Sectorul CIVES
 
 

File din lupta AVMR cu ...Silviu Popescu

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Re: Din nou dezinformati si ascundeti

Mesajde Ene Viorel » Joi Ian 24, 2008 9:35 pm

Ioan Rosca scrie:Domnule Ene,

Sint si eu de acord ca dosarele decembrie, iunie etc formeaza un tot unitar. Curtea Constitutionala este vinovata ca a fortat disjungerea lor in functie de militari sau civilii implicati teoretic, Voinea ar putea lasa intregul dosar in mina procuraturii civile. A si predat un exemplar al tuturor documentelor pe care le-a strins, pentru ca sa poata procurorii civili analiza anasmblul faptelor.

Practic, smulgerea dosarelor din miinile celui care pregatea incuplarea liderilor FSN pentru delicte majore are ca scop INFUNDAREA cercetarii. Pentru ca sa ma convingeti ca nu asta e si adeavarata dv misiune, va rog sa raspundeti la intrebarile:

a CARE E PROCURORUL CIVIL DIN ROMANIA IN CARE AVETI INCREDERE CA VA INCULPA INTREAGA BANDA ACELOR CE AU UZURPAT PUTEREA IN 1990?

b Pe ce FAPTE va bazati aceasta incredere?

c Sinteti sau nu la curent ca TOATE dosarele de acest gen, duse la capat pina acum si soldate cu condamnari (Timisoara, Cluj, Tirgiviste) au fost pregatite de procurorul Voinea?

Ioan Rosca


Raspuns
1. Dan Voinea nu a predat pana in prezent ,,civililor" in bataie de joc, decat 40-50 de file ce il privesc pe Iliescu in dosarul 74/P/1998 -disjungerea facuta de el.
2. Voinea nu pregatea nimic.Mintea pe toata lumea ca o sa faca si dreaga.
Cati a bagat in puscarie in 10 ani?Studiati presa din 1998 pana in prezent si o sa va lamuriti.
3. In Romania nu am incredere in nici un procuror sau judecator,
dar sigur cel mai mare ticalos este procurorul Voinea.
4. Sunt la curent cu toate dosarele referitoare la Mineriade,atat din faza de cercetare ,tribunal, ... Inalta Curte de Casatie si justiti(inclusiv cazul Cozma).
Timp de 18 ani ca victima directa,am strans la asociatie cu ajutorul victimelor , martorilor, jurnalistilo, probe materiale si juridice ce insumeaza peste 200.000 de file,declaratii,casete video,inregistrari audio, articole ziare, documente autentice,xerix, etc.-sunt presedintele asociatiei de la infiintare.Ma consider cel mai informat si documentat in ,,domeniul represiunii din iunie 1990"(nu Piata Universitatii).
5.Nu ma intrebati de dosarele Revolutiei, ca nu cunosc decat ce stie ,,toata lumea din presa".M-am ocupat strict de ,,mineriade".
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Domnule Ene, de ce dezinformati continuu?

Mesajde Ioan Rosca » Vin Ian 25, 2008 10:58 am

Domnule Ene,

1 Nu sint atit de legat de "justitia" din Romania, pe care nu am recunoscut-o legitima mult timp, motiv pentru care batalia mea, incepind din din 1990 s-a dus impotriva sistemului si nu in cadrul lui. In clipa in care m-am hotarit sa sprijin cercetarile despre 1989-1990, ele aveau loc la procuratura militara si erau conduse de generalul Voinea. De aceea a trebuit sa-i dau lui sintezele mele de marturii si informatii din presa si televiziune.
Am avut impresia, pe parcursul acestei relatii, ca Voinea incearca sa faca dreptate in acest caz, ajungind la marii vinovati, si ca munceste pentru asta, cu resurse- e drept- mult sub ce ar fi fost necesar. Slabiciunea mijloacelor si complexitatea dosarelor duc la o situatie critica. Daca se grabeste ancheta, avocatii inculpatilor vor gasi chichite. Daca se prelungeste, se produce exasperare, lehamite si prescriptie. E o criza profunda , produsa de lipsa de vointa politica si eludata de "elitele" romanesti
Cunoscind situatia, m-a intrigat agitatia dv , pe care am perceput-o ca pe o diversiune, o incercare de sabotare a anchetei. Ceea ce voiam sa schimb, prin acest dialog, nu era increderea mea in Voinea (care nu mi-e frate, camarad etc- ci un procuror al sistemului, cu limitele si interesele sale) ci neincrederea mea in dv.

2 Dar prin reaua credinta constanta pe care o dovediti, nu ati facut decit sa-mi intariti suspiciunile in ce va priveste. Un om cinsitit nu recurge continuu la dezinformare.

Sustineti ca generalul Voinea a dat NUP dosarului 160/P/97 prin rezolutia din 16 sept 1998.
ESTE FALS.
Rezolutia respectiva (pe care nu ati prezentat-o pe site...) a fost data de procurorul Surdescu. Generalulul Voinea nu a facut, la 10 noiembrie, asa cum era obligat de normele serviciului, decit sa va comunice decizia acelui procuror, fara sa si-o asume.
Desi acest lucru este evident in documentul difuzat de dv pe site la:
http://avmr.ro/content/view/15/9/
dv ii puneti titlul dezinformant "Solutie N.U.P. Dan Voinea-10.11.1998"
In schimb, afisati pe site adevarata decizie a generalului Voinea:
http://avmr.ro/content/view/24/9/
care la 14 oct 1999 hotaraeste infirmarea NUP-ului lui Surdescu, si prezentati infirmarea de catre Voinea a NUP-ului lui Surdescu (dovedindu-va crasa rea credinta) cu titlul ...: "Dosar nr.75/P/1998 Infirmarea N.U.P. lui Voinea-14.10.1999 " !!!
Pe baza falsului pe care vi l-am reperat, dv ati facut o groaza de reclamatii. Este o escrocherie, la care recurgeti in campania de denigrare a lui Voinea si pentru care, in locul lui, v-as da in judecata. Dar pe mine ma intereseaza mai mult DE CE va ocupati cu asa ceva, pentru ca sa impiedic sabotarea dosarului, de un provocator periculos, cu idei sau sarcini obscure.

3 In conditiile in care dv va pretati la astfel de manevre, nu cred ca veti raspunde vreodata onest intrebarilor mele. Totusi revin, cu cea mai importanta:
Stiti sau nu ca doarele Timisoara (care a dus la condamnarea lui Stanculescu si Chitac, anulata apoi arbitrar) , Tirgoviste (care a dus la condamnarea lui Kemenici, anulata ulterior), Cluj (condamnarea celor care au facut macelul de acolo)- au fost pregatite de generalul Voinea? Chiar si in " dosarul Ceausescu" i se poate reprosa orice , dar nu ca ar fi musamalizat cauza. Este deci un procuror care indrazneste, risca, face.
Stiti vreun alt procuror care sa fi dus la capat un astfel de dosar ?
Atunci de ce va zbateti atit pentru ca niste sforari sa smulga din mina lui Voinea aceste dosare?
De ce evitati raspunsul?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Domnule Ene, de ce dezinformati continuu?

Mesajde Ene Viorel » Vin Ian 25, 2008 2:00 pm

Ioan Rosca scrie:Domnule Ene,

1 Nu sint atit de legat de "justitia" din Romania, pe care nu am recunoscut-o legitima mult timp, motiv pentru care batalia mea, incepind din din 1990 s-a dus impotriva sistemului si nu in cadrul lui. In clipa in care m-am hotarit sa sprijin cercetarile despre 1989-1990, ele aveau loc la procuratura militara si erau conduse de generalul Voinea. De aceea a trebuit sa-i dau lui sintezele mele de marturii si informatii din presa si televiziune.
Am avut impresia, pe parcursul acestei relatii, ca Voinea incearca sa faca dreptate in acest caz, ajungind la marii vinovati, si ca munceste pentru asta, cu resurse- e drept- mult sub ce ar fi fost necesar. Slabiciunea mijloacelor si complexitatea dosarelor duc la o situatie critica. Daca se grabeste ancheta, avocatii inculpatilor vor gasi chichite. Daca se prelungeste, se produce exasperare, lehamite si prescriptie. E o criza profunda , produsa de lipsa de vointa politica si eludata de "elitele" romanesti
Cunoscind situatia, m-a intrigat agitatia dv , pe care am perceput-o ca pe o diversiune, o incercare de sabotare a anchetei. Ceea ce voiam sa schimb, prin acest dialog, nu era increderea mea in Voinea (care nu mi-e frate, camarad etc- ci un procuror al sistemului, cu limitele si interesele sale) ci neincrederea mea in dv.

2 Dar prin reaua credinta constanta pe care o dovediti, nu ati facut decit sa-mi intariti suspiciunile in ce va priveste. Un om cinsitit nu recurge continuu la dezinformare.

Sustineti ca generalul Voinea a dat NUP dosarului 160/P/97 prin rezolutia din 16 sept 1998.
ESTE FALS.
Rezolutia respectiva (pe care nu ati prezentat-o pe site...) a fost data de procurorul Surdescu. Generalulul Voinea nu a facut, la 10 noiembrie, asa cum era obligat de normele serviciului, decit sa va comunice decizia acelui procuror, fara sa si-o asume.
Desi acest lucru este evident in documentul difuzat de dv pe site la:
http://avmr.ro/content/view/15/9/
dv ii puneti titlul dezinformant "Solutie N.U.P. Dan Voinea-10.11.1998"
In schimb, afisati pe site adevarata decizie a generalului Voinea:
http://avmr.ro/content/view/24/9/
care la 14 oct 1999 hotaraeste infirmarea NUP-ului lui Surdescu, si prezentati infirmarea de catre Voinea a NUP-ului lui Surdescu (dovedindu-va crasa rea credinta) cu titlul ...: "Dosar nr.75/P/1998 Infirmarea N.U.P. lui Voinea-14.10.1999 " !!!
Pe baza falsului pe care vi l-am reperat, dv ati facut o groaza de reclamatii. Este o escrocherie, la care recurgeti in campania de denigrare a lui Voinea si pentru care, in locul lui, v-as da in judecata. Dar pe mine ma intereseaza mai mult DE CE va ocupati cu asa ceva, pentru ca sa impiedic sabotarea dosarului, de un provocator periculos, cu idei sau sarcini obscure.

3 In conditiile in care dv va pretati la astfel de manevre, nu cred ca veti raspunde vreodata onest intrebarilor mele. Totusi revin, cu cea mai importanta:
Stiti sau nu ca doarele Timisoara (care a dus la condamnarea lui Stanculescu si Chitac, anulata apoi arbitrar) , Tirgoviste (care a dus la condamnarea lui Kemenici, anulata ulterior), Cluj (condamnarea celor care au facut macelul de acolo)- au fost pregatite de generalul Voinea? Chiar si in " dosarul Ceausescu" i se poate reprosa orice , dar nu ca nu a musamalizat cauza. Este deci un procuror care indrazneste, risca, face.
Stiti vreun alt procuror care sa fi dus la capat un astfel de dosar ?
Atunci de ce va zbateti atit pentru ca niste sforari sa smulga din mina lui Voinea aceste dosare?
De ce evitati raspunsul?

Ioan Rosca


Domnule Rosca
Documentele sunt clare semnate de Voinea.
La inceput l-am crezut si noi.L-am sutinut si ajutat.
Nu a facut decat sa minta.Puteti sa-l sustineti. Va priveste.Din afara fenomenului este usor.
V-am facut proba ticalosiei lui Voinea.
Deci ca victima directa, eu si celelalte victime avem calitate procesuala din 1990.
Intentionati sa scrieti o carte succes.
Va promit ca nu va mai deranjez cu prezenta pe site.
Cine doreste informatii despre victime viziteaza www.avmr.ro.
Viorel Ene - presedinte A.V.M.R.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Domnule Ene, de ce dezinformati continuu?

Mesajde Marius » Vin Ian 25, 2008 7:22 pm

Ioan Rosca scrie: Stiti sau nu ca doarele Timisoara (care a dus la condamnarea lui Stanculescu si Chitac, anulata apoi arbitrar) , Tirgoviste (care a dus la condamnarea lui Kemenici, anulata ulterior), Cluj (condamnarea celor care au facut macelul de acolo)- au fost pregatite de generalul Voinea?


Cînd a fost anulată condsamnarea lui Kemenici? Aş vrea amănunte.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Conferinta de Presa a Asociatiei Victimelor Mineriadelor

Mesajde administrator » Vin Feb 15, 2008 12:02 pm

MILITANTII ANTI-COMUNISTI VOR CERE ELIMINAREA PRIN LEGE A PRIVILEGIILOR "REVOLUTIONARILOR"


Conferinta de Presa a Asociatiei Victimelor Mineriadelor

Vineri ora 12 – la sediul organizatiei din strada Batistei nr 11 et 1, langa Ambasada SUA

Contact – Viorel Ene. Tel fix: 310 73 32, mobil: 0766 482 999

Puncte principale care vor fi abordate:

· Prezentarea rezultatelor discutiilor purtate cu procurorii sefi ai Sectiei Militare si ai Sectiei Civile a Parchetului ca urmare a initierii dialogului AVMR cu Procurorul General Laura Codruta Kovesi.

· Generalul Dan Voinea, deferit Justitiei

Vor fi prezentate dezvaluiri cu privire la personajele implicate in planul exonerarii lui Ion Iliescu, principalul vinovat al crimelor si represiunilor din perioada 1989-1990.

· Doru Maries - impostura unui fals “lider al revolutionarilor”

Initierea unui proiect de respingere a privilegiilor asa zisilor “revolutionari”

Procurorul militar sef adjunct al sectiei parchetelor militare este un diversionist insarcinat cu manipularea si tergiversarea dosarelor cheie – Mineriada 1990 si Revolutia 1989 - in care este implicat direct Ion Iliescu si gruparea FSN-ului creata de el, cu sprijinul direct al Rusiei sovietice. In realitate Dan Voinea a fost si este acolitul de taina al lui Ion Iliescu – servul predilect al Aparatului de Partid si de Stat instaurat printr-un complot din care a facut si el parte si in care a avut un rol major, in calitate de maior, ofiter acuzator al lui Ceausescu.

Dosarul Mineriadei 1990 pleaca de la plangerea penala (constituita in dosarul penal 160/P/1997) initiata cu mai bine zece ani in urma de de Ene Viorel, presedintele Asociatiei Victimelor Mineriadelor si de Nica Leon. Procurorul militar Dan Voinea a dat NUP acestui dosar, inca din 1998. De atunci incoace intreaga activitate a generalului Voinea a fost dedicata tergiversarii Dosarului prin toate mijloacele si tacticile de musamalizare posibile, in vederea prescrierii faptelor.

Dan Voinea a avut un aport important la instalarea lui Doru Maries la sefia Asociatiei 21 Decembrie iar acesta din urma joaca rolul sustinatorului “civil” al procurorului militar.

Doru Maries, in 1990, facea parte dintr-o fantomatica Alianta a Poporului, care fost suspectata de la bun inceput de organizatorii Pietei Universitatii ca are misiuni diversioniste. Organizatia pe care o coordona a fost controlata de fostul sef al UM 0215, colonelul Florin Calapod.

Misiunea securistilor lui Voican si Roman a fost compromiterea mesajului Pietei Universitatii – nonviolent si pasnic, prin instaurarea unui spirit autarhic si initierea unor actiuni provocatoare.

Maries a fost instrumentul principal al acestui proiect malefic, care avea ca scop justificarea interventiei in forta impotriva manifestantilor Pietei Universitatii. Cu trei ore inainte de reprimarea cu mana armata a studentilor de la Universitate si Arhitectura, in 13 iunie 1990, organizatia lui Doru Maries si-a strans pe sest catrafusele si s-a pus la adapost.

Organizatia noastra, sustinuta de fondatorii Pietei Universitatii - Seniorii Ligii Studentilor, Grupul Independent pentru Democratie, la care se adauga Civic Media, UMRL dar si alte organizatii ale societatii civile, initiaza astazi un proiect de larga respiratie civica si de interes public prin care se urmareste respingerea sistemului de privilegii a clasei asa numitilor “revolutionari”.

Vom cere revizuirea si schimbarea de fond a legilor prin care se acorda beneficii zecilor de mii de pseudo-luptatori. Adevaratii luptatori sunt cei care au facut rezistenta armata impotriva sovieticilor bolsevici, sunt detinutii politici care au executat ani grei de Canal, de puscarie si carcera, sunt martirii care s-au jertfit rezistand cu eroism in fata comunismului de esenta moscovita.

Toti ceilalti sunt o pletora de profitori nedemni ai noii clase de privilegiati instituite de Ion Iliescu, “revolutionarii” de Opereta. Miza complotistilor dirijati de Moscova, a serviciilor sovietice care l-au propulsat pe Ion Ilici Iliescu, a fost acoperirea loviturii de stat care a furat insurectia miilor de romani iesiti in strada impotriva ideologiei comuniste si Aparatului de Partid in Decembrie 1989. Ion Iliescu a reinstituit astfel sistemul favoritismelor si privilegiilor “ilegalistilor” - revolutionarii bolsevici din vremea sa.

In opinia noastra, numai urmasii victimelor si cei raniti in urma episodului dramatic al evenimentelor din Decembrie 1989 ar avea dreptul la compensatii financiare din partea Statului.
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Feb 15, 2008 10:37 pm

pai mi se pare corect ca sa se termine cu bâlciul asta al revolutionarilor cu si fara merite. O tâmpenie bolsevica!

Nu intelg; dl Nica Leon activeaza alaturi de dl Ene (AVMR) sau de Maries, in care barca se da dl Leon, ca niciodata nu am reusit intelge ce doreste cu adevarat face, al felsicu partidul domniei sale curat socialsit-comunist parea a fi. Acum eu ma intreb daca dl Leon poate fi cu adevarat reprezentativ si demn de luat in considerare dat fiind iesirile necotnrolate nu doar fata de prietenul sau Iliescu ci si fata de absolut totii camarazi, pe care ii gratuleaza imbecili, bine ca dl Leon este zeusul, genialul luptator.

Acum, parca mai bine ca a iesit Iliescu si nu Nica Leon, va dati seama ce insemna ca dl Leon sa fi ajuns presedintele României dupa 89, dracu ne lua cu un asemena genial
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Re: Conferinta de Presa a Asociatiei Victimelor Mineriadelor

Mesajde eu » Sâm Feb 16, 2008 2:21 am

bla, bla,
Contact – Viorel Ene...
blaa, blaaaaa


Domnule Ene, imi este clar! Este incalificabila jignirea pe care o aduceti revolutionarilor ce inca incearca sa faca ceva! ...

Si acum faptele dumneavoastra de... "vitejie" se-nscriu pe aceasi filiera, fara legatura cu idealurile Pietei.

Totusi... cateva Intrebari:

- Vindeati tigarete, casete cu ...fite si alte marfuri de "soi" in mai-iunie 90 la Universitate langa sediul PNL la taraba. Nu-i asa?!

- Cam ce legatura avea asta cu Protestul initiat de revolutionarii ce au scapat de genocidul din decembrie, impotriva furtului revolutiei de catre scursoarea criminala de comunisti a lui Iliescu !??

Nu-mi aduc aminte de alte fapte de vitejie pe care le faceati atunci... decat ca m-am ingrozit cand v-am vazut apoi cu capul spart de mineri. Minerii chemati pentru a ne opri protestul nu faceau discriminari !

un revolutionar
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Conferinta de Presa a Asociatiei Victimelor Mineriadelor

Mesajde Ene Viorel » Sâm Feb 16, 2008 10:17 pm

eu scrie:
bla, bla,
Contact – Viorel Ene...
blaa, blaaaaa


Domnule Ene, imi este clar! Este incalificabila jignirea pe care o aduceti revolutionarilor ce inca incearca sa faca ceva! ...

Si acum faptele dumneavoastra de... "vitejie" se-nscriu pe aceasi filiera, fara legatura cu idealurile Pietei.

Totusi... cateva Intrebari:

- Vindeati tigarete, casete cu ...fite si alte marfuri de "soi" in mai-iunie 90 la Universitate langa sediul PNL la taraba. Nu-i asa?!

- Cam ce legatura avea asta cu Protestul initiat de revolutionarii ce au scapat de genocidul din decembrie, impotriva furtului revolutiei de catre scursoarea criminala de comunisti a lui Iliescu !??

Nu-mi aduc aminte de alte fapte de vitejie pe care le faceati atunci... decat ca m-am ingrozit cand v-am vazut apoi cu capul spart de mineri. Minerii chemati pentru a ne opri protestul nu faceau discriminari !

un revolutionar


Raspuns pentru,,eu'',revolutionar si impertinent.
Inperioada 1996- 14.06.2.1990 am lucrat la Institutul de Studii si Proiectari Hidrotehnice. Faptul ca va ascunde-ti sub pseudonim arata cat de ,,revolutionar sunteti.
Cat despre ,,revolutionarii care astazi fac ceva"' da ,lupta pentru ,,certificate'' ca doar l..lapte ..miere..20.000 euro, pensii 16-17 milioane, spatii comerciale..10.000 mp. teren ....astea sunt aspiratiile unora cA Maries, Costin...
La O.T.V. am vazut floarea cea vestita a revolutionarilor si printre ei si impostorii Maries , Costin ,,DEMASCATI' de adevaratii revolutionari.
Domnule REVOLUTIONAR STAI LINISTIT ,,REVOLUTIONARII'' LUI iLIESCU AU FOST PRIMII CARE SI-AU PRESCHIMBAT ACTELE.
Securistii,militienii,nomenclaturistii de mult au luat teren pe car l-au vandut pe bani buni, uni chiar de mai multe ori.
PANA ANUL ACESTA AM REFUZAT SA DISCUT DESPRE REVOLUTIONARI SI DOSARELE LOR DAR MORTII DE LA LA INTER SI DALLES NU NE LASA.
Poate il intrebi pe prietenul tau Maries ce venituri are in ultimii 18 ani ca nu munceste nicaieri.
Viorel Ene- Presedintele Asociatiei Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Ene Viorel » Sâm Feb 16, 2008 10:43 pm

Octavian Mihaescu scrie:pai mi se pare corect ca sa se termine cu bâlciul asta al revolutionarilor cu si fara merite. O tâmpenie bolsevica!

Nu intelg; dl Nica Leon activeaza alaturi de dl Ene (AVMR) sau de Maries, in care barca se da dl Leon, ca niciodata nu am reusit intelge ce doreste cu adevarat face, al felsicu partidul domniei sale curat socialsit-comunist parea a fi. Acum eu ma intreb daca dl Leon poate fi cu adevarat reprezentativ si demn de luat in considerare dat fiind iesirile necotnrolate nu doar fata de prietenul sau Iliescu ci si fata de absolut totii camarazi, pe care ii gratuleaza imbecili, bine ca dl Leon este zeusul, genialul luptator.

Acum, parca mai bine ca a iesit Iliescu si nu Nica Leon, va dati seama ce insemna ca dl Leon sa fi ajuns presedintele României dupa 89, dracu ne lua cu un asemena genial


Domnule Octav Mihaescu.

Va ofer cateva lamuriri atatea cat cunosc.
Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania a avut sediu in perioada 1996-dec.1998 in sediul Partidului Liberal Democrat al domnului Nica Leon.Inte timp desfintat.
Am fost dati afara de domnul Nica Leon si ne-a ajutat Lis(primar general) pentru sediu.
In ianuarie 1999 cu ocazia ,,Mineriadei 1999'' a teroristului Cozma Miron ,s-a produs ruptura definitiva dintre asociatie si Nica Leon.
Noi sustinea democratia iar domnul Nica, minerii si pe Cozma.
In acele zile fierbinti cand ,minerii se indreptat spre capitala ''am organizat multe actiuni cerand arestarea teroristului Cozma, strangand semnaturi,sprijin,etc. si impreuna cu Adrian Dumitrescu, presedintele Asociatiei 21 Decembrie 1989 am organizat un mars
cu peste 30.000 de participanti(membrii P.R.M.ne amenintau incontinuu inclusiv revolutionarii unii deputati ai acestui partid)
Cozma era ajutat si asteptat cu sprijin de catre revolutionarii lui Iliescu in frunte cu Dan Iosiv.Multi dintre revolutionarii de astazi care cer adevarul despre Mineriada 1990 sunt sustinatorii lui Iliescu si participanti alaturi de mineri lui Cozma la represiunea din iunie 1990.
Principiul :hotii striga hotii.
Multi dintre noi avem rani fizice grave de atunci si astfel se explica de ce Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 singura legal constituita cu scop statutar de a apara victimele, suntem ,,incomozi''pentru impostori gen Maries.
Deci ati aflat ,,relatiile '' dintre Ene , Nica, Maries.
Stiu prea multe si deranjeaza.
Cu Stima
Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Feb 17, 2008 12:36 am

Multumesc dle Ene, pai banuiam ca asa este..!
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Cazul Ene

Mesajde Ioan Rosca » Mar Feb 19, 2008 6:54 pm

Din relatarea de mai jos, se deduce ca dl Ene este intr-adevar o victima inocenta a mineriadei. Are tot dreptul sa ceara socoteala celor care au provocat agresarea sa si a clorlalte victime colaterale ale FSN. E bine ca o face consecvent. Ceea ce face rau, e ca intineaza ce nu intelege- batalia politica declansata la 16 decembrie 1989, lupta neterminata nici azi, din care face parte episodul 13-15 iunie. Lovit in cap de securimineri dl Ene nu pricepe legitimitatea protestului din Piata Universitatii si din alte locuri din tara , fata de manevrele Contrarevolutiei din 1990. Pentru ca a luat bataie absolut pe degeaba, nu suporta pe aceia care au provocat atunci furia Tovarasilor Securicomunisti- adevaratele tinte ale loviturii FSN.
Ioan Rosca

Dreptatea 23 octombrie 1990. Minerii n-au plantat flori, domnule preşedinte! Alexandru Ganea

Dl. Viorei Ene a absolvit Factultatea de transporturi a Institutului Politehnic Bucureşti in anul 1980. Prin Ordinul nr. 119/9.04.1980 i s-a interzis să susţină examenul de stat, nefiindu-i recunoscute nici studiile. Anul acesta, în baza Hotărîrii nr.10322 a Ministerului Invăţămîntului si a Comisiei de soluţionare a doleanţelor victimelor dictaturii, s-a anulat această măsură abuzivă, dl. Ene urmînd să susţină examenul în vara aceasta. N-a mai putut s-o facă. Cităm din memoriul adresat domnului procuror general: „In data de 14.06.1990 mă deplasam de la domiciliu spre locul de muncă (Institutul de Studii si Proiectări Hidroenergetice, str. Republicii air. 29. sector 2, Bucureşti — n.r.). După deplasarea cu metroul pînă la staţia Universităţii am ieşit din pasajul subteran în dreptul Teatrui Naţional, îndreptîndu-mă spre serviciu pe bd. Republicii. Menţionez că port ochelari de vedere cu rame aurite şi eram îmbrăcat într-un costum de blue-jeans. Fără nici un motiv am fost atacat de un grup de persoane necunoscute, îmbrăcate în costume de mineri şi mînjite pe fată de cărbune. Am fost lovit cu bîte de lemn în cap si pe corp, provocîndu-mi-se multiple plăgi în cap, de dimensiuni 3—7 cm, care sîngerau puternic. Mi-am pierdut cunoştinţa. În momentul în care mi-am revenit au continuat să mă lovească şi am fost salvat de intervenţia unui ofiţer de politie — care le-a spus să mă trimită la spital — probabil impresionat de halul in care arătam.
În faţa Teatrului Naţional se afla o salvare Dacia 1300 break în care am fost urcat, în timpul transportului către Spitalul de Urgenţă mi-am pierdut cunoştinţa (...)
Agresiunea s-a întîmplat în jurul orei 8,30 si internarea s-a făcut în jurul orei 9. In jurul orei 14, doi cetăţeni civili, împreună cu o asistentă, mi-au cerut relaţii asupra celor întimplate. La solicitarea mea mi-au prezentat legitimaţiile de ofiţeri de securitate. Datorită presiunilor făcute de organele de securitate, familia m-a externat pe data de 15.06.1990 sub semnătură. Foaia de observaţie are nr.886 iar pe biletul de ieşire din spital este diagnosticul: politraumatism cranian multiple plăgi ale capului si corpului. Se recomandă concediu medical pinâ la 30.08.1 1990. In timp ce eram în concediu medical cu trata ment ambulatoriu, pe data de 2-07.1990 mi-am pierdut cunoştinţa, fiind internat la Spitalul Municipal de pe data de 2.07. pînă la data de 10.07.1990. Biletul de ieşire a avut următorul diagnostic : politraumatism cranian, ameţeli, tulburări de echilibru la schimbarea poziţiei capului, nesiguranţă la mişcările de fineţe în membrul superior stîng şi la mers în membrul inferior stîng şi tumoare cerebrală.Şi în momentul de faţă mă aflu în concediu medical cu tratament ambulatoriu".
Memoriul este datat 1 august 1990. De atunci, dl. Viorel Ene a mai fost internat la spitalul "Gh. Marinescu". Acuză in continuare tulburări de echilibru, cefalee, pierderi de cunoştinţă. Zilele de spitalizare şi de concediu medical depăşesc cifra de 90. Doamna Viorica BărbuIescu este colegă de serviciu cu dl. Ene. In dimineaţa zilei da 14 iunie se îndrepta spre institut împreună cu acesta. Dinsa a reuşit să se îndepărteze de locul agresiunii cu citiva metri. De unde se afla a observat ceva în plus : un civil de aproximativ 45 de ani, avînd circa1,70 , îmbrăcat în costum bej, individ care incita grupul de mineri şi trecători. Cin' să fie cin' să fie ?Dl. Ene a mai depus un memoriu şi la Comisia parlamentară care se ocupă cu cercetarea evenimentelor de la jumătatea lui iunie. A aşteptat cîtva timp spre a fi chemat la audiere, apoi s-a prezentat din proprie iniţiativă. A avut surpriza să afle că memoriul „s-a pierdut". A mai depus unul. De atunci aşteaptă în continuare sa se facă lumină, în acest caz. Aşteptăm cu toţii, dar cît timp oare ? Încă ceva : dl. Ene ne-a declarat că primeşte mereu telefoane prin care este ameninţat că dacă nu-şi retrage plîngerile, dacă nu tace, va avea de suferit. Să fie colegii celor care l-au interogat la spital în 14 iunie ?
Acest om n-a putut să mai lucreze de Ia data agresiunii. In prezent este în concediu de odihnă si tiu «ţie dacă îşi va putea relua activitatea. Deşi ne-a spus că nu are nici o pretenţie materială, dorind numai să afle adevărul despre cele întîmplate. noi ne întrebăm : cine va plăti diferenţa dintre banii încasaţi pe concediile medicale si salariul pe care l-ar fi primit dacă lucra ? Si în ce mod vor putea fi compensate traumele morale provocate de autorii (nu numai fizici) ai agresiunii ? Va putea el crede în onestitatea unui preşedinte care le-a mulţumit public torţionarilor ?
Acest om a simţit pe propria-i piele ce înseamnă „statul de drept" pe care puterea actuală vrea să-i „edifice". In numele său şi în numele tuturor celor care au suferit de pe urma politicii bîtei cerem să se facă dreptate !
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: File din lupta AVMR cu ...Silviu Popescu

Mesajde Lucian Alexandrescu » Mie Feb 20, 2008 6:27 pm

Pe 15 februarie am participat la ”Conferinta extraordinară de presă” a asociatiei Civic media si altele de care aflasem de pe portal.
Am găsit destul de greu micul apartament din Batistei 11 care găzduia importanta conferintă. Într-o cameră de maxim 20mp, la o masă lungă din fata usii de intrare in cameră erau asezati 4 vorbitori, organizatorii: dl.V. Ene - Victimele Mineriadelor, dl.I.Iofciu - Piata Universitătii, dl.Roncea(cel mare) - Civic Media, incă un domn căruia nu-i cunosc numele si obârsia si un scaun liber. Vis-a-vis, în dreapta usii, 2-3 tinere cu reportofoane, aceasta fiind presa de nu stiu unde si în stânga usii 4 scaune ocupate: o doamnă de la GDS, un domn în vârstă care lua notite, eu si mai târziu a apărut si dl.Roncea (cel mic) care a făcut si filmările. Cam atâti aveau loc. Mai era un domn în vârstă care iesea si intra si ulterior a venit si un presedinte de asociatie.
Înainte de a vorbi despre conferinfă îi întreb pe Militantii anticomunisti, care au prezentat pe portal materialul, de ce nu militează în rimul rând împotriva privilegiilor securistilor si nomenclaturistilor care au asigurat functionarea sistemului comunist, sau îi deranjează numai cei care au schimbat sistemul.
Acum despre conferintă. Dl. Ene a dat citire unui material, chipurile documentat, care vitupera împotriva dl-ui Voinea, dl-ui Măries si a asociatiei ”21 Decembrie”. Îl supără cumva că au redeshis dosarele ”revolutiei” si ”mineriadelor” în ultimul ceas, pentru că dacă nu era actiunea asociatiei si colaborarea dl-ui Voinea acestea se prescriau prin depăsirea termenului. Dacă domnii vorbitori se documentau mai bine si pricepeau ce s-a întâmplat în societatea românească post revolutionară ar fi observat obstructia permanentă pentru definitivarea acestor dosare din partea clasei politice, iar poate nu stiu că dl. Iliescu, din fruntea potentialilor acuzati, afost presesinte 10 ani, deci avea imunitate. Singurele perioade când a fost posibilă punerea pe rol a fost perioada Constantinescu, care a fost învins de sistem, cum a recunoscut singur, si după alegerile din 2004, când prin lega disjungerii dosarelor se prefigurează o nouă blocare. Dânsilor li se pare normal să se ia de cei care fac cercetările nu de cei care încearcă blocarea cursului justitiei si studierea acestor dosare, iar dosarele nu pot fi publice înaintea procesului, pentru a fi utilizabile.
În materialul dl-ui.Ene, rău informat sau plătit să dezinformeze, spune că dl. Voinea în 98 ar fi dat NUP în dosarul mineriadei. Dacă dorea să se informeze mai exact putea să-l întrebe pe dl.Voinea sau eventual să-l invite la conferinta de presă pentru a răspunde acuzatiilor. În 98, dl. Voinea, sef de sectie, a confirmat rechizitoriul procurorului de caz, ca atributie de serviciu, si pe acest dosar s-a dat solutie partială de scoatere de sub urmărire penală, NUP. Dosarele au fost solutionate în favoarea făptuitorului până în 2004. Tocmai, pentru că nu a fost de acord cu cercetarea respectivă a redschis în 2000 dosarul victimelor mineriadelor. N-au fost rezolvate încă dosarele părtii vătămate care urmau să infirme solutia dosarului anterior. Prin rezolutia de infirmare s-a pus capăt termenului de prescriere si este în curs de cercetare. În 2000 a fost trimis în instantă dosarul instrumentat direct de dl. Voinea pentru mineriada din 13-15 în care sunt inculpati gen Chitac, gen Andruta si alti 3 ofiteri superior care zace pe la Curtea Supremă.
Odată cu disjungerea dosarelor în civile si mlitare, in civil s-a scos de sub urmărire penelă I.Iliescu în dosarul mortilor din 13 iunie.
Mai multe amănunte încercati să luati direct de la sursă.
Vă deranjează cumva că Măries reprentând asociatia „21 Decembrie 1989” alături de alte asociatii au depus plângere la Strassburg de tergiversare a dosarelor si a reusit să redeschidă dosare care se prescriau? Vă deranjează că Măries si asociatia „21 Decembrie 1989” a deschis dosare pe fapte imprescriptibile?
aetziu
Lucian Alexandrescu
 
Mesaje: 16
Membru din: Mie Feb 20, 2008 6:19 pm

Re: File din lupta AVMR cu ...Silviu Popescu

Mesajde Ene Viorel » Mie Feb 20, 2008 10:43 pm

[quote="Lucian Alexandrescu"]Pe 15 februarie am participat la ”Conferinta extraordinară de presă” a asociatiei Civic media si altele de care aflasem de pe portal.
Am găsit destul de greu micul apartament din Batistei 11 care găzduia importanta conferintă. Într-o cameră de maxim 20mp, la o masă lungă din fata usii de intrare in cameră erau asezati 4 vorbitori, organizatorii: dl.V. Ene - Victimele Mineriadelor, dl.I.Iofciu - Piata Universitătii, dl.Roncea(cel mare) - Civic Media, incă un domn căruia nu-i cunosc numele si obârsia si un scaun liber. Vis-a-vis, în dreapta usii, 2-3 tinere cu reportofoane, aceasta fiind presa de nu stiu unde si în stânga usii 4 scaune ocupate: o doamnă de la GDS, un domn în vârstă care lua notite, eu si mai târziu a apărut si dl.Roncea (cel mic) care a făcut si filmările. Cam atâti aveau loc. Mai era un domn în vârstă care iesea si intra si ulterior a venit si un presedinte de asociatie.
Înainte de a vorbi despre conferinfă îi întreb pe Militantii anticomunisti, care au prezentat pe portal materialul, de ce nu militează în rimul rând împotriva privilegiilor securistilor si nomenclaturistilor care au asigurat functionarea sistemului comunist, sau îi deranjează numai cei care au schimbat sistemul.
Acum despre conferintă. Dl. Ene a dat citire unui material, chipurile documentat, care vitupera împotriva dl-ui Voinea, dl-ui Măries si a asociatiei ”21 Decembrie”. Îl supără cumva că au redeshis dosarele ”revolutiei” si ”mineriadelor” în ultimul ceas, pentru că dacă nu era actiunea asociatiei si colaborarea dl-ui Voinea acestea se prescriau prin depăsirea termenului. Dacă domnii vorbitori se documentau mai bine si pricepeau ce s-a întâmplat în societatea românească post revolutionară ar fi observat obstructia permanentă pentru definitivarea acestor dosare din partea clasei politice, iar poate nu stiu că dl. Iliescu, din fruntea potentialilor acuzati, afost presesinte 10 ani, deci avea imunitate. Singurele perioade când a fost posibilă punerea pe rol a fost perioada Constantinescu, care a fost învins de sistem, cum a recunoscut singur, si după alegerile din 2004, când prin lega disjungerii dosarelor se prefigurează o nouă blocare. Dânsilor li se pare normal să se ia de cei care fac cercetările nu de cei care încearcă blocarea cursului justitiei si studierea acestor dosare, iar dosarele nu pot fi publice înaintea procesului, pentru a fi utilizabile.
În materialul dl-ui.Ene, rău informat sau plătit să dezinformeze, spune că dl. Voinea în 98 ar fi dat NUP în dosarul mineriadei. Dacă dorea să se informeze mai exact putea să-l întrebe pe dl.Voinea sau eventual să-l invite la conferinta de presă pentru a răspunde acuzatiilor. În 98, dl. Voinea, sef de sectie, a confirmat rechizitoriul procurorului de caz, ca atributie de serviciu, si pe acest dosar s-a dat solutie partială de scoatere de sub urmărire penală, NUP. Dosarele au fost solutionate în favoarea făptuitorului până în 2004. Tocmai, pentru că nu a fost de acord cu cercetarea respectivă a redschis în 2000 dosarul victimelor mineriadelor. N-au fost rezolvate încă dosarele părtii vătămate care urmau să infirme solutia dosarului anterior. Prin rezolutia de infirmare s-a pus capăt termenului de prescriere si este în curs de cercetare. În 2000 a fost trimis în instantă dosarul instrumentat direct de dl. Voinea pentru mineriada din 13-15 în care sunt inculpati gen Chitac, gen Andruta si alti 3 ofiteri superior care zace pe la Curtea Supremă.
Odată cu disjungerea dosarelor în civile si mlitare, in civil s-a scos de sub urmărire penelă I.Iliescu în dosarul mortilor din 13 iunie.
Mai multe amănunte încercati să luati direct de la sursă.
Vă deranjează cumva că Măries reprentând asociatia „21 Decembrie 1989” alături de alte asociatii au depus plângere la Strassburg de tergiversare a dosarelor si a reusit să redeschidă dosare care se prescriau? Vă deranjează că Măries si asociatia „21 Decembrie 1989” a deschis dosare pe fapte imprescriptibile?[/quote]

tovarasi securisti
aveti acelasi text: carmen 21 si Lucian Alexandrescu
Cati arginti primiti? Ca Iuda a primit 30!
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Re: Conferinta de Presa a Asociatiei Victimelor Mineriadelor

Mesajde eu » Joi Feb 21, 2008 6:40 pm

Domnule Ene v-as fi raspuns in continuare in acelas ton dar nu vreau! Incerc sa nu va mai inoportunez pentru ca:

1. am vazut cu ochii mei ca sunteti o victima a mineriadei din 1990!
2. Suntem si noi victime ale mineriadei din 1990!

Ati arata ca sunteti mai mult decat victime inocente daca semnati atat dumneavoastra cat si domnii Iofciu si Roncea apelurile:

http://www.petitiononline.com/cmr234/petition.html

http://www.petitiononline.com/v1a2r3a4/petition.html

Este si in interesul dumneavoastra pentru ca astfel sustinem recunoasterea adevarului, despre tot ceea ce ni se-ntampla din dec. 89 incoace! Ar fi un fapt elementar pentru a initia un dialog real !

Cristian
Nu am murit atunci pentru bataia de joc de acum!
eu
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Oct 24, 2006 10:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Conferinta de Presa a Asociatiei Victimelor Mineriadelor

Mesajde Ene Viorel » Joi Feb 21, 2008 10:49 pm

eu scrie:Domnule Ene v-as fi raspuns in continuare in acelas ton dar nu vreau! Incerc sa nu va mai inoportunez pentru ca:

1. am vazut cu ochii mei ca sunteti o victima a mineriadei din 1990!
2. Suntem si noi victime ale mineriadei din 1990!

Ati arata ca sunteti mai mult decat victime inocente daca semnati atat dumneavoastra cat si domnii Iofciu si Roncea apelurile:

http://www.petitiononline.com/cmr234/petition.html

http://www.petitiononline.com/v1a2r3a4/petition.html

Este si in interesul dumneavoastra pentru ca astfel sustinem recunoasterea adevarului, despre tot ceea ce ni se-ntampla din dec. 89 incoace! Ar fi un fapt elementar pentru a initia un dialog real !

Cristian


Domnule Cristian
Aricolul a aparut cand eu eram deja in Germania in spital si nu cuprinde integral Plangerea Penala.
Am fost,, recunoscut 'ca participant al ,,Pietii Universitatii de catre ,,securistul institutului(fiind institut de proiectare exista un ervici cu documente secrete) .
Pentru ca la serviciu am incercat schimabarea comunistilor din conducere si participam zilnic la P.U. impreuna cu alti colegi de serviciu....
In momentul cand am fost legitimat au gasit lsi legitimatia de membru PNT sect.4 si .....Poveste este personala oricum am primit azil politic in germania dupa verificari facute de americani primisem si cartea verde ....
Pana in 1996 nimeni nu aparea in justitie drepturile victimelor represiunii din iunie 1990.In fiecare an se vorbea ,vorbea...Nici unul din liderii P.U nu au facut vreo asociatie cu victime ale ,,Mineriadelor'
Nici Marimn Muntranu nici Dinca, nici Mariesi nimeni nimeni.
In 1996 refuzau sa participe la infiintarea asociatiei spunea ca mai bine ,,ne facem revolutionari'' ca numai prostii stau deoparte.
Pana in prezent am adunat mi de probe.Prin natura faptelor cunosc in amanunt evenimentele trecute inclusiv desfasurarea represiuni cine si de ce au ordonat si executat represiunea.
Cel mai important lucru a fost Plangerea Penala ,colectiva impotriva lui Ion Iliescu, Petre Roman,Gelu Voican Voiculescu Miiron Cozma Doru viorel Ursu etc,etc.
S-a format un dosar unic si ce este esential Plangerea cuprindea sanctiuni imprescriptibie ;genocid,rele tratamente etc.
Minciunile cu Maries salvatorul ..simple legende.
18 ani de lupta dintre care 12 ani ca lider de asociatie nu pot fi cuprinsi in cateva randuri...
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Anterior

Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009