Sectorul CIVES
 
 

Gelu Voican Voiculescu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Gelu Voican Voiculescu

Mesajde Marius » Lun Mai 23, 2011 8:21 am

Am intrat în posesia dosarului de la CNSAS a lui Gelu Voican Voiculescu. Iată cîteva lucruri ce se pot găsi acolo:
- Gelu "748000 de euro" Voican: "Despre faptul că falsific deconturile, în afară de şeful meu, mai cunoşteau majoritatea colegilor mei"
- "Inculpatul Voiculescu Gelu Voican a dat dovadă de sinceritate în timpul urmăririi penale"
- Analiză a Securităţii: "Voiculescu Gelu solicită sarcini pe linie SLOMR, menţionînd pe un ton de reproş că dacă nu-l folosim cîndva se va retrage undeva la ţară şi va creşte păsări"
- Gelu Voican Voiculescu, chemat la securitate pentru un presupus plan de părăsire a ţării: "Contactul avut m-a îmbogăţit în viziunea mea asupra unor realităţi sociale, resimţind că realmente există preocuparea de a se veghea asupra destinelor oamenilor"
- Gelu Voican Voiculescu, amintiri despre un cetăţean dominican

Cu privire la procesul legat de colaborarea lui Gelu Voican Voiculescu cu securitatea, citeşte:
- Yoghinul Gregorian Bivolaru, descris pentru Securitate de Gelu Voican Voiculescu
- Decizia CNSAS legată de Gelu Voican Voiculescu, atacată în instanţă din 2 părţi diferite
- Evenimentul Zilei relatează despre contestarea în justiţie a adeverinţei CNSAS despre Gelu Voican Voiculescu
- Urmările pe care le-au avut turnătoriile lui Gelu Voican Voiculescu
- Procesul cu CNSAS şi Gelu Voican Voiculescu - amînat pentru 1 martie
- Dosarul Gregorian Bivolaru contra CNSAS a fost conexat la dosarul Marius Mioc contra CNSAS şi Gelu Voican Voiculescu
- Procesul cu Gelu Voican şi CNSAS. Apărarea lui Gelu Voican (1). Lipsa calităţii procesuale active a lui Marius Mioc
- Procesul cu Gelu Voican şi CNSAS. Apărarea lui Gelu Voican (2). Lipsa calităţii procesuale pasive a lui Gelu Voican
- Procesul cu Gelu Voican şi CNSAS. Apărarea lui Gelu Voican (3). Lipsa calităţii de reprezentant a lui Bivolaru a avocatei Mîţu şi lipsa discernămîntului lui Gregorian Bivolaru
- Procesul cu Gelu Voican şi CNSAS. Apărarea lui Gelu Voican (4). Fondul chestiunii
- Procesul cu CNSAS şi Gelu Voican. Instanţa a rămas în pronunţare pe excepţii
- Procesul cu CNSAS şi Gelu Voican. Instanţa a respins excepţiile şi se va trece la judecarea fondului

Alte articole despre Gelu Voican Voiculescu:
- Gelu Voican cere 748000 de euro despăgubiri de la statul român
- De aniversarea revoluţiei, Gelu Voican ne serveşte minciuni proaspete
- Agenda Zilei: Un ziar care refuză să dea dezminţiri (între timp ziarul respectiv a dispărut de pe piaţă)
- Gelu Voican Voiculescu: Gîndul meu se îndreaptă spre cei disimulaţi sub infracţiuni de drept comun. Să se revizuiască situaţiile judiciare! TVR decembrie 1989 (video)
- La pagina Analize despre revoluţia din 1989 găsiţi şi înregistrarea video a 13 episoade dintr-o emisiune televizată la care am participat alături de Gelu Voican.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Gelu Voican Voiculescu

Mesajde Marius » Vin Dec 09, 2011 1:20 am

Completez cele de mai sus.
Din dosarul CNSAS a lui Gelu Voican Voiculescu mai puteţi citi:
- Securitatea, bănuitoare faţă de Gelu Voican Voiculescu
- Istoria lui Gregorian Bivolaru “în toată intimitatea devenirii sale existenţiale”, scrisă pentru securitate de Gelu Voican Voiculescu
- Gelu Voican explică securităţii: Gregorian Bivolaru e greu recuperabil prin reeducare. Numai un stagiu militar dur, făcut anume pentru a-l frînge, cu toate asprimile cîmpului de instrucţie la infanterie, l-ar putea lecui
- Gelu Voican despre persoana care i-a adăpostit cărţi şi xeroxuri: “Discutînd pe marginea unor aspecte social-economice din ţară sau de ordin cultural, am reţinut că făcea unele aprecieri care puteau fi interpretate ca negative”
- Paul Goma, în dosarul CNSAS a lui Gelu Voican Voiculescu

Despre procesul de la Curtea de Apel Bucureşti, legat de relaţiile sale cu securitatea, pe lîngă cele deja prezentate se mai poate citi:
- Gelu Voican Voiculescu recuză judecătorul la procesul cu CNSAS. Procesul celor 748000 euro – amînat pe 21 noiembrie
- Scor 6-0. Cererea de recuzare depusă de Gelu Voican Voiculescu a fost respinsă
- Motivarea respingerii excepţiilor ridicate de Voican Voiculescu
- Cererea de recuzare şi respingerea ei
- Gelu Voican declară fals contractul avocaţial a lui Gregorian Bivolaru, obţinînd astfel o nouă amînare a procesului său
- Cererea de înscriere în fals depusă de Gelu Voican Voiculescu – respinsă. Deasemeni, respinsă cererea mea pentru prezentarea restului filelor de la dosarul lui Gelu Voican

Şi despre un alt proces a lui Gelu Voican Voiculescu, în care acesta a cerut despăgubiri de la statul român pe motiv că ar fi fost prigonit în regimul comunist, puteţi citi:
- Gelu Voican cere 748000 de euro despăgubiri de la statul român
- Gelu “748000 de euro” Voican: “Despre faptul că falsific deconturile, în afară de şeful meu, mai cunoşteau majoritatea colegilor mei”
- “Inculpatul Voiculescu Gelu Voican a dat dovadă de sinceritate în timpul urmăririi penale”
- Gelu Voican Voiculescu recuză judecătorul la procesul cu CNSAS. Procesul celor 748000 euro – amînat pe 21 noiembrie
- Procesul despăgubirilor lui Gelu Voican Voiculescu. Procurorul se opune cererii mele de intervenţie
- Pretenţiile de despăgubiri ale lui Gelu Voican Voiculescu se bizuie pe un document din 1990 atribuit lui Victor Atanasie Stănculescu
- Procesul despăgubirilor lui Gelu Voican Voiculescu: Cererea mea de intervenţie a fost respinsă
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Gelu Voican Voiculescu

Mesajde Marius » Dum Iun 01, 2014 3:14 pm

Din dosarul CNSAS a lui Gelu Voican Voiculescu, alte documente disponibile:
- Securitatea despre Gelu Voican Voiculescu: “Se confirmă pe a treia linie că a deconspirat legătura cu organele de securitate”
- Departamentul juridic al CNSAS a cerut declararea lui Gelu Voican Voiculescu drept colaborator al securităţii
- Nota de constatare a CNSAS în cazul Gelu Voican Voiculescu
- Raport al securităţii despre Gregorian Bivolaru
- Spicuiri din dosarul CNSAS a lui Gelu Voican Voiculescu, despre Organizaţia pentru Eliberarea Palestinei
- Spicuiri din dosarul CNSAS a lui Gelu Voican Voiculescu, despre Organizaţia pentru Eliberarea Palestinei (2)

În ceea ce priveşte procesul legat de stabilirea oficială a colaborării cu securitatea, acesta a ajuns în faza de recurs la ÎCCJ. Iată evoluţiile din proces apărute între timp:
- Gelu Voican Voiculescu cere suspendarea procesului legat de colaborarea cu securitatea. CNSAS refuză să-mi dea acces la dosarul original a lui GVV
- Cererea de suspendare respinsă. Voican Voiculescu a depus o nouă cerere de recuzare
- A 2-a cerere de recuzare depusă de Gelu Voican Voiculescu – respinsă. Ce alte procese a mai avut GVV
- A 3-a cerere de recuzare a judecătorului Ionel Radu
- Gelu Voican Voiculescu, amendat cu 700 lei. Cererea de recuzare – respinsă
- Motivele amendării lui Gelu Voican Voiculescu, cel care era cît p-aci să ajungă secretar de stat la SSPR
- Instanţa a amînat pronunţarea pe 11 septembrie
- Nouă amînare în procesul cu Gelu Voican şi CNSAS: 25 septembrie
- Concluziile mele scrise şi soluţia primei instanţe
- Sentinţa din procesul cu Gelu Voican Voiculescu şi CNSAS
- Recursul în procesul cu Gelu Voican Voiculescu şi CNSAS – reprogramat pentru 4 martie 2014
- Interviu despre procesul cu Gelu Voican Voiculescu şi CNSAS (video)
- Recursul lui Gregorian Bivolaru în procesul cu Gelu Voican Voiculescu şi CNSAS
- Procesul cu CNSAS şi Gelu Voican Voiculescu – amînat pentru 16 septembrie. Cerere de intervenţie a unor asociaţii

Legat de celălalt proces a lui Gelu Voican Voiculescu, unde cerea despăgubiri pentru suferinţe anticomuniste:
- Tribunalul Bucureşti confirmă că Gelu Voican Voiculescu a fost un borfaş de drept comun. Noi aberaţii conspiraţioniste în “Adevărul”
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Gelu Voican Voiculescu

Mesajde Nica Leon » Lun Noi 17, 2014 6:17 pm

Voi faceţi haz de necaz îîn timp ce împricinatul, fost coleg cu socrul meu, pe str. Toamnei, e şi acum consilier la Cancelaria Ordinelor, aflată la Administraţia Prezidenţială, unde, cu certitudine se ocupă tot numai de clitorisi. Cine se aseamănă, se adună , concluzionau odinioară înţelepţii noştri înaintaşi!
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti





Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 17 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009