Sectorul CIVES
 
 

Consiliul Ştiinţific al IRR

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Consiliul Ştiinţific al IRR

Mesajde Marius » Joi Ian 25, 2007 7:40 pm

De-a lungul vremii, componenţa Consiliului Ştiinţific al IRR a suferit anumite schimbări, existenţa şi cauzele acestor schimbări fiind deseori ascunse publicului.

În "Clio - 1989" nr. 1-2/2005 este publicată o listă cu 20 membri ai Consiliului Ştiinţific al IRR, anume: Dan Berindei, Ioan Scurtu, Alesandru Duţu, Ion Agrigoroaiei, Ion Alexandrescu, Ioan Chiper, Marian Cojoc, Eugen Denize, Mihai Drăgănescu, Mihai Iacobescu, Dumitru Mazilu, Miodrag Milin, Bogdan Murgescu, Gheorghe Onişoru, Traian Orban, Vladimir Pasti, Vasile Puşcaş, Mihai Retegan, Constantin Sava, Ioan Talpeş.

În "Caietele Revoluţiei" nr. 1/2005 e de asemeni publicată lista Consiliului Ştiinţific al IRR, tot cu 20 nume, numai că Dumitru Mazilu a fost înlocuit cu Alexandru Oşca, fără a se da nici o explicaţie.

Ceea ce nici "Clio-1989" nici "Caietele Revoluţiei" n-au explicat, dar s-a scris în alte publicaţii şi s-a comentat inclusiv pe acest forum, este că lista iniţială a Consiliului Ştiinţific cuprindea şi pe Victor Atanasie Stănculescu, Emanoil Valeriu şi Marian Enache, care însă s-au retras.

Uitîndu-mă azi pe situl IRR văd o listă de doar 14 nume la Consiliul Ştiinţific al IRR http://www.irrd.ro/cs.htm :
1. Dan Berindei - Academia Română
2. Mihai Drăgănescu - Academia Română
3. Ioan Scurtu - Institutul de Istorie “N.Iorga”
4. Ioan Chiper - Institutul de Istorie “N.Iorga”
5. Mihai Retegan - Universitatea Bucureşti
6. Bogdan Murgescu - Universitatea Bucureşti
7. Gheorghe Onişoru - Universitatea “Spiru Haret”
8. Ion Alexandrescu - Universitea “D.Cantemir”
9. Vasile Puşcaş - Universitatea Babeş-Bolyai, Cluj Napoca
10. Mihai Iacobescu - Universitatea ”Ştefan cel Mare”- Suceava
11. Miodrag Milin - Universitatea de Vest-Timişoara
12. Traian Orban - Memorialul Revoluţiei Timişoara
13. Marian Cojoc - Universitatea “Ovidius”-Constanţa
14. Eugen Denize

Observ că au dispărut din Consiliul Ştiinţific al IRR: Ion Agrigoroaiei (profesor Iaşi), Alesandru Duţu (Univ Spiru Haret), Alexandru Oşca (Arhive Militare), Vladimir Pasti (Şcoala Naţională de Studii Politice şi Administrative), Constantin Sava, Ioan Talpeş.

Din corespondenţă cu un angajat IRR, am aflat că şi lista de 14 persoane de pe situl IRR e greşită, căci:
- Mihai Drăgănescu a participat doar la şedinţa inaugurală din decembrie 2004 şi a anunţat că probleme de sănătate îl împiedică să participe la şeinţele IRR.
- Mihai Retegan de asemenea s-ar fi retras de pe la începutul lui 2006
- Traian Orban a anunţat şi el că se retrage şi n-a mai participat la şedinţe
- Eugen Denize n-a participat la şedinţe
- Alexandru Duţu şi Alexandru Oşca, deşi nu apar pe lista de pe situl IRR, participă totuşi la şedinţele Consiliului Ştiinţific.
- Dumitru Mazilu ar fi şi el membru al Consiliului Ştiinţific, deşi deseori lipseşte de la şedinţe.
- Deasemeni, ar fi fost cooptat în acest consiliu şi Dinu Giurescu.

Înainte de a se lămuri misterele revoluţiei, poate ar fi cazul ca IRR să lămurească misterele componenţei Consiliului Ştiinţific al instituţiei. Deşi publicaţia "Caietele Revoluţiei" editată de IRR are o rubrică permanentă "Din activitatea IRR", niciodată nu s-a explicat acolo ce schimbări au avut loc în cadrul Consiliului Ştiinţific al IRR sau care sînt motivele acestor schimbări.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Dum Oct 21, 2007 12:14 pm

Am dorit să primesc şi un răspuns oficial din partea IRR cu privire la schimbările care au avut loc în conducerea acestuia. Am trimis deci IRR următoarea scrisoare:

Subsemnatul (...), în temeiul Legii 544/2001 a liberului acces la informaţii vă cer să-mi comunicaţi:
1. Care a fost componenţa Consiliului Naţional al IRRD în momentul înfiinţării instituţiei dv.?
2. Care a fost componenţa iniţială a Consiliului Ştiinţific al instituţiei dv., în momentul înfiinţării acestuia?
3.Care au fosr schimbările operate în componenţa Consiliului Naţional, respectiv a Consiliului Ştiinţific al instituţiei dv., de la înfiinţare pînă în prezent, data la care s-a realizat fiecare schimbare în parte, motivul fiecărei schimbări, autoritatea care a hotărît efectuarea respectivelor schimbări şi actele prin care respectivele schimbări au fost realizate. Solicit copii după actele de decizie prin care s-au făcut schimbări în componenţa Colegiului Naţional respectiv a Consiliului Ştiinţific al instituţiei dv.


Prin adresa nr. 409 din 4 octombrie 2007, dl. Claudiu Iordache, director general al IRR, îmi răspunde:
1. Componenţa Colegiului Naţional al IRRD în momentuil înfiinţării instituţiei a fost cea prevăzută în Decretul nr. 1151/14 decembrie 2004, act normativ publicat în Monitorul Oficial nr. 1224/20 decembrie 2004, şi este următoarea: Balint Petrică, Chiriacescu Sergiu, Cutean Vasile Emilian, Dan Iosif, Dumitrescu Emil, Fortuna Lorin, Ionescu Cazimir, Iordache Claudiu, Iorga Eugenia, Ispas Mihai, Mazilu Dumitru, Mironov Alexandru, Nicolaescu Sergiu, Pastor Gheorghe, Raicu Romeo, Roman Petre, Sanda Adrian, Savu Ioan, Theodorescu Răzvan, Toader Dan, Ţigău Doru, Vişan Viorel, Voicilă Valentin, Voiculescu Gelu Voican, Vlădesan Emil.
2. Componenţa Consiliului Ştiinţific al IRRD în momentul înfiinţării instituţiei a fostr stabilită potrivit art. 4 lit. b din Legea nr. 556/2004, lege privind înfiinţarea Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989, desfăşurată la Senatul României în ziua de 15 decembrie 2004. Cu acest prilej s-a încheiat Procesul Verbal nr. 1/15 decembrie 2004. Componenţa Consiliului Ştiinţific al IRRD a rezultat în urma consultărilor cu Academia Română şi Ministerul Educaţiei şi Cercetării şi este următoarea: Dan Berindei, Ion Agrigoroaiei, Ion Alexandrescu, Ioan Chiper, Marian Cojoc, Eugen Denize, Mihai Drăgănescu, Gheorghe Onişoru, Traian Orban, Alexandru Oşca, Vladimir Pasti, Vasile Puşcaş, Mihai Retegan, Constantin Sava, Ioan Scurtu, Ioan Talpeş.
3. În componenţa Colegiului Naţional nu au fost operate schimbări. În cadrul Consiliului Ştiinţific s-au efectuat anumite schimbări cu aprobarea Colegiului Naţional. Avînd în vedere faptul că Legea 544/2001 exceptează de la accesul liber al cetăţenilor informaţiiile privind deliberările autorităţilor, informaţii cu privire la datele personale, precum şi dezvăluirea datelor confidenţiale, vă informăm că motivele schimbărilor, precum şi copiile actelor de decizie prin care s-au făcut aceste schimbări în componenţa Consiliului Ştiinţific al instituţiei nu vi le putem comunica, acestea încadrîndu-se în excepţiile prevăzute de lege.


O primă observaţie este că IRR nu pomeneşte nimic despre prezenţa iniţială a conducerea sa a generalului Victor Stănculescu, menţionată în presă, motiv de protest din partea lui Traian Orban, şi care s-ar fi retras numai ca urmare a protestului lui Orban. Ori IRR minte în această adresă către mine, ori Orban a minţit, inventînd false probleme. Remarc totuşi că la vremea respectivă IRR n-a emis nici o dezminţire la informaţiile din presă.
L-am auzit mai demult pe Claudiu Iordache argumentînd că, chiar dacă Colegiul Naţional al IRR a fost numit exclusiv de Ion Iliescu, Consiliul Ştiinţific care e direct implicat în editarea publicaţiilor IRR e independent, acolo lucrează istorici profesionişti asupra cărora nu se fac presiuni politice. Adresa de mai sus confirmă că Colegiul Naţional are dreptul să opereze schimbări în Consiliul Ştiinţific, adică istoricii de acolo pot fi oricînd schimbaţi de oamenii numiţi de Iliescu. Voiam să ştiu dacă schimbările s-au făcut exclusiv cu demisie, sau au fost şi persoane destituite împotriva voinţei lor din consiliul ştiinţific IRR. Din păcate răspunsul d-lui Claudiu Iordache nu lămureşte această problemă.
Trebuie să spun că mă aşteptam să se invoce confidenţialitatea datelor cu caracter personal, Legea 544/2001 e astfel făcută încît mai mult să împiedice decît să asigure accesul cetăţenilor la informaţii publice. Ce schimbări au loc în conducerea unei instituţii publice şi motivele acestor schimbări sînt lucruri care ar trebui considerate de interes public. Pe situl IRR apare componenţa Consiliului Ştiinţific, de acolo se pot deduce schimbările, dar n-am mai reţinut toate variantele sitului de-a lungul vremii cu datele la care au apărut schimbările.
Ultima oară modificat de Marius pe Joi Oct 25, 2007 11:14 am, modificat 1 dată în total.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Nişte netrebnici!

Mesajde Nica Leon » Lun Oct 22, 2007 3:01 pm

După cum v-am informat at trimis o scrisoare la aceastră sinistră latrină numită IRR, în care întreban cine sînt şi pentru care merite revoluţionare au fost numiţi atîţia neica nimeni, paiaţe şi infractori în aşa zisul consiliu naţional.
După cum mă aştepram acei neisprăviţi nu au avut nici măcar îndrăzneala să-mi răspundă, de un de rezultă cît adevăr grăiesc.
Ceea ce mă supără însă este complicitatea parchetarului general, pe care i-am sesizat deja, dar care nu face decît să protejeje infractori.
Dacă cei de care vorbeşte Iordache, tot după ureche cum are obiceiul să o facă mereu, sînt cei care mint cu atîta neruşinare în caiete, nici nu mai este cazul să mă mai obosesc să-i mai bag în seamă.
RUŞINE!

În ceea ce priveşte nelămuririle care planează asupra listei criminalului Iliescu din decretul 1151/2004, pentru a nu mai fi nici o îndoială, voi posta textul ruşinosului act.
Presedintele României
Decret nr. 1151 din 14/12/2004
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1224 din 20/12/2004
pentru numirea membrilor Colegiului national al Institutului Revolutiei Române din Decembrie 1989



--------------------------------------------------------------------------------

În temeiul prevederilor art. 94 lit. c) şi ale art. 100 alin. (1) din Constituţia României, republicată, precum şi ale art. 4 lit. a) din Legea nr. 556/2004 privind înfiinţarea Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989,


Preşedintele României d e c r e t e a z ă:


Articol unic. - Se numesc ca membri în Colegiul naţional al Institutului Revoluţiei Române din Decembrie 1989 persoanele prevăzute în anexa la prezentul decret.


PREŞEDINTELE ROMÂNIEI
ION ILIESCU


Bucureşti, 14 decembrie 2004.
Nr. 1.151.


ANEXĂ

1. Balint Petrică
2. Chiriacescu Sergiu
3. Cutean Vasile Emilian
4. Dan Iosif
5. Dumitrescu Emil
6. Fortuna Lorin
7. Ionescu Cazimir
8. Iordache Claudiu
9. Iorga Eugenia
10. Ispas Mihail
11. Mazilu Dumitru
12. Mironov Alexandru
13. Nicolaescu Sergiu
14. Pastor Gheorghe
15. Raicu Romeo
16. Roman Petre
17. Sanda Adrian
18. Savu Ioan
19. Theodorescu Răzvan
20. Toader Dan
21. Ţigău Doru
22. Vişan Dorel
23. Voicilă Valentin
24. Voiculescu Gelu Voican


Poate cineva să-mi spună la ce revoluţia au participat cei de mai sus şi pentru care fapte ar trebui ei să se ocupe de publicarea "adevărurilor" despre un eveniment aşa de important.
Din ceea ce ştiu eu şi pot oricînd să probez, cei de mai sus nu au participat la Revoluţia română din Decembrie 1989, ci la o contrarevoluţie, declanşată de criminalul Iliescu Ion ajutat de banda sa de criminali, cînd au inventat şi teroriştii, provocînd astfel peste 1.100 de morţi, peste 4.000 de răniţi şi împortante pagube materiale.
Din păcate, contrar unor asemena fapte criminale deosebit de grave, cei care îşi încasează regulat, de atunci la zi, salariile uriaşe, nu au făcut şi nu fac nimic serios pentru ca adevărul să se afle şi dreptatea să triumfe.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Joi Oct 25, 2007 11:16 am

Petre Roman era trecut printre membri Colegiului Naţional IRR în răspunsul primit de la Iordache, iniţial cînd am reprodus răspunsul aici din greşeală am uitat să-l trec, am corectat acum greşeala.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 15, 2007 1:12 pm

Citind lista şi precizarea d-lui Marius am constatat că nici unul nu a fost la Revoluţie, motiv pentru care mă întreb ce vor putea studia şi exprima "ştiinţific" aceşti neica nimeni. Nu cumva este păcat de banii tocaţi?
Pentru asta or fi murit tinerii în Decembrie 1989.
Mi-e scîrbă şi ruşine!
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Berindei - informator secu

Mesajde Marius » Mar Noi 10, 2009 7:54 pm

Academicianul Dan Berindei, preşedintele Consiliului Ştiinţific al IRR, a fost informator al Securităţii. Amănunte la http://mariusmioc.wordpress.com/2009/11 ... curitatii/
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009