Sectorul CIVES
 
 

E doar inceputul....

Forum dedicat protestului fata de incalcarea anticostitutionala a libertatii de opinie- prin respectivele "legi".

E doar inceputul....

Mesajde Ioan Rosca » Mar Oct 16, 2007 8:03 pm

Devenita Lege in Senat si Parlament (107/2006) si validata de Basescu (la 26 apr 2006, publicat in Monitorul oficial nr 377 din 3 mai 2006) , botnita discriminatorie initiata prin OUG 31/2002 e montata complet (vezi ultimile modificari in Legea 278/2006, art VI) si asa anticostitutionala cum e, va ramine, daca nu facem nimic. Cine citeste atent raspunsurile cinice ale Curtii Constitutionale la toate exceptiile invocate in Justitie de diversi reclamanti recalcitranti, intelege rolul real al acestei Curti : o ultima reduta in care sa se impotmoleasca formal cei care contesta falsa noastra democratie. Tovarasii valideaza constitutional doar masurile de genul distrugerii anchetelor despre 1990 incercate la procuratura militara... si decid orice lucru cerut de Stapinii Lor.

In privinta punerii in aplicare a legii botnita, nu e decit o chestiune de timp, asa cum stiu perfect cei care au urmarit jocul similar de domesticire reusit in occident. E normala strategia activarii ei progresive- pentru a nu produce reactii de rezistenta si a ne implinta cit mai lin faptul monstruos implinit. De aceea l-au eliberat in final pe Oprita- pentru moment avertismentul era suficent. Ceea ce i s-a intimplat e suficent pentru a baga groaza in romanii limbuti:

" În data de 16 iulie 2003, prin sentinta penala nr. 292/S/2003 pronuntata în dosarul penal nr. 1358/2003 de Tribunalului Brasov am fost condamnat pentru comiterea infractiunii de propaganda nationalist-sovina, prevazuta si pedepsita de art. 317 Cod penal la 2 ani si 6 luni închisoare si pentru comiterea infractiunii prevazuta si pedepsita de art. 4 alin. 1 din O.U.G. nr. 31/2002 la 2 ani si 6 luni închisoare, si pedeapsa complimentara a interzicerii exercitiului drepturilor prevazute de art. 64 lit. a si b Cod penal pe o durata de 5 ani. Instanta a dispus suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere pe durata termenului de încercare de 6 ani si 6 luni. Ambele pedepse beneficiaza de prevederile Legii de gratiere nr. 543/ 2002." (citat de pe situl http://procespolitic.uv.ro)

Nu e nevoie ca sa impartasesc vederile lui Oprita ca sa ma simt lezat de haituirea lui (mai ales observind ca apologia comunismului nu e criminalizata). Asa a fost si dupa 1944. Lumea a intors spatele prudent la primele arestari de ocupatie. Tacind, ne vom pierde dreptul de a vorbi.
Am dedicat acest forum formularii unui protest. Desi stiu ca romanii nu se agita decit cind sint loviti personal.

Ioan Rosca
Ioan Rosca
 
Mesaje: 589
Membru din: Vin Ian 07, 2005 8:30 pm

Mesajde Marius » Joi Oct 18, 2007 1:06 pm

În legătură cu Ordonanţa 31/2002 eu am scris încă din 2002 în presa timişoreană, şi am reluat în cartea mea "Libertatea şi politrucii" din 2003, capitolul "Corectitudinea politică se impune cu puşcăria" http://www.procesulcomunismului.com/mar ... corpol.htm

În decembrie 1989 s-a cerut libertatea cuvîntului, actuala Constituţie face referire la idealurile revoluţiei din 1989, deci ce este împotriva idealurilor revoluţiei este neconstituţional. Cu cei care eventual greşesc prin cuvînt, tot cu arma cuvîntului trebuie luptat, nu cu poliţia.
Marius
 
Mesaje: 949
Membru din: Dum Ian 09, 2005 5:52 am
Localitate: Timisoara


Înapoi la Anularea Legii 107/2006 (OUG31-2002)

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009