Sectorul CIVES
 
 

Delimitare fata de Raportul Tismaneanu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Comisia Tismaneanu, pentru legitimarea comisiei Wiesel

Mesajde Ioan Rosca » Vin Iun 06, 2008 5:48 pm

Raspunsul primit de domnul Mioc cuprinde o referire importanta, pe care am intuit-o, atunci cind am initiat contestatia fata de demersul ilegitim si nereprezentativ al comisiei Tismaneanu. Si anume, asa cum se vede din citat- intarirea credibilitatii comisiei Wiesel printr-o rezolvare, aparent similara, a problemei denuntarii crimelor comunismului.

Comisia Wiesel si-a facut publice concluziile privind numarul victimelor evreiesti din Romania anilor 1939-1944 (stabilite cu lipsa de rigoare stiintifica, bazate pe teze politice si speculatii statistice, nu pe informatii precise si pertinente legate de victime concretizate)-deschizind astfel calea "industriei holocaustului" in Romania.

Imediat dupa ce Iliescu , pentru a-si consolida pozitia amenintata de revelarea crimelor sale, a recunoscut tot ce comisia Wiesel i-a pus in fata- s-au auzit voci care au semnalat ca nu se poate relua procesul antisemitismului in Romania (care a umplut puscariile dupa 1944) fara a se face in prealabil, sau macar in paralel, o judecare a crimelor comunismului.

Pentru a depasi aceste rezerve, a fost lansata initiativa Iliesiu-Tismaneanu-Basescu. Scopul secund era validarea procedeului arbitrar folosit de comisia Wiesel si simularea unui proces al comunismului, tinut sub strictul control al unor cercuri de interese, care, au un cuvint mai greu de spus in Romania decit populatia tarii. Ceea ce s-a dorit prin confiscarea cauzei anticomuniste de catre "banda civica" aparuta din senin (au descoperit in 2005 ca a avut loc un genocid comunist!!) era evitarea "exceselor periculoase" cum ar fi: demascarea si pedepsirea anumitor participanti la crimele regimului si punerea problemei despagubirilor, pentru milioanele de romani cazuti vitime sau sclavi in lagarul de exterminare, munca si alienare comunist. Daca aceasta categorie de victime ale statului roman ar formula pretentii, pe baza raspunderii civile delictuale sau a daunelor civile stabilite in procese penale- statul roman ar fi pus in imposibilitate de plata - si afacerile subterane care se coc acum in numele pedepsirii holocaustului ar fi ingreunate.

Pentru ca procesul comunismului sa ramina simbolic, steril, inchis in cartile de istorie si departe de tribunale - au fot scosi la rampa o sumedenie de "fruntasi civici", executind indicatii oculte sau impinsi de instinctul lor de parvenire civica.
Iata , cred eu, rostul initiativei Iliesiu- Tismaneanu-Basescu. Sa permita fructificarea muncii comisiei Wiesel-Iliescu, legitimind subtil jefuirea populatiei actuale a Romaniei.

Ioan Rosca


Marius scrie:
Am trimis pe adresa preşedinţiei un e-mail în care am cerut explicaţii asupra acestor diferenţe. Redau un fragment din acest e-mail:
[]
Am primit răspuns de la Preşedinţie, îl postez aici:
"[i]Regimul comunist din România a fost condamnat de către preşedintele României în baza Raportului Final prezentat de Comisia Prezidenţială pentru Analiza Dictaturii Comuniste din România (CPADCR) la începutul lunii decembrie 2006, document postat pe situl Administraţiei Prezidenţiale la momentul 18 decembrie 2006.
În legătură cu documentul elaborat, ca şi în cazul Raportului Final al Comisiei Internaţionale pentru Studierea Holocaustului în România, şi responsabilii CPACDR au făcut precizarea că: "Această formă a Raportului Final ar putea înregistra corecturi, adăugiri şi adnotări pe măsura procesului de redactare".
Funcţionarea Comisiei s-a întemeiat pe principiul consensului, cu posibilitatea exprimării opiniei separate, realitate care se vădeşte şi în textul Raportului.[] "
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009