Sectorul CIVES
 
 

Dumitru Dinca - Revolutia anticomunista din decembrie 1989

Forum:
Dedicat relatarilor, discutiilor si actiunilor legate de revolutia din decembrie 1989, confiscarea ei ulterioara si ascunderea urmelor si adevarului.

Moderator: Marius

Mesajde Ene Viorel » Vin Ian 18, 2008 6:01 am

Marius scrie:
Ene Viorel scrie:Domnule Nica Leon

Cunoasteti foarte multe despre ,,Revolutie'' va rog sa spuneti daca l-ati vazut pe Dorul Maries in perioada 21-24 12.1989.
Acest individ se pretinde in mare revolutionar.A declarat (in presa) da pe 21dec.a infaptuit acte de bravura, in 22 a intrat primul in C.C., a fost primul civil care l-a vazut pe Milea asasinat etc.Se pretinde cel mai mare revolutionar , la concurenta cu Dinca etc.Pretide ca nu a depus ,,dosar"de revolutionar in termenul legii deoarece nu vroia sa i-a brevet de la Iliescu,
Legal nu este revolutionar dar culmea conduce o asociatie de revolutionari.
Impreuna cu gen.Dan Voinea elibereaza ,,hartii de buna purtare "pentru uni ce vor sa l-i se confirme calitatea de ,,revolutionari.
Se aude prin targ ca Dinca este dispus sa-i dea lui Maries 2 mercedesuri pentru sefia asociatiei.Vor sa-i i-a locul lui Dan Iosif.E batalie mare.
Avem grevisti ai foamei care lupta pentru preschimbarea certificatelor(ne-a Bebe Ivanovici sa traiasca..), nu pentru adevar.

Adevaratii luptatori din decembrie 1989 ar trebui sa i-a atitudine.

Cat despre Dinca a luat de la taranistii lui Lis vreo 3 spatii comerciale si 2 de la pesedisti.Teren langa Bucuresti,cat cuprinde.


Calitatea de revoluţionar este dată de faptele din revoluţie, nu de deţinerea certificatului de revoluţionar conform Legii 42 sau Legii 341. Dacă Mărieş nu a cerut certificat asta nu e o dovadă contra lui.
Despre ce "se aude prin tîrg" eu nădăjduiesc că dl. Ene are şi dovezi. Altfel nu mă mir dacă e dat în judecată şi i se cer despăgubiri. E păcat să prefacem forumul ăsta într-un spaţiu de răspîndit zvonuri şi bîrfe despre revoluţie şi revoluţionari, în loc să discutăm cu argumente.
Legal Dincă avea dreptul la un singur spaţiu comercial, pe care cred că şi l-a luat, căci parcă era poreclit "Dincă gogoşarul" de presa FSN-istă, deci deduc că îşi făcuse o gogoşerie. Apoi a fost printre chioşcarii care protestau la campania de demolări a lui Băsescu, deci foarte probabil că chioşcul care-l primise a fost demolat. Nu ştiu dacă apoi Primăria i-a dat un alt spaţiu în locul chioşcului demolat. 5 spaţii comerciale nu putea lua legal, dacă dl. Ene pretinde că s-a săvîrşit o astfel de nelegalitate poate ne dă mai multe amănunte.


Domnule Marius aveti dreptate.Calitatera de revolutionar este data de fapte,
dar trebuie sa fi nfost acolo.
Maries a venit in Bucuresti ulterior iar fiul Lui Dinca statea in poala maicasi fiind micut.
Da, eroul Dica a tras sforile si fiul lui este revolutionar. Nu este singular acest caz dar este elocvent, cu voba proverbului am fost putini am ajuns multi.
Lui Dica i se spune ,,gogosarul 'ca spune mincini nu ca ar face gogosi. Dica si munca ha,ha!
Domnule! Revolutionari care plang dupa drepturi banesti O RUSINE.
Sa primeasca despagubiri in urma unui proces, cu dovezi nu cu minciuni.
Toti securistii,militieni, ospatarii etc au primit ,,benefici".
Cunosc adevarati revolutionari care au murit sau traiesc in mare mizerie si umilinta iar profitori...
Ce are Revolutia cu profitul domnule Marius?
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Ene Viorel » Vin Ian 18, 2008 7:50 am

Marius scrie:
Ene Viorel scrie:Domnule Nica Leon

Cunoasteti foarte multe despre ,,Revolutie'' va rog sa spuneti daca l-ati vazut pe Dorul Maries in perioada 21-24 12.1989.
Acest individ se pretinde in mare revolutionar.A declarat (in presa) da pe 21dec.a infaptuit acte de bravura, in 22 a intrat primul in C.C., a fost primul civil care l-a vazut pe Milea asasinat etc.Se pretinde cel mai mare revolutionar , la concurenta cu Dinca etc.Pretide ca nu a depus ,,dosar"de revolutionar in termenul legii deoarece nu vroia sa i-a brevet de la Iliescu,
Legal nu este revolutionar dar culmea conduce o asociatie de revolutionari.
Impreuna cu gen.Dan Voinea elibereaza ,,hartii de buna purtare "pentru uni ce vor sa l-i se confirme calitatea de ,,revolutionari.
Se aude prin targ ca Dinca este dispus sa-i dea lui Maries 2 mercedesuri pentru sefia asociatiei.Vor sa-i i-a locul lui Dan Iosif.E batalie mare.
Avem grevisti ai foamei care lupta pentru preschimbarea certificatelor(ne-a Bebe Ivanovici sa traiasca..), nu pentru adevar.

Adevaratii luptatori din decembrie 1989 ar trebui sa i-a atitudine.

Cat despre Dinca a luat de la taranistii lui Lis vreo 3 spatii comerciale si 2 de la pesedisti.Teren langa Bucuresti,cat cuprinde.


Calitatea de revoluţionar este dată de faptele din revoluţie, nu de deţinerea certificatului de revoluţionar conform Legii 42 sau Legii 341. Dacă Mărieş nu a cerut certificat asta nu e o dovadă contra lui.
Despre ce "se aude prin tîrg" eu nădăjduiesc că dl. Ene are şi dovezi. Altfel nu mă mir dacă e dat în judecată şi i se cer despăgubiri. E păcat să prefacem forumul ăsta într-un spaţiu de răspîndit zvonuri şi bîrfe despre revoluţie şi revoluţionari, în loc să discutăm cu argumente.
Legal Dincă avea dreptul la un singur spaţiu comercial, pe care cred că şi l-a luat, căci parcă era poreclit "Dincă gogoşarul" de presa FSN-istă, deci deduc că îşi făcuse o gogoşerie. Apoi a fost printre chioşcarii care protestau la campania de demolări a lui Băsescu, deci foarte probabil că chioşcul care-l primise a fost demolat. Nu ştiu dacă apoi Primăria i-a dat un alt spaţiu în locul chioşcului demolat. 5 spaţii comerciale nu putea lua legal, dacă dl. Ene pretinde că s-a săvîrşit o astfel de nelegalitate poate ne dă mai multe amănunte.


Domnule Marius
Dinca l-a atacat acum 2 zile pe ,, revolutionarul ''Teodor Maries la un post de televiziune bucurestean.MAI INFORMATI-VA.
Poate imi comunicati si mie ,,faptele deosebite'' pentru care fiul lui Dinca a primit recent ,,certificat'' de luptator cu merite deosebite in revolutie.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Ian 18, 2008 10:07 am

Domnule Ene

Sunt de acord cu dvs, nu trebuia demarata parada asta cu revolutinarii , o tâmpenie bolsevica, recompensati trebuiau raniti, urmasi celor decedati si arestati.

In privinta lui Maries asa stiam si eu, motiv ptr care nu prea am întels ce cauta el (subit),in fruntea As 21 Dec.

Daca multi au uitat,eu nu am uitat faptul ca Maries cu Dinca au compromis manifestatia din P-ta Univ,vb de perioada dupa 20 Mai 1990. Iliescu a putut dovedi si poate si azi dovedi ca in P-ta Univ dupa 20 Mai 90, totul degenerase cumplit datorita lui Dinca, Maries si Oct Radulescu. Ce mi-a fost dat sa vad in acea perioada m-a ingrozit si convins ca totul este premeditat ptr a compromite. Doar monumentala gafa a lui Iliescu cu aducerea minerilor si atrocitatile acestora le-a acoperit gafa, scos basma curata.

Sunt convins ca din aceei peste 2000 de grevisti ai foamei abia 10% daca or fi participat in 21 Dec, dupa fizonomie par mai degraba indivizi ce au stat pititi sub masa in acele zile, desigur este vorba de muls vaca (lovele), ceea ce ma scârbeste. Dealtfel adevarati luptatori fie sunt mortii, fie sunt uitati fie sunt emigrati, cazul meu, al grupului Mansarda,din care va pot dovedi ca majoritatea suntem emigrati, iar Mierla si Tautu abia îsi duc zilele, trei insi sunt in groapa.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Fiecare cu revolutia lui?

Mesajde Ioan Rosca » Vin Ian 18, 2008 2:22 pm

Domnule Mihaiescu,
Ati reprosat domnului Leon ca reduce revolutia la activitatea sa. Nu ar trebui atunci sa faceti asta chiar dv. Faptul ca ati recunoscut "alegerile", ca ati considerat combaterea contrarevolutiei incheiata, dupa 20 mai, ca ati plecat din tara , va priveste. E destinul si cauza dv. Dar pareti a nu recunoaste altora dreptul sau meritul de a fi crezut si facut altfel. Cine va da dv dreptul sa considerati inutila, absurda si compromitatoare contestatia celor care au ramas in Piata, sau au infruntat puterea, aproape insurectional, pe 13 iunie? Sa desconsiderati abnegatia civica a grevistilor foamei care au rezistat pina pe 13 iunie? Sa nu dati doi bani pe particiarea lui Dinca, Maries, Octav Radulescu, Leon si altii la lupta disproportionata impotriva legitimizarii uzurparii FSN? Sa "uitati" ca Maries, Dinca , Leon au facut puscarie in 1990, pentru ca au contestat radical puterea?
Ca sa nu ma refer la altii, va trag atentia ca, atunci cind dispretuiti pe "retardatii" ramasi in poziti de contestare a legimitatii FSN, acuzindu-i ca v-au "compromis" lupta, va referiti si la mine. Iar eu consider ca dv ati compromis lupta noastra ,dezertind.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Ene Viorel » Sâm Ian 19, 2008 4:58 am

Octavian Mihaescu scrie:Domnule Ene

Sunt de acord cu dvs, nu trebuia demarata parada asta cu revolutinarii , o tâmpenie bolsevica, recompensati trebuiau raniti, urmasi celor decedati si arestati.

In privinta lui Maries asa stiam si eu, motiv ptr care nu prea am întels ce cauta el (subit),in fruntea As 21 Dec.

Daca multi au uitat,eu nu am uitat faptul ca Maries cu Dinca au compromis manifestatia din P-ta Univ,vb de perioada dupa 20 Mai 1990. Iliescu a putut dovedi si poate si azi dovedi ca in P-ta Univ dupa 20 Mai 90, totul degenerase cumplit datorita lui Dinca, Maries si Oct Radulescu. Ce mi-a fost dat sa vad in acea perioada m-a ingrozit si convins ca totul este premeditat ptr a compromite. Doar monumentala gafa a lui Iliescu cu aducerea minerilor si atrocitatile acestora le-a acoperit gafa, scos basma curata.

Sunt convins ca din aceei peste 2000 de grevisti ai foamei abia 10% daca or fi participat in 21 Dec, dupa fizonomie par mai degraba indivizi ce au stat pititi sub masa in acele zile, desigur este vorba de muls vaca (lovele), ceea ce ma scârbeste. Dealtfel adevarati luptatori fie sunt mortii, fie sunt uitati fie sunt emigrati, cazul meu, al grupului Mansarda,din care va pot dovedi ca majoritatea suntem emigrati, iar Mierla si Tautu abia îsi duc zilele, trei insi sunt in groapa.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Fiecare cu revolutia lui?

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Ian 20, 2008 4:19 pm

Ioan Rosca scrie:Domnule Mihaiescu,
Ati reprosat domnului Leon ca reduce revolutia la activitatea sa. Nu ar trebui atunci sa faceti asta chiar dv. Faptul ca ati recunoscut "alegerile", ca ati considerat combaterea contrarevolutiei incheiata, dupa 20 mai, ca ati plecat din tara , va priveste. E destinul si cauza dv. Dar pareti a nu recunoaste altora dreptul sau meritul de a fi crezut si facut altfel. Cine va da dv dreptul sa considerati inutila, absurda si compromitatoare contestatia celor care au ramas in Piata, sau au infruntat puterea, aproape insurectional, pe 13 iunie? Sa desconsiderati abnegatia civica a grevistilor foamei care au rezistat pina pe 13 iunie? Sa nu dati doi bani pe particiarea lui Dinca, Maries, Octav Radulescu, Leon si altii la lupta disproportionata impotriva legitimizarii uzurparii FSN? Sa "uitati" ca Maries, Dinca , Leon au facut puscarie in 1990, pentru ca au contestat radical puterea?
Ca sa nu ma refer la altii, va trag atentia ca, atunci cind dispretuiti pe "retardatii" ramasi in poziti de contestare a legimitatii FSN, acuzindu-i ca v-au "compromis" lupta, va referiti si la mine. Iar eu consider ca dv ati compromis lupta noastra ,dezertind.

Ioan Rosca


Domnule Rosca,

1) A-ti fost in P-ta Univ in perioada 25 Mai 1990- 12 Iunie 1990? Si daca a-ti trecut pe acolo ce a-ti constatat?

2) Nimeni nu a recunoscut alegerile si sucesul lui Iliescu, cel putin noii PNTCD nici vorba de asa ceva. dar va reamintesc ca in acel moment 85% ausutinut FSN-Iliescu, fiind in stare sa ne linseze, noii am fost, va pot pune la dispozitie documente foto, grupul OT-PNTCD condus de Ion Radoi, membrii taranisti din aceea perioada fugariti cu bâtele, insusi Coposu in satul luiManiu a fost fugarit.

3) FSN_Iliescu in acel moment s-a bucurat de intreaga sutinere a populatiei, alegerile avusesera loc, optiunea a fost evidenta pro FSN-Iliescu si contra partidelor istorice. Dupa 20 Mai 1990 protestul in strada nu îsimai avea justificare ci; ATENIE

Opozitia din strada trebuia integra partidelor politice din opozitie. In PNTCD nu vroia sa vina, la pNL nu, apoi cum credeau ei ca vor ajunge eficenti in lupta daca nu aveau reprezentant politic sau macar amârât de ONG.

Manfiestatia de dupa 20 Mai 1990 este a lui Dinca,Maries. Grevisti foamei, pai eu cunsoc cinci care au emigrat, facut dosar ca sa capete azil-politc, le trebuia dosar betonat ca sa emigreze. Gradin un grevist al foamei autentic,ramas in Ro, (spre ex), nimeni nu mai vorbeste de el. Greva foamei putea fi continuata intr-un sediu daca tot doreau sa faca foamea (inutil). In alta ordine de idei, nustiu cum se vede de la dvs, insa nici presa vestica dupa 20 mai 90, nu a mai acordat importanta manfiestantatiei lui Dinca si Maries , era în logica lucruilor, ptr ca opozitia trebuai sa se organizeze si fie capabila ajunge unitara, ptr a zdrobi fiara bolsevica.

Eu cred ca ar trebui sa lasam demagogia si discutam la rece , se face parada de noii ceei de pe baricada insa autientici sunt sfidati, fugariti si azi de asa-zisi reprezentanti, luptatori ptr aflarea adevarului, când ei nu au luat parte la evenimente, s-au trezit si ei sa faca dreptate, desigur inconjurati de indivizi ce deasemeni nu au participat la evenimente. Si-au pus ingura sloganrui demaogogice cu care incep sa ne dea la cap, pai stimabile

Eu sunt unul care a participat din primul moment la declansarea manfiestatiei (am documente) , implicat pâna in ultima zi, am vazut ,analizat pe toate fetele toate actiunile fiind evident ca sunt inutile si mai ales complect degenerate, reept,
20-Mai 12 Iunie 1990 , manifestatia a degenrat cumplit, parca premeditat ptr ai da lui Iliescu motiv curata violent.

Un singur aspect ramâne pozitiv, a aratat lumi intregi adevarata fata a FSN-Iliescu, ce poate fi condamant doar ptr instigarea/aducerea minerilor, nu si ptr curatirea spatiului public ptr care nu poate nimeni al condamna, manifestatia nu mai avea sutinerea nici a opozitiei daramite a societati civile, deci; era o manifestatie minoritara fara sutinere.

Poate va aduceti aminte, sper; OT- PNTCD a fost nu doar activi ci si a sutinut pâna in ultima clipa grevisti foamei, i-am rugat sa renunte, Opozitia de atunci cu exceptia grevistilor foamei pe care i-am sutinut moral si material, nu s-a solidarizat si cu degenerarea mentinuta de Dinca si Maries.Si va maispun ceva, ca tot am amintiti de Gradin

Dupa 20 mai 90, subit s-au inmultit,dubalt numarul grevistilor foamei, majoritatea celor care au inceput greva foamei la inceputul luni Mai, au iesit din greva dupa 20 Mai. 13 Iunie gaseste grevisti ai foamei recenti, doar 20% mai erau din ceei vechi.

Asa ca daca doriti adevarul, apoi hai sa discutam la rece , nu bagati pumnul in gura cum ca eu mi-asi permite contesta pe Dinca si Maries, pai DA dle Rosca am acest drept si voi continua spune adevarul; Dupa 20 Mai 1990, manifestatia a fost degenerata se pare premeditat. Autorii, Radulescu, Dinca si Maries. Daca nu a fost premeditat, atunci din prostie (eu asa i-am perceptu atunci), s-au opus, este prima lovitura data unitati opozitiei, de fapt a douo ptr ca si manifestatia in si ne se pare ca tot opozitiei a cauzat, totii desptepti erau apolitici in acel moment când trebuia intari partidele de opozitie, aceiasi destepti se dau mari eroi,i luptatori ai adevarului condusi de indivizi care nu au nimic comun cu evenimentele.

Nica Leon, trebuia sa se alature unui partid de opozitie nu sa-si faca partid si azi sa ne injure.

Acum dupa 18 ani, cred ca au invatat si românii cum sta daravela cu democratia, sa vada greselile comise ptr ca cu demagogia nu se face nimic. Sunt convins ca tot lovelele si afisarea publica, mediatizarea incita spiritele si azi.

Si cele spuse de mine mai sus sunt parte din adevar dle Rosca, de ce nu aceptati si ma obligati acepta adevarul dvs? Hala adevar mai cautati si dvs daca puneti astfel problema, nu ma mir ca Iliescu%Roman, îsi râd in barba.


Dinca si Maries (in 1990), nu erau capabili fi reprzentanti ai scoetati civile, nicinu au reusit decât a unui grupulet minsicul, cu care incerca dezbina impotriva studentimi, deh, lupta de clasa si-a spus cuvântul si atunci. Dinca si Maries erau buni ptr a agita strada, in rest erau niste simpli muncitori care nu gândeau in perspectiva,motiv ptr care au si reusit compromite degenera manifestatia. Azi se vorbeste numai de ei, dar de noii ceei care am pronito, organizat si miscat studentimea , partea idilica pâna in 20 mai, nu se vorbeste,mai sa fie. Eu cred ca avemsi noii dreptul sa ne spunem opinia, ptr ca daca nu existam noii, Dinca si Maries nu reuseau face mare scofala in P-ta Univ, erau curatati de mult. Sutinatorii lui Dinca si Maries erau de alta factura, majoritatea copii ai strazi, ce au si predominat piata dupa 20 mai, daca a-titrecut pe acolo ar trebui sa stiti exact ce si cum a fost in realitate, iar daca nu a-ti trecut apoi ascultati pe ceei care au fost acolo, Eu am fost dle Rosca!

Sper sa nu ma acuzati de iliescianism, ptr ca asa se întâmpla când argumentele dispar, incep denigrarile.

Sunt tare curios vedea din cine sunt formate ascociatiile dlui Maries, ma tem ca 99% nu au nimic de-a face cu revolutia si p-ta univ (90).

Si inca ceva, foarte important dle Rosca

Daca nu organizam noii OT-PNTCD impreuna cu Ion Puiu , protestul din 13 Iunie 90, impotriva arestari grevistilor si lui Dinca, poate ca nu iesea bucurestiul, studentimea nu se altura. Ion Puiu (asta nu o stiti, ), in data de 11 Iunie 90, ne-a informat ce avea sa se întâmple si organizat, dat sarcini ptr a fi pe faza, declansa protest stradal de solidaritate cu grevisti foamei.

Azi se stie, lovitura kgb-istilor a fost impotriva partidelor de opozitie,a opozitiei autentice ptr a o desela, mai putin contra grevistilor si a lui Dinca,ei au fost doar pretestul, motiv ptr care eu si azi consdier ca totul a fost premeditat. Grupul Dinca-Maries nu era absolut deloc reprezentativ dle Rosca.

Are dreptate dl Ene, recompensate (reparati moral-materiale) sa fie doar victimele ce dovedesc concret ca au fost ranite,arestate, torturate,restul sa faca cicoul mic indiferent cine ar fi. Iar evenimentele din IUnie 1990, strict doar victimile minerilor, ptr ca si noii am fost dle Rosca, poate ca daca Dinca inceta protestul partidele de opozitie nu sufereau lovitura pe care le-a aplicata KGB-isti lui Ilici, asa ca realele victime suntem noii, pe termen lung, si asta se vede in România cu ochiul liber,pe când Dinca si Maries sunt bine mersi.


Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Fiecare cu revolutia lui?

Mesajde Ene Viorel » Dum Ian 20, 2008 6:09 pm

Octavian Mihaescu scrie:
Ioan Rosca scrie:Domnule Mihaiescu,
Ati reprosat domnului Leon ca reduce revolutia la activitatea sa. Nu ar trebui atunci sa faceti asta chiar dv. Faptul ca ati recunoscut "alegerile", ca ati considerat combaterea contrarevolutiei incheiata, dupa 20 mai, ca ati plecat din tara , va priveste. E destinul si cauza dv. Dar pareti a nu recunoaste altora dreptul sau meritul de a fi crezut si facut altfel. Cine va da dv dreptul sa considerati inutila, absurda si compromitatoare contestatia celor care au ramas in Piata, sau au infruntat puterea, aproape insurectional, pe 13 iunie? Sa desconsiderati abnegatia civica a grevistilor foamei care au rezistat pina pe 13 iunie? Sa nu dati doi bani pe particiarea lui Dinca, Maries, Octav Radulescu, Leon si altii la lupta disproportionata impotriva legitimizarii uzurparii FSN? Sa "uitati" ca Maries, Dinca , Leon au facut puscarie in 1990, pentru ca au contestat radical puterea?
Ca sa nu ma refer la altii, va trag atentia ca, atunci cind dispretuiti pe "retardatii" ramasi in poziti de contestare a legimitatii FSN, acuzindu-i ca v-au "compromis" lupta, va referiti si la mine. Iar eu consider ca dv ati compromis lupta noastra ,dezertind.

Ioan Rosca


Domnule Rosca,

1) A-ti fost in P-ta Univ in perioada 25 Mai 1990- 12 Iunie 1990? Si daca a-ti trecut pe acolo ce a-ti constatat?

2) Nimeni nu a recunoscut alegerile si sucesul lui Iliescu, cel putin noii PNTCD nici vorba de asa ceva. dar va reamintesc ca in acel moment 85% ausutinut FSN-Iliescu, fiind in stare sa ne linseze, noii am fost, va pot pune la dispozitie documente foto, grupul OT-PNTCD condus de Ion Radoi, membrii taranisti din aceea perioada fugariti cu bâtele, insusi Coposu in satul luiManiu a fost fugarit.

3) FSN_Iliescu in acel moment s-a bucurat de intreaga sutinere a populatiei, alegerile avusesera loc, optiunea a fost evidenta pro FSN-Iliescu si contra partidelor istorice. Dupa 20 Mai 1990 protestul in strada nu îsimai avea justificare ci; ATENIE

Opozitia din strada trebuia integra partidelor politice din opozitie. In PNTCD nu vroia sa vina, la pNL nu, apoi cum credeau ei ca vor ajunge eficenti in lupta daca nu aveau reprezentant politic sau macar amârât de ONG.

Manfiestatia de dupa 20 Mai 1990 este a lui Dinca,Maries. Grevisti foamei, pai eu cunsoc cinci care au emigrat, facut dosar ca sa capete azil-politc, le trebuia dosar betonat ca sa emigreze. Gradin un grevist al foamei autentic,ramas in Ro, (spre ex), nimeni nu mai vorbeste de el. Greva foamei putea fi continuata intr-un sediu daca tot doreau sa faca foamea (inutil). In alta ordine de idei, nustiu cum se vede de la dvs, insa nici presa vestica dupa 20 mai 90, nu a mai acordat importanta manfiestantatiei lui Dinca si Maries , era în logica lucruilor, ptr ca opozitia trebuai sa se organizeze si fie capabila ajunge unitara, ptr a zdrobi fiara bolsevica.

Eu cred ca ar trebui sa lasam demagogia si discutam la rece , se face parada de noii ceei de pe baricada insa autientici sunt sfidati, fugariti si azi de asa-zisi reprezentanti, luptatori ptr aflarea adevarului, când ei nu au luat parte la evenimente, s-au trezit si ei sa faca dreptate, desigur inconjurati de indivizi ce deasemeni nu au participat la evenimente. Si-au pus ingura sloganrui demaogogice cu care incep sa ne dea la cap, pai stimabile

Eu sunt unul care a participat din primul moment la declansarea manfiestatiei (am documente) , implicat pâna in ultima zi, am vazut ,analizat pe toate fetele toate actiunile fiind evident ca sunt inutile si mai ales complect degenerate, reept,
20-Mai 12 Iunie 1990 , manifestatia a degenrat cumplit, parca premeditat ptr ai da lui Iliescu motiv curata violent.

Un singur aspect ramâne pozitiv, a aratat lumi intregi adevarata fata a FSN-Iliescu, ce poate fi condamant doar ptr instigarea/aducerea minerilor, nu si ptr curatirea spatiului public ptr care nu poate nimeni al condamna, manifestatia nu mai avea sutinerea nici a opozitiei daramite a societati civile, deci; era o manifestatie minoritara fara sutinere.

Poate va aduceti aminte, sper; OT- PNTCD a fost nu doar activi ci si a sutinut pâna in ultima clipa grevisti foamei, i-am rugat sa renunte, Opozitia de atunci cu exceptia grevistilor foamei pe care i-am sutinut moral si material, nu s-a solidarizat si cu degenerarea mentinuta de Dinca si Maries.Si va maispun ceva, ca tot am amintiti de Gradin

Dupa 20 mai 90, subit s-au inmultit,dubalt numarul grevistilor foamei, majoritatea celor care au inceput greva foamei la inceputul luni Mai, au iesit din greva dupa 20 Mai. 13 Iunie gaseste grevisti ai foamei recenti, doar 20% mai erau din ceei vechi.

Asa ca daca doriti adevarul, apoi hai sa discutam la rece , nu bagati pumnul in gura cum ca eu mi-asi permite contesta pe Dinca si Maries, pai DA dle Rosca am acest drept si voi continua spune adevarul; Dupa 20 Mai 1990, manifestatia a fost degenerata se pare premeditat. Autorii, Radulescu, Dinca si Maries. Daca nu a fost premeditat, atunci din prostie (eu asa i-am perceptu atunci), s-au opus, este prima lovitura data unitati opozitiei, de fapt a douo ptr ca si manifestatia in si ne se pare ca tot opozitiei a cauzat, totii desptepti erau apolitici in acel moment când trebuia intari partidele de opozitie, aceiasi destepti se dau mari eroi,i luptatori ai adevarului condusi de indivizi care nu au nimic comun cu evenimentele.

Nica Leon, trebuia sa se alature unui partid de opozitie nu sa-si faca partid si azi sa ne injure.

Acum dupa 18 ani, cred ca au invatat si românii cum sta daravela cu democratia, sa vada greselile comise ptr ca cu demagogia nu se face nimic. Sunt convins ca tot lovelele si afisarea publica, mediatizarea incita spiritele si azi.

Si cele spuse de mine mai sus sunt parte din adevar dle Rosca, de ce nu aceptati si ma obligati acepta adevarul dvs? Hala adevar mai cautati si dvs daca puneti astfel problema, nu ma mir ca Iliescu%Roman, îsi râd in barba.


Dinca si Maries (in 1990), nu erau capabili fi reprzentanti ai scoetati civile, nicinu au reusit decât a unui grupulet minsicul, cu care incerca dezbina impotriva studentimi, deh, lupta de clasa si-a spus cuvântul si atunci. Dinca si Maries erau buni ptr a agita strada, in rest erau niste simpli muncitori care nu gândeau in perspectiva,motiv ptr care au si reusit compromite degenera manifestatia. Azi se vorbeste numai de ei, dar de noii ceei care am pronito, organizat si miscat studentimea , partea idilica pâna in 20 mai, nu se vorbeste,mai sa fie. Eu cred ca avemsi noii dreptul sa ne spunem opinia, ptr ca daca nu existam noii, Dinca si Maries nu reuseau face mare scofala in P-ta Univ, erau curatati de mult. Sutinatorii lui Dinca si Maries erau de alta factura, majoritatea copii ai strazi, ce au si predominat piata dupa 20 mai, daca a-titrecut pe acolo ar trebui sa stiti exact ce si cum a fost in realitate, iar daca nu a-ti trecut apoi ascultati pe ceei care au fost acolo, Eu am fost dle Rosca!

Sper sa nu ma acuzati de iliescianism, ptr ca asa se întâmpla când argumentele dispar, incep denigrarile.

Sunt tare curios vedea din cine sunt formate ascociatiile dlui Maries, ma tem ca 99% nu au nimic de-a face cu revolutia si p-ta univ (90).

Si inca ceva, foarte important dle Rosca

Daca nu organizam noii OT-PNTCD impreuna cu Ion Puiu , protestul din 13 Iunie 90, impotriva arestari grevistilor si lui Dinca, poate ca nu iesea bucurestiul, studentimea nu se altura. Ion Puiu (asta nu o stiti, ), in data de 11 Iunie 90, ne-a informat ce avea sa se întâmple si organizat, dat sarcini ptr a fi pe faza, declansa protest stradal de solidaritate cu grevisti foamei.

Azi se stie, lovitura kgb-istilor a fost impotriva partidelor de opozitie,a opozitiei autentice ptr a o desela, mai putin contra grevistilor si a lui Dinca,ei au fost doar pretestul, motiv ptr care eu si azi consdier ca totul a fost premeditat. Grupul Dinca-Maries nu era absolut deloc reprezentativ dle Rosca.

Are dreptate dl Ene, recompensate (reparati moral-materiale) sa fie doar victimele ce dovedesc concret ca au fost ranite,arestate, torturate,restul sa faca cicoul mic indiferent cine ar fi. Iar evenimentele din IUnie 1990, strict doar victimile minerilor, ptr ca si noii am fost dle Rosca, poate ca daca Dinca inceta protestul partidele de opozitie nu sufereau lovitura pe care le-a aplicata KGB-isti lui Ilici, asa ca realele victime suntem noii, pe termen lung, si asta se vede in România cu ochiul liber,pe când Dinca si Maries sunt bine mersi.




Domnule Octav Mihaescu
Va multumesc ca ati spus adevarul adevarat despre perioada 24-12.06.1990.
Aceste lucruri le sustin din 1997 dar am ,,obtinut''doar atacuri din partea fesenistilor dar si din partea lui Maries si Dica.Recent Maries impreuna cu Dan Voinea ,,au aruncat pe piata "ca as fi omul lui Magureanu.Hotul striga hotii.
,,Mineriada din iunie 1990" a fost un atac la adresa DEMOCRATIEI.
Piata Universitatii faptic a disparut in dimineata zilei de 13.06.1990.
Cei retiniti in 13.06.1990 au fost dusi la U.M.Magurele.Toti 262 de oameni au fost eliberati in jurul orelor 18.00.
Represiunea a fost indreptata impotriva partidelor istorice:PNTCD,PNL,asupra sediilor O.N.G-urilor:Asociatia 21 Decembrie,UMRL,Asociadia Fostilor detinuti politici,etc,asupra publicatiilor considerate pro- democrate,etc, si asupra populatiei civile CU SCOPUL DE A BAGA FRICA IN POPULATIA CARE IESITE PE STRAZI PENTRU CONTESTAREA NEOCOMUNISTILOR.
Sunt multe de spus dar un fenomen ca Piata Universitatii nu poate fi confiscat de nimeni.
Cat priveste victimele ,,Mineriadei" am lamurit subiectul.
Domnul Rosca, care nu era in Bucuresti in acea perioda, poate adula tipi gen Dinca si Maries este dreptul dansului, dar adevarul este cel expus de dv.
Alianta Civica si G.D.S.-ul(Brucan a facut traba buna)se erijeaza in ,,societate civila "care lupta si dai si lupta..neicusorule pentru dreptate...
Cu stima
Viorel Ene- ene_viorel_avmr@yahoo.com.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Fiecare cu revolutia lui?

Mesajde Ioan Rosca » Lun Ian 21, 2008 3:00 am

Octavian Mihaescu scrie:
Ioan Rosca scrie:Domnule Mihaiescu,
Ati reprosat domnului Leon ca reduce revolutia la activitatea sa. Nu ar trebui atunci sa faceti asta chiar dv. Faptul ca ati recunoscut "alegerile", ca ati considerat combaterea contrarevolutiei incheiata, dupa 20 mai, ca ati plecat din tara , va priveste. E destinul si cauza dv. Dar pareti a nu recunoaste altora dreptul sau meritul de a fi crezut si facut altfel. Cine va da dv dreptul sa considerati inutila, absurda si compromitatoare contestatia celor care au ramas in Piata, sau au infruntat puterea, aproape insurectional, pe 13 iunie? Sa desconsiderati abnegatia civica a grevistilor foamei care au rezistat pina pe 13 iunie? Sa nu dati doi bani pe particiarea lui Dinca, Maries, Octav Radulescu, Leon si altii la lupta disproportionata impotriva legitimizarii uzurparii FSN? Sa "uitati" ca Maries, Dinca , Leon au facut puscarie in 1990, pentru ca au contestat radical puterea?
Ca sa nu ma refer la altii, va trag atentia ca, atunci cind dispretuiti pe "retardatii" ramasi in poziti de contestare a legimitatii FSN, acuzindu-i ca v-au "compromis" lupta, va referiti si la mine. Iar eu consider ca dv ati compromis lupta noastra ,dezertind.

Ioan Rosca


Domnule Rosca,

1) A-ti fost in P-ta Univ in perioada 25 Mai 1990- 12 Iunie 1990? Si daca a-ti trecut pe acolo ce a-ti constatat?

Am fost doar de citeva ori. Eram la Piatra Neamt, unde m-am retras, dupa 19 Mai, vazind ca apelul asociatiei Dialog Piatra Neamt:
http://www.piatauniversitatii.com/ico/p ... plain=true
la denuntarea "alegerilor"... nu este sustinut de cei din Bucuresti.
Dar a fost acolo, zi de zi , familia mea. Iar mama, istoric, a consemnat ce a vazut acolo, si ce se spunea zilnic in presa si televiziune, in niste agende publicate deja pe net
Ulterior am studiat un enorm material, o colectie de mii de articole, continind marturii si dezcaluiri despre acele zile, din care am compus sintezele pe care le pun, de 3 ani , la dispozitia procuraturii. Nu cred ca in acest moment mai are cineva atitea informatii despre evenimente. In curind voi publica documentatia aceasta pe Internet.

2) Nimeni nu a recunoscut alegerile si sucesul lui Iliescu, cel putin noii PNTCD nici vorba de asa ceva. dar va reamintesc ca in acel moment 85% ausutinut FSN-Iliescu, fiind in stare sa ne linseze, noii am fost, va pot pune la dispozitie documente foto, grupul OT-PNTCD condus de Ion Radoi, membrii taranisti din aceea perioada fugariti cu bâtele, insusi Coposu in satul luiManiu a fost fugarit.
3) FSN_Iliescu in acel moment s-a bucurat de intreaga sutinere a populatiei, alegerile avusesera loc, optiunea a fost evidenta pro FSN-Iliescu si contra partidelor istorice. Dupa 20 Mai 1990 protestul in strada nu îsimai avea justificare ci; ATENIE

Incercati sa fiti coerent, consecvent, logic. Daca nu ati recunoscut "alegerile" (cum ati manifestat acest refuz?) atunci de ce acceptati efectul lor?
Populatia NU a sustinut FSN-ul real (care a furat voturile prin abuz si inselaciune), ci un alt FSN strict imaginar care:
- ar fi facut revolutia (cind de fapt el a deturnat-o)
- ar fi aparat populatia de terapia de soc pusa pe seama opozitiei (cind de fapt , imediat dupa 20 iunie, guvernul Roman a declansat o reforma devasatatoare)
- ar fi resins punctul 8 pentru a apara membrii PCR de razbunari (cind de fapt, a aparat doar interesele nomenclaturii criminale)
-ar fi concurat normal in alegeri (cind de fapt a folosit aparatul de stat comunist si media aservita pentru a manipula si instiga populatia)
etc
Opozitia nu trebuia sa valideze sub nici o forrma aceasta farsa. Si din pacate, a facut-o, marginalizind protestul strazii

Opozitia din strada trebuia integra partidelor politice din opozitie. In PNTCD nu vroia sa vina, la pNL nu, apoi cum credeau ei ca vor ajunge eficenti in lupta daca nu aveau reprezentant politic sau macar amârât de ONG.

Intrebati intelectualii roind in jurul GDS de ce nu au fost sustinute partidele atunci. Si pe Marian Munteanu, care a vegheat ca nu cumva sa fraternizeze strada si partidele anticomuniste.
In acelasi timp, nu uitati ca partidele au tradat strada, inca din 28 ianuarie, parasind linia revolutiei, pentru a juca la masa verde cartea "reformei". Ca si-au au aratat lasitatea si pe 19 februarie. Ca au participat in CPUN la un spectacol penibil, cu grave consecinte. Ca au acceptat alegerile fara epurarea activistilor si securistilor, ca sa se poata alege Ratiu si Cimpeanu, pentru ca apoi, sa sustina demagogic punctul 8, dar sa renunte la el, acceptind niste alegeri care NU AU RESPECTAT PUNCTUL 8.
La cine voiati asadar sa se alipeasca revolutionarii?

Manfiestatia de dupa 20 Mai 1990 este a lui Dinca,Maries. Grevisti foamei, pai eu cunsoc cinci care au emigrat, facut dosar ca sa capete azil-politc, le trebuia dosar betonat ca sa emigreze. Gradin un grevist al foamei autentic,ramas in Ro, (spre ex), nimeni nu mai vorbeste de el. Greva foamei putea fi continuata intr-un sediu daca tot doreau sa faca foamea (inutil).

Cum sa mai vorbeasca lumea de ei, daca dv ii tratati astfel? Nu conteaza citi dintre ei erau autentici luptatori pentru demnitatea tarii lor, ci care era mesajul acestora si cit de departe au mers in respingerea faradelegilor acceptate de restul populatiei

In alta ordine de idei, nu stiu cum se vede de la dvs, insa nici presa vestica dupa 20 mai 90, nu a mai acordat importanta manfiestantatiei lui Dinca si Maries , era în logica lucruilor, ptr ca opozitia trebuai sa se organizeze si fie capabila ajunge unitara, ptr a zdrobi fiara bolsevica.

Dupa 20 mai , dar mai ales 13 iunie, cei de afara, constatind docilitatea opozitiei - nu aveau motive sa se agite, ca sa ne elibereze. Cit despre organizarea opozitiei, ca unul dintre cei implicati zi de zi in acest efort, initiator al FDAR si AC, conducator al opozitiei din Neamt, renuntind la intentia initiala de a ma exila ca protest, rispindu-ma in doi ani de incercari disperate, va pot spune : opozitia nu a facut mai nimic. Voi reveni cu documentarea si explicarea acestei constatari dureroase.

Eu cred ca ar trebui sa lasam demagogia si discutam la rece , se face parada de noii ceei de pe baricada insa autientici sunt sfidati, fugariti si azi de asa-zisi reprezentanti, luptatori ptr aflarea adevarului, când ei nu au luat parte la evenimente, s-au trezit si ei sa faca dreptate, desigur inconjurati de indivizi ce deasemeni nu au participat la evenimente. Si-au pus ingura sloganrui demaogogice cu care incep sa ne dea la cap, pai stimabile
Eu sunt unul care a participat din primul moment la declansarea manfiestatiei (am documente) , implicat pâna in ultima zi, am vazut ,analizat pe toate fetele toate actiunile fiind evident ca sunt inutile si mai ales complect degenerate, reept, 20-Mai 12 Iunie 1990 , manifestatia a degenrat cumplit, parca premeditat ptr ai da lui Iliescu motiv curata violent.

Si de ce nu ati navalit dv, tinerii si ne-tinerii PNT-CD, ca sa ridicati nivelul protestului, dupa 20 mai? Nu aveati motive? Nu stiati ce au patit taranistii in toata tara? Vazind ca s-au repetat, in fond, alegerile din 46, in alte forme , dar tot ca o enorma miselie, trebuia sa umpleti Piata si sa declansati o greva politica consistenta. In loc sa faceti asta, comentati acum prestatia celor ce au ramas pe pozitii de contestare si rezistenta, mai mult sau mai putin civilizati, mai mult sau mai putin lucizi, mai mult sau mai putin inspirati? Poate ca au sperat sa nu-i lasati singuri in fata puterii, voi aceia care asteptati cu urna intinsa la 20 mai. In ce priveste participarea dv, o fi fost eroica, dar nu -mi pare ca avea claritate. Nu au fost numai demagogi in 1990 ci si agitati (agitatori) mediocri. Nu stiu exact in ce categorie de luptatori ati fost, pentru ca nu ne-am intilnit.

Un singur aspect ramâne pozitiv, a aratat lumi intregi adevarata fata a FSN-Iliescu, ce poate fi condamant doar ptr instigarea/aducerea minerilor, nu si ptr curatirea spatiului public ptr care nu poate nimeni al condamna, manifestatia nu mai avea sutinerea nici a opozitiei daramite a societati civile, deci; era o manifestatie minoritara fara sutinere.

AICI E MIEZUL DIVERGENTEI NOASTRE. Pentru ca ati admis rezultatul alegerilor, pentru ca v-ati retras din manifestatie, pentru ca ati participat (ca partid) la parlamentul marioneta- va vine greu sa recunoasteti meritul celor care au ramas acolo, de bine de rau. Si atunci faceti pasul decisiv, pe care ma siliti sa-l combat: validati teza lui Iliescu ca represiunea de pe 13 iunie a fost legitima. Atunci si cea de pe 21 decembrie a fost. Care e deosebirea? Avea dreptul FSN-ul, uzurpator al puterii si organizator al Contrarevolutiei si al farsei electorale- sa foloseasca fortele pregatite de Ceausescu impotriva celor care-l contestau, indiferent de calitatea academica a acestora?

Poate va aduceti aminte, sper; OT- PNTCD a fost nu doar activi ci si a sutinut pâna in ultima clipa grevisti foamei, i-am rugat sa renunte,

Daca voiati sa-i sustineti trebuia sa faceti greva foamei linga ei, nu sa-i convingeti sa plece, ca sa nu tulbure apele "reconcilierii nationale" in care partidele tocmai se lansau.

Opozitia de atunci cu exceptia grevistilor foamei pe care i-am sutinut moral si material, nu s-a solidarizat si cu degenerarea mentinuta de Dinca si Maries.Si va mai spun ceva, ca tot am amintiti de Gradin
Dupa 20 mai 90, subit s-au inmultit,dubalt numarul grevistilor foamei, majoritatea celor care au inceput greva foamei la inceputul luni Mai, au iesit din greva dupa 20 Mai. 13 Iunie gaseste grevisti ai foamei recenti, doar 20% mai erau din ceei vechi.

SI? Au ramas putini? Tot mai izolati si marginalizati? Din cauza cui? Tot ei sint vinovati? Foarte rau ca opozitia nu s-a solidarizat cu idealuri care nu erau negociabile. Nu vad ce a facut ea , de 18 ani, mai bun pentru tara, decit "degenerarea lui Maries si Dinca".

Asa ca daca doriti adevarul, apoi hai sa discutam la rece , nu bagati pumnul in gura cum ca eu mi-asi permite contesta pe Dinca si Maries, pai DA dle Rosca am acest drept si voi continua spune adevarul; Dupa 20 Mai 1990, manifestatia a fost degenerata se pare premeditat. Autorii, Radulescu, Dinca si Maries. Daca nu a fost premeditat, atunci din prostie (eu asa i-am perceptu atunci), s-au opus, este prima lovitura data unitati opozitiei, de fapt a douo ptr ca si manifestatia in si ne se pare ca tot opozitiei a cauzat, totii desptepti erau apolitici in acel moment când trebuia intari partidele de opozitie, aceiasi destepti se dau mari eroi,i luptatori ai adevarului condusi de indivizi care nu au nimic comun cu evenimentele.

Contestati pe cine vreti. Dinca, Maries nu-mi sint frati. Nu am luptat atunci alaturi de ei. Am avut propria mea asociatie, si propria mea cale. Dar nu mi se pare normal ca, pentru ca nu eu am ramas in Piata pina la capat, ci ei, pentru ca nu eu am fost arestat 6 luni , dupa 13 iunie , ci ei- sa nu fiu solidar cu lupta lor, pe care o consider, nu numai eroica sau benefica: o consider legitima, normala. Ei au facut ce trebuie, nu noi. Asa ca, daca ii declarati provocatori, aduceti si niste probe.

Nica Leon, trebuia sa se alature unui partid de opozitie nu sa-si faca partid si azi sa ne injure
.
Carui partid trebuia sa se alature Leon? Unor adunaturi de veleitari pilotate de oamenii infiltrati de putere? Care nu au fost in stare sa paraseasca "parlamentul" pus la cale fraudulos de FSN , nici macar cind Tovarasii au declansat distrugerea economiei romanesti? Care au dus tara, timp de 18 ani, cot la cot cu securicomunistii, in aceasta infundatura? Partidelor "istorice", intesate de informatori, care nu au dat, cu adevarat, atentie problemelor generatiei noastre, a prizonierilor lagarului comunist ce nu aveau a recupera case confiscate?

Acum dupa 18 ani, cred ca au invatat si românii cum sta daravela cu democratia, sa vada greselile comise ptr ca cu demagogia nu se face nimic. Sunt convins ca tot lovelele si afisarea publica, mediatizarea incita spiritele si azi
Si cele spuse de mine mai sus sunt parte din adevar dle Rosca, de ce nu aceptati si ma obligati acepta adevarul dvs? Hala adevar mai cautati si dvs daca puneti astfel problema, nu ma mir ca Iliescu%Roman, îsi râd in barba.

Eu nu va impun punctul meu de vedere. Dar il expun, ceea ce -iata- va irita. Nu va place opinia ca ati dezertat? Poate ca si pe altii ii irita tezele dv privind nelegitimitatea manifestatiei si legitimitatea represiunii din 13 iunie. Mai ales acum, cind incearca sa obtina condamnarea lui Ilescu &co, pe care ideile dv il justifica. Nu va acuz DE LOC ca vreti sa-l aparati. Stiu ca sinteti total contra lor. Dar se pare ca nu va dati seama de consecintele neavenite ale opiniilor dv. Si nici nu sinteti in stare sa-mi spuneti mersi, ca va atrag atentia.

Dinca si Maries (in 1990), nu erau capabili fi reprzentanti ai scoetati civile, nicinu au reusit decât a unui grupulet minsicul, cu care incerca dezbina impotriva studentimi, deh, lupta de clasa si-a spus cuvântul si atunci. Dinca si Maries erau buni ptr a agita strada, in rest erau niste simpli muncitori care nu gândeau in perspectiva,motiv ptr care au si reusit compromite degenera manifestatia.

Nu stiu ce pregatire si preocupari aveti dv. dar eu ma simt la locul meu linga oameni ca Dinca si Maries. Si nu mai cred in "perspectiva" oferita de elitele romanesti. Daca acestea si-ar fi facut datoria, muncitorii nu erau siliti sa imagineze plaforme si strategii. Si daca veti urmari platformele asociatiilor din piata, veti avea o mare surpriza. Tocmai Dinca si Maries au sustinut consecvent necesitatea aminarii si organizarii corecte a alegerilor. In timp ce asociatiile "cu staif intelectual" au castrat platormele lor de aceasta cerinta fundamentala, fara de care nu se putea face nimic concret, pentru operationalizarea punctului 8. Va voi demonstra ca intelectualii au convins muncitorii sa renunte la cererea de aminare a alegerilor si sa nu-l mai conteste si pe Ion Iliescu. Ceea ce a dus, dupa 23 mai intr-o totala infundatura. Dv nu intelegeti ca au ramas in miting asociatiile care nu au facut acest compromis.

Azi se vorbeste numai de ei, dar de noii ceei care am pronito, organizat si miscat studentimea , partea idilica pâna in 20 mai, nu se vorbeste,mai sa fie.
Eu cred ca avemsi noii dreptul sa ne spunem opinia, ptr ca daca nu existam noii, Dinca si Maries nu reuseau face mare scofala in P-ta Univ, erau curatati de mult.
Sutinatorii lui Dinca si Maries erau de alta factura, majoritatea copii ai strazi, ce au si predominat piata dupa 20 mai, daca a-titrecut pe acolo ar trebui sa stiti exact ce si cum a fost in realitate, iar daca nu a-ti trecut apoi ascultati pe ceei care au fost acolo, Eu am fost dle Rosca!

Studentii nu au pormit manifestatia, ci au deturnat-o, transformind-o, dintr-un protest viguros, intr-un cenaclu. Dupa care... au plecat, incheind mitingul2 (24 aprilie- 23 mai). Efectul a fost probabil negativ electoral pentru opozitie, din cauza modului in care puterea a prezentat tarii manifestatia. Dinca si Maries au inceput o contestatie, si au terminat cum au inceput. Cu bine si rau, mitingul "proletar, revolutionar" (22 aprilie- 13 iunie) va ramine in istorie.

Sper sa nu ma acuzati de iliescianism, ptr ca asa se întâmpla când argumentele dispar, incep denigrarile.
Sunt tare curios vedea din cine sunt formate ascociatiile dlui Maries, ma tem ca 99% nu au nimic de-a face cu revolutia si p-ta univ (90).

Eu v-am spus doar ca sustineti, inconstient, teze convenabile lui Iliescu, in actuala ancheta. Cit despre denigrare, vad ca dv va lansati in afirmatii despre cei de la 21 decembrie, pe care nu stiu daca-i cunoasteti.

Si inca ceva, foarte important dle Rosca
Daca nu organizam noii OT-PNTCD impreuna cu Ion Puiu , protestul din 13 Iunie 90, impotriva arestari grevistilor si lui Dinca, poate ca nu iesea bucurestiul, studentimea nu se altura. Ion Puiu (asta nu o stiti, ), in data de 11 Iunie 90, ne-a informat ce avea sa se întâmple si organizat, dat sarcini ptr a fi pe faza, declansa protest stradal de solidaritate cu grevisti foamei.

Si vreti sa va consider un om coerent (consecvent)? Pai daca dv ati facut asta pe 13 iunie, indrumat de Puiu, de ce v-ati intors acum la 180 de grade si sustineti ca represiunea de pe 13 e legitima? Nu era normal ca toti iubitorii revolutiei sa sara in aer aflind de ce s-a intimplat pe 13 iunie dimineata? Nu era firesc ca violentele provocatoare cu care a fost intimpinat protestul unora (ca dv) sa incinga spiritele si mai tare? Ca agresiunea IMGB si filmarile incitatoare ale televiziunii - care a aratat - pentru prima data agresarea manifestantilor de politie- sa duca la o escaladare incontrolabila? Este chiar condamnabil ca tinerii au vrut sa-si elibereze prieteni arestati de polimilitienii lui Ceusescu, la ordinul securicomunistilor reciclati de Iliescu, si sa patrunda in televiziune pentru a spune tarii ce se intimpla? Ati analizat dv , caz de caz, pe cei care s-au batut cu fortele puterii pe 13 iunie, ca sa conchideti ca au fost toti zurbagii, provocatori, infractori- si nu autentici revolutionari?

Azi se stie, lovitura kgb-istilor a fost impotriva partidelor de opozitie,a opozitiei autentice ptr a o desela, mai putin contra grevistilor si a lui Dinca,ei au fost doar pretestul, motiv ptr care eu si azi consdier ca totul a fost premeditat. Grupul Dinca-Maries nu era absolut deloc reprezentativ dle Rosca.

Se stie complet gresit. Partidele de opozitie nu faceau mare lucru, nu au fost oprite de la nimic, si nu au facut nici de atunci mai nimic. Nu au sustinut revolutia din 1990. Le-a fost frica. Din acest motiv, cei care au incercat sa stirneasca o rezistenta frontala, izolati si neatingind o masa critica, apar ca lunatici. Sigur ca nu au avut sanse, la acel raport de forte. Daca primeau insa intariri, aveam alta istorie.Vinovati sint cei care s-au retras de pe front, nu cei care au cazut victime FSNului si singuratatii, intr-o Romanie desfigurata de oportunism.

Are dreptate dl Ene, recompensate (reparati moral-materiale) sa fie doar victimele ce dovedesc concret ca au fost ranite,arestate, torturate,restul sa faca cicoul mic indiferent cine ar fi. Iar evenimentele din IUnie 1990, strict doar victimile minerilor, ptr ca si noii am fost dle Rosca, poate ca daca Dinca inceta protestul partidele de opozitie nu sufereau lovitura pe care le-a aplicata KGB-isti lui Ilici, asa ca realele victime suntem noii, pe termen lung, si asta se vede in România cu ochiul liber,pe când Dinca si Maries sunt bine mersi.

Vedeti unde va aduce viziunea dv? Victimele de la 13 iunie nu sint cei atacati, loviti, arestati ci ...opozantii de catifea, care n-au mai apucat sa-si lanseze noua baterie de poezii si teze despre libertate. Saracii lideri de partide "opozante" care s-au imbogatit, in partenariat cu fostii lor tortionari. Maries, Dinca si Leon au stat sase luni la puscarie, doar ca Frontul sa poata intimida- pe dv. si pe mine. Vinovati sint doar minerii, nu securicomunistii FSN care i-au manipulat si condus. Dar simpatizantii FSN, pacaliti cras, folositi in toata tara pentru apararea Contrarevolutiei - tot Dinca si cu Maries i-au generat?. FSN-ul a facut pe 13 iunie altceva decit pe 24 aprilie, sau pe 29 ianuarie? Sau pe 3 mai si 16 decembrie, la Piatra Neamt? Sau la Constanta, Sibiu, Brasov, Cluj, Craiova, Deva, Ploiesti, Iasi etc- in atitea alte momente din 1990? V-ati intrebat vreodata ce s-ar fi intimplat daca minerii nu mai intrau in Bucuresti, pe 14 iunie? Ca sa nu uitam din ce face parte "mineriada", haideti sa recurgem la un pic de rigoare.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Ian 21, 2008 11:17 am

Vedeti dle Rosca, dvs sutineti o varianta auzit-citit-mitizata,eu va expun ce am trait , vazut si sismtit pe pielea mea, dar sa o lasam balta cu viziunea noastra diferita, asta este...

1) Grupul Ion Puiu/Radoi s-a opus recunoasteri alegerilor, aspect ce va pune bomboana pe coliva, Coposu trecând al represali interne, asadar; nu MIhaescu a recunoscut alegerile ci Coposu. Mihaescu nu avea putere in partid,asa ca vina nu imi apartine, totusi;

Dat fiind faptul ca FSN se bucura de 85%, fusese votat de populatie, un partid politic face un pas inapoi dupa care îsi ascute sabia ptr a o infinge in adversar. Manifestati din partea noastra urma sa aibe FSN lunar, cel putin asa stabilisem continua loviturile contra lor, numite sub centura. Numai ca compromiterea demonstratiei de dupa 20 Mai 90, a diabolizat/compomis orce forma de demonstratie in fata populatiei care cerea liniste. In plus, dupa barbaria din Iunie 90, majoritatea parasesc tara si datorita slabiciuni partidelor politice, astfel ca va bate vântul peste tot, ca când Iliescu apare, soarele rasare.

2) Partidele de opozitie nu aveau voie implica in protestele lui Dinca si Maries, iar cine o facea dupa 90 asa cum azi ne condamnati dvs, îsi dadea foc la valiza, OT-PNT (noii), am sutinut masiv dar individual,iar oficial partidul a simpatizat cu doleantele lor, atât putea sa faca. Daca Dinca si Maries erau capabili trebuia sa tina tot Bucurestiul in piata pe toata durata manifestatiei lor, sa vina din toata tara sutinere asa cum a fost si pâna in 20 Mai 90. Unde eu am vazut seara de seara si chiar ziua,(treceam zilnic si noapte de noapte pe acolo si dupa 20 Mai) cca 100-200,iar spre final nici 50 de insi nuse mai aduna la schela lui Dinca,improvizase o tribuna. In asemena conditi orce om cu minte limpede isi regândeste/adapteaza strategia.

3) Nu se ne problema diaboliza pe Dinca si Maries,meritele lor ramân consemnate de istorie, eu cel putin i-am recunoscut lui Dinca intotdeauna meritele, lui Maries nu prea am motive ptr ca nu cunosc ce a facut concret decât dezbinarea din P-ta Univ, pe câdn Dinca stiu ca are si merite incontestabile. Dar nici ai mitiza face din ei zeii-luptatori, pantelimonii sau vasili-roata.

4) Vedeti dvs dle Rosca unde este buba, insusi dvs o reprezentati fidel si anume:

Sutineti cu patima doar un component , scaoteti din cotnext limitat fiind doar la acel 13 Iunie, când victime am fost mai ales noii partidele de opozitie,impotriva noastra s-a dat lovitura dle Rosca, iar ce s-a întâmpalt in P-ta Univ nu se reduce la ceea ce a urmat dupa 20 Mai,dvs comiteti o grava eroare dle Rosca,istoria nu va da dreptate, faptele sunt excesiv de mitizate. Va reamitesc totusi ca punctul central al grevistilor era abolirea acelui 471, care daca nu s-a facut pâna in 20 Mai, trebuie democratic continuat presa abolirea lui. In privinta fostilor si actualilor KGB-isti, PCT 8, pai daca a fost asa, de ce nu venira timisoreni la Bucuresti sa sutina pe Dinca si Maries, de ce nu aufacut si la Timisoara si toata tara inclusiv P-tra Neamt demonstrati de solidaritate continue. In plus, si in privinta acestor corifei trebuia data o lege adoptata de Parlament in lumina Proclamatiei de la Timisoara, care va reamintesc nu era lege adoptata. Juridic nu prea sta nimciin picioare, revolutia se incheiase bine mersi in favaorea bolsevicilor, populatia îi tzuca in fund in proprotie de 85%. Marea masa de revolutonari din 22 dec a fost si ramas cu Iliescu, aplaudat ca ne desela bolseviceste, pai vedeti dle Rosca ca si aia multii tot revolutinari au fost, continuat revolutia bolsevica a lui Iliescu, ca de ar putea candida si azi ar câstiga alegerile.

Este usor sa te plimbi cu diplomatul pe bulevard, dupa aceia sa te erijeziin luptator aladevarului si condamni tot pe ceei putini, ptr ca putiniam fost dle Rosca, foarte putini, iar Dinca stie foarte bine din ziua de 21 Dec orele 11.30-12 cumtrageam de bucuresteni alatura, de demonstranti lui Ceusescu, revolutionari lui Iliescu sa ramâna la baricada. Si in 1990 tot putiniamfost dle Rosca, si ce facuram? Ne facuram bisericute ptr a ne contesta reciproc, cine nu este cu noii,este impotriva. Va rog sa intelgeti;

Eu nu sunt contra lui Dinca, dar nici nu pot acepta aberatiile ce se impun cu forta. Printr-o miscare noii totii ceilanti suntem diabolizati iar Dinca si Maries zeificati, ei care au comrpomis dupa 20 Mai intreaga actiune, pai sa nudai in bâlbiala?!

Vom diaboliza pe Dinca,NU, nicidecum dle Rosca, daca vrem afla adevarul si uni fortele, trebuie facut lumina/curat in propria ograda. Eu nuacuz pe nimenid e joc dublu, cred ca naivitatea sineputinta vedea in perspectiva i-au facut pe ceei doi sa comita gafa de care vorbesc, gafa ce poate fi trecuta la greseli inerente, deci se absolva, meritele nu vor putea fi niciodata contestate. Dinca a fost motorulin 21 dar si in p-ta univ dupa ce i-am pasat actiunea, Dinca este marele motor,eu am fost lânga elnu odata in toiul luptelor si actiunilor, venea des in birou la noii (OT-PNTCD), uneori mai dormea , deci; Dinca a fost si ramâne stimat de noii, grupul nostru, numai ca dupa 20 Mai, ar fi trebuit sa asculte, s-a incaptânat de a dat cu muci in fasole.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Marius » Lun Ian 21, 2008 8:01 pm

Octavian Mihaescu scrie:Dinca a fost si ramâne stimat de noii, grupul nostru, numai ca dupa 20 Mai, ar fi trebuit sa asculte, s-a incaptânat de a dat cu muci in fasole.


Asta-i problema cu Dincă, n-a vrut să asculte de PNŢCD. Care PNŢCD, în frunte cu Coposu, nu prea îi păsa de ideile revoluţiei, aveau ei nişte probleme cu casele naţionalizate pe care le voiau înapoi, dar atît. S-a văzut cel mai bine în 1996.
În ciuda faptului că dl. Mihăescu recunoaşte situaţia din PNŢCD, vorbind inclusiv de "represalii interne" împotriva celor care nu acceptau linia Coposu, continuă să susţină că principalele victime ale minerilor au fost ţărăniştii, iar cei care n-au vrut să adere la ţărănişti sînt învinuiţi de dezbinare.
Cînd un partid politic nu izbuteşte să-şi atragă aderenţi eu cred că e în primul rînd vina conducerii acelui partid politic, nu a celor care refuză să se înregimenteze.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Ian 21, 2008 10:03 pm

Marius scrie:
Octavian Mihaescu scrie:Dinca a fost si ramâne stimat de noii, grupul nostru, numai ca dupa 20 Mai, ar fi trebuit sa asculte, s-a incaptânat de a dat cu muci in fasole.


Asta-i problema cu Dincă, n-a vrut să asculte de PNŢCD. Care PNŢCD, în frunte cu Coposu, nu prea îi păsa de ideile revoluţiei, aveau ei nişte probleme cu casele naţionalizate pe care le voiau înapoi, dar atît. S-a văzut cel mai bine în 1996.
În ciuda faptului că dl. Mihăescu recunoaşte situaţia din PNŢCD, vorbind inclusiv de "represalii interne" împotriva celor care nu acceptau linia Coposu, continuă să susţină că principalele victime ale minerilor au fost ţărăniştii, iar cei care n-au vrut să adere la ţărănişti sînt învinuiţi de dezbinare.
Cînd un partid politic nu izbuteşte să-şi atragă aderenţi eu cred că e în primul rînd vina conducerii acelui partid politic, nu a celor care refuză să se înregimenteze.


Domnule Marius,

Si dvs comiteti o grava eroare, vorbiti in contextul de azi ci nu cel de atunci. Cu toate acestea cred ca si români au invatat cum sta miscultaia cu demcoratia, cf acestor reguli de fier (inclusiv juridic) manifestatia lui Dinca de dupa 20 Mai, a intrat in ilegalitate fiind lipsita de sutinerea societati civile, cazul revolutiilor care impun rapid schimbari majore, numai era cazul lui Dinca, indiferent ce veti incerca dvs sa spuneti.

Faptul ca timpul ia dat dreptate lui Dinca, pai fie cu iertare; nu doar lui Dinca ci si nouo tuturor celor care am manfiestat in P-ta Univ. In final ce a rezolvat? Dat lui Iliescu apa la moara sa curete brutal, sa aibe si azi justificare. Daca Dinca , Maries si Radulescu nu întelgeau atunci, ar putea avea scuza ca nu stiau cum functioneaza democratia si habar nu aveau de strategi eficiente, numite lovituri sub centura, dar dvs azi dupa 18 ani nu mai aveti voie comite aceleasi greseli. Ma repet; Iliescu in acel moment avea sutinerea a minim 85% din populatia Ro, a fost votat, i-au fost ascultate/aplaudat bolborisiriele bolsevice , pe când a opozitiei pus bâta în toata tara, eu am fost si la Timisoara in campania electorala asa ca stiu exact cum a fost,mai ales in Oltenia ,Moldova dar nici cu Transilvania nu mie rusine.

Daca aderau la PNT,unde eram grupati nu putini din ceei depe baricade incepând cu 21 Dec, poate ca reuseam presa maieficient si nici Coposu nu putea as face de cap,dar mai mult, ceea ce nu stiti

Noi grupul Ioan Alexandru, Radoi, Puiu, doream sa ne desaprtim de Coposu, asa cum stiti acel mic CD din coada PNT apartine partidului nostru creat in 28 Dec, ce a fuzionat cu PNT, doream sa facemun partid nou al revolutinarilor autentici, al celor de pe baricade. Ma intreb oare daca nu ajungea barbaria minereasca sa bage in spaima bucurestiul, tineretul, majoritatea celor de pe baricada emigrati, nu reuseam ceva?! Ma intreba oare daca Dinca si totii ceilanti (inclusiv Leon) se alatura nouo si trageam acel nou partid format din reprezentanti de frunte ai celor care au luptat , nu reuseam ceva, ba bien ca nu. Atunci ca si azi, ne acuzam bolseviceste unii pe altii.

Am avut deseori retineri ptr faptul ca am parasit definitiv tara, ca trebuia sa ramân si contini lupta, insa când ma uit dihonia din propri camarazi, inclusiv mesajele dinacest topic demonstreaza, ma bucur ca nu am ramas , am fost mult mai inspirati ca amparasit tara, nu aveam, nu avem nici azi cu cine face ceva.

Daca nici macar dvs care doriti contribui la adevarul istoric nepartizan nu reusti dupa 18 ani vedea limpede, ce sa mai spun de altii.

Ceea ce a urmat dupa Iunie 1990, este o alta fila de istorie, ma refer la PNT, pâna in Iunie 90, noii doream face o treaba buna, ma refer la grupul nostru condus de Ion Puiu si Radoi, ce sutinea fara rezerve doleantele manifestatiei lui Dinca, asa cum am mai spus, sper ca si Dinca va recunaoste, PNT, Grupul Radoi/Puiu au fost ceei mai loiali sutinatori, Gradin spre ex; era membru al PNT, Tautu (de Tautu nu mai vb nimeni, dar el este ...) Asa ca va rog dle Marius... nu ne acuzati tot pe noii ptr a scoate basma curata pe Maries , mai sa fie, unde ajunsaram.. acest Maries care nici azi nu este in stare formula o propozitie, gândi cu mintea lui, dupa câte imi amintesc eu (si imi amintesc cu precizie multe), cu Maries nu statea nimeni pierde vrema in 1990, era prea sters si ... Toata lumea discuta cu Dinca nu cu Maries, iar daca tot vb de adevar si dreptate, de ce nu este Dinca reprezentantul celor din 21? Ce cauta Maries ajunge ditamai reprezentantul revolutinarilor din 21, cine la coctoat acolo pe acest individ, ma tem ca are mare dreptate dl Ene, gasca lui, acolo nu mai sunt autentici revolutinari ci facuti lui Maries, de fapt ii vazuram la TV pe aia în greva foamei, ce fel de revolutinari or fi fost si astia... numai Dumnezeu si Maries poate sti.

Aici este vorba de afacere, de lovele si mediatizare, pe absolut totii îi doare in fund de adevar si dreptate , sunt demagogi ordinari, profita de pe urma noastra si a faptului ca majoritatea luptatorilor autentici nu mai suntem in România. Ar trebui ca cineva sa puna aceasta problema pe tapet si ceara desfintarea acestor ascociatii. Sa le dea drepturile celor care au fost raniti sau avut de suferit, dupa care sa inchida mascarada asta cu revolutinari lu peste-prajit.Adevarul istoric, il stim ce atâta mascarada an de an, de fapt totul in Ro este o mascarada, din pacate.

Forumul dvs, poate contribui la stoparea mascaradei cu conditia sa renuntati la partizanat.

Dinca este si ramâne un luptator autentic pe care cu totii il vom respecta.


Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Nu aici trebuie continuata discutia asta

Mesajde Ioan Rosca » Mar Ian 22, 2008 12:17 pm

Domnule Mihaiescu,
Discutia se refera la situatia din 1990, nu la revolutia din decembrie. De aceea o va raspund dincolo, si in legatura cu acest mesaj.
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Anterior

Înapoi la Revolutia din decembrie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009