Sectorul CIVES
 
 

Dizidenţi arestaţi în noaptea Revoluţiei

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Re: Discreditarea strategică a dizidenţilor ?

Mesajde Ioan DRIMUS » Mar Mai 20, 2008 4:46 pm

......(ca de-aia functiona unitatea 0110 desfiintata instantaneu de catre cei care au pus mana pe putere in decembrie 1989) si de cozile de topor ale acestora din Romania.
.......impiedicati, ... de 'noua' putere instalata in decembrie 1989, sa se puna in fruntea maselor sau sa ocupe posturi cheie.
......in anul 1985, cand Gorbaciov a ajuns la putere in URSS, am fost contactat si invitat de catre unul din complotistii KGB-isti (cei care au preluat puterea in Romania) sa ma alaturi lor. In vara anului 1986, acelasi complotist KGB-ist, fara sa ma previna, m-a pus in contact cu doi spioni rusi care m-au invitat sa vizitez URSS. Imediat am fost arestat de securisti si amenintat astfel: "Sa nu indraznesti sa te faci port drapelul tradatorilor KGB-isti si evreiesti din tara asta ca tandari te facem". In zilele de 21 si 22 decembrie 1989 am fost amenintat sa nu ies pe strada si sa ma revolt pentru ca, citez: "permanent se afla un glont pe teava special pentru tine". In zorii zilei de 23 decembrie 1989 m-am aflat la Petrosani si am fost impiedicat sa devin liderul minerilor (mai tarziu am aflat, chiar de la Magureanu ca el a fost cel care a tras sforile sa nu ma "asez in fruntea minerilor pentru ca i-ai fi dirijat impotriva noastra")
C. Dobre


Interesanta marturie; aceasta sta in sprijinul ideii ca inlaturarea lui Ceausescu o noua etapa si intrarea intr-era programata cu multi ani inainte de caderea acestuia; Pot sa confirm si eu ca inca din 1986 l-am auzit pe directorul firmei la care lucram ca Iliescu era pregatit sa-l inlocuiasca pe Ceausescu. Am fost surprins de aceasta declaratie dar si mai surprins cand s-a realizat.
Deci este foarte probabil ca lucratura de preparare a "revolutiei" sa fi durat mai multi ani.

Nu mai vorbesc de dezinformarea practicata de acesl post de radio, si din nou ma refer la cazul meu si la greva minerilor din Valea Jiului 1977: pe mine m-a declarat mort; ....... au dat crezare si au publicat un interviu cu un ungur, Hossu Istvan, despre greva din Valea Jiului - ungur pe care eu l-am cautat, gasit in New York si care in timpul unei convorbiri tele fonice cu mine a demonstrat ca habar nu avea cum arat eu si ceea ce s-a intamplat in Valea Jiului. Dupa acea convorbire cu acel ungur am descoperit ca acesta scrisese si o carte despre greva din Valea Jiului, numita "Tara mea, inchisoarea" ........ ca el ar fi suferit enorm in Romania inainte de a se refugia in Occident: era nevoit sa bea cafea adusa din Ungaria pentru ca se ferea de nechezolul romanesc sa nu fie otravit, era urmarit mereu de o "masina neagra" etc etc) - carte care prin bunavointa dlui Dennis Deletant a fost introdusa in bibliotecile de la Universitatea din Londra (London University).
Interesanta metoda cu publicarea cartii de dizident metoda care se pare ca a fos practicata ca momeala pentru a manipula dizidentii romani din strainatate.
....Poate ca ar fi interesant de facut o paralela intre acest dizident ungur si alti dizidenti pentru care s-a dovedit ca au facut joc dublu; un astfel de caz a fost dat recent publicitatii; vezi articolul: http://www.cotidianul.ro/adjunctul_lui_ ... 41613.html

.....Eu însumi sunt destul de sceptic în privinţa ipotezelor acestor conspiraţii externe. Mai cu seamă că era clişeul lui Ceauşescu, pe care îl scotea cu orice ocazie pentru a evita să vadă lucrurile aşa cum erau (adică deloc măgulitoare pentru domnia sa).

Stim despre Ceausescu ca suferea de paranoia dar cred ca el mai era si foarte bine informat. "Adevarul este ca "agenturi straine" cam ucreaza in toata lumea si nu vad de ce nu ar fi lucrat si in Romania.

...... Dar că aceştia au fost chiar dizidenţii regimului comunist, mi se pare a face prea mare onoare serviciilor secrete


Pe vremuri circula vorba ca in interiorul PCR "tovarasii se mananca intre ei"; altfel spus era si pe atunci o lupta interna pentru a promova si pentru a se ajunge la posturi si demnitati importante; Deci exista o mare probabilitate ca unii dintre tovarasi sa fi jucat joc dublu si in paralel cu activitatea de supus sa se fi dedat si la ceva activitati de complotisti. Este plina istoria cercurilor de putere de astfel de exemple.

şi a discredita în acelaşi timp lupta (susţinută sau nu din exterior) a celor care au riscat totuşi ceva înfruntând regimul, în ţară fiind.


Nu cred ca prin faptul ca ar fi existat si complotisti din interiorul PCR sau a serviciilor secrete activitatea dizidentilor care si-au riscat viata ar fi discreditata; dimptriva, cinste lor!
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Disidenta- nuante si indoieli

Mesajde Ioan Rosca » Mar Mai 20, 2008 8:55 pm

In legatura cu disidentii "de frunte" din Romania s-au exprimat aici mai multe indoieli sau propuneri de nuantare.
1 Daca nu cumva un anume disident X facea ce facea cu voie de la stapinire, ca sa se spuna ca exista bruma de democratie- sau chiar ca agent provocator
2 Daca nu cumva disidentul Y se stia bine sustinut din exterior si a riscat cu probabilitate de represalii micsorata ( fata de altii)
3 Daca disidentul Z a facut intr-adevar opozitie anticomunista de substanta sau si-a exprimat doar o opinie oarecare, care supara regimul doar colateral, marginal: ca nu trebuie darimata o anume biserica, ca nu trebuie trimis in provincie un anume poet
4 Daca U nu a inceput "disidenta" cind a aflat (banuit) ca regimul comunist va fi rasturnat etc
5 Daca V nu a "acoperit" fiecare text "curajos" cu alte cinci texte de tamiiere a regimului
etc
Eu am propus un criteriu de partajare a adevaratilor rezistenti - cei care au facut ceva efectiv contra regimului inainte de 1989, care doreau rasturnarea sistemului si care s-au implicat consistent in lupta de eliberare, dupa 1989. Imi apare in continuare nefiresc sa creditezi pe cineva, care nu a facut NIMIC de 18 ani impotriva oligarhiei securicomuniste ramase la putere- cu o autentica atitudine anticomunista

Cit priveste "personalitatile" opozante- ele sint in genere fructele mediatizarii. Faptele oamenilor conteaza mult mai putin decit propaganda care ii scoate in fata atentiei publice. Eroii autentici ai luptei anticomuniste din Romania comunista sint in general necunoscuti sau putin cunoscuti. in locul lor, luminile rampei mediatice ne baga pe git obsesiv personaje ca Mariana Botez, Ana Blandiana, Plesu etc.
Cine discuta astazi despre necunoscutii perpetuu - ca Roventiu (
(http://www.procesulcomunismului.com/new ... day=30.htm sau
http://www.qmagazine.ro/modules/article ... .php?a=690), Bugan (http://www.procesulcomunismului.com/mar ... lt.asp.htm) si atitia altii...

Mi se pare de o mie de ori mai relevant ca Roventiu a fost aresatat intre 1990 si 1999 decit orice arestare din dimineata de 22 decembrie.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Disidenta- nuante si indoieli

Mesajde Ioan DRIMUS » Mie Mai 21, 2008 7:11 am

Impresionant; acesti dizidenti prsange au avut in ei sange de luptator si spiritul jertfei de sine.

Ioan Rosca scrie:In legatura cu disidentii "de frunte" din Romania s-au exprimat aici mai multe indoieli sau propuneri de nuantare.
1 Daca nu cumva un anume disident X facea ce facea cu voie de la stapinire, ca sa se spuna ca exista bruma de democratie- sau chiar ca agent provocator
2 Daca nu cumva disidentul Y se stia bine sustinut din exterior si a riscat cu probabilitate de represalii micsorata ( fata de altii)
3 Daca disidentul Z a facut intr-adevar opozitie anticomunista de substanta sau si-a exprimat doar o opinie oarecare, care supara regimul doar colateral, marginal: ca nu trebuie darimata o anume biserica, ca nu trebuie trimis in provincie un anume poet
4 Daca U nu a inceput "disidenta" cind a aflat (banuit) ca regimul comunist va fi rasturnat etc
5 Daca V nu a "acoperit" fiecare text "curajos" cu alte cinci texte de tamiiere a regimului
etc
Eu am propus un criteriu de partajare a adevaratilor rezistenti - cei care au facut ceva efectiv contra regimului inainte de 1989, care doreau rasturnarea sistemului si care s-au implicat consistent in lupta de eliberare, dupa 1989. Imi apare in continuare nefiresc sa creditezi pe cineva, care nu a facut NIMIC de 18 ani impotriva oligarhiei securicomuniste ramase la putere- cu o autentica atitudine anticomunista

Cit priveste "personalitatile" opozante- ele sint in genere fructele mediatizarii. Faptele oamenilor conteaza mult mai putin decit propaganda care ii scoate in fata atentiei publice. Eroii autentici ai luptei anticomuniste din Romania comunista sint in general necunoscuti sau putin cunoscuti. in locul lor, luminile rampei mediatice ne baga pe git obsesiv personaje ca Mariana Botez, Ana Blandiana, Plesu etc.
Cine discuta astazi despre necunoscutii perpetuu - ca Roventiu (
(http://www.procesulcomunismului.com/new ... day=30.htm sau
http://www.qmagazine.ro/modules/article ... .php?a=690), Bugan (http://www.procesulcomunismului.com/mar ... lt.asp.htm) si atitia altii...

Mi se pare de o mie de ori mai relevant ca Roventiu a fost aresatat intre 1990 si 1999 decit orice arestare din dimineata de 22 decembrie.

Ioan Rosca
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta

Re: Paul Goma

Mesajde C. Dobre » Mie Mai 21, 2008 10:15 pm

Dle Sangeorzan,

Cred ca sunteti de acord cu mine ca dl Paul Goma reprezinta reperul nostru moral, central si unic in materie de lupta anticomunista de-a lungul intregii perioade a comunismului din Romania dar si dupa decembrie 1989 si pana in ziua de azi: a facut puscarie grea bolsevico/stalinista, a avut domiciliu obligatorie, a fost interogat si batut crunt de catre securisti, a avut domiciliul permanent supravegheat, a trimis materiale anticomuniste ptr a fi publicate in Occident, a scris celebrul Apel Goma pentru Drepturile Omului la care au aderat mii de simpatizanti, a fost fortat sa paraseasca Romania in anul 1977, i s-a retras cetatenia romana, a continuat si in exil lupta apriga impotriva comunismului din Romania, dupa 'revolutie' si pana in prezent a continuat sa lupte cu aceeasi indarjire impotriva neo-bolsevico-comunismului din Romania si ca drept 'rasplata' i s-a pus pecetea de antisemit, i s-au dat cartile la topit, a fost izolat, ignorat si mult mai grav mai toti oponentii comunismului, reali dar in special cei fabricati in lumina reflectoarelor mediatice, plus revolutionarii, la fel, reali sau pretinsi refuza sa i-a atitudine publica fata de 'cazul Goma'.
Dle Sangeorzan, in postarea trecuta v-am adresat doua intrebari cu referire la dl Goma la care nu mi-ati raspuns. Le repet:
1) cati dintre cei citati in lista Dvs, dle Sangeorzan, au manifestat impotriva situatiei de azi si de ieri a lui Paul Goma?
2) CINE SI CATI DINTRE CEI CITATI PE LISTA DVS SI CHIAR REVOLUTIONARI DECEMBRISTI S-AU REVOLTAT PUBLIC CAND LUI PAUL GOMA I-A FOST RETRAS STATUTUL DE "CETATEAN DE ONOARE" AL MUNICIPIULUI TIMISOARA?

Cu stima,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Re: Paul Goma

Mesajde Marius » Mie Mai 21, 2008 10:21 pm

C. Dobre scrie:2) CINE SI CATI DINTRE CEI CITATI PE LISTA DVS SI CHIAR REVOLUTIONARI DECEMBRISTI S-AU REVOLTAT PUBLIC CAND LUI PAUL GOMA I-A FOST RETRAS STATUTUL DE "CETATEAN DE ONOARE" AL MUNICIPIULUI TIMISOARA?


Domnule Dobre, de unde ştiţi că lui Paul Goma i s-a retras statutul de cetăţean de onoare al Timişorii? Eu am auzit doar cînd i s-a acordat acest statut.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Paul Goma

Mesajde Octavian Mihaescu » Joi Mai 22, 2008 1:55 am

C. Dobre scrie:Dle Sangeorzan,

Cred ca sunteti de acord cu mine ca dl Paul Goma reprezinta reperul nostru moral, central si unic in materie de lupta anticomunista de-a lungul intregii perioade a comunismului din Romania dar si dupa decembrie 1989 si pana in ziua de azi: a facut puscarie grea bolsevico/stalinista, a avut domiciliu obligatorie, a fost interogat si batut crunt de catre securisti, a avut domiciliul permanent supravegheat, a trimis materiale anticomuniste ptr a fi publicate in Occident, a scris celebrul Apel Goma pentru Drepturile Omului la care au aderat mii de simpatizanti, a fost fortat sa paraseasca Romania in anul 1977, i s-a retras cetatenia romana, a continuat si in exil lupta apriga impotriva comunismului din Romania, dupa 'revolutie' si pana in prezent a continuat sa lupte cu aceeasi indarjire impotriva neo-bolsevico-comunismului din Romania si ca drept 'rasplata' i s-a pus pecetea de antisemit, i s-au dat cartile la topit, a fost izolat, ignorat si mult mai grav mai toti oponentii comunismului, reali dar in special cei fabricati in lumina reflectoarelor mediatice, plus revolutionarii, la fel, reali sau pretinsi refuza sa i-a atitudine publica fata de 'cazul Goma'.
Dle Sangeorzan, in postarea trecuta v-am adresat doua intrebari cu referire la dl Goma la care nu mi-ati raspuns. Le repet:
1) cati dintre cei citati in lista Dvs, dle Sangeorzan, au manifestat impotriva situatiei de azi si de ieri a lui Paul Goma?
2) CINE SI CATI DINTRE CEI CITATI PE LISTA DVS SI CHIAR REVOLUTIONARI DECEMBRISTI S-AU REVOLTAT PUBLIC CAND LUI PAUL GOMA I-A FOST RETRAS STATUTUL DE "CETATEAN DE ONOARE" AL MUNICIPIULUI TIMISOARA?

Cu stima,
C. Dobre


Ha, ha, dle Dobre, iarasi mal aud pe mine sa moara rivulutionari de oftica, pai eu sunt unul care am luat atitdinde (vezi siturile revistei), dar si unul care nu are patlama si nici pe listele cu dizidenti nu voi fi vreodata, sunt sigur pe cele a bolsevicilor, ca vb dl Goma, uite, de-aia si, mai stiu sigur;
ca si d-ta ai luat

De fapt; Ciuhnadu vroia sa faca si el o miscare electorala, dar îi dadu pârcioasa de Rodica peste bot de baga capul in papusoi, acest Ciuahandu groparul PNTCD.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Raspuns dlui Mioc despre Paul Goma Paul Goma

Mesajde C. Dobre » Joi Mai 22, 2008 4:02 am

Dle Marius Mioc,

Cititi, va rog:

http://paulgoma.free.fr//paulgoma_pdf/p ... intreg.pdf

vezi paginile 154, 157 si 158.

Pe acelasi subiect va recomand si link-ul:

http://paulgoma.free.fr/paulgoma_pdf/pd ... SORENI.pdf

Daca dupa citerea scrierilor pe link-urile de mai sus mai aveti vre-o indoiala va rog sa sa-mi indicati Dvs daca pe site-ul Primariei Timisoara Paul Goma este afisat ca fiind "Cetatean de Onoare".

Daca eu am avut dreptate, ar fi interesant punctul Dvs de vedere privind lipsa oricarui protest public din partea disidentilor si/sau revolutionarilor anticomunisti timisoreni vis-a-vis de retragerea titlului de "Cetatean de Onoare" lui Paul Goma. Sper ca Dvs sa fi-ti al doilea forumist, dupa dl Octavian Mihaiescu, care sa ma onoreze cu un raspuns fie si pentru faptul ca sunteti timisorean, si vorba dlui Goma "tot Banatul este fruncea".

Cu stima,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Raspuns d-lui Dobre

Mesajde Marius » Joi Mai 22, 2008 2:15 pm

C. Dobre scrie:Dle Marius Mioc,

Cititi, va rog:

http://paulgoma.free.fr//paulgoma_pdf/p ... intreg.pdf

vezi paginile 154, 157 si 158.


Nu funcţionează acest linc la mine, dar am găsit pe situl lui Goma Jurnalul lui din 2007, unde nu se spune că atribuirea titlului de cetăţean de onoare a fost anulată, ci că au existat proteste împotriva acestei hotărîri, că la un moment dat textul hotărîrii a dispărut de pe situl Primăriei Timişoara iar apoi a apărut iar.

C. Dobre scrie:Pe acelasi subiect va recomand si link-ul:

http://paulgoma.free.fr/paulgoma_pdf/pd ... SORENI.pdf

Daca dupa citerea scrierilor pe link-urile de mai sus mai aveti vre-o indoiala va rog sa sa-mi indicati Dvs daca pe site-ul Primariei Timisoara Paul Goma este afisat ca fiind "Cetatean de Onoare".


Şi acest al doilea linc nu arată decît că Comunitatea evreilor şi ambasada Israelului a protestat faţă de hotărîrea Consiliului Local Timişoara. E dreptul lor să protesteze, sîntem ţară democratică. Faptul că au protestat nu înseamnă însă că hotărîrea a fost anulată.
Pe situl Primăriei Timişoara nu găsesc vreo listă cu cetăţenii de onoare, pentru a putea verifica dacă Goma apare sau nu pe listă. Hotărîrea prin care i s-a atribuit lui Goma titlul de cetăţean de onoare se poate vedea la http://www.primariatm.ro/hcl.php?unid=0 ... 6C003C61D4

Arătaţi-mi vreo altă hotărîre a Consiliului Local prin care atribuirea titlului a fost retrasă.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Paul Goma

Mesajde C. Dobre » Vin Mai 23, 2008 12:37 am

Dle Mioc,

Intr-adevar, in jurnalul anului 2007 a dlui Paul Goma este scris ca la un moment dat textul hotararii pentru conferirea titlului de onoare a disparut dar s-a mentinut textul propunerii (vezi pagina 156, la data de Joi 8 martie 2008, unde Goma a scris: "Ieri V. Stan m-a alertat:site-ul primariei Timisoara a sters Hotararea de a-mi conferi titlul de cetatean de onoare. L-am intrebat pe D. Boncea. Pana acum nu a raspuns. A raspuns: ca nu a fost sters. Textul Propunerii: nu, textul hotararii: da." Tot Goma a scris ceva mai tarziu, in acelasi jurnal 2007, ca a aparut textul hotararii pe site-ul primariei Timisoara.
Am fost si eu pe site-ul primariei Timisoara si am vazut cu ochii mei ca hotararea cu pricina se afla pe site-ul primariei.
Totusi, asa cum ati semnalat si Dvs nu exista o lista actualizata cu cetatenii de onoare ai Timisoarei.
Luand in considerare disparitia temporara a hotararii de pe site-ul primariei dar si lipsa unei liste actualizate cu cetatenii de onoare, in mod justificat suspiciunile raman cu privire la faptul daca dl Goma mai este sau nu cetatean de onoare al Timisoarei. As putea face si o supozitie: nu cumva printr-o hotarare interna/secreta dlui Goma i s-a retras titlul de cetatean de onoare?
Onest, sunt derutat, nu stiu ce sa mai cred. Evident, m-as bucura mult daca in fapt nu i s-a retras titlul de cetatean de onoare dlui Paul Goma.

Cu salutari,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Rapel

Mesajde Emil Sangeorzan » Vin Mai 23, 2008 7:48 pm

Stimaţi colegi,

Amintesc tuturor participanţilor la acest forum că subiectul topicului de faţă sunt dizidenţii arestaţi în timpul Revoluţiei. Or Paul Goma nu putea face parte din această categorie, pentru simplul motiv că nu se afla în ţară la acel moment.

Cei care doresc să discute cazul Paul Goma şi mişcarea Goma, îi invit să deschidă eventual un topic pe acest subiect.

Revin cu această ocazie asupra rugăminţii formulate anterior, tuturor celor care deţin informaţii referitoare la arestarea unor dizidenţi de către forţele de represiune ale regimului Ceauşescu (securitate, miliţie, gărzi patriotice etc.) de la declanşarea Revoluţiei până la fuga lui Ceauşescu, de a le posta pe acest topic pentru a putea completa lista celor arestaţi. Repet că nu este vorba de toţi cei arestaţi (majoritatea fiind manifestanţii de pe străzi, din Timişoara, Bucureşti şi alte oraşe), ci doar a dizidenţilor faţă de care regimul comunist avea motive să se teamă mai mult decât de ceilalţi protestatari.

Vă mulţumesc tuturor anticipat !

Emil Sângeorzan,
Timişoara
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Re: Pseudo-disidenti

Mesajde C. Dobre » Vin Mai 23, 2008 9:39 pm

Ioan Rosca a scris:

[quote]De ce am lasa EL (si actualul Raport Tismaneanu - nota mea) sa ne falsifice istoria, retroactiv, dupa ce ne-a deturnat si lupta pentru libertate manipulindu-ne in directia unor falsi conducatori de osti?
Pseudo-rezistenta mistifica, deturneaza, compromite cauza eliberarii.
Asa ca eu propun o alta lista, cu disidentii care au infirmat prezumtia de opozitie anticomunista - prin ceea ce au facut dupa 1990. Si voi prezenta un material bogat in sprijinul alcatuirii ei. Printre altele- voi documenta maniera in care a fost alcatuit GDS si au fost promovati din occident "opozantii" de catifea de catre cercuri suspecte de cu totul alte interese, decit apararea victimelor comunismului.[quote]

Eu cred ca mult mai interesanta va fi lista dlui Ioan Rosca decat cea propusa de dl Sangeorzan. Sper ca dl Ioan Rosca isi va onora promisiunea cu lista pseudo-disidentilor.

Cu stima,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Mesajde alin » Vin Mai 23, 2008 10:53 pm

cred ca de fapt lista asta cu disidentii demonstreaza satisfacator cateva lucruri care pot limpezi discutia:

1. majoritatea disidentilor erau suficient de bine izolati si supravegheati, dar in (cvasi) totalitatea lor nu au participat la nimic de care sa fim la curent inainte de 22.12 orele 12-13.00

- daca au facut ceva, inainte de fuga lui Ceausescu, aveau toate motivele sa povesteasca, iar daca nu o fac inseamna ca nu tebuie sa aflam (ce ??)

2. Nu pare ca regimului ii era asa de frica de aceasta lista, de vreme ce a trecut la arestarea lor abia in ultima clipa, deci se considera ori ca masurile de izolare/supraveghere luate deja sunt suficiente, ori ca situatia nu era asa de grava (Ceausescu plecase in Iran pe 19.12, desi la Timisoara mii de oameni erau pe strazi); regimul cunostea destul de bine pe acesti disidenti si ce aveau ei de gand deci.

3. In contrast, mai curand ii era frica regimului de cei necunoscuti, fara dosar de urmarire, care au iesit pe strazi sfidand regimul, acestia erau in afara planului lor, sau reprezentau in orice caz o necunoscuta mai mare decat disidentii.

4. acum despre profilul listei, cum remarca si dl Rosca, traseul lor de dupa 22.12 spune totul:

-cu mici exceptii au participat la preluarea puterii si au acceptat FSN si pe securistii cosmetizati ca un 'dat' al constructiei Romaniei post-Ceausescu.

-rezulta ca in mare parte au obtinut ceea ce doreau si s-au multumit mai mult sau mai putin cu ce li s-a oferit.

-au fost tolerati, sprijiniti, folositi, inrolati de FSN/securisti tocmai pentru ca erau "siguri" si nu prezentau pericol de defectiune, erau deci previzibili.

exemplu: in 90/91 periculos era regele Mihai sau Culianu (amandoi in afara RO si cumva mai greu de controlat), nu Campeanu, Doina Cornea, Mazilu, Ratiu.
dupa putin timp unul este asasinat nu se stie nici azi cum, celalat (regele) este treptat sanitizat si adus in parametri, pentru a fi in cele din urma expus ca trofeu de vanatoare la chermezele oficiale securiste.

DECI:
nimeni de pe lista nu a reprezentat un pericol major nici pentru Ceausescu, nici pentru securistii care l-au dat jos
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Emil Sangeorzan » Vin Mai 23, 2008 10:54 pm

Stimate Domnule Dobre,

Şi totuşi nu cred că putem vorbi de persoanele din lista de mai sus ca de nişte pseudo-dizidenţi (cu excepţia poate a celor şase). Aceştia au fost, aceştia i-am avut ! Desigur, există întotdeauna motive să ne îndoim de autenticitatea statutului de dizident, dar cred că nimeni nu poate contesta că şi-au pus viaţa în pericol în acea perioadă pentru a spune ceea ce astăzi este o evidenţă pentru oricine, dar care atunci cerea un enorm curaj pentru a fi spus public.

În altă ordine de idei, pentru postarea citatelor, daţi "Quote" la inceput (tasta de sus, de lângă "Code"), copiaţi textul, iar când aţi încheiat citatul apăsaţi din nou pe "Quote" (aceeaşi tastă) şi va fi introdus automat "End quote" (adică cu bară oblică înainte de "quote"). Altfel nu iese citatul ! Altă metodă mai uşoară este de a vă duce, înainte de a posta, direct la pasajul cu pricina şi a folosi tasta din dreapta sus pentru a prelua textul, după care eliminaţi ceea ce nu este pertinent pentru motivul citatului. În fine, mai puteţi deschide citatul, prin tasta "Quote", faceţi "Copy" din pasajul cu pricina şi apoi Paste în mesajul dvoastră, după care tastaţi din nou "Quote", ceea ce va închide citatul.
Pentru a verifica dacă operaţiunea a avut succes, daţi Previzualizare înainte de a trimite mesajul. Altfel, o dată trimis, nu mai poate fi modificat.

Cu stimă,
Emil Sângeorzan
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde Emil Sangeorzan » Vin Mai 23, 2008 11:00 pm

Stimate Domnule Alin,

Da, întradevăr, remarca dvoastră este corectă. Ceauşescu se ştia prea sigur de sine şi de puterea sa nelimitată ca să se teamă cu adevărat de puţinii dizidenţi care îi aveam. Motiv pentru care s-a mulţumit să-i pună doar sub supravegherea Securităţii. Până în momentul în care a simţit că i se zdruncină serios statuia de dictator. Dar era atunci prea târziu !

Cu stimă,
Emil Sângeorzan
Emil Sangeorzan
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Mar 09, 2006 4:48 pm
Localitate: Timisoara

Mesajde alin » Vin Mai 23, 2008 11:11 pm

Chestiunea care mi se pare importanta aici este ca securistii avusesera suficient timp sa proceseseze informatii despre acesti oameni.
fieca ca facusera puscarie (ca Filipescu, de 2 ori) fie ca fusesera de nenumarate ori interogati, cercetati (Doinea Cornea) fie ca faceau parte din sistem (Mazilu, Iliescu..)

toate aceste dosare ii faceau pe acesti disidenti 'demni' de lista d-voastra:

am auzit de ei si dupa caderea lui Ceausescu si auzim si acum (datorita d-voastra) tocmai pentru ca au fost 'promovati' pentru scena circului democratic de dupa 90;
erau toti buni de ceva: unii de presedinti, altii de opozitie, altii de elita civica, principalul era ca erau toti cu dosarul complet.

aceasta capacitate a lor (listei) de a evolua in parametrii de comfort securist i-a facut viabili pentru ultimii 18 ani.

de asta istoria ultimilor 18 ani a curs asa de lin, precum Ozana...
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009