Sectorul CIVES
 
 

Dizidenţi arestaţi în noaptea Revoluţiei

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Re: Remember

Mesajde Nica Leon » Joi Noi 06, 2008 6:22 pm

Ioan DRIMUS scrie:Cand afirma, in 1990, ca ne trebuie 20 de ani ca sa ne revenim, Brucan stia foarte bine ce spune, nu ?

M.S.Gorbaciov: Bine ca ati reusit totusi sa evitati desfasurarea unor astfel de evenimente cum sînt cele care au avut loc în Germania Democratica si în România.
PROFETII ?


Domnule, ati incurcat borcanele. Brucan a spus cu totul altceva, care era de fapt o prostie, care va fi pe deplin dovedita peste un an, cind se vor implini cei 20.
Brucan a sps ceea ce a spus pentru a nu spune eu ceea ce era de spus, in care termenul ar fi fost cel real, adica trei generatii.

Din cele spuse de Gorbi ar fi trebuit sa intelegeti ca in Romania eu si citiva ca mine le-am luat-o inainte, dupa care a intervenit prostimea si a stricat totul, cum poate ati remarcat deja.

Ioan DRIMUS scrie:
A.Lilov: Cum va imaginati, o vor recunoaste si în România? Îl am în vedere, înainte de toate, pe Ion Iliescu?

M.S.Gorbaciov: Da, el ocupa acum o pozitie calculata si pregateste o colaborare foarte constructiva. Dar cred ca nu e cazul sa afisam foarte mult potrivirea si coincidenta punctelor noastre de vedere.>>>

Aprilie 1996 – Invitat la Bucuresti sa parafeze tratatul cu Romania, ministrului Afacerilor Externe rus, Evgheni Primakov, i se comunica faptul ca Romania s-a razgandit in ultimul moment si doreste sa includa in tratat condamnarea Pactului Ribbentrop-Molotov. Primakov a respins categoric dorinta Bucurestiului.


De Iliescu vorbeau doar pentru ca fusese lansata ideea si numele lui la ordinul lui Ceausescu<

Cit despre "Da, el ocupa acum o pozitie calculata si pregateste o ..." asculta ce a pregatit la adresa:
http://www.youtube.com/watch?v=WF06Ojoy ... re=related

fiind sprijinit pentru dezastrul pregatit de milioanele de cretinoizi, care acum o duc rau si nici nu stiu ce sa faca, dar mereu isi dau cu presupusul, pentru ca, nu-i asa, fiind fuduli ce sa faca si bietii de ei...


Ministrul Ivanov fiind un om destept, spre deosebire de gloata aleasa de aici, nu putea sa accepte inca o condamnare, dupa cea facuta de deputatii Sovietului Suprem, la sfirsitul anului 1989, ocazie cind l-a declarat ca fiind nul.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Dan Petrescu

Mesajde Emil Sangeorzan » Joi Feb 25, 2010 6:15 pm

Pentru o repunere în context, necesară multor amnezici ai zilelor noastre !

Radio Europa Liberă - Monica Lovinescu despre Dan Petrescu şi dizidenţa română :

http://www.trilulilu.ro/celllfish/5b18c376d02163
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009