Sectorul CIVES
 
 

Despre o revoluţie creştin - democrată

Forum dedicat pledoariilor pentru Procesul Comunismului si gasirii strategiilor optime pentru materializarea lui

Despre o revoluţie creştin - democrată

Mesajde Ciprian Hangan » Vin Noi 24, 2006 3:50 pm

Părerea mea este că o revoluţie autentică trebuie să aibă aportul Bisericii autentice şi să se petreacă în spaţiul Bisericii cu mijloacele specific creştine. Eu cred că toate revoluţiile creştine româneşti şi antiseculariste, adică anti-liberale, anti-social-democrate, anticomuniste şi anti-neocomunist-FSN-iste, s-au desfăşurat până acum în spaţiul Bisericii, şi că nu spun nimic nou în privinţa acestui principiu. Dar părerea mea este că poporul român creştin şi binecredincios este sabotat înainte de toate nu în principiul lui Statal, politic, ci în principiul lui Părintesc, cel al Bisericii. În Biserică sunt şi Diavoli ca Iuda Iscarioteanu, care slujesc mai mult jurămintelor faţă de Republica comunistă şi cea neocomunistă care s-a născut tot din republica comunistă. Aceşti Diavoli în sutană abolesc Monarhia la Altar, ca să nu mai murim pentru Rege şi Patrie, ci pentru jurămintele lor comuniste şi neocomuniste. Dacă ei au pus mâna în mod samavolnic pe autoritatea administrativă a Bisericii, pe majoritatea Consiliilor Parohiale, pe majoritatea Adunărilor Protopopiale, pe mai toate Adunările Eparhiale, pe Congresul Naţional Bisericesc care aşa cum a rânduit Partidul Comunist din 1945 a fost ocupat de membrii Guvernului comunist şi de membrii comunişti ai Parlamentului, pe Consiliul Electiv Bisericesc, şi în felul acesta şi pe Sfântul Sinod. Păi fosta Mare Adunare Naţională a lui Ceauşescu era mai toată Congresul Naţional Bisericesc prin membrii ei care funcţionau şi în Marea Adunare Naţională şi în Congresul Naţional Bisericesc. Lovitura de Stat din decembrie 1989 n-a schimbat decât structura Statului, bineînţeles într-un mod nelegitim. Şi este de aşteptat ca oriunde se petrece o lovitură de Stat care produce nelegitimitate în Stăpânirile lui Dumnezeu ca Statul legitim să producă o Contralovitură împotriva loviturii de Stat. Poate că asta s-a şi întâmplat cu manifestaţiile anticomuniste şi antineocomuniste de după decembrie 1989. N-am înţeles oarecum profund acest lucru decât cu puţin timp în urmă. Însă pentru că nu aveam încă o imagine adevărată şi oarecum profundă despre Diavolii din Biserică care susţin şi comunismul şi neocomunismul, am orbecăit în căutarea Adevărului tradiţional până acum. Păi dacă comuniştii au avut şi au aproape toată puterea administrativă în Biserică, căci ei au controlat şi ales şi pus pe mai toţi episcopii, preoţii şi ceilalţi clerici şi laici în funcţiile Bisericeşti, atunci era normal ca cea mai mare parte a Bisericii să se identifice cu comunismul şi să fie numită de către occidentalii tradiţionalişti '' roşie '' . Păi Securitatea era mai înainte de toate Biserica roşie, comunistă, care te anatemiza dacă erai tradiţionalist. Îţi spunea că eşti reacţionar, că ai încurajat războiul antisovietic condus de Mareşalul Antonescu, că ai colaborat cu fasciştii, că eşti filo-imperialismul occidental, că eşti pro-catolic, pro-protestant, pro-neoprotestant, pro- fraţii noştrii români greco-catolici. Îţi spunea că nu eşti ortodox pentru că ţineai la contractele tradiţionale ale României monarhiste cu Occidentul, cu Orientul. Îţi spuneau că nu eşti Român, adică patriot, dacă ţineai să mori pentru Rege şi Patria în accepţiunea tradiţionaliştilor. Şi nici creştin nu te lăsau să fii, pentru că ziceau că nu există Dumnezeu care să le dea să se hrănească din suferinţa ta de creştin tradiţionalist şi să o strice pentru că nu voiau să o poarte. Păi ei fugeau şi fug de Raiul tradiţionalist care este suferinţa de nespus acolo pe cruce lângă Crucea Domnului Iisus Christos pentru Domnul Iisus Christos şi tradiţie, o suferinţă ce mintea omului nu o poate pricepe şi la inima omului nu s-a suit. Ei fug de Raiul tradiţionalist pentru că el este o suferinţă pe crucea tradiţională inimaginabilă în lumea aceasta. Deci, părerea mea este că trebuie să facem o revoluţie autentică creştin-democrată nu numai în principiul Statului, ci şi în cel Părintesc, Bisericesc, pentru că avem fără acceptul nostru şi părinţi Bisericeşti răi, comunişti, neocomunişti - mai ales preoţi PSD -, dar şi alt fel de secularişti. Aceştia sunt în primul rând Furi de cele Sfinte, pentru că se hrănesc din suferinţa noastră, a tradiţionaliştilor şi o strică pe comunismul şi neocomunismul debusolat, fără cârmă, fără o viziune completă creştină. Apropos, ei ne acuzau în timpul comunismului că tradiţionalismul s-ar fi dovedit lipsit de Viziune, că ar fi fost reacţionar. Însă iată cât de vizionari sunt ei cu comunismul acum când complotiştii loviturii de Stat, o parte din eşalonul 2 PCR, luptă să-i desfiinţeze. Oare cine ar trebui să ispăşească pentru că a încălzit la sân nişte şerpi şi scorpii ca complotiştii loviturii de Stat, şi pentru că le-a dat demnitatea de a fi în eşalonul 2 PCR ? Eu cred că comuniştii, mai ales că FSN-iştii au cam furat toate averile pe care s-au trudit excusiv trupeşte comuniştii să le adune. Mai cred că o Lustraţie în Biserică trebuie să se facă în ascultare faţă de clericii şi mirenii tradiţionalişti, care mai sunt în Biserică. Păcatele clericilor şi laicilor roşii trebuie demascate în mod esenţial la Scaunul Sfintei Spovedanii, şi cred că are grijă Dumnezeu care este de partea tradiţionaliştilor şi Capul Bisericii să corecteze reaua funcţionare a unora, bineînţeles dacă-L respectăm pe Dumnezeu şi Biserica Lui tradiţională. Amin.
Ciprian Hangan
Ciprian Hangan
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Oct 12, 2006 9:00 am
Localitate: Nu înţeleg ce este

Înapoi la Pledoarii si strategii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

<<< Piata Universitatii 2009