Sectorul CIVES
 
 

Hai sa sarbatorim impreuna!

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Hai sa sarbatorim impreuna!

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Dec 08, 2009 8:54 pm

Stimati pretini si aprigi dusmani

Se implinesc 20 de ani de când fiecare din noi intr-un fel s-au altul a participat la evenimentele din 89, multi dintre noi si dupa pâna in Iunie 90, alti au ramas si azi pe aceiasi baricada. Cred ca acesti ani ne-au macinat indeajuns, dusmanul comun, bolsevicul ne-a invins ptr ca a reusit a ne dezbina cumplit. Dupa 20 de ani de amara experienta cred ca ne putem uni si deschide o dezbatere deschisa, de salut reciproc in cazul când ne descoperim fi fost pe aciasi baricada, sa incercam o prima faza de unitate a noastra a celor care am luptat si fost distrusi, multi ucisi, alti exilati, alti ramasi in România inca traiesc in conditi cumplite, ma refer la raniti, arestati, autentici luptatori pe care nimeni nu mai da doi bani, cu toate ca absolut totii bolsevici si neobolsevici se folosesc de acestia, de noi!

Acest seit s-a impus, cu toate divergentele dintre noi (as zice copilaresti) am reusit ramâne activi câtiva care am fost real implicati, as dori ca in preajama acestui eveniment , impliniri a 20 de ani de la descatusare sa deschidem o rubrica de discuti libere dedicata strict acestui eveniment, in care prima regula de fier sa fie;

nimnei sa nu conteste meritele altuia, sa jigneasca interlocutorul cu care nu este de acord, s si as indrazni fie el si un intrus, ori agent al dusmanilor nostrui care ar bate câmpi.

Propun ca perioada 15 Decembrie - 22 Decembrie sa o dedicam unui topic special in care sa discutam liber , sa ne mai si salutam reciproc ptr simplu fapt ca ; in 89 am fost pe acieasi baricada. Timisoara ar fi ideal sa deschida aceste zile, Timisoarei îi suntem recunoscatori, chiar si lui Tokes si orcarui participant care ar fi furat o stilca de lapte!

Haideti sa ne unim macar odata in, si dupa 20 de ani, la fel ca si in 1989!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Hai sa sarbatorim impreuna!

Mesajde Ioan Rosca » Mar Dec 08, 2009 11:59 pm

Cu totul de acord si topicul poate fi chiar acesta.
Incep polemica amicala propunind "comemoram" in loc de "sarbatorim".
Din pacate nu prea avem de ce sarbatori, mai curind e vorba de doliu.
Ne-am facut praf vietile, pentru o cauza tradata de prea multi, ca sa poata fi cistigata la timp, inaintea disolutiei generale.
Criminalii au facut ce au vrut din noi si din Romania.
Sint multe explicatii, dar sintem si noi vinovati ca am pierdut un razboi, fara lupte.
Nu numai din cauza dezbinare, sterilitatii, ratacirii, incosecventei.
Ci - cred eu- si pentru ca ne-am apucat de scrisul istoriei, in loc sa o facem.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Hai sa sarbatorim impreuna!

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Dec 10, 2009 10:32 am

Da, aveti dreptate dle Rosca...

sigur , mai corect ar fi comemorare ptr ca sunt foarte multe victime, sa nu uitam, eu cel putin nu pot uita; atunci fiecare om venit pe baricada parea fi un inger cazut din cer, la fel si dupa 89. Imi este mila si de cei care au fost manipulati ptr a fi ucisi dupa 22.

Eu cred ca dupa 20 de ani trebuie sa avem puterea depasi starile primare care ne-au dezbinat, le-a fost benefice dusmanilor, pe acestea au si mizat, alimentat constant. Daca nu am fi fost dezbinati ne-am fi organizat mai bine am fi reputat mai multe sucesuri impotriva bolsevismului sau neobolsevismului.

Nu este rau a scrie, numai ca trebuie sa o faca cineva care este in afara evenimentelor si sistemului ptr a putea fi obiectiv.

Am sa revin:
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

<<< Piata Universitatii 2009