Sectorul CIVES
 
 

Un nou text al domnului Dumitru Dinca

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Marius » Sâm Mar 22, 2008 11:46 am

Prin 1990 cred că a existat un Partid Democrat înscris în registrul partidelor politice, care s-a desfiinţat cînd s-a schimbat legea şi s-a ridicat numărul de membri necesari unei formaţiuni politice. Nu ştiam că Dincă a fost membru al acelui partid.

Ringhilescu spune că Dincă i-a furat acel partid democrat, dar nu ştiu dacă are dreptate. De ce spune abia acum? Eu acum aud prima oară de acest Ringhilescu, despre Dincă am auzit încă din 1990.

Toată acţiunea asta prin care se vrea interzicerea participării la alegeri a PDL e dubioasă. Nu-ţi place de PDL, convinge lumea să nu-l voteze, dar nu umbla cu chichiţe avocăţeşti ca să îi opreşti să participe la alegeri, ceea ce înseamnă de fapt a răpi poporului român una din opţiunile electorale posibile.

Argumentele sînt trase de păr, vorbeşte de "antepronunţare", dar numai judecătorilor le e interzis să se antepronunţe, părţile din proces au tot dreptul să se antepronunţe unde vor ele. Apoi, cu noua denumire PDL nu mai există nici o confuzie nici cu vechiul Partid Democrat care fusese radiat, nici cu fostul Partidul Liber Democrat al domnului Nica, care ar trebui să se bucure că Partudul Liberal Democrat a fost absorbit de PDL, deci orice posibilă confuzie e de domeniul trecutului.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Nica Leon » Mar Mar 25, 2008 12:21 pm

Marius scrie:Prin 1990 cred că a existat un Partid Democrat înscris în registrul partidelor politice, care s-a desfiinţat cînd s-a schimbat legea şi s-a ridicat numărul de membri necesari unei formaţiuni politice. Nu ştiam că Dincă a fost membru al acelui partid.


Din respect pentru adevăr şi pentru cei care vor scrie, probabil, în viitor, istoria acestor vremuri căcăcioase, voi spune că Partidul Democrat a fost al doilea partid născut în România, în anul 1989. Pentru că prin sediul C.C. se dusese vestea că eu înfiinţasem deja Partidul Liber Democrat, un grup de tineri, printre care se afla şi Viorel Rînghilescu, au înfiinţat în ziua de 26 12 1989, în fostul cabinet nr. 1, acest partid, în care se înscrisese şi D. Dincă.
Apoi itoria este lungă şi nu am timp să o povestesc.

Marius scrie:Ringhilescu spune că Dincă i-a furat acel partid democrat, dar nu ştiu dacă are dreptate. De ce spune abia acum? Eu acum aud prima oară de acest Ringhilescu, despre Dincă am auzit încă din 1990.


Pînă la Rînghilescu au mai spus-o şi alţii, din respect pentru istorie şi adevăr, dar cine a vrut să scrie despre această temă sensibilă, care ar fi dovedit existenţa unor planuri ce aveau ca finalitate distrugerea şi împărţirea ţării şi jefuirea populaţiei.
Apoi Rînghilescu a fost gonit în Olanda, de unde s-a reîntors pentru a clarifica acest episod necunoscut multora. O fi rău ceea ce face sau îi deranjează pe cei care nu cunosc adevăratele feţe ale lui Dincă?

Marius scrie:Toată acţiunea asta prin care se vrea interzicerea participării la alegeri a PDL e dubioasă. Nu-ţi place de PDL, convinge lumea să nu-l voteze, dar nu umbla cu chichiţe avocăţeşti ca să îi opreşti să participe la alegeri, ceea ce înseamnă de fapt a răpi poporului român una din opţiunile electorale posibile.


Acţiunea este menită să prezinte românilor adevărul, pe care ei însă îl duspreţuiesc de moarte. Cine ar vrea acum să interzică participarea la bîlciul numit alegeri a comuniştilor, aflaţi şi la cîrma P.D.L., în această ţară subjugată şi jefuită de comuniştii votaţi de nătărăi, în mod "liber"?
Dacă aş avea pe cine poate că aş convinge-o, dar din nou este chestia aia cu mintes şi cu bunul simţ, ce sînt sublime deşi lipsesc cu desăvîrşire.
Nici prin gînd nu mi-a trecut să răpesc posibilitatea tembelilor de a-şi aminti iarăşi de mintea cea de pe urmă. În privinţa răpirii mă gîndesc numai la vorba aia înţeleaptă care spune "ce face prostul cu mîna lui,... dă mare durere de cap şi foarte multe regrete"
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009