Sectorul CIVES
 
 

Declaratia lui Neculai Popa

Reflecta actiuni care concretizeaza Procesul si rezultatele lor.

Declaratia lui Neculai Popa

Mesajde Ioan Rosca » Joi Mar 24, 2011 2:44 am

Către procurorul general şi cei ce răspund de dosarul P35/P/2006 (1304/P/2008)


Declaraţie



Subsemnatul Popa Neculai, fost deţinut politic, [] ţin să fac următoarele precizări.

In anul anul 1990, AFDPR Neamt a fost sesizată de existenţa unei gropi comune în pădurea de la Dealul Mărului, unii martori susţinînd că e vorba de oameni impuşcaţi prin 1950 de securitate. Impreuna cu asociaţia Dialog Piatra Neamt , cu care AFDPR coopera in cadrul FDAR Neamt, am făcut cercetari si săpături, conduse de domnul Ioan Roşca. S-au descoperit scheletele a circa 11 persoane, moarte prin impuşcare şi cîteva probe (gloanţe, ciob de oglindă, ban de 5 lei RPR). S-au găsit ciţiva martori, totul fiind filmat de fraţii Tanase din Piatra Neamt şi reflectat pe larg în presa. S-au depus la procuratura militară Roman procesele verbale, notele , mărturiile, osemintele. Am urmarit apoi ciţiva ani cercetarile în dosarul 430/P/1990, transferat la procuratura militara Bacău, incercind sa sprijin ancheta, găsind noi martori.

Aflu acum de la domnul Roşca, că noua sa plîngere din dosarul P35/P/2006 (pentru care am depus şi eu mărturie privind evenimentele din 16 decembrie 1990 de la Piatra Neamţ) a fost soluţionată cu NUP, pe motivul prescrierii, datorită trecerii perioadei 1990-2005, în care nu s-ar fi făcut demersurile necesare. Avind în vedere faptul că dosarul deschis de noi în 1990 a fost închis cu NUP în 1993, tot pentru prescriere, consider şi noua hotărîre incorectă.



10 noiembrie 2010

Popa Neculai
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Înapoi la Actiuni si rezultate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009