Sectorul CIVES
 
 

IRR - fara semne de intrebare

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Nica Leon » Mie Ian 31, 2007 1:10 pm

Din nou dl. Marius se inseala.
Prima data cind crede ca eu asi fi in competitie cu el in contestarea IRR, dovedind astfel, cel putin, ca nu este un democrat. Eu cred ca acest drept apartine oricui vrea sa se manifeste in aceasta directie si oricind are cheful sa o faca.
Mai greseste si cind vrea, cu tot dinadinsul, contrar evidentei si documentelor publicate si pe acest site, care probeaza, celor seriosi si consecventi, ca eu am declansat si condus lupta pentru rasturnarea dictaturii comuniste, lupta in care am si obtinut victoria. Ceea ce eu am afirmat si dovedit si prin documente, cu care nimeni din tara sau din afara nu se poate lauda, este confirmat si in Raportul Comisiei parlamentare care a studiat Revolutia.
Pentru a ne dovedi dl. Marius ca ar avea dreptate si ca lucrurile ar sta altfel, ar trebui sa ne convinga, prin publicarea altor documente care sa ne dovedeasca ceea ce sustine d-lui.
Altfel ne-ar putea lasa impresia ca este cel putin invidios, dar asta, pentru mine nu mai constituie o noutate, fiind o practica curenta la romani.
Vorba aia cu facerea de bine, ce e inca sfinta!
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Vin Feb 02, 2007 3:51 pm

Nica Leon scrie:Din nou dl. Marius se inseala.
Prima data cind crede ca eu asi fi in competitie cu el in contestarea IRR, dovedind astfel, cel putin, ca nu este un democrat. Eu cred ca acest drept apartine oricui vrea sa se manifeste in aceasta directie si oricind are cheful sa o faca.
Mai greseste si cind vrea, cu tot dinadinsul, contrar evidentei si documentelor publicate si pe acest site, care probeaza, celor seriosi si consecventi, ca eu am declansat si condus lupta pentru rasturnarea dictaturii comuniste, lupta in care am si obtinut victoria. Ceea ce eu am afirmat si dovedit si prin documente, cu care nimeni din tara sau din afara nu se poate lauda, este confirmat si in Raportul Comisiei parlamentare care a studiat Revolutia.
Pentru a ne dovedi dl. Marius ca ar avea dreptate si ca lucrurile ar sta altfel, ar trebui sa ne convinga, prin publicarea altor documente care sa ne dovedeasca ceea ce sustine d-lui.
Altfel ne-ar putea lasa impresia ca este cel putin invidios, dar asta, pentru mine nu mai constituie o noutate, fiind o practica curenta la romani.
Vorba aia cu facerea de bine, ce e inca sfinta!


D-le Nica, eu n-am interzis nimănui să-şi exprime părerile. Dar vreau să te trezesc la realitate, tu te aştepţi să găseşti peste tot doar admiratori entuziaşti, realitatea e alta şi e bine să o conştientizezi. A fi criticat e un lucru firesc în democraţie, nu e motiv de smiorcăieli cu privire la nerecunoştiinţa poporului român. Ai pretenţia ca lumea să te urmeze numai fiindcă tu eşti Nica Leon, fără să aduci argumente pentru punctele tale de vedere. Trezeşte-te la realitate, nu se va întîmpla asta, ca om politic n-ai nici un viitor dacă nu-ţi schimbi felul de a fi. Nu vei fi urmat de popor nici în problemele în care ai dreptate, căci oamenii au pretenţii mai mari acum - vor să fie lămuriţi cu argumente logice, nu mai acceptă conducător pe care să-l urmeze orbeşte.
Vezi că am făcut referire la documente chiar pe acest forum - de pildă filmul din 20 decembrie 1989 de la Timişoara, care arată că mişcarea revoluţionară era declanşată înainte de acţiunea lui Nica Leon, prim-ministrul ceauşist fusese nevoit să vină la Timişoara pentru negocieri.
Te-au ovaţionat timişorenii în 1990, aşa cum au ovaţionat la mitinguri pe toţi cei care se prezentau dreopt anti-Iliescu (pentru ca la 20 mai 1990 majoritatea să-l voteze totuşi pe Iliescu). Te asigur că dacă faci un sondaj de opinie la Timişoara pe tema "cine a declanşat revoluţia română din 1989?" nici 1% nu vor răspunde "Nica Leon". A încerca să te pretinzi singurul revoluţionar al ţării este o treabă din care nu vei cîştiga nimic, dar vei avea mult de pierdut. Credibilitate, în primul rînd.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Lun Feb 05, 2007 5:28 pm

D-le Marius, cred ca mai inainte de a scrie carti despre ceva ce inca nu poti intelege nu este prea complicat, iar faptul ca le-a citit, poate, un numar dintre cei care le-au cumparat, nu este o dovada ca ceea ce ai scris este si adevarat.
Daca ar trebui sa trezesti pe cineva cred ca prima data ar trebui sa incepi cu Marius Mioc, care este atit de departe de realitate.
Atunci cind ai scris procentul de 1 % cred ca te-ai marginit la acesta pentru ca ai inteles, probabil, ceea ce iti spuneam eu intr-un alt raspuns, cind aminteam si de acea vorba straveche si inteleapta, care spune ca ceea ce e bun nu e mult, dar asta inca nu ai reusit sa pricepi, pentru ca faci parte si chiar recunosti asta, din ceilalti 99%, pe care te asigur ca nu mi-am propus niciodata sa-i trezesc.
Dar, se vede treaba, ca nici nu vrei sa vezi realitatea, de care amintesti totusi, eu neincercind sa dovedesc ca as fi singurul, ci doar sa arat ceea ce refuzi sa pricepi, dar care a fost insa demult inteles de oameni competeni, chiar si de foarte multi straini, care atunci cind nu mi-au dat dreptate au confirmat ca lucrurile au fost asa cum am spus eu.
Vezi, eu am publicat pe acest site documente, iar tu numai opinii.
Pentru a dovedi ca ceea ce spui ar putea fi adevarat si nu doar o ratacire rezultata a "mindriei" locale prost inteleasa, va trebui sa vi cu documente din care sa rezulte, indubitabil, ca lucrurile ar fi stat asa cum ai scris.
Te mai informez ca azi am intrat in posesia unei casete, filmata in 24 12 1989, care demonstreza ca eu am declansat Revolutia romana care ti-a dat si tie dreptul sa scri liber, ceea ce doresti.
Cred ca pina acum ar fi trebuit sa fi inteles ca voi, la Timisoara, ati facut doar o incercare, care se putea termina si foarte rau, daca eu nu asi fi intervenit sa schimb mersul istoriei, care nu ar fi fost deranjat de poporul roman, care batea din palme si striga "Ceausescu si poporul" chiar si pe 21 12 1989, cind toti stiau ca in voi se trasese cu armament de razboi.
Intrucit nu mi-am propus nici sa trezesc prostii si nici sa fac bine, cu forta, unor tragloditi, voi continua, chiar daca te deranjeaza, sa spun numai si numai adevarul, care imi este un prieten sigur.
De restul nu am avut si nici nu am nevoie, pentru ca atunci cind vreau sa am de cistigat stiu sa ma descurc si singur, asa cum am facut-o intotdeauna, dovada fiind si faptul ca te afli astazi in viata .
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Mie Oct 10, 2007 3:33 pm, modificat 1 dată în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Vin Apr 06, 2007 7:50 pm

S-a făcut acum un nou guvern PNL-UDMR, cu susţinere PSD. Mă întreb dacă în aceste condiţii Tăriceanu va mai desfiinţa IRR cum părea că are de gînd, sau renunţă, că are nevoie de voturile PSD.

IRR are planuri mari, anunţă de pildă un simpozion în octombrie 2007 "1989 - an decisiv în istoria Europei": http://www.irrd.ro/anuntulinromana.html
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Sâm Iul 14, 2007 2:46 am

Cu întîrziere semnalez ştirea că Puiu Haşotti, cel care a avut o iniţiativă legislativă de desfiiinţare a IRR, şi-a retras iniţiativa (încă din 8 februarie 2007):

Liderul grupului senatorial al Aliantei D.A., Puiu Hasotti, a renuntat ieri la propunerea sa legislativa de abrogare a Legii privind infiintarea Institutului Revolutiei Romane din Decembrie 1989, pe motiv ca nu vrea "sa-l sicaneze" pe seful pesedistilor din Senat, Ion Iliescu.

La inceputul sedintei de plen de ieri, Hasotti a intervenit si si-a retras initiativa, care figura pe ordinea de zi. Senatorul liberal a recurs la acest gest dupa interventia pesedistului Serban Nicolae, care a cerut retragerea proiectului si a propus totodata infiintarea unei comisii care sa studieze oportunitatea existentei Institutului patronat de Ion Iliescu.

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/ ... pe-Iliescu
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

caseta 24.12

Mesajde marius.cotor » Sâm Iul 28, 2007 8:29 am

Buna ziua dl Nica Leon,
m-ar interesa caseta din 24.12.1989. ati putea s-o postati undeva pe net? sau macar fragmente din ea. e destul de ciudat ca a fost foarte mediatizata aceasta revolutie (revolutia in direct) dar pe net sunt foarte putine informatii media despre ea.
multumesc
marius.cotor
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 25, 2007 2:58 pm

Mesajde Nica Leon » Mie Oct 10, 2007 3:29 pm

Mă întreb de ce oare or fi spus înaintaşii că "prostu nu e prost destul, dacă nu e şi fudul"

Or fi avut cunoştinţă de o asemena replică: "Mă bucur că ai ajuns la această concluzie. Numai să nu crezi că tu eşti cel care a iniţiat contestarea IRR, după cum pari sincer convins că ai iniţiat revoluţia."

Sau nu am înţeles eu bine şi mă aflu pe o pagină a vreunui concurs, la care eu nici nu vreau să particip şi nici nu mi-am propus vreodată să mă întrec cu cineva şi pentru că nu am cu cine.

Îmi amintesc şi subliniez aceasta, pentru a-i informa pe sceptici, că în 1956, în Ungaria, apoi în 1987 la Braşov oamenii s-au revoltat, ceea ce însă nu i-a determinat şi pe locuitorii acestei ţări să le urmeze exemplul, în masă.
La fel s-ar fi întîmplat şi cu incidentele de la Timişoara, dacă eu nu m-aş fi dus să stric mitingul lui Ceauşescu, care prin organizarea sa pripită, mi-a oferit posibilitatea să mă pot apropia de sediul c.c., loc unde am încercat să fiu şi la sfîrşitul congresului al IVX -lea, dar nu am putut să ajung, fiind oprit de cei de la secu, după cum cred că am mai povestit deja.
Dacă nu m-aş fi dus acolo, loc unde am vrut să fiu pentru a-mi verifica, în practică, teoria, pe care i-o făcusem cunoscută deja lui Ceauşescu, prin intermediul unei scrisori, pe care i-o expediasem cu cîteva luni în urmă şi dacă nu aş fi făcut ceea ce am făcut, strigînd, printre altele şi trăiască Timişoara (fără să fi ştiut o clipă că dl Marius a mărşăluit încă din 16), totul s-ar fi terminat aşa cum începuse, iar azi nici măcar nu am curajul să mă gîndesc cum s-ar fi terminat totul la Timişoara.
Că binele pe care l-am făcut în primul rînd locuitorilor din Timişoara a fost deja recunoscut şi dovedit de cei mai mulţi dintre timişoreni, chiar la faţa locului, în primăvara lui 1990, cînd destui locuitori ai oraşului de pe Bega mi-au scandat numele, fără ca eu să le-o cer vreodată, de tremurau pînă şi pereţii catedralei.
Aşa că, dle. Mariul nu cred că e bine să încerci să rescri acum istoria, mai ales că eu nu ţi-am cerut vreodată să mă convoci pentru a-mi pune pielea în saramură, spre binele altora, din moment ce aveam deja cca. 10 ani de cînd o făceam, fapt recunoscut recent, pînă şi de cei care au întocmit raportul de condamnare a comunismului, citit de la tribuna parlamentului de criminalul comunist Băsescu Traian.
De asemena, nici nu cred că e bine să te consideri a fi în concurenţă cu mine şi pentru că eu atunci, cînd am crezut că ar fi de datoria mea să vă iau apărarea, pentru că eraţi români ca şi mine, aveam în proprietate un autoturism Mercedes 200, cumpărat cu banii jos.
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Mie Oct 10, 2007 4:20 pm, modificat de 2 ori în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Mie Oct 10, 2007 3:55 pm

Marius scrie:S-a făcut acum un nou guvern PNL-UDMR, cu susţinere PSD. Mă întreb dacă în aceste condiţii Tăriceanu va mai desfiinţa IRR cum părea că are de gînd, sau renunţă, că are nevoie de voturile PSD.

N.L. Dacă România ar fi avut cetăţeni care să dorească să trăiască într-un stat de drept, nu într-unul de drepţi, această cloacă nu ar putea fi numită guvern. Dar pentru că noi sîntem ceva foarte greu de înţeles, punem un partid să se adune cu nişte infractori trădători, membrii într-o organizaţie culturală anacronică, ce au dreptul ca şi celelalte minorităţi la un singur deputat, dar care au tupeul să hotărască destinele şi politica unei ţări în care ei sînt musafiri, dacă nu sînt cumva chiar români maghiarizaţi, ceea ce este şi mai rău.
Dacă Tăriceanu ar fi fost un om serios, ar fi trebuit să desfiinţeze, de îndată, această oficină năşită de criminalul comunist Ilescu Ion, din care se alimentează (spre disperarea contribuabililor care îşi văd şi astfel banii risipiţi) şi alţi infractori, care nu au aflat încă de vorba aia înţeleaptă, care spune că cine se aseamănă s-adună! Aviz amatorilor.
Prin banii cheltuiţi inutil acum de la buget, plătiţi spre bunăstarea unor neica nimeni, atunci cînd nu sînt chiar infractori protejaţi de parchetarii care nu îşi fac datoria de 18 ani, cei care ţin în viaţă o asemena trambulină de colportat minciuni, un fel de fane babanu de care pînă şi M. Roller ar fi fost invidios, se atentează grav şi la morala şi bunul simţ al mult prea blajinilor locuitori ce populează încă această ţară şi e păcat.


IRR are planuri mari, anunţă de pildă un simpozion în octombrie 2007 "1989 - an decisiv în istoria Europei": http://www.irrd.ro/anuntulinromana.html

N.L. De parcă fane babanu şi Roller nu le-ar fi avut, că şi ei mîncau căcat la greu, obicei de care unii nu vor să se lepede nici astăzi, în libertate, după atîta sînge timăr, vărsat degeaba însă, după cum se vede treaba.
Odinioară, tîlharii şi criminalii care nu făceau parte din banda lui Ali Baba, numeau asemena greţoşenii reuniuni tovărăşeşti, acum purtînd numele de simpozion, la care vor participa unii de teapa lui Iliescu şi Scurtu, de-mi vine să vărs, nu alta.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: caseta 24.12

Mesajde Nica Leon » Mie Oct 10, 2007 4:18 pm

marius.cotor scrie:Buna ziua dl Nica Leon,
m-ar interesa caseta din 24.12.1989. ati putea s-o postati undeva pe net? sau macar fragmente din ea. e destul de ciudat ca a fost foarte mediatizata aceasta revolutie (revolutia in direct) dar pe net sunt foarte putine informatii media despre ea.
multumesc

Bună să vă fie inima, dle. Marius,
Nu cred că pot să pun caseta pe acest site şi pentru că, deşi am încercat să postez şi unele documente oficiale, scanate, care să dovedească justeţea afirmaţiilor mele, pînă acum nu am desluşit mecanismul care să facă posibilă o asemena postare.
Dar nu este mai puţin adevărat că deşi acest popor plăteşte de la buget atîtea bestii, I.R.R. ca şi cei din TVR. nu au făcut nimic pentru a duce la îndeplinire o astfel de cerinţă firească. Nu exclud aici nici pe cei de la parchet, care au toate casetele video şi audio din perioada respectivă.
Nu ar fi lipsit de interes şi cred că ar fi bine să se ceară radioamatorilor care au înregistrat atunci casete cu discuţiile purtate pe staţiile de radioemisie ale miliţiei, armatei etc, să le dea publicităţii, cum la fel de bine cred că ar trebui ca şi toate dosarele "revoluţionarilor", aflate la S.S.P.R. şi la alte arhive, ca şi cele de la C.N.S.A.S. să fie puse pe un site, la care să aibă acces neîngrădit oricine, împiedicînd astfel ca ele să mai fie periate, albite sau arse.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Bugetul IRR pe 2008

Mesajde Marius » Sâm Mar 08, 2008 3:07 am

Bugetul IRR (care e subcapitol din bugetul Senatului) pe 2008 este de 1.800.000 lei. Şedinţa în care s-a aprobat bugetul: http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.sten ... dm=2&idl=2

E o scădere faţă de bugetele anilor anteriori, dar nici nu mai e nevoie de bani pentru amenajarea sediului, care s-a tot amenajat din 2004 pînă acum.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Buget 2007

Mesajde Marius » Sâm Mar 08, 2008 4:23 am

Pe 2007, bugetul IRR a fost de 26,2 miliarde lei vechi, din care 25,7 miliarde subvenţii de la bugetul de stat. Vezi bugetul Senatului, pag. 14 pentru bugetul IRR: http://www.mfinante.ro/buget/buget2007/pdf/tit02.pdf
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: IRR - fara semne de intrebare

Mesajde Marius » Vin Iul 15, 2011 8:06 am

Fonfleu de presă: Intenţia PDL de a desfiinţa Institutul Revoluţiei: http://mariusmioc.wordpress.com/2011/07 ... evolutiei/
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 13 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009