Sectorul CIVES
 
 

Partidul "national" al romanilor? NU!

Forum :
dedicat discutiilor cu cei care incearca transformarea PNT-CD intr-un virf de lance dedicat Eliberarii politice a Romaniei.

Partidul "national" al romanilor? NU!

Mesajde Elena Andronache » Vin Mar 25, 2005 11:52 pm

Partidul "national" al romanilor? NU!

(text postat pe acest forum inainte de 6 martie 2005 dar sters dupa o zi, considerand ca a fost prea dur la adesa defunctului PNTCD. azi il repostez: nu a fost dur!! PNTCD sau PPCD nu este interesat de soarta romanilor si nici de reintregirea Romaniei!!!)

Daca PNTCD ar fi fost un partid "national" si "democrat", s-ar fi preocupat concret de soarta alegerilor din peticul de Romanie aflat dincolo de Prut. In conditiile in care regimul comunist din asa-zisa "Republica Moldova" a organizat o singura sectie de votare, la Bucuresti, pentru cei aproximativ 45.000 de basarabeni (majoritatea studenti, adica anticomunisti) aflati in Romania, prezenta la vot va fi minima.

PNTCD ar fi putut organiza un sistem de transport (autocare), prin care sa faciliteze deplasarea la Bucuresti a studentilor din principalele centre universitare. Daca nu dispunea de fonduri, putea face o cheta publica, si am fi contribuit cu totii.

Din pacate, interesul PNTCD - singurul partid din Romania din partea caruia asteptam o reactie in acest sens - pentru tratatul cu Rusia, tratatul cu Ucraina, Tezarul Roman de la Moscova, Insula Serpilor, pactul Molotov-Ribbentrop, Basarabia, Bucovina, Timoc sau copiii din Transnistria, s-a dovedit practic inexistent; doar, uneori, palide si tardive reactii pur declarative.
Suntem multi cei care, de 15 ani, am tot asteptat cu incredere, cu rabdare, cu disperare si, acum, fara speranta, ca PNTCD sa devina un partid "crestin" si "national" si "taranesc".

... in puscariile comuniste, Petre Tutea spunea:
"Fratilor, daca vom muri toti aici - eram tanar, in haine vargate si in lanturi - nu noi facem cinste Poporului Roman ca murim pentru el; ne-a facut onoarea sa murim pentru el. Si, domnule colonel, sa comunicati ministrului Draghici din partea mea ca, in viziunea mea, Poporul Roman e una din minunile lui Dumnezeu in marsul Lui pe pamant. Iar dumneavoastra sa stiti ca partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei romanilor; cand devin gloabe Poporul Roman le trimite la abator".


TOATE Partidele politice din Romania s-au dovedit a fi GLOABE!!
Elena Andronache
 
Mesaje: 26
Membru din: Lun Feb 28, 2005 2:10 pm

Re: Partidul "national" al romanilor? NU!

Mesajde Marius » Sâm Mar 26, 2005 5:20 pm

Elena Andronache scrie:Daca PNTCD ar fi fost un partid "national" si "democrat", s-ar fi preocupat concret de soarta alegerilor din peticul de Romanie aflat dincolo de Prut. In conditiile in care regimul comunist din asa-zisa "Republica Moldova" a organizat o singura sectie de votare, la Bucuresti, pentru cei aproximativ 45.000 de basarabeni (majoritatea studenti, adica anticomunisti) aflati in Romania, prezenta la vot va fi minima.

PNTCD ar fi putut organiza un sistem de transport (autocare), prin care sa faciliteze deplasarea la Bucuresti a studentilor din principalele centre universitare. Daca nu dispunea de fonduri, putea face o cheta publica, si am fi contribuit cu totii.


Fac eu pe avocatul diavolului: studentii moldoveni au avut gratuitate pe tren în ziua alegerilor, printr-o hotärîre a CFR-ului. Deci nu era nevoie sä se organizeze transport cu autocare. Problema este cä un drum Timisoara-Bucuresti, de pildä, dureazä vreo 8 ore (+ alte 8 întors), deci efortul (nu neapärat financiar) de a te prezenta la vot a fost mare. Cei mai comozi sau ocupati au renuntat.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Partidul "national" al romanilor? NU!

Mesajde Marius » Sâm Mar 26, 2005 5:23 pm

Elena Andronache scrie:Din pacate, interesul PNTCD - singurul partid din Romania din partea caruia asteptam o reactie in acest sens - pentru tratatul cu Rusia, tratatul cu Ucraina


Cel putin de tratatul cu Ucraina s-au interesat. Anume PNTCD era la guvernare cînd s-a fäcut.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara

Re: Partidul "national" al romanilor? NU!

Mesajde alex13romania » Mie Apr 20, 2005 10:37 pm

Marius scrie:Cel putin de tratatul cu Ucraina s-au interesat. Anume PNTCD era la guvernare cînd s-a fäcut.


Tratatul prin care România a pierdut insula Şerpilor :!: :!:

şi oricum PPCD din România nu este cel de acum 100 de ani , nu este interesat de soarta romanilor si nici de reintregirea Romaniei !!!
Vrea să doar să ajungă în parlament . A scos naţional - ţărănismul ca să bage popularul (crede că dă bine la public ) .
Participă la unire : " Revoluţia Pro Unire "
Deşteaptă-te Române - Dreptate , Egalitate , Fraternitate

http://www.unire.3x.ro/
alex13romania
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 20, 2005 10:23 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Partidul "national" al romanilor? NU!

Mesajde Ioan DRIMUS » Vin Noi 07, 2008 7:50 pm

Elena Andronache scrie:... in puscariile comuniste, Petre Tutea spunea:
"Fratilor, daca vom muri toti aici - eram tanar, in haine vargate si in lanturi - nu noi facem cinste Poporului Roman ca murim pentru el; ne-a facut onoarea sa murim pentru el. Si, domnule colonel, sa comunicati ministrului Draghici din partea mea ca, in viziunea mea, Poporul Roman e una din minunile lui Dumnezeu in marsul Lui pe pamant. Iar dumneavoastra sa stiti ca partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei romanilor; cand devin gloabe Poporul Roman le trimite la abator".


TOATE Partidele politice din Romania s-au dovedit a fi GLOABE!!



Hm ! Ce brav barbat a fost Petre Tutea !
Problema este cum sa facem sa trimitrm atatea gloabe la abator ? ....ca put urat de tot si continua sa intoxice si pe altii. cangrena de care sufera e cam molipsitoare.
Ioan DRIMUS
 
Mesaje: 164
Membru din: Dum Mar 23, 2008 11:36 am
Localitate: Paris Franta


Înapoi la Discutii cu PNT-CD

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009