Sectorul CIVES
 
 

Comisia parlamentara si persecutiile politice

Stand: dedicat contributiilor lui Nica Leon, care nu sint plasate in alte forumuri

Moderator: Nica Leon

Comisia parlamentara si persecutiile politice

Mesajde Nica Leon » Mie Oct 18, 2006 2:22 pm

Către,
Parlamentul României – Comisia parlamentară a revoluţionarilor din decembrie 1989




Domnule Preşedinte,




Subsemnatul Nica Leon, domiciliat în Bucureşti, str. Tîmpa nr. 5, bl. 3C, ap. 23, sector 2, cod 021791, ma adresez dvs, pentru a vă aduce la cunoştiinţă următoarele:
1. Constat acum, ca şi în trecut, că sînt persecutat din motive politice, de comuniştii care au monopolizat puterea, care se răzbună astfel pe mine pentru că am declanşat Revoluţia română din decembrie 1989 şi lupta pentru răsturnarea inumanului regim comunist, luptă pe care am condus-o şi în urma căreia am dobîndit victoria relativă şu recunoaşterea parţială a idealurilor noastre de atunci;
2. Pentru că am luptat şi manifestat deschis contra comuniştilor am primit abia în anul 1998 certificatul de Luptător … , dar numai după ce am fost nevoit să chem în judecată Parlamentul României şi comisia înfiinţată conform Legii 42/1990, care avea obligaţia să-mi atribuie, din oficiu, certificatul pentru recunoaşterea faptelor mele deosebite în lupta pentru Victoria Revoluţiei române din Decembrie 1989;
3. Cu toate că Legea 341/2004 se numeşte Legea recunoştinţei… eu nici în prezent nu am primit vreunul dintre drepturile pe care Legea cinstirii mi le acorda şi garanta încă din 1990 (acordate însă cu dărnicie celor care nu s-au implicat niciodată în această luptă, ce au primit, de mai multe ori, case de la stat, multe terenuri, credite preferenţiale, mai multe spaţii comerciale, excursii în străinătate, decoraţii etc). iar acum nu am primit măcar noul tip de certificat, act care, într-un stat de drept, locuit de un popor civilizat şi onest, mi-ar fi fost conferit imediat după apariţia noii legi, pentru a demonstra astfel că societatea românească s-a purificat, a evoluat şi că recunoaşte şi apreciază faptelor mele eroice, manifestînd astfel recunoştinţă pentru curajul şi lupta mea constantă contra sistemului comunist şi a criminalilor care l-au susţinut, atîţia amari de ani, fără pic de ruşine;
4. În loc de preţuire, sînt nevoit să constat că cei obligaţi prin lege să îmi acorde cinstire, respect şi recunoştinţă, au dezertat de la obligaţiile lor legale şi morale şi, pînă în prezent, au eliberat noile tipuri de certificate la foarte mulţi comunişti, securişti, unor neica nimeni, dar şi unor impostoril, unor infractori şi chiar unor criminali, oferind astfel posibilitatea beneficarilor acostor certificate să obţină nejustificat drepturile conferite de Legea 341/2004. Dar mai grav şi de netolerat este faptul că înrăiţi activişti comunişti şi nomenclaturişti ai defunctei dictaturi şi slugile înregimentate şi bine recompensate de sistemul inuman împotriva căruia eu am luptat, pentru a-l răsturna, au cerut şi primit aceste certificate, contrar prevederilor legale, în dispreţ faţă de normele morale, prin încălcarea principiilor statului de drept;
5. Avînd în vedere cele de mai sus, cît şi multe dintre prevederile neconstituţionale, ilegale, imorale şi neprincipiale ale Legii 341/2004, vă atrag atenţia, în modul cel mai ferm, să purcedeţi la retragerea, de îndată, a tuturor certificatelor eliberate pînă în prezent, cu avizul unor oameni necompetenţi, neserioşi şi, de mult prea multe ori interesaţi să sprijine direct sau tacit săvîrşirea unor fapte penale, în urma cărora bugetul de stat a avut şi are de suferit;
6. Consider ca fiind deosebit de grav şi condamnabil faptul că, din cauzele arătate, astăzi poporul român este obligat să arate respect, gratitudine şi recunoştinţă unor infractori, situaţie intolerabilă, ce nu xistentă în vreun stat de drept, democratic, care ar fi procedat, cu celeritate, la cercetarea penală, în vederea trimiterii în judecată, pentru a fi exemplar pedepsiţi toţi cei vinovaţi. Aici însă, în ţară căreia eu i-am dăruit libertate, în total dispreţ faţă de idealurile Revoluţiei din Decembrie 1989, menţionate pînă şi în pîngărita Constituţie a României, trecători, privitori, infractori, bestii şi nomenclaturişti sînt recompensaţi deavalma cu titlurile de onoare prevăzute de Legea 341/2004, ba unii fiind chiar şi decoraţi;
7. Văzînd textul Legii 341/2004 (act normativ din care transpare gîndirea contorsionată, complice, a comuniştilor care au redactat-o şi impus-o) text ce conţine prevederi şi împuneri nefireşti, nedemocratice, unele chiar în totală contradicţie cu prevederile pîngăritei Constituţii a României, vă întreb ce legătură are "respectarea adevărul istoric" (pe care încă nu am aflat cine l-a stabilit cu certitudine), cu faptul că aţi avizat, spre a fi eliberate certificate de tip nou, unor indivizi cel puţin dubioşi, mult mai înainte ca organele abilitate şi bine plătite de acest stat, deci de poporul român care aşteaptă şi doreşte încă dreptate, adevăr şi demnitate, să fi finalizat cercetările legale în această cauză. Vă întreb cum este posibil ca într-un stat de drept, dvs. să o luaţi înaintea concluziilor reprezentanţilor de drept ai parchetelor şi a celor care au sarcina să stabilească "adevărul istoric", "avizînd" nişte dosare pline, în cele mai multe cazuri, cu hîrti ce au un conţinut cel puţin neadevărat? Aţi uitat oare că în aplicarea Legii 341/2004 aveţi obligaţia să respectaţi mai multe principii, pe care dvs., membrii comisiei parlamentare, cei de la SSPR, urmînd exemplul prost al predecesorii dvs. le-aţi abandonat în mod ilegal şi nermis?
Pentru aceste motive, mai înainte de a întreba ce ar mai fi tebuit să fac eu pentru această ţară şi pentru locuitorii săi încît să "merit" să îmi fie oferit cuvenitul şi datoratul "certificat" şi, mai înainte de a mă adresa organelor de cercetare penală abilitate, vă rog să îmi comunicaţi ce măsuri aveţi în vedere, dacă aveţi ceva în vedere, pentru ca adevărul istoric să primeze, iar libera dezvoltare a personalităţii umane, dreptatea, demnitatea şi legile românilor, valori supreme şi garantate, să triumfe măcar acum, cînd mai este puţin pînă la aderarea ţării noastre la U.E.
Vă atrag atenţia că aveţi abligaţia morală, legală şi de serviciu să vă faceţi corect şi cu competenţă datoria, pentru ca măcar acum România, ţară pe care eu am dorit-o libera de comunişti, să nu mai fie acaparată şi jefuită încă de aceştia, sprijiniţi consistent chiar şi de foarte mulţi dintre cei care beneficază şi acum de drepturile prevăzute de Legea 341/2004, în total dispreţ faţă de idealurile celor care am luptat şi a eroilor care s-au sacrificat şi şi-au dat viaţa pentru răsturnarea dictaturii comuniste şi a celor care au impus-o şi au sprijinit-o pînă în ultima clipă, martiri care acum se zvîrcolesc în groapă şi din cauza dvs., care nu aveţi încă nici un pic de remuşcări şi ruşine pentru că le-aţi tradat şi abandonat aspiraţiile.
Faţă de cele de mai sus sper că nu voi fi forţat să încep o luptă şi cu instituţiile de unde vă primiţi nemeritat leafa, luptă pe care vă asigur că o voi cîştiga, aşa cum am cîştigat-o şi pe cea cu dictatura comunistă, pentru că sînt neînfricat şi neiertător, ceea ce am demonstrat deja şi în lupta pe care am dus-o cu Ceauşescu şi cu banda sa de alogeni criminali şi tîmpiţi.

Fără stimă sau consideraţie, binefăcătorul României,

Nica Leon 06 10 2006
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Înapoi la Nica Leon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009