Sectorul CIVES
 
 

Propunerea domnului Claude Matasa

Reflecta actiuni care concretizeaza Procesul si rezultatele lor.

Propunerea domnului Claude Matasa

Mesajde administrator » Dum Noi 18, 2007 11:55 pm

Subj: Sprijin si patronaj
Date: 9/30/2005 6:45:04 PM Eastern Standard Time
From: Matasa
To: traianbasescu@presidency.ro
Right-click picture(s) to display picture options

Catre Cabinetul Presedintelui Romaniei:
Presedintele Traian Basescu a avut o atitudine fata de comunism care i-a atras simpatia si multe voturi. Ca atare va rog sa-i arati ca ii cer sprijinul si patronajul pentru infiintarea in Bucuresti a unui muzeu aratand teroarea si atrocitatile petrecute in Romania aflata sub dominatia comunista.
In sprijinul acestei cereri sunt dispus ca, in calitate de fost detinut politic fara nici o motivare (a se vedea www.matasa.net/biography.html) sa donez in cazul acceptarii instalarii centrale a unui astfel de muzeu in Bucuresti, suma de $100,000.
In trecut am donat atat pentru Memorialul Reeducarii prin Tortura din Pitesti
[www.romanialibera.ro/editie/index.php?url=articol&tabel=z23092005&idx=73]
cat si pentru Memorialul Victimelor Comunismului din Washington DC [
www.victimsofcommunism.org], vorbind in cadrul manifestarilor tinute in cadrul
Memorialului Victimelor Comunismului si al Rezistentei de la Sighet [
www.memorialsighet.ro/ro]

In contrast cu Romania, in celelalte tari aflate sub dominatia comunista, aceste muzee se afla in capitale. Mi-am dat seama de aceasta cand, desi invitat la manifestarile care au avut loc cu ocazia venirei recente a Presedintelui in SUA, nu l-am mai putut intalni deoarece eram intr'un turneu de conferinte pe
care l'am tinut in Europa. [Federatia Mondiala a Ortodontilor, Paris, Franta si Universitatile de Medicina din Kaunas (Lituania), Riga (Letonia) si Varsovia (Polonia)]. In ultimele tari am vizitat mai multe muzee care desvaluie atrocitatile comise sub comunism. Le redau urmate de portalul oficial sub care pot fi
gasite pe Internet :
-Muzeul Victimelor Genocidului, aflat intr'o inchisoare a KGB in Vilnius
[www.genocid.lt]
- Muzeul Inchisorii Sovietice, hotel-demonstratie in care se poate inchiria o
celula pentru a retrai timpurile dominatiei KGB, Liepaja, Letonia
[www.sovietprison.com]; inchisoarea securitatii din Karosta [www.karostascietums.lv]
--Muzeul Ocupatiei Letoniei 1940-1991, Riga, Letonia [www.occupationmuseum.lv
], patronat de insasi Presedinta Republicii, Vaira Vike-Freiberga, cu o ampla prezentare a comunismului in: [www.occupationmuseum.lv/eng/services/Komunism_english.pdf].
-Muzeul Ocupatiei din Tallin, Estonia, [www.okupatsioon.ee/sihtasutusest/koikfreimid.html] care se bucura de patronajul fostului Presedintelui Estoniei (1992-2001), Leenart Meri
-Muzeul Insurectiei din Varsovia [www.1944.pl] (A se vedea un monument din Varsovia aratand un camp cu cruci si terasamentul sinelor de cale ferata cu numele lagarelor din URSS)
Cu alte ocazii am vizitat Expozitia Permanenta " Casa terorii ", din Budapesta (Ungaria) [www.museum.hu/search/museum_en.asp?ID=952] si Muzeul Comunismului din Praga [www.muzeumkomunismu.cz] Sunt convins ca sprijinirea acestei actiuni ii va spori prestigiul
Presedintelui atat in tara cat si in strainatate, si cred ca momentul este propice,
a se vedea a doua imagine, luata din ultimul numar din Newsweek, editia polona.

Cu deosebit respect,
Dr. Dr. Ing. Claude G. Matasa [www.Matasa.net],
Consul General Onorific al Romaniei in Florida, SUA,
Profesor University of Illinois, Chicago, Profesor Onorific la universitatile
Carol Davila si Politehnica, Bucuresti, si Valahia, Targoviste
Proprietar si Presedinte al firmei Ortho-Cycle Co. [www.OrthoCycle.com],
Editor al "The Orthodontic Materials Insider" [www.OrthodonticMaterials.com],
Distins cu Medalia de Aur Ronald Reagan 2004
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

de la Marius Oprea- Un muzeu al comunismului la Bucuresti

Mesajde administrator » Dum Noi 18, 2007 11:56 pm

Subj: Scrisoare de la Marius Oprea- Un muzeu al comunismului la Bucuresti
Date: 3/6/2006 4:55:09 AM Eastern Standard Time
From: alexandrujipa@yahoo.com
To: Matasa@aol.com
Sent from the Internet (Details)

Mult stimate domnule Matasa,

Am aflat despre initiativa dumneavostra, fiind informati de la Presedintia
Romaniei. Domnul Marius Oprea, cel mai autorizat istoric pe problemele fostei
Securitati este si consilier al Primului Ministru, iar eu sunt seful de
cabinet al domniei sale.
In acest context suntem la curent cu initiativa dumneavostra.
Astazi va trimitem scrisoarea oficiala si cartea domnului Oprea.
Cu respect,
Alexandru Jipa-Teodoros
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Raspunsul domnului Matasa- 7 mar 2006

Mesajde administrator » Dum Noi 18, 2007 11:57 pm

Mult stimate domnule Jipa:
Din mesajul Dv. (la sfarsit), inteleg ca e-mailul de mai jos, trimis acum aproape o jumatate de an si prin posta Presedintiei Romaniei, a fost trimis ca informare Dlui Marius Oprea, care la randul lui v'a autorizat sa luati contactul cu mine. Asa cum reese din e-mailul original de mai jos, subliniat, nu l-am
adresat institutului Dv. pe care-l respect si ii urez succes in ceea ce intreprinde, dar care la acea ora nu exista, ci Presedintiei Romaniei, cerand-ui Sprijin si Patronaj, adica asa cum se intampla in alte tari aflate sub comunism.Din cele trimise pana acum de Dv.nu reese ca am obtinut asa ceva.
Cu deosebit respect,
C G Matasa
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Mesaj primit la 18 oct 2006

Mesajde administrator » Dum Noi 18, 2007 11:59 pm

Se ignora voit propunerea si oferta mea de a dona $100.000 pentru "Muzeul Comunismului si Rezistentei in Romania", ca sa se faca doar unul diluat, al... Europei! Muzee anticomuniste nationale, si nu "europeene", am vazut in mai toate tarile foste satelite ale URSS...
Claude G. Matasa, DCE, DSc., DHC
Professor of Oral Biomaterials
Honorary Consul General of Romania
www.Matasa.net
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Re: Mesaj primit la 18 oct 2006

Mesajde Nica Leon » Vin Ian 18, 2008 5:13 pm

administrator scrie: In contrast cu Romania, in celelalte tari aflate sub dominatia comunista, aceste muzee se afla in capitale. Mi-am dat seama de aceasta cand, desi invitat la manifestarile care au avut loc cu ocazia venirei recente a Presedintelui in SUA, nu l-am mai putut intalni deoarece eram intr'un turneu de conferinte pe care l'am tinut in Europa.


Dle. Claude G. Matasa,
Cred ca la noi este o situaţie normală, pentu că nu văd care ar fi rostul unui asemenea muzeu, din moment ce noi am votat şi votăm şi, deci, avem comuniştii în cele mai importante structuri ale ţării. Credeţi că aleşilor le-ar conveni să se ştie că sînt, la doar cîţiva metri sau km, exponate într-un odios loc?


administrator scrie:Se ignora voit propunerea si oferta mea de a dona $100.000 pentru "Muzeul Comunismului si Rezistentei in Romania"


Încercaţi să vă puneţi în locul lor şi veţi înţelege de ce vă refuză oferta.
Simplu, nu?
Nica Leon
 
Mesaje: 820
Membru din: Lun Apr 17, 2006 3:57 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Actiuni si rezultate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009