Sectorul CIVES
 
 

Misterul Milea: S-a sinucis din gresala sau a fost omorat?

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Re: Misterul Milea: S-a sinucis din gresala sau a fost omorat?

Mesajde Cristian » Mar Dec 08, 2009 8:57 am

Din declaratiile lui Vatamanescu:
"TENSIUNE MAXIMĂ
"Am alergat acolo şi am intrat în birou împreună cu generalul Milea - continuă ofiţerul declaraţia sa. Reţin că, după intrarea noastră în încăpere, ministrul i-a cerut colonelului să ne lase singuri. După plecarea lui Pîrcălăbescu, ministrul Milea a izbucnit în plâns. Am început să plâng şi eu, iar el a pronunţat următoarele cuvinte: «Măi, eu nu sunt călău, eu nu trag în popor».

De asemenea, el a mai spus că nimeni nu face nimic. Am dedus din aceasta că ministrul era într-o situaţie fără ieşire, că Ceauşescu ori altcineva din conducerea partidului îi solicitase măsuri extreme de reprimare şi că, în aceste condiţii, răspunderea majoră pentru ceea ce avea să se întâmple în stradă îi revenea lui, în calitate de ministru al Apărării Naţionale, toţi ceilalţi sustrăgându-se. Ministrul era într-o situaţie fără ieşire, respectiv între a dispune reprimarea brutală a ceea ce se întâmpla în stradă şi, pe de altă parte, refuzul de a executa ordinul lui Ceauşescu.

Doresc să informez că, în cele câteva momente dinaintea intrării în birou, ministrul era informat despre situaţia din teren şi despre creşterea amplorii manifestaţiilor. În acele împrejurări, Vasile Milea mi-a spus să-i comunic căpitanului Barbu că, în cazul în care i se întâmplă ceva, cecurile aflate în biroul său de la MApN trebuie să ajungă la familie. "
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009