Sectorul CIVES
 
 

Stanculescu va vorbi; ........ar fi frumos sa spuna adevarul

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Nica Leon » Mie Apr 15, 2009 8:49 pm

alin scrie:
a), Regele
b) garnitura doi din partid care sa faca tranzicitia, asa s-a întâmplat in tot estul european,inclusiv in Ro, unde la putere a ramas

am reflectat de multe ori la circul din primele luni ale lui 90 incercand sa pricep de cine se temea cu adevarat secu-FSN dupa ce il schimbasera pe Ceausescu: era clar ca nu de cei putini care mai ieseau in strada sau vreu partid istoric infiltrat de sus pana jos si pavoazat cu papioane.


Aline, daca ai fi baiat mare trebuia sa stii proverbul cu turcul si pistolul.
Criminalul ala de care tu pomenesti nu numai ca nu a reprezentat niciodata ceva, dar intr-o tara normala, cu cetateni adevarati, ar fi fost demult aruncat in inchisoare, pentru tot restul zilelor sale ticaloase.
Dac cum gunoi la rahat trage, si tu ca multi altii, va legati sperantele de ultimul pai, ca inecatul, fiindu-va mai simplu sa va agatati doar de sabloane, pentru ca este deosebit de greu sa va folositi ceva ce nu ati dovedit ca aveti.
Asa ca, te rog frumos, lasa reflectiile, pentru cei putini, de care voi, gloata, oricum nu aveti nevoie, pentru ca sinteti multi si va credeti ca le sinteti egali, asta fiind una dintre cauzele pentru care umblati ca bezmeticii in deznadejde si disperare.
Dar, ce sa-i faci, Diogene saracul ,ca si exemplul lui, au murit o data cu el, in timp ce contemporanii se chinuie sa redescopere roata.
Succes!
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Mie Iul 01, 2009 10:23 pm

Ioan DRIMUS scrie:Generalul Victor Athanasie Stanculescu va vorbi despre Revolutia din’89, in cadrul unui festival de film documentar international, in Penitenciarul Bucuresti - Jilava.


Între timp, generalul Stănculescu a primit un concediu de un an de la puşcărie, fapt fără precedent, după ştiinţa mea, în jurisprudenţa românească. Are omul timp să meargă la teatru.

Cît despre casetele alea înregistrate, cică le-a şters "ca să fie linişte în ţară". Eu nu cred că acele casete au existat vreodată.

Drimuş, ce-i cu tine, ai dispărut? Nu ne mai povesteşti cum va afla poporul român adevărul despre revoluţie de la Victor Stănculescu? Sau dacă s-a obţinut hotărîrea judecătorească de întrerupere pentru un an a executării pedepsei, activitatea ta nu mai are rost? Vei reapărea peste un an, cînd Stănculescu va avea nevoie de o nouă prelungire a întreruperii executării pedepsei?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Lun Oct 05, 2009 5:30 pm

Chiar nu ati inteles ca nu are nimic de spus, pentru simplul fapt ca si el (ca si toti ceilalti) s-a trezit in plina revolutie, ca musa'n lapte.
Si asta numai din vina mea, care am uitat sa le spun ceea ce voi face pentru a rasturna dictatura acelor bestii.
Singurul adevar pe care il cunoaste, dar il ascunde, este motivul pentru care gen. Guse i-a ordonat gen. Eftimescu, in noaptea de 22 spre 23 decembrie 1989, sa se duca in biroul lui Stanculescu, sa-i ceara respecvtivului sa il sune (pe Guse), iar in cazul in care va refuza, sa il impuste.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009