Sectorul CIVES
 
 

Parlamentul ne incalca drepturile!

Stand: dedicat contributiilor lui Nica Leon, care nu sint plasate in alte forumuri

Moderator: Nica Leon

Parlamentul ne incalca drepturile!

Mesajde Nica Leon » Joi Feb 15, 2007 3:26 pm

Către,
Curtea de Apel Bucureşti – Secţia Contencios Administrativ,






Domnule preşedinte,




Subsemnatul Nica Leon, domiciliat în Bucureşti, str. Tîmpa nr. 5, bl. 3C, ap. 23, sector 2, cod 021791, chem în judecată Parlamentul României – Camera Deputaţilor, prin preşedinte Olteanu Bogdan, cu sediu în Bucureşti, str. Izvor nr. 2 – 4, sector 5, pentru ca prin sentinţă să anulaţi art. 8, lit. a, b, c, d, e, f, g şi i şi art. 9 alin. 1 sau 4 şi art. 14 din anexa la Hotărîrea Birolului Pemanent nr. 13/27 10 1999, să-mi recunoaşteţi dreptul de a avea acces, în clădirea parlamentului, pe toate uşile de acces proiectate şi realizate în această construcţie, în vederea exercitării dreptului legitim de acces în această clădire publică şi, să-mi reparaţi demnitatea încălcată ca urmare a interzicerii şi împiedicării accesului meu, prin respectiva intrare, desemnată a fi rezervată numai anumitor cetăţeni, "privilegiu" care mie mi-a produs o pagubă morală de 100.000.000 lei.

MOTIVE

În fapt, la data de 25 10 2006, în timpul programului de funcţionare, am dorit să intru în clădirea în care îşi are sediul pîrîtul, pe intrarea C 1(cota 0), o intrare la fel ca oricare alta, dar nu am fost lăsat, fiind împiedicat de un lucrător de la S.P.P., care mi-a comunicat că respectiva intrare este rezervată pentru a fi folosită numai de senatori şi deputaţi, de preşedinţi, de demnitari, de delegaţiile oficiale străine, de ambasadori, de membrii Corpului Diplomatic, precum şi de alte persoane oficiale străine, fiind astfel încălcat principiul egalităţii cetăţenilor în faţa legii, prevăzut şi garantat de art. 16 alin. 1 din pîngărita Constituţie a României.
Avînd în vedere că, prin lege, eu sînt o persoană relevantă, căruia autorităţile îi datorează cinstire, respect, gratitudine şi recunoştinţă şi pentru faptul că am fost cel care a intrat, în clădirea C.C. al P.C.R. pe intrarea rezervată numai dictatorului comunist şi sinistrei sale soţii, pentru a-l răsturna de la putere, atunci cînd nici unul dintre cei cărora li s-a dat, prin actul atacat, dreptul ilegitim de a folosi intrarea C1(cota 0), nu aveau curajul să o facă. Cu toate acestea mie mi-a fost interzis, atunci cînd am vrut să pătrund în clădirea respectivă, pentru a economisi timp şi energie, dreptul de a folosi intrarea numită C1(cota 0) şi am fost împiedicat şi insultat, ca urmare a adoptării de biroul permanent al pîrîtului, din care fac parte foşti comunişti şi rebuturi ale sistemului bestial comunist – criminal, ce se cred stăpînii României, indivizi fără caracter, morală şi conştiinţă, care şi-au permis să încalce normele siluitei Legi fundamentale, cînd au adoptat o asemena hotărîre ilegală, ce încalcă şi multe prevederi ale tratatelor internaţionale ca şi Convenţia europeană privind drepturile şi libertăţile cetăţeanului, drepturi sacre în orice stat de drept, cu oameni civilizaţi şi cu bun simţ.
Constatînd asemenea violare a drepturilor mele fundamentale, am adresat o scrisoare biroului permanent a pîrîtului, care însă nu a procedat, de bună voie, la a anula prevederile abuzive incriminate, preferînd să continue astfel practica şi obiceiul de a încălca drepturile garantate mie, dar şi celorlalţi cetăţeni români, în dispreţ total faţă de lege şi de constituţie.
Prin adoptarea actului atacat reprezentanţii pîrîtului, au încălcat prevederile art. 1 alin. 3, art. 4, art. 15 alin.1, art. 16 alin. 1 şi 2, art. 20, art. 25, art. 48 alin. 1 şi 2, art. 49, art. 50, art. 51, art. 82 alin. 2 şi art. 150 alin. 1 din Constituţia României, aflată în vigoare la data cînd, în dispreţul acestor norme şi principii fundamentale, supreme şi obligatorii, membrii Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor şi-au permis obrăznicia de a le încalca, prin aprobarea Hotărîrii Birolului Pemanent nr. 13/27 10 1999, act ce contravine flagrant reglementărilor invocate, deoarece în anexa sa, sînt impuse norme ce înfrîng voinţa poporului român, care a aprobat, prin referendum, conţinutul Legii fundamentale, fiind astfel anulate litera şi spiritul acesteia, deşi se pretinde a fi supremă şi obligatorie chiar şi pentru asemena indivizi retrograzi, cu aere de stăpîni.
Pentru a vă dovedi că aşa stau lucrurile, vă rog să vedeţi textele din anexă, de la art. 8, lit. a, b, c, d, e, f, g şi i, art. 9 alin.1 sau 4 şi art. 14 şi veţi înţelege că textele incriminate contravin normelor constituţionale, enumerate mai sus, demonstrîndu-ne, prin existenţa lor, că mentalitatea, obiceiurile şi practicile comuniştilor care au susţinut cu frenezie dictatura comunistă sînt încă puternic înrădăcinate şi vii în mintea celor care au aprobat şi menţin în vigoare actul incriminat.
Prin impunerea acestui act, reprezentanţii biroului permanent, nu numai că au nesocotit prevederile Legii fundamentale, dar s-au făcut şi se fac vinovaţi şi de desconsiderarea şi umilirea cetăţenilor români, pe care încă îi socoteşte a fi inferiori, întrucît contribuabilii românii, deşi plătesc mult prea multe şi mult prea mari taxe şi impozite acestui stat, nu au totuşi recunoscute plenar drepturile prevăzute şi asigurate în anexă la art. 14, drepturi de care beneficiază numai "demnitarii" şi cetăţenii străini, care au dreptul să intre, în clădirea publică numită Palatul Parlamentului (fostă Casa Poporului cu ai cărui bani şi prin munca căruia a fost edificată), prin uşa C1(cota 0), uşă strict interzisă însă a fi folosită de ceilalţi cetăţeni români – egali în drepturi cu orice alt cetăţean – chiar şi aici, în propria lor ţară.
În urma scrisorii mele, reprezentanţii pîrîtului deşi nu au anulat textele din hotărîrea incriminată, pentru a ne dovedi măsura dispreţului faţă de normele constituţionale şi a celor din tratatele internaţionale, dar chiar şi faţă de ceea ce chiar ei adoptaseră, din prostie sau necunoaştere, au permis totuşi celor care au dorit să viziteze respectiva clădire, în timpul vacanţei de Crăciun, să intre pe intrarea privilegiaţilor numită C1(cota 0 ), dovedind astfel că nu le pasă nici de reglementările legale şi nici de propriile lor îndatoriri, pentru care primesc de la popor, mult prea mulţi bani nemeritaţi.
Avînd în vedere că din această cauză mi-a fost adusă o gravă atingere demnităţii şi onoarei personale şi, văzînd şi prevederile Legii 544/2004, rog, pe această cale, instanţa, să dispună, prin sentinţă, anularea hotărîrii şi a textelor din anexa incriminată, pentru ca pe viitor să nu se mai aducă nici un fel de atingere demnităţii şi drepturilor garantate tuturor cetăţenilor români, cărora şi terfelita Constituţie a României, aflată în vigoare, în prezent, le consacră şi garantează egalitatea în drepturi, fără privilegii sau discriminări, indiferent dacă sînt, pentru moment, demnitari, deputaţi sau senatori, revoluţionari, prim-miniştri sau simpli contribuabili în acestă ţără, ce pretinde încă că ar fi un stat de drept.
De asemenea, rog instanţa să oblige pîrîtul să îmi plătească şi suma de 100.000.000 lei, cu titlu de daune morale, pe care mi le-au pricinuit comuniştii-criminali care nu mi-au permis să folosesc o banală intrare existentă în clădirea respectivă, dar şi cheltuielile pricinuite de acest proces, avînd în vedere şi faptul că într-o societate capitalistă timpul costă bani, iar timpul meu este deosebit de preţios.
În drept, prevederile Legii 554/2004, art. 1, art. 2 lit. g, h, l, , m, n, o, p, art. 4, art.8, art. 11 alin. 4, art. 13, art. 18 alin. 1,2 şi 3. Legea 303 şi 304/2004 şi Hotărîrea nr. 387/2005 a C.S.M.
Depun prezenta în două exemplare, copia scrisorii mele adresată pîrîtului şi copia actului atacat.


Nica Leon 14 02 2007
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Înapoi la Nica Leon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009