Sectorul CIVES
 
 

Dreptatea, in tara prostilor, umbla mereu cu capul spart!

Stand: dedicat contributiilor lui Nica Leon, care nu sint plasate in alte forumuri

Moderator: Nica Leon

Dreptatea, in tara prostilor, umbla mereu cu capul spart!

Mesajde Nica Leon » Mar Oct 19, 2010 11:46 am

Domnule Negoita,
O vorba veche spune asa: "Cine se aseamana se aduna" sau " Spune-mi cu cine umblii ca sa-ti spun cine esti".
Ca acum faci parte din grupul criminalilor-comunisti este treaba ta.
Ceea ce ma deranjeaza insa pe mine, cel ce a declansat Revolutia romana din Decembrie 1989, infruntind gloantele pentru ca sa ai posiblilitatea sa vorbesti liber la televiziune, este ca pina acum nu ai reusit nici macar sa patrunzi tainele pingaritei Constitutii a Romaniei, desi ai jurat pe ea.
Daca ai fi facut-o, ai fi inteles, poate, ca propunerea legislativa pe care ai facut-o, cea prin care urmaresti sa cresti taxele pe proprietatile private ale locuitorilor Romaniei este profund nedreapta, deci neconstitutionala.
Eu, atunci cind am rasturnat oficial odioasa dictatura comunista, am impus citeva idealuri, unul dintre ele fiind si acela de a face ca aceasta tara sa respecte proprietatea privata a cetatenilor, care nu mai terebuie sa fie confundata cu bun al intregului popor.
In loc ca sa intelegi si sa respecti acest drept, vi acum si propui sa fie sporite si supra impozitate proprietatile private ale locuitorilor acestei tari blestemate, in loc ca si tu sa lupti pentru a fi abrogate, din abuzivul Cod Fiscal, toate impozitele si taxele impuse de fel de fel de tembeli, cu mentalitate comunista, care se cred inca stapii nostri si care au stabilit abuziv impozite si taxe pe case, pe terenuri si pe autovehiculele proprietate privata.
Te-ai intrebat vreodata care ar fi dreptul statului de a se crede din nou stapin sau coproprietar pe aceste bunuri, stat care abuziv, ca si in vremurile de trista amintire, fixeaza valoarea de piata a casei mele, a terenului meu si a masinii mele. Cu ce drept face el asta si care dreptate ii permite sa ma taxeze si impoziteze acum, cind in majoritatea tarilor din lume a fost abolita oficial sclavia.
Cum eu nu sint in nici un fel sclavul Romaniei, te intreb care principiu constitutional sau moral ar da reprezentantilor statului dreptul de a imi impozita mie proprietatea mea, in timp ce proprietatea comuna, a noastra a tuturor, este jefuita, instrainata si pusa la discretia smecherilor, daca avem in vedere insignifiantele redevente stabilite tot de nataraii infractori din administratia Romaniei, care actioneaza ca si cum ar fi propritarii bogatiilor si bunurilor statului si nu doar niste trogloditi de administratori.
Oare nu ai auzit nici macar acum, dupa ce ai trecut pe la Biotera, ca inca din 1885 Curtea Suprema a S.U.A. a hotarit ca impozitarea salariilor cetatenilor americani este ilegala, intrucit respectivii oameni nu erau nici proprietatea S.U.A si nici sclavii sai, din moment ce se abolise sclavia.
Este cel putin trist, pentru mine, sa constat, dupa ce am infruntat gloantele, ca un tinar decide, acum in libertate, sa reimpuna practici, metode si biruri impotriva carora eu am luptat si pe care le vroiam demult eradicate din societatea romaneasca.
Poti sa imi dai o explicatie logica, care ar fi principiul dupa care te-ai ghidat atunci cind ai decis sa propui sa fie impozitate autovehiculele functie de capacitatea lor cilindrica, a marcii si a valorii masinii?
De ce si in ce calitate ar putea ca functinarii A.N.A.F. sa imi stabileasca ei mie care ar fi valoarea proprietatilor mele, valoare pe care, intr-o tara libera si democratica, intr-un stat de drept si nu de drepti (in sens cazon) cum este Romania in care esti deputat, numai eu, ca proprietar, am dreptul sa o evaluez. Intr-un stat cu economie libera, numai proprietarul poate stabili pretul pe care il considera just si poate vinde bunul sau proprie la ce pret doreste el, fara sa ceara, in prealabil acordul si aprobarea cine stie carui functionar.
Daca eu vreau sa imi pretuiesc masina, casa si terenul cu un leu, ai tu dreptul sa stabilesti altfel?
Dar, pentru ca nu am prea mult timp de pierdut, te sfatuiesc sa iti retragi propunerea legislativa, sa citesti macar prevederile art. 154 alin. 1 ca si Legea finantelor publice, de unde vei putea constata ca intr-un stat de drept proprietatea privata nu poate fi pe drept impozitata, pentru ca ea este numai a proprietarilor si nu a statului.
Te informez, pentru ca am convingerea ca militienii ajunsi profesori la Biotera nu ti-au spus, ca dreptul de proprietate este un drept absolut, chiar si in aceasta tara napastuita de criminalii comunisti si de vitele care i-au votat mereu, dupa cum spunea si regretatul scriitor Mircea Eliade.
Sa presupunem totusi ca proiectul tau va ajunge lege, una la fel de strimba ca alte citeva mii, care desi incalca flagrant normele constitutionale sint tinute in vigoare contrar art 154 alin. 1 si a normelor bunului simt. Ce se va putea intimpla? Eu tot nu voi plati impozite si taxe pentru bunurile mele proprietate privata exclusiva, iar voi, criminalii-comunisti veti proceda la a ma jefui, prin confiscarea proprietatilor mele. Asa se va ajunge iarasi in situatia in care au fost proprietarii tilhariti de statul comunist imediat dupa 1948, proprietari care acum sint despagubiti de statul roman, chiar si prin interventia ultimativa a C.E.D.O.
Din acest motiv, te intreb, daca nu cumva ar trebui sa dovedesti un dram de minte si o tira de bun simt, ca si respectul datorat pentru cei ce au facut posibil ca aceasta tara sa se dezbare de leprele comuniste si sa te alaturi luptei mele drepte, pentru anularea tuturor prevederilor neconstitutionale ce abunda acum in Codul Fiscal.
Daca insa iti pui problema finantarii statului, te informez ca eu am solutii corecte si drepte, pentru ca statul roman sa isi poata acoperi, fara imprumuturi, nevoile financiare.
In cazul in care insa nu iti pui nici un fel de problema, pentru ca nu vei dori sa iti tulburi mintea odihnita, te informez ca s-ar putea sa ramii printre ultimii, pentru a plati impozitele si pentru a stinge lumina pe aceste meleaguri locuite de tembeli.
Cu speranta ca nu mi-am peirdut si cu tine timpul degeaba, sticind orzul pe giste, iti doresc un dram de minte si numai bine.

Nica Leon 19 10 2010
Binefacatorul Romaniei
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Înapoi la Nica Leon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

<<< Piata Universitatii 2009