Sectorul CIVES
 
 

Procesul Chitac-Stänculescu

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Contestaţia în anulare

Mesajde Marius » Lun Feb 02, 2009 8:08 am

Mai pun o ştire despre contestaţia în anulare înaintată de cei doi generali:

Magistratii Înaltei Curti de Casatie si Justitie au respins, luni, contestatiile în anulare facute de fostii generali Mihai Chitac si Victor Stanculescu împotriva pedepselor primite în cazul Revolutiei de la Timisoara.

Informatia a fost confirmata de judecatorul Lidia Barbulescu, presedintele completului de judecata. Magistratii Înaltei Curti de Casatie si Justitie au ramas, luni, în pronuntare, în acest dosar în care fostii generali Mihai Chitac si Victor Stanculescu contesta, pe cale extraordinara, pedepsele primite pentru Revolutia de la Timisoara.


http://www.infolegal.ro/iccj-a-respins- ... 009/01/27/

Ştirea e mai veche, din 27 ianuarie 2009, dar n-am pus-o la vremea respectivă.

Preşedinta completului de judecată a fost Lidia Bărbulescu, aceeaşi care acceptase în 2004 recursul în anulare a lui Joiţa.
La contestaţia în anulare foştii generali au invocat faptul că n-au fost audiaţi la recurs, dar ei fuseseră audiaţi la prima instanţă şi nu e nici o lege că inculpaţii trebuie să fie audiaţi iarăşi în faza de recurs.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009