Sectorul CIVES
 
 

Înregistrări video CADA

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Înregistrări video CADA

Mesajde Marius » Mie Feb 10, 2010 7:09 pm

În 12 februarie 1990 a avut loc dialogul dintre ofiţerii mişcării CADA (Comitetul de Acţiune pentru Democratizarea Armatei) şi viceprimministrul Gelu Voican Voiculescu. Voi pune pe blog nişte înregistrări video de la această întîlnire. Prima înregistrare, unde se prezintă lista de revendicări a CADA, se poate deja vedea: http://wp.me/pjejF-1HK
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara



Re: Înregistrări video CADA

Mesajde Marius » Mie Apr 14, 2010 1:09 pm

După discuţia din 12 februarie 1990 cu Gelu Voican Voiculescu, a mai avut loc o discuţie în 1 martie 1990 între ofiţerii din CADA şi primministrul Petre Roman, însoţit de nou numitul ministru al apărării Victor Stănculescu. Vedeţi înregistrări video:
- Armata a dus greul luptei împotriva terorismului. A vorbi despre rolul armatei în represiune este nepotrivit
- Roman: “Meritele generalului Militaru nu pot fi neglijate şi anulate”
- Foarte puţini comandanţi militari s-au schimbat după revoluţie
- Trebuie să lăsăm să limpezim lucrurile, şi asta nu se face decît în timp
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Înregistrări video CADA

Mesajde Marius » Joi Iul 01, 2010 4:03 pm

Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Înregistrări video CADA

Mesajde Marius » Dum Ian 30, 2011 10:36 am

Puteţi vedea o înregistrare video cu un miting al civililor din Timişoara în favoarea CADA, în 8 iunie 1990:
- Armata trebuie epurată de criminali şi colaboraţionişti

Deasemeni, mai citiţi despre felul cum s-a format mişcarea CADA pe baza a 3 relatări, parţial contradictorii:
- Locotenent-colonel Silviu Popescu, căpitan Valerian Stan şi colonel Nicolae Durac despre formarea CADA
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009