Sectorul CIVES
 
 

Unul dintre putinii oameni curajosi spune:

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Unul dintre putinii oameni curajosi spune:

Mesajde Nica Leon » Lun Oct 18, 2010 7:51 pm

Pentru cei mai circotasi, pun aici copia acestei marturi, pe care am gasit-o la adresahttp://www.ronews.org/index.php?n ... le&sid=687

Fostul ambasador al Olandei despre revolutia romana
La 20 de ani de la izbucnirea revolutiei, fostul ambasador al Olandei in Romania, Coen Stork, a revenit la Bucuresti pentru cateva zile insotit de o echipa de jurnalisti olandezi de la emisiunea de televiziune Netwerk.
Coen Stork preluase postul sau diplomatic din Bucuresti in 1988, dupa ce anterior indeplinise aceeasi functie de ambasador in Cuba, Africa de Sud, precum si alte misiuni diplomatice in Vietnam, Paris, Madrid, Buenos Aires, Helsinki si Londra.
Fostul ambasador isi aminteste de primele surprize neplacute: o vizita facuta la "Casa Poporului" unde functionarii din birouri erau imbracati cu haine groase. Erau doar 14 grade in interior si oamenii trebuiau sa lucreze asa, in palton. Apoi, mai tarziu, aceeasi oameni au fost vazuti aplaudand pe Ceausescu la Congresul Partidului din noiembrie 1989, doar cu o luna inainte de executia "iubitului lor conducator".
La 21 decembrie 1989, Ceausescu - care cu o seara inainte se-ntorsese dintr-o vizita oficiala facuta in Iran - a organizat un miting de adeziune pentru politica partidului si a conducatorului sau. Ca si in alte dati, populatia fusese adusa la manifestatie de catre organizatorii si activistii de partid din intreprinderile si institutiile bucurestene. Majoritatea participantilor purtau pancarte cu lozinci, tablourile "tovarasului si tovarasei" Ceausescu si fluturau steagurile rosii si tricolore. Piata Palatului din Bucuresti era plina. In timpul discursului, un zgomot urmat de strigate de panica il surprinde pe Ceausescu care se opreste din vorbit la jumatatea frazei... Cateva secunde nu-ntelege ce se-ntampla, indreptandu-si imediat pivirea nedumerita catre Ateneu, isi aminteste Coen Stork aratand spre locul cu pricina. Acolo era Nica Leon care striga: "Ti-mi-soa-ra! Ti-mi-soa-ra!". Il stiam ca disident, spune fostul ambasador. Din acel moment transmisia televizata se intrerupe, iar lumea fuge care-ncotro. Pe acoperisurile cladirilor din jur se puteau zari forte inarmate care supravegheau orice miscare din zona mitingului si imprejurimi.
Seara tarziu, dupa ora 10, continua sa relateze Stork, "am revenit in centru si-am vazut mii de manifestanti protestand in zona Inter si spre Dalles, majoritatea tineri; unii erau bandajati la cap, probabil fusesera raniti in timpul confruntarilor cu fortele regimului, altii erau transportati pe brate la spitalul de colo..." si fostul ambasador arata cu mana spre Spitalul Coltea.
A doua zi la pranz, elicopterul prezidential isi lua zborul de pe acoperisul cladirii Comitetului Central.
Cand s-a anuntat la radio Bucuresti fuga lui Ceausescu (22 decembrie 1989, n.r.), eram la ambasada americana. Cunoscusem vreo 6 disidenti din timpul regimului Ceausescu si unul dintre ei, Mircea Dinescu, locuia in apropriere. Il stiam bine, si-am plecat imediat spre locuinta sa. Cand am ajuns, am strigat inspre fereastra ca sa m-auda: "Ceausescu a fugit"!
Acum dupa 20 de ani, Stork ii face o scurta vizita lui Mircea Dinescu care povesteste: ...la auzul vocii, am iesit in curte si i-am vazut pe securistii care-mi supravegheau casa cum incercau sa-l impinga pe Stork inapoi spre masina cu care venise... Eram liber! Mi-am tras repede un pulover pe mine si-am iesit in strada, eu locuind undeva aproape de Televiziune. Un scriitor, Domokos Geza, m-a recunoscut si-a strigat catre cei din jur: "El e Mircea Dinescu, cel care vorbea la Europa Libera!" Atunci cativa tineri m-au luat pe sus, ridicandu-ma in aer de trei ori si m-au prins o singura data(!), cum s-ar spune... M-au urcat pe un tanc, mi-au pus un steag din ala-n mana si-am plecat cu ei spre televiziune...
Tot dupa aproape 20 de ani, Coen Stork, afla ca fosta lui secretara de la ambasada Olandei din Bucuresti, era informatoare a Securitatii. Intrebata de reporter daca se simte vinovata fata de Stork ca a fost "turnatoare", Daniela Ghitescu, care vorbeste fluent olandeza, ii raspunde usor emotionata: "Vinovata nu, responsabila da! Pentru ca nu stiam ca fac ceva rau; eram convinsa ca fac bine, ceea ce fac. Si-n plus imi placea munca la ambasada."
Dupa 1990, Coen Stork a cerut sa aiba acces la propriul dosar, dar acesta nu i-a fost permis decat anul trecut, cand Consiliul National pentru Studierea Arhivelor Securitatii (CNSAS) i-a pus la dispozitie cele 6 volume. Circa 1500 de file s-au scris de catre umbra care l-a urmarit in acea vreme pe fostul ambasador.
Video Netwerk: Inapoi in Bucuresti impreuna cu un martor ocular al Revolutiei române.Terug naar Boekarest met een ooggetuige van de Roemeense revolutie



Marturia acestui om, care a avut curajul sa ma ajute atunci cind extrem de putini au avut curajul sa vorbeasca cu mine in acele vremuri, despre inceputul Revolutiei romane, este insa influentata de urechistii de la G.D.S., eu neavind atunci timpul sa il intilnesc pentru a discuta aceasta.
Mentionez ca la ultima noastra intilnire, dl. Ambasador Stork mi-a aratat o scrisoare pe care o primise inainte de Revolutie, de la profesorul Sorin Alexandrescu, care ii scria sa nu mai primeasca scrisori de le mine, spunind textual ca: "nimeni in Romania nu are curajul sa scrie si mai ales sa semneze scrisori ca cele scrise si semnate de acest om, conchizind atunci ca ori eram nebun ori securist.
De atunci si pina astazi acest Sorin Alexandrescu, profesor la Universitatea Bucuresti, din cite am auzit recent, nu a catadicsit sa isi ceara macar scuze pentru faptele sale cel putin iresponsabile, intrucit el a fost si unul dintre cei care, aflati atunci in Olanda, mi-a cenzurat scrisorile, pe care le-a oprit efectiv, pentru a nu ajunge la presa libera din Occident, punind astfel umarul la continuarea bestialei dictaturi, ce distrugea tara.
Asa ca toti circotasii vor putea (probabil) intelege cine a lansat, pentru prima data, la adresa mea, zvonul (acuza) ca as fi fost securist.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Unul dintre putinii oameni curajosi spune:

Mesajde Marius » Mie Oct 27, 2010 10:51 pm

Nica Leon scrie:Mentionez ca la ultima noastra intilnire, dl. Ambasador Stork mi-a aratat o scrisoare pe care o primise inainte de Revolutie, de la profesorul Sorin Alexandrescu, care ii scria sa nu mai primeasca scrisori de le mine, spunind textual ca: "nimeni in Romania nu are curajul sa scrie si mai ales sa semneze scrisori ca cele scrise si semnate de acest om, conchizind atunci ca ori eram nebun ori securist.
De atunci si pina astazi acest Sorin Alexandrescu, profesor la Universitatea Bucuresti, din cite am auzit recent, nu a catadicsit sa isi ceara macar scuze pentru faptele sale cel putin iresponsabile, intrucit el a fost si unul dintre cei care, aflati atunci in Olanda, mi-a cenzurat scrisorile, pe care le-a oprit efectiv, pentru a nu ajunge la presa libera din Occident, punind astfel umarul la continuarea bestialei dictaturi, ce distrugea tara.
Asa ca toti circotasii vor putea (probabil) intelege cine a lansat, pentru prima data, la adresa mea, zvonul (acuza) ca as fi fost securist.


Domnule Nica, aţi cerut la CNSAS dosarul dv.? Aveţi vreun răspuns de acolo?
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Unul dintre putinii oameni curajosi spune:

Mesajde Nica Leon » Joi Oct 28, 2010 1:29 pm

Marius a scris: Domnule Nica, aţi cerut la CNSAS dosarul dv.? Aveţi vreun răspuns de acolo?


Nu eu am fost curios sa cer dosarele aflate la CNSAS. Le-a cerut insa presa.
In urma acelei solicitari am fost invitat acolo, mi-au aratat insa numai doua din cele trei dosare pe care mi le facuse fosta securitate.
I-am intrebat unde este al treilea dosar, iae ei au bilbit, dupa care mi-au promis ca mi-l vor pune la dispozitie la o alta data, cind ma vor reinvita la sediul lor.
De atunci au trecut mult prea multi ani, iar cei din consiliu au uitat sa ma mai invite.
Nici nu este de mirare, avind in vedere ce specimene au fost impuse si la CNSAS.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Unul dintre putinii oameni curajosi spune:

Mesajde Marius » Joi Oct 28, 2010 9:36 pm

Nica Leon scrie:
Marius a scris: Domnule Nica, aţi cerut la CNSAS dosarul dv.? Aveţi vreun răspuns de acolo?


Nu eu am fost curios sa cer dosarele aflate la CNSAS. Le-a cerut insa presa.
In urma acelei solicitari am fost invitat acolo, mi-au aratat insa numai doua din cele trei dosare pe care mi le facuse fosta securitate.
I-am intrebat unde este al treilea dosar, iae ei au bilbit, dupa care mi-au promis ca mi-l vor pune la dispozitie la o alta data, cind ma vor reinvita la sediul lor.
De atunci au trecut mult prea multi ani, iar cei din consiliu au uitat sa ma mai invite.
Nici nu este de mirare, avind in vedere ce specimene au fost impuse si la CNSAS.


A dat CNSAS o hotarire in ceea ce va priveste? (daca ati fost sau nu colaborator al securitatii)
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Unul dintre putinii oameni curajosi spune:

Mesajde Nica Leon » Vin Oct 29, 2010 7:13 am

Marius scrie: A dat CNSAS o hotarire in ceea ce va priveste? (daca ati fost sau nu colaborator al securitatii)


Desigur ca au dat, ea fiind si publicata, la vremea respectiva.
Nu va inteleg totusi banuiala de a ma suspecta ca as fi fost colaborator. Credeti ca ar fi fost posibil ca un colaborator sa scrie contra regimului si politicii lui Ceausescu, asa cum am facut eu atunci?
Daca as fi fost colaborator as fi fost si eu in rindul lumii, as fi avut sprijin in demersurile mele de dupa Revolutie, asa cum au avut cei ce au fost in fruntea tarii, votati la greu, de prostime, pentru a o jefui si distruge.
Daca as fi fost colaborator nu credeti ca as fi fost primul caruia i se preschimba certificatul de revolutionar, pentru ca s-ar fi mindrit cu mine, eu fiind cel ce a declansat si a condus la victorie Revolutia romana din Decembrie 1989, dupa cum confirma si ambasadorul Olandei.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Noi falsificatori ai adevarului!

Mesajde Nica Leon » Sâm Oct 30, 2010 5:29 pm

http://www.incomodph.ro/anchete/ion-ili ... ecreta-vii

Am citit scrierile voastre, cel putin neserioase, intitulate “ION ILIESCU- BIOGRAFIA SECRETA ( VII) http://www.incomodph.ro/ - addcommentshttp://www.incomodph.ro/
ca sa nu spun mincinoase, care nu contribuie deloc la slujirea adevarului. Daca ati fi fost niste oameni instruiti, cu dragoste de tara si de adevar, ar fi fost cazul, ca mai inainte de a colporta informatii vadit neadevarate si total neprobate, sa va fi informat de la surse credibile si de la martori oculari. Dar, nu ati facut-o pentru ca, de, mintea fiind o constanta, ea nu a ajuns nici la multi dintre cei ce slujesc cu atita inversunare dezinformarea si falsificarea istoriei.
In aceste rinduri nu mi-am propus sa va defiintez fanteziile, dar pentru a va dovedi ca bateti la greu cimpii, va rog sa publicati si dovezile pe care le aveti de ati scris:
1. "Pe 21 decembrie, o echipa instalata in podul Ateneului s-a cuplat la reteaua de amplificare a Pietii Palatului si, in plina cuvantare a lui Ceausescu, a introdus in statie o banda sonora inregistrata anterior, la represiunea din fata Catedralei de la Timisoara. Pe banda se aud urlete de femei, rapait de mitraliere si scrasnete de tancuri." - Daca ar fi fost asa, cum explicati voi ca in nici unul din filmele inregistrate atunci nu se aud tipetele decit foarte slab si nu la intensitatea aplauzelor de pina atunci, avind in vedere ca difuzoarele erau aceleasi? Cit despre mitraliere si tancuri ele or fi rasunat numai in mintea balnava a unor exaltati, cu aere de istorici.
2. " Se formeaza in Piata Universitatii un nucleu de rezistenta." Cum adica se formeaza? Cine il formeaza, cumva rusii din capul autorilor? De unde stiu ei asta? Au fost cumva acolo, la fata locului, atunci cind complotistii straini l-au format?
3 "Pentru a scapa de supravegherea permanenta si neincrezatoare a revolutionarilor lui Nica Leon si a altora, micul grup al lui Iliescu a pretextat ca avea nevoie de liniste, pentru a lucra." Daca complotistii sovietici au dat o lovitura de stat care era rolul meu atunci? De ce gerupul lui Iliescu se ferea de mine? Si cum putea el sa "scape" de mine, intr-o cladire pe care o controlam total? Nu credeti ca fabulati fiind astfel dusmani ai adevarului. Procedind astfel, nu numai ca insultati dar si deserviti istoria adevarata, pe care si voi, ca foarte multi dintre neispravitii ce se dau istorici(a se citi isterici) face ca cititorii sa se indeparteze de astfel de scrieri, ce nu au nimic in comun cu realitatea acelor zile si nopti. Scrierea voastra este numai o facatura, iar voi numai niste intrigani jalnici.

La fel procedeaza altii care, tot dupa ureche, adauga chiar si la declaratie gen. Iulian Vlad facuta la Comisia parlamentara ...

Domnul Gabrielescu: Ati auzit despre acele simulatoare care s-au folosit?


Domnul Vlad: Sigur, tot Securitatea le avea… Mi se pare ca tot un asemenea aparat electronic s-a folosit si in ziua de 21 decembrie cand s-a spart mitingul. Dupa ce a facut Nica Leon (a strigat �Timisoara, Timisoara!� – n.n.) s-a auzit o arma automata si s-a creat panica mare…�”

Insa in privinta armei automate si gen.Vlad a fost dus in eroare. Zgomotul, adica pocnetele care erau auzite pina si in interiorul cladirii C.C., era produs de betele de la pancarte, ce se rupeau in ritm alert, intrucit cei ce le tineau, fiind cuprinsi de panica, uitasera sa le arunce, iar ei fugeau, tinindu-le strins in miinile lor, care incotro.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009