Sectorul CIVES
 
 

Revoluţionari grevişti ai foamei la Institutul Revoluţiei

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Ene Viorel » Mie Ian 23, 2008 7:16 am

Octavian Mihaescu scrie:Trist, mizerabil dle Ene, punctati cu exactitate problema asa o vad si eu din primele zile de dupa 89 am mirosit ca este o lucratura bolsevica cu certificatele de revolutionar, dar sa ajunga si dupa 18 ani la o asemena tiganie chiar ca nu ma asteptam.

In privinta fiului lui Dinca, hm ... Sincer va spun; nu ma deranjeaza la câte hoti s-au facut, macar Dinca a fost un luptator autentic în Dec 89 impreuna cu Dan Iosif,eu vb de primele clipe când am organizat prima baricada la Inter, trageam de manifestanti lui Ceusescu sa ramâna alaturi de noii,iar ei saracifugeau de le scapra picierle, Dinca si Iosif in acele momente au fost la inaltime, eu mi amintesc si azi cu placere.

Pacat ca Dinca nu se întelge cu dvs, insa daca a aceptat face si pe fiul sau revolutionar ptr a optine benefici, apoi avem o problema cu dreptatea pe care domnia sa o palavrageste. Un om santos la trup si minte nu gândeste comite o asemena mârsavie, el (Dinca), ar fi trebuit sa lupte ptr recompensarea celor uitati, dar cât timp si el a smanglit o felie din tort...?! Pacat ca sa coborât lao asemena nimicie,in rest sa fie santos

Apropo dle Ene, uite domne eu sunt unul, ca mine sunt majoritatea celor implicati si care nu cer nimic, fa domne d-ta o petitie spre Guvern prin care sa cereti abrogarea certificatelor de revolutionar a celor care nu au avut de suferit vreo vatamare, pai asa tot poporul iesit in strada ar trebui sa aibe ptr ca;

Daca nu iesea muncitorimea in 22 Dec, noii eram maziliti de bestiile ceausiste, eu stiu ce vorbesc ptr ca am fost acolo non -stop, iar in dimineata de 22 dec, trenura pantaloni pe mine, ptr ca vedeam ca ne risipise, iar când am vazut venind puhoiul din cele patru zari,am strigat de bucurie

suntem salvati

Orce vor spune revolutionari din 21 Dec, in care si eu sunt parte, daca nu ieseau muncitorii eram facuti de comanda, dealtfel ma indoiesc sa mai fi fost posibil reorganiza fara presiunea maselor munctitoresti venite, asta este adevarul, lasând la o parte lovitura de stat, culisele.

Eucred ca orce luptator autentic cu bun simt nu indrazneste gândimacar la benefici, ptr ca noii nu ptr benefici am iesit ci ptr a ne elibera, era o datorie a fiecarui român ci tot nu ptr benefici am manifestat dupa 89,ia sa se mai duca ... revolutionarii astia,pai daca eisunt mari si tari, eu sunt simai tare decât ei, ptr ca am fost implicat pâna in gât in evenimente ba si dizidenta peste, apoi daca este pe-asa, sa-mi dea si mie Palatul Parlamentului
recomensa ca sa-mi plimb boii (de la bicicleta) prin el.


Domnule Octavian Mihaescu

Problema legilor pentru recompense este vecfhe si spinoasa.
In perioada 1996-2000 Caramitru a initiat un proiect de lege prin care ,,revolutionarii''care beneficiua de dreptiri erau doar ranitii si urmasii eroilor martiri.
Ce sandal! ce proteste!
Dan IOSIF a intrat in greva foamei in fata cladirii senatului impreuna cu zeci de revolutionari.Un circ intre cu dat foc etc.(recuzuta de la Buftea-ii ajuta Sergiu Nicolaescu)
Asociatia noasta a militat pentru,, forma''propusa de Caramitru.Caramitru este presedintele asociatiei revolutionarilor fara privilegii.O sa-l contactam din nou.
Tov. presedinte Constantinescu s-a scapat pe el de frica si legea a ramas asa cum o vedeti.
In ASOCIATIE AVEM SI REVOLUTIONARI INCLUSIV DE LA AS.21 DECEMBRIE.
Cunosc ,,framantariel''adevaratilor revolutionari, dar si pe impostori.
Pana la aparitia impostorului Teodor Maries cele doua asociatii colaborau foarte bine(vezi articole presa 1997-2002).Nu se bagau in dosarul penal initiat de A,V,M.R.Unii sunt membrii in cele doua asociatii perfect legal.
Va pot da toate informatiile dorite pe circuitil privat.
,,Mierea'' provenita din aceasta lege partial dreapta a luat mintile multor oameni nevoiasi.
O SA PROPUNEM MODIFICAREA LEGII IN SENSUL CA DOAR RANITII,ARESTATII SI URMASII SA BENEFICIEZA DE DREPTURI.
ASA ESTE DREPT.
Cu stima
V.Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Grevistii cer adevarul despre decembrie si iunie

Mesajde Ene Viorel » Mie Ian 23, 2008 7:42 am

Ioan Rosca scrie:" Quelques mots sur la greve de la faim desmembres de l'Association "21 Decembre-i989 ",qui est-a son tour- membre du" Bloc National des Revolutionnaires-1989 Roumanie ":
Le president de l'"Association 21 Dec."est TeodorMaries.
Cette greve a debute le 18 dec.07.
Leurs principales revendications:
- Accelerer la solution des dossiers concernant la periode infractionnelle
1989- 1990, dossiers qui se trouvent deja au Parquet General,c'est-a-dire:
1-Accelerer la solution des dossiers de la Revolution -1989 ,suivant un
calendrier commun concret;
2-Accelerer la solution des dossiers des mineriades de 1990,suivant un
calendrier commun concret ;
3-Calendrier precis ,pour la promulgation de la lois de la lustration ;
3a-Par consequence,la liste des (faux ) revolutionnaires,anciens informateurs de la Securitate;
-Calendrier precis ,pour la promulgation de la lois du vote uninominal direct;
5-Calendrier precis pour la realisation d'une vraie(profonde) reforme constitutionnelle.
A ces desiderats ,se rajoutent encore quelques,concernant la vie interne> de leur organisation.
cette heure-20 .01.08- ilya 547 des grevistes de
> plusieurs regions de
>
> Roumanie, arrives a Bucarest pour soutenir les memes
> revendications,a cote des
>
> leurs collegues bucarestois.
>
> 33 de ces 547 sont passes a la greve "noire"-
> totale;ils ont cesse meme
>
> de boire !
>
> Ce sont ceux dont la sante esl la plus deterioree !
>
> Ils gisent peniblement,sur des bancs etroits en
> bois !
>
> A part ca,parmi tous les grevistes,ilya des tres
> graves problemes;
>
> des maladies cardio-vasculaires,hypoglycemies,fibrilations arterielles,
> ulceres,fractures osseuses.(Une greviste,"grace" a sa faiblesse,a glisse
> en marchant,et elle est en greve "noire" avec la jambe en platre.)
> Aucun matelas !
> Aucun sac de couchage !
> Que des chaises et des bancs incomodes !
> Nulle condition de minime hygienne !
>
> Aujourd'hui,20.01 a midi , j'ai ete invitee a leur conference de presse-
> annoncee bien avant- qui a eu lieu,au Palais N. des
> Enfants .
> Les conditions dont ils survient sont les memes !
> Leur etat de sante s' est beaucoup degradee !
> Elle est tres inquietante ,alarmante !
>
> Aucun des responsables ,ni de Ministere de la Sante ,ni de la Croix Rouge,
> ni de L'Administration,ne s'est empresse d'y venir et de constater leur etat de sante,qui s'empire dangereusement,d'une heure a l'autre !
> S.O.S!
> LA VIE DES REVOLUTIONNAIRES GREVISTES DE LA FAIM
> EST EN GRAVE ET IMMEDIAT DANGER !
>
> > 20.01.08.- Bucarest
> > Ana Ciucan Tutuianu


Ce ziceti domnule Ene? De ce treceti sub tacere ca revendicarea principala a asociatiei 21 decembrie este avansaul anchetelor 1989-1990?
Ce ziceti domnule Mihaiescu? Vi se pare cel mai bun moment sa infierati pe cei de genul lui Maries?
Ioan Rosca


Domnule Rosca
Exista trei variente
1. sunteti naiv,
2.sunteti manipulat
3.sunteti nebun
Din dilema asta trebuie sa ne scoateti dumneavoastra.
Acesti indivizi vor reinoirea certificatelor cu orice pret.
Da vor bani
Da vor spatii comerciale
da vor 10.0000.mp.
da vor....
Petnru revolutie si mineriada sunt dosare penale.
Asociatia noastra a facut doua greva a foamei dar reale.
Ceream punerea sub acuzare a criminalului Ion Iliescu si arestarea lui Ion Iliescu, Petre Roman etc.
SUB CE PAT ERATI ASCUNS DOMNULE ROSCA??
Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Marius » Joi Ian 24, 2008 8:54 pm

Ene Viorel scrie:Problema legilor pentru recompense este vecfhe si spinoasa.
In perioada 1996-2000 Caramitru a initiat un proiect de lege prin care ,,revolutionarii''care beneficiua de dreptiri erau doar ranitii si urmasii eroilor martiri.
Asociatia noasta a militat pentru,, forma''propusa de Caramitru.


Ar fi interesant de ştiut dacă există vreo relatare de presă din vremea respectivă care să certifice asemenea poziţii ale asociaţiei domnului Ene.

În altă ordine de idei, că veni vorba de legi pentru recompense: tendinţa actuală este de a mări drepturile diferitelor categorii de anticomunişti. Chiar azi în "Evenimentul Zilei" Vladimir Tismăneanu cere "luarea unor măsuri care să fie reflectate în nivelul vieţii materiale a disidenţilor şi foştilor deţinuţi politici”: http://evz.ro/article.php?artid=338470

Vladimir Tismaneanu, premiat de GDS
24 Ianuarie 2008

Condamnarea comunismului. Politologul Vladimir Tismaneanu, membru in Senatul EVZ, a primit ieri Premiul Grupului pentru Dialog Social (GDS) pe 2007 in calitate de presedinte al Comisiei prezidentiale pentru analiza dictaturii comuniste si de coordonator al Raportului pe baza caruia regimul comunist a fost condamnat in parlament de catre Traian Basescu.

In opinia lui Tismaneanu, pasii urmatori ar trebui sa fie in primul rand de ordin legislativ. De aceea, politologul a lansat ieri „un apel catre clasa politica pentru lustratie, pentru ca nu se poate face asanare politica fara asanare morala, pentru anularea condamnarilor politice si inclusiv pentru luarea unor masuri care sa fie reflectate in nivelul vietii materiale a disidentilor si fostilor detinuti politici”.


Foştii deţinuţi politici au deja anumite drepturi, rezultă că Tismăneanu cere mărirea acestora. Puiul de bolşevic vrea să cîştige simpatia deţinuţilor politici cu ajutorul banilor pe care să-i dea Statul. E aceeaşi tactică folosită de Iliescu pentru cîştigarea simpatiei revoluţionarilor. Tismăneanu pomeneşte şi de "disidenţi" care trebuie recompensaţi material, mă întreb dacă nu se consideră şi el printre aceştia (a publicat nişte critici contra lui Ceauşescu, dar după ce a plecat din România).

Diferenţa dintre revoluţionari şi deţinuţi politici e că deţinuţii politici au avut rezultate zero în lupta lor (aceia care au luptat, căci sînt şi mulţi deţinuţi politici care n-au luptat deloc, au ajuns în puşcărie fiindcă erau foşti moşieri sau demnitari ai regimurilor precomuniste, iar unii chiar au sprijinit PCR - vezi cazul PNL Tătărăscu).
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Vin Ian 25, 2008 9:25 am

Marius scrie:
Ene Viorel scrie:Problema legilor pentru recompense este vecfhe si spinoasa.
In perioada 1996-2000 Caramitru a initiat un proiect de lege prin care ,,revolutionarii''care beneficiua de dreptiri erau doar ranitii si urmasii eroilor martiri.
Asociatia noasta a militat pentru,, forma''propusa de Caramitru.


Ar fi interesant de ştiut dacă există vreo relatare de presă din vremea respectivă care să certifice asemenea poziţii ale asociaţiei domnului Ene.

În altă ordine de idei, că veni vorba de legi pentru recompense: tendinţa actuală este de a mări drepturile diferitelor categorii de anticomunişti. Chiar azi în "Evenimentul Zilei" Vladimir Tismăneanu cere "luarea unor măsuri care să fie reflectate în nivelul vieţii materiale a disidenţilor şi foştilor deţinuţi politici”: http://evz.ro/article.php?artid=338470

Vladimir Tismaneanu, premiat de GDS
24 Ianuarie 2008

Condamnarea comunismului. Politologul Vladimir Tismaneanu, membru in Senatul EVZ, a primit ieri Premiul Grupului pentru Dialog Social (GDS) pe 2007 in calitate de presedinte al Comisiei prezidentiale pentru analiza dictaturii comuniste si de coordonator al Raportului pe baza caruia regimul comunist a fost condamnat in parlament de catre Traian Basescu.

In opinia lui Tismaneanu, pasii urmatori ar trebui sa fie in primul rand de ordin legislativ. De aceea, politologul a lansat ieri „un apel catre clasa politica pentru lustratie, pentru ca nu se poate face asanare politica fara asanare morala, pentru anularea condamnarilor politice si inclusiv pentru luarea unor masuri care sa fie reflectate in nivelul vietii materiale a disidentilor si fostilor detinuti politici”.


Foştii deţinuţi politici au deja anumite drepturi, rezultă că Tismăneanu cere mărirea acestora. Puiul de bolşevic vrea să cîştige simpatia deţinuţilor politici cu ajutorul banilor pe care să-i dea Statul. E aceeaşi tactică folosită de Iliescu pentru cîştigarea simpatiei revoluţionarilor. Tismăneanu pomeneşte şi de "disidenţi" care trebuie recompensaţi material, mă întreb dacă nu se consideră şi el printre aceştia (a publicat nişte critici contra lui Ceauşescu, dar după ce a plecat din România).

Diferenţa dintre revoluţionari şi deţinuţi politici e că deţinuţii politici au avut rezultate zero în lupta lor (aceia care au luptat, căci sînt şi mulţi deţinuţi politici care n-au luptat deloc, au ajuns în puşcărie fiindcă erau foşti moşieri sau demnitari ai regimurilor precomuniste, iar unii chiar au sprijinit PCR - vezi cazul PNL Tătărăscu).


Domnule Marius
Bunicul meu imi povestea despre lupta anticomunistilor in munti. Cei ce nu au fost ucisi pe los au fost bagati in puscarie, la fel si cei ce ii ajutau.
Daca va cred ca ,,detinutii politici au avut rezultate zero in lupta lor'' inseamna ca am fost mintit.
Ce raspuns imi dati domnule Mrarius?
Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Marius » Vin Ian 25, 2008 9:59 am

Ene Viorel scrie:Domnule Marius
Bunicul meu imi povestea despre lupta anticomunistilor in munti. Cei ce nu au fost ucisi pe los au fost bagati in puscarie, la fel si cei ce ii ajutau.
Daca va cred ca ,,detinutii politici au avut rezultate zero in lupta lor'' inseamna ca am fost mintit.
Ce raspuns imi dati domnule Mrarius?
Ene


Băgarea în puşcărie a fost singurul rezultat. Din punct de vedere al schimbărilor politice realizate în România rezultatul a fost zero. V-a spus altceva bunicul dv.?

Majoritatea deţinuţilor politici nu sînt luptătorii din munţi, ci persoane care au ocupat diferite funcţii în perioada interbelică sau antonesciană, sau care aveau avere multă, şi au fost băgaţi în puşcărie pentru tagma căreia îi parţineau, nu pentru că ar fi opus o rezistenţă reală regimului comunist. Unii dintre ei chiar au sprijinit comunismul - cazul PNL - Tătărăscu, aliat al comuniştilor la alegerile din 1946, a cărui conducere a fost aruncată apoi de comunişti în puşcărie.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Vin Ian 25, 2008 12:46 pm

Alaltăieri am văzut la OTV o transmisie de la Palatul Copiilor, unde nişte indivizi cu minţii de copii (probabil că asta a fost motivul pentru care au ales respectivul loc) făceau greva foamei, iar unii chiar şi a setei.
În primul rînd deplîng starea jalnică a naţiei române, care a ajuns la vorbele mele, după 18 ani de cînd le-am rostit, situaţie inadmisibilă pentru un stat ce se pretinde că ar fi de drept, care deşi se laudă că ar avea structuri şi instituţii, împinge unii oameni la disperare şi iată, chiar şi la această formă umilitoare de protest.
Trebuie să remarc însă că, din dialogul purtat, am constatat că respectivii protestatari nu erau, deşi se pretindeau că ar fi, revoluţionari.
Această latură a pus-o în evidenţă comunistul ce făcea pe reporterul, care prin cîteva întrebări le-a dat arama pe faţă.
Dacă nu ar fi fost adevărat, poate ar fi fost de cascadorii rîsului, dar aşa... mi se face greaţă şi realizez ce mare prost am putut fii cînd am început să lupt şi să îmi pun pielea şi familia în mare pericol, pentru binele, libertatea şi demnitatea unor asemenea vite.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde alin » Vin Ian 25, 2008 3:32 pm

consider foarte trista comparatia dintre luptatorii in munti si manifestantii din ultimele zile ale regimului Ceausescu.

'banditii' din munti nu ajungeau la puscarie pentru ca erau lichidati pe loc, iar cei care ajungeau erau condamnati la moarte.

referitor la lipsa de rezultate, mi se pare absurda comparatia.
rezultatatele de care pomeniti (caderea lui Ceausescu) au o cauza mai complexa, vad ca nici azi nu stim bine de ce am scapat de Ceausescu: din cauza lui Nica Leon, al securistilor perestroikisti, al KGBului, CIA, etc, etc..

nu pot sa nu observ o legatura intre genul acesta de concluzii (luptarii din munti nu au avut rezulatate) si circul cu certificate din ultimii 18 ani.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Revoluţionarii lugojeni care au făcut greva foamei, contesta

Mesajde Marius » Dum Feb 17, 2008 8:52 pm

Articol în ziarul lugojean "Redeşteptarea" din 14 februarie 2008: http://www.redesteptarea.ro/news.php?readmore=266

Revoluţionarii lugojeni care au făcut greva foamei, contestaţi de rivali

Autor: Dumitru Toma
Data: 14.02.08
Reprezentanţii Asociaţiei de Revoluţionari ”16- 21 Decembrie 1989”, Lojei de Onoare a Revoluţionarilor din Decembrie 1989, ziarului Revoluţionarul şi ai Institutului Revoluţiei Române au susţinut o conferinţă de presă în cadrul căreia au contestat pe cei patru revoluţionari ai Asociaţiei Luptătorilor Participanţilor şi Arestaţilor în Revoluţie Lugoj care s-au aflat în greva foamei în timpul protestelor de la Bucureşti şi Strasbourg din ultima lună. Reprezentanţii asociaţiilor au prezentat un grafic de la Serviciul de Ambulanţă al capitalei, cu nivelul glicemiei în zilele când au fost consultaţi şi afirmă că valorile existente certifică faptul că greviştii s-au hrănit în cele 25 de zile de protest.
Graficul, care prezintă starea a 95 de grevişti ai foamei care au protestat în capitală îi cuprinde şi pe cei patru lugojeni - Victor Stămurean, Nicolae Bălteanu, Gerhard Schlegl şi Valentin Standolariu. Valorile de glicemie prezentate de Serviciul de Ambulanţă al Municipiului Bucureşti sunt datate 13 şi 23 ianuarie, şi în plus 17 ianuarie, în cazul lui Victor Stămurean. Analizele celor patru se încadrează între 99 mg% şi 326 mg%, fapt care a stârnit mânia reprezentanţilor celorlalte foruri de revoluţionari din Lugoj, care afirmă că protestatarii s-au hrănit pe durata grevei foamei.
”Ne delimităm de aşa–zişii grevişti ai foamei, care fac un deserviciu adevăraţilor revoluţionari şi fac de fapt un joc politic. Opinia publică trebuie să înţeleagă că nu a fost o mişcare a adevăraţilor revoluţionari, ci o mişcare dirijată, cu un scop anume, de către preşedintele ţării. Ar fi fost de apreciat dacă ar fi făcut greva foamei, însă glicemia domnului Stămurean este într-o zi de 99, într-una de 174 şi în alta de 127, fapt ce înseamnă că a mâncat”, declara Vasile Covaci, reprezentantul Ligii de Onoare a Revoluţionarilor din Decembrie 1989.
Reprezentanţii Lojei de Onoare şi ai Asociaţiei “16 – 21 Decembrie 1989” spun că Legea 341/2007, care vizează eliberarea noilor certificate de revoluţionari, este una bună şi are rolul de a tria participanţii în revoluţie, urmând a fi recunoscuţi doar cei cu merite deosebite. ”În asociaţia noastră de la Lugoj avem doar 130 – 140 de membri şi avem depuse dosare doar pentru 110. S-au eliberat până în prezent 30 de certificate. În trei asociaţii de-ale lor sunt aproape 25.000 revoluţionari, făcuţi pe la metrou sau mai ştiu eu pe unde, în timp ce noi suntem 7.000 în toată ţara”, spunea Petrică Balint, preşedintele A.R. ”16-21 Decembrie 1989” Lugoj.

Ameninţaţi cu judecata

Victor Stămurean, preşedintele A.L.P.A.R Lugoj spune că graficele arătate de reprezentanţii Asociaţiei ”16 – 21 Decembrie 1989” sunt false, şi că preferă să nu comenteze acest caz decât în instanţă. ”Nu este singurul caz care s-a făcut la nivel naţional împotriva greviştilor foamei. S-au făcut liste fictive. Cele care sunt semnate individual sunt valabile. Nu comentez mai mult, iar instanţa îşi va spune cuvântul”, declara Victor Stămurean.


În articol se spune că şi reprezentanţii Institutului Revoluţiei au contestat greva foamei, dar ştiu că în 14 februarie, cînd a apărut articolul, la Institutul Revoluţiei se aflau încă grevişti ai foamei. Cred că e vorba doar de prezenţa la acea conferinţă de presă a lugojeanului Petrică Balint, membru în Colegiul Naţional al Institutului Revoluţiei, dar care nu reprezenta un punct de vedere al Institutului.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Revoluţionarii lugojeni care au făcut greva foamei, cont

Mesajde Ene Viorel » Lun Feb 18, 2008 3:20 pm

Marius scrie:Articol în ziarul lugojean "Redeşteptarea" din 14 februarie 2008: http://www.redesteptarea.ro/news.php?readmore=266

Revoluţionarii lugojeni care au făcut greva foamei, contestaţi de rivali

Autor: Dumitru Toma
Data: 14.02.08
Reprezentanţii Asociaţiei de Revoluţionari ”16- 21 Decembrie 1989”, Lojei de Onoare a Revoluţionarilor din Decembrie 1989, ziarului Revoluţionarul şi ai Institutului Revoluţiei Române au susţinut o conferinţă de presă în cadrul căreia au contestat pe cei patru revoluţionari ai Asociaţiei Luptătorilor Participanţilor şi Arestaţilor în Revoluţie Lugoj care s-au aflat în greva foamei în timpul protestelor de la Bucureşti şi Strasbourg din ultima lună. Reprezentanţii asociaţiilor au prezentat un grafic de la Serviciul de Ambulanţă al capitalei, cu nivelul glicemiei în zilele când au fost consultaţi şi afirmă că valorile existente certifică faptul că greviştii s-au hrănit în cele 25 de zile de protest.
Graficul, care prezintă starea a 95 de grevişti ai foamei care au protestat în capitală îi cuprinde şi pe cei patru lugojeni - Victor Stămurean, Nicolae Bălteanu, Gerhard Schlegl şi Valentin Standolariu. Valorile de glicemie prezentate de Serviciul de Ambulanţă al Municipiului Bucureşti sunt datate 13 şi 23 ianuarie, şi în plus 17 ianuarie, în cazul lui Victor Stămurean. Analizele celor patru se încadrează între 99 mg% şi 326 mg%, fapt care a stârnit mânia reprezentanţilor celorlalte foruri de revoluţionari din Lugoj, care afirmă că protestatarii s-au hrănit pe durata grevei foamei.
”Ne delimităm de aşa–zişii grevişti ai foamei, care fac un deserviciu adevăraţilor revoluţionari şi fac de fapt un joc politic. Opinia publică trebuie să înţeleagă că nu a fost o mişcare a adevăraţilor revoluţionari, ci o mişcare dirijată, cu un scop anume, de către preşedintele ţării. Ar fi fost de apreciat dacă ar fi făcut greva foamei, însă glicemia domnului Stămurean este într-o zi de 99, într-una de 174 şi în alta de 127, fapt ce înseamnă că a mâncat”, declara Vasile Covaci, reprezentantul Ligii de Onoare a Revoluţionarilor din Decembrie 1989.
Reprezentanţii Lojei de Onoare şi ai Asociaţiei “16 – 21 Decembrie 1989” spun că Legea 341/2007, care vizează eliberarea noilor certificate de revoluţionari, este una bună şi are rolul de a tria participanţii în revoluţie, urmând a fi recunoscuţi doar cei cu merite deosebite. ”În asociaţia noastră de la Lugoj avem doar 130 – 140 de membri şi avem depuse dosare doar pentru 110. S-au eliberat până în prezent 30 de certificate. În trei asociaţii de-ale lor sunt aproape 25.000 revoluţionari, făcuţi pe la metrou sau mai ştiu eu pe unde, în timp ce noi suntem 7.000 în toată ţara”, spunea Petrică Balint, preşedintele A.R. ”16-21 Decembrie 1989” Lugoj.

Ameninţaţi cu judecata

Victor Stămurean, preşedintele A.L.P.A.R Lugoj spune că graficele arătate de reprezentanţii Asociaţiei ”16 – 21 Decembrie 1989” sunt false, şi că preferă să nu comenteze acest caz decât în instanţă. ”Nu este singurul caz care s-a făcut la nivel naţional împotriva greviştilor foamei. S-au făcut liste fictive. Cele care sunt semnate individual sunt valabile. Nu comentez mai mult, iar instanţa îşi va spune cuvântul”, declara Victor Stămurean.


În articol se spune că şi reprezentanţii Institutului Revoluţiei au contestat greva foamei, dar ştiu că în 14 februarie, cînd a apărut articolul, la Institutul Revoluţiei se aflau încă grevişti ai foamei. Cred că e vorba doar de prezenţa la acea conferinţă de presă a lugojeanului Petrică Balint, membru în Colegiul Naţional al Institutului Revoluţiei, dar care nu reprezenta un punct de vedere al Institutului.


Domnule Marius
Cum puteti crede ca revolutionarii nu pot rezista in greva foamei 52 de zile.
Pai contestati recordul mondial ?
Imi este rusine ca l-am contestat pe ,,marele erou revolutionar T.M''.
Imi este rusine,deasemenea ca acet ,,mare erou al natiunii" ca l-am contestat ca victima a mineriadei.
EL, ALESUL NEAMULUI, TREBUIE SA NE CONDUCA SI MERITA UN LOC IN PARLAMENT.
Deasemanea ,alt erou al neamului gen.V. ,trebie sa conduca anchetele in dosarel revolutiei si mineriadelor.
ASA VETI FI LINISTIT DOMNULE MARIUS.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Revoluţionarii lugojeni care au făcut greva foamei, cont

Mesajde Marius » Lun Feb 18, 2008 5:01 pm

Ene Viorel scrie:Domnule Marius
Cum puteti crede ca revolutionarii nu pot rezista in greva foamei 52 de zile.
Pai contestati recordul mondial ?
Imi este rusine ca l-am contestat pe ,,marele erou revolutionar T.M''.
Imi este rusine,deasemenea ca acet ,,mare erou al natiunii" ca l-am contestat ca victima a mineriadei.
EL, ALESUL NEAMULUI, TREBUIE SA NE CONDUCA SI MERITA UN LOC IN PARLAMENT.
Deasemanea ,alt erou al neamului gen.V. ,trebie sa conduca anchetele in dosarel revolutiei si mineriadelor.
ASA VETI FI LINISTIT DOMNULE MARIUS.


Acest forum este pentru toate părerile legate de revoluţie, precum vedeţi am pus şi un articol împotriva greviştilor foamei. Despre Mărieş şi Voinea vă sugerez să deschideţi teme separate unde să scrieţi tot ce aveţi pe suflet, dacă se poate cu dovezi. Pînă acum dovada "Mărieş - impostor" citată de dv. e (1) că nu are certificat (dar tot dv. îi atacaţi pe cei cu certificate) şi că (2) s-a arătat într-o emisiune la OTV (pe care eu n-am văzut-o, dar ştiu că toţi cei care l-au contestat pe Iliescu au fost ţinta unor campanii de ponegrire). În schimb, inclusiv Nica Leon pe acest forum a spus că Mărieş a participat la revoluţie.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Feb 19, 2008 7:32 am

Uite domne buba, sa batem fierul cât este incins, pai nu?

Dl Mihoc afirma cum ca dl Leon l-ar fi vazut pe Maries activ in revolutie, eu nu l-am vazut, dar, daca nu l-am vazut eu nu inseamna ca pot contesta declaratia altui participant cu care s-a intersectat, ce vreau sa vorovesc?!

Asa se conteste unii pe alti de peste 18 ani, daca spre ex; dl Leon sau orcare alta figura care s-a bagat in fata camerelor, ce îi da cu eroismele in sus si in jos, daca nu m-a vazut imi contesta participarea, tot ce spun, declar in metru meu patrat este contestat, aici este problema domnilor, de fapt problema românilor, ptr ca este specific balcancilor sa se porcaiasca si laude, ca uite de-aia merg toate "bine" in Ro.

Eu personal nu consider pe Dinca sau Leon ori caramitru sau orcare alta figura remarcata via TV, super m,ediatizata, eu nu consider ca ar avea merite mai mari decât ceei de la baricada, ba chair si muncitori adusi in 22, aceea masa manipulata, fara de care Ceusescu si azi era la putere, puitea face mii de revolutii Mihaescu si Leon, ca tot in mecla o lua, fara a mai aduga ca;

daca se puneau securisti sa traga in noii, apere pe bune pe Ceusescu, sa nu cedeze, eu cred ca eram carne de tocat si aruncati in mare la rechini, s-a vazut la Timisoara dar eu am vazut in 21-22 Dec. Ar trebui sa se stie si recunoasca (avizi laudarosilor care se cred salvatori neamului)

Daca in 22 dec nu erau scosi muncitori din fabirici indreptati spre centru, nu reusea nici o lovitura de stat. Asa ca cu meritele unora si altora mai mari s-au mai mici sa o lasati mai moarta , ca mierlita a fost si ramâne.

Si inca ceva, ai participat la revolutie, ei si? Ti-ai facut datoria fata de tara, erai obligat sa te eliberezi de un sistem si conducator criminal, a fost in interesul fiecarui cetatean român sa se elibereze, asa ca mai lasati-o cu rivulutia si meritele ca deja pute rau de tot in jurul vostru a celor care va tot bateti cu caramida in piept, asta o spune unul care a fost nu activ ci fff activ din primele clipe , trecut gloantele pe la urechi. Eu nu am fost cu Iliescu ci cu Coposu, asa ca nu tine sa ma bagati in oala bolsevica pe care voi ati aduso la putere iar acum o belstemati.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Revoluţionarii lugojeni care au făcut greva foamei, cont

Mesajde Ene Viorel » Mar Feb 19, 2008 9:06 am

[quote="Marius"][quote="Ene Viorel"]Domnule Marius
Cum puteti crede ca revolutionarii nu pot rezista in greva foamei 52 de zile.
Pai contestati recordul mondial ?
Imi este rusine ca l-am contestat pe ,,marele erou revolutionar T.M''.
Imi este rusine,deasemenea ca acet ,,mare erou al natiunii" ca l-am contestat ca victima a mineriadei.
EL, ALESUL NEAMULUI, TREBUIE SA NE CONDUCA SI MERITA UN LOC IN PARLAMENT.
Deasemanea ,alt erou al neamului gen.V. ,trebie sa conduca anchetele in dosarel revolutiei si mineriadelor.
ASA VETI FI LINISTIT DOMNULE MARIUS.[/quote]

Acest forum este pentru toate părerile legate de revoluţie, precum vedeţi am pus şi un articol împotriva greviştilor foamei. Despre Mărieş şi Voinea vă sugerez să deschideţi teme separate unde să scrieţi tot ce aveţi pe suflet, dacă se poate cu dovezi. Pînă acum dovada "Mărieş - impostor" citată de dv. e (1) că nu are certificat (dar tot dv. îi atacaţi pe cei cu certificate) şi că (2) s-a arătat într-o emisiune la OTV (pe care eu n-am văzut-o, dar ştiu că toţi cei care l-au contestat pe Iliescu au fost ţinta unor campanii de ponegrire). În schimb, inclusiv Nica Leon pe acest forum a spus că Mărieş a participat la revoluţie.[/quote]

Domnule Marius
va rog sa aveti amabilitatea sa-mi indicati unde a facut Nica afirmatia ca Maries a fost vazut si cand(21-25 dec).
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Ene Viorel » Mar Feb 19, 2008 9:46 am

Octavian Mihaescu scrie:Uite domne buba, sa batem fierul cât este incins, pai nu?

Dl Mihoc afirma cum ca dl Leon l-ar fi vazut pe Maries activ in revolutie, eu nu l-am vazut, dar, daca nu l-am vazut eu nu inseamna ca pot contesta declaratia altui participant cu care s-a intersectat, ce vreau sa vorovesc?!

Asa se conteste unii pe alti de peste 18 ani, daca spre ex; dl Leon sau orcare alta figura care s-a bagat in fata camerelor, ce îi da cu eroismele in sus si in jos, daca nu m-a vazut imi contesta participarea, tot ce spun, declar in metru meu patrat este contestat, aici este problema domnilor, de fapt problema românilor, ptr ca este specific balcancilor sa se porcaiasca si laude, ca uite de-aia merg toate "bine" in Ro.

Eu personal nu consider pe Dinca sau Leon ori caramitru sau orcare alta figura remarcata via TV, super m,ediatizata, eu nu consider ca ar avea merite mai mari decât ceei de la baricada, ba chair si muncitori adusi in 22, aceea masa manipulata, fara de care Ceusescu si azi era la putere, puitea face mii de revolutii Mihaescu si Leon, ca tot in mecla o lua, fara a mai aduga ca;

daca se puneau securisti sa traga in noii, apere pe bune pe Ceusescu, sa nu cedeze, eu cred ca eram carne de tocat si aruncati in mare la rechini, s-a vazut la Timisoara dar eu am vazut in 21-22 Dec. Ar trebui sa se stie si recunoasca (avizi laudarosilor care se cred salvatori neamului)

Daca in 22 dec nu erau scosi muncitori din fabirici indreptati spre centru, nu reusea nici o lovitura de stat. Asa ca cu meritele unora si altora mai mari s-au mai mici sa o lasati mai moarta , ca mierlita a fost si ramâne.

Si inca ceva, ai participat la revolutie, ei si? Ti-ai facut datoria fata de tara, erai obligat sa te eliberezi de un sistem si conducator criminal, a fost in interesul fiecarui cetatean român sa se elibereze, asa ca mai lasati-o cu rivulutia si meritele ca deja pute rau de tot in jurul vostru a celor care va tot bateti cu caramida in piept, asta o spune unul care a fost nu activ ci fff activ din primele clipe , trecut gloantele pe la urechi. Eu nu am fost cu Iliescu ci cu Coposu, asa ca nu tine sa ma bagati in oala bolsevica pe care voi ati aduso la putere iar acum o belstemati.



Domnule Mihaescu

Asa cum v-am relatat in 1989 lucram la I.S.P.H.in proiectare.
In decembrie imi luam concediu de odihna si vindeam felicitari,productie proprie, la universitate si caminul artei.In perioada 17-20decembrie studentii de la arhitectura(care vindeau felicitari si ei)erau agitati si ingrijorati- uniaveau familia laTimisoara(studentii au pus pere-mere in plopi-ce spunea ceasusecu -cand o face plopul mere si rachita misunele...)Eram de partea lor si ne consultam.Indimineata zilei de 21 dec.,colegii mei de la I.S.P.H. se pregateau de mitingul lui ceausescu(nu se putea vinde nimic ..mitingul)Membrii de partid erau foarte activi.Nefiind membru de partid mereu scapam de stfel de actiuni- nu eram o persoana sigura...)Initial trebuiau sa se duca cu lozinci, pe urma fara lozinci,in final au plecat.In jurul orei 12.00 l-am vazut pe prietenul meu Mircea de la Electroaparataj inreptandu-se spre miting si agitat imi spunea ca de la partid(secretarul pe sectie)le-a spus sa strige ce vor chir si impotriva lui ceausescu.Am ramas stipefiat.Am urmarit mitingul de pe margine ca nu intrau acolo decat cei verificati si aveau fiecate puncte dinainte delimitate.
Cand s-a spart mitingul...sigur stiti ce s-a intamplat ca multi bucuresteni.
Am fost in zana baricadei inter pana a inceput macelul .Am scapat neimpuscat desi langa mine unii nu au scapat.Povestea mea este povestea a sute de oameni care am iesit pe strazi impotriva dictaturii si a comunismului ca asa am simtit si daca am scapat cu viata nu mai vrem nimic personal doar condamnarea criminalilor.
Pe 22 am intrat in C.C. pe un geam latera cu altii ca mine.Am stat pana la orele 19.00 dar am plecat vazind ce se intampla acolo.
Daca nu erau adusi muncitorii ne mai ere nimic de facut.
Pe acoperis si zonele sarategice erau oameni imbracati in combinezoane negre care daca deschideau foc automat ne omorau pe toti cum bine ati spus.
In mimentul cand Illiescu a declarat ca STRUCTURILR RAMAN PE LOC a fost clar ca neocomunistii au pus mana pe putere.
Sunt multe de spus dar adevarul este ca daca ceausescu nu ar fi fost tradat ar fi iesit macel.Tradatorii au tradat nu de dragul nostru ci pentru binele lor.
Nu m-am inscris in nici asociatie de revolutionari dar am prieteni si colegi revolutionari cu ,,patalama la mana'' care rad si imim repreoseaza ca am fost prost...Nu ii contrazic, dar nu vreau nimic material pentru mine de la revolutie.
Fiind victima represiunii din iunie 1990 am activat in acest domeniu formand o asociatie, singura de altfel cu acest profil.Ne dandu-se nimic nu s-au format ascociatii etc.Amanunte despre A.V.M.R. si lupta.. alta data ca plictisim pe domnii revolutionari si ma scot de pe forum.
Cu stima
Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Mar Feb 19, 2008 2:33 pm

Ia uite dle Ene, ce coincidenta, pai si eu am vândut felicitari in pasajul Univ, acum parca imiaduc aminte de o faza (sa râdem nitelusi), eu aveam Stomatologia unde vindeam grupa mare, în acel an daduse buzna un tip care seamna cu d-ta cel de azi, nu cumva d-ta mi-ai sterpelit in acel an clientii? Ptr ca in acel an la stomatologie am avut ceea mai proasta vânzare din toata istoria mea de comerciant (mos-gerila) socialisto-ceausist :lol:

Daca am gândi totii astfel, fara avea pretenti nerusinate, victimile ar fi fost recompenesate de mult, iar azi nu mai discutam de meriteleunuia sau altuia, in plus cred ca am fi fost si mai uniti, ca sopârla asta bolsevica cu certificat de rivulutionar, auzi ce tâmpenie au avut curaj inventa, nu avea nici o sansa sa dezbine.

Pai domne, aia intrati in CC au fost veniti dinspre baricada de la Inter, P-ta Romana, Hotel Bucuresti, dar nu acestia au intrat ci un Petre Roman care cica se plimba pe sub balcon, pesemne ca el era Romeo iar ceuseasca Julieta, pai cine vorbi in balcon? Mai sa fie, prea multi actori si fosti activisti dar si secursiti ce il periau pe Dascalescu. Multimea, de fapt straini sistemului a fost ulterior plasata lui Maziliu cariua s-a tras clapa. Coposu nu a fost lasat sa intre nici la CC nici la TVR, va dati seama ce insemna ca sa apara atunci Coposu, dadea ortu popi Iliescu cu toata sleata lui de bolsevici. Rolul acelei multimi care a intretinut haosul in CC, a dat posibilitate brukanilor si iliestilor sa se organizeze. Ce vreau sa spun;

aud adesea pe ceei intrati in CC cum ca ar fi mai luptatori decât ceei de la baricada ce nu au intrat in CC, ba contesta si rolul baricadei, sosiri multimii (muncitorimi), ptr a se erija in conducatori, initiatori revolutie, mai mare prostie nici ca se putea debita de catre acesti paranoici , când stiut este ca s-a intrat la presiunea strazi, a intrat cine a fost in acel moment la usa, toata piata nu putea intra in cladire. Tanase, Visarion, Leon, nu intrau in CC nici sa vorbeasca in balcon daca nu era multimea in piata, astfel ca rolul multimi a fost important ci nu a lui X sau Y, care asa cum stim habar nu aveau ce sa faca, se calcau, tipau ixterizati unul la celalalt, motiv ptr care nu m-am bagat. Ceei intrati acolo automat devenisera reprezentanti multimi, pai daca nu au fost capabili sa se impuna le-a smanglit Iliescu frisca, iar acu se vaita ca niste babe.

In asemena conditi nu se ofera certificate de revolutionar se recompenseaza doar victimile, iar de impus socio-politic se impun ceei care sunt si capabili, vrajesc masele cu lozinci, ca asta este politica, vând idei, fac afaceri, dar; participarea la revolutie nu da drept nimanui (execpetie fac doar bolsevici), aroga merite prin care sa profite. Numai bolsevici faceau parada de trecutul revolutionar, când îi aud pe astia ca tot îi da cu rivulutia si iarasi rivulutia, imi vine sa sparg monitorul sau tv-ul numai sa nu vad asemena enormitati. Eu nu stiu ce fel de anticomunisti sunt astia, ptr ca daca erau cu adevarat anticomunisti refuzau pune botul la vrajeala lui Iliescu (certificate). Am sa va povestesc o întâmplare adevarata, ca sa fie tacâmul complect.

In anul 1997 un fost camarad (urma sa fie investit de senilul Diaconescu ambasador) ma invita spre România ptr a participa la Sediu CDR (unde era si As 21 Dec), la niste discuti fiind vorba de niste actiuni socio-culturale pe care sa le facem in sprijinul alor noastri (CDR, asa credeam noii prosti), ptr ca pâna atunci pompasem lovele in ei. In fine, ajungem la granita, iar tipul in loc sa prezinte pasaportul românesc baga pe cel german, care cf legi de atunci trebuia platit viza de intrare. Granicerul (polisistul), i-a vorbit frumos, ba ia dat ideia in dorinta al ajuta sa nu plateasca viza daca detine si act românesc,, ei, dobitocul ce urma sa fie facut ambasador la insistentele lui Diaconescu, nici una nici douo, scoate certificatul de revolutionar si incepe sa tipe in granita ca un bezmetic,! Mi-a crapat obrazul de rusine, umplut de scârba ca cu un asemena tâmpit a reusit sa ma convinga merge cu el spre Ro. Tipul este titrat, a jucat un rol important in evenimente, activ in grup, dar uite ca o hârtie numita certificat la inebunit. Asa ceva nu credeam ca voi vedea in viata mea:

Va dati seama ce inseamna ca acestora sa li se ia certificatele? Pai daca astia mici sunt inebuniti dupa certificate si benefici minore, pai ce sa mai vb de mari macheri ,aiai dau in turbare!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Ene Viorel » Mar Feb 19, 2008 7:37 pm

Octavian Mihaescu scrie:Ia uite dle Ene, ce coincidenta, pai si eu am vândut felicitari in pasajul Univ, acum parca imiaduc aminte de o faza (sa râdem nitelusi), eu aveam Stomatologia unde vindeam grupa mare, în acel an daduse buzna un tip care seamna cu d-ta cel de azi, nu cumva d-ta mi-ai sterpelit in acel an clientii? Ptr ca in acel an la stomatologie am avut ceea mai proasta vânzare din toata istoria mea de comerciant (mos-gerila) socialisto-ceausist :lol:

Daca am gândi totii astfel, fara avea pretenti nerusinate, victimile ar fi fost recompenesate de mult, iar azi nu mai discutam de meriteleunuia sau altuia, in plus cred ca am fi fost si mai uniti, ca sopârla asta bolsevica cu certificat de rivulutionar, auzi ce tâmpenie au avut curaj inventa, nu avea nici o sansa sa dezbine.

Pai domne, aia intrati in CC au fost veniti dinspre baricada de la Inter, P-ta Romana, Hotel Bucuresti, dar nu acestia au intrat ci un Petre Roman care cica se plimba pe sub balcon, pesemne ca el era Romeo iar ceuseasca Julieta, pai cine vorbi in balcon? Mai sa fie, prea multi actori si fosti activisti dar si secursiti ce il periau pe Dascalescu. Multimea, de fapt straini sistemului a fost ulterior plasata lui Maziliu cariua s-a tras clapa. Coposu nu a fost lasat sa intre nici la CC nici la TVR, va dati seama ce insemna ca sa apara atunci Coposu, dadea ortu popi Iliescu cu toata sleata lui de bolsevici. Rolul acelei multimi care a intretinut haosul in CC, a dat posibilitate brukanilor si iliestilor sa se organizeze. Ce vreau sa spun;

aud adesea pe ceei intrati in CC cum ca ar fi mai luptatori decât ceei de la baricada ce nu au intrat in CC, ba contesta si rolul baricadei, sosiri multimii (muncitorimi), ptr a se erija in conducatori, initiatori revolutie, mai mare prostie nici ca se putea debita de catre acesti paranoici , când stiut este ca s-a intrat la presiunea strazi, a intrat cine a fost in acel moment la usa, toata piata nu putea intra in cladire. Tanase, Visarion, Leon, nu intrau in CC nici sa vorbeasca in balcon daca nu era multimea in piata, astfel ca rolul multimi a fost important ci nu a lui X sau Y, care asa cum stim habar nu aveau ce sa faca, se calcau, tipau ixterizati unul la celalalt, motiv ptr care nu m-am bagat. Ceei intrati acolo automat devenisera reprezentanti multimi, pai daca nu au fost capabili sa se impuna le-a smanglit Iliescu frisca, iar acu se vaita ca niste babe.

In asemena conditi nu se ofera certificate de revolutionar se recompenseaza doar victimile, iar de impus socio-politic se impun ceei care sunt si capabili, vrajesc masele cu lozinci, ca asta este politica, vând idei, fac afaceri, dar; participarea la revolutie nu da drept nimanui (execpetie fac doar bolsevici), aroga merite prin care sa profite. Numai bolsevici faceau parada de trecutul revolutionar, când îi aud pe astia ca tot îi da cu rivulutia si iarasi rivulutia, imi vine sa sparg monitorul sau tv-ul numai sa nu vad asemena enormitati. Eu nu stiu ce fel de anticomunisti sunt astia, ptr ca daca erau cu adevarat anticomunisti refuzau pune botul la vrajeala lui Iliescu (certificate). Am sa va povestesc o întâmplare adevarata, ca sa fie tacâmul complect.

In anul 1997 un fost camarad (urma sa fie investit de senilul Diaconescu ambasador) ma invita spre România ptr a participa la Sediu CDR (unde era si As 21 Dec), la niste discuti fiind vorba de niste actiuni socio-culturale pe care sa le facem in sprijinul alor noastri (CDR, asa credeam noii prosti), ptr ca pâna atunci pompasem lovele in ei. In fine, ajungem la granita, iar tipul in loc sa prezinte pasaportul românesc baga pe cel german, care cf legi de atunci trebuia platit viza de intrare. Granicerul (polisistul), i-a vorbit frumos, ba ia dat ideia in dorinta al ajuta sa nu plateasca viza daca detine si act românesc,, ei, dobitocul ce urma sa fie facut ambasador la insistentele lui Diaconescu, nici una nici douo, scoate certificatul de revolutionar si incepe sa tipe in granita ca un bezmetic,! Mi-a crapat obrazul de rusine, umplut de scârba ca cu un asemena tâmpit a reusit sa ma convinga merge cu el spre Ro. Tipul este titrat, a jucat un rol important in evenimente, activ in grup, dar uite ca o hârtie numita certificat la inebunit. Asa ceva nu credeam ca voi vedea in viata mea:

Va dati seama ce inseamna ca acestora sa li se ia certificatele? Pai daca astia mici sunt inebuniti dupa certificate si benefici minore, pai ce sa mai vb de mari macheri ,aiai dau in turbare!


Domule Mihaescu
Am inceput vanzarea de felicitari si martisoare din 18.02.2008.
Si astazi vand martisoare si nu imi este rusine. Nu imi vand constiinta si sufletul.
Vineri cand am avut conferinta de presa si am anuntat si actiunea referitoare la certificate ...un grup promaries a incercat sa ne atace in sediul nostre grupul era condus de Banucioiu..daram rezolvat situatia.Inceperea actiunii privind reducerea privilegiilor a provocat ,,adversitati'
Nu voi mai posta de acest site,voi coresponda pe varianta personala cu dumneavoastra.Separe ca avem multe de spus.
Cu stima Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

<<< Piata Universitatii 2009