Sectorul CIVES
 
 

mineriada iunie 1990

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

articol România Liberă

Mesajde Marius » Sâm Dec 08, 2007 1:37 am

Generalul Dan Voinea, seful parchetelor militare, procurorul care instrumenteaza de peste zece ani dosarele revolutiei si mineriadei, sustine ca nu a incalcat legea si cel a tergiversat dosarul este Ion Iliescu. Legea nu-l obliga pe Ion Iliescu sa dea declaratii daca nu vrea, explica Dan Voinea, iar lipsa lor nu constituie un viciu de procedura.

"Daca nu vrea sa dea declaratii, legea nu-l obliga, el poate sa spuna ca nu vrea sa dea declaratii, dar nici nu a spus clar ca nu vrea, sfatuit de avocatii. De fiecare data au venit si au invocat tot felul de motive, ca sa li se spuna exact care sint invinuirile, ca una, ca alta. L-am citat de 5 ori si de fiecare data venea cu avocatii si acolo gaseau motive sa nu dea declaratii, s-au tot eschivat pina cind a venit decizia Curtii Constitutionale si mi-au luat dosarul", declara generalul Voinea. "Daca nu are declaratie si nu vrea sa dea declaratie, asta nu intrerupe mersul dosarul".

Mai mult, generalul Voinea o contrazice pe Kovesi si in ce priveste calitatea sa procesuala. " La data cind eu am inceput urmarirea penala impotriva lui Iliescu, nu eram tinut de decizia Curtii Constitutionale, ca nu eram ablitat sa-l pun sub urmarire. Ca procedura, cred ca am respectat legea", a declarat Voinea.

http://www.romanialibera.ro/a113107/gen ... ovesi.html
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Totul este o inscenare securista

Mesajde Ioan Rosca » Sâm Dec 08, 2007 1:26 pm

Nu comentez erorile pe care le-o fi facut Voinea in ancheta si rechizitoriu. Stiu bine cu ce echipa absolut subdimensionata si cu ce mijloace rudimentare a lucrat. Atrag insa atentia asupra contextului si jocului securitatii - ramasa la putere si tinind in mina intreaga plasa a politicienilor romani.
S-a facut orice pentru a i se smulge lui Voinea dosarul, dar nu pentru ca nu era eficace, ci pentru ca vrea sa acuze banda lui Iliescu, Roman etc de crime ca : inalta tradare, instigare la razboi civil, etc- si nu sa se rezume la lovirea unui sau altuia pe 13-15 iunie. Se stie ce prieteni are Iliescu in justitie. Sa se observe si ca la putere sint acum tovarasi ai lui Roman (PD-Basescu, PNL-CDR)
De aceea s-au invocat chichite si formalisme absurde- pentru a stopa darea in judecata. Voinea pregatea inca dosarul, in clipa in care a fost anuntat de decizia vadit obstructionista a Curtii Constitutionale - de a-i scoate din el pe adevaratii vinovati- ca si cum ar avea vre-un alt sens acest demers decit paralizarea justitiei (prin reluarea cercetarii de la zero si judecarea paralela, divizata pina la pierderea sensurilor majore, a unui unic eveniment). Vazind ca se duce totul de ripa, a incercat probabil, in ultima clipa , sa salveze macar incuplarea lui Iliescu- pentru ca era previzibil ce vor face tovarasii de la procuratura civila cu dosarul. Nu ar fi deci de mirare sa fi incalcat vre-un "viciu de porcedura" absolut nesemnificativ de genul ...neconsemnarii OREI depunerii. Nu se observa clar din invocarea unor asemenea argummente pentru ne-inculparea celui mai mare criminal din istoria Romaniei- o dovada crasa de rea credinta?
Nu va lasati pacaliti. Nici macar de AVMR. Viorel Ene, desi latra continuu spre Iliescu, face totul pentru ca acesta sa nu poata fi muscat. Faptul ca AVMR a facut sesizari la politie asupra adresei unde s-ar ascunde refugiatul politic Silviu Popescu, cel condamnat la 8 ani pentru... minediada din septembrie 1991 spune totul.

Nu exista decit 2 posibilitati logice. Daca guvernul roman a fost ilegitim si nefast- atunci si noi am avut dreptate sa-l contestam in Piata Universitatii si Cosma sa-l rastoarne in 1991. Daca a fost legitim si fast atunci Cosma trebuia pedepsit pentru insurectia din septembrie, dar si Piata Universitatii curatita de noi. Ce ineamna atunci "victimele mineriadelor"? Acest plural arata deja ca AVMR nu are nici o legatura cu revolutia din 1990.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Nica Leon » Lun Dec 10, 2007 5:09 pm

Decezia curţii constituţionale este o probă a ticăloşiei dobîndită la spelunca lui fane babanu de cei ce îşi freacă tuhăsele pe scaunele unei asemena instituţii.
Decizia nu este onstituţională atîta timp cît ea este în vădită contradicţie cu prevederile art. 1 alin. 2 şi 5 din pîngărita Constituţie a României.

Dacă în acea curte ar fi fost şi jurişti serioşi ar fi trebuit să se întrebe, din perspectiva prevederii care spune că dreptatea şi demnitatea sînt valori supreme şi garantate, dacă nu cumva ar fi trebuit să-şi amintească şi de idealurile Revoluţiei române din Decembrie 1989, de ce au fost necesari 18 ani de "cercetări", de ce i s-au furat dosarele lui Voinea în 2001, în cursul nopţii, din mai multe dulapuri aflate nu în stradă sau în piaţă, cî chiar în sediul instituţiei care trebuia să apere ordinea de drept, legea ş.a.m.d.
Avînd în vedere legea compensaţiei şi faptul că România nu a fost şi nu este încă un stat de drept, ar fi trebuit să se aplice metoda practicată de criminalul-comunist Iliescu Ion, care a scris cu mînuţa lui spurcată decizia de condamnare la moarte a lui Ceauşescu şi sinistrei lui soţii, în data de 23 12 1989.
Şi eu cred că Voinea este vinovat, în primul rînd că este prea gras.
Nu pot însă să înţeleg de ce celelalte instituţii ale statului nu au vrut să colaboreze, pentru ca în cel mult şase luni după 15 ianuarie 1990, cînd am depus eu plîngerea penală împotriva criminalului Iliescu Ion şi a găştii sale, nu au sărit cu documente, benzi magnetice, filme etc, pentru a se proba temeinic cele susţinute de mine.
Dacă este să căutăm vinovaţii aceştia sînt cei 87% dintre nătărăii care au votat criminalii, apoi guvernele statelor cu pretenţii democratice, care au închis ochii din nou la farsele electorale regizate în românica şi abia apoi cei aflaţi în slujba parchetului.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ene Viorel » Dum Dec 30, 2007 11:38 am

Octavian Mihaescu scrie:Eu nu stiu daca Maries a fost omul secu, eu il judec dupa rezultatul actiunilor din acele zile. Ramân la ideia formata din acele zile, expusa si in raspunsul catre dl Rosca in topicul deschis de mine. Maries si Dinca au contribuit dupa 24 Mai la compromiterea demonstratiei,iar pâna in 24 Mai inclusiv la dezbinare, prin acuzele ce le aducea continu ba unora, ba altora din Liga Studentilor.

Este ciudat cum acest Maries revine in prim plan, reprezinta pe ceei din 21 dec 89, ma intreb care din acestia? Eu unul am fost acolo, lânga Dinca si Dan Iosif, dupa ce am dat tonul si format baricada. Intreb; ma reprezinta dl maries pe mine? Nu cred. Am sa va spun motivul pentru care nu ader la absolut nici o asociatie.
Pentru ca toate nu fac altceva decât sa conteste si aroge merite aberante de întâietate. Sunt curios sa aflu câti membri activi, reprezentativi au cei din As 21 Dec, pentru ca din jurul meu, cunoscuti mei activi in 21 Dec 89 nu se afla nici unul.

Dl Viorel Ene, contestat vehement de Dinca, ba si acuzat in dezbaterea dela TVR, ar fi cazul sa demonstreze ca inadevar reprezinta pe cineva. Este ciudat faptul ca dl Ene nu colaboreaza, intlege cu dl Dinca, acuza si pe dl Maries atât de grav.

Acesta este motivul pentru care nu doresc sutine, adera siimplica intr-o asociatie, desi consider stringent necesara o organizare serioasa, capabila aduna pe totii ceei activi in acele zile,pentru a contribui la deslusirea adevarului, adevaratilor luptatori.


Dinca din pacate a ajuns un profitor(intrebati-l cate spatii comerciale a primit de la toti guvernantii).
Acest individ a declarat in repetate randuri ca a primit bani de la PNT-CD.
Cum a folosit acei bani?
Oamenii onesti nu por,,colabora'' cu acest individ.
Sunt declaratii a celor ,,de la corturi'' prin care erau acuzati Maries si Dinca de ,,colaborare ''cu ,,politia''.
Pana la 20 mai 1990 nu puteau afect grav evenimentele din Piata Universitatii.
Asa cum se stiie retragerea, dupa 24.mai 1990, din Piata Universitatii a majoritatii celor ce participasera pana atunci, a lasat posibilitatea ca un numar restrans de persoane sa decida chiar impotriva reprezentantilor ,,grevisi ai foamei''.
Pe 11.06.1990 se decisese de comun acord cu reprezentantii guvernului retragerea.
Teodor Maries s-a opus, sunt documente si declaratii.
Maries si sustinatorii lui ,fiind bine informati, s-au retras in noaptea de 12/13 iunie 1990.Au luat tot echipamentul electronic dar a ,,uitat''s-ai anunte si pe ceilalti.
Ca a fost bine sau rau nu stiu dar stiu ca aceasta a fost realitatea.
Ca Maries s-a aflat printre cei ce au ,,intrat in Televiziune'' este iar real si sunt multe de spus dar in Dosarele Mineriadei iunie 1990 aceste aspecte sunt neesetiale dar a trebuit sa va raspund.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Ce veti face acum domnule Ene?

Mesajde Ene Viorel » Dum Dec 30, 2007 12:54 pm

Octavian Mihaescu scrie:
Ioan Rosca scrie:Se pare ca ati cistigat lupta pentru a bloca ancheta condusa de generalul Voinea- pentru care ati intervenit peste tot, inclusiv la noul procuror general. Sinteti multumit?
Curtea constitutionala a decis ca totul trebuie reluat de la zero, dosarul divizat la procuraturi civile si politii - incit sa nu se mai poata pune problema inculparii sefilor statului pentru tot ce au facut in 1990 , mergind pina la inalta tradare si instigare la crime impotriva umanitatii.
Munca a zece ani de ancheta va fi aruncata la gunoi. O tona de documente incriminante se va pierde in neant. Nimeni nu va mai avea curajul sa treaca de la denuntarea unor nenorociti de executanti la inculparea marilor responsabili.
Acum as vrea sa vad ce faceti, domnule Ene- dumneavoastra si cei care va calauzesc. Dovediti-ne ca ati fost macar de buna credinta- luptind elocvent pentru ca dosarul sa nu fie definitiv inmormintat.
Ioan Rosca


Trecerea dosarelor ,,Mineriadei iunie 1990'' la sectia ,,civila'' nu face decat sa se continue ancheta.In urma audientelor avte in luna decembrie Pocurorul General Laura Codruta Covesi, Sefi Parchetelor civil si militar au hotarat sa se continue cercetarile si sa se faca rechizitoriile pentru punerea sub acuzare a organizatorilor si executantilor REPRESIUNII din IUNIE 1990 in frunte cu Ion Iliescu, Petre Roman, Gelu Voican Voiculescu, Virgil Magure4anu,Miron Cozma, etc.
Va reamintesc ca daca nu exista A.V.M.R nu exista nici un dosar, asa cum faceau procurorii incadrarile de mult era N.U.P.
Ati constatat ca a din pacate am avut dreptate cu Voinea, Mariesi etc.
Ei au misiunea ca in continuare sa blocheze dosarul la sectia militara.
Plangerea penala colectiva a fost depusa cu acuzatii clare de :genocid, rele tratamente, instigare la razboi civil etc., am depus si probe dar generalul Dan Voinea a facut incadrarile pe care le stiti-ce vreti mai mult de atat.
Tote dosarele ,,solutionate ''de ele au fost respinse de instata.
Asa procedeaza si cu dosarul Revolutiei - mai mut pentru cei ucisi in 21.12.1989- Bucuresti nu exista dosar intrbatil pe Gatlan.


Eu personal am avut de la inceput retineri serioase, motiv pentru care m-am eschivat oferi documente si detali grl Voinea, era de prevazut ca vor face o schmecherie bolsevica. Când incercam sa spun ceea ce cred am fost acuzat ca nu doresc colabora la aflarea adevarului. Ei, acum sa ales praful, adio adevar si dreptate! Noii victimile si luptatorii autentici vom ajunge sa fim condamnati, huliti , criminali vor ramâne eroi ai neamului, asa se scrie istoria asta nenorocita.Scârbit
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: articol ]n Evenimentul Zilei

Mesajde Ene Viorel » Dum Dec 30, 2007 1:23 pm

[quote="Marius"]Ion Iliescu, anchetat sau protejat?
8 Decembrie 2007
Narcis Iordache

Ion Iliescu a scapat de acuzatiile penale care i-au fost aduse in dosarul legat de moartea a patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne, in iunie 1990. Fostul presedinte nu mai este invinuit in dosarul „Mineriada din 13 iunie 1990” din cauza gafelor facute de anchetatorul Dan Voinea.

Procurorul general Codruta Kovesi a anuntat ieri ca a descoperit grave erori de procedura in actele prin care magistratul-general Dan Voinea a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.

Iliescu continua sa fie cercetat in acest dosar, insa ancheta se intoarce la stadiul de acum sase luni. Gafele lui Dan Voinea.

> A inceput urmarirea penala impotriva lui Iliescu fara sa aiba acest drept. Codul de Procedura Penala si o decizie din 2003 a Curtii Supreme de Justitie ii interziceau lui Voinea sa fie procuror de caz.

> Rezolutia de incepere a urmaririi penale nu mentioneaza ora la care s-a dispus aceasta masura si nici nu a
fost inregistrata in registrul special al Parchetului.

> Invinuirea despre care procurorul Voinea l-a instiintat oficial pe Ion Iliescu nu corespunde exact cu cea mentionata in rezolutia de incepere a urmaririi penale.

In fata acestor gafe si a anchetei parca fara sfarsit, se pune intrebarea: generalul Voinea doar a gresit sau a lucrat, discret, pentru Ion Iliescu? Unele asociatii de revolutionari il acuza de mai multa

Ion Iliescu a fost scos de sub urmarire penala intr-unul dintre dosarele mineriadei din 1990, pe motiv ca procurorul militar Dan Voinea ar fi incalcat normele de procedura atunci cand l-a pus sub invinuire, in luna iunie a acestui an.

Asa a declarat, ieri, procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, care a precizat ca dosarul in care s-a infirmat inceperea urmaririi penale este cel in care se cerceteaza rolul jucat de fostul presedinte in evenimentele din 13 iunie 1990. Atunci, patru tineri au murit impuscati pe strazile Capitalei, in timpul confruntarilor dintre fortele de ordine ale guvernului si manifestantii din Piata Universitatii.

In acest dosar, Iliescu fusese acuzat de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. Daca ar fi fost gasit vinovat de savarsirea acestor infractiuni, fostul presedinte ar fi putut primi detentia pe viata.

Voinea, incompatibil cu cazul

Codruta Kovesi a explicat ca Dan Voinea nu fusese desemnat procuror de caz in acest dosar, pentru ca, potrivit legii, era incompatibil sa lucreze la aceasta ancheta. Cu toate acestea, magistratul a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.

„Dumnealui a fost cel care a facut cercetarile initiale in acest caz si a sesizat apoi instanta de judecata. Dosarul a fost restituit, in 2003, la Parchet pentru refacerea urmaririi penale, motiv pentru care, din acel moment, procurorul Dan Voinea era incompatibil sa mai faca acte de urmarire penala”, a precizat Kovesi.

Iliescu a fost informat ca este acuzat de alte fapte

Aceasta a adaugat ca, in plus, Voinea i-ar fi comunicat lui Iliescu o alta invinuire decat cea pentru care incepuse urmarirea penala. „Practic, invinuitul din acest dosar nu a luat la cunostinta faptele pentru care a fost invinuit”, a concluzionat procurorul general. Kovesi a cerut deja CSM sa faca un control de fond la Sectia Parchetelor Militare, condusa in acest moment de procurorul Voinea. Iliescu este cercetat in continuare in acest dosar, fiind citat deja sa se prezinte la audieri in cursul saptamanii viitoare.

Acuzat abia dupa noua ani de cercetari

Procurorul Voinea a inceput in 1998 cercetarile in dosarul celor patru morti de la mineriada din ‘90. In 2000, a finalizat dosarul si a trimis in judecata cinci ofiteri MApN, printre care si doi generali: Mihai Chitac, fost ministru de interne, si Gheorghe Andrita. Ei au fost acuzati ca au provocat moartea celor patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne in seara zilei de 13 iunie 1990. Ion Iliescu nu s-a aflat printre inculpati si nici macar nu a fost audiat in acest dosar.

Dupa trei ani de proces, judecatorii au decis ca ancheta este incompleta si au trimis dosarul inapoi la Parchet. Dosarul a fost repartizat unui alt procuror, pentru ca Voinea devenise incompatibil. Patru ani mai tarziu, Iliescu a fost inclus si pus sub urmarire penala, alaturi de Chitac si ceilalti invinuiti.

In aceeasi perioada, Curtea Constitutionala a decis ca procurorii militari nu au voie sa ancheteze persoane civile. Decizia a intrat in vigoare pe 20 iunie, adica a doua zi dupa invinuirea lui Iliescu. Acest lucru i-a obligat pe procurorii militari sa disjunga din dosarul „Mineriadei” partea privitoare la Iliescu si sa o trimita procurorilor civili.

ACUZATII ADUSE LUI ILIESCU

Pedepse de circa 375 de ani de inchisoare

Din 2005 pana acum, fostul presedinte Ion Iliescu a fost pus sub acuzare in trei dosare legate de Revolutia din decembrie 1989 si Mineriada din 13-15 iunie 1990.

Aprilie 2005. Procurorul Dan Voinea l-a pus sub invinuire pe Iliescu, in dosarul „Revolutia din ‘89”, pentru cinci infractiuni grave: omor, omor deosebit de grav, propaganda pentru razboi, tratamente neomenoase si distrugerea unor obiective. Pedepsele prevazute de Codul Penal pentru aceste infractiuni insumeaza 125 de ani de inchisoare. Unele merg chiar si pana la detentia pe viata.

Iunie 2005. Fostul presedinte este pus sub invinuire si in dosarul „Mineriada iunie ‘90”, de aceasta data, pentru 13 infractiuni: genocid; subminarea puterii de stat; distrugere in forma calificata; subminarea economiei nationale; tratamente neomenoase; distrugerea si insusirea unor bunuri; distrugerea, jefuirea sau insusirea unor valori culturale; propaganda de razboi; distrugere; represiune nedreapta; arestare nelegala; cercetare abuziva; supunere la rele tratamente. Pedepsele adunate: 205 ani de inchisoare.

Iunie 2007. Procurorul Voinea il acuza din nou pe Iliescu in dosarul „Mineriada II”. Fostul presedinte este invinuit de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. In total, in aceasta cauza, pedepsele insumeaza cel putin 50 de ani de inchisoare.

1989-2007

Iliescu si Voinea, de la camarazi la dusmani?

La Revolutia din decembrie ‘89, Dan Voinea si Ion Iliescu se aflau de aceeasi parte a baricadei: primul, ca procuror in procesul sumar al sotilor Ceausescu, iar cel de-al doilea ca „dirijor” al executiei acestora. In scurt timp, procurorul a devenit anchetatorul fostului sau camarad. Astfel, in 1990, acesta a inceput ancheta in cazul victimelor Revolutiei din Bucuresti.

Opt ani mai tarziu, in perioada guvernarii CDR, Dan Voinea, devenit sef al Parchetelor Militare, deschide ancheta in dosarul „Mineriada iunie ‘90”. In 2000, dupa revenirea la putere a lui Iliescu, Voinea este debarcat. Dupa ce Basescu castiga puterea, Voinea incepe sa formuleze acuzatiile impotriva lui Iliescu.

Dan Voinea nu s-a aflat intamplator in sediul C.C. in ziua de 22.12.1989.
El era procuror si a fost chemat in interes de serviciu.Ce serviciu s-a vazut in Procesul ,,Ceausestilor''.Cat de profesionist era, s-a vazut atunci cand a executat dispozitiile tov.Iliescu.Cati vinovati a gasit Voinea in ,,dosarul Revolutiei-21.12.1989-Bucuresti? Gatlan a carui fiu a foast ucis la,,Dalles'' va poate confirma ca nimeni.
Pana in februarie 1997 nu a existat nici un dosar al ,,Mineriadei iunie 1990'' ci doar dosare individuale, separate imprastiate pe la politie,procuratura etc.
Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania a depus o plangere penala colectiva si astfel a aparut dosarul Mineriadei iunie 1990''.
Aceasta plangere penala, depusa la Parchetul General a fost initial declinata de sectia civila catre sectia militara si repartizata unui colecti de procurori militari in frunte cu col.Popov.Acest colectiv s-a ocupat cu profesionalism si au fost audiati peste 800 de parti vatamate.Audiati au fost si inclusiv lideri mineri care la acel moment dadeau declaratii pentru Mineriada 1991.
Voinea a cerut si a fost facut general de Constantinescu la propunerea lui Petre Roman. a preluat dosarul si impreuna cu procurorul Surdescu au dat Neincepere de Urmarire Penale .
Mai departe puteti urmarii ,,Odiseea dosarului''la www.avmr.ro.
Viorel Ene



http://evz.ro/article.php?artid=333597[/quote]
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: articol ]n Evenimentul Zilei

Mesajde Ioan Rosca » Dum Dec 30, 2007 10:30 pm

Ene Viorel scrie:
Marius scrie:Ion Iliescu, anchetat sau protejat?
8 Decembrie 2007
Narcis Iordache

Ion Iliescu a scapat de acuzatiile penale care i-au fost aduse in dosarul legat de moartea a patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne, in iunie 1990. Fostul presedinte nu mai este invinuit in dosarul „Mineriada din 13 iunie 1990” din cauza gafelor facute de anchetatorul Dan Voinea.

Fals. Dimpotriva. Tocmai depunind grabit dosarul Voinea a putut folosi termenul de 24 de ore care ii fusesese lasat - dupa care adio inculpare.

Procurorul general Codruta Kovesi a anuntat ieri ca a descoperit grave erori de procedura in actele prin care magistratul-general Dan Voinea a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.

Doamna Kovesi face un joc dubios, in cadrul unui sistem putred. La intilnirea pe care am avut-o anul trecut, promisese ca-l va lasa pe Voinea sa-si faca treaba. Eu am cerut mult mai mult, semnalindu-i ca nu exista resursele pentru o ancheta eficace. Nu mi-a dat nici o atentie. Ma indoiesc ca dupa trecerea dosarului la "civili" va fi mai bine

Iliescu continua sa fie cercetat in acest dosar, insa ancheta se intoarce la stadiul de acum sase luni. Gafele lui Dan Voinea.

Asta a fost si intentia. Sa nu se permita distrugerea dosarului.

> A inceput urmarirea penala impotriva lui Iliescu fara sa aiba acest drept. Codul de Procedura Penala si o decizie din 2003 a Curtii Supreme de Justitie ii interziceau lui Voinea sa fie procuror de caz.

Fals. Ministrul Justitiei acceptase ca anchetele in curs sa fie continuate la procuratura militara. Voinea relansase dosarul , un pic inainte de a se prescrie. E straniu sa sustii ca a facut asta ca sa-l blocheze.

> Rezolutia de incepere a urmaririi penale nu mentioneaza ora la care s-a dispus aceasta masura si nici nu a
fost inregistrata in registrul special al Parchetului.

Este evidenta cautarea nodului in papura si reaua credinta.

> Invinuirea despre care procurorul Voinea l-a instiintat oficial pe Ion Iliescu nu corespunde exact cu cea mentionata in rezolutia de incepere a urmaririi penale
.
E foarte posibil ca intre timp sa se fi adunat elemente pentru invinuiri mai grave. Eu pentru asta muncesc, de 3 ani.

In fata acestor gafe si a anchetei parca fara sfarsit, se pune intrebarea: generalul Voinea doar a gresit sau a lucrat, discret, pentru Ion Iliescu? Unele asociatii de revolutionari il acuza de mai multa

Cusuta cu ata alba.

Ion Iliescu a fost scos de sub urmarire penala intr-unul dintre dosarele mineriadei din 1990, pe motiv ca procurorul militar Dan Voinea ar fi incalcat normele de procedura atunci cand l-a pus sub invinuire, in luna iunie a acestui an.

Ia te uita. Cei care au decretat ca trebuie aruncate la cos cercetarile procuraturii militare- si scosi civilii din cauza, denunta neacuzarea celui pe care-l protejeaza!

Asa a declarat, ieri, procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, care a precizat ca dosarul in care s-a infirmat inceperea urmaririi penale este cel in care se cerceteaza rolul jucat de fostul presedinte in evenimentele din 13 iunie 1990. Atunci, patru tineri au murit impuscati pe strazile Capitalei, in timpul confruntarilor dintre fortele de ordine ale guvernului si manifestantii din Piata Universitatii.

Nu s- a infirmat. Dosarul a fost intors, pentru completare

In acest dosar, Iliescu fusese acuzat de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. Daca ar fi fost gasit vinovat de savarsirea acestor infractiuni, fostul presedinte ar fi putut primi detentia pe viata.

Nu stiu daca aceste acuzatii pot fi sustinute, daca nu aratam cum uzurpase FSN puterea.

Voinea, incompatibil cu cazul

Codruta Kovesi a explicat ca Dan Voinea nu fusese desemnat procuror de caz in acest dosar, pentru ca, potrivit legii, era incompatibil sa lucreze la aceasta ancheta. Cu toate acestea, magistratul a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.


Dumnealui a fost cel care a facut cercetarile initiale in acest caz si a sesizat apoi instanta de judecata. Dosarul a fost restituit, in 2003, la Parchet pentru refacerea urmaririi penale, motiv pentru care, din acel moment, procurorul Dan Voinea era incompatibil sa mai faca acte de urmarire penala”, a precizat Kovesi.

Deci omul care a incercat inculparea, pe un dosar la un pas de prescriptie, nu trebuie sa-si completeze cercetarea

Iliescu a fost informat ca este acuzat de alte fapte

Aceasta a adaugat ca, in plus, Voinea i-ar fi comunicat lui Iliescu o alta invinuire decat cea pentru care incepuse urmarirea penala. „Practic, invinuitul din acest dosar nu a luat la cunostinta faptele pentru care a fost invinuit”, a concluzionat procurorul general. Kovesi a cerut deja CSM sa faca un control de fond la Sectia Parchetelor Militare, condusa in acest moment de procurorul Voinea. Iliescu este cercetat in continuare in acest dosar, fiind citat deja sa se prezinte la audieri in cursul saptamanii viitoare.

De aia a fost Iliescu chemat un timp ca martor. pentru a se putea pregati o invinuire adecvata.

Acuzat abia dupa noua ani de cercetari

Procurorul Voinea a inceput in 1998 cercetarile in dosarul celor patru morti de la mineriada din ‘90. In 2000, a finalizat dosarul si a trimis in judecata cinci ofiteri MApN, printre care si doi generali: Mihai Chitac, fost ministru de interne, si Gheorghe Andrita. Ei au fost acuzati ca au provocat moartea celor patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne in seara zilei de 13 iunie 1990. Ion Iliescu nu s-a aflat printre inculpati si nici macar nu a fost audiat in acest dosar.


Dupa trei ani de proces, judecatorii au decis ca ancheta este incompleta si au trimis dosarul inapoi la Parchet. Dosarul a fost repartizat unui alt procuror, pentru ca Voinea devenise incompatibil. Patru ani mai tarziu, Iliescu a fost inclus si pus sub urmarire penala, alaturi de Chitac si ceilalti invinuiti.

Manipualare crasa. Nu se spune ca lui Voinea i-au fost furate documentele din procuratura si i-a fost retras cazul. Nici ca tocmai el este cel care l-a inclus pe Iliescu, cind a obtinut dovezile necesare

In aceeasi perioada, Curtea Constitutionala a decis ca procurorii militari nu au voie sa ancheteze persoane civile. Decizia a intrat in vigoare pe 20 iunie, adica a doua zi dupa invinuirea lui Iliescu. Acest lucru i-a obligat pe procurorii militari sa disjunga din dosarul „Mineriadei” partea privitoare la Iliescu si sa o trimita procurorilor civili.

Iata de ce dosarul a fost alcatuit si depus pripit.

ACUZATII ADUSE LUI ILIESCU

Pedepse de circa 375 de ani de inchisoare

Din 2005 pana acum, fostul presedinte Ion Iliescu a fost pus sub acuzare in trei dosare legate de Revolutia din decembrie 1989 si Mineriada din 13-15 iunie 1990.

Aprilie 2005. Procurorul Dan Voinea l-a pus sub invinuire pe Iliescu, in dosarul „Revolutia din ‘89”, pentru cinci infractiuni grave: omor, omor deosebit de grav, propaganda pentru razboi, tratamente neomenoase si distrugerea unor obiective. Pedepsele prevazute de Codul Penal pentru aceste infractiuni insumeaza 125 de ani de inchisoare. Unele merg chiar si pana la detentia pe viata.

Iunie 2005. Fostul presedinte este pus sub invinuire si in dosarul „Mineriada iunie ‘90”, de aceasta data, pentru 13 infractiuni: genocid; subminarea puterii de stat; distrugere in forma calificata; subminarea economiei nationale; tratamente neomenoase; distrugerea si insusirea unor bunuri; distrugerea, jefuirea sau insusirea unor valori culturale; propaganda de razboi; distrugere; represiune nedreapta; arestare nelegala; cercetare abuziva; supunere la rele tratamente. Pedepsele adunate: 205 ani de inchisoare.

Iunie 2007. Procurorul Voinea il acuza din nou pe Iliescu in dosarul „Mineriada II”. Fostul presedinte este invinuit de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. In total, in aceasta cauza, pedepsele insumeaza cel putin 50 de ani de inchisoare.
Iata traseul procurorului care-l protejeaza pe Iliescu....

1989-2007

Iliescu si Voinea, de la camarazi la dusmani?

La Revolutia din decembrie ‘89, Dan Voinea si Ion Iliescu se aflau de aceeasi parte a baricadei: primul, ca procuror in procesul sumar al sotilor Ceausescu, iar cel de-al doilea ca „dirijor” al executiei acestora. In scurt timp, procurorul a devenit anchetatorul fostului sau camarad. Astfel, in 1990, acesta a inceput ancheta in cazul victimelor Revolutiei din Bucuresti.

Pareau a fi de aceeasi parte: a revolutiei anticomuniste. Doar ca Iliescu a trecut de partea cealalta.

[
u]Opt ani mai tarziu, in perioada guvernarii CDR, Dan Voinea, devenit sef al Parchetelor Militare, deschide ancheta in dosarul „Mineriada iunie ‘90”. In 2000, dupa revenirea la putere a lui Iliescu, Voinea este debarcat. Dupa ce Basescu castiga puterea, Voinea incepe sa formuleze acuzatiile impotriva lui Iliescu. [/u]

Dan Voinea nu s-a aflat intamplator in sediul C.C. in ziua de 22.12.1989.El era procuror si a fost chemat in interes de serviciu.Ce serviciu s-a vazut in Procesul ,,Ceausestilor''.Cat de profesionist era, s-a vazut atunci cand a executat dispozitiile tov.Iliescu.Cati vinovati a gasit Voinea in ,,dosarul Revolutiei-21.12.1989-Bucuresti? Gatlan a carui fiu a foast ucis la,,Dalles'' va poate confirma ca nimeni
.
Pai tocmai la acest dosar lucreaza. Incercind sa arate ca el e lagat de cel din iunie: aceleasi victime vizate, aceiasi vinovati

Pana in februarie 1997 nu a existat nici un dosar al ,,Mineriadei iunie 1990'' ci doar dosare individuale, separate imprastiate pe la politie,procuratura etc.
Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania a depus o plangere penala colectiva si astfel a aparut dosarul Mineriadei iunie 1990''.
Aceasta plangere penala, depusa la Parchetul General a fost initial declinata de sectia civila catre sectia militara si repartizata unui colecti de procurori militari in frunte cu col.Popov.Acest colectiv s-a ocupat cu profesionalism si au fost audiati peste 800 de parti vatamate.Audiati au fost si inclusiv lideri mineri care la acel moment dadeau declaratii pentru Mineriada 1991.

Voinea a cerut si a fost facut general de Constantinescu la propunerea lui Petre Roman. a preluat dosarul si impreuna cu procurorul Surdescu au dat Neincepere de Urmarire Penale
.
Voinea sustine ca aceasta informatie e FALSA domnule Ene. Aveti vreo dovada ca minte?

Mai departe puteti urmarii ,,Odiseea dosarului''la www.avmr.ro.
Viorel Ene
http://evz.ro/article.php?artid=333597
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: articol ]n Evenimentul Zilei

Mesajde Ene Viorel » Lun Dec 31, 2007 12:54 pm

Ioan Rosca scrie:
Ene Viorel scrie:
Marius scrie:Ion Iliescu, anchetat sau protejat?
8 Decembrie 2007
Narcis Iordache

Ion Iliescu a scapat de acuzatiile penale care i-au fost aduse in dosarul legat de moartea a patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne, in iunie 1990. Fostul presedinte nu mai este invinuit in dosarul „Mineriada din 13 iunie 1990” din cauza gafelor facute de anchetatorul Dan Voinea.

Fals. Dimpotriva. Tocmai depunind grabit dosarul Voinea a putut folosi termenul de 24 de ore care ii fusesese lasat - dupa care adio inculpare.

Procurorul general Codruta Kovesi a anuntat ieri ca a descoperit grave erori de procedura in actele prin care magistratul-general Dan Voinea a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.

Doamna Kovesi face un joc dubios, in cadrul unui sistem putred. La intilnirea pe care am avut-o anul trecut, promisese ca-l va lasa pe Voinea sa-si faca treaba. Eu am cerut mult mai mult, semnalindu-i ca nu exista resursele pentru o ancheta eficace. Nu mi-a dat nici o atentie. Ma indoiesc ca dupa trecerea dosarului la "civili" va fi mai bine

Iliescu continua sa fie cercetat in acest dosar, insa ancheta se intoarce la stadiul de acum sase luni. Gafele lui Dan Voinea.

Asta a fost si intentia. Sa nu se permita distrugerea dosarului.

> A inceput urmarirea penala impotriva lui Iliescu fara sa aiba acest drept. Codul de Procedura Penala si o decizie din 2003 a Curtii Supreme de Justitie ii interziceau lui Voinea sa fie procuror de caz.

Fals. Ministrul Justitiei acceptase ca anchetele in curs sa fie continuate la procuratura militara. Voinea relansase dosarul , un pic inainte de a se prescrie. E straniu sa sustii ca a facut asta ca sa-l blocheze.

> Rezolutia de incepere a urmaririi penale nu mentioneaza ora la care s-a dispus aceasta masura si nici nu a
fost inregistrata in registrul special al Parchetului.

Este evidenta cautarea nodului in papura si reaua credinta.

> Invinuirea despre care procurorul Voinea l-a instiintat oficial pe Ion Iliescu nu corespunde exact cu cea mentionata in rezolutia de incepere a urmaririi penale
.
E foarte posibil ca intre timp sa se fi adunat elemente pentru invinuiri mai grave. Eu pentru asta muncesc, de 3 ani.

In fata acestor gafe si a anchetei parca fara sfarsit, se pune intrebarea: generalul Voinea doar a gresit sau a lucrat, discret, pentru Ion Iliescu? Unele asociatii de revolutionari il acuza de mai multa

Cusuta cu ata alba.

Ion Iliescu a fost scos de sub urmarire penala intr-unul dintre dosarele mineriadei din 1990, pe motiv ca procurorul militar Dan Voinea ar fi incalcat normele de procedura atunci cand l-a pus sub invinuire, in luna iunie a acestui an.

Ia te uita. Cei care au decretat ca trebuie aruncate la cos cercetarile procuraturii militare- si scosi civilii din cauza, denunta neacuzarea celui pe care-l protejeaza!

Asa a declarat, ieri, procurorul general al Romaniei, Codruta Kovesi, care a precizat ca dosarul in care s-a infirmat inceperea urmaririi penale este cel in care se cerceteaza rolul jucat de fostul presedinte in evenimentele din 13 iunie 1990. Atunci, patru tineri au murit impuscati pe strazile Capitalei, in timpul confruntarilor dintre fortele de ordine ale guvernului si manifestantii din Piata Universitatii.

Nu s- a infirmat. Dosarul a fost intors, pentru completare

In acest dosar, Iliescu fusese acuzat de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. Daca ar fi fost gasit vinovat de savarsirea acestor infractiuni, fostul presedinte ar fi putut primi detentia pe viata.

Nu stiu daca aceste acuzatii pot fi sustinute, daca nu aratam cum uzurpase FSN puterea.

Voinea, incompatibil cu cazul

Codruta Kovesi a explicat ca Dan Voinea nu fusese desemnat procuror de caz in acest dosar, pentru ca, potrivit legii, era incompatibil sa lucreze la aceasta ancheta. Cu toate acestea, magistratul a inceput urmarirea penala impotriva fostului presedinte.


Dumnealui a fost cel care a facut cercetarile initiale in acest caz si a sesizat apoi instanta de judecata. Dosarul a fost restituit, in 2003, la Parchet pentru refacerea urmaririi penale, motiv pentru care, din acel moment, procurorul Dan Voinea era incompatibil sa mai faca acte de urmarire penala”, a precizat Kovesi.

Deci omul care a incercat inculparea, pe un dosar la un pas de prescriptie, nu trebuie sa-si completeze cercetarea

Iliescu a fost informat ca este acuzat de alte fapte

Aceasta a adaugat ca, in plus, Voinea i-ar fi comunicat lui Iliescu o alta invinuire decat cea pentru care incepuse urmarirea penala. „Practic, invinuitul din acest dosar nu a luat la cunostinta faptele pentru care a fost invinuit”, a concluzionat procurorul general. Kovesi a cerut deja CSM sa faca un control de fond la Sectia Parchetelor Militare, condusa in acest moment de procurorul Voinea. Iliescu este cercetat in continuare in acest dosar, fiind citat deja sa se prezinte la audieri in cursul saptamanii viitoare.

De aia a fost Iliescu chemat un timp ca martor. pentru a se putea pregati o invinuire adecvata.

Acuzat abia dupa noua ani de cercetari

Procurorul Voinea a inceput in 1998 cercetarile in dosarul celor patru morti de la mineriada din ‘90. In 2000, a finalizat dosarul si a trimis in judecata cinci ofiteri MApN, printre care si doi generali: Mihai Chitac, fost ministru de interne, si Gheorghe Andrita. Ei au fost acuzati ca au provocat moartea celor patru tineri impuscati in fata Ministerului de Interne in seara zilei de 13 iunie 1990. Ion Iliescu nu s-a aflat printre inculpati si nici macar nu a fost audiat in acest dosar.


Dupa trei ani de proces, judecatorii au decis ca ancheta este incompleta si au trimis dosarul inapoi la Parchet. Dosarul a fost repartizat unui alt procuror, pentru ca Voinea devenise incompatibil. Patru ani mai tarziu, Iliescu a fost inclus si pus sub urmarire penala, alaturi de Chitac si ceilalti invinuiti.

Manipualare crasa. Nu se spune ca lui Voinea i-au fost furate documentele din procuratura si i-a fost retras cazul. Nici ca tocmai el este cel care l-a inclus pe Iliescu, cind a obtinut dovezile necesare

In aceeasi perioada, Curtea Constitutionala a decis ca procurorii militari nu au voie sa ancheteze persoane civile. Decizia a intrat in vigoare pe 20 iunie, adica a doua zi dupa invinuirea lui Iliescu. Acest lucru i-a obligat pe procurorii militari sa disjunga din dosarul „Mineriadei” partea privitoare la Iliescu si sa o trimita procurorilor civili.

Iata de ce dosarul a fost alcatuit si depus pripit.

ACUZATII ADUSE LUI ILIESCU

Pedepse de circa 375 de ani de inchisoare

Din 2005 pana acum, fostul presedinte Ion Iliescu a fost pus sub acuzare in trei dosare legate de Revolutia din decembrie 1989 si Mineriada din 13-15 iunie 1990.

Aprilie 2005. Procurorul Dan Voinea l-a pus sub invinuire pe Iliescu, in dosarul „Revolutia din ‘89”, pentru cinci infractiuni grave: omor, omor deosebit de grav, propaganda pentru razboi, tratamente neomenoase si distrugerea unor obiective. Pedepsele prevazute de Codul Penal pentru aceste infractiuni insumeaza 125 de ani de inchisoare. Unele merg chiar si pana la detentia pe viata.

Iunie 2005. Fostul presedinte este pus sub invinuire si in dosarul „Mineriada iunie ‘90”, de aceasta data, pentru 13 infractiuni: genocid; subminarea puterii de stat; distrugere in forma calificata; subminarea economiei nationale; tratamente neomenoase; distrugerea si insusirea unor bunuri; distrugerea, jefuirea sau insusirea unor valori culturale; propaganda de razboi; distrugere; represiune nedreapta; arestare nelegala; cercetare abuziva; supunere la rele tratamente. Pedepsele adunate: 205 ani de inchisoare.

Iunie 2007. Procurorul Voinea il acuza din nou pe Iliescu in dosarul „Mineriada II”. Fostul presedinte este invinuit de participatie improprie la omor calificat si omor deosebit de grav. In total, in aceasta cauza, pedepsele insumeaza cel putin 50 de ani de inchisoare.
Iata traseul procurorului care-l protejeaza pe Iliescu....

1989-2007

Iliescu si Voinea, de la camarazi la dusmani?

La Revolutia din decembrie ‘89, Dan Voinea si Ion Iliescu se aflau de aceeasi parte a baricadei: primul, ca procuror in procesul sumar al sotilor Ceausescu, iar cel de-al doilea ca „dirijor” al executiei acestora. In scurt timp, procurorul a devenit anchetatorul fostului sau camarad. Astfel, in 1990, acesta a inceput ancheta in cazul victimelor Revolutiei din Bucuresti.

Pareau a fi de aceeasi parte: a revolutiei anticomuniste. Doar ca Iliescu a trecut de partea cealalta.

[
u]Opt ani mai tarziu, in perioada guvernarii CDR, Dan Voinea, devenit sef al Parchetelor Militare, deschide ancheta in dosarul „Mineriada iunie ‘90”. In 2000, dupa revenirea la putere a lui Iliescu, Voinea este debarcat. Dupa ce Basescu castiga puterea, Voinea incepe sa formuleze acuzatiile impotriva lui Iliescu. [/u]

Dan Voinea nu s-a aflat intamplator in sediul C.C. in ziua de 22.12.1989.El era procuror si a fost chemat in interes de serviciu.Ce serviciu s-a vazut in Procesul ,,Ceausestilor''.Cat de profesionist era, s-a vazut atunci cand a executat dispozitiile tov.Iliescu.Cati vinovati a gasit Voinea in ,,dosarul Revolutiei-21.12.1989-Bucuresti? Gatlan a carui fiu a foast ucis la,,Dalles'' va poate confirma ca nimeni
.
Pai tocmai la acest dosar lucreaza. Incercind sa arate ca el e lagat de cel din iunie: aceleasi victime vizate, aceiasi vinovati

Pana in februarie 1997 nu a existat nici un dosar al ,,Mineriadei iunie 1990'' ci doar dosare individuale, separate imprastiate pe la politie,procuratura etc.
Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania a depus o plangere penala colectiva si astfel a aparut dosarul Mineriadei iunie 1990''.
Aceasta plangere penala, depusa la Parchetul General a fost initial declinata de sectia civila catre sectia militara si repartizata unui colecti de procurori militari in frunte cu col.Popov.Acest colectiv s-a ocupat cu profesionalism si au fost audiati peste 800 de parti vatamate.Audiati au fost si inclusiv lideri mineri care la acel moment dadeau declaratii pentru Mineriada 1991.

Voinea a cerut si a fost facut general de Constantinescu la propunerea lui Petre Roman. a preluat dosarul si impreuna cu procurorul Surdescu au dat Neincepere de Urmarire Penale
.
Voinea sustine ca aceasta informatie e FALSA domnule Ene. Aveti vreo dovada ca minte?

Mai departe puteti urmarii ,,Odiseea dosarului''la www.avmr.ro.
Viorel Ene
http://evz.ro/article.php?artid=333597


Raspuns
Da avem probe.Ele au fost depuse in documentele ce au insotit plangerile formulate impotriva lui Voinea.Daca doriti vi le punem la dispozitie dupa data de 07.01.2008.Va asteptam la sediul asociatiei unde va vom arata multe documente autentice stranse de-a lungul a 11 ani.
Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

articol PM Băcanu

Mesajde Marius » Vin Ian 04, 2008 5:32 pm

Un articol de Petre Mihai Băcanu în "România Liberă": http://www.romanialibera.ro/a114222/ili ... novat.html

Iliescu spalat, Voinea vinovat
Petre Mihai Bacanu
Vineri, 21 Decembrie 2007
Daca ar fi existat mediatizarea de astazi care se face oricarui eveniment rutier, la dosarul mineriadei 13-15 iunie s-ar fi aflat probe mai multe. In lipsa acestora, procurorului Dan Voinea i-a fost mai greu. Cu toate acestea, a descoperit ca autorii crimelor din 13 iunie 1990 sunt militari si politisti (doi si-un sfert), nu minerii. Este deranjant pentru multi ca a dovedit ca reprezentanti ai mai multor ministere au lucrat concertat la represiune? Este un dosar incomod pentru ca, pornindu-se de la victime, s-a ajuns la vinovati. Sa cercetezi mult timp singur peste o mie de cazuri de lipsire de libertate nu-i simplu.

Abia dupa ce s-au incheiat cercetarile s-a trezit si CC sa decida ca un procuror militar nu trebuia sa inceapa urmarirea penala asupra unui civil. Este primul caz cand CC stabileste asa ceva. Multe dosare s-au instrumentat de parchetele militare, cu ofiteri si civili care profitau de banii Armatei. In Codul de procedura penala al Monicai Macovei se stipuleaza ca astfel de dosare se instrumenteaza de cei care le-au inceput. Se putea infirma solutia trimiterii lui Iliescu in judecata fara conferinte de presa.
Saptamana trecuta, Ion Iliescu a fost la o "intalnire" cu un procuror civil. Fostul presedinte zice ca i-a scris un eseu pe 11 pagini despre "evenimente politice" si ne recomanda sa-i citim cartea "Viata politica intre violenta si dialog". Cand esti cercetat de un procuror civil, treci la literatura, prezinti puncte de vedere, nu dai declaratii. Prin avocat, Ion Iliescu stia ca este invinuit. Exista un proces-verbal prin care i s-au adus la cunostinta invinuirile pentru a-si pregati apararea.
Pana in 1998 acest dosar a stat, cum se spune, in "nelucrare". Abia cand l-a preluat Dan Voinea s-a putut vorbi de probe. De ce n-a spus procurorul general ca, dupa revenirea lui Ion Iliescu la conducerea statului, lui Voinea i s-a luat dosarul, iar ancheta a fost intrerupta? Procurorul militar a instrumentat numeroase dosare ale Revolutiei – Cluj, Timisoara, Sibiu, mortii arsi la Crematoriu, mortii de la gradinita de copii a Armatei si multe altele. si acolo au fost civili. Se rejudeca si acestea?

Generalul Dan Voinea a fost singurul care s-a incumetat sa abordeze delicatele subiecte revolutia si mineriadele. A demonstrat, in 14.000 de pagini ale dosarului, ca Ion Iliescu s-a folosit de mineri nu ca de o forta sociala, ci ca de o armata personala. Este prea mult sa anulezi munca unui om din fruntea unui parchet doar pentru un viciu de procedura, atata vreme cat el a demonstrat barbaria de stat. L-a mai pus cineva pe Iliescu sub urmarire?
Magistratului Voinea i se poate intampla orice, chiar sa fie anchetat. Un singur lucru nu mai poate fi escamotat: adevarul continut in dosar. Voinea n-ar putea sa fie suspectat ca a tergiversat dosarele. Din contra, le-a descalcit, le-a dus in faza de judecata. Sunt terminate.
Pentru ceea ce a spus Iliescu in fata minerilor – "Va multumesc pentru raspunsul de solidaritate muncitoreasca pe care si de asta data l-ati dat la chemarea noastra" – era suficient sa fie condamnat de opinia publica (57 dintre romani il si considera pe Ion Iliescu vinovat pentru aceste evenimente). Dar o incriminare judecatoreasca avea nevoie de mult mai mult, exact ceea ce a facut Voinea: a strans – cu greu – numeroase dovezi despre chemarea "oamenilor de nadejde", dar mai ales despre forma de participatie improprie la infractiunea de omor.

"Am dat foc autobuzelor, conform intelegerii" (Diamandescu catre Chitac). Dosarul raspunde si la intrebarea de ce n-au venit pompierii sa stinga autobuzele in flacari, desi la acea ora nu mai ardea nimic in Bucuresti.
In acest dosar s-au audiat 1054 de parti vatamate. Este nevoie de cel putin o zi pentru fiecare. Excluzand sambetele si duminicile, asta inseamna patru ani. Au mai fost audiati si 3000 de martori, s-au efectuat expertize balistice si chiar expertize contabile. Se pare ca taman acestea din urma au deranjat, pentru ca cineva trebuie sa plateasca pagubele si normal ar fi ca notele de plata sa le achite cei care au chemat minerii. Au fost pontati la munca timp de cinci zile, cat a durat "excursia". Se mai adauga transportul, cazarea plus valoarea distrugerilor savarsite de cei 25.000 de ortaci adusi in Capitala. Suma ar putea sa bata peste 2.000.000.000 de dolari (ati citit bine: doua miliarde).
Justitia e facuta pentru victime. Acestea mai asteapta? N-ai trecut ora pe o hartie, o completezi. Ai scris cu pixul, te duci si bati textul la masina, nu faci conferinte de presa. Asta tine de bucataria dosarului. Nu se dezbate public un act de urmarire penala. Pana sa ajunga la rechizitoriu, o rezolutie de incepere a urmaririi penale poate sa mai sufere modificari. Nu-i batuta in cuie. Acum nu mai poate fi judecat Ion Iliescu, pentru ca n-a fost consemnata ora pe un document?
Dan Voinea a fost executat public. Asta aduce a avertisment public si pentru alti procurori: aveti grija!
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: articol PM Băcanu

Mesajde Ene Viorel » Sâm Ian 05, 2008 8:59 am

Marius scrie:Un articol de Petre Mihai Băcanu în "România Liberă": http://www.romanialibera.ro/a114222/ili ... novat.html

Iliescu spalat, Voinea vinovat
Petre Mihai Bacanu
Vineri, 21 Decembrie 2007
Daca ar fi existat mediatizarea de astazi care se face oricarui eveniment rutier, la dosarul mineriadei 13-15 iunie s-ar fi aflat probe mai multe. In lipsa acestora, procurorului Dan Voinea i-a fost mai greu. Cu toate acestea, a descoperit ca autorii crimelor din 13 iunie 1990 sunt militari si politisti (doi si-un sfert), nu minerii. Este deranjant pentru multi ca a dovedit ca reprezentanti ai mai multor ministere au lucrat concertat la represiune? Este un dosar incomod pentru ca, pornindu-se de la victime, s-a ajuns la vinovati. Sa cercetezi mult timp singur peste o mie de cazuri de lipsire de libertate nu-i simplu.

Abia dupa ce s-au incheiat cercetarile s-a trezit si CC sa decida ca un procuror militar nu trebuia sa inceapa urmarirea penala asupra unui civil. Este primul caz cand CC stabileste asa ceva. Multe dosare s-au instrumentat de parchetele militare, cu ofiteri si civili care profitau de banii Armatei. In Codul de procedura penala al Monicai Macovei se stipuleaza ca astfel de dosare se instrumenteaza de cei care le-au inceput. Se putea infirma solutia trimiterii lui Iliescu in judecata fara conferinte de presa.
Saptamana trecuta, Ion Iliescu a fost la o "intalnire" cu un procuror civil. Fostul presedinte zice ca i-a scris un eseu pe 11 pagini despre "evenimente politice" si ne recomanda sa-i citim cartea "Viata politica intre violenta si dialog". Cand esti cercetat de un procuror civil, treci la literatura, prezinti puncte de vedere, nu dai declaratii. Prin avocat, Ion Iliescu stia ca este invinuit. Exista un proces-verbal prin care i s-au adus la cunostinta invinuirile pentru a-si pregati apararea.
Pana in 1998 acest dosar a stat, cum se spune, in "nelucrare". Abia cand l-a preluat Dan Voinea s-a putut vorbi de probe. De ce n-a spus procurorul general ca, dupa revenirea lui Ion Iliescu la conducerea statului, lui Voinea i s-a luat dosarul, iar ancheta a fost intrerupta? Procurorul militar a instrumentat numeroase dosare ale Revolutiei – Cluj, Timisoara, Sibiu, mortii arsi la Crematoriu, mortii de la gradinita de copii a Armatei si multe altele. si acolo au fost civili. Se rejudeca si acestea?

Generalul Dan Voinea a fost singurul care s-a incumetat sa abordeze delicatele subiecte revolutia si mineriadele. A demonstrat, in 14.000 de pagini ale dosarului, ca Ion Iliescu s-a folosit de mineri nu ca de o forta sociala, ci ca de o armata personala. Este prea mult sa anulezi munca unui om din fruntea unui parchet doar pentru un viciu de procedura, atata vreme cat el a demonstrat barbaria de stat. L-a mai pus cineva pe Iliescu sub urmarire?
Magistratului Voinea i se poate intampla orice, chiar sa fie anchetat. Un singur lucru nu mai poate fi escamotat: adevarul continut in dosar. Voinea n-ar putea sa fie suspectat ca a tergiversat dosarele. Din contra, le-a descalcit, le-a dus in faza de judecata. Sunt terminate.
Pentru ceea ce a spus Iliescu in fata minerilor – "Va multumesc pentru raspunsul de solidaritate muncitoreasca pe care si de asta data l-ati dat la chemarea noastra" – era suficient sa fie condamnat de opinia publica (57 dintre romani il si considera pe Ion Iliescu vinovat pentru aceste evenimente). Dar o incriminare judecatoreasca avea nevoie de mult mai mult, exact ceea ce a facut Voinea: a strans – cu greu – numeroase dovezi despre chemarea "oamenilor de nadejde", dar mai ales despre forma de participatie improprie la infractiunea de omor.

"Am dat foc autobuzelor, conform intelegerii" (Diamandescu catre Chitac). Dosarul raspunde si la intrebarea de ce n-au venit pompierii sa stinga autobuzele in flacari, desi la acea ora nu mai ardea nimic in Bucuresti.
In acest dosar s-au audiat 1054 de parti vatamate. Este nevoie de cel putin o zi pentru fiecare. Excluzand sambetele si duminicile, asta inseamna patru ani. Au mai fost audiati si 3000 de martori, s-au efectuat expertize balistice si chiar expertize contabile. Se pare ca taman acestea din urma au deranjat, pentru ca cineva trebuie sa plateasca pagubele si normal ar fi ca notele de plata sa le achite cei care au chemat minerii. Au fost pontati la munca timp de cinci zile, cat a durat "excursia". Se mai adauga transportul, cazarea plus valoarea distrugerilor savarsite de cei 25.000 de ortaci adusi in Capitala. Suma ar putea sa bata peste 2.000.000.000 de dolari (ati citit bine: doua miliarde).
Justitia e facuta pentru victime. Acestea mai asteapta? N-ai trecut ora pe o hartie, o completezi. Ai scris cu pixul, te duci si bati textul la masina, nu faci conferinte de presa. Asta tine de bucataria dosarului. Nu se dezbate public un act de urmarire penala. Pana sa ajunga la rechizitoriu, o rezolutie de incepere a urmaririi penale poate sa mai sufere modificari. Nu-i batuta in cuie. Acum nu mai poate fi judecat Ion Iliescu, pentru ca n-a fost consemnata ora pe un document?
Dan Voinea a fost executat public. Asta aduce a avertisment public si pentru alti procurori: aveti grija!


Raspuns-A.V.M.R

Ori sunteti...ori bateti campii. Acest individ Voinea a preluat dosarul Mineriada iunie 1990 de la colectivul de procurori condus de col.Popov.
Dosarul acesta a luat fiinta in februarie 1997 prin depunerea de A.V.M.R. a unei plangeri penale colective si vinovatii erau acuzati de : genocid, rele tratamente ,incitare la razboi civil etc., deci fapte inprescriptibile.
Voinea ne-a pacalit si pe noi la inceput dar in DECEMBRIE 1998 A DAT N.U.P.
Protestul a peste 1000 de membrii si sustinatori ai A.V.M.R.(vezi presa vremii- site) l-au convins pe Constantinescu sa redeschida dosarul, prin debarcarea ticalosului de Cochinescu si numirea Procurorului General Moisescu, se putea lucra ,dosar initial a fost impartit in 4 dosare :74/P/1998,/P/1998.76/P/1998,77/P/1998.

Daca asociatia nu facea plangere penala TOATE dosarele individuale erau
prescrise de mult.
Povestile despre ,,eroii" Dinca si Maries sunt opera serviciilor.
Voinea a facut jocul criminalilor Iliescu & Roman.
Va este greu sa intelegeti cand sunteti in solda....
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde alin » Dum Feb 17, 2008 1:12 am

[quote]
Viorel Ene in Ev. Zilei:

„Intr-unul dintre grupuri era Doru Maries - l-am descoperit apoi ca era pe statul de plata la „Doi s‘un sfert” - si a zis „Hai la Televiziune!”„. Era in jur de ora 17.00, cand Marian Munteanu, proaspat eliberat din arestul politiei, ii indemna pe oameni, de la balconul Universitatii, sa nu plece nicaieri, ca sunt tot felul de diversiuni."

http://www.expres.ro/article.php?artid=309302
[/quote]

viewtopic.php?t=337

Viorel Ene, puteti sa veniti cu mai multe amanunte / dovezi pe care le-ati descoperit in legatura cu Maries si "Doi s‘un sfert" ?

a trecut aproape un an de cand astept un raspuns la intrebarea asta, legata de afirmatia ca maries era platit de secu.
poate d-l Ene isi face timp sa ma lamureasca de unde provine informatia.

de asemenea referitor la cei 100 de morti de la Straulesti, pe site-ul AVMR am gasit in pdf un document cam ilizibil din 1998 (http://avmr.ro/content/view/25/9/) de la parchetele Militare care instiinta AVMR despre dispunearea deshumarii si cercetari medico-legale la un numar de patru cadavre. Am citit bine ?

deci, de ce nu s-a cerut deshumarea celor 100, daca atatea cautam ?

as dori precizarea acestor elemente.
cred ca cel mai bun loc pentru a stabili o pozitie si un adevar este postarea unor probe / informatii pe site-ul organizatiei AVMR, daca scopul acestei organizatii include si aceste deziderate precum aflarea adevarului despre evenimentele din iunie 1990.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Ene Viorel » Dum Feb 17, 2008 8:32 am

alin scrie:
Viorel Ene in Ev. Zilei:

„Intr-unul dintre grupuri era Doru Maries - l-am descoperit apoi ca era pe statul de plata la „Doi s‘un sfert” - si a zis „Hai la Televiziune!”„. Era in jur de ora 17.00, cand Marian Munteanu, proaspat eliberat din arestul politiei, ii indemna pe oameni, de la balconul Universitatii, sa nu plece nicaieri, ca sunt tot felul de diversiuni."

http://www.expres.ro/article.php?artid=309302


viewtopic.php?t=337

Viorel Ene, puteti sa veniti cu mai multe amanunte / dovezi pe care le-ati descoperit in legatura cu Maries si "Doi s‘un sfert" ?

a trecut aproape un an de cand astept un raspuns la intrebarea asta, legata de afirmatia ca maries era platit de secu.
poate d-l Ene isi face timp sa ma lamureasca de unde provine informatia.

de asemenea referitor la cei 100 de morti de la Straulesti, pe site-ul AVMR am gasit in pdf un document cam ilizibil din 1998 (http://avmr.ro/content/view/25/9/) de la parchetele Militare care instiinta AVMR despre dispunearea deshumarii si cercetari medico-legale la un numar de patru cadavre. Am citit bine ?

deci, de ce nu s-a cerut deshumarea celor 100, daca atatea cautam ?

as dori precizarea acestor elemente.
cred ca cel mai bun loc pentru a stabili o pozitie si un adevar este postarea unor probe / informatii pe site-ul organizatiei AVMR, daca scopul acestei organizatii include si aceste deziderate precum aflarea adevarului despre evenimentele din iunie 1990.


RASPUNS

1.Informatia din articol ii apartine ziaristului.
2.Declaratiile celor din jurul lui Maires si acelor care au atat 52 de zile in Piata.
3.Rste un proces pe rol
4. Maries - este un lucru minor in cadrul represiunii din iunie 1990.

MORTII DE LA STRAULESTI
Raspuns punctual
Voinea si Surdescu ne-au anuntat ca in 10.12.1998 va avea loc exumarile solicitatae.
Ne-am prezentat cu martori inclusiv gropari dar degeaba.
Am aflat din presa ca s-au exumat 4 cadrave la indicatiile ziaristilor Gergut Ondin Si Cristian Levant.Bineintele fara martorii nostri.
Imediat Voinea a dat N.U.P.
Avem proces pe rol cu Parchetul General inclusiv cu Kovesi pentru redeschiderea cazului dar Voinea se opune.
Ieri la conferinta de presa Georgr Roncea a vorbit despre Maries di Mortii de la Straulesti si nu numai el vezi www.civicmedia.ro/acm pe youtube.
Dac vrei mai multe informatii gasestele singur.
Dosarule REPRESIUNII DIN IUNIE 1990 SE AFLA IN FAZA CERCETARILOR PENALE SI PROBELE DIN DOSAR SUNT cu circuit inchis pana rechizitorul ajunge in instanta de judecata.
Dca eu ca victima si parte din proces cu A.V.M.R. nu facea procedurile legale NU MAI EXISTA NICI UN DOSAR.
Afirmatiile si povestile daca nu ajung in instanta sunt simple povesti fara repercursiuni juridice.
Piteti sa-l injurati si acuzati pe iliescu cat vreti NOI AM FACUT PLANGERE PENALA IMPOTRIVA CRIMINALULUI.
Trebuie sa intelegeti ca noi de 18 ani facem ce este legal fara ,,circ'' gen revolutionai vrem aflarea adevarului.
Din pacate fortele revolutionrilor se indreapta pentru ,,certificate'' si declarativ pentru aflarea adevarului.
Revolutionari fosti senatori P.S.D. sau P.R.M. sau care nu au fost(maries)au ramas fara ,,colegii'' si fac valva cat de mult vor ei adevarul despre revolutie si mineriada.
....................
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde alin » Dum Feb 17, 2008 5:38 pm

[quote]1.Informatia din articol ii apartine ziaristului.
2.Declaratiile celor din jurul lui Maires si acelor care au atat 52 de zile in Piata.
3.Rste un proces pe rol
4. Maries - este un lucru minor in cadrul represiunii din iunie 1990.[/quote]


deci informatia despre Maries in solda lui doi s'un sfert nu va apartine.
in articol va este atribuita.
ce ati facut in legatura cu aceasta dezinformare ?


"Maries - este un lucru minor in cadrul represiunii din iunie 1990."

site-ul pe care mi l-ati recomandat (civic media) sustine altceva:

http://civicmedia.ro/acm/index.php?opti ... &Itemid=96

"Doru Maries, in 1990, facea parte dintr-o fantomatica Alianta a Poporului, care fost suspectata de la bun inceput de organizatorii Pietei Universitatii ca are misiuni diversioniste. Organizatia pe care o coordona a fost controlata de fostul sef al UM 0215, colonelul Florin Calapod.

Misiunea securistilor lui Voican si Roman a fost compromiterea mesajului Pietei Universitatii – nonviolent si pasnic, prin instaurarea unui spirit autarhic si initierea unor actiuni provocatoare.

[u][b]Maries a fost instrumentul principal al acestui proiect malefic[/b][/u], care avea ca scop justificarea interventiei in forta impotriva manifestantilor ."




personal doresc foarte mult sa se faca lumina si dreptate, dar dupa 18 ani de articole, unele interesante, ale lui Roncea incep sa ma intreb de ce acest revolutionar (are Roncea certificat ?) inca scrie pe banii lui SRS/Patriciu la ZIUA.

impresia care o lasa toti acesti ani de circ si de mers in cerc (si ma refer aici si la cazul Voinea care nu-mi inspira incredere) este ca se face atat cat este 'voie' , un soi de simulacru de libertate de exprimare si functionare a institutiilor statului, de dragul UE, cat sa nu ne scoata Bruxelles din priza.
alin
 
Mesaje: 212
Membru din: Mie Iun 15, 2005 5:10 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Feb 17, 2008 10:49 pm

Domnule Alin,

din câte imi amintesc eu aceea Alianta a Poporului nu a fost agreeata de manifestanti ,insuma un numar extrem de restrâns format din indivizi suspecti condusi de Maries, sunt si ceei care au ramas pe baricada comrpomitând demonstratia maraton. Nimeni sa nu-mi spuna mie azi ca ce s-a întâmplat in P-tza Unvi dupa 20 Mai 90 nu a fost evident ca ideia a fost sa compromite, degenerat totul acolo, ceea ce îi da si azi lui Iliescu si Roman posibilitatea apara, deci atentie, bataie lunga care vedem ca este benefica lui Iliescu. Nu sunt singurul care sutine acest punct de vedere.

Sansa lor ptr care nu s-a mai dezbatut la rece adevarul despre comrpomiterea demonstratiei, a fost represiunea minereasco-bolsvico-iliesciano-romano-brukanescovici. Maries ramâne ptr mine un tip care a compromis demonstratia , atunci l-am considerat un aiurit cu care nu se poate discuta, insa, daca exista dovezi ca omul era secusrist nu stiu, asemena dovezi nu exista in cazul celor activi, Maries si azi este foarte activ, nu stim daca la ordin sau nu, dar putem dibui dupa scop, sa prevedem din timp rezultatul actiunilor sale de azi. Eu am identificat minim 3 rezultate ce vor fi tot impotriva aflari adevarului, al luptatorilor, este vorba tot de o compromitere vai cât de indetinca pare cu 1990, dar despre asta nu avem voie vorbi, azi este la moda Maries, cine dracu la mai scos si pe asta habar nu am, stiu sigur ca in 1990 nimeni nu dadea doi bani pe el, nu s-a remarcat cu nimic decât cu compromiterea noastra, asta o stiu si mi-o amintesc cu precizie.

Daca un asemena individ ajunge reprezenta luptatori din 21, ma tem ca ceva s-a schimbat fundamnetal in România.Pe mine nu ma reprezinta, am vorbit si cu camarazi mei, nici unul nu calca de ani de zile in asociatia 21 sau alta organizatie fantoma care cica ar apara interesele revolutionarilor. Eu cred ca o asociatie ptr a fi reprezentativa trebuie avea sutinerea figurilor centrale din acele zile, unde fie cu iertare; grevisti foamei de azi, par a fi ceei din Alianta Poporului din ani 90.

Maries a avut sansa colabora cu Dinca in 1990, ca altfel nu cred ca se remarca, el nu putea deschide gura, nici azi nu prea o poate face, asa ca carisma de lider nu are, pe când Dinca da, are o astfel de carisma, acesta este un alt motiv ptr care eu sunt scheptic cu aparitia lui la cârma as 21 dec, cred ca cineva din culise la rebagat in fata, popularizeaza nepremis de mult, ceva anormal intr-o lumea deja stabilita, ma refer la presa care te ridica sau ucide dupa cum vrea muschi sai, ordonata de patronaj. Supermediatizarea lui Maries ma pune pe gânduri, este anromala!

Cum se face ca toate actiunile acestor revolutionari spala ,intareste pe Iliescu, inclusiv duelul recent Leon-Iliescu, care tot in favoarea lui Iliescu ramâne, si desigur in defavoarea revolutionarilor care sunt bagati in aceiasi oala, peste care vin protestele supermediatizate a mariesilor, pai vedeti; ca dibuim ceva necurat daca ne adâncim. Asa ca eu zic sa ne slabaeasca cu luptele lor acesti mariesi si leoni ptr ca mai mult rau ne provoca, iar dupa cum vedem ne si dezbina, ptr ca pe totii ne porcaiesc, contesta, dealtfel acesta a fost rolul acestor revolutionari incepând cu 1990, ehe, am eu mai multe de spus, dar de sila numai spun nimic, ca nu vad nici o figura de doamne ajuta care sa merite sutinerea noastra. Pe cine sa punem reprezenta, pe reptila Fortuna? Pe Dinca, da, Dinca ar fi fost ca si Leon o solutie optima, dar vedm ca ....

Ma tem ca acesta a fost si scopul, dezbinarea autentcilor luptatori, hm, recent asa cum s-a observat m-au bagat si pe mine pe lista lor , ocazie pe care dl Mihoc vad ca o exploateaza contra mea, nu da credibilitate declaratiei mele publice din acest Forum, cum ca nu am facut niciodata cerere a optine certificat, vedeti; asa ne dezbina.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Partizanat ideologic

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 19, 2008 11:02 am

Domnule Mihaiescu,
Nu ma mira ca argumentele mele nu au avut nici o influenta asupra dv.
Asa cum v-am semnalat la:
viewtopic.php?t=816
unghiurile noastre de abordare difera net.
Dv sinteti interesat de un spatiu de fapte- antrenind persoane. eu-de un spatiu de fenomene- antrenind sensuri.
De aceea dialogul dintre noi ramine aparent.
ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009