Sectorul CIVES
 
 

Cercetarile

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Cercetarile

Mesajde marco » Mie Noi 21, 2007 8:49 pm

In afara de asa-zisa cercetare a parchetului militar in legatura cu evenimentele din 1989, mai exista vreun ziarist sau particular care a inceput sa intocmeasca listele cu cei care au murit in acele zile? Liste complete, subdivizate pentru fiecare judet si fiecare regiune. Ar fi mult mai de folos pentru mine daca s-ar gasi ceva de pe internet. Cum sunt italian, imi este cam greu sa ajung la material pe hirtie, neavand posibilitatea sa ma deplasez cu regularitate in Romania din cauza muncii.

va multumesc anticipat.
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 22, 2007 12:49 pm

Dacă ai astfel de preocupări, cred că ar fi potrivit să te adresezi, în scris, la Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie - Secţia Parchetelor Militare, direct gen. Dan Voinea, care are lista tuturor celor care au fost ucişi şi au fost răniţi.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cercetarile

Mesajde Marius » Vin Noi 23, 2007 9:00 pm

marco scrie:In afara de asa-zisa cercetare a parchetului militar in legatura cu evenimentele din 1989, mai exista vreun ziarist sau particular care a inceput sa intocmeasca listele cu cei care au murit in acele zile? Liste complete, subdivizate pentru fiecare judet si fiecare regiune. Ar fi mult mai de folos pentru mine daca s-ar gasi ceva de pe internet. Cum sunt italian, imi este cam greu sa ajung la material pe hirtie, neavand posibilitatea sa ma deplasez cu regularitate in Romania din cauza muncii.


Pentru Timişoara, am publicat lista celor ucişi în mai multe cărţi ale mele, de pildă la http://procesulcomunismului.com/marturi ... martir.htm
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde marco » Vin Noi 23, 2007 9:11 pm

multumesc domnul Marius.
In afara de Timisoara cercetarea mea s-a indreptrat cu precadere spre victimele straine in timpul revolutiei.
Am citit ca in judetul Brasov au fost ucisi si doi Italieni de la un grup de securisti. Am gasit on-line si articolul scris cu pricina pe ziarul "Il giornale di Brescia" in data de 27 Decembrie 1989.
Se pare ca acesti doi barbati, mergeau in sezonul de vinatoare in Romania, si cu intentia sa-si petreaca sarbatorile de craciun la Brasov; in ciuda avertismentele pe care veneau din partea ministerului de externe italian (La Farnesina) in acea perioada.

http://www.ceausescu.org/ceausescu_pictures/curiosa/source/188.html
marco
 
Mesaje: 41
Membru din: Mie Noi 21, 2007 8:39 pm
Localitate: Milano


Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009