Sectorul CIVES
 
 

Paul Vasile

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Paul Vasile

Mesajde Marius » Lun Noi 05, 2007 5:54 pm

Un articol din "Evenimentul Zilei" de azi, despre generalul Paul Vasile (pare-mi-se maior în 1989), învinuit că a dat ordin să se tragă la revoluţie:

"Au luat de pe jos un om impuscat in cap. Era tata"
5 Noiembrie 2007
Malin Bot

Nimic nu s-a schimbat in casa familiei Juganaru din decembrie 1989 pana acum. Locuiesc in acelasi apartament din blocul langa care, in urma cu 18 ani, Dumitru Juganaru a fost impuscat in cap de militarii condusi de fostul maior Paul Vasile, acum general in rezerva, care preda la facultatea unde studiaza fiica eroului.

Copiii eroului Juganaru, Adrian si Geanina, cauta in pozele de familie cele cateva fotografii care au pastrat imaginea tatalui lor. Au umplut masa din sufragerie cu fotografii, cele mai multe alb-negru. Este masa la care in decembrie 1989 familia ar fi trebuit sa se adune pentru Craciun si Revelion. Este aceeasi masa pe care intr-o duminica, acum 18 ani, vecinii l-au asezat mort pe Dumitru Juganaru.

„Nea Mitica e mort, pe masa, in sufragerie”

„Tanti Verginica, haideti la Timisoara ca nea Mitica e mort, in sufragerie, pe masa. Mi-a scapat telefonul din mana”, asa a aflat Verginia Juganaru ca i-a fost omorat sotul. Femeia era plecata la parinti, intr-un sat din Mehedinti, pentru a aduce mancarea pentru Sarbatori. „Nu puteam sa cred ca e adevarat pana am ajuns la bloc si am vazut steagul negru la usa si pe el mort, pe masa”, isi aminteste femeia.

„Era impuscat in cap, in tampla stanga. Am vazut gaura prin care a intrat glontul, era mica. In partea cealalta, tot capul era spart. Ziua urmatoare, mama m-a trimis sa-i aduc caciula de jos. Avea urme de oase din cap pe ea”, povesteste Adrian, care atunci avea 13 ani.
A murit sub ochii copiilor

Pe 17 decembrie 1989, seara, cand Dumitru Juganaru s-a hotarat sa iasa in strada, pe Calea Girocului, le-a cerut copiilor sa stea in casa. Manifestantii din strada fusesera prinsi, ca intr-o menghina, intre un cordon de militari si trei blindate ale Armatei.

Adrian si Geanina isi amintesc fiecare detaliu din seara aceea: „Tata avea o lanterna chinezeasca si facea cu ea strigand „jos Ceausescu!”. Noi ne-am dus la baie si ne uitam la el pe geam. Era chiar sub stalpul cu becul de pe strada. Oamenii strigau. Cand au tras militarii, am picat in vana de frica.

Tin minte ca striga vecina de sus sa stingem lumina. S-au gandit ca poate trag si in noi. Am stins lumina si ne-am pus iar la geam, dar nu l-am mai vazut pe tata. Strigam „tati!, tati!”. Stiam ca e jos, dar nu il vedeam. Tot ne spuneam ca se aude vocea lui si traieste”, povesteste Geanina.

„Dupa vreo zece minute am vazut ca patru oameni cu mainile ridicate se duc spre colt. Nu am stiut exact ce se petrece. Au luat de pe jos un om. Am vazut lumina de la becul de pe strada cum se reflecta pe bluza omului pe care il duceau. Puloverul avea doua dungi albastre, bluza era rosie. Atunci ne-am dat seama ca e tata. Am iesit in pijamale jos. Lumea striga: „Criminalilor, ati lasat doi copii fara tata!”. L-au pus pe iarba. Nu am mai stiut nimic dupa aia. Vecinii l-au adus sus pe masa”, spune Adrian.

„Am stiut cine e criminalul”

„Am stiut tot timpul cine e criminalul sotului meu. Mi-au spus vecinii ca e maiorul Paul. Un vecin, Bujor Petrica, ofiter in Armata, care fusese coleg cu Paul la Academia Militara, l-a recunoscut. A stat de vorba cu el. I-a spus: „Paule, nu trage”. „Bai, intra inauntru ca te impusc si pe tine”, i-a raspuns Paul. El a dat ordinul, conducea militarii acolo. Din 1990 am spus in ziarele locale ca gloantele criminale ale maiorului Paul mi-au lasat familia fara tata, fara sot. Niciodata nu a venit sa spuna ca il acuz pe nedrept. Pana acum nu am stiut cum arata. L-am vazut ieri in ziarul dumneavoastra, in poza. Nu i-a pasat. O scuza cat de mica putea sa ne spuna. Nimic! Niciodata”, spune Verginia Juganaru.

Femeia isi aminteste cum si-a vazut ultima oara sotul: „Plina, plina, plina era morga de sicrie. Capacul era pus pe el. M-am uitat sub capac sa vad daca era el. El era. Am pus capacul inapoi si l-am dus la cimitir”, spune ea. „Cred ca Paul Vasile nu are nici acum nici cel mai mic regret. Nu inteleg nici acum cum de au tras asa la fix, punct ochit, punct lovit in cap”, spune si Adrian.

SUFERINTA

„Il intreb daca ma poate privi in ochi”

„In 2006 m-am inscris la master la Facultatea de Stiinte Politice la Universitatea de Vest. Anul acesta am aflat ca l-au adus profesor pe Vasile Paul. Nu il recunosteam nici daca il vedeam. Ieri, cand i-am vazut poza in ziar, mi-au dat lacrimile”, spune Geanina, plangand iar.

Se reculege cu greu pentru a continua: „Vreau sa-l intreb daca ma poate privi in ochi. Am sa-l intreb. Am sa-i cer sa-mi spuna cum ar fi fost daca ar fi trait fara tata copiii lui”.

Geanina priveste in gol catre pozele in care tatal ei o strange fericit la piept. „Cum sa ma duc la un curs, sa stau doua ore sa il privesc? Nu am cum sa merg”, spune Geanina. „Cata nesimtire, sa ne vina profesor! Cum este posibil asa ceva? Armata ii ocroteste. Care din Armata a facut puscarie? Niciunul!”, izbucneste mama Geaninei.

DOSARUL

Parchetul Militar il acuza de omor

Paul Vasile este urmarit penal de Sectia Parchetelor Militare din cadrul Parchetului General, dosarul sau fiind instrumentat de procurorul Dan Voinea. Generalul Paul este pus sub acuzare pentru comiterea infractiunii de omor tocmai pentru crimele comise de dispozitivul pe care l-a comandat in decembrie 1989 la Timisoara.

Surse din Parchet, apropiate anchetei, spun ca probatoriul este consistent, singura problema fiind respectarea intocmai a unor proceduri greoaie. Printre ele, necesitatea efectuarii unei expertize psihice pentru stabilirea discernamantului, de la care Paul Vasile se sustrage.

„Procurorul de caz lucreaza acum la dosarele „Sibiu” si „Bucuresti”, imediat dupa ce acestea au fost trimise in instanta, urmand cele de la Timisoara si Arad. Pentru infractiunea de omor, termenul de prescriptie este de 15 ani insa, intrucat s-a instrumentat in dosar in aceasta perioada, termenul se prelungeste cu sapte ani”, ne-au declarat sursele noastre.

Trebuia deferit justitiei

Avocatul timisorean Florin Kovacs spune ca procurorii ar fi trebuit sa-l trimita in judecata pe generalul Paul. „Expertiza psihiatrica este necesara, dar nu indispensabila. Daca cel anchetat refuza sa se prezinte poate fi trimis in judecata fara expertiza. Insusi faptul ca se sustrage efectuarii ei indica, fara tagada, ca are capacitate de discernamant. Procedura penala nu impiedica trimiterea lui in judecata.
Cred ca este doar un pretext pentru a nu fi deferit justitiei. Va dau un exemplu simplu: pe motivul invocat de procurori ar insemna ca orice persoana care conduce dupa ce a consumat alcool nu poate fi pedepsita daca se sustrage efectuarii testului de alcoolemie”, a declarat avocatul timisorean.

ATITUDINE

Generalului nu-i pasa

Contactat ieri telefonic, Paul Vasile (foto) a refuzat din nou dialogul. Ne-a strigat doar ca vrea numerele de telefon ale celor care il acuza pentru a discuta el personal cu ei.

„Mie imi dati numarul de telefon sa vad cu cine ati vorbit! Dati telefonul, va verific. Cand dati telefonul, stau de vorba!”, a strigat Paul inainte de a intrerupe convorbirea. In urma cu doi ani, cand a izbucnit un scandal similar, in momentul in care Paul Vasile fusese numit profesor la Scoala de Inalte Studii Europene din Timisoara, acesta s-a disculpat spunand ca a executat exemplar o misiune de lupta si ca nu are ce sa-si reproseze.

Misiunea ar fi constat in „recuperarea” unor blindate pline cu munitie de razboi care fusesera imobilizate de manifestanti. Paul a spus atunci ca merita chiar recunostinta pentru ca exista pericolul ca munitia sa explodeze si ar fi fost mai multe victime.

http://evz.ro/article.php?artid=329408
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Românii nu văd bîrna din ochiul lor, ci scama din ochiul alt

Mesajde Nica Leon » Mie Noi 21, 2007 2:02 pm

Eu sînt nedumerit că şi astăzi, la aproape 18 ani de la revoluţie, în ziare care l-au pupat în cur pe criminalul iliescu, apar astfel de articole.
Nu înţeleg ce vină ar avea acest Paul.
Vina este a tîmpiţilor care au votat cu criminalii şi care şi astăzi, stau cu curul pe cămaşă, atunci cînd nu se lamentează, ca proştii, preferînd încă să fie spectatori la propria lor nenorocire.
Paul ca şi alţi criminali nu au ei cea mai mare vina.
Dacă este să vorbim de vinovăţii, atunci ar trebui să ne uităm şi spre sistemul judiciar, dar şi la parchetarii care după ce şi-au luat certificate de "revoluţionari", apoi au intrat repede în posesia a multe grade şi drepturi necuvenite, pentru care nimeni nu îi cercetează, timp în care şi-au încasat nestingheriţi salariile încasate pe nemuncă, iar acum unii se mai întreabă cum de astfel de criminali sunt încă liberi, ba ne mai dau şi sfaturi.
La fel de dezamăgitoare este şi poziţia aşa zişilor reprezentanţi ai lumii „libere şi democratice, de la U.E., care nu fac absolut nimic pentru a obliga ticăloasele autorităţi române să facă dreptate şi să transforme ac3eastă ţară nenorocită, într-un stat de drept.
Cred că atîta timp cît infractorii se află la putere, prin nepăsarea sau prin complicitatea cretinilor care, crezîndu-se oameni, mai întîi votează asemena lepădături criminale, după care încep să scrie şi să se vaite că o duc rău.
Asemenea situaţii dovedesc cît de infantili sînt majoritatea celor care îşi dau cu presupusul şi astăzi, fapt care îmi provoacă o greaţă profundă.
Mă obligaţi să constat că vă impacientaţi pentru moartea unui singur om, în timp ce pentru moartea a peste 1.100 de tineri şi pentru rănirea a peste alţi 4.000 nu vă sinchisiţi, din moment ce criminalul comunist Iliescu Ion a fost votat de trei ori pentru a îşi freca curul d4e scaunul Preşedintelui României, iar mai nou pentru a ocupa fotoliul de senator.
Dacă aţi fi oameni, ar trebui cel puţin să vă fie ruşine.
Dacă aş fi ştiut că sînteţi atît de proşti şi de josnici, nu v-aş fi dăruit Revoluţia, care nu a reuşit nici măcar să vă trezească din letargia şi din cloaca în care vă bălăciţi, după care crezîndu-vă importanţi, pentru că sînteţi mulţi, aţi început să vă impuneţi, prin număr neputinţa.
Dacă nu aţi fi aşa cum sînteţi, ar trebui să vă fie ruşine, ceea ce nu cred că veţi fi capabili să arătaţi măcar.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009