Sectorul CIVES
 
 

Consiliul Provizoriu de Uniune Naţională

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Consiliul Provizoriu de Uniune Naţională

Mesajde Marius » Vin Ian 05, 2007 6:35 pm

Nica Leon scrie:Eu am fost cel care, in 18 ianuarie, dupa ce l-am potolit pe Coposu, l-am luat in focuri pe Iliescu, si pentru ca numai de mine se temea, au luat cu totii loc la masa, in sala de marmura din Palatul Victoria, eu fiind cel care a propus dizolvarea CFSN-ului creat de Iliescu si crearea C.P.U.N.-ului, a carui formula nu o comunic, pentru a da posibilitatea celor care se cred atit de importanti si de bine informati sa vi-o comunice.
Va mai spun, pentru a intelege cine este bine informat si cunoaste lucrurile asa cum au fost, pentru ca eu le-am trait, nu doar auzit pe la colturi, ca din delegatia P.N.T-c.d. nu facea parte Coposu, ci doar urmatorii: Ioan Lup care era seful delegatiei, Liviu Petrina si Ion Diaconescu, atit.
Va mai informez ca tot eu am fost cel care a impus ca toate sedintele C.P.U.N. sa fie transmise in direct la televizor, ca si multe altele.

Dar din pacate, la romani, este asa cum spunea geniul Mihai Eminescu sau Zeletin, acesta fiind motivul pentru care imi este atit de rusine ca m-am nascut in aceasta tara, in care m-am imbolnavit de greata cronica, tocmai pentru ca are extrem de multi prosti, dar fuduli nevoie mare.

Si pentru ca nu vreau si nu va cer sa ma credeti pe cuvint, cereti daca vreti si sinteti interesati, de la Arhivele Nationale, copia actului constitutiv al C.P.U.N.- ului si veti vedea singuri de cine este semnata, dar pot fi revazute si casetele care au fost filmate atunci, cum la fel de bine pot fi ascultate benzile care au fost inregistrate cu acea ocazie, aflate si in fonoteca Radiodifuziunii Romane. Astfel veti putea vedea ca eu apar si in seara acelei zile, in balconul Palatului Victoria, unde veti constata cum am fost primit de multimea adunata acolo, care era pregatita, la un semn de-al meu, sa intre cu forta in cladirea intesata de soldati inarmati pina in dinti.


Am reprodus de pe altă temă din acest forum varianta "Nica Leon" despre constituirea Consiliului Provizoriu de Uniune Naţională pentru a o compara cu varianta "oficială" a lui Ion Iliescu, din cartea "Momente de istorie", Editura Enciclopedică 1995.

Conform lui Ion Iliescu, actul constitutiv al CPUN a fost Decretul-Lege al Consiliului Frontului Salvării Naţionale din 9 februarie 1990, decret emis în urma discuţiilor avute cu reprezentanţi ai partidelor politice în 1 februarie 1990. Discuţiile din 1 februarie 1990 au urmat manifestaţiilor din 28 şi 29 ianuarie 1990. Iliescu publică Decretul-Lege din 9 februarie (bănuiesc că a fost publicat şi în Monitorul oficial), în care se face referire la discuţiile din 1 februarie. Deasemenea, publică stenograma şedinţei de constituire a CPUN din 9 februarie, în care şi Nica Leon are nişte intervenţii interesante, dar în care face referire tot la înţelegerile din 1 februarie, nu la alte înţelegeri sau discuţii.

Vezi şi http://ro.wikipedia.org/wiki/Consiliul_ ... onal%C4%83 (că tot vorbea cineva de Wikipedia).
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Adevarul este asa cum l-am spus eu!

Mesajde Nica Leon » Lun Ian 08, 2007 5:21 pm

Am pus bazele desfiintarii CFSN-ului in 18 01 1990, care a fost intr-o joi.
A urmat apoi mitingul facut de partidele cu pretentii istorice din 21 01 1990, care a fost intr-o duminica, atunci cind s-a transmis si la televizor cum protesta criminalul Iliescu, care se plingea ca ii se baga sula in coaste.
Tot atunci am fost sunat si m-am dus la Palatul Victoria, desavirsind desfiintarea CFSN si infiintarea CPUN.
FSN-ul nu se inregistrase ca partid, iar Iliescu si oamenii lui au cerut ragaz ca pina in 01 02 1990 sa aiba timp sa se inregistreze legal, acesta fiind motivul pentru care s-a hotarit numarul de 28 plus 2, adica 28 de partide erau deja inscrise, iar doua inca nu, unul fiind chiar FSN-ul.
Din aceasta cauza am hotarit atunci ca numarul total al membrilor CPUN sa fie de 180, cite trei membrii de la fiecare partid legal inregistrat plus 6 de la partidele aflate la masa discutiilor, dar fara inregistrare oficiala si 90 de la fostul C.F.S.N.
Tocmai pentru ca nu le-a convenit aceasta noua formula, prin care isi mai pierdeau din putere, pentru ca au inteles ca democratia va avea sanse mai mari sa se infiripe, in noua formula, au aranjat manifestatia din 28 si apoi din 29 ianuarie 1990, evenimente toate ramase fara a mai fi cercetate de parchet, desi si atunci au vost victime omenesti si importante pagube materiale.
Putin ma intereseaza pe mine ceea ce au scris ei apoi in Monitorul Oficial, aflat la mina comunistilor, ca si maculatura criminalului comunist Iliescu Ion.
Daca vreti mai multe date va rog sa le cereti de la cei pe care deja i-am indicat.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009