Sectorul CIVES
 
 

Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Mie Dec 23, 2009 8:59 am

Ceea ce a facut Milea la Inter este alta poveste.

Eu v-am destainuit strict ceea ce am aflat din gura unui securist speriat de moarte in seara zilei de 22 Dec.1989.

Daca se vroia o indoctrinare , spunea pur si simplu ca Milea s-a sinucis.

Am crezut ca aceasta informatie - cine la impuscat pe Milea? - o sa fie adaugata la investigatiile care privesc Lovitura de Stat din

22 Dec. 1989.

Octavian Mihaescu a scris:.
"A se dovedi ca mIlea a fost si trebuia suprimat, ar dovedi lovitura de stat, ca totul a fost regizat, ca acel sistem nu putea fi dat jos, cea ce este adevarat. Cel mai puternic om in stat era Milea, care nu a bagat de seama ca se terminase cum dibuise securitatea ce o refuzase al da jos pe Ceauescu, prin 17 dec. "

Inseamna ca Ilie Ceausescu prin impuscarea lui Milea e dat tonul Loviturii de Stat.

Pana acum nu mi-a raspuns nimeni la intrebarea : De ce se ascunde faptul ca Milea a fost impuscat?

NU uitati ca dupa fuga lui Ceausescu el s-a intors la MApN si s-a instalat pe postul de ministru apararii.

De fapt il durea cam in cot de fratelo Nicolae.

Nu sunt psiholog sa-mi dau cu parerea de ce Milea nu a vrut sa execute ordinul dat de Ceausescu nici nu doresc sa-l apar ( dupa ceea ce a facut la Inter), eu v-am spus numai cuvintele rostite de el ininte de a fi impuscat.

" Milea nu exexcuti ordinul ?? "

" Nu tov. general."

Asta e .
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde administrator » Joi Dec 24, 2009 3:59 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.
de Marius » 20 Dec 2009 11:34 pm
Interesantă ipoteza asta. O întrebare totuşi: de ce a apărut abia după moartea lui Ilie Ceauşescu?

Eum am postat acum un an:
viewtopic.php?f=21&t=951
" Ce s-a intimplat cu Vasile Milea
de Ioan Rosca » 28 Apr 2008 01:51 am

Stim ce a facut Milea inainte de 22 decembrie.
Stim deasemenea ca este declarat erou pentru ca s-a sinucis in 22 decembrie dimineata, influentind implicit cursul evenimentelor.
Stim cit de mult s-a dorit spalarea obrazului armatei romane.
Dar unii spun ca s-a intimplat mai mult, ca Milea a fost asasinat, pentru ca nu a mai vrut sa execute ordinele represive. Ceea ce ar justifica mai mult iertarea pacatelor sale.
Ce stiti despre cine, cind si de ce l-ar fi asasainat pe Vasile Milea? Sau e doar un zvon ?
Ioan Rosca"

Acest mesaj era urmarea scrisorii primite de la Dl Cristian- care dorea de pe atunci sa scoata la lumina adevarul. Dar nu aveam cum sa verific ceea ce i-a spus lui in 22 decembrie acel indivd.Am putut doar determina din cartile lui Nicolaescu/Ilescu etc ca Ilie Ceausescu pare a fi fost in CC la ora respectiva.

Dar de aici nu mai am cum inainta. Si nici nu e genul meu de preocupare. Sa atace problema cine o considera importanta.

Ioan Rosca
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Marius » Joi Dec 24, 2009 4:42 pm

În 1999 am participat la o emisiune televizată pricinuită de condamnarea lui Chiţac şi Stănculescu, în care s-a vorbit şi despre Milea. Am pus fragmente din această emisiune pe blogul meu şi voi continua să pun.
De reţinut: Sergiu Nicolaescu, deşi îi ţine partea generalului Stănculescu, cînd e vorba de ordinul din dimineaţa de 22 decembrie 1989 de a nu se mai trage, îl atribuie lui Milea. Vezi http://mariusmioc.wordpress.com/2009/12 ... -o-sustin/ , de la minutul 4:16:
La ora 9 şi un sfert, 9 douăzeci, atunci cînd a ieşit Milea din biroul, din biroul lui Ceauşescu, unde a fost acuzat de către Ceauşescu de crimă, trădare şi aşa mai departe, în ceea ce-l privea pe el, s-a dus în biroul, comandamentul care-l avea, deci avea un punct de comandă al ministrului în sediul comitetului central, şi a dat ordin către întreaga armată, deci ordin transmis către întreaga armată, în care spunea “nu se mai trage nici măcar foc de somaţie”. Deci primul ordin, după care s-a urcat sus şi următoarele zece minute s-a sinucis

Chestia cu Stănculescu care dă ordin să nu se mai tragă în 22 s-a impus în mass-media ca variantă standard a revoluţiei abia în ultimii ani, ca urmare a activităţii desfăşurate de Alex Mihai Stoenescu. În comentariul meu la cărţile lui Stoenescu, publicat şi pe acest forum, am remarcat schimbarea şi modul ambiguu cum Stănculescu răspundea la întrebările cu răspuns sugerat ale lui Stoenescu.

Tot în acea emisiune, de remarcat teoriile halucinante ale lui Şerban Săndulescu (care nu prezintă nici un fel de dovezi pentru ele), despre complotistul Milea, care urma să preia conducerea ţării de la Ceauşescu: http://mariusmioc.wordpress.com/2009/12 ... in-1999-7/
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Lun Dec 28, 2009 12:27 pm

Dl. Mioc va multumesc.
Din informatiile dv. reiese clar ca gen. Milea a ordonat sa nu se mai traga in populatie.
Ilie Ceausescu avea informatia ca muncitorii vin spre centru si era disperat.

Pentru mine cazul s-a incheiat, securistul in disperarea lui nu a mintit (nici nu era momentul atunci) declarand ca:

ILIE CEAUSESCU L-A IMPUSCAT PE GEN. MILEA.

Acum sa mai dovedeasca cineva ca nu este asa.
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Marius » Mar Dec 29, 2009 12:23 pm

Cristian scrie:Dl. Mioc va multumesc.
Din informatiile dv. reiese clar ca gen. Milea a ordonat sa nu se mai traga in populatie.
Ilie Ceausescu avea informatia ca muncitorii vin spre centru si era disperat.

Pentru mine cazul s-a incheiat, securistul in disperarea lui nu a mintit (nici nu era momentul atunci) declarand ca:

ILIE CEAUSESCU L-A IMPUSCAT PE GEN. MILEA.


Teoria aceasta nu mi se pare totuşi dovedită. Nimic nu contrazice (cu excepţia declaraţiei securistului ăla anonim, pe care aţi scos-o la iveală după atîta vreme) teoria că Milea, în 22 decembrie, dîndu-şi seama că răsturnarea lui Ceauşescu e iminentă, gîndindu-se că oricum va ajunge în faţa plutonului de execuţie după ce revoluţionarii vor prelua puterea, a avut nişte mustrări de conştiinţă şi a dat poruncă armatei să înceteze represiunea, după care s-a sinucis într-adevăr.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Mie Dec 30, 2009 2:26 pm

Dl. Mioc nici dv. nu credeti ca Milea s-a sinucis.

Nimeni nu se sinucide împuscandu-se in piept !!!!

Asta este varianta "originala" a lui Iliescu &Co, nu faceti imprudenta sa o credeti.

Cat despre securistul anonim ,el trebuie sa divulge singur ce a vazut acolo, (apropo, el era ing. chimist si lucra in
garda lui Ceausescu ptr. a-l apara de radiatii si alte impurtati).

El ar putea declara ptr. linistea lui ca nu a vazut nimic si asa se inchide totul.

Eu am descris aici pe forum cele declarate de el atunci deoarece consider ca este un forum serios si de luat in seama.

Daca vroiam altceva ma duceam la OTV.

Cu respect
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde alexius » Mie Ian 13, 2010 2:51 pm

totusi
- 9.30 Milea se împuşcă sau e împuşcat
- 9.45 Începe şedinţa de urgenţă a Comitetului Politic Executiv al Partidului, în care nu s-a reuşit să se ajungă la decizia unanimă de a se trage în demonstranţi. Pînă la urmă s-a hotărât decretarea stării de necesitate pe teritoriul întregii ţări. Decretul a fost citit şi repetat de mai multe ori la radio (ora 10.11), apoi şi la Televiziune (10.50). Imediat după citirea decretului, din ordinul lui Ceauşescu, a fost anunţată ştirea, că Milea a fost găsit vinovat de trădare, şi s-a sinucis pentru a scăpa de consecinţe.
- 10.00 unitatile MAPN se retrag de pe străzi subţiind serios dispozitivele Militiei si Securităţii. Nu peste mult timp se vor retrage si cadrele MI. Cine a dat aceste ordine la ora 10 ??
"Aflând că Milea s-a sinucis, Ceauşescu l-a numit verbal ca ministru al apărării pe Victor Stănculescu. Generalii şi ceilalţi ofiţeri din comandamentul aflat în clădirea CC au luat la cunoştinţă numirea lui Stănculescu, au respectat ordinele date de el. Stănculescu - după mărturiile sale ulterioare - a acceptat, dar a început să joace un joc dublu: pe de o parte se arăta loial cuplului dictatorial, iar pe de altă parte a început acţiuni care pot fi caracterizate drept lovitură de stat. La ora 10:07 a ordonat trupelor să se retragă în cazărmi, şi să se „parlamenteze” cu demonstranţii", Oare Stanculescu sa fi dat ordinul de retragere la ora 10.00??
Mai e o teorie cum ca Stanculescu a dat ordinul la ora 13.30 la o ora jumate dupa fuga lui Ceausescu. Care este realitatea??

Insist pe acest ordin deoarece, prin acesta Ceausescu pierde practic puterea (ora 10.00?). Dacă demonstranţii care s-au strâns cu zecile de mii în dimineaţa de 22 decembrie nu ar fi putut pătrunde în Piaţa Palatului se putea spune că Ceauşescu mai deţinea controlul. În realitate, forţele de ordine s-au dat la o parte, din ordin sau voluntar şi masa de oameni a ajuns nestingherita sub balconul CC, de unde Ceausescu a mai incercat un ultim discurs. Aici e reala problemă de dezbătut nu cine l-a împuşcat pe Ceauşescu. Remarc un singur lucru, primul care profitat de pe urma mortii lui Milea a fost Stănculescu, prim-adjunct al ministrului Apărării , nu Ilie Ceauşescu, adjunct al ministrului Apărării. Ilie a fost la scurt timp arestat în propriul birou din ordinul lui Stănculescu.
alexius
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 13, 2010 12:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde alin » Joi Ian 14, 2010 2:52 am

cred ca am spus de fiecare data cand am comentat 22 decembrie ca de fapt habar nu avem cum a pierdut Ceausescu puterea in acea dimineata.
si acest vid de informatie este cu atat mai ireal cu cat se lafaie de 20 de ani pe o saltea de nepasare si unanimitate de opinie in ce priveste derularea ultimelor ore ale puterii ceausiste.

ocuparea centrului puterii fara nici un fel de opozitie din partea acesteia in doar cateva ore, dupa ce, cu nici 12 ore inainte, armata si secu faceau ce voiau cu putinii protestatari de la Inter, e greu de priceput.

Toata desfasurarea evenimentelor (vazuta din exterior / de pe strada) duce la concluzia ca in jurul orelor 9:00 a avut loc o lovitura de palat, in care Ceausescu a pierdut controlul si puterea (si a fost probabil arestat).

Daca moartea (de fapt impuscarea, pentru ca a murit mai tarziu in spital) lui Milea are vreun sens, atunci clasicul "cui prodest" - cine iese in avantaj - trebuie simplu sa ofere solutia acestei asa zise enigme: nici Ceausescu, nici fratele sau, nici altii din cei care au pierdut puterea nu au avut de castigat de pe urma inlaturarii lui Milea.

[b]Doar Stanculescu (asa cum remarca si comentariul anterior) a avut un avantaj imediat si foarte substantial.[/b]

Povestea cu chematul lui Stanculescu de catre Ceausescu, Stanculescu cu piciorul in ghips, etc, e pentru copii.
Ceausescu era oricum cmandantul suprem al fortelor armate ale RSR, iar daca situatia o impunea (si se pare ca el era convins ca o impunea grupa mare) avea toate motivele sa comande direct armata, mai ales ca era convins ca rusii intra in Ro. Ce rost avea, cand minutele ii erau masurate, sa astepte un general cu piciorul in ghips sa vina de la Timisoara.?

Scenariul plecarii lui Ceausescu sub presiunea populara probabil ca a fost pus la lucru dis de dimineata, de cand "muncitorii" au inceput sa iasa pe strada.
Ocuparea Ptei Palatului si faza cu elicopterul erau doar etape pentru cartile de istorie ale generatiei post-ceausite si ale parintilor lor fesenizati. La fel de ridicole (doar foarte usor de vandut romanilor) ca si povestea cu autostopul pe soseaua Bucuresti-Targoviste, la cateva ore dupa ce dictatorul avea control complet asupra Romaniei.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde alexius » Joi Ian 14, 2010 8:55 am

Corect, Alin. Ai fost pertinent. Trebuie sa nu ne mai incurcam in detalii precum, gipsul lui Stanculescu sau de ce cuplul Ceausescu a fost lasat pe camp de Malutan. Ceausescu a pierdut puterea la ora 10.07 cand acel ordin misterios a scos armata de pe strazi in uralele multimii care au interpretat actul ca o intoarcere a armelor. In momentul in care multimea a ajuns sub balconul CC-ului, unde nici batalionul de garda al Securitatii nu a reactionat, Ceausescu a fost lasat in voia sortii, a multimii. De unul singur s-a apucat incerce sa se adreseze la o portavoce oamenilor. A fost huiduit si s-a aruncat cu el cu diverse obiecte. Pana cand masele au fortat usile, Ceausescu a mai avut timp sa ajunga pe acoperis unde Stanculescu pregatise totul sa-l trimita la plimbare, oriunde dar numai sa plece.
Acel moment cu decolarea elicopterului de pe CC are o nuanta simbolica, "Ceausescu parasea puterea". E foarte clar, mai ales ca scena a fost filmata sin 2 unghiuri sa priceapa, nu poporul, ci toate unitatile Armatei si Securitatii, precum si toti sefii administrativi (prim-secretarii de judete) din tara ca trebuie sa accepte pe altcineva la carma. Simplu si frumos s-a dispensat Stanculescu de Comandantul Suprem, la trimis la plimbare... La 13.30 Stanculescu da ordinul nr.37 care -l intareste pe cel de la ora 10 si reitereaza ca unitatile armatei sa se retraga sau sa asigure paza institutiilor principale. Pe parcurs nu s-a mai intamplat asa dar asta e alta poveste care debuteaza odata cu lupta pt putere.
alexius
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 13, 2010 12:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Cristian » Joi Ian 14, 2010 1:51 pm

Marius a scris:

"În 1999 am participat la o emisiune televizată pricinuită de condamnarea lui Chiţac şi Stănculescu, în care s-a vorbit şi despre Milea. Am pus fragmente din această emisiune pe blogul meu şi voi continua să pun.
De reţinut: Sergiu Nicolaescu, deşi îi ţine partea generalului Stănculescu, cînd e vorba de ordinul din dimineaţa de 22 decembrie 1989 de a nu se mai trage, îl atribuie lui Milea. Vezi http://mariusmioc.wordpress.com/2009/12 ... -o-sustin/ , de la minutul 4:16:
La ora 9 şi un sfert, 9 douăzeci, atunci cînd a ieşit Milea din biroul, din biroul lui Ceauşescu, unde a fost acuzat de către Ceauşescu de crimă, trădare şi aşa mai departe, în ceea ce-l privea pe el, s-a dus în biroul, comandamentul care-l avea, deci avea un punct de comandă al ministrului în sediul comitetului central, şi a dat ordin către întreaga armată, deci ordin transmis către întreaga armată, în care spunea “nu se mai trage nici măcar foc de somaţie”. Deci primul ordin, după care s-a urcat sus şi următoarele zece minute s-a sinucis
"

Deci se pare ca Milea a ordonat ca armata sa se retraga.
De ce Ceausescu nu a preluat conducerea armatei la refuzul lui Milea de a trage in demonstranti ???
Era doar "comandantul suprem"!!!!!!!!!.
Este foarte adevarat , niciodata nu s-a stiut ce s-a petrecut cu adevarat in dimineata zilei de 22 Dec.
Singura informatie care s-a scurs poate fara voia lor a fost ca Ilie Ceausescu la impuscat pe gen. Milea.

Ilie Ceausescu nu a patit nimic nici dupa 22 dec. traind bine mersi pana in 2004.
Vorba aceea: "V-a cazut voua guvernul, dar nu patiti nimic."
“De ce noi, ca societati, cream o lume, de care noi, ca indivizi, avem oroare?”
Frances Moore Lappe
Cristian
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Oct 28, 2009 8:02 am

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde alexius » Joi Ian 14, 2010 2:39 pm

Admitem asta
Milea ar fi ordonat cu cateva minute inainte de impuscare: “nu se mai trage nici măcar foc de somaţie”! Dar asta nu echivaleaza cu un ordin de retragere sau de parasire a dispozitivului. O multime se oameni poate fi tinuta la respect si fara a se trage vreun foc de arma. Asta nu a priceput Ceausescu nici pe 17 decembrie 89, nici pe 21 decembrie. Trupele aveau ordine de a interzice accesul in Piata Palatului, si puteau face asta si cu gaze lacrimogene, tunuri cu apa si scutieri. Dar atat armata (unitatile care nu mai apucasera sa se retraga) cat si cadrele MI au asistat fara reactie la multimea de oameni care a trecut in liniste printre ei spre cladirea CC. Iulian Vlad se lauda ca a ordonat trupelor de Securitate retragerea de pe strazi tot pe la ora 10. Ciudata coincidenta. Oricum Armata a dat tonul. Ca fapt divers, am inteles ca unele cadre ale MI (de pe strazi mai putin importante) au mai ramas in dispozitiv pana la ora 12 si ceva, putin dupa decolarea elicopterului prezidential.
alexius
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 13, 2010 12:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Marius » Mie Ian 20, 2010 10:47 pm

alin scrie:Povestea cu chematul lui Stanculescu de catre Ceausescu, Stanculescu cu piciorul in ghips, etc, e pentru copii.
Ceausescu era oricum cmandantul suprem al fortelor armate ale RSR, iar daca situatia o impunea (si se pare ca el era convins ca o impunea grupa mare) avea toate motivele sa comande direct armata, mai ales ca era convins ca rusii intra in Ro. Ce rost avea, cand minutele ii erau masurate, sa astepte un general cu piciorul in ghips sa vina de la Timisoara.?


Generalul cu piciorul în ghips (dar Ceauşescu nu ştia de piciorul în ghips) ajunsese deja la Bucureşti. Dar de unde convingerea că "Ceauşescu era convins că ruşii intră în Ro"? Ce vă face să aveţi această convingere?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde alexius » Joi Ian 21, 2010 9:32 am

Cine a spus ceva de rusi? Eu unul nu. Rusii s-au implicat informativ si nu numai. Au aprins scanteia nemultumirilor evidente ale romanilor. Asta nu stirbeste cu nimic meritul nostru in realizarea unei revolutii veritabile. Toate revolutiile din istorie au fost "ajutate" de o sprijin extern (cazul revolutiei bolsevice ajutata de serviciile germane). Implicarea serviciilor de informatii sovietice (GRU sau KGB), constatata de Securitate, l-a facut pe Ceausescu sa creada ca este tinta unui iminent atac militar sovieto-ungar, (asemenea invaziei in Cehoslovacia din 1968). Nu am probe, dar consider ca asta a crezut. Nu a crezut nicio o clipa ca cei care au demonstrat la Timisoara sau apoi la Bucuresti, sunt oameni obisnuiti cu nemultumiri reale si care pur si simplu vroiau sa termine cu dictatura sa personala si cu comunismul. El i-a considerat "niste huligani", golani, instigati de agentii rusi sau maghiari. In realitate, rusii nu doreau sa se implice militar, un astfel de act i-ar fi decredibilizat. Ei doreau ca revolta sa para spontana, iar caderea regimului ceausist sa se petreaca rapid pentru ca noua echipa, pregatita din timp, sa preia fraiele puterii.
alexius
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 13, 2010 12:34 pm

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde Marius » Joi Ian 21, 2010 1:45 pm

alexius scrie:Cine a spus ceva de rusi? Eu unul nu. Rusii s-au implicat informativ si nu numai. Au aprins scanteia nemultumirilor evidente ale romanilor. Asta nu stirbeste cu nimic meritul nostru in realizarea unei revolutii veritabile. Toate revolutiile din istorie au fost "ajutate" de o sprijin extern (cazul revolutiei bolsevice ajutata de serviciile germane). Implicarea serviciilor de informatii sovietice (GRU sau KGB), constatata de Securitate, l-a facut pe Ceausescu sa creada ca este tinta unui iminent atac militar sovieto-ungar, (asemenea invaziei in Cehoslovacia din 1968). Nu am probe, dar consider ca asta a crezut. Nu a crezut nicio o clipa ca cei care au demonstrat la Timisoara sau apoi la Bucuresti, sunt oameni obisnuiti cu nemultumiri reale si care pur si simplu vroiau sa termine cu dictatura sa personala si cu comunismul. El i-a considerat "niste huligani", golani, instigati de agentii rusi sau maghiari. In realitate, rusii nu doreau sa se implice militar, un astfel de act i-ar fi decredibilizat. Ei doreau ca revolta sa para spontana, iar caderea regimului ceausist sa se petreaca rapid pentru ca noua echipa, pregatita din timp, sa preia fraiele puterii.


Întrebarea fusese adresată lui alin. Dar vă pun şi dv. o întrebare: de unde convingerea că implicarea serviciilor de informaţii sovietice GRU şi KGB a fost constatată de securitate? Eu nu cunosc vreun document al securităţii de atunci, din decembrie 1989, care să dovedească asta. Abia post-factum au apărut declaraţii ale unor securişti despre implicarea sovietică, bazate pe declaraţii de tipul: în localitatea X a fost văzut în decembrie 1989 un cetăţean sovietic scobindu-se în nas, deci asta e dovada implicării KGB.
La procesele revoluţiei, iniţial (cînd li se luaseră declaraţii conform Codului de procedură penală, fără să ştie unul ce a declarat ceilalţi) securiştii n-au vorbit de agenturile străine. Chiar şi după procese unii dintre ei au continuat să vorbească despre revoluţie spontană, cum este cazul lui Radu Tinu, adjunct al şefului securităţii Timiş. Abia ulterior acelaşi Radu Tinu a cîrmit, preluînd teoria agenturilor străine, şi devenind foarte mediatizat (ca urmare a lipsei de profesionalism a jurnaliştilor români, nimeni nu i-a pus întrebări despre contradicţiile cu declaraţiile anterioare).
Observ totodată încrederea neţărmurită în sinceritatea lui Nicolae Ceauşescu. Liderii politici actuali, Băsescu, Geoană, Iliescu, deseori sînt acuzaţi că mint, dar cînd e vorba de Ceauşescu, tot mai puţină lume îi pune la îndoială spusele. De parcă Ceauşescu ar fi fost incapabil să mintă.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Ilie Ceausescu l-a împuscat pe gen. Milea.

Mesajde alexius » Joi Ian 21, 2010 2:30 pm

Marius scrie:
alexius scrie:Cine a spus ceva de rusi? Eu unul nu. Rusii s-au implicat informativ si nu numai. Au aprins scanteia nemultumirilor evidente ale romanilor. Asta nu stirbeste cu nimic meritul nostru in realizarea unei revolutii veritabile. Toate revolutiile din istorie au fost "ajutate" de o sprijin extern (cazul revolutiei bolsevice ajutata de serviciile germane). Implicarea serviciilor de informatii sovietice (GRU sau KGB), constatata de Securitate, l-a facut pe Ceausescu sa creada ca este tinta unui iminent atac militar sovieto-ungar, (asemenea invaziei in Cehoslovacia din 1968). Nu am probe, dar consider ca asta a crezut. Nu a crezut nicio o clipa ca cei care au demonstrat la Timisoara sau apoi la Bucuresti, sunt oameni obisnuiti cu nemultumiri reale si care pur si simplu vroiau sa termine cu dictatura sa personala si cu comunismul. El i-a considerat "niste huligani", golani, instigati de agentii rusi sau maghiari. In realitate, rusii nu doreau sa se implice militar, un astfel de act i-ar fi decredibilizat. Ei doreau ca revolta sa para spontana, iar caderea regimului ceausist sa se petreaca rapid pentru ca noua echipa, pregatita din timp, sa preia fraiele puterii.


Întrebarea fusese adresată lui alin. Dar vă pun şi dv. o întrebare: de unde convingerea că implicarea serviciilor de informaţii sovietice GRU şi KGB a fost constatată de securitate? Eu nu cunosc vreun document al securităţii de atunci, din decembrie 1989, care să dovedească asta. Abia post-factum au apărut declaraţii ale unor securişti despre implicarea sovietică, bazate pe declaraţii de tipul: în localitatea X a fost văzut în decembrie 1989 un cetăţean sovietic scobindu-se în nas, deci asta e dovada implicării KGB.
La procesele revoluţiei, iniţial (cînd li se luaseră declaraţii conform Codului de procedură penală, fără să ştie unul ce a declarat ceilalţi) securiştii n-au vorbit de agenturile străine. Chiar şi după procese unii dintre ei au continuat să vorbească despre revoluţie spontană, cum este cazul lui Radu Tinu, adjunct al şefului securităţii Timiş. Abia ulterior acelaşi Radu Tinu a cîrmit, preluînd teoria agenturilor străine, şi devenind foarte mediatizat (ca urmare a lipsei de profesionalism a jurnaliştilor români, nimeni nu i-a pus întrebări despre contradicţiile cu declaraţiile anterioare).
Observ totodată încrederea neţărmurită în sinceritatea lui Nicolae Ceauşescu. Liderii politici actuali, Băsescu, Geoană, Iliescu, deseori sînt acuzaţi că mint, dar cînd e vorba de Ceauşescu, tot mai puţină lume îi pune la îndoială spusele. De parcă Ceauşescu ar fi fost incapabil să mintă.


Ce pacat ca nu s-au publicat documente, rapoarte ale Securitatii, multe dintre ele cred ca au fost distruse sau vor fi mult timp tinute in arhive. Asa vorbim numai pe presupuneri. Dumneavoastra respingeti ideea unei influente externe asupra evenimentelor pentru ca ofiterii se Securitate ar fi declarat sub juramant, la Procesele Revolutiei ca nu au constatat acest lucru. Ce ar fi putut sa declare in 1990, cand la putere ajunsese un grup "simpatizat" de Morscova?! Cand unul dintre ei, pentru 2 luni ministrul Apararii era dovedit ca fiind agent GRU. Evident ca discursul lui Ceausescu din 20 decembrie 1989 a fost intesat de minciuni, este evident o incercare de mistificare faptul ca i-a numit pe toti cei 5000-7000 de oameni care au manifestat pasnic la Timisoara, drept "huligani", "elemente declasate ale societatii", manati de "agenturile straine". Dar el a crezut sincer in implicarea sovieticilor, o spun toti cei care i-au fost aproape in ultimele zile. S-a temut sincer ca va pierde puterea in momentul discursului din 21 dec. Ca dovada a acestei spaime, este faptul ca chemat toate fortele (Armata, Securitate, Militie, Garzi Patriotice) sa curete strazile Bucurestiului de protestatari in seara zilei de 21.
Reactia sa a fost violenta si dura, vizavi de situatia creata de catre niste oameni obisnuiti.
alexius
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Ian 13, 2010 12:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009