Sectorul CIVES
 
 

Lansarea numelui Iliescu la Timişoara, în decembrie 89

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Lansarea numelui Iliescu la Timişoara, în decembrie 89

Mesajde Marius » Mie Dec 08, 2010 1:27 am

În timpul revoluţiei din Timişoara, printre diferite nume care erau lansate de la balconul Operei, unde se formase comitetul revoluţionar numit Frontul Democratic Român, a fost şi cel a lui Ion Iliescu, fost secretar PCR cu propaganda în judeţul Timiş.
Persoana care a lansat acest nume a murit recent. Într-o carte apărută în 1995 el a descris întîmplările din timpul revoluţiei, inclusiv episodul în care a lansat numele Ion Iliescu către mulţimea adunată în Piaţa Operei şi motivele care l-au determinat să facă acest gest.

De precizat că numele lui Iliescu n-a avut nici pe departe atîta popularitate în decembrie 1989 la Timişoara precum alte nume, de pildă al Doinei Cornea sau a lui Radu Bălan (prim-secretar PCR Timiş, inculpat după revoluţie pentru participare la reprimare, dar despre care se zvonea atunci că a fost arestat de Ceauşescu). Ion Iliescu a fost totuşi unul din numele invocate de la balconul Operei din Timişoara, încă înainte de fuga lui Ceauşescu.

Dacă vă interesează cine, cum şi de ce a lansat numele lui Ion Iliescu în decembrie 1989 de la balconul Operei din Timişoara citiţi (linc): Recunosc, şi nu sînt mîndru deloc, că am fost unul dintre cei care au rostit pentru prima oară numele lui Iliescu
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Lansarea numelui Iliescu la Timişoara, în decembrie 89

Mesajde Nica Leon » Vin Dec 10, 2010 6:45 am

Ceea ce dovedeste ca eu am intotdeauna dreptate cind scris ca romanii sint doar niste tembeli.
Nici un adevatrat revolutionar si nici un om normal, dupa 45 de ani de comunism-criminal, nu se poate gindi sa sustina iarasi o bestia ce a facut parte din conducerea ciumei rosii.
Situatia de acum este inca o dovada ca romanii isi merita soarta, pe care eu le-o prevesteam la data de 03 03 1990, de la tribuna C.P.U.N., anuntindu-i public si ce ar trebui sa faca daca vor dori sa traiasca omeneste.
Nici nu va puteti imagina ce greata ma cuprinde cind imi amintesc ca am gresit, atunci cind mi-am pus pielea in saramura, pentru a le darui libertate unor vite, ce si-au batut joc de ea, dindu-mi si lectii.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lansarea numelui Iliescu la Timişoara, în decembrie 89

Mesajde alin » Vin Dec 10, 2010 9:40 pm

interesanta marturia lui Badilescu, nu stiu insa si cat de adevarata este, a fost, dupa 6 ani...

cateva comentarii:
- in dec 89 Iliescu putea relativ usor sa "ia fata" majoritatii foarte precare de asa zisi dizidenti.
Culmea este ca s-a intamplat si la Timisoara, unde Iliescu era (paradoxal) mai cunoscut decat la Bucuresti de oamenii simpli d pe strada.
- n-am inteles popularitatea lui Balan, in acele zile la Timisoara. Asta nu sustine prea bine teoria cu radicalismul rascoalei din Timisoara si spiritul acesteia (vezi Punctul 8 in martie 90). mai curand explica dinamica acelor zile si lipsa de program, sau de viziune, care acum , la 21 de ani, sunt mult mai greu de analizat. de asemenea se incadreaza in dinamica zilei de 22 dupa amiaza in Bucuresti.
- Badilescu mi se pare suspect, cum a remarcat si Mioc.
(spune ca in 16-17 voia sa indemne oamenii sa treaca la actiune, sa "ia gatul" cuiva, celor care conduceau orasul, etc.; cand unul dintre cei carora trebuia sa li se ia gatul ii sare in masina, Badilescu se transforma brusc in sofer de taxi...)
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Re: Lansarea numelui Iliescu la Timişoara, în decembrie 89

Mesajde Nica Leon » Dum Dec 19, 2010 6:30 am

Aline, pleci de la premise total gresite. Pentru a nu te mai afla in greseala, in cazul in care doresti sa intelegi pe deplin fenomenul, ar trebui sa nu mai ignori adevarul din textul postat de mine mai sus.
Doar asa vei avea posibilitatea sa pricepi si ceea ce s-a petrecut si de atunci incoace.
Altfel te vei invirti doar dupa coada.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009