Sectorul CIVES
 
 

Încercare de arestare a lui Ion Iliescu în decembrie 1989?

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Nica Leon » Mar Noi 27, 2007 4:40 pm

marco scrie:stati ca n-am inteles, dumneavoastra ati organizat singur revolutia?
marco scrie:numai un om?


Pentru a ştii cum să îţi răspund, te rog să îmi spui dacă esti român sau doar un italian care ştie româneşte şi dacă ai trăit în România în timpul dictaturii.

Pînă atunci te rog să reflectezi la aceste proverbe care spun că:
" omul sfinţeşte locul" şi "ajunge o măciucă la un car de oale"
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Mar Noi 27, 2007 5:33 pm

Nica Leon scrie:Cred că nu aţi înţeles bine ceea ce am scris.
Pentru a mi se dovedi că am "exagerat" ar trebui ca mai întîi să mi se prezinte un document scris şi semnat de un timişorean, aşa cum am mai spus.
Altfel, ceea ce s-a întîmplat la Timişoara, din 16 12 1989, poate fi asemănat cu ceea ce a fost şi la Braşov, în 1987, cu un final similar, dacă nu interveneam eu, pentru a-i salva.


Marius scrie: Domnule Nica, singurul care pierde prin pretenţia de a fi singurul organizator al revoluţiei eşti tu. Nu vei convinge pe nimeni altcineva decît pe tine.


Vă mulţumesc că îmi purtaţi de grijă.
De pierdut nu cred că voi avea ce pierde.
În loc să îmi amintiţi de "pretenţia de a fi singurul organizator al Revoluţiei", mai bine aţi face să vă referiţi concret la ceea ce am cerut eu. Altfel cred că bateţi cîmpii şi nu ar fi pentru prima oară!

Marius scrie: Documente scrise cu revendicările revoluţionarilor timişoreni există din 20 decembrie, cînd s-au dus tratative cu prim-ministrul Dăscălescu. Nu e cu o săptămînă înainte, cum arbitrar pretinzi dumneata, dar e înainte de a începe ceva la Bucureşti.


Am pus o întrebare clară, la care poate răspunde numai cineva care a avut legătură directă cu pregătirea Revoluţiei, nu şi chibiţii.
Sper că acum am fost ceva mai explicit.
Altfel se induce ideea că mîncătorii de căcat şi aplaudacii care îşi plătiseră cotizaţia la partid, chiar şi în dimineaţa zilei de 16 decembrie 1989, au putut deveni brusc "revoluţionari" caz în care se pune problema cînd au fost oameni adevăraţi, cînd şi-au plătit cotizaţia, sprijinind astfel dictatura comunistă - criminală sau apoi, cînd au făcut pe revoluţionarii.

Marius scrie: Spre deosebire de Braşov 1987, mişcarea din Timişoara a continuat şi zilele următoare, PCR n-a izbutit s-o înnăbuşe şi nu există dovezi că ar fi izbutit s-o înnăbuşe dacă nu exista Nica Leon.


Pe ce te bazezi cînd scrii că p.c.r. n-a izbutit? De unde ştii ce s-a dorit atunci la vîrf?
Dacă nu ştii de ce vorbeşti că nu există dovezi. Ele există, dar din păcate nu sînt cunoscute decît de cei implicaţi direct în acţiunile acelor vremuri.
Acum este cam tîrziu să se mai poată demonstra ce se putea întîmpla fără mine.
Îmi amintesc însă, spre exemplu, că, recent, în Georgia, ca şi într-o mică ţărişoară din Sudul Asiei au fost încercări de revolte, care au durat mai multe zile, dar deznodămîntul a fost tragic. Cei aflaţi la putere conservîndu-ş-o.
La fel s-ar fi întîmplat şi la Timişoara, dar cu foarte mari pierderi de vieţi omeneşti, ceea ce eu am evitat.
Să nu înţelegeţi însă că aştept recunoştinţă sau un banal mersi, pentru că eu ştiu demult cum e cu facerea de bine la români.

Marius scrie: Pe 21 decembrie mişcarea era în extindere, revoluţia izbucnise într-o mulţime de alte oraşe.


Este adevărat, în parte numai, pentru că au început să iasă şi alţii pe stradă, numai după ce au văzut la televizor, cele întîmplate la Bucureşti.
Eu am convingerea că şi dacă s-ar fi ridicat toată populaţia, mai puţin cei din Bucureşti, criminalii de la putere aveau toată forţa şi mijloacele să înăbuşe mişcarea de protest şi să reinstituie ordinea lor.

Marius scrie: Din datele existente se pare că n-ai fost singurul care a intervenit la mitingul lui Ceauşescu împotriva acestuia.


Numai într-un stat original, cu o populaţie schimonosită de comuniştii - criminali, bazele de date pot accepta şi sintagma " se pare".
În statele normale existau curioşi sau interesaţi, cu calificarea necesară, care nu ar fi aşteptat 18 ani pentru a afla că se pare, ci ar fi despicat firul în patru pentru a scoate numai adevărul la lumină.
Aici însă, în ţara în care unii scriu cărţi despre un asemenea eveniment important pentru soarta românilor şi la 18 ani după producerea luil, iar "se pare" este încă "la modă", înseamnă că nu există nici interes, nici curioşi şi nici specialişti, ci doar comunişti.

Nica Leon scrie:Ce dovada ai ca "oamenii care mi s-au alaturat au făcut-o fiindcă ştiau ce s-a întîmplat la Timişoara".
Nici una! Ce te face sa crezi ca toti cei care mi s-au alaturat erau asa de bine informati despre ceea ce se petrecuse la Timisoara?


Marius scrie: Nu cumva strigătul care l-ai folosit pentru a mobiliza oamenii a fost "Timişoara!"? Ce te-ai apucat să strigi despre Timişoara dacă e aşa de puţin important ce s-a întîmplat acolo? De ce n-ai făcut vreo revoluţie antiCeauşescu în timpul Congresului al 14-lea, de pildă?


Eşti dintre cei care au scris despre Revoluţie, dar văzînd cele scrise în această frază mă face să mă întreb dacă ar mai fi cazul să te mai bag în seamă.
Prin ceea ce ai scris aici dovedeşti nu numai cîtă dreptate am, prin ceea ce am scris, dar şi că nici astăzi nu ştii ceea ce a fost.
Tu chiar crezi că la mitingul organizat de Ceauşescu putea fi mobilizată gloata?
Ca să fie posibil ar fi trebuit să aibă capacitatea să gîndească, să aibă aspiraţii şi curajul să facă ceva pentru a şi le împlini.
Se pare însă că încă nu ai aflat nici măcar cum s-a manifestat în momentele care au fost cruciale pentru soarta timişorenilor şi pentru viitorul ţării.
În privinţa congresului eu am explicat, dar cred că nu şi pentru cei care refuză încă să citească ceea ce am scris deja, deşi îşi dau încă cu presupusul atunci cînd nu pun întrebări penibile[/quote]
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Mar Noi 27, 2007 5:45 pm

marco scrie:stati ca n-am inteles, dumneavoastra ati organizat singur revolutia?
numai un om? :shock:


Pentru a ştii cum ar fi trebui să vă răspund, să-mi spuneţi dacă sînteţi român prin naştere şi dacă înainte de 1989 aţi trăit în România sau dacă sînteţi italian care a învăţat româneşte.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Mar Noi 27, 2007 5:52 pm

vv
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Mie Noi 28, 2007 6:39 pm, modificat de 2 ori în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde alin » Mar Noi 27, 2007 8:00 pm

D-le Nica Leon,

prin felul in care va adresati lui Marco demonstrati inca o data ca nu sunteti in stare de dialog, polemica sau mai pe scurt, ca merita sa va ia cineva in seama.

nu e de mirare ca in Romania avem un Becali si un Vadim si ca securistii au facut varza din poporul roman.
lucrurile astea nu sunt intamplatoare



eu nu stiu cum mai are d-l Rosca energie si motivatie cand vede cu cine trebuie sa stea de vorba
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde marco » Mar Noi 27, 2007 9:27 pm

nu inteleg de ce dumneavoastra va legati asa de crunt cu mine.
cu adevarat sunt italian si am invatat sa vorbesc si scriu in romaneste de cite ani buni.
Dar sincer nu pricep ce legatura ar putea sa aiba nationalitate cu cercetarea istorica...deopotriva! eu cind am vrut sa analizez faptele istorice ale Italiei m-am indreptat spre lucrarile cercetatorilor straini.
Si nu pentru ca n-am increde in conationalii mei,dar poate,poate ca cei pe dinafara ar analiza intimplarile cu mai multa obiectivitate.
Si asta se acordeaza cu lipsa de informatie pe care o sufereau cetatenii romani in timpul comunismului.

Fara nicio indoiala, au fost niste opere demne de cea mai inalta consideratie care au fost concepute de straini.
Spre exemplu, dupa parerea mea, cel mai mare studios al imperiului roman a fost Theodor Mommsen.
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano

Mesajde marco » Mar Noi 27, 2007 9:52 pm

Îmi amintesc însă, spre exemplu, că, recent, în Georgia, ca şi într-o mică ţărişoară din Sudul Asiei au fost încercări de revolte, care au durat mai multe zile, dar deznodămîntul a fost tragic. Cei aflaţi la putere conservîndu-ş-o.
La fel s-ar fi întîmplat şi la Timişoara, dar cu foarte mari pierderi de vieţi omeneşti, ceea ce eu am evitat.
Să nu înţelegeţi însă că aştept recunoştinţă sau un banal mersi, pentru că eu ştiu demult cum e cu facerea de bine la români.


Sincer nici aici nu vad legatura intre cele doua evenimente, spre informarea dumneavoastra, si in Myanmar regimul comunist s-a clantit sa suprime revolta calugarilor budisti in care a fost implicat si premiul nobel Aung San Suu Kyi.
Dar in acea vreme-ma refer la sfarstiul anilor 80'-situatia comunismului pe plan mondial era aproape la sfarsit.Orice studios geopolitic va poate confirma asta.
Toate dictaturile comuniste care au luat puterea in europa de est n-aveau nici o legitimitate. Chiar liberalizarile lui Gorbaciov prin perestroijka au dat o lovitura puternica intregului sistem comunist. Deja avusesera loc revolutiile pasnice in Germania,in Cehoslovacia,in Polonia si Ungaria.
Partidul comunist in Romania a prabusit datorita faptului ca asa cum a fost conceput, n-ar mai fi rezistat oricum sub presiunii opiniei publice si mondiale.
Fiind toate tarile din pactul din Varsovia mai dependente la nivel international si economic, de ajutorul pe care il dadeau tarile din vest.
A fost chiar politica lui Reagan, s-a demontenze incet incet tot edificiul construit de catre sovieticii prin mijloacele economice.
Sub presiunea autoritatilor straine, tarile sovietice au fost binevoite sa le concedeze cetatenilor mai multe libertati. Cind astia din urma si-au dat seama ca sistemul comunist nu mai putea rezista au actionat.

Deci spre deosebire de dumneavoastra eu cred ca Romania,la sfarsitul anului 1989 era ca un fruct "matur" sa fie luat.

In Myanmar situatia este total de diferita, ca si in Georgia.
China va deveni cel putin a doua putere la nivel mondial.
Comunitatei internationale i-este frica sa-le reproseze ceva chinezilor.
Domnul x-ulescu s-ar gindi si el foarte bine sa se bage la problemele de drept international considerand ca mii de fabrici deja s-au delocalizat in China.
Deci partidul militarilor din Myanmar a putut sa se sprijine de regimul Chinez.
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano

Mesajde Nica Leon » Mie Noi 28, 2007 6:37 pm

marco scrie: nu inteleg de ce dumneavoastra va legati asa de crunt cu mine.


Probabil că avem o altă proprietate a noţiunilor limbii române, motiv pentru care nu aţi înţeles că nu eu nu m-am luat absolut de loc de dvs.
Sînt curios, totuşi, să-mi spuneţi care este motivul pentru care aţi avut impresia că m-aş fi luat de dvs.

marco scrie: cu adevarat sunt italian si am invatat sa vorbesc si scriu in romaneste de cite ani buni.


Felicitări. În cazul în care aveţi ceva probleme privind semantica limbii române, puteţi să-mi scrieţi direct în italiană.

marco scrie:Dar sincer nu pricep ce legatura ar putea sa aiba nationalitate cu cercetarea istorica...deopotriva! eu cind am vrut sa analizez faptele istorice ale Italiei m-am indreptat spre lucrarile cercetatorilor straini.
Si nu pentru ca n-am increde in conationalii mei,dar poate,poate ca cei pe dinafara ar analiza intimplarile cu mai multa obiectivitate.
Si asta se acordeaza cu lipsa de informatie pe care o sufereau cetatenii romani in timpul comunismului.
Fara nicio indoiala, au fost niste opere demne de cea mai inalta consideratie care au fost concepute de straini.
Spre exemplu, dupa parerea mea, cel mai mare studios al imperiului roman a fost Theodor Mommsen.


Eu nu încerc să vă contrazic. Este părerea dvs. Dar nu văd care ar putea fi legătura între Istoria Imperiului Roman şi ceea ce am spus eu.

În ceea ce priveşte legătura dintre evenimente, ea este mai mult decît simplă.
Atît în Birmania cît şi în Georgia, fiind vorba despre oameni şi de comportamentul lor, care nu diferă foarte mult de la un popor la altul,în situaţii asemănătoare, se comportă cam la fel.
În cele două ţări au ieşti pe străzi mase mari de oameni nemulţumiţi de regimurile respective şi au încercat să facă ceva, dar nu au putut pentru că alţi locuitori ai ţărilor respective, aflaţi sub arme, i-au împiedicat să îşi ducă planurile la bun sfîrşit. Asta în cazul în care ar fi avut şi planuri.
La fel se putea întîmpla şi în România, unde a fost dovedit deja că mulţi dintre cei aflaţi sub arme au preferat să sprijine regimul dictaturii comuniste, pînă în ultima clipă. Acesta este motivul pentru care români în haine militare au tras în semenii lor, fără nici un fel de remuşcări, la grămadă, numai pentru a respecta un ordin ilegal, contrar regulamentelor militare.
Aşa fiind, vă rog să vă imaginaţi ce ar fi fost dacă eu nu mă duceam la mitingul organizat de Ceauşescu, în 21 12 1989.
Menţionez, pentru că nu ştiu că aţi aflat, că mitingul a început în uralele şi aclamaţiile mulţimii aflată în piaţă, care scanda "Ceauşescu şi poporul ..." deşi mulţi aflaseră ceea ce se întîmplase la Timişoara, dar cu toate acestea, în loc să huiduie şi să dea cu pietre, îi mulţumeau tocmai celui care ordonase structurilor militare să ucidă, prin încălcarea flagrantă chiar a legilor comuniste, oamenii care se manifestaseră pe stradă şi care, conform constituţiei mai erau şi membri ai clasei conducătoare din România.
Împotriva lui Ceauşescu s-a manifestat numai Gorbaciov, cu care se certase şi se ameninţaseră în data de 6 12 1989, cînd a fost Ceauşescu în cea mai scurtă vizită la Moscova.
Celelalte ţări, în frunte cu S.U.A. încă îl sprijineau deschis, deşi lăsau să se înţeleagă, pentru marele public, altceva.
În ceea ce priveşte această lozincă care v-a fost inoculată şi pe care o fluturaţi, poate, fără voie, vă anunţ că atunci, în perioada acelor ani de care vorbiţi, existau încă, pe glob, mai multe regimuri comuniste, care mai există şi astăzi, deci nu aveţi dreptate şi nici suport faptic cînd spuneţi că "situaţia comunismului ... era aproape de sfîrşit"
Dacă vă uitaţi puţin şi prin America Latină, poate aţi înţelege că "situaţia" tinde să ia amploare.
În privinţa studioşilor geopolitic cred că ar trebui să fiţi mai circumspect. Ar trebui să vedeţi cine le plăteşte salariile şi apoi veţi înţelege de ce spun ceea ce spun, cere de foarte multe ori nu este deloc adevărat.
Observ că folosiţi fraze de conjunctură, luate din scrierile altora, fără să încercaţi să le pătrundeţi sensul, altfel nu aţi fi scris "Toate dictaturile ... nu aveau nici o legitimitate"
Măi, să fie. Păi dacă a fost aşa de ce oare dictatorii fără legitimitate au fost plimbaţi în caleaşcă de Regina Angliei, care i-a mai şi decorat, de ce s+a pupat cu Ford, Nixon şi cu atîţia alţii?
Dar voi, cei din Occident, de ce nu aţi protestat împotriva unr satrapi fără legitimitate, care divizau Europa şi mai susţineau şi războiul rece, care consuma resurse uriaşe, greu de susţinut de această prea mică planetă.
Se vede treaba că nu ai prea înţeles nici care a fost planul cu ridicarea lui Gorbaciov la scaunul lui Petru. Pentru a înţelege nişte chestiuni atît de complicate ar trebui să încerci să pătrunzi adevărurile ascunse, altfel vei repeta mereu fraze pregătite de alţii, pentru a prosti lumea mare acelor care vad, aud, dar nu sînt capabili să priceapă.
Deşi scrii despre "revoluţiile" paşnice, se vede treaba că nu cunoşti şi dedesubturile tranzacţiilor respective.
Deşi mi-ai dovedit că nu prea ştii cum se învîrte lumea, scrii lucruri neadevărate şi despre P.C.R. care în noiembrie 1989 tocmai îl reconfirmase pe Ceauşescu îj funcţie, după un spectacol mai mult decît grotesc, la care participaseră mulţi dintre cei de la care crezi că ar fi venit presiunea "opiniei publice", adică a unora care au făcut genoflexiune nenumărate pentru a-l aclama şi aproba pe dictator.
Cred că ar trebui, cînd abordăm astfel de subiecte, să fim un pic mai serioşi.
Cred că serviciile de propagandă din Vest au lucrat intens pentru a vă împuia capul cu minciuni. Poţi să-mi spui care era ajutorul dat României de ţările din Vest, pentru că eu ştiu că a fost exact invers.
Ar mai trebui să afli că în cazul în care dictatura nu ar fi căzut în România şi, dacă prin absurd s-ar fi luat măsura izolării României, de ţările vestice, noi avînd un sistem economic semi închis, pagubele nu ar fi fost importante, iar regimul avea toate motivele să se întărească. Ştie el cum.
Regăn nu a demontat nimic. El, în înţelegere cu prietenul şi aliatul său Gorbaciov, a crescut numai cheltuielile pentru înarmare la un nivel record pentru acele vremuri. Restul a fost făcut numai pe ascuns, ceea ce încă nu se ştie încă de marele public. În viitor se vor publica dovezi care vor confirma întocmai ceea ce scriu eu acum.
Una este chiar în văzul lumii, care ştie să o interpreteze, cea legată de premiul Nobel pentru pace, acordat lui Gorbaciov, adică aceluia care reprezenta la vîrf puterea care divizase Europa şi care avea capacitatea militară să o şi distrugă.
Te înşeli amarnic şi în privinţa aşa zisei puteri a autorităţilor străine, care astăzi, cînd nu mai este vizibil războiul, nu por şi nici nu au curajul să facă presiuni asupra lui Putin, care ştie ce vrea şi mai als, cum vrea.
Cred că ar fi bine să recunoşti că vă joacă pe degete, aşa cum vrea el, dovada fiind recenta hotărîre aprobată de Duma de stat, situaţia cu O.S.C.E. ul, energia etc.
Si în privinţa rezistenţei sistemului comunist te înşeli. De ce nu te duci în Germania să-i întrebi pe Est germani ce părere şi mai ales ce nostalgie au încă. Dacă ar fi fost cum spui tu, în România eliberată de dictatura comunistă, "cetăţenii cu mai multe libertăţi" au votat, la 20 mai 1990, un nomenclaturist comunist, care le mai şi omorîse copiii în stradă.
Tu nici nu îţi poţi imagina ce resurse ascunse mai are încă sistemul comunist, care funcţionează încă, foarte bine chiar şi în S.U.A.
În ceea ce priveşte fructul matur, dacă ar fi fost de luat îl luau autorităţile unor ţări din Vest. Că nu a fost aşa ne-o dovedeşte viaţa de fiecare zi, iar voi, cei din aşa zisa lume liberă veniţi aici şi daţi bani mulţi pentru a vă obţine ceea ce vă trebuie.
Nu ai dreptate nici cînd spui despre China că va deveni, ea este deja cea mai mare putere financiară a lumii, iar tratatul semnat cu Rusia şi India se pare că vă scapă. Dar cea mai mare nu poate fi decît Rusia, pentru că mai are rezerve de materii prime şi de energie estimate la 63% din rezervele cunoscute ale planetei.
Aici te cred, cînd spui că tocmai "autorităţile care făceau presiuni", mai înainte, le e frică.
Ar trebui să ştii că "autorităţile" astea de care ba spui că aveau curaj, ba că le e frică, sînt speriate de foarte multă vreme, asta fiind starea lor naturală încă de pe vremea cînd i-a îngrozit Stalin şi de atunci aşa au rămas.

În privinţa proverbelor am vrut să îţi transmit că, în filozofia multimilenară a acetui popor, cel mai vechi din Europa, pentru a face ceva deosebit nu este nevoie de o gloată ci doar de un OM.
Si aici, cînd a început gloată să aibă aspiraţii şi să-şi dea importanţă au cîştigat cei care au pus la cale şi au declanşat contrarevoluţia, iar astăzi voi vă plîngeţi că aţi fpst invadaţi de ţigani şi de infractori.
Am scris şi celălalt proverb care semnifică că pentru a sparge oalele de lut dintr-un car este nevoie numai de o măciucă, ceea ce eu am dovedit comuniştilor, în practică, după ce în prealabil îi anunţasem cum voi proceda atunci cînd le voi răsturna sistemul, ştiind bine că buturuga mică răstoarnă carul mare, ceea ce am şi făcut.
Aşa că sper ca pe viitor să nu te mai îndoieşti că a fost posibilă declanşarea unei revoluţii de un singur om.
Şi pentru că ai vorbit de Istoria Imperiului Roman te rog să te gîndeşti la tracul Spartacus. El cum de o fi fost posibil să bage groaza în cel mai puternic imperiu, de unul singur? Dar exemplele pot continua.

În ceea ce priveşte regimul militarilor din Birmania, din păcate trebuie să te contrazic iar, pentru că el nu a avut nevoie să se sprijine pe China ci s-a sprijinit numai pe cei cu arme, aflaţi la ordin, aşa cum de altfel au făcut şi alţi dictatori, care se bazau şi pe frica şi prostia oamenilor.
În privinţa cercetătorilor străini, dacă au aceeaşi calitate ca cei care au scris, în italiană, ceea ce ai indicat, iar eu am citit deja, atunci am mari dubii asupra celor înţelese şi transmise de ei posterităţii.
Nu credeam că te vei simţi jignit cînd te-am întrebat dacă eşti italian. Ţi-am pus întrebarea pentru a ştii cum să abordez ceea ce doream să+ţi răspund la nelămuririle tale.
Tocmai pentru că nu ai trăit în România ai pus astfel de întrebări, cum de altfel le pun încă şi foarte mulţi dintre români, care nici ei nu au habar de ce a fost şi cum a fost la Revoluţie. Cu toate acestea, unii mai "hîtrii" scri însă şi cărţi, dar cărţi din cărţi, aşa cum au fost învăţaţi să plagieze şi să colporteze neadevărul, pentru că adevărul este o pasăre rară, la care ajung numai cei perseverenţi, serioşi şi muncitori.
La fel ca şi în textele scris în italiană, despre Revoluţia română din Decembrie 1989, unii dintre scribălăii bine plătiţi şi plini de privilegii au scris ceea ce le+a fost dictat sau ceea ce au vrut ei să se înţeleagă despre un asemenea eveniment istoric.
Cînd vei avea curiozitatea să citeşti măcar ceea ce am scris eu pe acest site, vei înţelege cu mult mai multe decît pretind că ştiu cei care au scos cărţi pe această temă.
Dacă vei avea răbdare şi curiozitatea necesară, mă vei putea întreba ceea ce nu ai înţeles, iar eu îţi voi putea indica chiar şi surse independente, ca şi documente, care se află de mult la voi, în Occident şi care astfel îţi vor dovedi că eu am dreptate în tot ceea ce am scris deja.
Spre deosebire de cei care se cred revoluţionari aici în România, dar care nu pot dovedi nici prin cunoaşterea aprofundată a unor elemente determinante a Revoluţiei, nici nu pot arăta documente mai vechi de o săptămînă, prin care să îşi demonstreze avîntul şi pornirile lor revoluţionare,dar care au deja certificat de "revoluţionar", prin încălcarea legii, eu sînt unul dintre cei foarte puţini care ştiu bine ceea ce scriu şi mai ales pot şi dovedi adevărul spuselor mele.
Te-am întrebat dacă ai trăit în România, înainte de Revoluţie, deoarece trebuia să te ajut să înţelegi frica patologică care pusese stăpînire pe locuitorii acestei ţări, care au fost crunt torturaţi şi aruncaţi în temniţe grele, la ordinele date de alogenii instalaţi de conducătorii Armatei Roşii, după ce au invadat ţara, cu acordul liderilor din Vest, care ne-au vîndut, iar mai nou ne dau lecţii de morală.
Atunci au fost aruncaţi în puşcării şi în lagăre de exterminare toată floarea intelectualităţii româneşti, liderii politici aui partidelor tradiţionale, care desigur că şi-au meritat soarta, dar şi foarte mulţi studenţi, ţărani, oameni gospodar, muncitori, pentru că numai astfel puteau stăpînii, prin teroare şi crimă.
În aceste condiţii cum îţi imaginezi tu că aici, în România, cu securitatea pe cap, securitate de care erau îngroziţi pînă şi occidentalii, chiar şi cei care lucrau în cadrul unor misiuni diplomatice cu pretenţii şi aere de superioritate, s-ar fi putut organiza o mişcare de rezistenţă coerentă.
Poate nu ştii că aici se spunea şi chiar era adevărat, că atunci cînd se întîlnesc trei prieteni, unul sigur era turnător. În aceste condiţii nu era posibil şi extrem de puţini au avut curajul să mi se alăture şi să mă sprijine în acţiunile pe care eu le plănuiam, dar pe care nici unul nu le cunoştea decît foarte vag.
Aşa se face că deşi sînt mulţi contemporani cu Revoluţia, nici unul nu poate răspunde la întrebările postate de mine pe acest site.
Eu sînt dintre cei care am adresat astfel de întrebări pînă şi gen. Voinea, care studiază, cu mijloace mult mai mari decît oricare altul, ceea ce a fost la Revoluţie şi nici chiar el nu poate răspunde la toate întrebările mele, cum de altfel nici criminalul Iliescu Ion, care a pretins că este "emanatul" Revoluţiei nu poate răspunde la ceea ce întreb eu.
Aşa că lucrurile sînt mai complicate decît pot părea la prima vedere, aceasta fiind şi explicaţia că unii au scris cărţi fără să priceapă nimic din ceea ce a fost de fapt în România.
Acum sper că ai înţeles de ce te-am rugat să te gîndeşti la proverbele care se pare că te-au deranjat şi de ce am vrut să aflu ce origine ai, pentru a te putea face să înţelegi care era atmosfera într-o astfel de ţară, populată cu oameni bolnavi de frică.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde marco » Mie Noi 28, 2007 8:45 pm


Observ că folosiţi fraze de conjunctură, luate din scrierile altora, fără să încercaţi să le pătrundeţi sensul, altfel nu aţi fi scris "Toate dictaturile ... nu aveau nici o legitimitate"
Măi, să fie. Păi dacă a fost aşa de ce oare dictatorii fără legitimitate au fost plimbaţi în caleaşcă de Regina Angliei, care i-a mai şi decorat, de ce s+a pupat cu Ford, Nixon şi cu atîţia alţii?
Dar voi, cei din Occident, de ce nu aţi protestat împotriva unr satrapi fără legitimitate, care divizau Europa şi mai susţineau şi războiul rece, care consuma resurse uriaşe, greu de susţinut de această prea mică planetă.



Trebuie inca o data sa va contrazic; frazele astea nu le-am luat de nicio parte.
Vind din fapte care au fost si care sunt intr-adevar verificate.
Din punctul de vedere al legii, nici o tara ar putea sa aiba un amestec in treburile unui stat sovran. Si atunci, va rog, spuneti-mi si mie ce fel de legitimitate a avut Partidul Comunist Roman atata timp cit n-a venit armata rosie in Romania. Partidul Comunist ante-belic n-a fost niciodata in fruntea poporului, se stie foarte bine ca primul era Partidul Agrar.
Europa, si noi in general am trebuit sa plecam capul din cel care iesise de la conferinta din Teheran in 1944. Printre liderii statelor care in monetul de fata aveau cistigat razboiul. Cu toti stim ca Stalin isi luase in foi de hirtie spunandu-le celorlalti cum stateau treburile : "Domnilor! eu m-as opri pana la marginea Greciei, vedeti voi ce trebuie facut!"

Comunismul isi lasase deja amprenta aspura celor mai multe state care confinau cu "Marele Reich" al lui Adolf Hitler.
Sunt sigur ca si dvs stiti ce s-a intimplat la noi in Italia, o tara invinsa de catre aliadi si care se afla intr-o situatie de razboi civil (printre fascisti si partizani comunisti) de o ferocitate nemaiintilnita.
Partizanii lui Tito, impreuna cu comunistii italieni deja navalisera pana la portile Triestei..s-au omorit barbatii,femei,preoti si copii, chiar si uni comunisti ca nu erau de acord cu politica marelui conducator Jugoslav;si daca n-ar fi fost dupa acordurile acelea de la Teheran, poate ca titinii ar fi reusit sa patrunde pana la Verona, cel putin, si sa impuna comunismul si la noi.

Plus ca trebuie amintit ca in Emilia Romagna printre Triunghiul Rosu (Bologna-Modena-Parma) deja lumea se pregatisera pentru revolutia comunista sustinindu-i pe partizanii jugoslavi, se ascundeau armele, se faceau planurile..incat a trebuit sa intervina Togliatti la mitingul din Modena (deja Stalin ii vorbise despre Teheran).

Deci pentru a mai trai linistiti, tarile din vestul europei si NATO a trebuit sa accepte hotaririle din 1944. Dar din punctul de vedere al dreptului international, comunismul roman nu avea nicio legitimitate.

Deja in Noiembre 1989, Mihail Gorgagiov insusi impreuna cu reprezentantii R.D.G.,Polonezii si multi alti condamnasera invazia in cehoslovacia din partea armatei rosie in 1968 .

Dar cind primul secretar a introdus "Perestroijka" deja era ca si o admitere de nelegitimitate. Daca v-ati dat seama, imediat dupa liberalizarile astea popoarele din est au inceput sa actioneze. Unii ar fi vrut sa suprima manifestatiile (mai ales Honecker) dar vremurile nu mai erau deja ca cele din anii 60'-70' cind Republica Socialista Sovietica impunea legitimitatea partidului comunist prin sistemele coercitive de la serviciile de informare si ale armatei.
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano

Mesajde marco » Mie Noi 28, 2007 9:37 pm


Menţionez, pentru că nu ştiu că aţi aflat, că mitingul a început în uralele şi aclamaţiile mulţimii aflată în piaţă, care scanda "Ceauşescu şi poporul ..." deşi mulţi aflaseră ceea ce se întîmplase la Timişoara, dar cu toate acestea, în loc să huiduie şi să dea cu pietre, îi mulţumeau tocmai celui care ordonase structurilor militare să ucidă, prin încălcarea flagrantă chiar a legilor comuniste, oamenii care se manifestaseră pe stradă şi care, conform constituţiei mai erau şi membri ai clasei conducătoare din România.



Asta nu inseamna nimic, ma rog, din punctul meu de vedere pentru ca sustinatori si pupincuristi sau nostalgici cum vreti dvs sa-i le spuneti, au si vor exista atat timp cit vor fi dictaturi pe acest pamant. Daca niste oameni din primele rinduri scandau "Ceausescu si poporu'" asta nu inseamna ca cei din spate, mai ascunsi de catre activistii de partid bine adresati ca niste maimute sa-l pupe si sa-l aplaude pe dictatorul, nu protestau impotriva regimului.
Sa ne intoarcem la oile mele, in Italia erau foarte multi tineri ba si adulti care se nascusera in vreme ce Mussolini deja isi luasera puterea de stat.
Ca sa fiu mai clar, astia n-au cunoscut niciodata pana in 1945 asa-zisa "democratie" avand trait de la nastere numai in sistemul fascist. Unii credeu chiar de a face interesele Italiei,pentru ei care se nascusera sub Mussolini era firesc sa-l sprijine dar asta nu inseamna care au existat niste elemente mai "libere".


Cred că serviciile de propagandă din Vest au lucrat intens pentru a vă împuia capul cu minciuni. Poţi să-mi spui care era ajutorul dat României de ţările din Vest, pentru că eu ştiu că a fost exact invers.
Ar mai trebui să afli că în cazul în care dictatura nu ar fi căzut în România şi, dacă prin absurd s-ar fi luat măsura izolării României, de ţările vestice, noi avînd un sistem economic semi închis, pagubele nu ar fi fost importante, iar regimul avea toate motivele să se întărească. Ştie el cum.



Romania constituie un caz aparte in raport cu celalalte tari, chiar dumneavoastra m-ati scris exemplul cu Nixon sau cu regina Elisabeta.
De ce a venit oare Nixon in Romania? la pescuit? la cules de ciuperci?
Si de ce s-a dus Ceausescu in Anglia? au fost numai vizite de lucru?
Vestul nu mai l-a ajutat tocmai pentru faptul ca s-a interzis prin decret sa se mai faca datoriile in strainatate.Erau foarte imprumuturi de rembursat....
Deci in alte tari, Regan chiar acorda pe ascuns niste ajutoarele financiare pana la destramarea comunismului.
Alt aspect: in acea vreme, partidul comunist roman era bancherul Romaniei.
Adica imprumuta bani,cu dobanda statului si bancii nationale.
Dar bani pe care le avea Gospodaria de Partid, spre surpriza dumneavoastra, nu veneau numai din cotizatiile, din crescatorie si fermele unde se cresteau vulpii argintii care se dadeu in reteaua nationala la niste magazine de blanuri.
Romania era chiar intermediarul rusilor si americanilor cu vinderea armelor.
Nu stiu daca stiti dar Iulian Vlad tinea legatura cu americanii si era "omul" englezilor..celalalt, Stanculescu se indrepta spre rusi.
Deci "vestul" cum am deja spus, chiar prin ajutoarele acordate de catre America, a fortat partidele comuniste sa acorde mai multe libertati cetatenilor.
Regime care au fost legat strinse de ajutoarele de mai sus.
Faptul este dovedit chiar dupa criza pe care a avut-o Rusia in timpul lui Eltsin cind America a inchis robinetele.


Si în privinţa rezistenţei sistemului comunist te înşeli. De ce nu te duci în Germania să-i întrebi pe Est germani ce părere şi mai ales ce nostalgie au încă. Dacă ar fi fost cum spui tu, în România eliberată de dictatura comunistă, "cetăţenii cu mai multe libertăţi" au votat, la 20 mai 1990, un nomenclaturist comunist, care le mai şi omorîse copiii în stradă.



Se repete ceea ce am spus mai sus: si daca veniti dumneavoastra aici si s-o intrebati pe bunica mea ce se gindea despre Mussolini. O sa va zice ca se statea mai bine cind era el la guvern pentru ca nimeni nu fura si puteai sa dormi noaptea cu ferestrele deschise...vorbe de doi lei adica....


Nu ai dreptate nici cînd spui despre China că va deveni, ea este deja cea mai mare putere financiară a lumii, iar tratatul semnat cu Rusia şi India se pare că vă scapă. Dar cea mai mare nu poate fi decît Rusia, pentru că mai are rezerve de materii prime şi de energie estimate la 63% din rezervele cunoscute ale planetei.



China va deveni cea mai mare putere financiara a lumii cind lumea va avea liber acces la consumurile si la credit, iar Rusia ar putea sa fie o putere militara dar din punctul de vedere economic nu va deveni nici cea mai mare a cartierului de unde locuisec io.
Fara sa nu uitam ca in timp ce ceilati folosesc toate rezervele de titeiul, america le mai pastreaza si mai ales; stabileste preturile titeiului care o data ce se vor expira toate rezervele, toata lumea va trebui sa-l cumpere la pretul americanilor.......


Aşa că sper ca pe viitor să nu te mai îndoieşti că a fost posibilă declanşarea unei revoluţii de un singur om.
Şi pentru că ai vorbit de Istoria Imperiului Roman te rog să te gîndeşti la tracul Spartacus. El cum de o fi fost posibil să bage groaza în cel mai puternic imperiu, de unul singur? Dar exemplele pot continua.



Amuzant...dar despre deosebire de revolutia romana, cea a lui Spartacus s-a rezolvat prin rastagnirea lui pe Via Appia, pe marginea Romei.....
O fi distrus si el citeva cazarme ale legionarilor de pe frontiera, dar n-avea sprijinul logistic si nici aprovizionarele si bani necesari.
Deci Romanii l-au lasat sa se mai ocoleasca prin peninsula si apoi l-au omorit...


Atunci au fost aruncaţi în puşcării şi în lagăre de exterminare toată floarea intelectualităţii româneşti, liderii politici aui partidelor tradiţionale, care desigur că şi-au meritat soarta, dar şi foarte mulţi studenţi, ţărani, oameni gospodar, muncitori, pentru că numai astfel puteau stăpînii, prin teroare şi crimă.



Chiar din astea isi tragea regimul autoritatea, dar de ce oare nu v-ati intrebat dumneavostra, de ce epuratiile, progromurile au scazut din amploare devenind cu tot mai selective la inceputul anilor 80?
Prin dependenta despre care v-am deja povestit mai sus si datorita opiniei publice pentru ca oricum stirile ieseu afara, desi cetateni romani nu erau destul de informati despre ce se intimplase in tara lor.
Iar noi eram foarte bine constienti si informati, asta v-o asigur.

Acum tre'sa ma duc, sper ca om continua maine. :wink:
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano

Mesajde alin » Mie Noi 28, 2007 11:13 pm

marco,

este foate dificil sa stabilesti o relatie de cauzalitate pentru evenimentele din 16-22 dec 89, atata timp cat protagonisti principali ai acestor evenimente sunt in umbra, si ne multumim in Romania sau in exterior,sa ne bazam pe carti scrie fie la comanda de securisti si ai lor sau de cititori ai acestor carti.

(Marius Mioc recunoste aici ca relateaza evenimentele din Bucuresti dupa o carte a lui Scurtu... dezolant!)

pentru ca am fost pe strada, la Inter inte orele 12:30-1:00 si arestat la scurt timp dupa aceea, cred ca oamenii prezenti la miting in pta Palatului RSR au fugit cat au putut, cand s-a spart mitingul.

ceea ce s-a constituit mai tarziu, in urmatoarele ore in demonstratia de la Inter nu are legatura cu oamenii care fusesera adusi de organizatiile de partid pentru manifestatie.
in majoritatea textelor despre 21.12. 89 se prezinta eronat acest aspect.

de asemenea, in dim. zile de 22, centrul Buc. era pustiu si plin de armata, politie, securitate.

deci dinamica rascoalei fusese rupta chiar daca macar pentru cateva ore.
Ceausescu putea atunci sa impiedice deplasarea oamenilor spre centrul orasului prin diferite mijloace.
nu stim de ce a steptat ore in sir sa ajunga lumea in Pta Romana si Universitate si s-a multumit doar sa arunce manifeste din elicoptere.

nu stim nici de ce si cum au scapat multi din cei de la baricada ne-arestati , impuscati, omorati.

nu stim de ce a plecat Ceausescu cu elicopterul din CC pe la 12:05 pe 22.12.
fusese deja arestat ?



ar fi interesant totusi sa studiem si poate ne ajutati aici, sa intelegem felul in care guvernele Frantei si Italiei, de ex, au ajutat noua putere post-ceausista de la Bucuresti.
de ex., colaborarea mai recenta de dupa 2000 a lui Berlusconi cu Adrian Nastase.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde marco » Joi Noi 29, 2007 11:45 am

Sincer guvernul lui Berlusconi a colaborat cu corespondentul romanesc in vederea aderarii Romaniei in UE in 2007.
Guvernul Italian a fost unul printre cei mai mari sustinatori pentru largirea UE la Bulgaria si Romania.Si asta e foarte usor de inteles: cum stim foarte bine primul partner comercial al Romaniei este Italia. Cel putin 12.000 de interprinderi particulare s-au delocalizat in Banat si 15.000 de Italieni locuiesc si au resedinta la Timisoara. Iar partea cealalta a medaliei: 600.000 de romani lucreaza aici in Italia si contribuie intr-o oarecare masura la PIB-ul Italiei.

Cit si despre evenimentele din Decembrie, eu m-am gindit foarte des la doua variante:

1- a fost o lovitura de stat, foarte bine organizata si planificata cu acordul americanilor si rusilor.M-am intrebat si de ce cvasi toate revolutiile care au dat jos comunismul in Europa au venit in acelasi an: 1989.

2- a fost o revolutie spontanea la inceput; luand ca pretest cazul lui Tokes, iar apoi cei de la esalonul al doilea de la politicburo si-au luat comanda a operatiilor. Ma gindesc la ceea ce s-a petrecut dupa 22 Decembrie, imediat dupa plecarea lui Ceausescu cu elicopterul. N-ar mai fi existat nici un motiv pentru a continua luptele si baricadele dar, la un moment dat au aparut "teroisti". Aici, presa din vest, mai ales dupa izbucnirile la Aeroportul Otopeni, s-a gindit la o operatie planificata de catre securitate si armata.


Despre prima varianta, sunt multe lucruri de spus:

Ceausescu plecase intr-o vizita in Iran lasand-o pe Elena Ceausescu sa se ocupe de soluzionarea revoltei din Timisoara. De obicei, cu vizitele de lucru in strainatate se ocupa Securitatea. De data aia Ministerul de Externe si-a luat sarcina sa organizeze calatoria in Orient (de ce?). Dupa multe surse, mereu timp vizita la Teheran, Ceausescu i-intreba pe adjuncti ai ministerului cum decurgeu evenimentele in tara,primind raspunsul ca totul era in ordine.
Imediat dupa intoarcerea in tara, li s-a dat stirea ca evenimentele aveau luat amploare si a dat o declaratie la TV.

Alt aspect: cine i-a insuflat lui Ceausescu sfatul de a-si convoca poporul la un miting organizat in Piata Palatului?. Multi din preza Italia au mai povestit ca, totusi secretarii de partid, mai ales cei care il mai sprijineau pe Conducatorul isi convocau muncitorii de la comune pentru a merge la mitingul (cei de la tara il mai sustineau pe Ceausescu). Cum au ajuns la Bucuresti, o delegatie a iesit la intimpinare spunindu-i ca discursul a fost amanat si nu va mai avea loc in piata palatului.

Pe 22 Decembrie cind cuplu dictatorial a plecat de la sediul CC-ului cu elicopterul a fost sfatuiti de la cineva sa actioneze in felul urmator.
In sediul CC ca si in Casa Poporului si Cotroceni mai existau niste adaposturi si buncare. De fapt primul lucru pe care l-au facut a fost cel de a scapa prin buncarul. De obicei buncarul de la CC era pazit de 40-50 de securisti.
Dar in acea zi, cind Ceausescu si Elena au coborit pe scari, nu mai au gasit nici un om. Buncarul fiind inchis au trebuit s-o ia pe sus folosind liftul.
Ajunsi cu doua etaje de la terasa cladirii liftul s-a oprit (?) si au fost binevoiti s-o ia pe jos, alegind varianta de a scapa cu elicopterul, impreuna cu Bobu si alti mai fideli.

Elicopteru' plecase dar n-avea destul de benzina pentru a mai zbura, deci astia s-au dirijat la Palatul Snagov. Daca membri de partid cei mai implicati ar fi vrut sa distruga documentele cele mai compromitatoare, sigur ca nu s-ar fi dus acolo. La Snagov, Ceausescu nici nu-si pastra documentele.

Apoi fost prins, dar imedit DUPA ce Ceausescu a fost luat in custodie a iesit Domnul Iliescu. Nu cum se zvoneste, cind Ceausescu a plecat de la CC.

La mascarada de proces pe care s-a facut (dupa imaginile nedifuzate date de la televiziune franceza si italiana care in acea vreme nu au fost vizionate in Romania) Ceausescu le reprosa anchetatorilor lui care isi tradase tara.
O clipa, mai ales e foarte interesanta: cind dictatorul se uita la Iulian Vlad adaugand: "mai ales unu' din aceasta sala".
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano

corecţii

Mesajde Marius » Joi Noi 29, 2007 12:19 pm

marco scrie:Asta-i proclamatia de la Timisoara pe 20 Decembrie.

http://www.timisoara.com/timisoara/rev/proclamatia.html


Aia-i proclamaţia de la Timişoara din martie 1990, nu din decembrie 1989. Atunci a fost altă proclamaţie.

marco scrie:Dovezi ca n-a fost vorba de o miscare nesemnificativa sunt provederile luate de catre Nicolae Ceausescu si sotia sa,care vorbind in teleconferinta cu generalul Chitac, i-a dat ordinul clar sa traga aspura manifestantilor.
Numindu-l deasemenea comandat unic al orasului Timisora, insarcinat cu reprimarea revoltei.

http://www.timisoara.com/newmioc/stanculescu.htm

De la procesul Chitac se stie foarte bine ca tinea legatura printre organele ministerului de Interne, cu M.Ap.N (impreuna la generalul Victor Atanase Stanculescu) si Militia cu domnul Nuta.


La teleconferinţă Ceauşescu a vorbit cu Ion Coman, nu cu Chiţac.
Observ că iarăşi discuţiile nu mai respectă tema iniţială ("Încercare de arestare a lui Iliescu în decembrie 1989?", în cazul de faţă). Rog să ne încadrăm în temele de discuţie şi să deschidem subiecte noi cînd avem alte lucruri de discutat.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde marco » Joi Noi 29, 2007 12:44 pm

ati dreptate aia era pe 1990.
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Noi 30, 2007 12:30 am

alin scrie:marco,

este foate dificil sa stabilesti o relatie de cauzalitate pentru evenimentele din 16-22 dec 89, atata timp cat protagonisti principali ai acestor evenimente sunt in umbra, si ne multumim in Romania sau in exterior,sa ne bazam pe carti scrie fie la comanda de securisti si ai lor sau de cititori ai acestor carti.

(Marius Mioc recunoste aici ca relateaza evenimentele din Bucuresti dupa o carte a lui Scurtu... dezolant!)

pentru ca am fost pe strada, la Inter inte orele 12:30-1:00 si arestat la scurt timp dupa aceea, cred ca oamenii prezenti la miting in pta Palatului RSR au fugit cat au putut, cand s-a spart mitingul.

ceea ce s-a constituit mai tarziu, in urmatoarele ore in demonstratia de la Inter nu are legatura cu oamenii care fusesera adusi de organizatiile de partid pentru manifestatie.
in majoritatea textelor despre 21.12. 89 se prezinta eronat acest aspect.

de asemenea, in dim. zile de 22, centrul Buc. era pustiu si plin de armata, politie, securitate.

deci dinamica rascoalei fusese rupta chiar daca macar pentru cateva ore.
Ceausescu putea atunci sa impiedice deplasarea oamenilor spre centrul orasului prin diferite mijloace.
nu stim de ce a steptat ore in sir sa ajunga lumea in Pta Romana si Universitate si s-a multumit doar sa arunce manifeste din elicoptere.

nu stim nici de ce si cum au scapat multi din cei de la baricada ne-arestati , impuscati, omorati.

nu stim de ce a plecat Ceausescu cu elicopterul din CC pe la 12:05 pe 22.12.
fusese deja arestat ?



ar fi interesant totusi sa studiem si poate ne ajutati aici, sa intelegem felul in care guvernele Frantei si Italiei, de ex, au ajutat noua putere post-ceausista de la Bucuresti.
de ex., colaborarea mai recenta de dupa 2000 a lui Berlusconi cu Adrian Nastase.


Corect Alin,Exact asa am trait si eu acele evenimente, prea putini am fost si prea multi ajunsara eroii. NU intereseaza pe nimeni adevarul ci doar a se evidentia pe sine, fac tapaj ca se lupta scoate adevarul la iveala si când colo .. adevarul lor vor sa il impuna. Observa, ptr totii acestia doar morti sunt "citati" ptr ca noii ceei care mai suntem in viata le stricam adevarurile lor, le este frica ca le scade aura de eroi si luptatori, traiasca morti de pe urma carora profita totii.

marco vorbea de lovitura de stat, pai a fost domnule, intr- o parte a ei am fost si noii grupul nostru manipulati, ruso-americaneste, am toate elementele si chiar dovezi in acest sens. Timisoreni nu acepta nici azi faptul ca nu la Timisoara fusese hotarât da scânteia, nu de Tokes ci la Bucuresti,euvb de linia USA care si-a activat filiera, am fost martor ocular ptr ca m-am implicat in actiune fara a imi da seama in acel moment, dealtfel nici nu ma interesa,ptr ca singurul scop a fost sa cada comunismul si Ceausescu . Trebuie sa recunosc un aspect,

daca se mergea pe linia Bucuresti, acesta nu rezista 5 zile asa cum a rezistat Timisoara, insusi 22 Dec 89 era si, inclusiv ceei implicati (dl Alin asta si spune), in pericol daca nu erau adus/scoase masele de muncitori. NU am fost mai mult de 1000 persoane care am mentinut, cautat aprinde scânteia la Bucuresti. Desigur daca nu exista intelgerea Gorby-West , nu cadea Ceausescu. PCR-ul, Securtiatea si Armata au fost cele mai tâmpite instituti din intreg estul european, nu au constientizat faptul ca valul nu vaocoli România, au ramas fidele regimului ptr care au si ucis, batut cu bestialitate demonstranti care le-au cazut in mâna sau teava pusti. Cel mai tâmpit aparat in România a existat ptr ca a fost format din analfabeti, lasi ce se gudurau lânga Ceusescu, pe care il si divinizau. Români insusi nu ar fi fost capabili sa se uneasca si dea jos daca nu ar fi existat si ajutorul extern , respectiv lovitura de stat. Noii ceei 1000 de persoane la Bucuresti si alte câteva mii la Timisoara am fi fost rapid puse cu botul pe labe, iar bravi muncitori ce pe Iliescu si mineri aplaudara si pe noii ne deselara, ramâneau loiali lui Ceusescu. Ceea ce nu se spune , vad ca dl Alin o stie sidânsul, este faptul ca aceiasi muncitori din 22 Dec, scosi ,iesiti la comanda, în 21 au fost prezenti la miting dupa care cu totii au fugit la locurile de munca cu tot cu recuzita, steagurile si si portretele dictatorilor,eu insumi am tras de ei,sunt unul dinc eei care am dat tonul si organizat prima baricada de al Inter,unde am si ramas, retras in focul gloantelor impreuna cu Ambasadorul Olandei la Bucuresti, in noaptea de 21-22 Dec 89, vazut cu el (ambasaadorul) cum spalau sângele, lozincile si spart geamurile, ptr ca in 22 dec ora 8 sa fiu din nou in bulevarrd si sa ma infrocosez de faptul ca totul este pierdut, era mai multa aramta si militie decât noii cee de pe baricada, asa ca,

daca nu erau scosi din fabirici muncitorii Ceausescu ramânea bine mersi, românii se dau mari eroi, dar nu au fost, vezi Ungaria, Germania, Polonia ba si Bulgaria, la noi a fost toul altfel si este si azi, ca de-aia sunt români cei mai rau ajunsi din tot estul european, il avura pe Iiescu pe care si azi l-ar vota.

Iar in ideia lovituri de stat eu mai am un element vazut cu ochii mei in noaptea de 20-21 Dec 89 si azi sunt convins ca aceei "extrterestri" au montat simulatoarele activate in timpul mitingului luiCeusescu. In aceelnoptii noii umblam sa vedem cum facem cu manifestele, imprastia, ptr ca actiunea de 1 Decembrie 89 esuase.

Ce a aparut (literatura) pâna acum in Ro spala securitatea,partidul si armata, spala de rusinea slaugariniciei lor pâna in 22 Dec 89 orele 10,nepremis de mult a ramas loiali lui Ceausescu , astia au si ucis tot ptr Ceausescu,nu credeau ca zeus caruia se inchinau va fi demolat vreodata, motiv ptr care a si curs sângel în România. Cealalta categorie gen dl Nica Leon se zbat a se evidentia doar pe sine si minimaliza pe totii ceilanti vai si extrem de putini care cât de cât am fost real implicati,in asemena conditi ce adevar sa iasa si, insusi români nu vor sa afle adevarul, fac doar parada de el, ptr ca adevarul este aceste

nu erau capabili face o revolta
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009