Sectorul CIVES
 
 

I N V I T A T I E la P R O C E S U L C O M U N I S M U LUI

Dedicat semnalarii abuzurilor celor care au confiscat (jefuit, distrus) Romania- si incercarilor de a lupta pentru justitie.

Plângere împotriva Rezoluţiei lui Mărţoiu Ioan

Mesajde administrator » Lun Sep 15, 2008 3:40 pm

Prof. Dr. Attila JAKAB jakab.attila@eokik.hu
Parchetul de pe lângă
Tribunalul Harghita


Plângere
împotriva Rezoluţiei lui Mărţoiu Ioan
Dos. nr. 398/P/2008 din 07 august 2008


CARE ARE CA SCOP ACOPERIREA CRIMELOR COMUNISMULUI


Pentru motivul că:
– este mincinoasă
– neântemeiată
– reflectă rea voinţa procurorului şef de secţie

Ioane! Din punctul de vedere procedural ai uitat să menţionezi MOTIVUL percheziţiei. Căci dacă excremenţii în cauză nu au avut motiv valabil atunci a fost ARBITRAR şi ABUZIV, fiindcă era o percheziţie efectuată din motive POLITICE. La acest capitol îţi amintesc că din punctul de vedere procedural ai uitat în mod deliberat să mă înştiinţezi de termenul în care pot contesta măzgălitura ta.

Dar este ceva de care tu habar n-ai avut sau ai fost forte prost informat despre cea ce ştiu eu!

Din dosarul (Arhiva fond informativ, Dosar nr. 236946 / Data 02.09.1993) păstrat în Arhiva CNSAS-ului – şi ale cărui 99 de file am consultat-o personal – reiese foarte clar că Erdei-Dorel Valer, Ciobanu Tiberiu-Doru şi Tancău Ilie, – foştii excremenţi în cadrul Inspectoratului organelor de terorism interior Harghita al M.I. a lui Nicolae Ceauşescu – au efectuat percheziţia la data de 4 mai 1989 în urma instrucţiunilor primite din partea Organelor de Securitate Alba-Iulia.

Iată ce se poate citi în raportul din 15.05.1989 – M.I./I.J.Alba, Serviciul I, Lt. maj. Chira Traian:
„am efectuat o percheziţie sub acoperirea organului de miliţie, ocazie cu care s-a găsit o carte veche, editată în 1925 la Tîrnăveni cu conţinut religios, în care prezintă situaţia ‘catolicismului’ din aceea vreme de pe o poziţie naţionalistă maghiară. Cartea a fost ridicat şi se află în posesia organelor noastre.” (fila 11)

Asta înseamnă, dragă Ioan, că cartea nu a fost niciodată predata la Filiala Harghita a Arhivelor Statului ci a fost confiscată din motive politice de cei trei excremenţi în cauză pentru contul organelor de Securitate Alba-Iulia. Cea ce înseamnă MINCIUNĂ şi FALS ÎN REDACTAREA PROCESULUI VERBAL. În clar o operaţiune politică sub îndrumarea organelor de Securitate. Dar oare eşti în stare să pricepi? Aşi dori să cunosc ce căutau excremenţii în mod oficial – iar dacă nu au găsit ce căutau, de ce au confiscat o carte cu caracter teologic, editat în România ? Dacă nu eşti în stare să pricepi că numai într-o dictatură poliţia (politică) confiscă cărţile din proprie iniţiativă atunci ce naiba cauţi la Parchet care se vrea european şi democratic ? ! Dar după câte am înţeles după ce ai făcut treaba murdară de spălare în alb a excremenţilor – aşa cum ai fost învăţat în epoca lui Nicolae Ceauşescu – ai şi fost scos imediat la pensie. Numai că ţi-ai lăsat gunoiul pentru Parchet!

Pentru ca să nu ai îndoieli în privinţa implicării Securităţii în această afacere îţi mai dau o citaţie :

I.J.Alba Serviciul I
Nr. C.T.009303 din 25.05.1989
Raport către MI – Dep. Securităţii Statului, Direcţia I, Serviciul II, Buc.
Semnat Mai. Lupeş Ghiorghe şi Lt. col. Preda Gheorghe

„Reieşind dintr-un material „S” că ar deţine …materiale la bunica lui din Miercurea-Ciuc, am semnalat acest lucru Securităţii judeţene Harghita.
Efectuîndu-se o percheziţie la Miercurea-Ciuc, la bunica lui, s-a găsit o carte cu conţinut mistic-religios cu tenta naţionalistă şi un carneţel în care erau menţionate mai multe cunoştinţe şi relaţii din ţară şi R.P.Ungaria.
Inaintăm, în copie, materialele informative:
nr. 00899 din 14.04.1989
nr. 00898 din 14.04.1989
nr.002813 din 16.05.1989
şi copia notei raport, din care rezultă poziţia actuală a celui în cauză.” (fila 6)

Dragă Ioan! Cunoşti materialul „S”? Este o scrisoare privată interceptată şi confiscată de către organele de Securitate. Asta, într-un stat de drept – de care habar n-ai căci ai fost pregătit pentru apărarea dictaturii şi acoperirea crimelor de stat –, se numeşte violarea sferei private. Pentru materialele menţionate în raport – deci în mod sigur şi pentru carte! – ar fi trebuit să cercetezi în fondurile SRI-ului.

După cum vezi securiştii, în raportul lor, recunosc că au percheziţionat la bunica mea – iar bunica nu şi-a dat consimţământul. Aşa că: când în măzgălitura ta abjectă scrii despre „consimţământul scris al proprietarului imobilului”, atunci pur şi simplu MINŢI – fie că subtilităţile te depăşesc, fie c-o faci la comandă, apărând dictatura comunistă aşa cum ai fost învăţat.

În orice caz – în 2008 (!) –, prin rezoluţia ta, recunoşti ca legală confiscarea unei cărţi cu caracter teologic, confiscare efectuată pe vremea dictaturii ceauşiste – cea ce înseamnă că legalizezi, în mod implicit, violarea drepturilor omului referitoare la libertatea de opinie şi de religie de către organele represive ale dictaturii comuniste! Nemaipomenită evoluţie mizerabilă a Justiţiei din România!
Datorită faptului că rezoluţia ta a fost semnată şi de prim-procuror Dobrică Adriana-Liliana ea nu mai poate fi considerată ca capodopera ta personală care curonează o carieră în serviciul crimelor dictaturii comuniste – ci angajează responsabilitatea Parchetului ca Instituţie, nemaivorbind de faptul că toată clasa politică română pierde chiar şi rămăşiţele de credibilitate care i-ai mai rămas, la un început de perioadă electorală. Ioane! Ai fost nemaipomenit!

Dragă Ioan ! Mulţumesc mult că mi-ai adus confirmarea scrisă că Parchetul (şi toată Justiţia) a fost şi a rămas instrumentul terorismului de stat în România – care astăzi are sarcina să acopere crimele comunismului şi să protejeze gunoiul securisto-comunist. (Bartok Irina, mucenica judecătorului comunist György Béla – care şi astăzi este mândru că a fost membru PCR –, nu degeaba lucrează cu tine). Cred că eşti exemplul grăitor al mizeriei morale şi intelectuale ale Republicii Bananiere Balcanice Române. În aceste condiţii nu cred că propaganda guvernamentală poate fi credibilă, şi mă întreb: cine este boul dobitoc care doreşte să se mai întoarcă în mocirla aia balcanică infectă?

Iar – în urma plângerii – cel care va moşteni gunoiul lăsat de tine să nu spună că nu are material suplimentar pentru a cerceta mai departe iată completul securist de la Alba (perioada 1986 - 1989) care era implicat în supravegherea şi urmărirea mea, şi care poate să producă declaraţii şi documente referitoare la percheziţie :

1) Lt. Col. Crai Dumitru (biroul special S)
2) Mai. Lupes Ghiorghe
3) Lt. maj. Chira Traian
4) Cpt. Damian Augustin
5) Lt. col. Preda Gheorghe (şef serviciu I)
6) Cpt. Nicula Moise
7) Lt. col. Craciun Mihai
8) Col. Ratiu Gheorghe
9) Col. Chealda Vasile

Iată şi cei care apar în dosarul meu de la Securitatea Harghita/M-Ciuc (perioada 1986-1989)
1) Lt. col Neagoe Nicolae (şef de Securitate)
2) Cpt. Pista/Pisti Niculae (şef serviciu)

Ioane! Din moment ce Securitatea–SRI-ul m-a pus sub supraveghere şi urmărire informativă de la data de 24.11.1986 până la data de 02.09.1993 (!) te rog să ai măcar atâta bun simţi să nu spui că interesele mele legitime n-au avut de suferit în dictatura naţional-comunistă pe care o aperi cu atâta îndârjire (şi care mi-a asasinat tata). Cea mai monumentală prostie politică UE a făcut-o când a admis România securisto-mafiotă şi amorală în Uniune. În acel moment a şi început să-şi sape groapa!

Cred că nu te miră dacă nu te salut, dar protectorul torţionarilor şi călăilor (numele lui Tancău Ilie apare şi în documentele IICCR referitoare la Moldovan Radu Sandu) nu merită nici un fel de respect, nici ca aparenţă umană şi mai puţin ca funcţionar al dictaturii

În urma acestei batjocure judiciare criminală – care dovedeşte că producţia parlamentară mincinoasă a măscăriciului balcanic Băsescu de a condamna comunismul românesc n-a fost nimic altceva decât prostirea lumii întregi – SOLICIT :

1) tragerea la răspundere a excremenţilor implicaţi în percheziţia ordinată de către organele de Securitate a dictaturii comuniste;

2) despăgubire de la statul criminal român, de ieri şi de azi, pentru cartea confiscată de către organele de Securitate şi pentru anii de supraveghere şi urmărire în care drepturile mele au fost violate, demnitatea mea călcată în picioare şi am fost supus la tortură psichologică – care şi astăzi sânt considerate legale în România.
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Corespondenta cu Ministerul (in)Justiţiei

Mesajde administrator » Sâm Sep 20, 2008 12:45 am

Draga Catalina!

Inutil sa faci pe prostul care nu intelege nimic si vorbeste limba de lemn
a juristilor fara creier. Aici nu este vorba de forma si de mod ci de fond
- sau nu invatati nimic de acest gen la Facultate?
Si nu mai vorbi de competenta si etica profesionala caci habar n-ai ce
sant, mai ales etica.
Trei ani de proceduri judiciare m-au convins ca magistratul roman este
incompetent, amoral, arbitrar, nu stie (sau nu are curajul) sa gandeasca,
si pe deasupra este semi-analfabet caci nu este in stare sa inteleaga cea
ce citeste; un instrument al sistemului politic securisto-comunisto-mafiot
al Romaniei.

In cazul de fata insa nu mai este numai vorba de INjustitie ci de
responsabilitate politica in urma mascaradei parlamentare abjecte si
mincinoase a lui Traian Basescu cand a condamnat comunismul in timp ce
unealta ei prezidentiala, adica Parchetul (care candva a fost unealta
dictaturii, a PCR-ului si a Securitatii) acopera si apara pe toti cei care
au calcat in piciore drepturile si libertatile fundamentale ale
persoanelor supravegheate si urmarite - legalizand modul de actiune a
Securitatii. Urmand logica procurorilor Martoiu Ioan si Dobrica
Adriana-Liliana de la Parchetul Harghita in Romania totul poate fi
legalizat, in functie de epoca si interese politice: asasinatul, tortura,
genocidul, rasismul, antisemitismul etc. Cred ca asta este motivul pentru
care NATO-ul isi va pregati tortionarii la Oradea.

Datorita faptului ca Dobrica Adriana-Liliana este o femeie de 40 si ceva
de ani putem spune ca magistratura dictaturii s-a reprodus pana astazi. Ce
fel de stat de drept european vrei sa construiesti cu o gasca cu o
asemenea mentalitate?

In concluzie: Basescu si Tismaneanu au prostit si fraierit toata lumea,
inclusiv pe politicienii amorali si fara cultura de la Bruxelles si
Strasbourg, care sant obisnuiti sa linga cururile pentru avantaje
personale (asta astazi se numeste lobbying reusit).

Daca te surprinde violenta limbajului meu sa stii ca l-am invatati de la
calaii si tortionarii securisti si mai ales de la comisarul politic
pisdos, sadic si rasist, un lt. maj. al Armatei, care dorea sa ma trimita
in fata Curtii Martiale caci nu suporta ca indraznesc sa apar demnitatea
mea si a celor mai slabi.

Cu salutari.
Prof. Dr. Attila Jakab


> Am analizat cu atenţie petiţia înregistrată la Ministerul Justiţiei sub
nr.95837/2008 constatând că nemulţumirile dumneavoastră se referă la modul de
> funcţionare a sistemului judiciar, respectiv la activitatea desfăşurată
de magistraţi în cauzele ce le-au revenit spre soluţionare.
> Potrivit art.97 din Legea nr.303/2004 privind statutul judecătorilor şi
>procurorilor, republicată, sesizările vizând activitatea sau conduita
>necorespunzătoare a unui magistrat, încălcarea obligaţiilor profesionale
>în raporturile cu justiţiabilii ori săvârşirea de către acesta a unor
>abateri disciplinare intră în competenţa de analiză şi soluţionare a
Consiliului Superior al Magistraturii.
>
> Totodată, Consiliul Superior al Magistraturii, căruia i-aţi adresat de
>asemenea sesizarea, are obligaţia de a asigura respectarea legii şi a
>criteriilor de competenţă şi etică profesională în desfăşurarea carierei
>profesionale a judecătorilor şi procurorilor.
> Cu stimă,

> Cătălina STĂNESCU

> Şef serviciu
>
> Serviciul pentru relaţii cu publicul
>
administrator
Site Admin
 
Mesaje: 482
Membru din: Dum Oct 31, 2004 4:14 pm

Anterior

Înapoi la Lupta cu abuzurile "tranzitiei"

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron
<<< Piata Universitatii 2009