Sectorul CIVES
 
 

Ion Iliescu si Nica Leon s-au porcăit la Parlament

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Ion Iliescu si Nica Leon s-au porcăit la Parlament

Mesajde Marius » Mar Feb 12, 2008 10:00 pm

Articol în "Ziua" http://www.ziua.net/news.php?data=2008-02-12&id=3388

Ion Iliescu si Nica Leon s-au porcait la Parlament

Fostul presedinte Ion Iliescu si revolutionarul Nica Leon au avut o altercatie in Parlament, la moment aniversar, si s-au jignit reciproc folosind inclusiv cuvinte care nu pot fi reproduse. Nu au lipsit "gratulari " gen "vierme", "animalule", "puslama", "criminalule".Nica Leon: "Auzi ba, in aia sa te duci tu, bai animalule! Ar trebui sa te @@@@@"Ion Iliescu: "Dati-l afara!"N.L.: ""Ba... un golan... sunt binefacatorul tau baaaa! Ti-am salvat viata..."I.I.: "Puslama a fost, puslama a ramas!"Schimbul de replici acide a avut loc la sedinta aniversara ocazionata de implinirea a 18 ani de la infiintarea CPUN care se desfasoara marti la Palatul Parlamentului.Potrivit NewsIn, Iliescu ar fi mers sa dea mana cu Leon, insa revolutionarul s-a infuriat, replicandu-i fostului presedinte ca el nu da mana cu criminalii. Leon insusi povesteste ca Iliescu i-a replicat si el cu o injuratura: "Du-te-n aia a ma-tii! ai fost si ai ramas un dobitoc. Esti o puslama!".Leon a povestit ulterior presei despre jignirile aduse de presedintele de onoare al PSD. "Cum sa vina sa dea mana cu mine un criminal? Daca vine sa ma injure pe mine! nu, el mi-a spus, neica, el m-a injurat, altfel, nu reactionam asa. Cine? Ion Iliescu", a declarat el. Revolutionarul a spus ca animozitatile sale cu Iliescu sunt vechi: "Eu i-am facut lui plangere penala inca din 1990. Probabil voia sa dea mana cu mine ca sa ma razgandesc, sa-mi retrag plangerea de la Procuratura. Intr-un stat de drept dupa 1100 de morti, n-ar fi trebuit sa stim cine e vinovat?".Ion Iliescu neaga insa ca l-ar fi injurat pe revolutionar si spune ca dimpotriva el a fost cel jignit: "Daca luati stenogramele CPUN-ului, veti vedea, avea aceleasi iesiri, acelasi comportament, asa ca tinem seama de imprejurarea data. El m-a jignit, eu nu pot sa-l injur. Asa e stilul lui".
A.VINTILA
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Mie Feb 13, 2008 12:40 am

Iată şi o altă relatare, în care se spune că revoluţionarul timişorean Lorin Fortuna, membru în Colegiul Naţional al Institutului Revoluţiei, i-a ţinut partea lui Nica: http://vs04.netstairs.ro/antena3tv/webr ... deoid=9701

Nădăjduiesc să avem pe forum o relatare chiar de la dl. Nica despre acest incident.

Oricum este bine că mass-media a popularizat incidentul, în ultima vreme Ion Iliescu, cu ajutorul Institutului Revoluţiei Române şi profitînd de miliardele pe care acest institut le primeşte de la buget, încerca să-şi consolideze reputaţia de "prim revoluţionar al ţării", era chiar momentul să se amintească că există revoluţionari care-l contestă, nu doar politicieni.

Îmi amintesc de o aniversare a revoluţiei de la Timişoara (nu mai ştiu exact anul), la care Iliescu venise invitat de asociaţia lui Lorin Fortuna. Eram în sala mare a Consiliului Judeţean Timiş, iar Iliescu a dat mîna cu mai mulţi şi se îndrepta şi către mine să dea mîna. M-am îndepărtat rapid ca să nu fiu silit să dau mîna cu el, dar n-am avut tupeul să fac scandal, nici nu ştiu dacă era vreo televiziune prin zonă să filmeze.
Dacă nu confund cu o altă vizită a lui Iliescu la Timişoara, Iliescu îşi lansase cu acel prilej cartea "Revoluţia română". Pe palierul Consiliului Judeţean, în zona din faţa sălii respective, biblioteca judeţeană organizase o expoziţie de cărţi despre revoluţia din 1989. Din expoziţia respectivă lipseau cărţile mele, deşi biblioteca judeţeană le avea, iar în Timişoara cărţile mele sînt bine cunoscute. Principala mea carte cu titlul "Falsificatorii istoriei" (reeditată şi sub titlul "Revoluţia din Timişoara şi falsificatorii istoriei") are poza lui Iliescu pe copertă şi organizatorii expoziţiei n-au vrut să-l indispună pe şeful expunînd asemenea cărţi.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Mie Feb 13, 2008 1:50 am

Adaug şi o relatare din "Cotidianul" de unde reiese că Lorin Fortuna, care face de altfel parte din conducerea Institutului Revoluţiei (numit acolo de Ion Iliescu), care a participat şi la şedinţa în care Iliescu a fost ales unanim preşedintele IRR, l-a acuzat pe fostul sef al statului ca „este asociat fara drept“ Institutului Revolutiei Romane, institutie „care utilizeaza logistica doar in scopurile urmarite de Ion Iliescu“: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1 ... a66def254e

Iliescu - „criminal“, Nica Leon, „puslama“
Lucian Gheorghiu
--------------------------------------------------------------------------------
Aparut in editia din 13 Februarie 2008
Sarbatorirea a 18 ani de formarea CPUN s-a lasat cu injuraturi.

Nica Leon a riscat o corectie fizica din partea sustinatorilor lui Iliescu

„Esti un vierme. Bai, esti un criminal“. „Dati-l afara! E o puslama!“. In aceasta atmosfera „tovaraseasca“ s-a desfasurat ieri, la Palatul Parlamentului, reuniunea dedicata aniversarii a 18 ani de la formarea Consiliului Provizoriu de Uniune Nationala (CPUN) - prima formula parlamentara postdecembrista.
O atmosfera care a semanat cu ce se intimpla in 1990 in Dealul Mitropoliei, doar ca de aceasta data au fost folosite mult mai multe cuvinte ce nu pot fi reproduse in ziar.

Principalii preopinenti, Ion Iliescu si Nica Leon. Dupa ce a intrat in sala, inaintea inceperii sedintei, Iliescu a facut un tur al participantilor la reuniune pentru a-i saluta si a da mina cu ei. Cind a ajuns in dreptul lui Nica Leon, fostul sef al statului a fost refuzat. Mai mult, fostul sef al statului a fost facut in fata „criminal“.

Iliescu n-a ramas fara replica si a spus ceva care l-a scos din minti pe Nica Leon. „Auzi, ba, in aia sa te duci tu, mai, animalule. Esti un vierme. Bai, esti un criminal! Am venit sa te ... in gura!“, s-a dezlantuit Leon. De partea cealalta, Iliescu urla: „Dati-l afara! E o puslama!“. Dialogul continua: „Ba, un golan. Eu sint binefacatorul tau, ma!

Ti-am salvat viata, mai, animalule!“. „Puslama a fost, puslama a ramas“, a concluzionat Iliescu.

Nu doar Nica Leon a fost ieri cosmarul liderului pesedist. Revolutionarul timisorean Lorin Fortuna a cerut ca Ion Iliescu sa nu mai prezideze sedinta CPUN. De asemenea, l-a acuzat pe fostul sef al statului ca „este asociat fara drept“ Institutului Revolutiei Romane, institutie „care utilizeaza logistica doar in scopurile urmarite de Ion Iliescu“.

In cele din urma, sedinta a fost prezidata de altcineva, iar Iliescu a reusit cu greu sa-si sustina referatul. El a deplins faptul ca „se reface atmosfera de la CPUN“ si la un moment dat a rabufnit: „Am suportat multe in sedintele CPUN (…). Sa terminam cu jignirile, macar acum sa avem mintea limpede“. Inainte ca lucrurile sa se linisteasca, Nica Leon era cit pe-aci sa fie evacuat din sala de doi bodyguarzi.

La finalul reuniunii, Iliescu a declarat ca atacul lui Nica Leon are la origine probleme mai vechi: „Imi inchipuiam ca, dupa 18 ani, s-a mai inzdravenit si el, dar se vede treaba ca ii lipseste ceva“.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Ene Viorel » Mie Feb 13, 2008 8:33 am

Marius scrie:Adaug şi o relatare din "Cotidianul" de unde reiese că Lorin Fortuna, care face de altfel parte din conducerea Institutului Revoluţiei (numit acolo de Ion Iliescu), care a participat şi la şedinţa în care Iliescu a fost ales unanim preşedintele IRR, l-a acuzat pe fostul sef al statului ca „este asociat fara drept“ Institutului Revolutiei Romane, institutie „care utilizeaza logistica doar in scopurile urmarite de Ion Iliescu“: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1 ... a66def254e

Iliescu - „criminal“, Nica Leon, „puslama“
Lucian Gheorghiu
--------------------------------------------------------------------------------
Aparut in editia din 13 Februarie 2008
Sarbatorirea a 18 ani de formarea CPUN s-a lasat cu injuraturi.

Nica Leon a riscat o corectie fizica din partea sustinatorilor lui Iliescu

„Esti un vierme. Bai, esti un criminal“. „Dati-l afara! E o puslama!“. In aceasta atmosfera „tovaraseasca“ s-a desfasurat ieri, la Palatul Parlamentului, reuniunea dedicata aniversarii a 18 ani de la formarea Consiliului Provizoriu de Uniune Nationala (CPUN) - prima formula parlamentara postdecembrista.
O atmosfera care a semanat cu ce se intimpla in 1990 in Dealul Mitropoliei, doar ca de aceasta data au fost folosite mult mai multe cuvinte ce nu pot fi reproduse in ziar.

Principalii preopinenti, Ion Iliescu si Nica Leon. Dupa ce a intrat in sala, inaintea inceperii sedintei, Iliescu a facut un tur al participantilor la reuniune pentru a-i saluta si a da mina cu ei. Cind a ajuns in dreptul lui Nica Leon, fostul sef al statului a fost refuzat. Mai mult, fostul sef al statului a fost facut in fata „criminal“.

Iliescu n-a ramas fara replica si a spus ceva care l-a scos din minti pe Nica Leon. „Auzi, ba, in aia sa te duci tu, mai, animalule. Esti un vierme. Bai, esti un criminal! Am venit sa te ... in gura!“, s-a dezlantuit Leon. De partea cealalta, Iliescu urla: „Dati-l afara! E o puslama!“. Dialogul continua: „Ba, un golan. Eu sint binefacatorul tau, ma!

Ti-am salvat viata, mai, animalule!“. „Puslama a fost, puslama a ramas“, a concluzionat Iliescu.

Nu doar Nica Leon a fost ieri cosmarul liderului pesedist. Revolutionarul timisorean Lorin Fortuna a cerut ca Ion Iliescu sa nu mai prezideze sedinta CPUN. De asemenea, l-a acuzat pe fostul sef al statului ca „este asociat fara drept“ Institutului Revolutiei Romane, institutie „care utilizeaza logistica doar in scopurile urmarite de Ion Iliescu“.

In cele din urma, sedinta a fost prezidata de altcineva, iar Iliescu a reusit cu greu sa-si sustina referatul. El a deplins faptul ca „se reface atmosfera de la CPUN“ si la un moment dat a rabufnit: „Am suportat multe in sedintele CPUN (…). Sa terminam cu jignirile, macar acum sa avem mintea limpede“. Inainte ca lucrurile sa se linisteasca, Nica Leon era cit pe-aci sa fie evacuat din sala de doi bodyguarzi.

La finalul reuniunii, Iliescu a declarat ca atacul lui Nica Leon are la origine probleme mai vechi: „Imi inchipuiam ca, dupa 18 ani, s-a mai inzdravenit si el, dar se vede treaba ca ii lipseste ceva“.



CALAUL SI VICTIMA

Ion Iliescu, cu ocazia represiunii din iunie1990, a ordonat si coordonat arestarea lui Nica Leon.
Nica era printre putinii contestatori ,,oficiali' ai tov. Iliescu.Nu l-a iertat si Nica a stat luni bune in puscarie nevinovat.Este adevarat ca Nica a dat statul in judecata si a castigat ceva bani dar bani...
Ion Iliescu este in libertate si nu raspunde pentru crimele din iunie 1990 el fiind ,,beneficiarul"greselilor(cica)ale ,,revolutionarului'' Dan Voinea.
Recent am cerut arestarea criminalului Iliescu ,pe baza probelor din dosarul mineriadei si Iacob sef sectie civila a declarat ca dosarele mineriadei sunt in continuare la generalul Voinea si acesta refuza sa predea dosarul.
In legislatia romana, recent (2007), U.E.si Decizia 610/20/06.2007 data de Curtea Constitutionala dosarul in care sunt inplicati civili si militari dosarul trece la proc.civil.
Voinea este mai presus de lege.
In dosarul Revolutiei Bucuresti 21 dec.1989 Voinea nu a gasit nici un vinovat.
Voinea ,omul lui Iliescu ajutat de asa zisa societate civila- G.D.S. Alianta Civica, maries, mint cu nerusinare si CRIMUNALII SUNT IN LIBERTATE.
RUSINE
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Nica Leon » Joi Feb 14, 2008 4:03 pm

Rautacios titlu ati ales dle Marius.
A spune calaului in fata ca este un criminal, care a mintit ca a fost la Revolutie, ca nu a avut nici o contributie la aceasta si ca el este de fapt cel care a condus contrarevolutie poate fi numita porcaiala?!
Eu cred ca am fost marinimos cu viermele si i-am oferit posibilitatea sa dovedeasca lumii si istoriei ca eu mint si ca tot ceea ce el a afirmat si a scris pe acest subiect a fost si este corect, conform cu adevarul istoric.
Cei care au avut suficienta minte au inteles acum ca numai ceea ce am spus eu este adevarat.
Tot atunci am oferit posibilitatea lingaului Scurtu sa dovedeasca justetea celor scrise de el in cartea despre Revolutie. Nu a facut decit sa afirme ca el are nu stiu ce aprobare de la cacademia romana. Elocvent, nu?

Din pacate, ca o dovada ca acest stat nu este liber si nici democrat, a fost cenzurarea totala a discursului meu, de cca. 15 minute, in care l-am desfiintat efectiv, cu argumente, pe criminalul comunist Iliescu Ion. Discursul fusese filmat si inregistrat de toate televiziunile si de ceilalti din presa, care s-au marginit sa reinstituie cenzura, aratind astfel cita ura au ei pentru idealurile Revolutiei si pentru terfelita Constitutie a Romaniei, art. 30 alin. 2 raportat la art. 1 alin 3 si 5.
Dar, pentru ca in aceasta lume nici o fapta buna nu ramine nepedepsita, nu pot sa ma supar.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ene Viorel » Joi Feb 14, 2008 8:19 pm

Ene Viorel scrie:
Marius scrie:Adaug şi o relatare din "Cotidianul" de unde reiese că Lorin Fortuna, care face de altfel parte din conducerea Institutului Revoluţiei (numit acolo de Ion Iliescu), care a participat şi la şedinţa în care Iliescu a fost ales unanim preşedintele IRR, l-a acuzat pe fostul sef al statului ca „este asociat fara drept“ Institutului Revolutiei Romane, institutie „care utilizeaza logistica doar in scopurile urmarite de Ion Iliescu“: http://www.cotidianul.ro/index.php?id=1 ... a66def254e

Iliescu - „criminal“, Nica Leon, „puslama“
Lucian Gheorghiu
--------------------------------------------------------------------------------
Aparut in editia din 13 Februarie 2008
Sarbatorirea a 18 ani de formarea CPUN s-a lasat cu injuraturi.

Nica Leon a riscat o corectie fizica din partea sustinatorilor lui Iliescu

„Esti un vierme. Bai, esti un criminal“. „Dati-l afara! E o puslama!“. In aceasta atmosfera „tovaraseasca“ s-a desfasurat ieri, la Palatul Parlamentului, reuniunea dedicata aniversarii a 18 ani de la formarea Consiliului Provizoriu de Uniune Nationala (CPUN) - prima formula parlamentara postdecembrista.
O atmosfera care a semanat cu ce se intimpla in 1990 in Dealul Mitropoliei, doar ca de aceasta data au fost folosite mult mai multe cuvinte ce nu pot fi reproduse in ziar.

Principalii preopinenti, Ion Iliescu si Nica Leon. Dupa ce a intrat in sala, inaintea inceperii sedintei, Iliescu a facut un tur al participantilor la reuniune pentru a-i saluta si a da mina cu ei. Cind a ajuns in dreptul lui Nica Leon, fostul sef al statului a fost refuzat. Mai mult, fostul sef al statului a fost facut in fata „criminal“.

Iliescu n-a ramas fara replica si a spus ceva care l-a scos din minti pe Nica Leon. „Auzi, ba, in aia sa te duci tu, mai, animalule. Esti un vierme. Bai, esti un criminal! Am venit sa te ... in gura!“, s-a dezlantuit Leon. De partea cealalta, Iliescu urla: „Dati-l afara! E o puslama!“. Dialogul continua: „Ba, un golan. Eu sint binefacatorul tau, ma!

Ti-am salvat viata, mai, animalule!“. „Puslama a fost, puslama a ramas“, a concluzionat Iliescu.

Nu doar Nica Leon a fost ieri cosmarul liderului pesedist. Revolutionarul timisorean Lorin Fortuna a cerut ca Ion Iliescu sa nu mai prezideze sedinta CPUN. De asemenea, l-a acuzat pe fostul sef al statului ca „este asociat fara drept“ Institutului Revolutiei Romane, institutie „care utilizeaza logistica doar in scopurile urmarite de Ion Iliescu“.

In cele din urma, sedinta a fost prezidata de altcineva, iar Iliescu a reusit cu greu sa-si sustina referatul. El a deplins faptul ca „se reface atmosfera de la CPUN“ si la un moment dat a rabufnit: „Am suportat multe in sedintele CPUN (…). Sa terminam cu jignirile, macar acum sa avem mintea limpede“. Inainte ca lucrurile sa se linisteasca, Nica Leon era cit pe-aci sa fie evacuat din sala de doi bodyguarzi.

La finalul reuniunii, Iliescu a declarat ca atacul lui Nica Leon are la origine probleme mai vechi: „Imi inchipuiam ca, dupa 18 ani, s-a mai inzdravenit si el, dar se vede treaba ca ii lipseste ceva“.



CALAUL SI VICTIMA

Ion Iliescu, cu ocazia represiunii din iunie1990, a ordonat si coordonat arestarea lui Nica Leon.
Nica era printre putinii contestatori ,,oficiali' ai tov. Iliescu.Nu l-a iertat si Nica a stat luni bune in puscarie nevinovat.Este adevarat ca Nica a dat statul in judecata si a castigat ceva bani dar bani...
Ion Iliescu este in libertate si nu raspunde pentru crimele din iunie 1990 el fiind ,,beneficiarul"greselilor(cica)ale ,,revolutionarului'' Dan Voinea.
Recent am cerut arestarea criminalului Iliescu ,pe baza probelor din dosarul mineriadei si Iacob sef sectie civila a declarat ca dosarele mineriadei sunt in continuare la generalul Voinea si acesta refuza sa predea dosarul.
In legislatia romana, recent (2007), U.E.si Decizia 610/20/06.2007 data de Curtea Constitutionala dosarul in care sunt inplicati civili si militari dosarul trece la proc.civil.
Voinea este mai presus de lege.
In dosarul Revolutiei Bucuresti 21 dec.1989 Voinea nu a gasit nici un vinovat.
Voinea ,omul lui Iliescu ajutat de asa zisa societate civila- G.D.S. Alianta Civica, maries, mint cu nerusinare si CRIMUNALII SUNT IN LIBERTATE.
RUSINE

Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Feb 15, 2008 11:21 am

Dl Nica Leon i-a tras lu Ilici o palma si in loc sa il doara pe bolsevic il ustura tot pe dl Leon. Am o nedumerire, dl Leon afirma cum ca ár fi salvat viata lui Iliescu in 22 Dec 89, nu a lasat a fi impuscat, intreb;

De ce? Eu stiu ca noii am strigat fara comunisti, iar Iliescu a plecat de la CC cu coada intre picioare, fiind huiduit. Si inca o intrebare ptr dl Leon;

In care grup a-ti fost dle Leon in CC, cel a lui Iliescu, Maziliu sau Verdet?

Pe Iliescu dvs l-ati fatat absolut totii ceei care ati fost in CC, noii ceei de afara (aflati in piata), masa de manevra cum ne catalogheaza dl Leon, am strigat fara comunisti, iar pe Iliescu l-am huiduit si stiti de ce? Datorita discursului sau bolsevizat care a iritat intreaga piata.

Daca dl Leon statea in banca dânsului si nu io tragea lui Ilici in ocarina, trecea neobservat asa ca o mai buna reflectare a prezentei dânsului nu putea fi decât sa se arunce la gâtul lui Ilici care a iesit inca odata spalat iar revolutionarii puslamale, derbedei, golani, bolnavi psihici peste care se arunca si reptilieni lu Fortuna. O a lata parte se va fi distrat si doar o mica, foarte mica parte va fi intels gestul dl Leon, dealtfel justificat, Iliescu merita din plin o astfel de atitudine, ptr ca si eu as refuza da mâna cu o asemean lichea bolsevica.

M-am uitat pe blogul lui Iliescu, va recomand sa urmariti comentariile, te doare mintea ce pot sutine tineri de azi.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mare e gradina ta Doamne!

Mesajde Nica Leon » Vin Feb 15, 2008 1:35 pm

Iar eu nu am crezut că în ea încap atît de mulţi cretini, tîmpiţi, nătărăi, jigodii şi fuduli.
Recunosc, în faţa Internetului, că nu am crezut că intenţia mea de demascare a minciunilor debitate pînă acum de criminalul comunist Iliescu Ilici Ion va putea fi atît de greu înţeleasă de unii analfabeţi ce au lătrat la lună.

Cum eu însă sînt doar un biet om, nu voi cuteza vreodată să întreb ce a avut Dumnezeu în intenţie atunci cînd a deschis porţile şi i-a lăsat liberi, dîndu-le numai chip de om.
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Lun Feb 18, 2008 12:24 pm, modificat 1 dată în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Marius » Vin Feb 15, 2008 4:09 pm

Nica Leon scrie:Rautacios titlu ati ales dle Marius.


Titlul provine de la articolul din ziarul "Ziua" pe care l-am şi reprodus la începutul aceastei teme.

Nica Leon scrie:Din pacate, ca o dovada ca acest stat nu este liber si nici democrat, a fost cenzurarea totala a discursului meu, de cca. 15 minute, in care l-am desfiintat efectiv, cu argumente, pe criminalul comunist Iliescu Ion. Discursul fusese filmat si inregistrat de toate televiziunile si de ceilalti din presa, care s-au marginit sa reinstituie cenzura.


Aveţi posibilitatea să spuneţi pe forumul ăsta ce anume a conţinut discursul acela. Încercaţi să-l obţineţi de la vreunul din reporterii care au fost acolo şi băgaţi-l pe youtube. Deasemenea, dacă relatările din presă pe care le-am reprodus sau altele despre acest incident conţin inexactităţi, puteţi (şi sînteţi chiar rugat) să le arătaţi.

Ar fi interesante şi nişte amănunte despre cum ziceţi că i-aţi salvat viaţa lui Iliescu în decembrie 1989.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Vin Feb 15, 2008 5:20 pm

Speram ca măcar pe acest site să nu fie colportate năroziile celor care au dezinformat poporul, cu ziarele şi televiziunile lor.
Dar, ce să-i faci, este mereu valabilă chestia aia cu facerea de bine la români.

Dacă ziariştii ar fi fost serioşi puteau publica ceea ce am spus, de fata cu toată lumea, dacă nu în ziare, măcar pe Net. Martor a fost şi dl.Lorin Fortuna.
Probabil că nu au făcut-o pentru că am încheiat spunînd că eu sînt fiu de dac şi nu am făcut Revoluţia pentru a veni iar la putere toţi ţiganii şi jidanii, spunîndu-le că în cazul în care vor mai încerca vreodată să pună gorilele pe mine nu voi întoarce obrazul, ci îi voi lovi de-o să le zboare căpăţîna.

Cînd a venit criminalul comunist Iliescu Ilici Ion în sediul c.c., rugîndu-mă să îl primesc în Sala de marmură, pentru că nu îl cunoşteam, dar flerul mi-a spus că este un duşman periculos pentru ceea ce vroiam să fac, l-am atenţionat pe el şi pe cei din gaşca lui ca nu cumva să îi pună dracul să vorbească ceva între ei fără să fie şi unul de-al meu prin preajmă. Mi-a promis că nu o vor face, însă în urma unui incident, cînd eu a trebuit să plec din zonă, pentru a liniştii atmosfera, la întoarcere am constatat că grupul respectiv dispăruse.
Am întrebat unde sînt şi mi s-a indicat o uşă masivă, pe unde intraseră.
Am încercat să intrăm peste ei dar o blocaseră cu un dulap metalic greu. Atunci le-am strigat să deschidă pentru că altfel vom deschide focul. Au dat dulapul la o parte şi în uşa a apărut criminalul-comunist Iliescu Ion, pe care l-am luat de gulere, întrebîndu-l ce au discutat şi de ce nu şi-au ţinut promisiunea.
A început să bîlbîie că nu au discutat nimic, ci că au intrat în încăperea respectivă pentru că era prea mare gălăgie.
În acel moment cîţiva colegi i-au pus tevile de la AKM în piept şi mi-au cerut să-i las să îi împuşte sau să îi aruncăm pe fereastră, de la etajul 2.
M-am opus replicînd că nu am făcut o Revoluţie pentru a răsturna un sistem împus de bestii care au împuşcat oameni fără judecată, pentru a veni în loc alţii ca ei. Am continuat arătînd că, dacă am face aşa străinii vor spune că sîntem un popor de bestii şi ne vom pierde orice credibilitate, spunîndu-lă că cel mai bine este să îi arestăm, ceea ce am şi făcut. I-am închis în camera nr. 226 rupîndu-le telefoanele, iar la uşă am pus doi tineri înarmaţi cărora le-am spus că în şi din cameră nu are voie să intre sau să iasă nimeni viu, pentru că dacă arestaţii pleacă de acolo praful se va alege de această ţară.
Am fost nevoit să plec la etajul 4, unde izbucnise un incendiu, iar la întoarcere am găsit uşa respectivă larg deschisă, mitralierele sprijinite de aceasta şi camera goală. Venise între timp gen. Militaru, care le spuseseră "bravilor" tineri gardieni că nu trebuie să-l ţină întemniţat pe preşedintele ţării şi că în cazul în care vor accepta să le dea drumul, cei doi vor fi angajaţi la guvern, la protocol, ceea ce s-a şi întîmplat.
După ce au ajuns la TVR s-au plîns pe post că tocmai au scăpat dintr-un complot, eveniment trecut cu vederea de vajnicii noştrii ziarişti şi istorici.
Ultima oară modificat de Nica Leon pe Lun Feb 18, 2008 12:30 pm, modificat de 2 ori în total.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Feb 15, 2008 10:28 pm

Aoleoo, pai eu credeam ca decretelul ala de pe blogul lui Ilici minte, este vb de unul Gheroghiu sa-u cum lo chema, care sutine ca dl Leon ar fi avut declarati antisemite urmând sa sesizeze consiliu nu stiu care, cica ala cu discriminarea, asa ca se pusa bine dl Leon si cu ovrei, care sigur îl vor beli.

Relatarea privind arestarea lui Ilici pare interesanta, ar trebui si dovedit ca asa a fost, personal ma indoiesc ca dl Leon sa fi actionat in acest sens in acel moment. Daca dl Leon a actionat atât de viteaz si constient merita gratulat, ceea ce nu va schimba si "simpatiile" noastre fata de zeusul revolutiei de rahat,

In rest, cred ca dl Leon ar trebui declarat academician, doctor,doctor iar noii totii ceilanti analfabeti, hai sichtir cu jignirile tale de mahala socialista
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Mare e gradina ta Doamne!

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Feb 15, 2008 11:08 pm

Nica Leon scrie:Iar eu nu am crezutcă în ia încap atît de mulţi cretini, tîmpiţi, nătărăi, jigodii şi fuduli.
Recunosc, în faţa Internetului, că nu am crezut că intenţia mea de demascare a minciunilor debitate pînă acum de criminalul comunist Iliescu Ilici Ion va putea fi atît de greu înţeleasă de unii analfabeţi ce au lătrat la lună.

Cum eu însă sînt doar un biet om, nu voi cuteza vreodată să întreb ce a avut Dumnezeu în intenţie atunci cînd a deschis porţile şi i-a lăsat liberi, dîndu-le numai chip de om.


ceea ce spui mai sus, asta esti chiar tu, ai dovedit din plin.

In rest ai facut un serviciu lui Iliescu si un deserviciu celor nedreptatiti numiti revolutionari. Asta tu nu poti tu intelge.

Daca erai cu adevarat asa de tare si mare cum ne obligi a te considera, reuseai impune, coaugla in jurul idei tale majoritatea luptatorilor din decembrie 89 si 1990. Nici acum nu sti profita de pe urma internetului care îti ofera gratuit ocazia sa te remarci si impui. Ai ratat o mare sansa istorica, care niciodata nu va mai apare pe ulita ta.

Singura sansa care ti-a ramas este sa fi consemnat pozitiv de istorie, sansa pe care observ ca o calci in picoare, o ratezi si pe asta,pacat de tine.

Eu îti mai spun ceva, gratiuit; daca esti un tip bine intentionat, sincer in tot ce faci, asculta acest sfat;

in acest moment ai mare nevoie de sutinerea noastra, te belesc astia cât de curând, atunci sa vad cine va protesta contra abuzurilor comise impotriva ta, ma tem ca nimeni. Aveai ocazia asigura spatele, ai ratato si dat cumuci in fasole când nu trebuia,asta este problema ta, ia seama
eu nu dau sfaturi decât pe lovele grele, tie le-am dat gratuit, macar ai bunul simt sa mai si taci când si cu cine trebuie.

Ai mare grija in acest an, multe necazuri vor veni pe capul tau!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde eu » Sâm Feb 16, 2008 12:06 am

Si iata cum tara arde de 18 ani iar noi nu mai sfarsim sa ne scuipam intre noi ... :twisted: :!: :?:

Felicitari domnule Leon ! Va admir !

Din pacate tara asta
romanica este populata 99.99% de victime... Si le place ! :evil:
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde dariusv » Sâm Feb 16, 2008 10:34 am

Nica Leon scrie:
I-am închis în camera nr. 226 rupndu-le telefoanele, iar la uşă am pus doi tineri înarmaţi cărora le-am spus că în şi din cameră nu are voie să intre sau să iasă nimeni viu, pentru că dacă arestaţii pleacă de acolo praful se va alege de această ţară.
Am fost nevoit să plec la etajul 4, unde izbucnise un incendiu, iar la întoarcere am găsit uşa respectivă larg deschisă, mitralierele sprijinite de aceasta şi camera goală. Venise între timp gen. Militaru, care le spuseseră "bravilor" tineri gardieni că nu trebuie să+l ţină întemniţat pe preşedintele ţării şi că în cazul în care vor accepta să le dea drumul, cei doi vor fi angajaţi la guvern, la protocol, ceea ce s-a şi întîmplat.


1. Ne puteti spune numele celor doi tineri, angajati la guvern la protocol?
2. Ma gandesc ca in CC aveati ceva planuri de viitor. Ne puteti spune care erau intentiile dumneavoastra?
dariusv
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 9:35 am

Mesajde Marius » Sâm Feb 16, 2008 12:56 pm

Nica Leon scrie:Speram ca măcar pe acest site să nu fie colportate năroziile celor care au dezinformat poporul, cu ziarele şi televiziunile lor


Acest sit este deschis tuturor părerilor şi relatărilor despre revoluţie. Vi s-a adus la cunoştiinţă unele reacţii din presă, aveţi posibilitatea să le corectaţi dacă sînt inexacte. Dv. vorbiţi de dezinformare la modul general, dar concret nu aţi indicat vreo dezinformare ci doar faptul că nu s-a prezentat integral discursul dv. Dacă presa a spus ceva neadevărat despre acel incident spuneţi acum, concret, ce anume e neadevărat. Dacă abia peste un an veţi dezminţi o relatare de presă nu veţi avea aceeaşi credibilitate.

Subscriu la cererea lui dariusv de a ne spune numele celor care rămăseseră să-l păzească pe Iliescu. În cartea "Revoluţie şi reformă" Iliescu pretinde că FSN-ul său era "unanim recunoscut", ceea ce eu am calificat ca dezinformare (vezi viewtopic.php?t=88), deşi nu ştiam nimic despre incidentul relatat de Nica.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Următorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009