Sectorul CIVES
 
 

Culisele revolutiei, emisiune din 2003

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Culisele revolutiei, emisiune din 2003

Mesajde Marius » Joi Aug 19, 2010 2:45 pm

Culisele revolutiei, o emisiune din decembrie 2003 transmisa de TVR Timisoara. Invitati: Virgil Măgureanu, Radu Tinu, Remus Avramescu, Miodrag Milin, Constantin Chiticaru, Florin Kovacs, Adrian Sanda, Tudorin Burlacu, Sorin Oprea, Marius Mioc, Costel Bursuc. Moderator: Mircea Todoran

- Noi am mers cu gîndul "acum ori niciodată"
- Revoluţia n-a început de la Tokes. Enoriaşii au fost una, revoluţionarii au fost alţii
- Acel scenariu cu aprilie '90 care s-a vehiculat nu e atît de important
- Să ne spună domnul Radu Tinu dacă şi-a realizat visul de a-l lovi peste coaie pe cheferist
- În 18 decembrie Timişoara părea înfrîntă
- Măgureanu: "Terorişti externi n-au putut fi probaţi şi există suficiente amănunte pentru a demonstra imposibilitatea existenţei unor asemenea terorişti"
- În noaptea de 22 în Operă s-a făcut o pană de curent. A fost momentul în care colonelul Zeca a reuşit pentru prima dată să-şi introducă soldaţii printre noi
- Măgureanu: "Nu exista nici o persoană din România care să facă parte din vreo înţelegere cu cineva din afară. O spun cu toată certitudinea"
- În 1994 am cerut destituirea domnului Măgureanu datorită lipsei de profesionalism a raportului SRI despre revoluţie
- Stănculescu n-a făcut o asemenea afirmaţie gogonată, cu 1000 de terorişti
- Chiticaru: Armata nu avea puşti cu lunetă!
- Măgureanu: La procesul Ceauşescu am fost doar martor, fără nici o implicare
- Am anunţat public: Cunoaştem adresele securiştilor, familiilor lor. Dacă unuia dintre noi i se întîmplă ceva, aceştia vor păţi la fel

Playlist pe youtube cu întreaga emisiune: http://www.youtube.com/view_play_list?p=81768148065752B2
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009