Sectorul CIVES
 
 

noua carte a lui Stoenescu - sub tipar

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

noua carte a lui Stoenescu - sub tipar

Mesajde Marius » Joi Aug 25, 2005 12:12 pm

Zilele trecute am väzut la OTV o emisiune cu Alex Stoenescu, Gh. Buzatu si Marian Oprea de la revista "Lumea". Cu acest prilej Stoenescu a anuntat cä a predat editurii al doilea volum al cärtii sale despre revolutie.
Un lucru spus de Stoenescu în emisiune mä face sä cred cä în acest nou volum va scrie si despre forumistul nostru O. Mihäescu. Anume, a pomenit cä a fost contactat la tîrgul de carte de la Frankfurt de niste români, care iatä, dupä atîtia ani încep sä vorbeascä, si de care va scrie în acest nou volum. Nu a spus nici un nume, dar flerul îmi zice cä de Mihäescu e vorba. D-le Mihäescu, confirmi cä ai discutat cu Stoenescu la tîrgul de carte de la Frankfurt?

Contextul în care Stoenescu vorbea despre acesti români era tot cel al agenturilor sträine. Nu am înregistrarea emisiunii asa cä nu pot reproduce exact cum s-a exprimat, dar în timpul emisiunii eu am fäcut urmätoarea legäturä: In primul volum el are un pasaj în care vorbeste cä implicarea agenturilor sträine s-a fäcut prin români ademeniti cu promisiuni de cetätenie sau loc de muncä în Germania. Cum dl. Mihäescu are cetätenie sau loc de muncä în Germania, e exemplul perfect care dovedeste teoria lui Stoenescu.

Asadar, d-le Mihäescu, bucurä-te cä vei apärea în cartea lui Stoenescu. Rolul ce ti s-a rezervat este: unealtä a agenturilor sträine, care a actionat în revolutie fiind atrasä cu fägäduiala cetäteniei sau a unui loc de muncä în Germania.
Vom vedea dupä aparitia cärtii dacä flerul meu a functionat corect.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: noua carte a lui Stoenescu - sub tipar

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Oct 02, 2005 12:02 pm

Marius scrie:Zilele trecute am väzut la OTV o emisiune cu Alex Stoenescu, Gh. Buzatu si Marian Oprea de la revista "Lumea". Cu acest prilej Stoenescu a anuntat cä a predat editurii al doilea volum al cärtii sale despre revolutie.
Un lucru spus de Stoenescu în emisiune mä face sä cred cä în acest nou volum va scrie si despre forumistul nostru O. Mihäescu. Anume, a pomenit cä a fost contactat la tîrgul de carte de la Frankfurt de niste români, care iatä, dupä atîtia ani încep sä vorbeascä, si de care va scrie în acest nou volum. Nu a spus nici un nume, dar flerul îmi zice cä de Mihäescu e vorba. D-le Mihäescu, confirmi cä ai discutat cu Stoenescu la tîrgul de carte de la Frankfurt?

Contextul în care Stoenescu vorbea despre acesti români era tot cel al agenturilor sträine. Nu am înregistrarea emisiunii asa cä nu pot reproduce exact cum s-a exprimat, dar în timpul emisiunii eu am fäcut urmätoarea legäturä: In primul volum el are un pasaj în care vorbeste cä implicarea agenturilor sträine s-a fäcut prin români ademeniti cu promisiuni de cetätenie sau loc de muncä în Germania. Cum dl. Mihäescu are cetätenie sau loc de muncä în Germania, e exemplul perfect care dovedeste teoria lui Stoenescu.

Asadar, d-le Mihäescu, bucurä-te cä vei apärea în cartea lui Stoenescu. Rolul ce ti s-a rezervat este: unealtä a agenturilor sträine, care a actionat în revolutie fiind atrasä cu fägäduiala cetäteniei sau a unui loc de muncä în Germania.
Vom vedea dupä aparitia cärtii dacä flerul meu a functionat corect.



D-le Marius

Confirm, cu mine a stat de vorba Dl Stoenescu, i-am oferit un material, precum ulterior si Ion Radoi, sunt curios ce va scrie acolo. revin
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Oct 02, 2005 12:37 pm

Dle Marius

Mai fac o precizare:

Eu nu am fost ademenit de Germania, am conclucrat cu Ambasada SUA la Bucuresti, pentru protejarea grupului (eram omul de legatura, unul din mai multi) si, trebuie sa va spun; au existat anumite chestiuni pe care doream discuta si aici pe Forum, insa nu a fost timp si loc necesar.

Nu stiu (chair acum am vb cu amicul Marian Mierla), in ce lumina vom apare, sunt ffff curios. In orce caz dupa aparitia carti, vom avea material de discuti, va asigur ca unde trebuie sa corectez o voi face, dar si unde trebuie sa confirm deasemeni.
Daca va iesi o teza precum Timisoara, ma tem ca voi regreta întâlnirea cu A.M.Stoenescu de la Frm/m, care trebuie spus, nu au fost mai multi români ci doar unul singur, adica eu (strict la ev din Bucuresti).
Ca sa se stie (de fapt exista si in romanul meu Caminul), eu am plecat dupa 15 iunie 90, datorita agresiuni fortelor mineresco-secursit-kgb-iste, fiind nevoit refugia ptr moment, ulterior m-am casatorti in Germania, ajungând azi la 12 ani de casnicie cu nemtoaica mea. Asadar daca mandea (adica O.M), apare in cartea ca un astfel de "agent", Stoenescu o da rau de tot in bara cu vrajeala! Ma îndoiesc sa-o si faca, ar fii prea brutala diversiunea, cu atât mai mult cu cât exista si romanul meu "caminul" care il va contrazice, unde cred ca nu este atât de prost a risca as ceva, cel mult s anu ma pomenasca, ceea ce iarasi ar fii o neconcordanta. Grupul din care eu am facut parte este intr-un fel unic si trebuie spus, are multe in comun cu Grupul de la Iasi, cu ecpetia ca acesta a fost mazilit iar al nostru tolerat-manipulat.
In orce caz, va multumesc ptr informatie , ramânem pe linie a informa reciproc!
Cu stima
O.M
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Marius » Mie Oct 05, 2005 3:31 pm

Octavian Mihaescu scrie:Asadar daca mandea (adica O.M), apare in cartea ca un astfel de "agent", Stoenescu o da rau de tot in bara cu vrajeala! Ma îndoiesc sa-o si faca, ar fii prea brutala diversiunea, cu atât mai mult cu cât exista si romanul meu "caminul" care il va contrazice, unde cred ca nu este atât de prost a risca as ceva, cel mult s anu ma pomenasca, ceea ce iarasi ar fii o neconcordanta.


D-le Mihäescu,

Romanul dumitale "Cäminul" probabil doar putinä lume l-a citit (eu nu). Cärtile lui Stoenescu vor fi citite însä de multä lume. Deasemeni, Stoenescu va apärea pe la mai multe posturi TV unde îsi va propaga ideile.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Oct 10, 2005 3:02 am

Marius scrie:
Octavian Mihaescu scrie:Asadar daca mandea (adica O.M), apare in cartea ca un astfel de "agent", Stoenescu o da rau de tot in bara cu vrajeala! Ma îndoiesc sa-o si faca, ar fii prea brutala diversiunea, cu atât mai mult cu cât exista si romanul meu "caminul" care il va contrazice, unde cred ca nu este atât de prost a risca as ceva, cel mult s anu ma pomenasca, ceea ce iarasi ar fii o neconcordanta.


D-le Mihäescu,

Romanul dumitale "Cäminul" probabil doar putinä lume l-a citit (eu nu). Cärtile lui Stoenescu vor fi citite însä de multä lume. Deasemeni, Stoenescu va apärea pe la mai multe posturi TV unde îsi va propaga ideile.


Pai si ce sa-i fac D-le Marius? Daca a sucit-o el cu Timisoara, unde vorba aceia mult mai tari sunteti acolo vorbesc de marturi si dovezi.

Am continuat Vol 4, sunt pe final, l-am lasat in vara de nervi, nu mai puteam sa-l lecturez de nervi. Pai, ce sa va mai spun; voi fii si eu o as zisa "confirmare" a sa. Numai ca; avertizez ca acest roman apare si in germana, tradus de Univ din Leipzig, as ca se vor gasi documente si contra tezei sale. Plus ca am mai dat la cineva materialul , care doreste în acest an publica varianta cercetata de el. Cum Ion Radoi este nepotul acestuia, vom vedea ce va iesi!

Pai ce, Timisoara nu a oferit deja varianta sa? Ba da, sa apara la TV, ei si? pe cine mai intereseaza azi ce-a fost in 89? Pe nimeni!

Sun curios ce fel de agentura am fost. Amicul Mierla spune ca linia KGB, sa vedem cine -a avut fler, D-ta ori Mierla!

Toate bune!
O.M
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mierlä

Mesajde Marius » Mar Oct 11, 2005 10:18 am

Octavian Mihaescu scrie:Sun curios ce fel de agentura am fost. Amicul Mierla spune ca linia KGB, sa vedem cine -a avut fler, D-ta ori Mierla!

Toate bune!
O.M


Mierlä nu este fostul membru al CFSN implicat în demonstratia din 12 ianuarie 1990?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Mierlä

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Oct 11, 2005 12:16 pm

Marius scrie:
Octavian Mihaescu scrie:Sun curios ce fel de agentura am fost. Amicul Mierla spune ca linia KGB, sa vedem cine -a avut fler, D-ta ori Mierla!

Toate bune!
O.M


Mierlä nu este fostul membru al CFSN implicat în demonstratia din 12 ianuarie 1990?



da
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Feb 24, 2006 9:33 pm

Am citit noi suntem "grupul mansarda" Sunt curios Dl Marius ce parere are?

Putem discuta deschis!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Marius » Sâm Feb 25, 2006 1:39 am

Am fost la lansarea cärtii lui Stoenescu la Timisoara, la libräria Cärturesti din Iulius Mall (am primit si carte cu autograf). A iesit scandal, revolutionarul Tudorin Burlacu, fost membru al FDR în decembrie 1989, altminteri destul de pro-Iliescu (cred cä a fost implicat direct într-unul din anii trecuti în invitarea lui Iliescu la Timisoara) a tipat prin librärie, a spus cä va da foc la cärtile lui Stoenescu.
Deocamdatä n-am citit tot, dar despre "mansardä" am citit. Voi reveni dupä ce citesc tot.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Sâm Feb 25, 2006 3:53 am

Ok, discutam dupa si, eu am primit zilele acestea cartea, am ajuns abia la 185 (acum când raspund), exceptie facând "mansarda" citita de douo ori de indata ce am deschis cartea (normal). Sigur; trebuie pus in contest, conceptul carti.
O.M

P.S
Astept de la D-vs o analiza D-le Marius, fiind detasat de evenimentele din Bucuresti, as cum sunt eu de cele a Timisoarei!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Întrebäri pentru grupul „Mansarda&#

Mesajde Marius » Sâm Mar 25, 2006 9:54 am

Octavian Mihaescu scrie:Am citit noi suntem "grupul mansarda" Sunt curios Dl Marius ce parere are?

Putem discuta deschis!


Întrebäri pentru grupul „Mansarda”

Apropo de cele scrise de Stoenescu în „Istoria loviturilor de stat vol. 4 (II)”, Editura Rao 2005 despre grupul „Mansarda” (pag. 259-263), iatä cîteva întrebäri pentru dl. Octavian Mihäescu:
- Intrebare de rutinä: Citatele pe care Stoenescu le dä din scrisoarea lui Mihäescu sînt corecte?
- Care e componenta completä a grupului? Deci, astept nu doar numele pe care le dä Stoenescu, ci toate numele celor care au fäcut parte din grup.
- Stoenescu: „serviciile secrete americane au încurajat formarea unor grupuri de rezistentä anticomunistä, în care au fost implicati, ca urmare a întelegerilor de cooperare, si agenti sovietici (...) Un astfel de grup (...) avea întîlniri conspirative în mansarda unui imobil din Bd. 1 Mai” (pag. 259), apoi citeazä din scrisoarea primitä de la Octavian Mihäescu „În septembrie 1989, m-am întîlnit cu Marian Mierlä la Bariera Vergului, student la acea vreme, care tot pe cont propriu actiona” (pag. 259). Este o contrazicere aici, ori actionati pe cont propriu, ori sub îndrumarea serviciilor secrete americane +/- sovietice. Poate ne lämureste dl. Mihäescu.
- Se vorbeste apoi de un anume Adrian, care îi dädea indicatii lui Marian Mierlä despre cum sä-si organizeze activitätile anticomuniste si se spune: „Încercarea de a-i contura un portret misteriosului Adrian - atît prin apelul la unii ofiteri de Securitate, cît si prin cercetarea unor cazuri similare - conduce la concluzia cä a fost vorba probabil de o „cîrtitä”, de un fost ofiter de Securitate cu misiuni în Occident, retras dupä fuga lui Pacepa si recontactat de structurile de spionaj americane, consiliate de acesta. Astfel de racoläri se fäceau si sub steag sträin, motiv pentru care multi care au crezut cä lucreazä pentru americani, lucrau în fapt pentru sovietici” (pag. 260). Este acest Adrian acelasi cu „Adrian de la Sahia Film” despre care Mihäescu i-a scris lui Stoenescu (pag. 261)? Care e identitatea exactä a acestui Adrian si care sînt elementele care ar duce la concluzia cä acesta era „fost ofiter de Securitate cu misiuni în Occident, retras dupä fuga lui Pacepa”? Singurul element dat de Stoenescu în sprijinul acestei identificäri a lui Adrian e faptul cä individul „väzuse mai multe muzee din Occident”, conform declaratiei lui Mierlä. V-ati mai întîlnit cu Adrian dupä revolutie?
- Stoenescu citeazä din scrisoarea primitä de la O. Mihäescu cä în întîlnirea conspirativä care a avut loc în timpul congresului 14 PCR s-a stabilit: „Adrian de la Sahia Film se ocupä cu tipärirea Proclamatiei cätre tarä, a manifestelor, scrisori cätre Europa Liberä, pe care eu [Mihäescu - nota mea] trebuia sä le duc pe o rolä filmatä Ambasadei SUA la Bucuresti (...) Urma sä primesc materialele de la Adrian sau de la alt trimis. Cert este cä nimic nu se concretizase în privinta manifestelor si filmelor, decît cä s-a hotärît pentru ziua de 1 decembrie 1989 o întîlnire a 200 de studenti la statuia lui Mihai Viteazul si darea scînteii. Trebuia sä fiu pe fazä, pentru a comunica Ambasadei SUA numele celor arestati. La întîlnire nu sosiserä decît 5 persoane din 200! Cäzuse actiunea” (pag. 262). Întrebare: cui a apartinut initiativa actiunii (ratate) de la statuia lui M. Viteazul? Vi s-a propus sau sugerat o asemenea actiune de la ambasada SUA, sau de alti diplomati sträini? Pînä la urmä acea proclamatie si acele manifeste au fost tipärite, sau totul a rämas în faza de proiect?
- Ce v-a determinat sä participati la manifestatia din 21 decembrie 1989? Sînt mai multe variante posibile: - îndemn primit de la ambasada SUA, care v-a atras atentia cä în acea zi trebuie actionat (am înteles cä dv., d-le Mihäescu, erati omul de legäturä cu ambasada SUA); - întrunire conspirativä a grupului Mansarda, în care s-a stabilit sä se actioneze în 21 decembrie; - fiecare membru al grupului Mansarda s-a aläturat demonstratiei din 21 decembrie spontan, în mod individual, pe baza convingerilor anticomuniste care i-au fäcut pe toti acesti „complotisti” sä meargä în Piata Universitätii de îndatä ce au aflat ce se întîmplä acolo, precum fanii unei echipe de fotbal se vor întîlni la meciul echipei favorite färä sä se vorbeascä dinainte despre asta, simpla räspîndire a vestii cä are loc meciul aträgînd fanii (fiecare dintre acestia luînd pe cont propriu hotärîrea de a merge la meci).

P.S. Si eu am corespondat cu Stoenescu, dar dupä criticile pe care le-am adus primului säu volum, väd cä în volumul 2 nu face referire la corespondenta noasträ si nici la cärtile mele (cu exceptia bibliografiei, cäci citase cärtile în volumul 1)
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Mie Oct 17, 2007 2:49 pm

Domnule Marius,

nu am avut timp intra pe Forum, in plus am sentimentul ca este inutil sa mai discut acest "adevar" despre rivulutia dlui Neon si Iliescu, unul pui de bolsevic celalat bolsevic pur sânge. Pe de alta parte fiecare cu adevarul sau, totii tipa ca vor adevarul dar numai al lor, astfel de peste 17 ani nu vad decât contestari reciproce, tâmpenie tipic româneasca de care m-am scârbit dle Marius.

In primul rând dopresc sa va asigur ca dl Stonescu a redat corect evenimentele confirmate de Radoi si Mierla. Daca citeati cu atentie veti fi observat, Gr Mansarda cu grupul Mierla fac fuziunea spre final, prin 17 Dec 89, exact in Bd 1 Mai. Sunt vreo patru grupuri care rezulta masarda (intra inclusiv Cesaru), care denimire contine douo taisuri
a) Grupul Ioan Alexandru (din care am facut parte), care se întâlnea in mansarda Univ acesta este mult mai mare si nu totii au participat
b) denumirea pe care dl Stonescu a dato grupului datorat mansardei din 1 Mai unde dupa ce securitatea ne descoperise bârlogul din P-ta Lahovari, ne-am mutat la Costel (pictor), ce si-a pus mansarda la dispozitie.

În 21 Dec 89 nu am iesit ca fani lui Becali (fost V Ceausescu) la meci de fotbal dle Marius, asta tipa din toti bojoci ci rivulutionarul neon ala, caruia îi fileaza o lampa, cum ca noii am fi fost mase de dobitoci scoase in strada, desigur exceptie face doar dl Neon, care se crede salvatorul neamului. Si ca sa il bag si mai rau in spasme pe acest neon, am sa repet;

Eu sunt cel care a dat tonul in P-ta Univ (21 dec 89, cca ora 12), am format prima baricada la care s-a alturat Dinca si Iosif, care au preluat (deh aveau si protavoce) stafeta. Atentie; întimp ce totii fugeau ca potârnicihile cu recuzita în labe caruia nu î da drumul în ruputul capulu, de am fost nevoit tragea de ea cu forta ca sa fie calcata in picioare. Aspect pe care observ se pune in spatele acelui Dragos C-tinescu, ei ce sa-if aci daca nu sunt fiul de fost bolsevic iar eu nu am luat parte la rivulutia bolsevica a dl neon si ilici, ca daca luam parte la rivulutie ciripeam si eu ca dânsi si absolut totii rivulutionari, adica curat bolseviceste.
Si daca tot alergati dupa adevaruri, apoi sa va mai zic una si mai si; in acel moment prim, doar un tânar de etnie tiganeasca m-a urmat si el intrat în anonimat. Este foarte adevarat ca in circa 5-10 minute s-a format baricada care nu a depasit 1000 persoane din care provin victimelle si care au ramas pe baricada si dupa 89 sfârsind strivite de cizma minereasco-bolsevica, ceeilanti au fost decorati, eu nu am fost decorat , am refuzat sa i-au un astfel de certificat si nu bine ci foarte bine am facut.
Astazi se pot emite multe pretenti, dupa razboi atât de multi eroi s-au fatat iîncât a ajuns sa-mi fie rusine a mai vorbi adevarul asa cum l-am trait eu, ciudat, in loc sa le fie rusine acestor nemerinici care au stat pititi sub pat de frica, imi este mie rusine, ei au decorati , certificate, organizati în en asociatii ce nu depasesc catelul si purcelul, eu si altii exilati, altii din grup ucisi dupa 89, altii au inebunit, santosi si in viata din tot grupul mai suntem vreo 14 din cca 30. In România mai traiesc vreo 4 fosti camarazi.
A existat implicare externa dle Marius de care in acel moment nu am fost constienti si fara de care si azi calarea familia ceusescu România. Prin urmare; actiunile mele si grupului nostru au fost cât se poate de sincere fara absolut nici o legatura oculta constienta, insa, ulterior am descifrat faptul ca am fost manipulati/stimulati/aparati de anumte forte externe incluzând si pe ceea sovietica care ne-a si folosit dupa ce si-a facut treaba ptr ca au câstigat sfera de influneta datorita revolutionarilor fatati în 22 dec de ilici, ne-au decapitat rând pe rând.

Dl Stonescu surpinde cu precizie acest aspect. Ininate de Timisoara a fost Gr Iasi organizat identic ca si Mansarda; diferenta fiind ca Iasul a fost mazilit, mansarda tolerat/canalizat aprinde scânteia in Bucuresti. Si inca ceva; Bucurestiul fusese ales de USA, subit toata tarasenia se transfera la Timsioara in ograda lu Tokes, amanunt pe care eu l-am surprins , ba daca spun ca fara sa vreau am luat parte la el, ma voi trezi cu vre-un rivulutionar neon ma contesta, ptr ca nu este asa, revolutinarul de profesie le stie pe toate de când a iesit din gaoza-masi.

Nici d-ta dle Mihoc nu vrei sa acepti faptul ca Timisoara a fost aleasa ulterior, este foarte adevarat; a fost si ceea mai buna alegere, ptr ca asa cum vedem operatiunea mansardei de 1 Dec 89 a esuat, ceea a Iasului în 14 fusese compelct mazilita. Actiune care incepe în 15 Noiembrie dle Marius cel putin in Bucuresti stiu cu exactitate, inca o chichita pe care Stonescu nu a redato va fi si faza din noaptea de 20-21 dec 89, noapte in care bucurestinei soleileau adânc, asa ca;
Grupul nostru nu a iesit bezmetic pe strada asemeni fanilor unei echipe de fotbal dle Marius, el a fost in strada si in noaptea de 20-21 dec 89, seara de 20 dec fiind ultima întâlnire din mansarda de la 1 Mai, plecând spre casa fiecare cu sarcina precisa, astfel eu am ajuns la ora 4 dimineata acasa, dupa ce luasem pulusul, iar la ora 10-11 am iesit din casa (locuiam pe lânga Tutea), astfel ca voi fi din primele clipe pe baricada, unde voi întâlni intreg grupul mansarda, care a stat pe strada pâna la sfârsit, mie mi-au trecut gloantele pe la urechi dle Marius în 21- spre 22 dec, vezi zidul Universitati. Aceea nopate de cosmar nu se va incheia asa de rapid, iar a doua zi, 22 dec 89, deasemeni tot din primele clipe am fost pe strada, ba am salvat si viata unui mare macher, ca deh; se zicea fara violenta.
Este adevarat dupa 22 Dec s-a iesit ca la fotabal, dar asta este etapa câstigata de Iliescu.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde alin » Mie Oct 17, 2007 3:57 pm

D-le Mihaescu,
inteleg din ce spuneti mai sus ca sunteti de acord cu veridicitatea celor relatate de Stoenescu in cartea sa despre revolutie.

Dupa ce am citit partea despre 21-22 pot sa spun ca am remarcat ca si el (ca si altii) trece faorte repede de la un moment la altul, uneori bazandu-se pe declaratiile unui singur martor (ex. cu acel Constantinescu) si sarind peste ore si minute care au insemnat foarte mult in dinamica acelor clipe.

impresia mea este ca incearca sa demonstreze ca securitatea a 'trecut de partea poporulu' chiar din 21 si chiar vine cu 'dovezi' cu care vrea chiar sa absolve de raspundere sefi ai militiei si securitatii.

pentru ca am fost personal prezent (arestat) in seara zilei de 21 la circa 1 (pe Ana Ipatescu) trebuie sa spun ca Stoenescu minte/dezinformeaza (cu buna stiinta sau manipulat, important este concluzia la care ajunge) cand spune ca seful de la Circa 1 Militie a eliberat sute de manifestanti arestati acolo si care nu au mai ajuns la Jilava.
Vreau sa spun ca lucrurile au fost exact pe dos: toti de acolo au fost dusi cu dubele la Jilava, unii batuti chiar in sectie, imi amintesc clar o faza cu un maior (cred ca era seful sectiei) care interoga si batea cu cruzime.

Nu stiu ce interes are Stoenescu sa spele acele fapte.
Am inteles ca si d-voastra v-ati implicat in apararea acelor securisti/militieni de la circa 1 in ziua de 22

pentru mine cartea lui Stoenescu este mai degraba o proba la dosarul manipularii generale decat o sursa de informatie.
pentru ca felul in care Stoenescu sorteaza si foloseste ce a aflat despre acele zile nu e destinat decat sa construiasca o anumita ipoteza, dinainte stabilita:
acea a loviturii de stat si a securitatii nevinovate.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Oct 18, 2007 9:38 am

Domnule Alin,

Sunt de acord, lucrarile despre revolutie a dl Stoenescu spala securtatea lui Ceusescu careia acorda prea mult spatiu precum si celor care au dat lovitura de stat. Sunt de acord ca sare peste momente importante, deasemeni; acelui C-tinescu i-se pune in gura fapte pe care nu le-a trait, pe alocuri am avut impresia ca a luat din declaratia mea si i-a pus in gura lui, ma refer la 21 Dec 89 (primele clipe). Deasemeni si ora se pare ca o confunda, nu orele 13 ci cca 12, dupa care iarasi sare destul de departe si peste alte eveneminete. In acest punct suntem de acord.

In privinta sefului acelei circi de militie, da eu i-am salvat viata in 22 Dec 89, impreuna cu sculptorul Mircea Lacatus membru activ al grupului Mansarda, semantar al scrisori catre R.E.L, si caruia se datoreaza cuplarea gruparilor existente la acea ora, inclusiv ceea a lui Cesaru (Vulturul Brâncovenesc). Eu am discutat cu acel fost sef de circa, mi-a multumit , recunoscut faptul ca mie imi datoreaza viata (1995). Dar vreau sa va spun;
In acel moment dadusera buzna praduitori, vb de 22 Dec 89, desi noii ne duseseram acolo pentru a va elibera (arestati) , odata ajunsi acolo acest sef de circa ne-a spus ca nu are in arest demonstranti, ceea ce era destul de credibil dat fiind si faptul ca Ceausescu fugise (orele 14-15), iar presiunea asa cum spuneam o faceau elementele antisociale majoritar de etnie tiganeasca. Prin urmare; cred ca am procedat corect in acel moment. Respectivul sef a fost purtator de cuvânt al SRI, are si merite revolutionare desigur cu tot ce deriva din ele la un asemena nivel. El si totii asemenilui a câstigat, noi am luato in ocarina, ca asa este la revolutii mai ales de sorginte boslevica.
Ceea ce d-ta suti fiind si o victima a acestui sef este foarte interesant ptr ca tipul se jura ca nu a batut, nici nu a arestat pe nimeni. Dat fiind ca mainimeni nu la acuzat pâna acum am dat crezare spuselor sale, având si un sentiment de liniste sufleteasca ca nu am salvat o bestie ce trebuia linsata. Stiu (de la el), ca astia ar vrea sa îi retraga certificatul de revolutionar, pai daca sunteti victima sa cred ca puteti actiona in acest sens, mentionând si faptul ca el a fost salvat de la linsaj de un luptator autentic, in asemena conditii meritele sale nu se justifica.

Ma reântorc la Stonescu, eu vad in lucrarea lui multe elemente de foarte mare importanta, unele le-am trait,altele au fost confirmate dupa 89, aceste elemente le consider mult mai importante ptr istorie decât luptele stradale fie si a -le mele. Daca veti reusi detasa de partea care spala securitatea, deci sa o cititi printre rânduri , din pacate tot printre rânduri trebuie sa mai citim, veti întelge mai bine ce sa petrecut in 89 si, mai ales, va va fi rusine cu populatia aceeia, popor este greu de spus. Stonescu spune doar printre rânduri ce securitate si lideri politici de rahat am avut, ceea ce dealtfel se si traduie spala, ptr ca sunt lucruri care nu se spun. Esecul societati românesti de dupa 89 are radacini in acea clasa socio-politico-culturala,pe care Stonescu o ascunde cu abilitate , o descfireaza numai cine cunoaste si stie citi printre rânduri. Revolutionari de profesie nu au puterea aceasta, motiv pentru care si suduie de mama focului, vazând doar partea in care sunt alibiti securisti, sistemul de la acea ora, care daca se citeste in graba pare a fi fost justificat. Din pacate acest asepct fiind predominant in lucrarile sale despre revolutie, nu se vede si bomba plasata de Stonescu, am putea spune ca este o mina mascata, pe care numa iun genist o poate identifica.
Si eu ma intreb ce a fost in capul lui Stonescu , ma tem ca tocmai partea ceea mai importanta pe care o ascunde trebuie tinuta sub obroc, nu si-a permis sa o analizeze, expuna cu curaj. Multe lucruri spuse acolo vor fi confirmate peste 50 de ani când se vor deschide arhivele. In plus foarte multi aflati inca in viata sunt agenti activi impotriva carora nimeni nu are curaj sa spuna nimic. Altii s-au asigurat prin alte cai iar ai ataca este sincidere curata mai ales câdn deti o pozitie importanta precum Stonescu. Dealtfel daca va veti uita atent el pe acestia îi si spala, air ptr si mai fini observatori, vor vedea ca Stoenescu refelcta teza lui Gorbaciov privitor la fostii lideri comunsiti si sistem.
Nu omiteti un aspect; Stonescu nu are dovezi, sigilate in arhive ptr 50-100 ani, unde un istoric nu poate emite concluzi fara dovezi, cu toate acestea trebuie recunoscut ca Stonescu este primul care reda multe astfel de chichite. Din acest punct de vedere apreciez eu lucrarea lui. Nu îi i-au apararea, nu sunt avocatul lui, nici eu nu sunt multumit în totalitate ce a scris de mine privitor la 21 dec 89, insa, am observat ca acentul la pus pe alt palier multmaiimportant ptr istorie, ptr ca asa cum spuneam; exista o legatura si cu acel 12 Ianuarie 90 si cu decapitarea PNTCD si a grupului Mansarda, asa cum se stie; Petre Roman si mai recent Iliescu nu ne-a uitat nici azi, suntem si azi nominalizati, Stonescu surpinde foarte bine si reda implicatiile mansardei, fiind singurul care a avut curaj sa vorbeasca de grupul mansarda, pâna nu de mult interzis a fi mentionat ptr ca este o cheita de foarte mare importanta care desconspira o parte din documentele puse sub obroc si nu în ultimul rând dezavantajeaza pe Iliescu si Roman care au invins si cu sprijinul lui Gorby. Frâilele duc foarte departe, as putea spune foarte sus ce in adevar ies si din granta României.
Am fost invinsi definitiv in 15 Iunie 1990 de populatia tari, vai se pare ca si cu labtua marelui Coposu, altfel Iliescu&co cadeau in acel an, nu aveau absolut nici o sansa, inca de atunci România era unita cu Moldova, in NATO si U:E aderam odata cu fruntasele (UNG, POL , CEH), ba as putea afirma depaseam aceste fruntase, surprindeam pe toata lumea daca si cu parca. Desigur reveneamla matca, adica Monarhie, ceea ce majoritati revolutionarilor nu le prieste neam, ei si astia au facuto de oaie, si lor li se datoreaza esecul si sucesul lui Iliescu,iar faptul ca asa-zisul adevar nu iese la iveala se datoreaza tot revolutionarilor, care au facut o revolutie bolesvica cu care se mândresc nevoie mare.

Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde alin » Joi Oct 18, 2007 4:01 pm

D-le Mihaescu,
nu cred ca in dimineata de 22.12 mai erau arestati la circa 1, cu atat mai putin dupa orele 12:00-13:00.
fusesera (probabil toti) dusi la Jilava, ultimii care au fost adusi era spre dimineata (cca 6:00 AM) si spuneau ca au fost arestati pe strada, Universitatii-Unirii, unii spuneau ca mergeau la lucru.

d-voastra v-ati dus acolo pentru acolo stia lumea ca au fost dusi multi dintre arestatii din noaptea de 21-22. imi amintesc ca la jilava au fost adusi si grupuri de tigani, probabil ca rudele lor erau cele care venisera dupa ei la circa.
dar distrugerile de care pomeniti si considerati ca trebuiau evitate, au fost facute chiar de cei de acolo:
ex:cand am fost eliberat de la Jilava, mie nu mi s-au inapoiat actele, m-am dus in seara de 22 (poate 23) la circa si nu am putut vorbi cu nimeni, dar in spatele gardului inalt de fier forjat erau cativa militieni care imbragasera halate albastre peste uniforme care ardeau de zor hartii/dosare in niste butoaie de metal.

sigur ca trebuie sa chem in justitie statul roman (autoritatile raspunzatoare) pentru arestare fara motiv, poate o sa o fac, sunt plecat din tara din 90 si am avut alte prioritati.
dar ce parere aveti ca seful unei sectii de militie (de la km zero al evenimentelor) a fost promovat ca revolutionar si revopsit in SRI?
Chiar credeti ca au fost securisti sau militieni care merita asta ?

in legatura cu 'descoperirile' lui Stoenescu, o sa revin, dar vreau doar sa spun ca dezamagirea cea mare in legatura cu poporul roman am avut din primele luni dupa dec. 89, nu trebuit sa astept cartea lui Stoenescu, asta m-a si determinat sa parasesc tara.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Următorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009