Sectorul CIVES
 
 

Îşi va face datoria Procurorul General?!

Stand: dedicat contributiilor lui Nica Leon, care nu sint plasate in alte forumuri

Moderator: Nica Leon

Îşi va face datoria Procurorul General?!

Mesajde Nica Leon » Vin Mai 04, 2007 1:58 pm

Către,
Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie,




Doamnă Procuror General,



Subsemnatul Nica Leon, domiciliat în Bucureşti, str. Tîmpa nr. 5, bl. 3C, ap. 23, sector 2, cod 021791, avînd în vedere prevederile art. 1 alin. 3 şi 5 şi art. 131 din terfelita Constituţie a României, ca şi cele din Legea nr. 303/2004 şi a Legii nr. 304/2004, în ceea ce priveşte rolul şi obligaţiile procurorilor, formulez:

PLÎNGERE PENALĂ

Împotriva indivizilor care au deţinut funcţia de procuror general din anul 2002 pînă în anul 2006, ca şi a procurorilor care le-au fost repartizate plîngerile penale depuse de mine la aceast parchet, ca şi la Parchetul Naţional Anticorupţie, dar şi la primul procuror al Parchetului de pe lîngă Tribunalul Olt, numitul C. Croitoru şi a subordonaţilor săi, care se fac vinovaţi de săvîrşirea infracţiunilor de abuz în serviciu în formă calificată, abuz în serviciu prin îngrădirea unor drepturi, abuz în serviciu contra intereselor publice, favorizarea infractorului, complicitate şi subminare a economiei naţionale, fapte comise prin refuzul constant a învinuiţilor de a cerceta şi de a trimite în judecată pe autorii şi a acoliţii acestora, care au jefuit patrimoniul naţional, prin înstrăinarea abuzivă a S.C.ALRO S.A. din SLATINA, jud. Olt, bun public inalienabil, conform prevederlor art. 136 alin. 4, raportat la art. 44 alin. 1, 2 şi 3 şi art. 154 alin. 1 din siluita Constituţie a României.

MOTIVE

În fapt, în anul 2002 am formulat şi depus la Parchetul General, în atenţia Procurorului General al României, o plîngere penală împotriva numiţilor Năstase Adrian, prim-ministru, Popescu Dan Ioan, ministrul economiei şi industriei, Tănăsescu Mihai, ministru la finanţe, Muşetescu Ovidiu, preşedinte al A.P.A.P.S. ş.a., ce se făceau vinovaţi de adoptarea ilegală a H.G. nr. 1133/2001, act inexistent, prin nepublicare, plîngere care a rămas în nelucrare, pentru că procurorii aveau şi, din păcate, mai au impresia că ei nu ar fi obligaţi să-şi facă datoria, spre a ne apăra drepturile, averea şi ordinea de drept, preferînd, în cea mai pură mentalitate şi practică comunistă, să-i apere numai pe infractorii care, profitînd de funcţiile deţinute în Guvernul României şi în alte structuri ale statului român ce pretindea că ar fi fost unul de drept, au emis şi adoptat acte ilegale cu ajutorul cărora au purces la jefuirea cruntă a Aparatului Naţional de Producţie a României.
În luna martie a anului 2004, în urma scrisorilor mele insistente, prin care solicitam finalizarea cercetărilor penale, absolut necesare în cauză, am primit de la Parchetul General o scrisoare prin care eram sfătuit să mă adresez noului Parchet Naţional Anticorupţie, afirmîndu-se, fără temei legal, contrar prevederilor siluitei Constituţii a României, că plîngerea mea ar fi fost de competenţa acestuia.
Pentru a nu se crea impresia că eu nu doresc cercetarea jafului numit privatizarea S.C.ALRO S.A.cu un investitor "strategic", am formulat şi depus la data de 05 03 2004, o plîngere penală şi la P.N.A., plîngere care a fost repartizată spre soluţionare la Secţia a II-a, unde a fost înregistrată sub nr. 371/VIII-1/04.
În loc să se cerceteze plîngerea, la numai cîteva zile, la 16 03 2004, mi-a fost trimisă adresa cu nr. 1584/371/2004, prin care P.N.A. – Secţia de Combatere a Infracţiunilor Conexe Infracţiunilor de Corupţie îmi restituia, în original, plîngerea pe care o înregistrasem la această instituţie, dar a căror reprezentanţi nu au dorit nici măcar să păstreze în arhiva lor un asemena document.
Ca urmare a acestei atitudini, am formulat şi depus o nouă plîngere la Parchetul General, prin care îi atrăgeam atenţia Procurorului General Ilie Botoş că în cazul în care va proceda şi cu această nouă plîngere aşa cum a procedat cu prima, mă voi vedea silit să formulez o plîngere penală şi împotriva lui.
În loc ca Procurorul General să cunoască şi să respecte prevederile proaspetei pîgărite Constituţii a României, pe care nu demult jurase, după timpul de maturare la care sînt supuse plîngerile penale "neconvenabile", a dispus trimiterea sa, ilegal, la Parchetul de pe lîngă Judecătoria Slatina, unde ştia că un miliţian de acolo nu are competenţa să-l citeze şi să-l ancheteze pe cel care deţinea funcţia de prim-ministru.
După mai bine de un an am primit totuşi, de la acest parchet, o rezoluţie prin care mi se comunica că s-a dispus N.U.P., fapt pentru care am contestat soluţia, la Parchetul de pe lîngă Tribunalul Olt.
Aşa se face că după alte luni bune, am primit de la prim-procurorul C.Croitorul o altă rezoluţie prin care se confirma menţinerea soluţiei de N.U.P. Din această cauză am contestat actele procurorilor, care în final, după alte numeroase tergiversări pricinuite la Judecătoria Slatina, instanţă ce nu avea competenţa să judece şi să se pronunţe în cauză, dosarul cu actele sale a fost trimis la instanţa supremă, care a infirmat soluţia de N.U.P., pronunţată de judecătorii de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, soluţie confirmată apoi şi de Completul de 9 judecători.
Ca urmare a celor două sentinţe am primit la data de 07 04 2004 Ordonanţa cu nr. 164/P/2006, dată de Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Secţia de Urmărire Penală şi Criminalistică, prin care procurorul dispunea declinarea competenţei de soluţionare în favoarea Departamentului Naţional Anticorupţie – Secţia de Combatere a Infracţiunilor Conexe Infracţiunilor de Corupţie, ajungîndu-se astfel la aceeaşi situaţie ca în anul 2004, cînd fusesem îndemnat ilegal să mă adresez şi la P.N.A.
Avînd în vedere că de la data de 07 04 2006 şi pînă în prezent au trecut mai bine de doi ani, de cînd parchetarii îşi permit să ignore total nu numai cele două sentinţe ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie cu nr. 384/28 06 2005 pronunţată în dosarul nr. 2172/2005 şi decizia nr.7 din 23 01 2006, adoptată în dosarul nr. 289/2005, legea, dar şi ordonanţa pronunţată chiar de Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire Penală şi Criminalistică, vă rog să dispuneţi cercetarea acestei plîngeri în vederea depistării tuturor procurorilor cărora le-au fost repartizate, de-a lungul anilor, spre o temeinică şi legală soluţionare plîngerile formulate de mine, privind "privatizarea" frauduloasă a S.C.ALRO S.A. SLATINA.
În drept, prevederile art. 246, 247, 248, 2481, 264 şi următoarele din Codul penal.
Anexez copia plîngerii înregistrată la P.N.A. ce poartă ştampilele de înregistrare şi cea de repartizare la Secţia a II-a, copia adresei P.N.A. cu nr. 1584/371/2004 din 16 03 2004 şi copia ordonantei adoptată de Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire Penală şi Criminalistică în dosarul nr. 164/P/2006.

Nica Leon 04.05.2007
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti

Înapoi la Nica Leon

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009