata; recuynosc, nu este putin lucru. Este prea mult daca te rugam sa ne spui cum ai facut si ce i-ai spus ?
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Mesajde Nica Leon » Sâm Dec 06, 2008 5:54 am

Ioan DRIMUS scrie: ...dar nu contesti faptul ca acolo sunt si multe adevaruri nu-i asa ?


Poate, nu am avut timp sa citesc totul.

Multa lume crede acest lucru; eu cred doar partuial; a detinut o oarecare putere deoarece era seful armatei; daca era de capul lui putea putea sa ii aresteze pe toti inclusiv pe Iliescu; ...dar se pare ca nici el nu a fost altceva decat o rotita intr-un mecanism.


Numai Dumnezeu detine puterea absoluta, iar ceasca pe pamint se credea astfel, fiind doar dependent de leana.

Eu din ce am citit am inteles ca s-a intrat foarte usor acolo; nimeni nu a opus rezistentza; ...este adevarat ?


Pai, cine ar fi trebuit sa opuna rezistenta, cind in aceasta lume nu-l mai dorea nimeni?

Vorbesti de elicopterul in care a plecat Ceausescu ?
Eu am citit ca el doar i-a condus la elicopter, le-a urat "drum bun" iar leana i-a cerut "sa aiba grija de copilasi"


Da. Nu ati citit cumva si raspunsul concret la intrebarea mea precis formulata?

....este o buna intrebare; cunosti cumva raspunsul ?


Da.

Inca o intrebare buna !
Presupun ca pentru a avea grija ca noul guvern sa fie facut "de cine trebuie" ...ce zici ? e valabila ipoteza sau ai alt raspuns ?


Nu credeti ca sint cam multe presupuneri in aceasta era, numita a vitezei informatiei? Am pus intrebarile la care desigur ca le cunosc si raspunsurile, pentru a va demonstra ca cei de teapa lui Stanculescu au batut cimpii la greu, motiv pentru care si ei, necunoscind adevarul si neavind decenta sa taca, atunci cind nu cunosteau tema, au recurs tot la presupuneri, prezentate insa ca adevaruri, care abunda in site-ul cu pricina.

.
Si cind spune de formarea unor guverne comuniste bate rau cimpii..


Nu ati inteles inca ca frinturile ce vi s-au prezentat la televizor nu au fost decit incercari de manipulare. S-a uitat prea repede vorba aia cu jumatatea de adevar care este mai periculoasa decit minciuna.

.
Recunosc, nu am apucat sa citesc. Pot sa te rog sa imi dai si mie link-ul ?


Regret, nu am pentru ca, din pacate, timpul nu mi-a permis sa tin si o evidenta a link-urilor.

wau ! i-ai spus intre patru ochi; ...si ai reusit sa paralizezi un general si comandant de armata; recuynosc, nu este putin lucru. Este prea mult daca te rugam sa ne spui cum ai facut si ce i-ai spus ?


In fata mea era ca un scolar prins cu minciuna.
Cum am facut, nimic mai simplu, cunosteam adevarul, iar el stia asta.
De povestit l-am mai povestit, chiar public.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ioan DRIMUS » Sâm Dec 06, 2008 5:24 pm

Nica Leon scrie: Ioan:...dar nu contesti faptul ca acolo sunt si multe adevaruri nu-i asa ?

Nica leon:
Poate, nu am avut timp sa citesc totul.

Mda; inteleg; cunosti tot adevarul si nu te mai ostenesti sa citestt ce spun ceilalti actori

Pai, cine ar fi trebuit sa opuna rezistenta, cind in aceasta lume nu-l mai dorea nimeni?

Aici ai spus o vorba mare; toti s-au saturat de el; chiar si aplaudacii s-au plictisit sa mai faca basici in palme;

-....este o buna intrebare; cunosti cumva raspunsul ?
-Da.

Inteleg; ....il pastrezi deocamdata secret ?

-Presupun ca pentru a avea grija ca noul guvern sa fie facut "de cine trebuie" ...ce zici ? e valabila ipoteza sau ai alt raspuns ?

-Nu credeti ca sint cam multe presupuneri in aceasta era, numita a vitezei informatiei?

Sper ca nu te superi; noi cei care nu am fost la locul faptei nu putem decat sa dam cu presupusul; este ceea ce se intampla de obicei atunci cand realitatile sunt ascunse.

Am pus intrebarile la care desigur ca le cunosc si raspunsurile, pentru a va demonstra ca cei de teapa lui Stanculescu au batut cimpii la greu, motiv pentru care si ei, necunoscind adevarul si neavind decenta sa taca, atunci cind nu cunosteau tema, au recurs tot la presupuneri, prezentate insa ca adevaruri, care abunda in site-ul cu pricina.

Hai ca dau iar cu presupusul; te rog sa ma corectezi daca gresesc; Stanculescu era informat de ceea ce urma sa se intample (manifestatii in urma carora Ceausescu va fi schimbat) A trebuit sa joace "ca pe sarma" un rol foarte greu: cel de subaltern supus dictatorului (indeplinea oficial aceasta functie) si cel care se da pe brazda cu mare usurinta atunci la instaurarea noului regim; Daca Milea a platit cu viata, Stanculescu s-a dovedit mult mai abil:

.
-Si cind spune de formarea unor guverne comuniste bate rau cimpii..

-Nu ati inteles inca ca frinturile ce vi s-au prezentat la televizor nu au fost decit incercari de manipulare. S-a uitat prea repede vorba aia cu jumatatea de adevar care este mai periculoasa decit minciuna.

Inteleg; La televizor a fost chiar o mare manipulare; daca echipa brucan iliescu, militaru, nu aveau la dispozitie postul de televiziune nu mai aveam o revolutie spectacol si cu siguranta ar fi fost mult mai putine victime nevinovate
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009