Sectorul CIVES
 
 

Decembrie 1989 la Sibiu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Decembrie 1989 la Sibiu

Mesajde Marius » Mie Dec 10, 2008 1:14 pm

Mai avem o temă despre cele difuzate la TVR în decembrie 1989, dar pun aici separat ceea ce are legătură cu evenimentele din Sibiu. Poate va apărea cineva care să trateze acest subiect mai în amănunt.

M-ar interesa în special situaţia juridică a lui Aurel Dragomir, fostul comandant al şcolii de ofiţeri M.Ap.N. din Sibiu, care fusese trimis în judecată dar n-am găsit rezultatul procesului.

Sînt disponibile pe internet următoarele înregistrări video de la TVR în care e vorba de Sibiu:
- Ion Iliescu, primul discurs la TVR în 22 decembrie 1989: Am vorbit cu generalul Victor Stănculescu. La Sibiu unităţile securităţii au atacat unitatea militară. În jur de ora 5 la sediul Comitetului Central să vină toţi cei responsabili
- Teodor Brateş: la Sibiu armata nu mai are muniţie. Trupele de securitate atacă unităţile militare
- Marinescu: Securiştii trag asupra salvărilor. Brateş: La Sibiu armata cere ajutor, aviaţia să intervină, să nu continue măcelul
- Brateş: Elementele duşmănoase, securiştii, au otrăvit apa la Sibiu şi Timişoara
- Brateş: La Sibiu, Securitatea continuă să tragă în armată
- Marinescu: Nicu Ceauşescu a năvălit înarmat în comuna Cristian, lîngă Sibiu, încercînd să ia ostateci, dar a fost prins!
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009