Sectorul CIVES
 
 

Grupul "Mansarda"

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Nica Leon » Sâm Noi 29, 2008 11:27 am

C. Dobre scrie:Marius a scris:

Am impresia că şi dl. Mihăescu e atins de sindromul Nica Leon




V-as ramine, poate, indatorat, daca mi-ati putea explica care este "sindromul" la care faceti referire, avind in vedere ca nu eu am inventat zicala "adevarul supara cel mai tare" sau pe cea cu birna din ochiul tau pe care nu poti sa-l vezi niciodata.
Sa fie oare vina mea ca unii au idei preconcepute si, de prea multe ori, carente grave de cunoastere?

In ceea ce priveste grupul de la nu stiul ce mansarda pot sa garantez ca nici unul dintre cei foarte putini care au pregatit si declansat Revolutia romana, in urma careia aveti libertatea sa va dati cu presupusul si pe acest site, nu avea nici cea mai vaga cunostinta despre existenta pretinsului grup.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Libertate de exprimare ?

Mesajde Nica Leon » Sâm Noi 29, 2008 12:16 pm

Marius scrie:
C. Dobre scrie:Apelurile la buna cuviinta si la un limbaj civilizat din partea administratorului acestui site combinate cu avertismente si chiar actiuni de excludere la adresa celor care nu se conformeaza nu cred ca ar diminua cu nimic nivelul si valoarea discutiilor privind adevarul pe care-l dorim.


Dacă era să-i excludem pe cei cu limbaj necivilizat, Octavian Mihăescu era de mult exclus pentru insulte adresate lui Nica Leon, iar Nica Leon pentru insulte adresate tuturor. Pe acest sit nu s-au practicat excluderi şi nici cenzură. Tema forumului nostru este revoluţia din 1989 iar realitatea este că revoluţia nu a fost făcută numai de gentlemani care au studiat în prealabil "Codul manierelor elegante".


Domnule Marius,
Comentariul dvs. este o dovada ca nu esti un inchistat si nu esti un veritatil revolutionar si pentru ca ai mintea formata de sistemul comunist care te-a marcat decisiv si care acum te tradeaza. Un om liber si democrat nu ar fi scris niciodata “Dacă era să-i excludem pe cei cu limbaj necivilizat,… de morti numai de bine.., iar Nica Leon pentru insulte adresate tuturor.”
Ti-ai pus vreodata intrebarea daca nu cumva am dreptate in ceea ce spun, pentru ca daca ar fi sa judecam dupa fapte aceste confirma tot ceea ce am spus eu.
Ai mai scris: ” Tema forumului nostru este revoluţia din 1989 iar realitatea este că revoluţia nu a fost făcută numai de gentlemani care au studiat în prealabil "Codul manierelor elegante" – dar nici de gogomani, din moment ce am rasturnat un system aclamat atunci cind nu era efectiv lins in tuhasul sau murder de zeci de milioane de neispraviti si care, acum dupa ce le-am daruit libertate, isi permite sa filozofeze.
Stiu bine ca adevarul supara tare, dar nu este vina mea nici ca dvs. Nu va uitati in oglinda pentru a va vedea birna din ochii mult prea fixi, care refuza sa vada realitatea si nici nu am fost eu primul care am repetat inteleptele si adevaratele vorbe ale Maresalului Ion Antonescu, care constata ingratitudinea acestui popor.
Dar nu va faceti probleme pentru ca eu as putea oricind sa va ignor total si pentru ca mi-am facut datoria, pe care spre deosebire de familiile dvs. – ce va rezervasera umili- statutul de oameni noi, mereata realizare a epocii de aur, mi-am asumat-o liber si constient si, acum vorba aia cu maurul care si-a facut datoria…
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Sâm Noi 29, 2008 12:38 pm

Ioan DRIMUS scrie:
Emil Sangeorzan scrie:Stimate Domnule Mihăescu,
...... că, spre deosebire de ceilalţi participanţi la forum, nu v-aţi simţit "ofensat" de tonul oarecum tranşant al Dlui Mioc. Sau poate sunteţi şi dvoastră călit, cum sunt mulţi dintre cei care au avut "onoarea" să dialogheze cu Nica Leon : după o rafală de invective de-a dânsului, devenim cu toţii imuni în faţa vreunui alt fel de adresare mai aspră.


Domnule Snageorzan
Daca la mine faceti referire in aprecierea de mai sus tin sa va aduc la cunostinta ca va inselati. Sunt obisnuit si cu invective gen Nica Leon; am o experienta de viata chiar foarte bogata; am avut contact cu oameni de toate felurile. Nu limbajul colorat ma deranjeaza; ma deranjeaza atacu la persoana care in mod curios vine atunci cand se incearca abordarea unor teme sensibile; mi se pare suspect; in mare masura este scuzabila prudenta celor care traiesc in tara in abordarea frontala a unor astfel de subiecte; stiu ca inca este periculos sa sapi in anumite zone. Dar de ce atacul la persoana ? Aceasta poate fi inerpretat ca o tactica de a torpila dezbaterea subiectului. Asta ma deranjeaza.


D-le Drimus, numai cei cu musca pe caciula pot fi suparati pe constatarile mele obiective, pe care unii natarai le considera a fi invective.
Ca nu raspund unora pe care ii consider a avea prea mari probleme la mansarda nu este vina mea, ci a lor, pentru ca eu stiu ca de morti... numai de bine.
Vedeti dvs. unii analisti din strainatate, personalitati a vietii politice si culturale formate pe meleaguri neatinse de hidra comunista nu au fost deloc deranjati de spusele mele ci au fost contrariati de transpunerea in realitate a acestora, fapt care a uimit o lume intreaga, acesta fiind si motivul pentru care au scris despre subsemnatul fara a mentiona fel de fel de frustari ale cine stie carul netot ce viseaza sindromuri...
Dar, vedeti dvs. eu nu pot sa cer omului ce n-are, tocmai din acest motiv le-am daruit libertate, nu pentru a imi multumi ci pentru a le da posibilitatea sa devina oameni si cetateni liberi si nu sa ramina etern la stadiul de vite incaltate sau, ma rog, oameni ai muncii cum erau numiti si cum se comlaceau in epoca de "aur" pe care eu o numeam de cacat atunci.
Ca cei care fac astfel de afirmatii nu sint inca maturi o dovedeste si faptul ca eu pot fi orice, dar nu si o mironosita ori vreun natarau, cum au fost din pacate prea multi din cei cu veleitati de fosti detinuti politici. Infruntarea si punerea la punct si la locul sau de criminal a vomei numita Iliescu Ion speram sa fi fost mai mult decit edificatoare si lamuritoare.
Daca as fi fost un prost complexat credeti dvs. ca as fi rasturnat vreodata infernalul mecanism al dictaturii comuniste?
Stiu ca multi din cei care isi dau cu presupusul despre lucruri pe care nici macar nu le banuiesc si nu au nicidecum capacitatea sa le patrunda intelesurile, in loc sa incerce sa imi dovedeasca, mie si cititorilor sitului, ca altfel ar fi fost, nu sint capabili nici macar sa raspunda concret la ceea ce am intrebat eu direct.
Cu toate acestea, persista si continua sa scrie prostii, pe care eu nu o data le-am demascat, ceea ce le-a produs furia.
Ca asa este o intareste si faptul ca mie nu mi-a fost preschimbat certificatul de revolutionar, act daruit cu generozitate atitor infractori care nu pot dovedi niciodata ca eu nu as fi facut Revolutia romana, fara acordul si participarea lor.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Nica Leon » Sâm Noi 29, 2008 1:03 pm

Marius scrie: Şi din declaraţia lui Negară eu constat lipsa unei instigări străine în ceea ce priveşte acţiunile sale şi ale lui Ioan Alexandru din 21 decembrie 1989. Ioan Alexandru nici nu era hotărît să acţioneze, a fost convins pînă la urmă nu de agenturile străine ci de propria-i conştiinţă, de credinţa că Dumnezeu va ajuta la răsturnarea lui Ceauşescu şi de evenimentele din Timişoara care-l făcuseră şi pe Negară (adaug eu, pe mulţi alţii care aveau o nemulţumire latentă faţă de Ceauşescu) să considere că "acum ori niciodată" e momentul de acţionat.


L-am cunoscut personal pe Ion Alexandru, cu care in 1990 am fost in acelas compartiment de la Bucuresti la Sighet, de fata fiind si Pavel Suian, Iftene Pop s.a., dar marturisesc ca acesta nu mi-a povestit absolut nimic despre participarea sa la Revolutie, iar eu nu l-am vazut pe 21 sau 22 Decembrie 1989 prin preajma.
Despre Ion Radoi am relatat deja si nici acesta nu a pretins vreodata, in prezenta mea, cel putin, ca nu stiu ce grup si o asa zisa proclamatie ar fi avut vreun rol in declansarea sau in influentarea Revolutiei romane, asa cum nici ceea ce sustin unii, tot fara argumente credibile, ca ar fi influentat, de la Iasi, rasturnarea dictaturii - criminale.
Oricum, eu desfid pe oricine sustine contrariul, fara a prezenta argumente credibile.
Apropo, am vazut o parte din filmele cu discursul bestiei din 21 12 1989 si cu amaraciune am constatat ca absolut toate au fost prelucrate, pentru a fi mistificat adevarul.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mansarda şi Proclamaţia

Mesajde Nica Leon » Sâm Noi 29, 2008 1:48 pm

Am gasit aceasta relatare mincinoasa, care avind in vedere de la cine vine, nici nu ma mira.
Mazilu povesteşte acest episod al eliberării în cartea de interviuri Calvarul virtuţii …Conform relatării sale, Mazilu a fost depus (eliberat) de către Securitate la domiciliul său pe la orele 16.30 (de unde şi fusese ridicat în noaptea precedentă). De acolo …., după… este chemat de revoluţionari din C.C., sosiţi acasă la Mazilu, în Piaţa Palatului, unde se va şi duce şi va da citire textului în litigiu.

Securistul Mazilu minte ca un porc comunist ce are mare apetit in a minca cacat cu polonicul, fiind chiar sef la acest obicei exersat indelung cind era sef al scolii de securitate de la Baneasa, postura din care, nu-I asa, se pregatea sa infunte dictatura pe care o slujise si o slujea cu netarmurita tarie.
Spun ca minte pentru ca nu l-a chemat nici dracu la C.C. unde eu i-am dat voie sa intre in balcon, loc unde in timp ce ne povestea cum l-au abandonat securistii, ii atrageam atentia sa isi traga pantalonii de pajama care ii esau bine de sub mansetele pantalonilor.
Nu inteleg nici ce este in mintea celor care evoca si colporteaza astfel de minciuni, care ar fi trebuit sa stie déjà prevederile H.G. nr. 1707/2006, unde scrie cit se poate de explicit ca cei ce au venit la Revolutia anticomunista care official tocmai se incheiase o data cu fuga dictatorului, nu au fost si nu sint, in acceptiunea acestui act normative aflat in vigoare, decit cei care au vrut sa participle la preluarea puterii, prin smulgerea acesteia, chiar cu pretul vietii a mii de tineri si cu mari pagube material, din miinile noastre, a celor care preluasem déjà puterea in stat, dovada fiind ca toti cei cu functii mai importante in stat se simteau datori sa vina la C.C. pentru a ne oferii serviciile lor si pentru a ne asigura de credinta lor pentru cauza noastra.
Ca asa a fost o dovedesc si imaginile in care Gen. Gusa si Vlad vin la noi, pe linga alti trepadusi de partid si de stat printer care si alogenul communist-criminal Iliescu Ilici Ion, nepotul lui Ivanovici.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Octavian Mihaescu » Sâm Noi 29, 2008 4:02 pm

a venit Decembrie si incepe
ninge cu neobolsevinsme rrumanesti
cu acel decembrie 89
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Marius » Mie Dec 03, 2008 2:13 am

Nica Leon scrie:Marius a scris:

Am impresia că şi dl. Mihăescu e atins de sindromul Nica Leon


V-as ramine, poate, indatorat, daca mi-ati putea explica care este "sindromul" la care faceti referire, avind in vedere ca nu eu am inventat zicala "adevarul supara cel mai tare" sau pe cea cu birna din ochiul tau pe care nu poti sa-l vezi niciodata.
Sa fie oare vina mea ca unii au idei preconcepute si, de prea multe ori, carente grave de cunoastere?


Într-adevăr, adevărul supără, şi sînt conştient că prin ceea ce scriu supăr multă lume. "Sindromul Nica Leon" la care făceam referire puteam să-l denumesc şi altfel, de pildă "sindromul Iliescu" sau "sindromul Lorin Fortuna". L-am numit "Nica Leon" fiindcă pe acest forum dv. sînteţi mai cunoscut.

În esenţă, sindromul constă în convingerea că revoluţia a început cu tine iar tu eşti singurul care a făcut ceva remarcabil pentru răsturnarea lui Ceauşescu. În perioada imediat următoare lui 1989 auzeam pretutindeni în presa bucureşteană depre "revoluţia din 22 decembrie". Fiindcă Ion Iliescu îşi începuse activitatea "revoluţionară" abia în 22 decembrie, întreaga mass-medie aservită vorbea doar despre ziua de 22 decembrie, de parcă zilele de dinainte nici n-au contat. A fost nevoie de ani de zile pentru a determina presa din Bucureşti să elimine această expresie - cred că acum în linii mari s-a izbutit. Ion Iliescu este un politician destul de abil şi şi-a dat seama că pe termen lung teoria cu "revoluţia din 22 decembrie" nu poate fi susţinută, de aceea a renunţat la ea, mai ales după ce a pierdut capacitatea de a controla presa.

Lorin Fortuna şi-a dezvoltat o teorie interesantă - că revoluţia a început abia după constituirea Frontului Democratic Român în balconul Operei din Timişoara, iar ce a fost înainte nu se numeşte revoluţie, ci o simplă "revoltă". Populaţia Timişorii nu prea bagă în seamă teoria asta, însă prin intermediul prietenului său Claudiu Iordache (deasemeni membru al FDR), care conduce Institutul Revoluţiei, această teorie se răspîndeşte şi prin intermediul IRR.

Şi la dumneata, domnule Nica, am observat aceleaşi simptom - eşti convins că tu ai declanşat revoluţia iar toţi ceilalţi sînt nesemnificativi. Nu cred că te ajută la ceva atitudinea asta, şi nu cred că ai convins prea mulţi dintre cei care citesc acest forum, dar eşti liber să susţii ce doreşti. Atitudinea dumitale nu este originală, aminteam mai sus de Lorin Fortuna şi îţi pot spune că pentru ambiţiile sale politice acest fel de atitudine a făcut mult rău. Dacă, în ciuda unor merite pe care le are în revoluţie şi a curajului dovedit atunci, omul politic Lorin Fortuna nu poate conta decît pe un număr nesemnificativ de voturi în Timişoara, este şi datorită incapacităţii de a dovedi obiectivitate atunci cînd vorbeşte despre revoluţia din 1989.

Cred că cu dumneata, domnule Nica, s-a întîmplat ceva asemănător cu ce i s-a întîmplat lui Fortuna.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Marius » Vin Dec 26, 2008 6:01 am

Grupul "Mansarda" a ajuns să fie pomenit şi la comentariile unui articol a lui Cristoiu pe saitul "Jurnalului Naţional":

In rest te intreb daca nu vrei sa ne povesteti cate ceva despre Grupul Mansarda si reteaua informativ-diversionista care functiona in PNT-CD si care a fost vinovata de toate diversiunile si manifestatiile din Romania, incepand cu 12 ianuarie. Grupul mansarda care se lauda cum a strans din tara tineri in P-ta Universitatii. Poate grupul Mansarda ne povesteste conventia de lovitura de stat pusa la cale cu unii generali din MI si MAPN in iunie 1990 si poate daca lamurim asta o sa scapam de obsesia mineriadei din iunie 1990

http://www.jurnalul.ro/articole/141545/ ... prin-surse
(comentariul nr. 56)

De aici comentariul a fost reprodus şi pe blogul Roxanei Iordache, de acolo am aflat şi eu de el.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Dec 28, 2008 2:54 pm

Ei da comentatorul acela da pe piata varianta lui Iliescu&Roman, pute de la o posta pesedist si la câti pesedei misuna in ograda roxanei iordache si ea cica o anti... care avu curaj afirma ca febletea sa Romulus Cristea este singurul si marele erou al rivulutiei... NO Comment!

Una peste alta este ok ca ati pescuit si postat stirea pe acest Forum, careia incerc da un raspuns strict doar ptr acest site, de unde sunt sigur ca toate leprele îsi construiesc viitoare cariere legendare,ca deh, curând iliescu va fi ingropat , diabolizat pentru a face loc "eroilor" din esalonul doi care ar fi asteptat si ei ziua "izbaviri" de sub incercata misiune juca rolul de anti, de victime iliescine

In aceasta perspectiva Grupul Manasarda trebuie pus din nou in umbra,diabolizat nu de alta, dar daca astia vor cu adevarat adevarul trebuie sa dea acestui grup meritul pe care il are ci nu diabolizarea bolsevicilor Iliescu si Roman, ultimul vopsit liberal de se rasuceste Bratianu in mormânt....

Din totii astia care se bat cu caramida in piept doar Dumitru Dinca a avut indirect o legatura cu Mansarda, cu care are legatura inclusiv cu acel 21 Decembrie 89, restul sunt impostori care si-au insusit teze auzite, tipa sa fie remarcati, atunci, ei nu au jucat niciun rol, cel mult diversionist, cine vrea sa-i stie sa asculte ce zice scriptura

dupa faptele lor îi veti cunoaste,

as complecta, si dupa rezultatul lor

Sa facem o mica comlectare, reamintim ce am mai spus pe aici, cel putin cred ca sunt indreptatit sa o fac atât cât cunosc si eu si, pe lânga multi, foarte multi, fie ca se vor supara fie ca nu, eu le-o zic pe sleau fara modestie

Azi cunosc mult mai multe, cine a fost omul securitati in grup, cum a actionat s.a.m.d. Cine a tradat din partea americanilor,rusilor, românilor si altor aicuiti...

Totusi, autorul mesajului din J,N, a careicitat se da, in prima parte a mesajului privitor la Mansarda recunoaste ca altul (se intelge benefic) ar fi fost drumul Ro daca reusea asa-zisa diversiune a Grupului Mansarda. De unde stie,deduce el acest aspect? Stonescu nu face o astfel de afirmatie, iar daca nu ma inseala memoria eu sunt singurul care a sutinut acest aspect datorita informatiilor pe care le-am cules dupa evenimente, pentru ca atunci 89-90 când eu personal am actionat nu eram constient ca sunt manipulat si cihair daca eram tot riscam pentru ca vroiam sa vad alungata shleata de nemernici, slugoi ceausisti. Din douo una, ori urmareste acest Forum, ori are informati mai precise.

Implicarea grupului in PNT nu mai poate fi acoperit-confiscata, partea rea pentru impostori este alta, acest grup este cofondator al PNTCD inca din Decembrie 89, si aici autorul -comentator din JN face o afirmatie socanta, respectiv placa care s-a bagat lui Coposu pe gât pentru a mazili "clica" Mansarda-Puiu, care era prea neagra in cerul guri contra comunistilor, a lui Iliescu si Roman, Coposu pune botul (in cazul care nu a fost si el...) si îsi decapiteaza partidul, vâna , baza fara de care este greu de crezut ca avea sanse. Acest aspect trebuie analizat cu seriozitate ptr a se intelge, ca dupa mintea astora nu ma dau eu... Daca PNT-ul a ajuns de râsul bolsevicilor, se datoreaza acestei naivitati, erori comise de Coposu, care va pune bomba cu ceas la fundamentul partidului pe care tot el il va fi renascut. Insusi Coposu si-a dat seama, dar era prea târziu... avea sa moara si odata cu el si partidul.

Nu contest, au existat câteva diversiuni grozave pe care si Stonescu le subliniaza corect, am fost intrebat de el (Stoenescu) si raspuns cu sinceritate atât eu cât si ceilanti membri interviati, care habar nu aveam de lucratura, ne opuneam vehement acestui curent nefast reânvitat de securitate pentru a compromite. In realitate grupul nu a imbrasisat niciodata extremele fie stânga-dreapta, au fost câtiva aciutiti care au profitat de haos si câtiva fotografi (cine sa fie oare?), un cameraman emigrat in USA, care azi pozeza in tarnanist, rivulutionar si alte daravele eroico-inchipuite, ce au filmat-fotografiat respectivi actori ce jucau rolul pe viu. In acele zile bântuiau actori, cascadori si regiozori... In arhive exista aceste documente de care Stoenescu nu putea face distinctie si, va asigur, Stoenescu a analizat cu atentie fenomenul, nu bate câmpi fie ca place ori nu inclusiv unor membri/colegi din mansarda.

12 Ianuarie 90, nu este opera PNT cum se afirma, ci al unei parti din mansarda insa acelei parti controlate. Daca in acele zile nu trada americanul sositi la Bucuresti in aeronava cu Baker,insa ce nu stiau americani, era faptul ca omul avea dosar de informator, omul securitati de care amitneste si pacepa inc artile sale, fara ai da identitatea, daca nu avea asta tinicheaua era posibil ca Iliescu sa fi fost zburat, pentru ca asta s-a dorit. Nu întâmplator Maziliu si omul nostru se afla pe acolo, acel om care ia pasat Proclamatia noastra in 22 Dec 89 si pe care Maziliu o citeste, dar care nu-i apartine ci este opera noastra, Ion Radoi a redactato iar noi am adus compelctari,idei, eu insumi trebuia da americanilor. Aceiasi figura va fi implicata in multe diversiuni, am aflat recent via CNAS, ca era omul securitati cu grad.... Se pare ca omulcare mi-a adus la cunostinta a murit recent, el insusi un membru marcant al grupului care va rmâne socat dibui ce hram purta acest individ si pe mana cui dadusem documentele , manifestele si Proclamatia, el insusi, in legatura cu Maziliu si tot recent am afalt ca el va fi bagat in Blocul lui Maziliu in Iunie grupul, care habar nu avea ca se afla in blocul lui Maziliu, eu acolo i-am gasit in 15 Iunie 90, Iata deci, ca ideia lansata de minecu Proclamatia incepe a se confirma pas cu pas. Importanta continutului, citiri acestei Proclamati este recunoscuta de toata lumea azi, sper ca se va observa, am fost singurul grup organizat care avea si o Proclamatie ci nu una de sorginte bolsevica ci una care demola din temelie .... ceea ce s-a si întâmplat, de pe urma careia cad teroristi pe capul nostru.

La 12 Ianuarie trebuia sa taiem din aripile hidrei bolsevice, dupa a urmat alte incercari ce vor fata acel CPUN inc are face aprte si dl Nica Leon . Problema acelui 12 Ianuarie este alta, toto ceei care controlau grupul au fost mai viteji in apara pe tov Iliescu.

Prin urmare, grupului mansarda s-a suprapus diversionsiti care stiau pericolul real pe care acest grup il reprezinta pentru sistem, acest grup da cel mai mult de furca atât ceusescului cât si iliescului -romanului care si azi nominalizeaza acest grup, membri activi. Grupul Mansarda este decapitat in Iunie 1990, din acea luna si an, se scrie o alta istorie, pentru ca traiectoria a fost diferita spre Moscova

Un alt aspect ma uimeste, tineretul este convins cumca grupul a pus la cale toate relele de dupa 89, de aici reiese ca mineriadele au fost justificate, atunci
de ce se mai tipa contra lui Iliescu?
Vad pe blogurile unor asa-zisi anti, ca sutin aceiasi teza, cu toate ca il diabolizeza pe Iliescu sutin teza lui

Si acum dragi pusiori de bolsevici ce sa va mai faca tata? OK, tucati-l infund pe Iliescu (tezele), diabolizati-ne pe noi ,din care grup initial in Ro maisunt cca 10%, 25% au dat ortu-popi iar restul sunt emigrati, ca asa sta bine unor autentici luptatori, revolutionari sa crape in exil pentru ca scorpiile sa calareasca spinarile prostimi care nu doar ca pun botul ci si le divinizeaza in exces.

Inchei cu o concluzie recenta in urma unor descoperiri via CNAS, pai, se pare ca a fost mai bine ca acel 12 Ianaurie 90 a esuat si ramas Iliescu, pentru ca exista pericolul sa fie propulsata garnitura pregatita special care va fi operat in PNT-CDR, sub pulpana tov Ctinescu, de care structuri se plângea cum ca l-ar fi invins.... Nu grupul Mansarda a pus pe butuci PNT, nu noi am fatat hidra CDR, nu noi l-am propuslat pe tov Emil C-tinescu, pentru ca noii, eram si ramas fideli
Proclamatiei de la Timisoara, cu precadere pct-ului 8, dealtfel aceasta Proclamatie va da coerenta luptei noastre de dupa 89,iar cine este mai batrân si fost implicat in evenimente îsi aduce aminte ca via PNT, grupului Mansarda nu se auzea nimci altceva decât de curatirea peisajului politic de fosti mari macheri, asta va fi suparat cumplit si, tot noi impreuna cu dl Copil declansatm si acea actiune Podul cu Flori, reunificarea tari, tot noi militam ptr monarhie, de unde proneste si ce avea sa fie numit fenomenul P-ta Univ, si ptr a nu auzi pe nimnei ca se lauda cu declansarea acelei manifestati asigur ca le pot pune la dispozitie documentatie foto, minut cu minut, ca deh, ne modernizasem si noi cu aparatura foto de performanta....

Ce a urmarit Manasarda asta, sa o luam spre West ci nu EST.

Eu personal nu am nimic pe constinta fata de România, ramâne sa stabileasca istorici, generatia viitoare daca nu cumva România, populatia, nu poporul, nu si-a ucis sadic adevarati eroi, oamnei de spirit care nu au actionat ptr certificate de rivulutionar, nici ptr poziti (nici unul din grup nu a condus Ro) si tot generatia viitoare va decide daca a fost mai bine ca a iesit 6 din 49 tov Iliescu, sutinut masiv si democratic de natiunea careia halal sa-i fie....

Nu vreau sa mor in România nici sa fiu ingropat acolo,m-am desparti definitiv de acea tara in care din pacate m-am nascut. Nu pentru ca urasc propriu popor din care ma trag si pentru ca nu vreau sa fiu nici pe lumea celalta alaturi de bestiile bolsevice ce au pus pe butuci România. Daca românilor le-a mers si merge mai bine dupa ce grupul mansarda a fost decapitat, sa le fie de bine, sa-si scrie istoria cum vor ei, sa ridice bestiile bolsevice in slavi desarte pe mai departe, eu nu vreau sa i-au parte la aceasta monstruzitate.

Este bine pentru popolatie ca se gasi un alt tzap-ispasitor, bag de seama ca Mansarda ar fi... este bine si pentru impostori ca se pot ridica mai rapid si fara dureri de cap.

Cine vrea sa vada va vedea daraveaua pe ambele parti.


Dupa 89 Grupul Manasarda va juca un rol mult mai important in PNTcd, decât in orce alta speculatie, este o baza de temut a PNT, careia se datoreaza mult prea multe, nicidecum diversiuni bolsevice. Mansarda a fost pentru PNT ce a fost Proclamatia de la Timisoara pentru tara. Decalaratiile, discutiile libere noastre cu inalti oficiali, europeni,americani au convins pe acestia ca nu suntem fascisti,altfel PNT cu Coposu cu tot risca sa fie (cum au si fost si ramas) considerati fascisti. Statia radoi, masinile, aparatura a fost adusa in tara de grupul mansarda, ea le-a optinut din occident ,iar daca noi am fi dat semne de extremism (stânga-dreapta) nu cred ca ne bagau in seama partidele democratice, lideri de seama ai acelui moment. In arhiva Casei Albe exista un raport din aceea perioada la care grupul Mansarda îsi aduce un important aport, parte din documentele ce au finalizat acel raport le detin si eu. Istorici care vor avea aces la acest docuent vor descoperi adevarata fata a mansardei, membrilor ei intre care figuri ma aflu si eu cel care va scrie acest mesaj-fulger.

Si P-ta Universitati a fost confiscata de lepre, puisori de bolsevici ce jucau farsa anticomunsit-iliesciana dar care pe invers sutineau tezele lui Iliescu,iar aceasta aripa a incarnato Emil Constantiescu care va da glas imediat dupa câstigarea alegerilor, numai ca ca si acum, atunci nimeni nu vedea... Ceea ce a reusit Mansarda, astora le-a trebuit mai bine de 10 ani sa "repare" si au reparat de le iesi si românilor pe nas.... Sunt sigur, mai curând decât ne imaginam vor fi date pe piata si aceste documente ce vor dovedi adevarul, dar vor exista si atunci impostori ce azi isi rpegatesc terenul sa confiste, aroge meritele... ca de acea zi se pregatesc astia azi asiidu, se aplica metoda din P-ta Univ, asa cum au confiscat si spalat trecutul nu putini fosti, la fel si cei ce le urmeaza,fiii si fiicele lor, diversionsiti infiltrati, pai cine stie mai bine ce a fost decât acestia, da, a existat diversiune, iar pe diversionisti îi vad ca dau azi din coate as fabrica trecut imaculat... sunt sigur, vor fi cum si sunt sutinuti de multi care pozeaza in anti...

In rest, ce am avut de spus am spus, nu am timp si nici dispozitie a mai sta la palavrageala cu impostori... Daca exista cineva onest care citeste acest mesaj si se ocupa cu descifrarea acelor zile, sa verifice ce am spus eu mai sus ptr ca totul este consemnat in arhive inclusiv la Casa Alba. Eu am refuzat ai da lui Voinea documentele cum se insista de anumiti colegi din grup... care separe ca au legatura cu diversionisti, pai de ledadeam lui Voinea se alegea praful si pulberea de ele, rolul astiua a fost sa stranga documentatia ptr a se putea scrie istoria dupa chipul si asemanrea lor. Ei detin documentatia SRI-ului, de care vorbeam mai sus, cu actori si regizori implicati, unde se stie, ca orce istoric nu se va limita doar la varianta oficiala si va cauta si alte surse care sa confirme ori infirme.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Dec 28, 2008 3:47 pm

dle Mihoc,

d-ta care le sti pe toate, urmaresti cu atentie tot ce misca pe internet, nu banuiesti cine semneaza in J.N? Va spun eu profilul

este un comunist notoriu din Canada care il divinizeaza pe tov Iliescu, este un om de bine care când fu tov Iliescu batut cu ouo, el dadu cu mândrie labuta tovaraseste si,asemni Cristoiului

asteapta cu nerabdare reânvierea comunismului

da semneaza si pe la tovarasa iordache
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Grupul "Mansarda"

Mesajde Ioan Rosca » Sâm Dec 05, 2009 6:17 am

Nu cred ca domnului Mihaiescu i-a facut placere sa-l auda pe istoricul de tranzitie Stoenescu explicind publicului , in emisiunea Nasul - ce a fost "Mansarda" - o grupare de persoane din secte religioase, care avea dreptul de a iesi din tara- si de aceea avea legaturi cu ambasada SUA. Cu aceasta rama, "recunoasterea" posibilitatii contributiei la proclamatia lui Mazilu devine penibila. De altfel nici "relatiile strinse" ale membrilor Mansarda din exil clamate de acest agent de influenta (propagandist cu ifose de cercetator) nu sint prea onorante.
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Grupul "Mansarda"

Mesajde Octavian Mihaescu » Sâm Dec 05, 2009 10:18 am

Dle Rosca,

eu nu l-am auzit ce a spus ptr ca nu mai mai intereseaza ce se debiteaza in Ro privitor la evenimentele din 89, personal mi-am complectat datele, am o parere cu care ramân si care vad ca se si confirma. Privitor la proclamatie si cu aceasta convingere ramân ptr ca am dibuit alte piste ce duc la un om al securitati legat de fiul lui Maziliu, acesta trebuia sa-mi dea mie copiile si transmit afara prin Ambasada USA la Bucuresti cu care aveam relati deschise, acest individ a taraganat tiparirea manifestelor si proclamatiei de care va tot vorbesc, identica cu cea citita de Maziliu, prea identica ptr a nu-mi fi creat suspicuni, in acel moment eram convins ca Radoi este lânga Maziliu si ca el i-a pasat-o, dat fiind ca redactarea apartine lui Radoi, la aceasta redactare am participat si eu, motiv ptr care o si retin foarte bine. Ulterior Radoi mi-a spus ca el nu a avut absolut nici o legatura directa cu Maziliu ori fiul sau, dar un alt membru avea legaturi cu fiul lui Maziliu, deasemeni;

Radoi mi-a mai spus ca el a dat proclamatia acestor doi indivizi spre tiparire... Sunt convins ca cândva va iesi si acest adevar la iveala, daca este doar o pura coincidenta sunt dispus sa-mi revizuisc parerea si afirmatiile pe care le fac cu insitenta ptr a provoca la cercetarea acestui aspect de catre cei care o pot face.

In prinvinta persoanelor afiliate la secte religioase, pai.. numai cine nu are habar de miscarea crestina Ioan Alexandru, din care grupare am facut parte si eu nu stie ce vorbeste. Au fost doar doi baptisti in grup, restul ortodocsi, cu legaturi cu Pr Staniloaie, Galeriu, Tutea, Steinhardt , este adevarat ca in grupul Ioan Alexandru nu au existat difergente interconfesionale , insusi Ioan Alexandru tinea conferinte la baptisti , si ce conferinte... Insa va pot asigura ca baptisti, crestini np-isti, nu au fost prea activi, nu aveau voie de la sefi lor, care s-au dovedit agenti securitati. Exista si in acest punct multe ciudateni... doar o mica parte sunt citate si de Stoenescu, care chiar este pe lânga subiect in aceasta chestiune. Din pacate nu am posibilitatea viziona emisiunea la care faceti referire ca sa pot vedea ce ce a spus concret, dupa care as putea confirma ori combate teza ori denigrarea lui.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009