Sectorul CIVES
 
 

Carti si articole pe internet despre revolutia din 1989

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Am reactionat si eu

Mesajde Ioan Rosca » Mie Oct 03, 2007 12:22 pm

Desi , ca om de stiinta pasionat de fiziologia gindirii colective, sint iritat de simplismul abordarii celor care vor sa ne aduca la un numitor comun wikipedia.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde alin » Mie Oct 03, 2007 3:57 pm

articolul principal despre 'revolutia romana din 1989' apare ca o compunere a unui elev de clasa a VII-a, cum de altfel si comenta cineva pe wikipedia.

mie imi aminteste imediat de filmul documentar "Sange si catifea': elevi de de clasele V-VIII care povesteau ce 'stiu' ei despre evenimentele din dec 1989 si despre Ceausescu.

la fel si alte articole precum lista cu participanti, de fapt mai curand actori.
Dan Iosif apare la litera D.

problema este ca Wilipedia este azi sursa de informare aproape legitima si acceptata pentru jurnalisti, studenti, profesori, mai toata lumea.

nu e de mirare ca vedem si auzim atatea bazaconii despre acele evenimente in media, daca articolul principal despre 'revolutie' in wiki, zice ca jurnalistul francez Calderon a fost omorat de un TAB la Inter pe 21.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Parole, parole, sau cum ar zice românul, palavre...

Mesajde Nica Leon » Mar Oct 16, 2007 12:13 pm

Am citit multe dintre cele aflate pe Wikipedia şi se vede, chiar şi de la o poştă, că cel care a scris nu a fost la faţa locului, ci a povestit impresii sau rezumatele unor cărţi scrise tot de neştiutori.
Ce uşor se falsifică istoria!
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Laszlo Tokes

Mesajde Marius » Dum Oct 28, 2007 8:35 pm

Laszlo Tokes (care candidează la parlamentul european) şi-a făcut sit pe internet http://tokeslaszlo.ro/

În cadrul sitului se pot descărca, în format pdf, cărţile scrise de el, inclusiv cele care au legătură cu revoluţia.

În limba engleză este cartea "With God for the people", scrisă în 1990 (n-am înţeles exact cînd şi unde a fost publicată): http://tokeslaszlo.ro/konyvek/angol/withgod.pdf

În limba română se poate citi cartea "Asediul Timişoarei", tipărită iniţial în 1999 de episcopia condusă de Tokes: http://tokeslaszlo.ro/konyvek/roman/asediul.pdf

Mai e o carte în română, "În spiritul Timişoarei", dar care vorbeşte mai mult de problemele de după revoluţie.

Sînt şi trei cărţi în maghiară disponibile pe sit, din păcate nu cunosc această limbă, nu pot spune dacă au legătură cu revoluţia (cred că nu - două au cuvîntul "autonomia" în titlu) - observ că cartea "Temesvar ostroma 1989" publicată de Tokes în 1990 în Ungaria şi care sigur e despre 1989 ("Asediul Timişoarei" e o ediţie scurtată a acelei cărţi) lipseşte.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Lun Oct 29, 2007 12:51 pm

Nu înţeleg ce legătură există între Laszlo Tokes şi Revoluţia română.
Eu vă asigur că absolut nici una, ceea ce pot să o demonstrez oricînd.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009