Sectorul CIVES
 
 

File din lupta AVMR cu ...Silviu Popescu

Forum: Dedicat relatarilor , discutiilor si actiunilor legate de revolutia sufocata in 1990 de catre Contrarevolutie (12 ianuarie, 24-30 ianuarie, 12-19 februarie, 11 martie, 22 aprilie-13 iunie, 15 noiembrie, 16-22 decembrie etc. )

Mesajde Ene Viorel » Vin Ian 18, 2008 5:10 am

Octavian Mihaescu scrie:Bine, daca vb de vitimile mineriadelor atunci trebuie inceput cu prima mineriada 28 Ianuarie 1990 a caror victime suntem si noii (PNTCD) , Petre Roman a fost si el o victima tot a mineriadei, sa intelg ca acesta este scopul AVRM? În acest caz in adevar se comite o confuzie imensa si amestecare de mate de toata durerea. Eu unul fiind o victima a mineriadelor incepând cu Ianuarie 1990 culiminând cu Iunie 1990, nu vad absolut nici o legatura cu mineriada din 1991, find obligat afla în aceiasi barca (apara) cu Petre Roman, este imposibil acepta asa ceva, a ne amesteca.

Poate era mai bine sa exista douo asociati,una a celor pâna in Iunie 1990 si o alta a celor din 1991 ce putea fi reprezentata de Petre Roman insusi.


Domnule Octav MIHAESCU
Ma vad nevoit sa repet.In asociatie sunt doar victime deci Petre Roman nu are ce cauta in aceasta asociatie.Acest individ face obiectul unor plangeri penale din partea noastra.
In 28 ianuarie 1990 am participat ca membru PNTCD la mare demonstratie organizata de PNTCD si PNL.Dupa parerea mae au participat peste 50.000 de persoane.Ajunsi la Palatul Victoriei au aparut grupurile feseniste organizate si dirijate de catre Dan Iosiv, acelasi om ce in seara zilei precedente aparea la T.V.R.L. si le cerea fesenistilor sa vina la contramanifestatie.Inre noi si putinii fesenisti sau interpus studentii.O delegatie a prtcd a intrat in Palat.Delrgatie condusa de seniorul Coposul(din delegatie facea parte si Liviu Petrina actual vicepresedinte al asociatiei si de la care stiim ce sa discutat)
Dupa parerea mea atunci s-a ratat un moment important de a alunga comunistii de la putere)
Spre seara comunistii au trimis camioane si civili inclusiv,,sportivi de la clubul Dinamo ,si a inceput ,,macelul''.Am scapat doar cu o lovitura de lant ,relativ ieftin, nasul meu a fost spitalizat.
,,Mineriada" a fost in 29.01.1990.
Lucram la I.S.P.H. vis-a a vis de sediul central al PNTCD.
LA ORA 8.00 CAND AM AJUNS LA SERVICI AM VAZUT UN PRIM GRUP DE LUCRATORI LA SALUBRITATE CARE SUB PRETEXT CA DAU ZAPADA DE PE TROTUAR AGRESAU PE CEI CE DOREA SA INTRE IN SEDIU PNTCD.
ASA A INCEPUT.
Au fost adusi cu camioane si autobuze ,,muncitori''care au atacat sediul si pe cei aflati in interior.
Seniorul Coposul a fost ,,salvat'' cu tancheta ,precum Ceausascu, de catre Petre Roman.Acest criminal a iesit in balconul sediului si a spus:
EI SAU DEMASCAT...(avem imagini filmate)
O mare rusine pentru PNTCD a fost cand peste ani ,Petre Roman a intrat triumfal in sediul partidului, si cu toata opozitia unora dintre noi a intrat in biroul lui Coposu si a tratat cu Diconescu imparetirea puterii intre CDR si PD.
Tot sustineti ca am fi prietenii lui Roman.
In anul 1997 mi-a fost publicat un articol impotriva acestui individ, care ne ameninta cu puscaria ca am spus ca taicasu a venit cu tancurile rusesti....
Ca dosarul Mineriada 1990 nu este rezolvat nici acum in 2008, o parte de vina o au Constantinescu si conducerea cdr(conducerea taranistilor4 de atunci)
Au facut pact cu DIAVOLUL PETRE ROMAN.
Eu si alti membrii ai asociatiei simtindu-ne tradati, ne-am dat demisia din PNTCD.
Atacurile venite din partea asazisilor doritori de dreptate pentru ,,Mineriade" ne intristeaza.
P.S.Prietenul nostru Marin Vasilescu fost vicepresedinte la ,,sectia muncitoreasca a PNTCD (in 1990) va cunoste si cunoaste activitatea grupului dv.atacat de Roman.
V-am rugat sa luati legatura direct cu noi.
Cu stima
Viorel Ene presedinte AVMR.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Vin Ian 18, 2008 10:24 am

Aveti dreptate d-le Ene, intelg, vad ca cunoasteti foarte bine amanunte din acel Ianuarie 90, a-ti fost membru PNTCD, in tancheta cu Coposu a intrat si Ion Radoi cu care au fost dusi la MAN, unde Coposu cu Roman au tratat, ulterior s-au deplasat la Victoria momentul pe care si dvs il evocati unde in adevar dl Petrina a fost prezent.

In urma cu vreo 3 ani de zile, la Teatru National a fost o dezbatere, dvs a-ti fost tinut afara vi s-a dat trei minute,in rest C-tinescu, Roman si cine mai era acolo, in aceea seara l-am reuzit pe Roman nominaliâznd grupul nostru, numi-a venit sa cred ca si dupa 14 ani ne mai tine minte. Am remarcat cu aceea ocazie ca sunteti impotriva lui Roman.

Stiu, taranisti nostrii ne-au tradat si va asigur, Coposu a fost primul care ne-a dat pe mâna bestiilor, Radoi are mai multe elemente ptr ca el a participat la multe discuti Roman-Iliescu-Coposu. Eu nu il acuz pe Coposu de om al sistemului ci ptr faptul ca a comsi o gafa monumentala ptr care PNTCD plateste si azi si-a distrus propria baza a partidului, asa cum foarte bine remarcati si dvs; In Ianuarie 90 PNTCD era o forta ce depsise FSN, daca nu interveneau diversiunile bolsevicilor era foarte posibil ca PNT sa fi câstigat alegerile din 90.

Eu ptr moment nu vin in Ro, nu prea ma ce cauta, insa prin mail se poate comunica.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Cum ramine cu victimele mineriadei din 1991

Mesajde Ioan Rosca » Vin Ian 18, 2008 2:06 pm

Domnule Ene,

Am combatut, cunosc, studiez, public si voi difuza in continuare informatii despre FSNiada contrarevolutionara a anului 1990, cu toate etapele ei, care compun un tot unitar ce trebuie judecat (12 ianuarie, 28-29 ianuarie, 12-19 februarie, 11-20 martie, 22 aprilie-13 iunie etc). Si eu mi-am dat demisia din PNTcd, CDR si Alianta Civica in noiembrie 1996 DATORITA asocierii CDR cu Petre Roman.

Nu inteleg de ce nu pricepeti insa ca atitudinea dv relativ la mineriada din 1991 ESTE GRESITA si denota confuzii. Sigur ca au fost si atunci victime, dar nu minerii sint vinovati de ele. Dimpotriva, intentia lor atunci a fost , pentru prima data, fasta si legitima (pentru ca guvernul Roman era ILEGITIM si CRIMINAL). Iar ai nostri au luptat atunci alaturi de ei nu contra lor!
De aceea, demersurile dv pentru prinderea si pedepsirea lui Silviu Popescu sint doar o prostie. Nu aveti curajul s-o recunoasteti?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Cum ramine cu victimele mineriadei din 1991

Mesajde Nica Leon » Vin Ian 18, 2008 4:48 pm

Ioan Rosca scrie:Nu inteleg de ce nu pricepeti insa ca atitudinea dv relativ la mineriada din 1991 ESTE GRESITA si denota confuzii. Sigur ca au fost si atunci victime, dar nu minerii sint vinovati de ele.


Dle. Roşca, locuiţi într-o zonă în care odată erau mulţi români hîtri.
Ei spuneau să nu-i ceri omului ce n-are, motiv pentru care cred că strădania dvs. ca şi risipa de timp sînt condamnabile, dacă nu total inutile şi pentru că, aşa cum am mai spus-o, cantitatea de minte este, din păcate, o constantă, iar populaţia planetei e mereu în continuă creştere.
În ceea ce priveşte vinovăţia minerilor eu aş fi scris aşa: nu numai minerii sînt vinovaţi, pentru că şi ei poartă vina acţiunilor distructive, duşmănoase, din februarie, martie şi iunie 1990, cînd, trădîndu-şi neamul, familia şi propriul lor interes, au sprijinit nişte criminali, care apoi le-au tras-o.



Ioan Rosca scrie:De aceea, demersurile dv pentru prinderea si pedepsirea lui Silviu Popescu sint doar o prostie. Nu aveti curajul s-o recunoasteti?


Silviu Popescu este un persecutat politic. El este dovada vie că România nu este un stat de drept.
În timpul mascaradei de proces în timpul căruia a fost şi condamnat, el nu a beneficiat nici măcar dreptul la apărare, drept garantat pînă şi de terfelita Constituţie a României, pentru că la noi nu numai justiţia este originală, dar şi oamenii.
Aşa că cei care îl condamnă pe Silviu Popescu nu ştiu ce spun.
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ene Viorel » Vin Ian 18, 2008 6:42 pm

Octavian Mihaescu scrie:Aveti dreptate d-le Ene, intelg, vad ca cunoasteti foarte bine amanunte din acel Ianuarie 90, a-ti fost membru PNTCD, in tancheta cu Coposu a intrat si Ion Radoi cu care au fost dusi la MAN, unde Coposu cu Roman au tratat, ulterior s-au deplasat la Victoria momentul pe care si dvs il evocati unde in adevar dl Petrina a fost prezent.

In urma cu vreo 3 ani de zile, la Teatru National a fost o dezbatere, dvs a-ti fost tinut afara vi s-a dat trei minute,in rest C-tinescu, Roman si cine mai era acolo, in aceea seara l-am reuzit pe Roman nominaliâznd grupul nostru, numi-a venit sa cred ca si dupa 14 ani ne mai tine minte. Am remarcat cu aceea ocazie ca sunteti impotriva lui Roman.

Stiu, taranisti nostrii ne-au tradat si va asigur, Coposu a fost primul care ne-a dat pe mâna bestiilor, Radoi are mai multe elemente ptr ca el a participat la multe discuti Roman-Iliescu-Coposu. Eu nu il acuz pe Coposu de om al sistemului ci ptr faptul ca a comsi o gafa monumentala ptr care PNTCD plateste si azi si-a distrus propria baza a partidului, asa cum foarte bine remarcati si dvs; In Ianuarie 90 PNTCD era o forta ce depsise FSN, daca nu interveneau diversiunile bolsevicilor era foarte posibil ca PNT sa fi câstigat alegerile din 90.

Eu ptr moment nu vin in Ro, nu prea ma ce cauta, insa prin mail se poate comunica.


Domnule Octavian Mihaescu

Am inteles ca locuiti in Germenia deci daca aveti nevoie de documente le scanam si vi le trimetem.
Fac o precizare,Asociatia noastra se numeste Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania.
NU ESTE O ASOCIATIE IMPOTRIVA MINERILOR.
Denumirea de ,,Mineriada'' a fost lansata de mas-media in 1990 si reprezinta represiunea de atunci.
In asociatie nu pot fi membri doar ranitii cu acte medicale(avem tabelele originale emise de spitale) din acea perioada, retinutii ilegal (avem tabelele originale)de la Magurele ,Baneasa ,politie 14-19 06.1990 arestatii ilegal(documente originale inclusiv dosarul intocmit de Monica Macovei din 1992 unde acuza 12 procurori in frunte cu Tuculeanu de arestare abuziva),cei nevinovati din dosarele penele si rudele celor decedati.
Pe baza de declaratii sau alte...nu luam in considerare.
Avand precedentul,,revolutionarilor''am exclus din start prin statut infiltrarea impostorilor.NU accepta altfel de probe.
Ne-am despartit de domnul Nica Leon in februarie 1999 cu prilrjul ,,atacul ''lui Cozma si ortacii.Asociatia strangea semnaturi pentru arestarea teroristului Cozma si ortacii(vezi presa si site www.avmr.ro) iar domnul Nica sustinea minerii.Fiecare cu obtiunea sa. Asociatia are ca scop statutar:indentificarea victimelor, indentificarea agresorilor, tragerea la raspundere a celor vinovati ,despagubiri materiale si morale pentru victime, apararea drepturilor omului.
In ianuarie 1990 cu sprijinul domnului Ion Ratiu ,presedintele de onoare al asociatiei, am obtinut aprobarea presedintelui Camerei Deputatilor sa copiem(xerox) integral si cu toate anexele toate documentele Comisiei Parlamentare de cercetare a evenimentelor 13-15 iunie 1990,peste 40.000 de pagini.
Eu am lucrat in proiectare si nu sunt scriitor, dar cineva trebuie se scrie adevarul adevarat despre cele intamplate in 1990.
Cu stima
Viorel Ene
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Ian 20, 2008 4:39 pm

Dle Ene;

Consider corecta si binevenita mentiunea dvs, privitoare ca membru poate fii doar cel care face dovada necesitati reparatilor moral-materiale,ma refer la reale victime,raniti, torturati,arestati.

Adevarul il stim dle Ene, fiecare asociatie revolutinara si participant are adevarul lui, din care cauza nu vrem acepta adevarul pe care cu totii îl stim, iar criminali se plimba binemersi sfidator.

Dl Nica Leon, este un tip simpatic, este unicul salvator al nemaului,
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Ene Viorel » Dum Ian 20, 2008 5:35 pm

Octavian Mihaescu scrie:Dle Ene;

Consider corecta si binevenita mentiunea dvs, privitoare ca membru poate fii doar cel care face dovada necesitati reparatilor moral-materiale,ma refer la reale victime,raniti, torturati,arestati.

Adevarul il stim dle Ene, fiecare asociatie revolutinara si participant are adevarul lui, din care cauza nu vrem acepta adevarul pe care cu totii îl stim, iar criminali se plimba binemersi sfidator.

Dl Nica Leon, este un tip simpatic, este unicul salvator al nemaului,


Domnule Octav Mihaescu
Situatia actuala de la PNTCD este grava.
Acesti pseudotaranisti Pavelescu si Milut continua demolarea a ce a mai ramas din PNTCD.Dau afara din partid pe toti cei, care pe buna dreptate le cer demisia.Este infiintata o asociatie PRO-PNTCD care incearca sa salveze..ce se mai poate salva(cu 2%...)
V-am scris deoarece pe site-ul dv. am citit documentele lui Orasel.
Nu doreste colaborare si atunci el singur nu pote face mare lucru.
Am citit si lucrarea domnului Iftene Pop(membru fondator AVMR)
Va rog sa bine voiti sa-mi transmiteti adresa electronica la care puteti fi contactat, pentru a putea schimba informatii despre ,,Mineriade"
Cu stima.
Viorel Ene- ene_viorel_avmr@yahoo.com
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Dum Ian 20, 2008 8:59 pm

Va-m scris privat dle Ene, ma cunosc cu dl Iftene si Petrina, ei au fost activi in grupul Mansarda partea Ioan Alexandru.

PNTCD nu mai poate fi reviograt, nu mai sunt taranisti dle Ene, mesaju de sorginte manisto-mihalche-lazar va fi urgent taxat extremist. Un Vadim &Becali au fost special creeati ptr a compromite conservatorismul autentic CD-ist.

Am sa fac o declaratie publica;

Din totii ceei ce se lauda ca reprezinta asociatiile revolutionar-mineresti, cauta adevarul, sunteti singurul care a.-ti dovedit ca puneti problema cât se poate de serios, nu va limitati la un grup miniscul ce se considera detinatorul unic al adevarului, s-au si mai grav (megaloman), de la o manifestatie stradala la gramada sa ajunga creea o imagine de eroii legendari.Totii au adevarul lor, dar ma tem ca cum puneti dvs problema pare mai optim unitati tuturor celor care au luptat concret. Ar fi trebuit ca Dinca si Maries sa colaboreze cu dvs, nu sa va ponegreasca. Dinca si Maries au adevarurile lor mai mult sau mai putin cosemtizat-legendar, dupa care ascund gafele comise,iar cine le arata; din lipsa de argumente se aplica formula bolsevica,ponegrirea

Dar asa este in România, cine tipa mai tare, vulgarizat si demagogic are suces. Sunt curios sa stiu cu exactitate câti manifestanti din Dec 89 si P-ta Univ 1990, vor fi alaturi de As 21 Dec, ma tem ca nici macar 1% si ma mai tem ca vizat este locul lui Dan Iosif, de unde si bataliile crâncene ce se dau, contestarile reciproce.

Eu am fost si ramân cu convingerea ca ascoaitiile revolutionare nu îsi au rostul, nici certificatele nu si-au avut rostul ci ma repet, strict doar victimelor, ranitilor, mortilor trebuia acorda reparati moral-materiale. Maselor li s-a arcunat unos (certificate), iar mari bolsevici si-au luat grosul tot pe certificate, acesta a fost scopul ca bolsevici sa fure avutia tari, in timp ce bieti luptatori stradali li se arunca o hârtie fara valoare, fie ea si cu 20000 Euro, tot nimic este in comparatie cu jaful marilor besti.

Cât timp sunt in joc interese meschine si de o sa joasa valoare precum un petic de hârite acordat cu marimie dupa 89 la gramada, ma tem ca noii ceei care avem ceva de spus nu vom fi niciodata doriti, vor exista en si en de asociatii revolutionare ce se vor contesta reciproc.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Ei chiar asa?

Mesajde Ioan Rosca » Lun Ian 21, 2008 3:17 am

Octavian Mihaescu scrie:
Am sa fac o declaratie publica;
Din totii ceei ce se lauda ca reprezinta asociatiile revolutionar-mineresti, cauta adevarul, sunteti singurul care a.-ti dovedit ca puneti problema cât se poate de serios, nu va limitati la un grup miniscul ce se considera detinatorul unic al adevarului, s-au si mai grav (megaloman), de la o manifestatie stradala la gramada sa ajunga creea o imagine de eroii legendari.Totii au adevarul lor, dar ma tem ca cum puneti dvs problema pare mai optim unitati tuturor celor care au luptat concret. Ar fi trebuit ca Dinca si Maries sa colaboreze cu dvs, nu sa va ponegreasca. Dinca si Maries au adevarurile lor mai mult sau mai putin cosemtizat-legendar, dupa care ascund gafele comise,iar cine le arata; din lipsa de argumente se aplica formula bolsevica,ponegrirea
[/b]


Ei chiar asa domnule Mihaiescu? Va impresioneaza activitatea revolutionara a domnului Ene din 1990, care nu a constat in nimic (dumnealui nefiind implicat in miting decit ca trecator prin Piata, avind insa pe 14 iunie ghinionul sa mearga la servici) dar nu dati doi bani pe cei care au facut atitea atunci? Daca va trimit ista actiunilor lui Maries, Leon sau Dinca, consemnate de presa, plesniti de nervi. Mai bine va las sa va pupati in Piata Universitatii Distribuita cu dl Ene. Mare e solidaritatea PNT. Macar a folosit la ceva si forumul asta- v-ati gasit :)

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Ei chiar asa?

Mesajde Ene Viorel » Lun Ian 21, 2008 9:21 am

Ioan Rosca scrie:
Octavian Mihaescu scrie:
Am sa fac o declaratie publica;
Din totii ceei ce se lauda ca reprezinta asociatiile revolutionar-mineresti, cauta adevarul, sunteti singurul care a.-ti dovedit ca puneti problema cât se poate de serios, nu va limitati la un grup miniscul ce se considera detinatorul unic al adevarului, s-au si mai grav (megaloman), de la o manifestatie stradala la gramada sa ajunga creea o imagine de eroii legendari.Totii au adevarul lor, dar ma tem ca cum puneti dvs problema pare mai optim unitati tuturor celor care au luptat concret. Ar fi trebuit ca Dinca si Maries sa colaboreze cu dvs, nu sa va ponegreasca. Dinca si Maries au adevarurile lor mai mult sau mai putin cosemtizat-legendar, dupa care ascund gafele comise,iar cine le arata; din lipsa de argumente se aplica formula bolsevica,ponegrirea
[/b]


Ei chiar asa domnule Mihaiescu? Va impresioneaza activitatea revolutionara a domnului Ene din 1990, care nu a constat in nimic (dumnealui nefiind implicat in miting decit ca trecator prin Piata, avind insa pe 14 iunie ghinionul sa mearga la servici) dar nu dati doi bani pe cei care au facut atitea atunci? Daca va trimit ista actiunilor lui Maries, Leon sau Dinca, consemnate de presa, plesniti de nervi. Mai bine va las sa va pupati in Piata Universitatii Distribuita cu dl Ene. Mare e solidaritatea PNT. Macar a folosit la ceva si forumul asta- v-ati gasit :)

Ioan Rosca


Domnule Rosca va multumim ,,ca existati''fara domnia voastra ce ne-am fi facut? Am pus pe site-www.avmr.ro documentul prin care marele erou al neamului generalul de brigada Dan Voinea a inchis ,,dosarul Mineriada 1990 ''in anul 1998 si documentul prin care a fost infirmata solutia lui si redeschiderea dosarului, dosar ce nu a mai fost inchis asa cum pretinde prietenul dv.Maries.
Asociatia Victimelor Mineriadelor 1990-1991 din Romania a organizat in perioada 1996-2008 peste 500 de actiuni de protest stradal, doua ,,greve a foamei 'dar autentice nu mistificarile,,revolutionarilor,, de astazi..
Sute de plangeri penale.
cEA ATI FACUT DIN 1990 PANA ASTAZI DOMNULE ROSCA?
DAR ,,EROII'' DINCA SI MARIES(poate doar,,valuri).
Somn usor domnule Rosca si nu mai traiti in trecut!!
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Mesajde Octavian Mihaescu » Lun Ian 21, 2008 10:17 am

Domnule Rosca,

Eu am spus ceea ce constat in acest Forum si anume, dl Ene pare mult mai realist, evenimentele le pune in contextul vremi si al rezultatului final din care putem trage concluzii destul de clare.

Pai daca dl Ene a luat-o pe cocoasa de la mineri este victima acestora. Intelg ca si dânsul a activat in aceea perioada in PNTCD, cu siguranta ne vom recunoaste dupa figura daca ne vom vedea. Asadar dl Ene nu a fost cu Iliescu ci cu noii (aceiasi baricada) si, eu va repet;

in acel moment trebuiau intarite partidele de opozitie, faptul ca ne-au tradat nu ni se poate pune nouo in cârca, tot grupul Ion Puiu/Radoi a fost mazilit cu labutele marelui Coposu, noii ne-am facut datoria, orce omresponsabil in acel moment fie siformal trebuia sa se alature partidelor de opozitie, era o anormalitate grozava ca acel FSN sa detina 85%, iar daca vream libertate si democratie apoi trebuia sa fim si capabili de ea, ma refer la noii ceei putini si vai cât de dezbinati am fost si ramas si azi, ma întreb ptr ce Dle Rosca? Cum ptr ce, sa fie pe mai departe bien-mersi clica kgb-ista.
Verein Christliche Europa für Kunst - Kultur - Social und Politik. e.V

http://europacrestina.zweipage.de/
Octavian Mihaescu
 
Mesaje: 375
Membru din: Vin Ian 07, 2005 6:34 pm

Mesajde Ene Viorel » Joi Ian 24, 2008 1:19 pm

Octavian Mihaescu scrie:Domnule Rosca,

Eu am spus ceea ce constat in acest Forum si anume, dl Ene pare mult mai realist, evenimentele le pune in contextul vremi si al rezultatului final din care putem trage concluzii destul de clare.

Pai daca dl Ene a luat-o pe cocoasa de la mineri este victima acestora. Intelg ca si dânsul a activat in aceea perioada in PNTCD, cu siguranta ne vom recunoaste dupa figura daca ne vom vedea. Asadar dl Ene nu a fost cu Iliescu ci cu noii (aceiasi baricada) si, eu va repet;

in acel moment trebuiau intarite partidele de opozitie, faptul ca ne-au tradat nu ni se poate pune nouo in cârca, tot grupul Ion Puiu/Radoi a fost mazilit cu labutele marelui Coposu, noii ne-am facut datoria, orce omresponsabil in acel moment fie siformal trebuia sa se alature partidelor de opozitie, era o anormalitate grozava ca acel FSN sa detina 85%, iar daca vream libertate si democratie apoi trebuia sa fim si capabili de ea, ma refer la noii ceei putini si vai cât de dezbinati am fost si ramas si azi, ma întreb ptr ce Dle Rosca? Cum ptr ce, sa fie pe mai departe bien-mersi clica kgb-ista.


Raspuns Ene

Domnul Rosca a ramas la nivelul teoriei.
V-am trimis comunicatul privind audienta avuta ieri la Parchetul General sectia militara.
Este groaznic. clica tradatorului Voinea nu se lasa.
Au propus disjungerea dosarului 75/P/1998.
Vra ca retinitii si arestatii sa ramana la el.
Prin fracmentarea dosarului urmareste sa mentina controlul dosarului si incadrea sa duca la ,,termen de prscriere a faptelor''
Mare ticalos. Nu il vom lasa .
Procurorul General trebuie sa-l oblige sa respecte Decizia Curtii Constitutionale nr.620 din 20.06.2007.
Dosarul ca un tot unitar duce la incadrarea de fapte impotriva umanitatii inprescriptibile.
Rosca nu intelege ca daca nu sunt victime nu sunt agresori si penal nu ai pe cine trage la raspundere.
Acuzatii istorice si retorice nu au nici un efect.
Domnul Rosca nu intelege sau nu vrea sa inteleaga.
Doar o sentinta judecatoreasca poate duce la acuzarea lui Iliescu si gasca sa.
Voinea este sustinut de indivizi care si-au vandut sufletul necuratului.
Este o grava incercare de distrugere a dosarului Mineriada 1990.
Asteptam ajutor dinpartea dumneavoastra si a prietenilor dumneavoastra.
Cu stima.
V.Ene.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

Din nou dezinformati si ascundeti

Mesajde Ioan Rosca » Joi Ian 24, 2008 3:22 pm

Domnule Ene,

Sint si eu de acord ca dosarele decembrie, iunie etc formeaza un tot unitar. Curtea Constitutionala este vinovata ca a fortat disjungerea lor in functie de militari sau civilii implicati teoretic, Voinea ar putea lasa intregul dosar in mina procuraturii civile. A si predat un exemplar al tuturor documentelor pe care le-a strins, pentru ca sa poata procurorii civili analiza anasmblul faptelor.

Practic, smulgerea dosarelor din miinile celui care pregatea incuplarea liderilor FSN pentru delicte majore are ca scop INFUNDAREA cercetarii. Pentru ca sa ma convingeti ca nu asta e si adeavarata dv misiune, va rog sa raspundeti la intrebarile:

a CARE E PROCURORUL CIVIL DIN ROMANIA IN CARE AVETI INCREDERE CA VA INCULPA INTREAGA BANDA ACELOR CE AU UZURPAT PUTEREA IN 1990?

b Pe ce FAPTE va bazati aceasta incredere?

c Sinteti sau nu la curent ca TOATE dosarele de acest gen, duse la capat pina acum si soldate cu condamnari (Timisoara, Cluj, Tirgiviste) au fost pregatite de procurorul Voinea?

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Dovada NUP-ului pus de Voinea?

Mesajde Ioan Rosca » Joi Ian 24, 2008 4:40 pm

Ati spus de mai multe ori ca aveti afisat pe situl AVMR documentul care dovedeste ca procurorul Voinea a dat NUP doasarelor revolutiei si le-a sabotat. Nu-l gasesc. Dati va rog linkul catre el.
Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Re: Dovada NUP-ului pus de Voinea?

Mesajde Ene Viorel » Joi Ian 24, 2008 6:23 pm

Ioan Rosca scrie:Ati spus de mai multe ori ca aveti afisat pe situl AVMR documentul care dovedeste ca procurorul Voinea a dat NUP doasarelor revolutiei si le-a sabotat. Nu-l gasesc. Dati va rog linkul catre el.
Ioan Rosca


Domnule Rosca
site:www.avmr.ro
Dosar Mineriada1990
Solutie N.U.P.-Dan Voinea-10.11.1998
.
.
Va facem cunoscut ca prin rezolutia nr.160/P1997 din 16 septembrie 1998 a Sectiei Parchetelor Militare, referitor la faptele comise in timpul interventiei lor din perioada 13-15 iunie 1990,in temeiul art.228 alin1 Cod Procedura Penala, art.10 lit.g din C.P.P.,s-a dispus clasarea sub aspect infractiunile prev. si pedepsite de art.208-209 din Cod Penal,art.250 alin1 si 2C.P.,art,180.alin1si2C.P., ART.181 C.P.,art.182 c.p.,art.24C.P., art..266 alin.
1, C.P., art.192 C.P.art.1, 197 alin.C.P. art.217 alin.1-4 C.P.,art.274 C.P.
intrucit, pe de o parte, nu exista invinuiti in cauza,iar pe de alta parte a intervenit prescriptia raspunderii penale.
Ce ziceti domnule?
La plangerea penala impotriva lui Ion Ilescu, Petre Roman, Miron Cozma, Gelu Voican Voiculescu,Virgil Magureanu si a altor zeci de crimonali ,,eroul'' Dan Voinea scrie -NU EXISTA INVINUII.
Cine trebuia sai invinuiasca?tatal meu din gropa? sau VOINEA.
De ce s-au prescris faptele?
Noi i-am acuzat de GENOCID, INSTIGARE LA RAZBOI CIVIL, RELE TRTAMENTR ETC.
De ce voinea a schimbat incadrarea ??
Sa va spun eu domnule Rosca:sa-i scape pe crimonalii Iliescu, Roman si toata banda lor de neocomunisti-kaghebisti.
VOINEA ARE ACUM ACEEASI MISIUNE DE INDEPLINIT??
Treziti-va domnule Rosca.
Atunci, in 1998,am intrat in greva foamei si am protesta 1.000(o mie) de victime si sustinatori.
De frica Constantinescu ne-a primit la Cotroceni si s-a schimbat Procurorul General si
S-A INFIRMAT SOLUTIA DATA DE VOINEA(vedeti in site)
Ne gasim in situatia din 1998.
Ce solutii avem domnule Rosca? Sunt cozi de topor care i-l sutin pe Voinea care reprezinta de fapt serviciile asrevite lui Iliescu.
Astept propuneri de solutii concrete domnule Rosca.
Ene Viorel
 
Mesaje: 135
Membru din: Lun Dec 24, 2007 1:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Revolutia si Contrarevolutia din 1990

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009