Sectorul CIVES
 
 

Martuiria lui Dobre

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Martuiria lui Dobre

Mesajde administrator » Mar Iun 16, 2009 5:56 pm

Vezi :
http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... sangerate/

"[] Avem dispunerea neînceperii urmăririi penale în cazul Ion Iliescu? Avem! Ştim sigur că există victime? Ştim! Ştim că şi astăzi victimile îşi cer dreptatea? Ştim! Cunoaştem numele asasinilor morali şi faptici? Cunoaştem! Suntem în Comunitatea Europeană? Suntem! Puterea de a decide şi dispune procedurile judiciare împotriva vinovaţilor stă în voinţa politică.

Şi dacă nu există voinţă politică, aceasta poate fi stimulată şi determinată să acţioneze împotriva criminalilor printr-o campanie de presă unită, concertată şi stăruitoare atât pe plan intern, dar şi extern. După părerea mea, orice prioritate păleşte în comparaţie cu nevoia urgentă de reconciliere cu trecutul criminal şi tenebros al României recente. România trebuie să-şi asigure cetăţenii şi lumea civilizată că la noi a venit vremea domniei legii. Altfel pace socială şi politică nu va exista."

In loc de comentariu:
Este pacat ca domnii Dobre si Cosma nu se intilnesc, pentru a discuta barbateste, cu tot adevarul pe masa. Partea pe care o stiu eu imi ajunge ca sa regret ca aceasta lamurire nu are loc. Ar avea amindoi noi surprize, masurind adincimea dezbinarii, manipualarii si dezinformarii care ne-a impins sa ne urim si distrugem.

Ioan Rosca
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Mesajde C. Dobre » Mar Iun 16, 2009 11:29 pm

Este pacat ca domnii Dobre si Cosma nu se intilnesc, pentru a discuta barbateste, cu tot adevarul pe masa. Partea pe care o stiu eu imi ajunge ca sa regret ca aceasta lamurire nu are loc. Ar avea amindoi noi surprize, masurind adincimea dezbinarii, manipualarii si dezinformarii care ne-a impins sa ne urim si distrugem.

Ioan Rosca


Dle Rosca,

Ce parte stiti dvs care va face sa regretati lamurirea dintre mine si Cosma?
La ce fel de lamurire "barbateasca" faceti referire?
Ce fel de "noi surprize" am avea amandoi, eu si Cosma?

Fire on, dle Rosca, clar si la obiect, nu pe ocolite, subintelesuri si suspansuri.

C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Ce-ar fi de lamurit

Mesajde Ioan Rosca » Mie Iun 17, 2009 9:08 am

Domnule Dobre

Mi-ar trebui inca timp pentru a completa si relata cercetarile mele din ultimii trei ani, care au adincit un studiu indelungat si o experienta directa.Va voi respunde acum, pentru "celeritate", cu un fel de sumar al analizei in curs:

1 Am descoperit prea tirziu ca infruntarea din 1990 nu a vizat numai lovirea justitiarilor anticomunisti. Ci si paralizarea reactiei previzibile a clasei muncitoare- care urma sa fie lasata pe drumuri, spoliata si aruncata in bajenie si mizerie. Scopul major (atins) al regiei FSN a fost declansarea unei uri trainice intre cele doua categorii periculoase, pentru a se evita asocierea lor impotriva retelei securi-comuniste. De 20 de ani aceasta falie apara reteaua uzurpatorilor institutiilor statului roman. Depasirea ei pentru stringerea rindurilor celor asupriti si batjocoriti e infinit mai importanta decit rezolvarea conturilor personale, precizarea detaliilor minore si satisfacerea vanitatilor. Ca fost grevist al foamei in Piata, supus linsajului si in orasul Piatra Neamt, conducator al singurei asociatii din Moldova implicate oficial in miting, cercetator si critic consecvent al regimului criminal de tranzitie- simt nevoia de dialog explicativ chiar cu cei care ne-au atacat sau urit in 1990, fiind intoxicati de propaganda fsn-ista si controlati de reteaua informatorilor.

2 In acest scop am facut multe demersuri si am cerut si dlui Cosma de curind o intrevedere, in cursul careia am incercat sa verific pistele socante pe care mi le deschisese cercetarea mea documentara. Dupa o singura intilnire in doi (pe linga confruntarea mai alarga care a avut loc la procuratura militara acum doi ani) nu sint in masura sa judec validitatea tuturor afirmatiilor si pozitia actuala a domnului Cozma. De exemplu, nu am cum evalua relatarea sa privind participarea ca anticomunist la evenimentele din 1977 sau 1989- pentru ca nu ma simt stapin pe subiect. Pot insa sa semnalez aspectele privind anul 1990 care mi s-au parut demne de atentie si cercetare suplimentara, fiind observate de mine prin prisma a ceea ce stiu din alte surse (am studiat o documentatie din citeva mii de articole si am intilnit multi participanti semnificativi).

3 Este indiscutabil (dar prea putin cunoscut) ca fortele de represiune folosite in iunie 1990 au fost aduse de FSN din toata tara si nu numai din Valea Jiului, incit punerea intregii crime pe seama Vaii Jiului este o manipulare. "Mineriada" a scuns o "feseniada". Asta o stiu mult mai bine eu ca domnul Cosma, nu cred ca in acest moment in Romania a mai pierdut cineva citiva ani ca sa faca harta "apelor otravite" care s-au strins atunci la Bucuresti (raport pe care l-am depus procuraturii… si a fost aruncat la gunoi de soldatii "civili" ai doamnei Kovesi, o data cu toate doasarele suparatoare) : minerii din Comanesti, miile de siderurgisti galateni adusi in stare de turbare de doamna Buruiana (ajunsa apoi responsabil parlamentar cu SRI), trenul de muncitori din Buzau imbracati in mineri de Ion Vasile, "turistii tunsi scurt" din Rosiori si alte localitati din jurul Bucurestiului, autobuzele de Ploiesti, trenurile de Alba Iulia , flacai hotariti de la IMGB, 23 August si metrou etc etc - cu totii instruiti temeinic sa distruga (multi echipati in salopete de mineri noi noute, comandate cu o luna inainte la Salcia). Datorita interventiei lui Ion Manucu, manevra de camuflaj a fost imperfecta. Trenurile din Valea Jiului au ajus in Bucuresti la ora 7. Cititi atent cronologia represiunii, lansata (in Piata, la Universitate, la PNT, PNL etc) cu citeva ore inainte si intrebati-va macar cine a operat in primele ore. Veti deschide astfel usa adevarului incuiat de S(ecu)RI(tate) si Frontul Salvarii Nomenclaturii. Veti percepe, in spatele descarcarii miniei unei gloate manipulate de dobitoci sangvinari, mult mai cumplitul adevar ascuns las de "vectorii de opinie" din Romania: pe 13-15 iunie , fortele represive ale regimului comunist, organizate militar, incarcate de o ura feroce si pline de spaima de a pierde puterea si-au luat- CU POFTA- revansa pentru decembrie, cistigind Contrarevolutia.

4 Nu ma pot indoi ca SI minerii din Valea Jiului au intrat in hora, dupa ce au ajuns la Bucuresti. Numai ca nu cred ca MII de mineri adevarati sostiti din Vale s-au repezit sa loveasca cu sete miile de femei, tineri si batrini bagati in spital EXACT in modul in care au lovit timp de decenii poli-militienii si securi-comunistii. Dv ati asistat la o scena atroce si bine faceti ca o relatati. Dar feriti-va de generalizarea ei la toate agresiunile, care ar acoperi sadicii de profesie aciuati in "structurile de securitate" . Dl. Cosma afirma ca, dupa ce au fost instruiti de gazde (liderii"celulei de criza" SRI-FSN) oamenii sai au fost dusi la sala Polivalenta , de unde Magureanu extragea continuu echipe de lucru (soc). El spune ca a plecat in oras pentru a intelege ce se intimpla, ocazie cu care a dat peste carnagiul de la fintina arhitecturii, unde a reusit sa-l salveze pe Marian Munteanu din ghearele unor brute -mineri necunoscuti. Ca dupa aceea a mers la sediul Ligii (facultatea de drept) ciocnindu-se pe scari de mineri care coborau cu dosarele Ligii Studentilor in brate. Ca i-a intrebat de la ce mina sint, i-au raspuns "Lonea" dar nu stiau cine este inginerul sef de acolo… Ceea ce l-a facut sa asalteze camera unde se "curata" seiful Ligii, interpelind persoana care conducea acolo operatiile. Respectivul domn, ferm si misterios, i-a cerut sa plece, dindu-i cartea sa de vizita : Kuki Borislavschi. Dupa care, Cosma afirma ca s-a intilnit cu Corneliu Birsan (actualul nostru reprezentant la CEDO) si Nicolae Popa - actualul sef al Tribunalului Suprem - pe care i-a intrebat ce s-a intimpla, cine sint falsii mineri care opereaza in Bucuresti. Obtinind raspunsul ca e vorba de forte speciale, care stiu ce fac. Si asa mai departe - ideea cheie fiind ca Securitatea si partidul au fost mai mult decit organizatoare, au fost miezul pumnului zdrobitor. Nu-mi vine sa cred pe cei care inca nu stiu asta, care inca nu au aflat ca nu a fost securist sau poli-militian fara sarcini grele in acele zile. A fost pentru ei un festin, un triumf, o racorire, o orgie.

5 Fara a mai lungi aceasta pista , precizez ca am nenumarate confirmari ale ei. . Am sa expun doar o marturie, pe care am gasit-o in presa timpului. Profesorul Ion Coja a facut urmatoarea declaratie publica (si a depus-o la procuratura- dar fata de Cosma, a scapat neinchis) Pe 14 iunie a rugat-o telefonic pe colega sa de facultate Mioara Roman sa-l protejeze pe Marian Munteanu, care nu e un element nociv. Doamna Roman a reactionat atragindu-i atentia ca acesta nu merita aparat pentru ca s-a implicat in lucruri urite: a fost gasit cu o geanta de buletine a celor arestati pe 13 iunie. Coja nu a crezut si s-a deplasat la universitate ca sa vada ce se intimpla. A intilnit studenti supravaietuitori din Liga care i-au povestit ca, in mijlocul noptii de 13/14, la poarta universitatii a batut o tiganca care avea o geanta cu buletine si voia sa le dea lui Marian Munteanu. Din prudenta, studentii nu le-au luat si nu au deschis. Numai ca doamna Roman nu stia ca nu reusise capcana, cazind chiar ea in ea… Intrigat , Coja face o vizita la sediul Ligii si da de… aceiasi mineri despre care povesteste Cosma, coborind in brate cu dosare. Iar sus… peste Kuki Borislavschi cumnatul lui Petre Roman (sotul Carmelei Roman) care ii atrage atentia sa dispara de acolo imediat. Iata doua relatari care se confirma reciproc. Si nu e un episod oarecare, asa cum vom vedea mai departe. Este probabil cheia abnegatiei cu care Basescu a facut totul pentru a stinge anchetele procuraturii militare, el , cel propulsat in 1990 de Roman ca omul tare al FSN-ului in ministerul Transporturilor, conducator al celulei de criza care a organizat in acele zile aducerea trenurilor (fapt pe care il ascunde printr-o diversiune abila- publicul tinut in confuzie reprosindu-i rolul de Ministru- pe care nu-l juca pe atunci… deci e nevinovat)

6 Trebuia aparata cu orice pret familia Roman, in frunte cu Kuki Borislavschi, ofiter care a condus, in punctele cheie, fortele represive in 13 si 14 iunie- drept pentru care era in capul listei inculpatilor alcatuita de generalul Dan Voinea… in clipa in care i s-au smuls dosarele. Dar despre asta nu veti auzi nimic la televiziunea romana, oriciti "combatanti" vor rula pe ecran. Grija fata de impunitatea lui Kuki, a tuturor "garniturilor" puse la cirma Romaniei- a fost exemplara. Tortionarul de virf a fost numit dupa 1997 (de CDR…) ca asistent al lui Victor Babiuc , apoi avansat general dupa 2001 de catre Iliescu, devenind azi reprezentantul Romaniei pe linga foruri europene (in numele carora i-a respins rezistentului Ion Bugan, cererea de lansare a Procesului Comunismului…). "Rotativa" din 1996 a fost pusa la punct in aceleasi laboratoare, Magureanu lansind "schimbarea" care a adus la putere echipa securitatii camuflata in "CDR" . Garantul "pacii" (a pastrarii controlului) fiind PD-ul lui Roman si Basescu (FSN2) care urma sa infunde si aspire (substituie) resturile de opozitie autentica. Tranzactia fiind pusa la punct si de Mihai Bacanu- dupa propria lui marturisire, facuta mie direct, impreuna cu mindria de a fi propus lui Coposu in 1992, pe Emil Constaantinescu (cel acare a reusit sa piarda un razboi fara a-l purta) . Acelasi care, dupa ce a capitalizat candid toata suflarea contestatiei, , descinde la Timisoara si anunta…. ca punctul 8 e depasit, rezolvind "speranta" pe foarte mult timp. Totusi, la adunarea comemorativa din 13 iunie 2005 (sau 2006), desfasurata la GDS, l-am auzit spunind celor de fata ca "noi am gresit facind in 1996 acel pact cu partea buna a securitatii". O farsa monumentala, care i-a venit de hac Romaniei… dar si lui Miron Cosma

7 Dupa o candidatura independenta in Hunedoara (care a scos din cursa cadidatul FSN, urmata de dirijarea voturilor sale catre reprezentantul PNT) , simtind ca "s-a schimbat vintul" Cosma crede ca a venit momentul sa reabiliteze partial obrazul mineresc, atacind problema mineriadei din inie 1990. Ii determina pe Corneliu Birsan si pe Nicolae Popa sa povesteasca (in scris) intilnirea lor din 1990. Depune aceste declaratii la procuratura , din proprie initiativa. Reactia sistemului il ia probabil pe nepregatite. E imediat arestat si anchetat pentru mineriada din 1991. Tinut intii indelungat la beci , in compania unor asasini notorii ca patibularul Clita, ucigasul lui Ursu. I se cere sa il infunde doar pe Iliescu , scotindu-l pe Roman din ecuatie. Refuza tirgul. Dupa un respiro, e condamnat. Sentinta provoaca noua infruntare multilateral manipulata, intre mineri si civicii lui Constantinescu . Se agita pe tusa Vadim,cel insarcinat cu compromiterea nationalismului si justitiarismului. Roman si Basescu inving pe toata lumea, sub privirile buimace ale unui public care nu stie ca nu intelege nimic. Poetarzii cenaclului anticomunist urla isteric si gaunos prin Comunicate, de cite ori se vorbeste de eliberarea prematura a lui Cosma, fara a le pasa ca acesta e deocamdata inchis nu pentru iunie 1990- ci pentru incercarea de rasturnare a regimului contestat in Piata Universitatii, regim ce se ocupa in 1991 cu distrugerea socio-economica a Romaniei.

Voi reveni cu detalii cind voi avea timp. Sper sa fi aratat macar la ce gen de problematica ma refer cind recomand dezbateri deschise, ca sa iasa toate partile adevarului la lumina. Evaluarea exacta a persoanei (Cozma) este o miza minora. Important e sa devina vizibil cum am fost toti manevrati sistematic de o grupare criminala, care a capturat si exploteaza (alienind) populatia Romaniei.
Altfel ne vor termina pe toti, unul cite unul.
Dupa care vor sterge si sensul aspiratiilor noastre din constiintele domesticite.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde C. Dobre » Mie Iun 17, 2009 11:20 am

Dupa o singura intilnire in doi (pe linga confruntarea mai alarga care a avut loc la procuratura militara acum doi ani) nu sint in masura sa judec validitatea tuturor afirmatiilor si pozitia actuala a domnului Cozma. De exemplu, nu am cum evalua relatarea sa privind participarea ca anticomunist la evenimentele din 1977 sau 1989- pentru ca nu ma simt stapin pe subiect. Pot insa sa semnalez aspectele privind anul 1990 care mi s-au parut demne de atentie si cercetare suplimentara, fiind observate de mine prin prisma a ceea ce stiu din alte surse (am studiat o documentatie din citeva mii de articole si am intilnit multi participanti semnificativi).
..............
Sper sa fi aratat macar la ce gen de problematica ma refer cind recomand dezbateri deschise, ca sa iasa toate partile adevarului la lumina. Evaluarea exacta a persoanei (Cozma) este o miza minora. Important e sa devina vizibil cum am fost toti manevrati sistematic de o grupare criminala, care a capturat si exploteaza (alienind) populatia Romaniei.
Altfel ne vor termina pe toti, unul cite unul.
Dupa care vor sterge si sensul aspiratiilor noastre din constiintele domesticite.


Dle Rosca,

Frankly, spre deosebire de dvs. eu stiu si pot evalua corect 'anticomunismul' lui Cosma din 1977 si 1989. Si stiti cum? Cu probe si martori, nimic altceva. Sunt ferm convins ca 'liderul din umbra' nu poate proba ceva. Spre deosebire de Cosma, eu pot proba tot ce sustin, cu documente si martori.

Daca el, Cosma, abandoneaza pretentiile 'anticomuniste' si isi cere scuze fata de mine, atunci cred ca as putea sa regandesc asupra unei posibile intalniri cu el si eventual colabora, cu conditia ferma de a fi absolut satisfacut ca amicul dvs, Cosma, este nevinovat si strain de atrocitatile comise de mineri in Bucuresti in iunie 1990, sau cel putin sa-si asume responsabilitatea statutului de fost lider al minerilor din Valea Jiului lipsit de experienta, viziune, cultura politica, usor manevrabil si vulnerabil la linguseli si in special la avantaje materiale si financiare.
Admiterea si recunoasterea "barbateasca" de catre Cosma a ceea ce am scris mai sus ar deschide, intr-adevar, calea spre o colaborare sincera si eficienta cu mine si amandoi cu dvs - tandem, cu garantie, de TEMUT impotriva criminalilor si spoliatorilor Romaniei din 1989 pana azi.

Aveti acest mesaj, din partea mea, pentru scopul suprem de unire a eforturilor si pe baza caruia puteti demara discutii exploratorii cu Cosma.
Comunicarea rezultatelor intalnirii cu Cosma le astept la e-mail-ul meu privat, pe care-l cunoasteti.

Cu stima,
C. Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Mesaj receptionat

Mesajde Ioan Rosca » Mie Iun 17, 2009 10:12 pm

Apreciez cum se cuvine deschiderea reactiei dv. la pledoaria mea. Voi transmite mesajul domnui Cosma si va fi rindul lui sa ia pozitie fata de invitatia mea de a depasi barajul zvonurilor "certe" despre cei care pot deranja regimul, raspindite pentru a impotmoli orice rezistenta solidara- in reprosuri si acuzatii reciproce si paralele. Nu pot decit dori ca decizia sa sa fie constructiva (pentru ca initiativa a fost a mea si nu sintem "prieteni"). Va voi tine la curent cu raspunsul pe emailul dv - daca si domnul Cosma va dori un dialog privat (din cite stiu, din pacate, nu participa la dialoguri pe Internet).
Cu respect
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde alin » Lun Iun 22, 2009 1:44 pm

RE: EV Zilei, Cred ca tovarasul Dobre poate fi crezut aici referitor la Valea Jiului si profilul securist al societatii mineresti.
(altfel interviul este de plans , iar cel care il semneaza arata cine scrie ziare in Romania: un singur evemplu: numeste evenimentele din iunie 90 `prima mineriada`)

Ce nu pricep de ce C. Dobre insista in continuare (de cate ori are ocazia unui nou interviu de obicei de zile mari, o data pe an, in iunie) sa ofere aceste date personale foarte contradictorii si sa faca procesul securismlui post-ceausist in acelasi timp cu o candoare de `golan`baut de mineri.

Deci:
in aprile 90 (de Pasti), Dobre facea greva foamei langa Patriarhe, pe urma se intalneste cu Magureanu-asta nu mai este povestit in articol, si in mai- iunie este deja angajat al Ministerului de Externe, si cazat la hotelul Majestic (str. Academiei, langa Arhitectura si Universitate, ground zero pentru mineriada III), hotel plin de agenti rusi si pro-rusi cum singur declara in interviu.

din nou deci:
toata Valea a fost infiltrata e securisti dupa 77, numai dansul a scapat neinfiltrat, dar a ajuns la Stefan Gheorghiu in cativa ani unde il cunoaste pe Magureanu, cunostinta de care se foloseste in primavara lui 90 pentru a obtine postul din Ministerul de Externe, desi cunostea mai bine decat majoritatea (din nou propria apreciere din articol) natura crimal-securista a sistemului care luase locul lui Ceasescu, face deci pactul cu diavolul (din nou) si intra in acelasi sistem pe care il condamna.
In acest timp, minerii il cauta sa ii aplice o corectie (noroc ca nu stiu unde sa il caute, pe noi astia care nu aveam relatii la Magureanu au stiut unde sa ne caute si sa ne gaseasca.. norac ca plecasem din tara de o luna si copiiii cu ochi albastri inca nu erau la curent).

D-le Rosca, v-am mai intrebat de cateva ori:
de ce credeti ca sistemul impotriva caruia luptati are vreun interes sa va ajute , de ce credeti ca un Voinea sau o Kodesi ar fi putut rupe randurile si provoca o defectiune in sistem cu documenteleéprobele pe care le adunati de atatia ani..

Daca un Cosma voia cu adevarat sa se intoarca impotriva securitatii care l-a propulsat ca pe atatia alti simpatizanti sau cozi de topor, putea sa o faca de mult, mai ales dupa anii de puscarie.

Parerea mea este sa faceti tot posibilul sa nu se aleaga praful de eforturile d-voastra si sa puneti la loc sigur cercetarile d-voastra.
Personal nu am incredere in securisti si colaboratorii lor.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Strategii

Mesajde Ioan Rosca » Mar Iun 23, 2009 10:21 pm

Domnule Alin,

Am incercat in general sa spun public exact ce gindesc la un moment dat. Mi-am explicat pe acest site principiile, traseul si scopurile. Dar nu pot sa-ti expui strategia periclitindu-ti proiectele-aflate deja in mare dificultate.

Ce va pot asigura e ca nu am respect fata de institutiile (romanesti) uzurpate de raufacatori si sint constient si de degradarea victimelor lor, in care nu poti avea incredere , nici macar cind le aperi interesele.
Dar percep un relief al geografiei socio-politice, o ierarhie a importantei problemelor. Vinovatia lui X sau lasitatea lui Y, tradarea lui Z si minciuna lui T pot fi expresive, dar nu trebuie sa ecraneze marile mecanisme ale patologiei de combatut. Fixarea si invrajbirea copacilor ascunde padurea potentiala.
Fac apel la dezbatere publica revelatoare, cu participarea tuturor celor implicati, din dorinta de a depasi blocajul zvonurilor, de extrema nocivitate. Razboiul pentru justitie, adevar si sens mergind atit de rau, societatea romaneasca afundindu-se ametitor in groapa, se justifica indrazneala metodologica.

Cit priveste observatiile dv pe marginea cazului Dobre, imi par rationale, plauzibile. Dar am invatat in acesti ani ca logica alimentata de aparentele informatiilor circulante si judecatile simplificatoare pot fi un rau sfetnic. Unele rationamente au false doar ipotezele. Asa cum am descoperit ca domnului Cosma i s-au pus in circa si lucruri de care nu e vinovat, fiind folosit ca acar Paun de marii organizatori ai distrugerii Romaniei, nu exclud posibilitatea ca si domnul Dobre sa fi fost tinta unei campanii masive de dezinformare, compromitere, anihilare, izolare. Pina la proba contrarie, il pot crede de buna credinta, atunci cind se declara un dusman al structurilor securiste de la Bucuresti. Ca a avut relatii suspectabile cu aceste structuri, ca a facut niste compromisuri- mi se pare evident, deci simt nevoia de explicatii mai complete. Dar ca analist riguros al tehnicilor Lor de compromitere- nu consider proba vinovatiei sale facuta. Ar fi pacat sa pierdem, prin neincredere injusta, un soldat potential de asemenea calibru- intr-o lupta ramasa fara combatanti

Nu dau cec in alb cuiva, daca il ascult cu atentie, fara prejudecati privind faptele si acceptind pluralitatea de interpretare, chiar daca eu cintaresc in final prin prisma valorilor mele. Nu se poate insa inainta in cunoastere cu ochii inchisi de o morala obtuz conformista. Nu ma consider judecator ci cercetator civic. Daca si intr-un proces formal se asculta invinuitul, noi nu trebuie sa negam cuiva dreptul de a se explica, confirmindu-ne sau infirmindu-ne banuielile si aprecierile.

Cit priveste riscul de a-mi vedea pulverizate rezultatele cercetarii privind feseniada contrarevolutionara din 1990, va multumec pentru prevenire. Sper ca voi depasi hartuielile cotidiene (datorate incercarii de a-mi asigura traiul, continuindu-mi cautarea si pastrindu-mi independenta fata de Sistem) si voi face public rezultatul unei munci penibile, cu productivitatea limitata de lipsa de sprijin si de tocirea vredniciei mele.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde C. Dobre » Mar Iun 23, 2009 10:32 pm

Citat:
Ce nu pricep de ce C. Dobre insista in continuare (de cate ori are ocazia unui nou interviu de obicei de zile mari, o data pe an, in iunie) sa ofere aceste date personale foarte contradictorii si sa faca procesul securismlui post-ceausist in acelasi timp cu o candoare de `golan`baut de mineri.

Ce logica de gaina ai omule, Alin. Am fost solicitat, via e-mail, sa raspund intrebarilor jurnalistului Vlad Stoicescu referitor la cei 19 ani de la "mineriada" din iunie 1990. In anul 2007, alt jurnalist, tot de la EVZ, mi-a cerut sa-i acord un interviu cu ocazia comemorarii a 30 de ani de la Greva minerilor din august 1977. Un alt interviu l-am acordat dlui Roncea in anul 2008 privind controversatul Raport Tismaneanu. Repet, am fost solicitat, fara a 'stimula' sau 'forta' cu nimic agenda jurnalistilor numiti. Ce era sa fac? Sa ma ascund pentru ca sunt acoperit de 'rusinea' colaborarii cu Securitatea, asa cum sugerezi tu? Bati campii omule, ceva dovezi ai in afara de banuieli?
Citeste inca odata interviul acordat dlui Stoicescu si vezi ca n-am sustinut ca as fi fost 'golan' (asta a spus-o autorul articolului) si nici "batut de mineri" ci doar cautat de catre un civil (care tinea fotografia mea in maini) si insotit de cativa mineri. Acum pricepi?

Citat:
Deci:
in aprile 90 (de Pasti), Dobre facea greva foamei langa Patriarhe, pe urma se intalneste cu Magureanu-asta nu mai este povestit in articol, si in mai- iunie este deja angajat al Ministerului de Externe, si cazat la hotelul Majestic (str. Academiei, langa Arhitectura si Universitate, ground zero pentru mineriada III), hotel plin de agenti rusi si pro-rusi cum singur declara in interviu.

Am mai scris despre intalnirile mele cu Magureanu atat pe acest forum cat si in ziarul "Gardianul". Pricepusi?

Citat:
din nou deci:
toata Valea a fost infiltrata e securisti dupa 77, numai dansul a scapat neinfiltrat, dar a ajuns la Stefan Gheorghiu in cativa ani unde il cunoaste pe Magureanu, cunostinta de care se foloseste in primavara lui 90 pentru a obtine postul din Ministerul de Externe, desi cunostea mai bine decat majoritatea (din nou propria apreciere din articol) natura crimal-securista a sistemului care luase locul lui Ceasescu, face deci pactul cu diavolul (din nou) si intra in acelasi sistem pe care il condamna

"Din nou deci", am scris pe acest forum, cu amanunte, despre tarasenia cu Magureanu si Stefan Gheorghiu dar tu fie ca nu citesti fie citesti si, "din nou", esti de rea credinta. Mai mult, ai tu dovezi ca in timpul cat am fost la Stefan Gheorghiu cat si dupa ca am devenit securist, turnator, colaborator, activist de partid, am scris articole omagiale? Gasesti suficiente probe ca nu am fost "infiltrat", in circa 500 de pagini luate din dosarul meu de Securitate de la CNSAS da catre 2 jurnalisti de investigatie si fara ca eu sa stiu nimic,, in cartea de 800 si ceva de pagini intitulata "Lupeni '77. Strict Secret. Filajul Continua", si aceasta carte amintita pe acest forum. Vino cu probe ca am fost "infiltrat" si dupa aia discutam. Pana atunci, hai sictir secatura.
Si inca ceva, tu cand vii cu marturia ta si cu probe ca nu ai fost "infiltrat"?

Citat:
Personal nu am incredere in securisti si colaboratorii lor.

Daca faci referire la mine, iti raspund: "Ba pe-a mati, jigodie imputita"
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Mesajde C. Dobre » Mar Iun 23, 2009 11:39 pm

Citat:
Pina la proba contrarie, il pot crede de buna credinta, atunci cind se declara un dusman al structurilor securiste de la Bucuresti.


Domnule Ioan Rosca,

Cred ca e nevoie de cateva lamuriri si nuantari. Ma grabesc sa spun ca structurile ceausisto - securiste au 'murit' la data de 30 decembrie 1989, atunci cand varfurile fostei Securitati au fost inlaturate, ulterior condamnat Iulian Vlad, si inlocuite cu dinozauri kaghebisti, de altfel cunoscuti cu state grele in slujba KGB-lui. Acelasi lucru s-a intamplat si cu armata si cu PCR (devenit FSN pe celeasi structuri ale ale fostului PCR). EU SUNT UN DUSMAN AL STRUCTURILOR KAGEBISTO-SECURISTE DE LA BUCURESTI IAR PE CELE CEAUSISTO-SECURISTE LE DISPRETUIESC DOAR PENTRU TOT CE MI-AU FACUT MIE. Nu pretind sa fiti de acord cu mine si nici nu doresc sa va influentez in vreun fel.

Citat:
Ca a avut relatii suspectabile cu aceste structuri, ca a facut niste compromisuri- mi se pare evident, deci simt nevoia de explicatii mai complete.


Daca vi se pare evident ca am avut relatii suspectabile, ca am facut niste compromisuri ASTEPT SA SI DOVEDITI, CU PROBE, SI NU CU TRADITIONALE SUPOZITII, SUSPICIUNI SI CITATE DIN PRESA SCRISA SI VIRTUALA. Pana nu va dovediti "evidenta", nu cred ca va voi satisface "nevoia de explicatii mai complete".
EU POT SPUNE SI DOVEDI, CU PROBE, CA NU M-AM AFLAT SI NU MA AFLU IN SLUJBA NICIUNUI SERVICIU SECRET, ATAT DIN TARA CAT SI DE AIUREA.
Dvs puteti proba acelasi lucru?

Asadar va invit cat se poate de 'politicos', pe englezeste: "PUT IT UP WITH FACTS OR SHOUT UP". Punct.

Constantin Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Ce e de dovedit

Mesajde Ioan Rosca » Mie Iun 24, 2009 4:21 am

Domnule Dobre,

Ca sa va distantati de perspectiva dinauntru, imaginati-va ca dv il observati pe Dobre. Ca aflati chiar de la el ca, in loc sa fie arestat, batut sau ucis, dupa ce s-a intimplat in 1977, ajunge la Stefan Gheorghiu. Ca intra apoi in relatii cu sinistrul Magureanu, suficent de apropiate ca sa i se propuna intilniri cu agenti rusi. Ca primeste insarcinari in ministerul de externe securist dupa 1990, dupa ce ii refuza radical pe emanati. Etc. Nu ati avea nici o suspiciune?

Eu nu am alte semne de intrebare decit cele legate de aceste elemente din relatarile dv. Si inca sper ca, in loc sa va irit, va voi semnala ca mirarile sint firesti si merita tratate cu niste explicatii de fond, care nu trebuie neaparat sa aiba aspectul unor justificari sau probe judiciare.
Ati trecut probabil prin multe si nu simtiti ca ati datora lamuriri cuiva. Dar daca nu va veti convinge publicul intr-un mod elocvent, va plana asupra dv o umbra insidioasa, de care nu puteti scapa cu indiferenta sau furie. Tocmai asta e scopul celor care v-au izolat.

Puteti considera discutia inchisa, daca asa vedeti gestiunea imaginii dv.

In ce ma priveste, pe linga declaratia ca nu am cooperat nicioadata, sub nici o forma, nici un minut, cu nici un serviciu de informatii, astept sa-mi aratati ce acte ale mele cer alte explicatii, pe linga ce am publicat pe acest site?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde C. Dobre » Mie Iun 24, 2009 10:44 am

Ca sa va distantati de perspectiva dinauntru, imaginati-va ca dv il observati pe Dobre. Ca aflati chiar de la el ca, in loc sa fie arestat, batut sau ucis, dupa ce s-a intimplat in 1977, ajunge la Stefan Gheorghiu. Ca intra apoi in relatii cu sinistrul Magureanu, suficent de apropiate ca sa i se propuna intilniri cu agenti rusi. Ca primeste insarcinari in ministerul de externe securist dupa 1990, dupa ce ii refuza radical pe emanati. Etc. Nu ati avea nici o suspiciune?


Domnule Rosca,

Nu, nu as avea nici o suspiciune daca as pretinde ca Dvs ca sunt "om de stiinta interdisciplinar". Mai mult, exista deosebiri fundamentale intre noi pe subiectul istoric mineresc al anului 1977: eu am trait, facut si CUNOSC istoria anului 1977 iar Dvs 'stiti' sau 'cunoasteti' dintr-o suma de compilatii copilaresti si tendentioase din media ultimilor 20 de ani (mai exact, sunteti INTOXICAT cu 'documentele' pe care va laudati ca le detineti si pe baza carora va bazati suspiciunile). Un adevarat OM DE STIINTA INTERDISCIPLINAR, cu accent deosebit pe STIINTA ISTORIEI (unde Dvs excelati in suspiciuni si cereti justificari) ar trebui sa nu deschideti gurita aiurea ci NUMAI SI NUMAI pe baza probelor indubitabile obtinute prin studiu asiduu in arhive si NU, repet NU PE BAZA DE COMPILATII SI DENIGRARI MEDIATICE). Pana aici, doar doua intrebari: (1) ca "om de stiinta interdisciplinar" ati facut un studiu, dar STUDIU STIINTIFIC si nu unul lenevesc - compilatoriu, privitor la anul mineresco-grevist 1977 si al conducatorului ei? (caci portile Arhivelor Nationale si ale CNSAS au fost larg deschise pentru toti care-au vrut sa studieze si sa afle ADEVARUL CRUD. Altii au facut-o si au publicat pe baza de PROBE DIN ARHIVE si au avut bunul simt sa nu-si atribuie titluri de "OAMENI DE STIINTA") si (2) pentru ca invocati cu usurinta termenii de "batai", "arestari" si "ucideri" ai anului 1977: ati facut un studiu comparativ dintre Securitatea Dejista (cand arestarile, bataile si uciderile au fost IN MASA: pe scurt, TEROARE FIZICA de ordinul sutelor de mii) si cea Ceausista (cand masurile si tehnicile s-au numit manipulari, dezinformari, compromiteri, recrutari, colaborari, infiltrari etc: pe scurt, TEROARE PSIHICA) sau macar puteti pretinde cunoastere? Sa nu-mi raspundeti ca Securitatea, de la "A la Z" a fost la fel, ca TISMANEANU va voi numi.

Nu mai timp sa continui, trebuie sa plec undeva. Voi reveni, daca va fi cazul si cu conditia sa nu-mi fie prea 'lene' pentru a lamuri nelamuritii incurabili.

Constantin Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Care e problema

Mesajde Ioan Rosca » Mie Iun 24, 2009 11:50 am

Domnule Dobre,

Niciodata nu v-am spus ca as fi studiat serios evenimentele din 1977, dimpotriva v-am semnalat ca am alte obiective, care interfereaza cu experienta si implicarea dv. Atita cit stiu despre infruntarea din Valea Jiului (inclusiv din relatarile dv) imi ajunge pentru a fi un admirator al acelui moment rar de demnitate colectiva. Nici un fel de "revelatii de culise" sau "banalize" reductioniste nu mi-ar distruge acest capital moral, asa cum micro-descoperirile despre 1989 si 1990 nu ma vor determina sa sufoc firul de sens coagulat atunci.

Dar sa incercam sa nu ne ratacim de problema. Eu v-am spus ce ma intriga in traseul dv si pretind ca nu fac decit sa exprim o perceptie fireasca, pe care o au si altii- ceea ce va poate mentine intr-un con de umbra. In care puteti ramine, daca nu va deranjeaza sau daca nu vreti sa faceti confidente publice privind esenta viziunii dv.

Nu cercetarea (de arhiva) e solutia- pentru ca faptele de la care judec sint relatate chiar de dv. Nu e nevoie sa banuiesc nimic in plus, ascuns, fata de ce povestiti, pentru a dezaproba modul in care spuneti ca ati actionat dupa greva, mod care mie, din exterior, imi apare ca un indelung si trist compromis- desenind eventual un destin tragic, dar nu eroic. As fi incintat sa aflu ca nu e asa- de aceea insist.

Cercetarea interdisciplinara nu se reduce la istorie. Are diimensiuni economice, sociologice, psihologice, metafizice, sistemice, deschise. Nu de documente si martori simt acum nevoie ci de o explicatie adinca a faptelor, dinauntru, o revelare a esentei experintei si motivatiei dv., care sa-mi schimbe perceptia, ajutindu-ma sa inteleg: DE CE ATI PROCEDAT CUM ATI PROCEDAT? .

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

mineriada

Mesajde Ene Viorel » Mie Iun 24, 2009 4:35 pm

Domnulu Dobre va pierdeti energia si timpul !
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde C. Dobre » Joi Iun 25, 2009 8:14 pm

Nu e nevoie sa banuiesc nimic in plus, ascuns, fata de ce povestiti, pentru a dezaproba modul in care spuneti ca ati actionat dupa greva, mod care mie, din exterior, imi apare ca un indelung si trist compromis- desenind eventual un destin tragic, dar nu eroic. As fi incintat sa aflu ca nu e asa- de aceea insist.


Cum adica, dle Rosca, trecutul meu va "apare ca un indelung si trist compromis ..."? Cum se face ca va schimbati opiniile asa de frecvent, despre mine? Pentru improspatarea memoriei, vedeti mai jos ca noi, eu si Dvs, ne-am mai colizionat pe subiectul "incredere". Iata:

Ioan Rosca a scris:
Citat:
Daca domnul Dobre vrea sa lupte contra uzurpatorilor ce distrug AZI statul roman, nu mi se pare esential ca facut greseli in trecut. Iar daca, pe linga revelarea momentelor de care este mindru, chiar el ar povesti ce crede ca a gresit, as capata si mai multa incredere.


Deci, numai daca as povesti ce cred eu ca am gresit "as capata si mai multa incredere" din partea Dvs.
Interesant ceea ce spuneti tinand cont ca mai acum cateva luni de zile, mai exact la data de 3 iunie 2008, ma luati pe garantie fara nici o rezerva, citez: "Nu pot estima cit de singur sinteti, cit de mult vreti sa actionam mai multi, cit de oportuna ar fi fost o cooperare. .... Cred ca avem credinte si obiective comune. Va astept oricind pe acest forum si in general, in orice actiune comuna, vizind un obiectiv concret in lupta pentru pedepsirea uzurpatorilor Romaniei si pentru demascarea falsilor ei aparatori (cum ar fi "elitele civice" aciuate in spatele unor personaje ca Tismaneanu, Basescu etc) . ... Daca mi-ati comunica (privat) emailul dv -v-as putea semnala demersurile mele care, pot banui ca v-ar interesa. Pentru ca -si eu- in felul meu- m-am dedicat luptei contra Lor si a modului Lor de a sluti lumea, jefuindu-ne-de sens. Si ma simt mult prea singur."
Sa mai zica cineva ca increderea nu cunoaste si ea, draguta, doar cateva luni de miere. Iata o "contradictie pe detaliu" care poate desparti doua persoane "pe fond".

Citat:
Desigur fiecare vede alt miez al problemei. Versiunea mea? Distrugerea sistemica si sistematica a omeniei in Romania. Pentru a combate acest fenomen inspaimintator de degenerescenta, sint dispus acum sa trec peste aspecte legitime, dar secundare.

De aceea sint interesat sa discut si cu Cosma si cu oricine se arata insetat sa faca ceva concret pentru a infrunta cancerul socio-politic actual.


Observ ca sunteti dispus sa colaborati cu Cosma, "pe fond", fara a-l mai conditiona de factorul incredere privind "greselile" pe care le-a facut si pe care nu le recunoaste nici sa-l pici cu ceara.

Citat:
Eu am gresit atit de multe in acesti 19 ani, incit nu gasesc timpul sa termin lucrarea dedicata analizei greselilor mele. In schimb, voi incerca sa folosesc aceste concluzii pentru a nu le repeta.


Cred ca mai multa lume asteapta publicarea "lucrarii dedicata analizei greselilor" Dvs, in special dl Viorel Ene. Imi cer scuze pentru mica 'obraznicie', dar cred sincer, la modul serios, ca un astfel de demers ar fi o pilda pentru cei care se codesc sa se 'autocritice' si totodata un indemn la incredere din partea celor inca nu se inghesuiesc sa v-o acorde.

Memoria Dvs riguroasa de "om de stiinta interdisciplinara" a inceput sa va faca necazuri. Pacat.

Nu de documente si martori simt acum nevoie ci de o explicatie adinca a faptelor, dinauntru, o revelare a esentei experintei si motivatiei dv., care sa-mi schimbe perceptia, ajutindu-ma sa inteleg: DE CE ATI PROCEDAT CUM ATI PROCEDAT?


Invitatia la improspatarea memoriei ar trebui sa va dea serios de gandit asupra frecventei schimbarilor de polaritate privind "perceptia" despre mine.
Ce as putea zice despre copilareasca Dvs intrebare: "DE CE ATI PROCEDAT CUM ATI PROCEDAT?". Doar ca-mi aduce aminte de o alta diversiune bolsevica din ziarul "Romania Libera" a anului 1990: "CE ATI FACUT IN ULTIMII 5 ANI?" Sincer, am crezut ca sunteti mai straluce la minte. Regret sa v-o spun, dar n-am incotro: imi insultati inteligenta, domnule Rosca.

Constantin Dobre
C. Dobre
 
Mesaje: 130
Membru din: Lun Mar 03, 2008 11:04 am

Re: Strategii

Mesajde alin » Vin Iun 26, 2009 2:38 am

[quote="Ioan Rosca"]
...societatea romaneasca afundindu-se ametitor in groapa, se justifica indrazneala metodologica.

Ioan Rosca[/quote]

D-le Rosca,
sper sincer sincer sa ramaneti pe marginea gropii si s-o priviti de sus.
pentru ca a cobori in ea nu e nici o indrazneala metodologica.

iertati-mi sarcasmul, dar 20 de ani de indrazneli metodologice mi-au racit entuziasmul .
intelesesem ca obiectivul d-voastra era pragmatic si in planul actiunii: trezirea constiintelor care pot fi puse la treaba, cercetarea era doar pregatirea terenului, nu scop in sine.
sunt de acord ca nebunia romaneasca e uluitoare, potential de cunoastere astronomic de gaura negra, iar securistii / satelitii lor fascinanti pana la stele, dar pana la urma, oricat de banal si batatorit suna,
un securist e un un securist e un securist

oricum am intoarce-o, ce putem noi oferi unui securist ca sa-l intoarcem din drumul sau?
orbita sa e atat de bine definita de fizica securista ca numai un cataclism de proportii ar putea produce deraieri.

si chiar daca un astfel de experiment ar reusi printr-un miracol metodologic si subiectul ar supravietui socului postoperatoriu, ma tem ca nimeni numai are curiozitate si timp pentru comunicarea cercetarii d-voastra.

securistii s-au dizolvat in peisajul pe care romanii il respira in fiecare secunda, fac parte acum din fibra nationala, cu cine mai poti sta de vorba ?

singura indrazneala metodologica la care mai pot gandi e ca d-l Dobre sa-si faca dreptate singur si sa-si rascumpere compromisurile simplu si direct, cu singura lectie pe care profesorul sau o poate intelege si respecta.

dar cum d-l Dobre e mai degraba revoltat de soarta militienilor linsati la Cugir ...
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Următorul

Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009