Sectorul CIVES
 
 

Octavian şi Elena Mihăescu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Octavian şi Elena Mihăescu

Mesajde Marius » Vin Oct 30, 2009 9:19 pm

Octavian Mihaescu la tema Schimbare pe situl SSPR - adio transparenţă scrie:Eu repet si semneze inca odata; Nu am facut si niciodata nu voi face cerere a fi recopensat ptr faptul ca mi-am facut datoria de român! Martiri neamului s-ar rasuci in mormânt sa ma vada alergând dupa benefici. Sa le fie rusine la totii ceei care au pus laba pe certificate si benefici materiale!


Am mai discutat pe acest forum faptul că domnul Octavian Mihăescu, care contestă faptul că ar fi depus cerere pentru certificatul de revoluţionar, apărea pe saitul SSPR ca avînd totuşi depusă o cerere pentru certificat de revoluţionar.

Domnul Mihăescu ne-a spus că dînsul n-a depus o astfel de cerere şi că va lămuri la SSPR cum s-a ajuns să existe o cerere pe numele dînsului. După un timp, de pe saitul SSPR a dispărut cererea lui Octavian Mihăescu. După alt timp a dispărut complet saitul SSPR, care a devenit "în construcţie".

Acum, după ce saitul SSPR funcţionează iarăşi, se găseşte din nou aici cererea lui Octavian Mihăescu pentru calitatea de "remarcat", depusă cu nr. 13096 din 9 noiembrie 2004. Cu nr. 13095 şi tot cu 9 noiembrie 2004 dată de depunere, tot pentru calitatea de "remarcat", găsesc cererea Elenei Mihăescu. Ţinînd seama că sînt numere consecutive şi depunerea dosarelor s-a făcut în aceeaşi zi, aproape sigur Elena Mihăescu este o rudă a domnului Octavian Mihăescu. Îl rog să ne lămurească cine este distinsa doamnă şi ce a făcut dînsa la revoluţie.

Tot dosar depus în 9 noiembrie 2004, dar cu numărul 12332, este dosarul de "rănit şi reţinut" a lui Ştefan Florin Dan Mihăescu. Nefiind număr consecutiv cu cel al Elenei şi a lui Octavian Mihăescu, nu-mi dau seama dacă este şi acesta vreo rudă.

Pentru verificare, mergeţi pe saitul SSPR http://www.sspr.gov.ro/index.php şi introduceţi numele "Mihăescu" la cîmpul "nume" din formularul de căutare.

Am deschis acest subiect tocmai fiindcă cunosc că domnul Octavian Mihăescu a tăgăduit vehement că ar fi cerut certificat de revoluţionar, şi doresc ca problema aceasta să fie lămurită.

Conform art. 11 alin. 2 din HG 1412/2004 (normele de aplicare ale legii 341/2004) dosarul prin care se cere preschimbarea certificatului trebuie să fie depus fie personal, fie prin mandatar împuternicit prin procură legalizată la notar public.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Oct 30, 2009 11:30 pm

Stimabile,

de câte ori sa-ti repet, declaratia am facut-o cu responsabilitate si in toate facultatile mintale, eu nu ma joc cu vorbele, NU am motiv sa mint in aceasta chestiune. Cred ca atâta lucru il mai pot tine si eu minte, NU am facut niciodata cerere si repet, nu voi face vreoadata o asemena porcarie, netimitre care numai prin Ro o înâlnim. Nu am absolut nici o consideratie fata de cei care au dat buzna lua certificate, nici fata de cei care tipa si azi dupa drepturi de rivulutionari. Exclud raniti, arestati , urmasi celor ucisi singuri carora li se cuvine despagubiri din partea Statului Român.

In asemena conditi pe care nu odata le-am spus public pe acest grup, cum poti d-ta sa pui la indoiala corectitudinea celor spuse raspicat? Inca odata m-ai jignit dle. Dute dle la secursiti aia si verifica mihaiesti aceia, si de-i gasesti da-le un sut un cur din partea mea, iar de ma gaseti pe mine iti dau voie sa-mi tragi 10 suturi in cur, nu unul! PUnct!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Octavian şi Elena Mihăescu

Mesajde Raven » Mie Noi 04, 2009 12:50 am

Marius scrie:Am mai discutat pe acest forum faptul că domnul Octavian Mihăescu, care contestă faptul că ar fi depus cerere pentru certificatul de revoluţionar, apărea pe saitul SSPR ca avînd totuşi depusă o cerere pentru certificat de revoluţionar.

Domnul Mihăescu ne-a spus că dînsul n-a depus o astfel de cerere şi că va lămuri la SSPR cum s-a ajuns să existe o cerere pe numele dînsului. După un timp, de pe saitul SSPR a dispărut cererea lui Octavian Mihăescu. După alt timp a dispărut complet saitul SSPR, care a devenit "în construcţie".

Acum, după ce saitul SSPR funcţionează iarăşi, se găseşte din nou aici cererea lui Octavian Mihăescu pentru calitatea de "remarcat", depusă cu nr. 13096 din 9 noiembrie 2004. Cu nr. 13095 şi tot cu 9 noiembrie 2004 dată de depunere, tot pentru calitatea de "remarcat", găsesc cererea Elenei Mihăescu. Ţinînd seama că sînt numere consecutive şi depunerea dosarelor s-a făcut în aceeaşi zi, aproape sigur Elena Mihăescu este o rudă a domnului Octavian Mihăescu. Îl rog să ne lămurească cine este distinsa doamnă şi ce a făcut dînsa la revoluţie.

Tot dosar depus în 9 noiembrie 2004, dar cu numărul 12332, este dosarul de "rănit şi reţinut" a lui Ştefan Florin Dan Mihăescu. Nefiind număr consecutiv cu cel al Elenei şi a lui Octavian Mihăescu, nu-mi dau seama dacă este şi acesta vreo rudă.

Pentru verificare, mergeţi pe saitul SSPR http://www.sspr.gov.ro/index.php şi introduceţi numele "Mihăescu" la cîmpul "nume" din formularul de căutare.

Am deschis acest subiect tocmai fiindcă cunosc că domnul Octavian Mihăescu a tăgăduit vehement că ar fi cerut certificat de revoluţionar, şi doresc ca problema aceasta să fie lămurită.

Mihaescu, Octavian si Mihaescu Octavian sunt nume comune in RO. Nu e posibil sa fie alt Octavian Mihaescu?
La fel si pt. Elena Mihaescu.
Raven
 
Mesaje: 28
Membru din: Vin Ian 02, 2009 12:20 am

Re: Octavian şi Elena Mihăescu

Mesajde Marius » Sâm Ian 09, 2010 11:13 pm

Raven scrie:Mihaescu, Octavian si Mihaescu Octavian sunt nume comune in RO. Nu e posibil sa fie alt Octavian Mihaescu?
La fel si pt. Elena Mihaescu.


Dosarul lui Octavian Mihăescu din arhiva SSPR a fost depus de George Costin (ca şi dosarul Elenei Mihăescu).
Ne-am putea lămuri dacă este doar o potrivire de nume dacă forumistul nostru ar indica data sa de naştere.
Dar chiar dacă este o persoană diferită, nu-i exclus să fi folosit la dosar dovezi legate de celălalt Octavian Mihăescu.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Octavian şi Elena Mihăescu

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Ian 11, 2010 9:11 pm

Cum adica; il depune George Costin in numele unui Octavian Mihaescu , este clar; astia comit o hotie.. ce Oras, ce declara, cine il sutine... si anul nasteri, pai vi-l dau ... 63,
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Octavian şi Elena Mihăescu

Mesajde Marius » Lun Ian 11, 2010 9:57 pm

De pe un sait particular care a adunat informaţii puse de-a lungul vremii pe saitul SSPR şi care apoi au dispărut de acolo, am găsit că acel Octavian Mihăescu care a cerut certificat de revoluţionar e născut în 28.11.1949 iar dosarul său a fost depus de George Costin (deci Asociaţia "Metrou") http://www.revolutie89.info/index.php?l ... &RID=31596
Conform normelor metodologice ale legii 341/2004 dosarul trebuie depus fie personal fie prin mandatar împuternicit cu procură legalizată.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Octavian şi Elena Mihăescu

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Ian 11, 2010 10:03 pm

Atunci, este vb de altul, poate o fi fost vreunul si pe la metro dp 22... precis revolutionar a lu Iliescu, a carei rivulutie a si reusit...

Ok, mersi, s-a clarificat!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009