Sectorul CIVES
 
 

Memoriu din 11.12.2010 pentru situaţia dosarului 75/P/1997

Reflecta actiuni care concretizeaza Procesul si rezultatele lor.

Memoriu din 11.12.2010 pentru situaţia dosarului 75/P/1997

Mesajde Ioan Rosca » Joi Mar 24, 2011 2:33 am

Către Parchetul de pe lîngă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie - secţia de urmărire penală şi criminalistică (pentru procurorul general, pentru a fi adusă la cunoştinţă tuturor celor cărora le revin responsabilitaţi în dosar)



Subsemnatul Ioar Roşca, [] vă aduc la cunoştinţă următoarea situaţie.

La data de 26 aprilie 2005 am depus la secţia militară a parchetului de pe lîngă înalta curte de casaţie si justiţie o plîngere, în care ceream: "anchetarea conducătorilor statului român (în primul rînd Ion Iliescu si Petre Roman), ai televiziunii române (în primul rînd Răzvan Teodorescu si Emanuel Valeriu), ai poliţiei, ai SRI (Virgil Măgureanu) şi ai redacţiilor ziarelor Azi, Dimineaţa si Adevărul, pentru instigarea populaţiei româneşti la război civil, efectuată prin acţiuni de dezinformare, provocare si intimidare, orchestrate prin decizii guvernamentale criminale, propagandă în presă şi televiziune şi folosirea informatorilor securităţii ne- deconspiraţi- operaţie care a provocat (printre alte efecte devastatoare asupra României) şi seria de calomnii, ameninţări, presiuni, insulte si agresiuni la care am fost supuşi, eu şi membrii asociaţiei conduse de mine, pe parcursul anului 1990, culminînd cu înăbuşirea (prin metode apropiate de linşaj) a manifestaţiilor noastre din 1-5 Mai si 16 Decembrie 1990, acţiuni paşnice de solidarizare cu manifestaţiile din Piaţa Universităţii si protest contra trădării (confiscării) revoluţiei declanşate în 1989."

Procurul Dan Voinea a făcut conexiunea cu evenimentele cercetate în dosarul 75/P/1997, la care a adăugat plîngerea mea. Ulterior, s-au făcut cercetări privind evenimentele din mai 1990 din Piatra Neamţ şi s-au strîns probe, într-un dosar masiv.

În memoriul din 6 august 2010 v-am semnalat ca nu am nici un semn de viaţă privind situaţia dosarelor în care am depus plîngeri : 75/P/1997 (cercetarea feseniadei din 1990) şi 35/P/2006 (cercetarea crimelor comunismului şi acoperirii lor în "tranziţie"). Am primit apoi decizia din 29.09.2010, prin care dosarul 35/P/2006 a fost înmormîntat de secţia civilă (dupa ce a fost smuls din mîinile secţiei militare, care înaintase periculos) şi din data de 26.11.2010 prin care secţia de combatere a corupţiei (unde ajunsese - fără rost- o parte din anchetă) a finalizat sugrumarea dreptăţii. Presupun că ar trebui să consider că aceste decizii sînt răspunsuri la memoriile mele privind dosarul P35/2006 - şi voi reacţiona în consecinţă.

Nu primesc însă în continuare nici o veste despre prima mea plîngere, din 26 aprilie 2006, conexată cercetării "mineriadei", în legătură cu provocarea evenimentelor de la Piatra Neamţ din 1990. Pot doar presupune că ea a urmat traseul derutant al dosarului 75/P/1997 (în care a fost inclusă justificat, avînd în vedere unitatea cauzală a crimei semnalate), căzînd victimă jocului de-a disjungerea şi declinarea printre secţiile parchetului (militară, civilă, anticorupţie, criminalitate organizată etc). Dacă s-a ajuns la o concluzie în legătură cu plîngerea mea, am dreptul să o cunosc. Iar dacă dosarul în care a fost inclusă a fost închis , fără să se facă vreo referire la capătul semnificativ de cercetare legat de plîngerea mea - aceasta constituie o dovada a tratării infracţional incorecte a anchetei - pe care doresc să o primesc oficial.

De asemenea, vă rog să-mi comunicaţi maniera în care pot consulta şi copia documentele adunate în dosarele iniţiate de mine - 430/P/1990, 35/P/2006 , 75P/1997 (partea legată de represiunea din Piatra Neamţ).



Ioan Rosca, 11 decembrie 2010
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Înapoi la Actiuni si rezultate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009